Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβασα το ζ4ροοτ εγινα ροοτ πιγα να κανω απεγκατασταση το peggle αλλα μου εγραφε " η καταργηση εγκαταστασης δεν ηταν επιτυχης " βσκ ειδα στ youtube κατι βιντεακια οτι μολις γίνεις ροοτ κανει επανακινιση σε εμενα δεν εκανε καν rebooting Που λεει απλος επεστρεψε πισο

 

Θέλει root unistaller/titanium backup (εφαρμογές από το market) για να κάνεις απεγκατάσταση εφαρμογών που είναι στη rom. Btw, τσέκαρες ότι έχεις εικονίδιο superuser για να σιγουρευτείς ότι έχει γίνει το root?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιος να με βοηθήσει;

 

να σε βοηθήσω να βρεις το σωστό μέρος να διαβάσεις και να ρωτήσεις...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268066 : για το τηλέφωνό σου

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=158 : οδηγοί για πέρασμα ρομ σε android τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρεις τι είναι, τότε δεν το έχεις αλλάξει!!:Ρ

Απλά αφού δεν το έχεις αλλάξει, μετά το wipe και το flashάρισμα της rom, με τον ίδιο τρόπο flashάρεις και τα modules.

 

αυτο λεω πρεπει να πατησω πρωτα wipe και λοιπα .... ;;;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

οκ τα καταφερα μπορεσα να βαλω τα android 2.3 αλλα ενα προβλημα στα μνμτα οταν παω στ menu που εχει τ θαυμαστικα ερωτηματικά κ.λ.π κολαει μερικες φορες και δεν μπορω να κατεβω προς τα κατω ...εκανα επανακινιση ξανα πιγα δούλεψε για λιγο αλλα ξανα τα ιδια

 

την GinTonic.SE εβαλα οπως μετα δοκιμασα και την GingerDX kai το ιδιο προβημα

Edited by thanos89010
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω με καποιο τροπο να εχω flash player.Γιατι μπαινω σε μια σελιδα κ μου λεει οτι το χρειαεται για να δω καποια βιντεο.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω πρεπει να πατησω πρωτα wipe και λοιπα .... ;;;

 

Σε τι φάση είσαι και τι έχεις κάνει? Αν έχεις κάνει root και θες να περάσεις τη rom κάνεις full wipe και τη φλασάρεις. Με το full wipe χάνεις όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου οπότε κράτησε backup από ό,τι χρειάζεσαι.

 

οκ τα καταφερα μπορεσα να βαλω τα android 2.3 αλλα ενα προβλημα στα μνμτα οταν παω στ menu που εχει τ θαυμαστικα ερωτηματικά κ.λ.π κολαει μερικες φορες και δεν μπορω να κατεβω προς τα κατω ...εκανα επανακινιση ξανα πιγα δούλεψε για λιγο αλλα ξανα τα ιδια

 

την GinTonic.SE εβαλα οπως μετα δοκιμασα και την GingerDX kai το ιδιο προβημα

 

Ναι, είναι γνωστό θέμα. Το είχα κι εγώ σε όσες rom δοκίμασα. Το πιο εύκολο workaround είναι να ανοίξεις το συρόμενο πληκτρολόγιο και να το ξανακλείσεις. Μετά ξεκολλάει. Φυσικά, μπορείς πάντα να βάλεις και ένα third party keyboard που δεν έχει τέτοιο θέμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι φάση είσαι και τι έχεις κάνει? Αν έχεις κάνει root και θες να περάσεις τη rom κάνεις full wipe και τη φλασάρεις. Με το full wipe χάνεις όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου οπότε κράτησε backup από ό,τι χρειάζεσαι.

 

οχι δεν εχω κανω ροοτ αλλα θα κανω τωρα και θα το ξανα φλασαρω

 

EDIT:

μολις εκανα root το κινητο με αυτο τον οδηγοτων πρωτο ξανα και πετηχε !

