Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις 1ον)οταν καποιος χρησιμοποιει το gps του galaxy χρεωνεται? 2ον)σε καποια φαση εφτιαξα ενα λογαριασμο στο γκουγκλ προκειμενου να χρησιμοποιησω το αντροιντ μαρκετ του κινητου.κατεβασα καποιες εφαρμογες και αυτο που παρατηρησα ηταν οτι οταν αποσυνδεθηκα απτο wi-fi στο οποιο ημουν συνδεδεμενος εδειχνε οτιι κατεβαζε απτο ιντερνετ του παροχου.στις ρυθμισεις των λογαριαμων ειχα ξετικαρει τους αυτοματους συγχρονισμους.εφταιγε το γεγονος οτι ειχα δημιουργησει λογαριασμο η οι συγκεκριμενες εφαρμογες που κατεβασα χρησιμοποιουσαν στοιχεια απο το ιντερνετ χωρις τη θεληση μου?απο τοτε βαζω εφαρμογες μονο απο υπολογιστη που δυστυχως και περισσοτερο ψαξιμο χριαζεται για να βρεις καποια free αλλα μπορει κιολας πολλες απο αυτες να μην τρεχουν.αλλαβλεπω οτι παλι ορισμενες απο αυτεσ(οχι ολες) χρησιμοποιυνε ιντερντ.υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω εντελως το ιντερνετ του παροχου ?το apnddroid το δοκιμασα αλλα μου φαινεται οτι δε λειτουργησε καθωσ μπορουσα να μπω στο ιντερνετ με το wi-fi κλειστο.3ον)η μπαταρια κραταει λιγο.κατι ακουσα οτι η φορτιση μεσω υπολογιστη επιμηκυνει καπψς τη διαρκεια της.ισχυει?

Παντως θεωρω αρκετα σημαντικα τα ερωτήματα του φίλου.γιατι οι χρεώσεις δε σταματούν σχεδόν ποτε!συνεχεις ενημερωσεις και χρεωσεις που κατεβαζουν αρκετα μβ.

Παροχος cosmote.μπορουμε να κάνουμε καμιά ρυθμιση ωστε να σταματησουν οι κρυφές χρεώσεις?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σας το είπα και πριν. Κατεβάζετε από το market το apnswitch. Με ένα κουμπί μετά απενεργοποιείτε τη σύνδεση στο gprs και μετά οπότε θέλετε το ξαναβάζετε. Είναι το μόνο που έχει ρυθμιση να μην κλείνει και τα mms. Ούτε κρυφούς κωδικούς ούτε τίποτα.

 

Sent from my Galaxy S

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ σήμερα το πρωί να δω τις εφαρμογές που έχω στις Λήψεις του market...

EDIT

Κώστα (Te_Salat) για δες το και εσύ...το αναφέρει άλλος ένας στο xda με lag fix V2...

Sent from my Galaxy S

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην λέμε λόγια του αέρα χωρίς να έχουμε κάνει την έρευνα μας, η οποία βέβαια δεν μπορεί να είναι μια απλή συγκριση στο gsmarena... ;)

 

Έχουμε και λέμε...

 

1) Ο 8255 που φοράει το Desire HD δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τον 8250 που φοράει το HD2. Ο 8255 είναι πολύ πιο γρήγορος σαν cpu, είναι στα 45nm αντί των 65nm του 8250 με αποτέλεσμα καλύτερη κατανάλωση και έχει ασύγκριτα καλύτερα κάρτα γραφικών (Adreno 205 gpu) η οποία φτάνει σε επιδόσεις την PowerVr του galaxy. Είναι απλά ΑΛΛΗ γενιά...

 

http://www.qualcomm.com/products_services/chipsets/snapdragon.html

 

http://www.gsmarena.com/htc_desire_hd_gets_benchmarked_its_rom_ported_to_the_hd2-news-1941.php

 

2) Έχει 14.4mbps modem και όχι 7.2 που λες.

 

http://www.htc.com/europe/product/desirehd/specification.html

 

3) Το gps είναι 8ης γενιάς στον 8255, αντί 7ης στον 8250.

 

4) Έχει οθόνη SLCD

 

Και όπως πολύ σωστά αναφέρεις έχει αρκετά περισσότερη ram (που σαν χρήστης galaxy έχεις καταλάβει την χρησιμότητα της) καθώς και κάμερα/video.

