Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμ... Έχω παρόμοιο πρόβλημα.. από χθες το κινητό κάθε φορα που χτυπάει Η θα κολλήσει Η θα κάνει restart..

Του έκανα Reset όμως πάλι το ίδιο

Κανεις άλλος με παρόμοιο θέμα ?

 

Βασικα δεν ξερω αν βελτιωθηκε η αυτονομια γιατι...αυτη τη στιγμη δεν δουλευει!!!:lol:

Προσπαθω να το παρω στην πλακα για να μην αρχισω τα καντηλια!:X Το μεσημερι ξαφνικα παιρνει καποιος τηλεφωνο, δεν ακουγεται ηχος-μονο δονηση, και η οθονη δεν αναβει ποτε ξανα!!! Βλεπω το λαμπακι που αναβοσβηνει οτι εχω κληση(αρα ειναι ενεργο)αλλα δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο...:( Δοκιμασα να το απενεργοποιησω στα τυφλα:pδεν καταφερα τιποτα και φυσικα δεν μπορω να βγαλω την #$%^@! μπαταρια. Αν δεν ειναι κλειστο δεν με αφηνει ουτε το pc companion να κανω επιδιορθωση/αναβαθμιση λογισμικου! Δοκιμασα τα παντα, αυριο παει στο μαγαζι που το πηρα να τους το φερω στο κεφαλι...:p

Λετε να χαλασε η οθονη;;; Να ζητησω αντικατασταση;;;

Πειτε μου ρε παιδια τι αλλο να κανω;;;;;;:confused:

 

ΑΝ πάρεις τηλ. στο κινητό τι κάνει ? Λειτουργεί η γραμμή σου εννοώ ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικα δεν ξερω αν βελτιωθηκε η αυτονομια γιατι...αυτη τη στιγμη δεν δουλευει!!!:lol:

Προσπαθω να το παρω στην πλακα για να μην αρχισω τα καντηλια!:X Το μεσημερι ξαφνικα παιρνει καποιος τηλεφωνο, δεν ακουγεται ηχος-μονο δονηση, και η οθονη δεν αναβει ποτε ξανα!!! Βλεπω το λαμπακι που αναβοσβηνει οτι εχω κληση(αρα ειναι ενεργο)αλλα δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο...:( Δοκιμασα να το απενεργοποιησω στα τυφλα:pδεν καταφερα τιποτα και φυσικα δεν μπορω να βγαλω την #$%^@! μπαταρια. Αν δεν ειναι κλειστο δεν με αφηνει ουτε το pc companion να κανω επιδιορθωση/αναβαθμιση λογισμικου! Δοκιμασα τα παντα, αυριο παει στο μαγαζι που το πηρα να τους το φερω στο κεφαλι...:p

Λετε να χαλασε η οθονη;;; Να ζητησω αντικατασταση;;;

Πειτε μου ρε παιδια τι αλλο να κανω;;;;;;:confused:

 

Αντικατάσταση και μάλιστα ΑΜΕΣΗ!!

Απογοήτευση το κινητό πάντως...

@isidorosr20595: ευτυχώς που πρόλαβες και ΔΕΝ το πήρες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν ανάβει η οθόνη όταν έρχεται μήνυμα αλλά μάλλον αυτό είναι το λιγότερο..:O

 

