Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από αρκετή ώρα, γέμισε. Δεν ξέρω αν έφτασε στο 100%, αλλά γέμισε. Το θέμα είναι το ότι από SEUS το μόνο που βγάζει στο τέλος -το μόνο!- είναι ότι έχω την τελευταία έκδοση του λογισμικού. Από PC Companion όταν πατάω ότι έχω πρόβλημα, μου λέει δεν βρέθηκε λογισμικό που να ταιριάζει με το κινητό μου. Νομίζω ότι το είδος του προβλήματος φαίνεται από το ότι όταν το συνδέω στο PC το PC Companion το αναγνωρίζει ως.. X8! Εγώ το είχα κάνει flash με το E10i_2.1.1.A.0.6_Sony Ericsson.ftf οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... :S Αυτό που καταφέρνω να κάνω είναι να το συνδέω σε "flash mode" με το PC (το λέω σωστά; αυτό που πατάς και το πίσω όταν το συνδέεις και όταν ανάβει, ανάβει πράσινο το led). Αλλά δεν ξέρω πως να το αξιοποιήσω ώστε να το γυρίσω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Καινουριος εδω :)

Έχω στα χέρια μου ενα x10mini το οποίο έκανε βουτια σε νεροχυτη..με νερο..

Ανοίγει,δειχνει ότι φορτίζει αλλά δεν κρατάει η μπαταρία.

Επίσης,εαν έχει καρτα μνήμης μέσα,ο υπολογιστής το αναγνωρίζει μόνο σαν σκληρό δίσκο.

Tο myphoneexplorer δεν το βλεπει καθολου.

Έχετε καμια γνώμη πριν το πετάξω..?

Σκεφτομαι να το rootαρω κι όλας,αν καταφέρω να κάνω κάτι.

Το παν είναι να σωθεί ο τηλ. καταλογος!

 

Μπήκα απότομα στο ψητό,ε?

Συγγνώμη αλλά ασχολουμαι μέρες τώρα και έσκασα..

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ανοίγει, γιατί δεν κρατάς τις επαφές που θέλεις;

επίσης καλό είναι να τις συγχρονίζεις με το gmail, και θα τις έχεις όποτε και οπου θελήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

 

εχω sony ericsson xperia mini pro και σημερα επεσε κατω και η οθονη εσπασε. πανω αριστερα στην γωνια ειναι σαν θρυματισμενο και η υπολοιπη οθονη ραγισμενη . αρχικως εκλεισε αλλα το ξανανοιξα και δουλευει καλα αποτι φαινετε,

 

ερωτησεις

 

γινονται αλλαγες οθονης

αν ναι ποιο το κοστος περιπου και θα ηθελα για προτασεις μαγαζιων στα νοτια προαστεια αθηνα ,,,....φυσικα σε πμ ,,,

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο e-bay.. αν μπορείς μόνος:wink:

 

+1 με λιγες ωρες στο youtube θα μαθεις τα παντα για το πως θα το κανεις βιδες! το μονο κακο ειναι οτι η ιθονη δεν προκειτε να απο εδω Ελλαδα κατω απο 20-30 ευρο μεταχειρισμενη για καινουργια δεν το συζητω!

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

 

δικιο εχεις μαλλον εχω καιρο να παρω ανταλακτικα για το mini pro :S

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγοκλείνει και μόνο του,η μπαταρία δεν καρατάει..Γενικώς υπολειτουργεί πολύ.Ίσα για να πούμε ότι δεν "πεθανε".

 

Με βάση το παραπάνω.

 

Γνωρίζει κανείς αν σε περίπτωση που του πέρασω πιο καινούριο λειτουργικο (έχει το 2.1) θα στρώσει?