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

αγορασα πριν απο καποιες βδομαδες ενα s.e xperia x10 mini

θα ηθελα να αναβαθμησω τη συσκευη απο 1.6(donut) σε 2.3(Gingerbread)

μηπως καποιος (αν δε βαριεται κι ολας)θα μπορουσε να μου πει βημα προς βημα τι πρεπει να κανω:rolleyes:

βεβαια χωρις να διαγραψω επαφες

Edited by trik302
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γνωστό θέμα. Το είχα κι εγώ σε όσες rom δοκίμασα. Το πιο εύκολο workaround είναι να ανοίξεις το συρόμενο πληκτρολόγιο και να το ξανακλείσεις. Μετά ξεκολλάει. Φυσικά, μπορείς πάντα να βάλεις και ένα third party keyboard που δεν έχει τέτοιο θέμα.

 

επειδει ειμαι καινουργιος αν μπορεις να μου εξηγησεις τ ακριβως ειναι το third party keyboard ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

αγορασα πριν απο καποιες βδομαδες ενα s.e xperia x10 mini

θα ηθελα να αναβαθμησω τη συσκευη απο 1.6(donut) σε 2.3(Gingerbread)

μηπως καποιος (αν δε βαριεται κι ολας)θα μπορουσε να μου πει βημα προς βημα τι πρεπει να κανω:rolleyes:

βεβαια χωρις να διαγραψω επαφες

Εδώ είσαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω ξανα εκανα ροοτ το φλασαρα το κινητο

και πηγα να περασω παλι την Griger

αλλα παλι κολησε το κινητο γιατι ρεεεεεεεε ;;;

Παλι τρελαθυκα !!!!!!!!!!

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

αγορασα πριν απο καποιες βδομαδες ενα s.e xperia x10 mini

θα ηθελα να αναβαθμησω τη συσκευη απο 1.6(donut) σε 2.3(Gingerbread)

μηπως καποιος (αν δε βαριεται κι ολας)θα μπορουσε να μου πει βημα προς βημα τι πρεπει να κανω:rolleyes:

βεβαια χωρις να διαγραψω επαφες

Καταρχάς θα αναβαθμίσεις το κινητό σε 2.1 που έχει δοθεί επίσημα μέσω του λογισμικού της SE που δίνεται με τη συσκευή ή του SEUS. Αφού είσαι στην τελευταία επίσημη έκδοση μετά θα πας για root και αλλαγή rom. Για όλα υπάρχουν οι οδηγοί, όπως είπε κι οι mol.

επειδει ειμαι καινουργιος αν μπορεις να μου εξηγησεις τ ακριβως ειναι το third party keyboard ?

Ναι, βέβαια. Είναι εφαρμογές πληκτρολογίου. Εγκαθιστάς ένα άλλο πληκτρολόγιο, όπως είναι πχ. το Smart Keyboard. Το ψάχνεις στο market και το εγκαθιστάς. Το Smart είναι επί πληρωμή αλλά έχει δοκιμαστική περίοδο. Υπάρχουν κι άλλα.

 

Λοιπον εγω ξανα εκανα ροοτ το φλασαρα το κινητο

και πηγα να περασω παλι την Griger

αλλα παλι κολησε το κινητο γιατι ρεεεεεεεε ;;;

Παλι τρελαθυκα !!!!!!!!!!

 

Φαντάζομαι είχες 2.1 (Eclair) ως επίσημη rom. Έκανες root, έκανες κανονικά όλα τα wipes και κόλλησε? Περιέγραψε ακριβώς τι έκανες και που κόλλησες.

 

Από ότι είπε είναι με 1.6 ακόμα. Δεν μπορεί να πάει κατευθείαν εκεί. Επίσης το να μην χαθούν επαφές δεν γίνεται αν φλασάρεις. Πρέπει να κρατήσεις backup.

Edited by eltsele
Multi-quote

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Είπε επίσης ότι το αγόρασε πρίν μερικές εβδομάδες οπότε αμφιβάλλω αν είναι με 1.6. ;)

Όπως και να έχει ας κάνει μια αναβάθμιση για να πάει στην 2.1 και μετά τα υπόλοιπα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου έκανε εντύπωση να είναι με 1.6 αν το πήρε τώρα αλλά υπέθεσα πως το έλεγξε και το είπε με τόση σιγουριά! Αν έχει 2.1 τότε συνεχίζει, βέβαια.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...!!!

