Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Προχτες αλλαξαμε λαστιχα σε ενα opel astra 1.4 και βαλαμε τα Βridgestone potenza ΕR300.....αριστες εντυπωσεις μεχρι στιγμης και το κυριοτερο, εντελως αθορυβα!!!
[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

..pio kala einai ta sport contact2 alla einai gia pio polla gkazia k argoun arketa sto zestama...ta mona pou evgainan kalutera einai ta bridgestone alla k auta itan gia hrisi opos ta sport...

 

Τα SportConctact2 τα φοράω εδώ και καμιά 10αριά μέρες σε διάσταση 215/45/17. Προτιμήθηκαν μάλιστα έναντι των exalto2 επειδή ήταν από τα λίγα που έβγαιναν σε αυτά τη διάσταση σε δείκτη V. Οι πρώτες εντυπώσεις επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες και με το παραπάνω (και έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που διάβασα παραπάνω) αφού το λάστιχο είναι μαλακό και ζεσταίνεται πολύ εύκολα, αποδίδοντας και σε μικρές αποστάσεις χωρίς να χρειαστεί να κάνεις καμιά ειδική για να τα ζεστάνεις. Με άλλα λόγια αυτή τη στιγμή θεωρώ την επιλογή τους τέλεια και απλά πρεπεί να ανέβω κανά κλικ στην ταχύτητα εισόδου στις στροφές.

Μοναδική μου απορία το πόσο γρήγορα θα τα πάρω στο χέρι. Δηλαδή ύστερα από 5-6 ανεβοκατεβάσματα σε ορεινή διαδρομή με 40 βαθμούς τι θα γίνει; Το μέλλον θα δείξει. :cool:

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Gislaved σε 195/50/15 V σε Hunday Coupe. Λίγο ζέσταμα. Μετά όμως ένα με την άσφαλτο. Αλλά μετανιώνω που δεν είναι Michelin
When did Noe build the Ark? Before rain started!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στο δικό μου Nissan Almera Challenge έχω τα DUNLOP SP SPORT 01 σε διάσταση 195/60/15.

 

Καλό λάστιχο γενικώς, λιγο υστερεί στο βρεγμένο οδόστρωμα...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

μετριο λαστιχακι ειναι μεγαλε ;)

 

...για σένα ίσως είναι μέτριο, στα δικά μου αυτοκίνητα που το δοκίμασα (& Fiat Punto GT) είναι καλό, ούτε μέτριο ούτε πολύ καλό, απλά καλό.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέτριο φίλε topmar....υπάρχουν πολύ καλύτερα ελαστικά εκεί έξω...;)

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχει 5 τρύπες για μπουλόνια με καρέ 112mm ( οι αποστάσεις των μπουλονιών μεταξύ τους).

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

mou eipan pws oi zantes pou foraw einai 5x112

ti akrivws ennooun me avto?

 

5μπούλονες με καρέ 112mm

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΤΟΥΟ PROXES T1R εχει δοκιμασει κανεις να μου πει γνωμη?
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΝΕΟ HONDA CIVIC 5ΘΥΡΟ ΣΤΑ 1.800κ.ε

 

ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ 17 ΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ MICHELIN 225/45/17

 

ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

 

ΑΝ ΑΝΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ 45 ΣΤΟ 50 ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?

 

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΣΕ ALL WEATHER ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ,ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

 

ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΑΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ.ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΦΙΛ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ "ΦΩΤΑ" ΣΑΣ:cool:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΝΕΟ HONDA CIVIC 5ΘΥΡΟ ΣΤΑ 1.800κ.ε

 

ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ 17 ΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ MICHELIN 225/45/17

 

ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

 

ΑΝ ΑΝΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ 45 ΣΤΟ 50 ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?

 

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΣΕ ALL WEATHER ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ,ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

 

ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΑΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ.ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΦΙΛ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ "ΦΩΤΑ" ΣΑΣ:cool:

 

 

διασταση δεν θα αλλαξεις σε καμια των περιπτοσεων.......

βασικα θα σου προτεινα να μην αλλαξεις και λαστιχα....... παρε το αμαξακι σου, κανε τις βολτουλες σου, μαθε το , δες πως αντιδραει, κανε χιλιομετρα, φατα και μετα αλλαξε τα..........

μην μπαινεις σε εξοδα......... δεν ειναι και καμια φθηνη διασταση αυτη που εχεις (αν δεν κανω λαθος , σιγουρα ενα 700 ευρο)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ

 

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ MICHELIN ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ PILOT SPORT ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ.

 

ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΓΟΜΑ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ.

 

ΑΝ ΤΟ HONDA ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ DUNLOP ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΥΟΚΟΗΑΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΩΝ ΑΥΛΑΚΩΣΕΩΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΙΓΟ ΘΟΡΥΒΟ) ΑΝ ΟΧΙ ΤΑ MICHELIN!

 

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΣΤΗΡΑ 225/45 ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΒΑΛΩ 225/50 ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΗ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η διασταση παρα ειναι υπερβολικη για το αυτοκινητο σου με απωτερο αποτελεσμα να ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΕ να βαζεις λαστιχα που δεν αρμοζουν στο αμαξι σου και να πληρωνεις ενα καρο χρηματα χωρις ουσιαστικο λογο...... συν της αλλης να εχεις θορυβο και μια γομα που να μην ζεστενεται με τιποτε.......