Αυτό νομίζω είναι το φυσιολογικό του - αν όχι, ας με διαψεύσει κάποιος γιατί εμένα από την αρχή έτσι ήταν. Έτσι, κατέβασα το SMS Popup, το οποίο έχει ρυθμίσεις για να ανάβει η οθόνη και να εμφανίζει μηνυματάκι ειδοποίησης για SMS κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να παρω τον αριθμο μου αλλα δειχνει απενεργοποιημενο. Ομως το λαμπακι αναβοσβηνει και επισης ακουγεται ο ηχος απο τα κουμπια αυξομειωσης της εντασης..αρα ειναι ανοιχτο! Δεν ξερω τι στο διαολο συμβαινει αλλα στεναχωριεμαι γιατι εγω το ειχα συμπαθησει το κινητακι και δεν με πειραζε τοσο η μπαταρια...:(
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να παρω τον αριθμο μου αλλα δειχνει απενεργοποιημενο. Ομως το λαμπακι αναβοσβηνει και επισης ακουγεται ο ηχος απο τα κουμπια αυξομειωσης της εντασης..αρα ειναι ανοιχτο! Δεν ξερω τι στο διαολο συμβαινει αλλα στεναχωριεμαι γιατι εγω το ειχα συμπαθησει το κινητακι και δεν με πειραζε τοσο η μπαταρια...:(

 

Εγώ θα το πήγαινα για αντικατάσταση ΤΩΡΑ! Πάντως ανησυχώ μήπως είναι γενικότερα ελαττωματικά σαν παρτίδα.......................... Σαν πολλά περιστατικά ελαττωματικών "ακούγονται".....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να παρω τον αριθμο μου αλλα δειχνει απενεργοποιημενο. Ομως το λαμπακι αναβοσβηνει και επισης ακουγεται ο ηχος απο τα κουμπια αυξομειωσης της εντασης..αρα ειναι ανοιχτο! Δεν ξερω τι στο διαολο συμβαινει αλλα στεναχωριεμαι γιατι εγω το ειχα συμπαθησει το κινητακι και δεν με πειραζε τοσο η μπαταρια...:(

 

Πήγαινε το πίσω να σου δώσουν άλλο..Και θα το ξανααγαπήσεις το μικρό σου..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα λοιπόν προχθές έστειλα μήνυμά στη sony να ρωτήσω σχετικά με αναβάθμιση στο μέλλον σε 2,1 και να η απάντηση που μου ήρθε πριν λίγο.

 

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, το Sony Ericsson Xperia™ X10 mini κινητό τηλέφωνο υποστηρίζει το λειτουργικό σύστημα Google™ Android™ Donut version 1.6. Επιπλέον, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι, προς το παρόν, δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για την διαθεσιμότητα της νέας έκδοσης του λειτουργικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω είναι το φυσιολογικό του - αν όχι, ας με διαψεύσει κάποιος γιατί εμένα από την αρχή έτσι ήταν. Έτσι, κατέβασα το SMS Popup, το οποίο έχει ρυθμίσεις για να ανάβει η οθόνη και να εμφανίζει μηνυματάκι ειδοποίησης για SMS κ.λπ.

 

Γενικά έτσι είναι...

το sms pop up πάντως μια χαρά είναι!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα λοιπόν προχθές έστειλα μήνυμά στη sony να ρωτήσω σχετικά με αναβάθμιση στο μέλλον σε 2,1 και να η απάντηση που μου ήρθε πριν λίγο.

 

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, το Sony Ericsson Xperia™ X10 mini κινητό τηλέφωνο υποστηρίζει το λειτουργικό σύστημα Google™ Android™ Donut version 1.6. Επιπλέον, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι, προς το παρόν, δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για την διαθεσιμότητα της νέας έκδοσης του λειτουργικού συστήματος.

 

SonyEricsson website..

http://blogs.sonyericsson.com/products/2010/06/16/x8-announcement-and-xperia-updates/