εχω το χ10 μινι, εδω κ 1,5 χρονο...!!! το κινητο το εχω 'σκαλισει' η αληθεια ειναι αρκετα...!! τωρα το κινητο 'φοραει' την [ROM] MiniCM6-1.0.2 [update! 13/6/11], Froyo 2.2.1 / Cyanogen 6.1.3 port for the mini...!!

 

το προβλημα μου ειναι η μπαταρια...!! κραταει γυρς στις 15-17 ωρες, με μεση χρηση...!!! καθε βραδυ πρεπει να το φορτιζω, κ λειτουργει απο το πρωι που σηκωνωμαι απο τις 7.30 μεχρι το βραδυ τις 10-11. Οπου κ να παω χρειαζεται να κουβαλαω κ τον φορτιστη μαζι... αλλιως καηκα...!!! Δεν ειναι κατασταση αυτη...!! Σκεφτομαι να αλλαξω κινητο, εξαιτιας της μπαταριας (σημειοτεων . ειναι κ ενσωματωμενη...!!)

 

το κοιταξα αν τρεχουν εφαρμογες κρυφα, ειδα καποια πραγματα...μεσω καποιου task-killer, εχω κλειστα ta wifi/gps κλπ, ουτε widget / καιρους κ λοιπα...! Εχω μονο τις απαραιτητες μονο εφαρμογες..! Η μπαταρια φορτιζει αρκετα γρηγορα σε απο οτι εχω παρατηρησει...!!

 

Αν το παω για service ακομα που ειναι στην εγγυηση ( 2 χρονια δεν ειναι; ) θα εχω καποια θετικη εξελιξη κ να μου το αλλαξουν? Η' θα μπλεξω για αρκετο καιρο με την vodafone κ την sonyericsson, χωρις να καταφερω κατι? το εχει κανει κανεις?

 

Φταιει η rom? να βαλω την μαμισια ? να βαλω την v. 2.3 ?

 

Αν αλλαξω κινητο (που δεν θελω,γιατι μ αρεσει κ το ξερω το κινητο μας) υπαρχει κατι καλυτερο στις διαστασεις του δικου μας, που να κραταει η μπαταρια περισσοτερο? το xperia μινι ειναι καλυτερο?

 

σας ευχαριστω προκαταβλικα...κ περιμενω απαντησεις απο τους ειδικους του forum...!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...!!!

εχω το χ10 μινι, εδω κ 1,5 χρονο...!!! το κινητο το εχω 'σκαλισει' η αληθεια ειναι αρκετα...!! τωρα το κινητο 'φοραει' την [ROM] MiniCM6-1.0.2 [update! 13/6/11], Froyo 2.2.1 / Cyanogen 6.1.3 port for the mini...!!

 

το προβλημα μου ειναι η μπαταρια...!! κραταει γυρς στις 15-17 ωρες, με μεση χρηση...!!! καθε βραδυ πρεπει να το φορτιζω, κ λειτουργει απο το πρωι που σηκωνωμαι απο τις 7.30 μεχρι το βραδυ τις 10-11. Οπου κ να παω χρειαζεται να κουβαλαω κ τον φορτιστη μαζι... αλλιως καηκα...!!! Δεν ειναι κατασταση αυτη...!! Σκεφτομαι να αλλαξω κινητο, εξαιτιας της μπαταριας (σημειοτεων . ειναι κ ενσωματωμενη...!!)

 

το κοιταξα αν τρεχουν εφαρμογες κρυφα, ειδα καποια πραγματα...μεσω καποιου task-killer, εχω κλειστα ta wifi/gps κλπ, ουτε widget / καιρους κ λοιπα...! Εχω μονο τις απαραιτητες μονο εφαρμογες..! Η μπαταρια φορτιζει αρκετα γρηγορα σε απο οτι εχω παρατηρησει...!!

 

Αν το παω για service ακομα που ειναι στην εγγυηση ( 2 χρονια δεν ειναι; ) θα εχω καποια θετικη εξελιξη κ να μου το αλλαξουν? Η' θα μπλεξω για αρκετο καιρο με την vodafone κ την sonyericsson, χωρις να καταφερω κατι? το εχει κανει κανεις?

 

Φταιει η rom? να βαλω την μαμισια ? να βαλω την v. 2.3 ?