Πείτε κάτι..:worry:

Οποιάδήποτε γνώση-γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις αγορασα και εγω ενα xperia mini, το θεμα ειναι οτι τρεμοπαιζει λιγο η φωτηνοτητα της οθονης - ανοιγε 2 3 φορες το παραθυρο που ανοιγη απο το δεξι πληκτρο αφης αυτα , ειναι φυσιολογικο αυτο η να το στειλω πισω πακετο οπως ηρθε? , σας ευχαριστω εκ τον προτερων και καλος σας βρηκα:)
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχαμε αγοράσει 2 xperia x10 mini τον Μάρτη του 2011. Το ένα έχω εγώ και το άλλο ο αδερφός μου. Τον περασμένο Ιούνιο το δικό μου χάλασε, και ενώ άναβε κανονικά και έκανε τα πάντα, μόλις πήγαινα να πάρω τηλέφωνο ή με παίρνανε έσβηνε. Με τη μπαταρία φορτισμένη full πάντα το ίδιο. Αν το άνοιγα χωρίς κάρτα sim, δούλευε τα πάντα κανονικά(wi-fi, internet, μουσική κλπ). Είχα χάσει την απόδειξη και το είχα στην άκρη για μήνες, ώσπου τη βρήκα προχθές. Πριν το πάω είπα να το πιάσω λίγο να δω μπας και έχει καμιά διαφορά. Έκανα αναβάθμιση με το πρόγραμμα της SE, αλλά τίποτα. Τα ίδια. Και τελευταία στιγμή λέω, μπας και είναι η μπαταρία; Και δοκιμάζω το εξής : βγάζω το λαστιχένιο κάλυμμα που κρύβει τον ακροδέκτη της μπαταρίας. Την αποσυνδέω, και κάνω το ίδιο στο τηλέφωνο του αδερφού μου. Βγάζω τα καλωδιάκια έξω όσο γίνεται, και με τα κινητά να ακουμπάνε το ένα το άλλο, συνδέω τη μπαταρία του αδερφού μου στο δικό μου. Ήταν φορτισμένη μόλις στο 6%. Όμως άνοιξε, πήρα τηλέφωνο και δούλευε κανονικά. Μετά κάνω το αντίστροφο, τη δικιά μου μπαταρία(που έδειχνε φουλ φορτισμένη) στο άλλο τηλέφωνο, και εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα που είχα κι εγώ. Τρέχω και το τεστ για τη μπαταρία από το κρυφό service menu, και μου βγαίνει κόκκινη οθόνη που έγραφε reduced capacity. Οπότε εδώ είμαστε λέω. Διάβασα πως η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση, οπότε δεν είχε νόημα να το πάω σε επίσημο σέρβις.

 

Μετά βρήκα οδηγίες και άνοιξα το κινητό. Έβγαλα τη μπαταρία και αρχίζω να ψάχνω να βρω. Δυστυχώς δε βρήκα στο ebay, όλο για το pro μου έβγαζε. Σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που την είχε 15,5€ πήρα τηλέφωνο και δεν είχε απόθεμα, με αμφιβολία για το αν θα ξαναφέρει. Μετά λέω για πλάκα να πάρω να ρωτήσω σε ένα Γερμανό εδώ δίπλα. Λέω τι ψάχνω, και μου απαντάει υπάρχει η μπαταρία. Πόσο κοστίζει; 52€ με τοποθέτηση μου απαντάει. Εχμ, χωρίς τοποθέτηση, ρωτάω, ίδια τιμή μου απαντάει. Καλά ευχαριστώ. Επόμενη προσπάθεια σε ένα γνωστό που ήξερα από παλιά που επισκεύαζε κινητά. 35€ μου λέει εκείνος. Και τελικά ψάχνοντας λίγο ακόμη, βρήκα μια εταιρεία με ηλεκτρονικό κατάστημα, που συμπτωματικά ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου, και την είχε ετοιμοπαράδοτη στα 23,90€. Πήγα την πήρα, την έβαλα, ευτυχώς το κινητό συναρμολογήθηκε ξανά μια χαρά χωρίς παρενέργειες, και τώρα πια είναι σαν καινούριο...