 

Για να μην μιλήσω για το αλουμινένιο σώμα.

 

Όλα αυτά κάνουν το Desire HD σημαντικά καλύτερο από το HD2 και προσωπική εκτίμηση, καλύτερο και από το galaxy.

 

Μόνο πάντως ίδια κινητά δεν είναι... ;)

 

Όσον αφορά το HD2 σου, φιλική συμβουλή, δώσε το όσο πιάνει ακόμα αξία... :p

 

 

 

 

Sorry για το σχετικό OT και το μεγάλο post...

 

Aν και δεν διαφωνω που μαλλον εχεις δικιο με τις τεχνικες λεπτομερειες-specs των δυο τηλεφωνων θα διαφωνησω ως προς το δωσε το ..........

Κατεχω και το HD2 και GALAXY S και σε πληροφορω οτι μετα απο πολυ ενασχοληση μετα απο εναν χρονο σχεδον με custom roms - programs και αλλα το HD2 τα κανει ολα γρηγορα και υπεροχα τοσο σε καθημερινο οσο και σε επαγγελματικο επιπεδο χωρις lag κολληματα και τα τιαυτα!

Τρεχει Android απο την καρτα πανευκολα (μπορει και να γινει nand+sd card) εχεις το καλυτερο gps (I GO PRIMO) και ειναι ενα αριστο τηλεφωνο!

Αν δεν το εχεις δουλεψει ρωτησε κανεναν που να το εχει κανει οπως ο Te_Salat !!!

Tωρα αν δεν εισαι γκατζετακιας (που ολοι εδω μεσα ειμαστε) και θελουμε συνεχεια οτι ποιο καινουργιο- εντυπωσιακο και αλλα το HD2 δεν παυει να ειναι το καλυτερο wm phone ever...........

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας το είπα και πριν. Κατεβάζετε από το market το apnswitch. Με ένα κουμπί μετά απενεργοποιείτε τη σύνδεση στο gprs και μετά οπότε θέλετε το ξαναβάζετε. Είναι το μόνο που έχει ρυθμιση να μην κλείνει και τα mms. Ούτε κρυφούς κωδικούς ούτε τίποτα.

 

Sent from my Galaxy S

 

Εγώ για απενεργοποίηση data χρησιμοποιώ το extended controls και νομίζω πως ούτε κι αυτό απενεργοποιεί τα mms.

Κατα τ' άλλα ξέρει κανείς πως αλλάζω από 3g σε 2g? Υπάρχει επιλογή στο extended controls αλλά αυτή απλά σε βάζει στο menu των ρυθμίσεων (στις οποίες δεν ξέρω και τι ν' αλλάξω) και δε γίνεται με απλό πάτημα ενός κουμπιού όπως με τα data.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Παντως θεωρω αρκετα σημαντικα τα ερωτήματα του φίλου.γιατι οι χρεώσεις δε σταματούν σχεδόν ποτε!συνεχεις ενημερωσεις και χρεωσεις που κατεβαζουν αρκετα μβ.

Παροχος cosmote.μπορουμε να κάνουμε καμιά ρυθμιση ωστε να σταματησουν οι κρυφές χρεώσεις?

 

Διαβασε παρακατω.:happy:

 

Σας το είπα και πριν. Κατεβάζετε από το market το apnswitch. Με ένα κουμπί μετά απενεργοποιείτε τη σύνδεση στο gprs και μετά οπότε θέλετε το ξαναβάζετε. Είναι το μόνο που έχει ρυθμιση να μην κλείνει και τα mms. Ούτε κρυφούς κωδικούς ούτε τίποτα.

 

Sent from my Galaxy S

 

Δεν χρειαζεται να φορτωνουμαι το κινητο με περιττα widgets εφοσον γινεται δουλεια και απο το κινητο. Παμε Ρυθμισεις>Ασυρματη επικοινωνια και δικτυα>δικτυα κινητης>ονοματα σημειων προσβασης>Internet και παμε κατω κατω και αλλαζουμε το Internet+MMS με σκετο το ΜΜS και ειμαστε κομπλε.:cool:

 

ps:Αυτο το βρηκα μονος μου!:p

 

ps2:Aπο την ωρα που το εκανα δεν κανει ενημερωσεις με το 3G (ειχα προβληαμτην πρωτη μερα μεχρι να το βρω γιατι δεν εχω internet στην cosmote) αλλα δεχομαι κανονικα MMS.;)

 

Εγώ για απενεργοποίηση data χρησιμοποιώ το extended controls και νομίζω πως ούτε κι αυτό απενεργοποιεί τα mms.