Edited by OXTROS
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι,΄μετά λίγες μέρες λέγοντας ότι η μπαταρία είναι σκέτη απογοήτευση, η γνώμη μου είναι να μην αγοραστεί τό τηλέφωνο λόγω μπαταρίας. Έχω σβήσει τα πάντα, και το χρησιμοποίησα απλώς ως ...κινητό, όπως είπαν οι φίλοι πιό πάνω καταναλώνει τεράστια ποσοστά 65 τοις εκατό και πάνω σε κατάταση....αδράνειας. τί στο καλό κάνει σ' αυτή την αδράνεια (με προφίλ πτήσης) δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως είναι απαράδεκτοί....τουλάχιστον δύο μέρες έπρεπε να δίνει το κινητό με λογική ή μικρή χρήση. Αν είναι δυνατόν...
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι,΄μετά λίγες μέρες λέγοντας ότι η μπαταρία είναι σκέτη απογοήτευση, η γνώμη μου είναι να μην αγοραστεί τό τηλέφωνο λόγω μπαταρίας. Έχω σβήσει τα πάντα, και το χρησιμοποίησα απλώς ως ...κινητό, όπως είπαν οι φίλοι πιό πάνω καταναλώνει τεράστια ποσοστά 65 τοις εκατό και πάνω σε κατάταση....αδράνειας. τί στο καλό κάνει σ' αυτή την αδράνεια (με προφίλ πτήσης) δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως είναι απαράδεκτοί....τουλάχιστον δύο μέρες έπρεπε να δίνει το κινητό με λογική ή μικρή χρήση. Αν είναι δυνατόν...

 

Εμένα 2 μέρες μου έχει κρατήσει τώρα...φωτεινότητα στο 25%, 4 widget, και χρήση κανονική. Κάποια μνμτα,τηλέφωνο 5 λεπτά μόνο...και ιντερνετ φυσικά(fb πιο πολύ) και λίγο κανά παιχνιδάκι! :clap:

Κανονικά πράματα...όπως τα περισσότερα κινητά! (τώρα είναι στο 15% αλλά θα το φορτίσω για να είναι έτοιμο αύριο)

Α! να επισημάνω οτι έχω απενεργοποιήσει τη "κίνηση δεδομένων" και την ανοίγω όταν θέλω να μπώ στο ίντερνετ. (απενεργοποιημένα είναι κ τα δεδομένα φόντου)

Edited by moboy
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι,΄μετά λίγες μέρες λέγοντας ότι η μπαταρία είναι σκέτη απογοήτευση, η γνώμη μου είναι να μην αγοραστεί τό τηλέφωνο λόγω μπαταρίας. Έχω σβήσει τα πάντα, και το χρησιμοποίησα απλώς ως ...κινητό, όπως είπαν οι φίλοι πιό πάνω καταναλώνει τεράστια ποσοστά 65 τοις εκατό και πάνω σε κατάταση....αδράνειας. τί στο καλό κάνει σ' αυτή την αδράνεια (με προφίλ πτήσης) δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως είναι απαράδεκτοί....τουλάχιστον δύο μέρες έπρεπε να δίνει το κινητό με λογική ή μικρή χρήση. Αν είναι δυνατόν...

 

το profile αδρανειας δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μονο δειχνει οτι το τηλεφωνο ειναι ανοιχτο (ή και σε flight mode)

το ποσοστο αυτο που βλεπετε ειναι πλασματικο

 

αυτο που παιζει ρολο ειναι κατα ποσο το κινητο μπορει να μπει σε sleep mode οταν δεν χρησιμοποιειται

για του λογου το αληθες μπορειτε να κανετε το εξης:

ανοιξτε τον dialer και πληκτρολογηστε αυτο:

*#*#4636#*#*

στο μενου που εμφανιζεται, πατηστε

Battery History και μετα την καρτελα Running

 

οσο πιο πολυ ωρα "κοιμαται", τοσο καλυτερα

(προσοχη εδω: αυτο που βλεπετε ειναι αντιστροφως αναλογο)

 

αν δειτε υπερβολικα μεγαλους χρονους εδω χωρις "υπνο", σημαινει πως καποια εφαρμογη που εγκαταστησατε ή καποια ρυθμιση για πολυ συχνα updates, δεν αφηνει το τηλεφωνο να μπει σε sleep mode με αποτελεσμα την υπερβολικη καταναλωση ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

το profile αδρανειας δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μονο δειχνει οτι το τηλεφωνο ειναι ανοιχτο (ή και σε flight mode)

το ποσοστο αυτο που βλεπετε ειναι πλασματικο

 