 

Αν αλλαξω κινητο (που δεν θελω,γιατι μ αρεσει κ το ξερω το κινητο μας) υπαρχει κατι καλυτερο στις διαστασεις του δικου μας, που να κραταει η μπαταρια περισσοτερο? το xperia μινι ειναι καλυτερο?

 

σας ευχαριστω προκαταβλικα...κ περιμενω απαντησεις απο τους ειδικους του forum...!!

 

καλα βρε ακομη στην 2.2 εισαι??????????? καλα ειναι να βαλεις την 2.3 ...........................επι του θεματος το κανεις reboot μετα απο καθε φορτηση????????????????? δεν υπαρχει περιπτωση να σου το αλλαξουν το πολυ πολυ να μεινεις κανα 2 βδομαδες χωρις κινητο θα σου πουνε οτι ειναι ολα οκ και τελος.....................δεν εχει προβλημα η μπαταρια σου :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...!!!

εχω το χ10 μινι, εδω κ 1,5 χρονο...!!! το κινητο το εχω 'σκαλισει' η αληθεια ειναι αρκετα...!! τωρα το κινητο 'φοραει' την [ROM] MiniCM6-1.0.2 [update! 13/6/11], Froyo 2.2.1 / Cyanogen 6.1.3 port for the mini...!!

 

το προβλημα μου ειναι η μπαταρια...!! κραταει γυρς στις 15-17 ωρες, με μεση χρηση...!!! καθε βραδυ πρεπει να το φορτιζω, κ λειτουργει απο το πρωι που σηκωνωμαι απο τις 7.30 μεχρι το βραδυ τις 10-11. Οπου κ να παω χρειαζεται να κουβαλαω κ τον φορτιστη μαζι... αλλιως καηκα...!!! Δεν ειναι κατασταση αυτη...!! Σκεφτομαι να αλλαξω κινητο, εξαιτιας της μπαταριας (σημειοτεων . ειναι κ ενσωματωμενη...!!)

 

το κοιταξα αν τρεχουν εφαρμογες κρυφα, ειδα καποια πραγματα...μεσω καποιου task-killer, εχω κλειστα ta wifi/gps κλπ, ουτε widget / καιρους κ λοιπα...! Εχω μονο τις απαραιτητες μονο εφαρμογες..! Η μπαταρια φορτιζει αρκετα γρηγορα σε απο οτι εχω παρατηρησει...!!

 

Αν το παω για service ακομα που ειναι στην εγγυηση ( 2 χρονια δεν ειναι; ) θα εχω καποια θετικη εξελιξη κ να μου το αλλαξουν? Η' θα μπλεξω για αρκετο καιρο με την vodafone κ την sonyericsson, χωρις να καταφερω κατι? το εχει κανει κανεις?

 

Φταιει η rom? να βαλω την μαμισια ? να βαλω την v. 2.3 ?

 

Αν αλλαξω κινητο (που δεν θελω,γιατι μ αρεσει κ το ξερω το κινητο μας) υπαρχει κατι καλυτερο στις διαστασεις του δικου μας, που να κραταει η μπαταρια περισσοτερο? το xperia μινι ειναι καλυτερο?

 

σας ευχαριστω προκαταβλικα...κ περιμενω απαντησεις απο τους ειδικους του forum...!!

 

Μην μπλέξεις με κανένα service, δεν έχει πρόβλημα. Θα ταλαιπωρηθείς τσάμπα. Γενικά στα smartphones είναι ένα θέμα η διάρκεια της μπαταρίας. Αν σου βγάζουν με πολύ χρήση 1,5 μέρα είσαι ευτυχισμένος!

Να βάλεις Gingerbread. Έχει πολύ καλύτερη διαχείριση. Εμένα στο Pro με GinTonic μου έχει κρατήσει και 3 μέρες και 14/16 ώρες ΑΛΛΑ ως δεύτερη συσκευή. Δηλαδή ούτε μέτρια δεν θα την χαρακτήριζα την χρήση που του κάνω. Μάλλον προς το λίγη. Οπότε με μέτρια που λες μπορεί να το φορτίζεις και κάθε δεύτερη μέρα. Αλλά γενικώς μην περιμένεις θαύματα. Απλώς με 2.3 - φυσιολογικά - θα τη βγάζεις άνετα τη μέρα. Από τις ώρες που λες δεν φαίνεται να τα έχει φτύσει η μπαταρία.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, βέβαια. Είναι εφαρμογές πληκτρολογίου. Εγκαθιστάς ένα άλλο πληκτρολόγιο, όπως είναι πχ. το Smart Keyboard. Το ψάχνεις στο market και το εγκαθιστάς. Το Smart είναι επί πληρωμή αλλά έχει δοκιμαστική περίοδο. Υπάρχουν κι άλλα.