Κατα τ' άλλα ξέρει κανείς πως αλλάζω από 3g σε 2g? Υπάρχει επιλογή στο extended controls αλλά αυτή απλά σε βάζει στο menu των ρυθμίσεων (στις οποίες δεν ξέρω και τι ν' αλλάξω) και δε γίνεται με απλό πάτημα ενός κουμπιού όπως με τα data.

 

Ρυθμισεις>Ασυρματη επικοινωνια και δικτυα>δικτυα κινητης>Λειτουργια δικτυου> μονο GSM και εισαι κομπλε.;)

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ σήμερα το πρωί να δω τις εφαρμογές που έχω στις Λήψεις του market...

EDIT

Κώστα (Te_Salat) για δες το και εσύ...το αναφέρει άλλος ένας στο xda με lag fix V2...

Sent from my Galaxy S

Αντώνη κι εμένα μου βγάζει ότι Παρουσιάστηκε σφάλμα διακομιστή. Έχω lag fix V1.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη κι εμένα μου βγάζει ότι Παρουσιάστηκε σφάλμα διακομιστή. Έχω lag fix V1.

 

Παιδιά ας δοκιμάσει κάποιος να μπειι στις Λήψεις του Market αλλά να μην έχει lag fix, για να δούμε αν τελικά φταίει αυτό και ας ενημερώσει...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας δοκιμάσει κάποιος να μπειι στις Λήψεις του Market αλλά να μην έχει lag fix, για να δούμε αν τελικά φταίει αυτό και ας ενημερώσει...

 

Και σε μένα χωρίς lag fix το ίδιο βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νέο αυτό φίλε μου, είναι προφανές. Φυσικά αν αφήσεις κάποια άσχετη εφαρμογή να έχει root access, ηθελέστα και παθέστα, που λέει ο λαός. Για όνομα δηλαδή, σε οποιονδήποτε υπολογιστή ισχύει αυτό, αν αφήσεις κάποιο πρόγραμμα να έχει δικαιώματα administrator, θα σου πάρει πιθανώς τα σώβρακα. :!:

 

Λίγη κοινή λογική θέλει. Δεν δίνεις root access σε όποιο πρόγραμμα σου ζητήσει, μόνο σ'αυτά που ξέρεις τί κάνουν και ότι είναι ασφαλή. Ο root είσαι εσύ, και μόνον εσύ μπορείς να επιτρέψεις σε εφαρμογές να δούνε τα αρχεία του συστήματος.

 

Αν την πατήσει κάποιος έτσι, λογικά το PC του θα είναι γεμάτο ιούς από όλες τις διαφημίσεις που κλικάρει και τα ό,τι να'ναι προγράμματα που κατεβάζει και εγκαθιστά επειδή βγήκε κάποιο popup και του είπε να το κάνει... Τα passwords του θα είναι ήδη κλεμμένα από κάποιο trojan, θα έχει ήδη χάσει αρκετά λεφτά όταν έστειλε τον αριθμό της πιστωτικής του κάρτας σε κείνο το αναπάντεχο email που του έλεγε ότι είναι ο μόναδικός κληρονόμος ενός Νιγηριανού πρίγκηπα που σκοτώθηκε με το αεροπλάνο, και γενικά θα είναι συνηθισμένος να του χαλάνε όλα... οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, δε θα το καταλάβει καν. :happy:

Alex το πρόβλημα δεν είναι το προφανές. Το πρόβλημα έγκειται αλλού βεβαίως και το λέει στο άρθρο. Ακόμα και πρόσβαση να είχε κάποια κακόβουλη εφαρμογή στο rooted κινητό σου το πρόβλημα θα λυνόταν αν το αρχείο αυτό (accounts.db) είταν κρυπτογραφημένο εξ ορισμού...Γιατί δεν το έχει κάνει ήδη αυτό η Google; Η απάντηση είναι διότι πιθανώς δεν θέλουν να κάνεις root στο κινητό (σιγά μη δε κάνουμε....!!!!) αλλά ίδωμεν, μπορεί να το αλλάξουν στο μέλλον...