αυτο που παιζει ρολο ειναι κατα ποσο το κινητο μπορει να μπει σε sleep mode οταν δεν χρησιμοποιειται

για του λογου το αληθες μπορειτε να κανετε το εξης:

ανοιξτε τον dialer και πληκτρολογηστε αυτο:

*#*#4636#*#*

στο μενου που εμφανιζεται, πατηστε

Battery History και μετα την καρτελα Running

 

οσο πιο πολυ ωρα "κοιμαται", τοσο καλυτερα

(προσοχη εδω: αυτο που βλεπετε ειναι αντιστροφως αναλογο)

 

αν δειτε υπερβολικα μεγαλους χρονους εδω χωρις "υπνο", σημαινει πως καποια εφαρμογη που εγκαταστησατε ή καποια ρυθμιση για πολυ συχνα updates, δεν αφηνει το τηλεφωνο να μπει σε sleep mode με αποτελεσμα την υπερβολικη καταναλωση ενεργειας

 

Ωραία... Έδειξε ότι ήταν 7 ώρες χωρίς ύπνο από την προηγούμενη φόρτιση.... Δηλαδή δεν αδρανοποιήθηκε καθόλου... Μετά στα στατιστικά χρήσης, το υψηλότερο ποσοστό είχε η αρχική οθόνη... Τι σημαίνει αυτό; Κανά widget;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Έδειξε ότι ήταν 7 ώρες χωρίς ύπνο από την προηγούμενη φόρτιση.... Δηλαδή δεν αδρανοποιήθηκε καθόλου... Μετά στα στατιστικά χρήσης, το υψηλότερο ποσοστό είχε η αρχική οθόνη... Τι σημαίνει αυτό; Κανά widget;;;

 

με τα στατιστικα χρησης μην ασχολεισαι

 

οπως εγραψα και πριν, καποια εφαρμογη που εβαλες δουλευει τακτικα (ή και widget)

πρεπει να τα ψαξεις εσυ

εμενα για παραδειγμα ειναι 1 μερα ανοιχτο και χωρις υπνο ειναι 2,5 ωρες μονο

Link to comment
Share on other sites

με τα στατιστικα χρησης μην ασχολεισαι

 

οπως εγραψα και πριν, καποια εφαρμογη που εβαλες δουλευει τακτικα (ή και widget)

πρεπει να τα ψαξεις εσυ

εμενα για παραδειγμα ειναι 1 μερα ανοιχτο και χωρις υπνο ειναι 2,5 ωρες μονο

 

Επειδή μου έβγαζε χρήση 100% (0% σε αδράνεια), το οποίο μου φαινόταν πολύ παράξενο, έκανα ένα restart. Τώρα φαίνεται να ξεκόλλησε και σε έναν επανέλεγχο έβγαλε 40% σε αδράνεια. Η αλήθεια είναι ότι είχα από προχθές να κάνω επανεκκίνηση, ίσως χρειάζεται να γίνεται 1 φορά τη μέρα... Για να δω τώρα, ελπίζω να βελτιωθεί.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ "zzzzz" για τη βοήθεια! :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έβγαζε χρήση 100% (0% σε αδράνεια), το οποίο μου φαινόταν πολύ παράξενο, έκανα ένα restart. Τώρα φαίνεται να ξεκόλλησε και σε έναν επανέλεγχο έβγαλε 40% σε αδράνεια. Η αλήθεια είναι ότι είχα από προχθές να κάνω επανεκκίνηση, ίσως χρειάζεται να γίνεται 1 φορά τη μέρα... Για να δω τώρα, ελπίζω να βελτιωθεί.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ "zzzzz" για τη βοήθεια! :) :) :) :)

 

Παιδιά κάποιος το'χε αναφέρει καμπόσες σελίδες πριν, οτι μετά την φόρτησει καλο κάνει ένα restart.!