 

 

 

ατοιμο μαρκετινγκ, ατοιμη βαρεμαρα (για να μην το πω αλλιως και μου σβησουν το ποστ) του εργοστασιου να φτιαξει μια αναρτηση της προκοπης........

 

 

 

-παρατηρηση : δεν εχω ακουσει απο λαστιχα που πουλαει το εκαστοτε λαστιχο να λεει : αυτο δεν ειναι καλο, μην το βαζεις....... μην ξεχνας αδερφε οτι ο καθενας θελει να πουλησει και στην τελικη να βγαλει το βελτιστο κερδος.....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι μου φαίνεται υπερβολικό το TypeR των 200 ίππων και 1200kg να φορά 205/40/17 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και το νέο Civic που θα πάρει ο φίλος να φορά πλάτος 225; Με 140 ίππους και περίπου 100kg παραπάνω; Μα τόσο φαρδύ λάστιχο;!;!;!
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι μου φαίνεται υπερβολικό το TypeR των 200 ίππων και 1200kg να φορά 205/40/17 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και το νέο Civic που θα πάρει ο φίλος να φορά πλάτος 225; Με 140 ίππους και περίπου 100kg παραπάνω; Μα τόσο φαρδύ λάστιχο;!;!;!

 

 

you got the point my friend ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλύτερο βάρος => ανάγκη για πιο φαρδύ λάστιχο.

 

Το τί είναι υπερβολή είναι σχετικό. Εφόσον οι επιδόσεις και η κατανάλωση είναι αποδεκτές και η συμπεριφορά στο όριο δεν είναι πολύ απότομη, το φαρδύτερο λάστιχο έχει μόνο πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλύτερο βάρος => ανάγκη για πιο φαρδύ λάστιχο.

 

Το τί είναι υπερβολή είναι σχετικό. Εφόσον οι επιδόσεις και η κατανάλωση είναι αποδεκτές και η συμπεριφορά στο όριο δεν είναι πολύ απότομη, το φαρδύτερο λάστιχο έχει μόνο πλεονεκτήματα.

 

 

 

μα τι λες????:blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλύτερο βάρος => ανάγκη για πιο φαρδύ λάστιχο.

 

Το τί είναι υπερβολή είναι σχετικό. Εφόσον οι επιδόσεις και η κατανάλωση είναι αποδεκτές και η συμπεριφορά στο όριο δεν είναι πολύ απότομη, το φαρδύτερο λάστιχο έχει μόνο πλεονεκτήματα.

 

Το ότι το Civic είναι 100 κιλά βαρύτερο το έγραψα ειρωνικά. Ξέρεις πως γίνεται το Megane μου 100 κιλά βαρύτερο (η άδεια γράφει 1290 κιλά απόβαρο); Απλά μπαίνω μέσα! Αλλα δεν βάζω πιο φαρδιά λάστιχα!

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως γίνεται το Civic 100 κιλά ελαφρύτερο? Δεν γίνεται...

Ξέρεις πως γίνεται 200 κιλά βαρύτερο? Γίνεται, με εσένα μέσα...

 

Νομίζω πως η φράση είναι απλή και κατανοητή. Όσο μεγαλύτερο το βάρος τόσο μεγαλύτερο το λάστιχο (τηρουμένων των άλλων σταθερών).

Τί δεν καταλαβαίνετε σε αυτό?

Δεν λέω πως δεν παίζει τον κυρίαρχο ρόλο η ιπποδύναμη παίζει όμως και το βάρος.

 

Για τον ίδιο λόγο όταν ένας κινητήρας τοποθετείται σε βαρύτερο όχημα απαιτούνται και καλύτερα φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Με το προηγούμενο ποστ ήθελα να υπογραμμίσω ότι η διαφορά μεταξύ 140 και 200 ίππων είναι κάθε άλλο παρά αμελητέα.

 

Ένα αυτοκίνητο στημένο σχεδόν αγωνιστικά (για το TypeR μιλάω) αρκείται από τη μάνα του σε λάστιχο 205.

 

Ένα οικογενειακό (?) αυτοκίνητο με ΜΟΝΟ 100 κιλά παραπάνω - για την ακρίβεια TypeR 1200, νεο Civic 1290 - θέλει 2 διαστάσεις πλάτος παραπάνω;

Με 60 ίππους λιγότερους και ΣΙΓΟΥΡΑ λιγότερο επιθετικό στήσιμο στην ανάρτηση;

 

Αν τώρα εσύ δεν κατάλαβες το παράδειγμα που έφερα δε φταίω. Είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις όταν μεγαλώσεις. Α, και ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλλα, σε περίπτωση που εργάζεσαι στη Honda.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εργάζομαι στη Ηοnda.

 

Σε απλή νορμάλ μετακίνηση το νέο Civic θα ζεστάνει τα λάστιχά του το ίδιο εύκολα με το παλιό Type R. Για την ακρίβεια, πιο εύκολα, αν υποθέσουμε ότι το Type R φοράει μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας.

Όλα αυτά γράφτηκαν γιατί στο πρώτο Post σου έδινες την εντύπωση πως το ότι το νέο αυτοκίνητο είναι βαρύτερο σημαίνει πως θα έπρεπε να έχει λεπτότερα λάστιχα (πιθανώς με μια λογική του στυλ μεγαλύτερο βάρος=>χειρότερες επιδόσεις=>μικρότερη απαίτηση για λάστιχα, η οποία στο 3ο σκέλος της είναι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...