 

δοκιμασα μερικα αλλα δεν με βολεψαν γενικα εχω ενα θεμα με της φατσες στα μνμτα βαζω αρκετα... υπαρχει καμια ρομ που να μην εχει αφτο τ προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα μερικα αλλα δεν με βολεψαν γενικα εχω ενα θεμα με της φατσες στα μνμτα βαζω αρκετα... υπαρχει καμια ρομ που να μην εχει αφτο τ προβλημα ?

 

Εγώ όσες δοκίμασα όλες το είχαν. Με τις φάτσες στο smart το ρυθμίζεις να βγαινουν με παρατεταμένο πάτημα του enter. Αν πας και κάνεις γρήγορα scrolling στο default θα σου κολλήσει. Ή αργά ή με τη λύση που σου είπα ή με άλλο πληκτρολόγιο ή με το συρόμενο. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είχες 2.1 (Eclair) ως επίσημη rom. Έκανες root, έκανες κανονικά όλα τα wipes και κόλλησε? Περιέγραψε ακριβώς τι έκανες και που κόλλησες.

 

λοιπον το κινητο μου εχει την

αριθμος μοντελου Ε10i
εκδοση firmware 2.1-update1
kernel 2.6.29
αριθμο εκδοσης 2,1,1Α,0,6

 

του εχω κανει root στο κινητο με το SuperOneClick

και μετα απο διαμορφωση εχει μεινη το superuser (βλεπω οτι νεα εκδοση)

απο εδω

 

και βλεπω τωρα οτι εχει μεινη το ClockWorkMod 3.2.0

την διαδικασια την εκανα απο εδω

το Β τροπο

 

Τωρα εγω θελω να κανω update στο κινητο γιατι δεν μου αρεσει καθολου το μενου του και δεν θελω να βαλω launcher

σκεφτομαι να βαλω μια 2.3.3 ή 3.3.5 παντος να ειναι στην 2.3

 

τωρα πιον οδηγο μου προτηνεται ;

 

Απο οσες ειδα εδω στο σιτε μου αρεσε αυτη

 

Καλα παω μεχρι εδω ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μολις εγινα ροοτ και θελω λιγο να καθαρισω το κιν. ποιες εφαρμογες μπορω να σβησω απο αυτες που ειχε h SE ?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μολις εγινα ροοτ και θελω λιγο να καθαρισω το κιν. ποιες εφαρμογες μπορω να σβησω απο αυτες που ειχε h SE ?

 

οτι θες αρκη να εχεις το σωστο προγραμματακι

αλλα προσεχαι και τη θα σβησεις

 

λοιπον το κινητο μου εχει την

αριθμος μοντελου Ε10i
εκδοση firmware 2.1-update1
kernel 2.6.29
αριθμο εκδοσης 2,1,1Α,0,6

 

του εχω κανει root στο κινητο με το SuperOneClick

και μετα απο διαμορφωση εχει μεινη το superuser (βλεπω οτι νεα εκδοση)

απο εδω

 

και βλεπω τωρα οτι εχει μεινη το ClockWorkMod 3.2.0

την διαδικασια την εκανα απο εδω

το Β τροπο

 

Τωρα εγω θελω να κανω update στο κινητο γιατι δεν μου αρεσει καθολου το μενου του και δεν θελω να βαλω launcher

σκεφτομαι να βαλω μια 2.3.3 ή 3.3.5 παντος να ειναι στην 2.3

 

τωρα πιον οδηγο μου προτηνεται ;

 

Απο οσες ειδα εδω στο σιτε μου αρεσε αυτη

 

Καλα παω μεχρι εδω ;

 

Λοιπον το λαθος το βρεικα μονο μου αυτην την ρομ που βαζω ειναι για το προ και εγω εχω το απλο

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...