 

Υ.Γ. Το Aldiko δεν είναι free, μου έγραψε σήμερα expiration in 2 days :mad:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά αν φτάσουμε να κάνουμε restart κάθε φορά μετά από κάθε φόρτιση, να κοιμόμαστε με flight mode (για να μπορέσει να λειτουργήσει το ξυπνητήρι), να κάνουμε 5 λεπτά τηλέφωνα το διήμερο για να μην πέσει η μπαταρία, να πρέπει να κάνεις λογαριασμό στο nternet γιατί αλλιώς πρέπει να φας το κεφάλι σου να διαβάσεις τα 120 μήνύματα του forum για να δεις ποιό πρόγραμμα συγχρονίζει τις επαφές μέσω του outlook (ό,τι καναμε χρόνια και χρόνια δηλαδή), τότε δε νομίζω να αγοράσαμε τηλέφωνο αλλά είμαστε βιτσιόζοι....δ δεν είνα και λίγα 275 ευρώ....
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά αν φτάσουμε να κάνουμε restart κάθε φορά μετά από κάθε φόρτιση, να κοιμόμαστε με flight mode (για να μπορέσει να λειτουργήσει το ξυπνητήρι), να κάνουμε 5 λεπτά τηλέφωνα το διήμερο για να μην πέσει η μπαταρία, να πρέπει να κάνεις λογαριασμό στο nternet γιατί αλλιώς πρέπει να φας το κεφάλι σου να διαβάσεις τα 120 μήνύματα του forum για να δεις ποιό πρόγραμμα συγχρονίζει τις επαφές μέσω του outlook (ό,τι καναμε χρόνια και χρόνια δηλαδή), τότε δε νομίζω να αγοράσαμε τηλέφωνο αλλά είμαστε βιτσιόζοι....δ δεν είνα και λίγα 275 ευρώ....

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εγώ πάντως έχω νιώσει μεγάλη απογοήτευση ως τώρα! Όσο όμορφο και γρήγορο είναι, τόσο άβολο και προβληματικό σε συγκεκριμένα βασικά θέματα... Απλά ψάχνω τρόπο να το "αντέξω" για ένα χρόνο μέχρι την επόμενη επιδότηση, όπου σίγουρα θα επιστρέψω στα Νόκια!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα αναβαθμιση το μεσημερη απο το σαιτ της SE αλλα παλι μου δειχνει την εκδοση 1.6:(τι γινεται ξερει καποιος να μου πει:wacko:

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το μήνυμα στο website της SE είναι:

"Δεν υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες ενημερώσεις λογισμικού για Xperia™ X10 mini. Παρακαλώ, ελέγξτε αργότερα."

 

Απλώς έβαλες ξανά το ίδιο λειτουργικό και μάλλον έκανες και ένα καλό format ;-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το κινητο ανοιξε!:blink: Δεν ξερω τι εγινε...μαλλον βγηκε ο σατανας απο μεσα του!:devil::lol: Η μπαταρια ηταν αδειασμενη εντελως(ενω το ειχα φορτισει φουλ χτες και με ελαχιστη χρηση)και το εβαλα να φορτισει λιγο για να του κανω αναβαθμιση μετα μπας και στρωσει!! Σε μπελαδες μπηκαμε μου φαινεται...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πήρε μία φίλη σήμερα.

Μου άρσε πολύ, λιλιπούτειο και πολύ, μα πάρα πολύ γρήγορο. Η οθόνη τα χαλάει λίγο βέβαια, αλλά για τα 280 που κάνει, εννοείται είναι τέλεια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι οπως τα λες..:(

ξερεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξω το μπλε χρωμα που εχει το μενου..οταν πας για κλησεις και τετοια οχι ταπετσαρια..

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτό θα είναι δυνατόν όταν το κινητό γίνει rooted.

Ξέρω ότι υπάρχει μία εφαρμογή που σου αλλάζει εντελώς το interface, αλλά δεν ξέρω πόσο καλή είναι και τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει. Home++ λέγεται και είναι σε Beta έκδοση ακόμη.

http://hpp.intuitit.mobi/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...