(το παράδειγμα που έδωσες για το PC δε μπορεί να παραλληλισθεί με το κινητό γιατί στο PC υπάρχουν firewall, antivirus και ένα σωρό άλλα...)

Την καλημέρα μου σε όλους..

ps Είμαι περίεργος να δω πόση RAM θα έχει ελεύθερη το galaxy όταν μπει το froyo...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα τα Download απο το μαρκετ τα δειχνει κανονικα! Δεν εχω lagfix. Βεβεα χρειαστηκε να κανω και 4-5 retry.
Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα ένα ξεκαθάρισμα στις οθόνες μου των widgets και από 7 οθόνες που είχα έμεινα με 6 (βασικά πέταξα το daily briefing που μου επιανε μια οθόνη μόνο του:p), και αμέσως παρατήρησα μία ακόμα πιο ομαλή εναλλαγή των οθονών από πριν..τυχαίο; ( και νομίζω και δεν νομίζω..)..εσείς τις έχετε "φουλάρει" συτές τις 7 οθόνες του κινητού;

 

Σε εμενα τα Download απο το μαρκετ τα δειχνει κανονικα! Δεν εχω lagfix. Βεβεα χρειαστηκε να κανω και 4-5 retry.

 

Άμα ξαναμπείς, πάλι με rerty μπαίνεις ή τώρα μπαίνεις κανονικά με τη μία;

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πω ακόμα μια φορά.

Τα smartphones χωρίς συνεχή σύνδεση στο διαδυκτιο είναι μισά.

Τουλάχιστον όσοι δεν έχουν κάποιο μεγάλο πακέτο δεδομένων, ας εκμεταλευτουν αυτά τα μικρά πακετατακια των 100ΜΒ που δίνουν όλες οι εταιρείες.

Είναι αρκετά ώστε να κρατούν το τηλέφωνο ενημερομενο, εννοώ τις εφαρμογές που χρειάζονται ενημέρωση όπως καιρός, facebook, twitter κλπ.

Παλιότερα είχα ενα προγραμμα (όχι στην Ελλάδα) που μου έδινε 5 ΜΒ την μέρα.

Ήταν αρκετά για όλα αυτά συν τα mail μου χωρίς μεγάλα επισυναπτομενα και φωτογραφίες.

Δεν ξεπερνούσαν ποτέ τα 2MB οπότε μπορούσα να κάνω και λίγο browsing για ειδήσεις και myphone.

 

Πάρτε ένα πακετακι των 100ΜΒ και ρυθμιστε το 3G Watchdog να σας ειδοποιει η και να διακόπτει την σύνδεση όταν φτάσετε στα 90. Δεν υπάρχει περίπτωση όσο λάθος και να κάνει να είναι πάνω από 10%

Στέλνετε κι ένα sms στην εταιρεία και κάνετε επιβεβαίωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άμα ξαναμπείς, πάλι με rerty μπαίνεις ή τώρα μπαίνεις κανονικά με τη μία;

 

Μολις το δοκιμασα. Κανονικα μπηκα, με την πρωτη.

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Μολις το δοκιμασα. Κανονικα μπηκα, με την πρωτη.

 

Μας έκοψες τα πόδια τώρα ...:(

ΑΚΥΡΟ!! Τωρα είναι ΟΚ!!

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε το froyo έχει πρόβλημα η google με τις ομάδες, δε φταις εσύ.

 

 

 

Δεν έχει απολύτως καμία διαφορά από πριν. Προφανώς δεν είσαι σίγουρος τί είναι το root... Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου.

 

 

 

Πήγαινε εκεί που θες να γράψεις, πάτα στο πεδίο που θα βγούν τα γράμματα και κράτα το μέχρι να σου πεταχτεί το παράθυρο για input method... εκεί διάλεξε το greek keyboard.

 

 

 

H θύρα USB δε δίνει αρκετή ισχύ. Αν θες να σου φορτίσει κανονικά και γρήγορα το κινητό, βάλτο στην πρίζα, όχι στο laptop.

 

 

 

Ναι.