 

Συγνώμη αν σας ζαλίζω με το post αυτό, αλλά θέλω να τονίσω πως ακόμα και στις μέρες μας που είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα, υπάρχουν διάφοροι που αισχροκερδούν, και ειδικά για κάποιον άτυχο αδαή που θα του χαλάσει μια συσκευή θα τον γδάρουν. Άκου 52€ για μια μπαταρία που τη βρίσκεις με λιγότερο από τα μισά. Και πάντα για γνήσιο ανταλλακτικό μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και το ανεφερες εδω για να ξερουμε τ λυση του προβληματος αυτο! πως μπαινεις στο κρυφο μενου?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι κλειδωμένο με σβηστή οθόνη, πατάς ας πούμε το κεντρικό(home νομίζω το λέμε; ) από τα μπροστινά πλήκτρα μια φορά ωστέ απλά να φωτίσει η οθόνη. Τότε γρήγορα πατάς τον εξής συνδυασμό του κεντρικού που ανέφερα προηγουμένως και του δεξιού(back) : κεντρικό, δεξί, δεξί, κεντρικό, δεξί, κεντρικό, κεντρικό, δεξί και σε βγάζει στο κρυφό service menu.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ! μηπως ξερετε πως μπορω να βαλω την 2,1 στοκ αλλα τα μυνηματα να ειναι με 170χαρακτηρες? γιατι εμενα ειναι με τους 70 και δεν εχει την επιλογη να την κανω 170 :mad:

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ! μηπως ξερετε πως μπορω να βαλω την 2,1 στοκ αλλα τα μυνηματα να ειναι με 170χαρακτηρες? γιατι εμενα ειναι με τους 70 και δεν εχει την επιλογη να την κανω 170 :mad:

handcent sms

Link to comment
Share on other sites

handcent sms

 

δεν με βολευει καθολου!μονο το στοκ με εχει βολεψει!δεν υπαρχει τροπος να του περασω το λογισμικο με τους 170χαρακτηρες?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα λογισμικού αλλά για το ποια αγορά προορίζεται το κινητό. Μπορείς όμως να κάνεις αυτό
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα λογισμικού αλλά για το ποια αγορά προορίζεται το κινητό. Μπορείς όμως να κάνεις αυτό

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ μολις το εκανα και δουλεψε!!!

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω χ10 μινι και φοραει την MiniCM7-2.1.1 rom και θελω να του βαλω την MiniCM10-4.0.2.Θελω βοηθεια σχετικα με το JB nAa kernel.Δεν βρισκω πουθενα τους φακελους flashtools firmwares για να φλασαρω το καινουργιο kernel

Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει σχετικα με αυτο.Και αν η MiniCM10-4.0.2 θα κατσει καλα στο χ1Ομινι μου???????????????????

''Ολα ειναι δρόμos''

Sony Xperia L (4.2.2)

Link to comment
Share on other sites

Μετά κάνω το αντίστροφο, τη δικιά μου μπαταρία(που έδειχνε φουλ φορτισμένη) στο άλλο τηλέφωνο, και εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα που είχα κι εγώ. Τρέχω και το τεστ για τη μπαταρία από το κρυφό service menu, και μου βγαίνει κόκκινη οθόνη που έγραφε reduced capacity. Οπότε εδώ είμαστε λέω. Διάβασα πως η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση, οπότε δεν είχε νόημα να το πάω σε επίσημο σέρβις.

 

Όταν η μπαταρία είναι αποσπώμενη τότε ενώ το κινητό μπορεί να έχει δύο χρόνια εγγύηση, η μπαταρία έχει ένα γιατί είναι αξεσουάρ. Όταν όμως η μπαταρία είναι ενσωματωμένη, παύει να είναι αξεσουάρ και είναι κομμάτι του κινητού οπότε έχει 2 χρόνια εγγύηση και αυτή.

Αυτό ισχύει για όλα τα κινητά και να το ξέρετε να μην σαν κοροϊδεύουν.

Το είχα επισημάνει στην SE για το Χ10mini του συνεργάτη μου και την άλλαξαν κανονικά στους 18 μήνες. Μου το είχαν πει αυτό που σας λέω στο service αλλά μόνο αν τους πιέσεις, αλλιώς μπορούν να κάνουν την πάπια.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...