εμενα δεν μου τα εμφανιζει τι μπορει να φταιει ξερουμε?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μας έκοψες τα πόδια τώρα ...:(

ΑΚΥΡΟ!! Τωρα είναι ΟΚ!!

 

Αντε ωραια! Δεν θελω να γινομαι ο κακος :p

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας δοκιμάσει κάποιος να μπειι στις Λήψεις του Market αλλά να μην έχει lag fix, για να δούμε αν τελικά φταίει αυτό και ας ενημερώσει...

 

Δεν ξερω αν φτιαχτηκε αλλα τωρα μολις το ειδα στο φορουμ μπηκα κανονικα και με τη μια στο downloads του market και μου εβγαλε και upgrades για διαφορα προγραμματα... Δεν εχω lag fix/root.

 

edit: μου φαινεται αργησα να το τσεκαρω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μια γρήγορη ερώτηση, η οποία δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου στο χάος του forum.

Υπάρχει κάποιος κάποια εφαρμογή ή κάποιος άλλος γρήγορος τρόπος ώστε να γίνεται αλλαγή γλώσσας απο Ελληνικά σε Αγγλικά χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να μπαίνουμε στις ρυθμίσεις και να επιλέγουμε γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μια γρήγορη ερώτηση, η οποία δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου στο χάος του forum.

Υπάρχει κάποιος κάποια εφαρμογή ή κάποιος άλλος γρήγορος τρόπος ώστε να γίνεται αλλαγή γλώσσας απο Ελληνικά σε Αγγλικά χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να μπαίνουμε στις ρυθμίσεις και να επιλέγουμε γλώσσα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3320127#post3320127

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω γρήγορο slide απο κάτω προς τα πάνω όπως λέει αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Μόνο αν κάνω απο αριστερά προς τα δεξιά (και το αντίστροφο) αλλάζει μεταξύ αριθμητικού πληκτρολογίου και πληκτρολογίου με γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φτιαχτηκε αλλα τωρα μολις το ειδα στο φορουμ μπηκα κανονικα και με τη μια στο downloads του market και μου εβγαλε και upgrades για διαφορα προγραμματα... Δεν εχω lag fix/root.

 

edit: μου φαινεται αργησα να το τσεκαρω..

 

:)Δεν πειράζει, πάντως τώρα που ξαναδοκίμασα δεν μπήκε αμέσως αλλά μετά από 2-3 restart...:confused:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Έχω ένα πρόβλημα παιδιά με την μπαταρία.

 

Αγόρασα το γαλαξία πριν από 3 μέρες και ήδη κάνω την 3 φόρτισή του. Η μπαταρία δεν κρατάει ούτε 24 ώρες.

 

Ελέγχω στον task manager αν υπάρχει ή έχω ξεχάσει τίποτα ανοιχτό, αλλά είναι όλα οκ και δεν υπάρχει τίποτα. Δεν έχω widgets ανοικτά στις επιφάνειες εργασίας, μόνο εικονίδια συντομεύσεων για διάφορα πράγματα. Η χρήση που του κάνω είναι κανένα μισάωρο με φωνητικές κλήσεις, 2 ή 3 μηνύματα και 15 περίπου λεπτά χρήση WiFi (όλα αυτά μέσα σε ένα 24ωρο). Η φωτεινότητα της οθόνης είναι στο αυτόματο.

 

Φανταστείτε οτι κατά τη διάρκεια της νύχτας (δεν το βάζω σε flight mode ... είναι κανονικά σε αναμονή) χάνει περίπου το 20% με 25% της μπαταρίας.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν έχει στρώσει ακόμα η μπαταρία και γι αυτό είναι έτσι?

 

Να τονίσω οτι σήμερα είδα οτι έχω ενεργοποιημένο το συνεχή συγχρονισμό (έχω πρόγραμμα που περιλαμβάνει 3 Giga). Είναι δυνατόν αυτό να καταναλώνει τόση μπαταρία?

 

Σε εσάς πόσο κρατάει η μπαταρία, και με τί χρήση και τί έχετε φορτωμένο στη συσκευή να τρέχει? ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ROOT

 

Δεν ξέρω.... δώστε μου τα φώτα σας.... Είμαι έτοιμος να πάω στο σέρβις της Samsung.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by one2377

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...