Jump to content

[Επίσημο] Nokia 8910 & 8910i


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Έχει μικρότερη οθόνο ίδιων χρωμάτων.

Ελληνικό Τ9 επίσημα από την Alpha copy δεν έχει. (έχει απαντηθεί στις τελευταίες 2 σείδες!)

Αν έχεις το μενού στα αγγλικά και δεδομένου ότι δεν έχεις ελληνικό Τ9 δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά στα μηνύματα.

Έχει IR.

Έχει μικρή μνήμη. Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 500ΚΒ.

Είναι γερό (περισσότερο από ότι περίμενα και εγώ) και φαίνεται στιβαρό.

 

 

alla kikoforei t9 parapleyro kai apoti katalava i alpha copy 8a to dinei sto mellon (se ena mina) ???

 

a Java exei? ta alla gia IR kai gia mms pou rotisa?

 

genika na to antallaxw?

 

thnx in advance

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

java έχει, με MMS δεν έχω ασχοληθεί

Για το Τ9, από ότι λένε θα το φέρει η AC στο μέλλον, αλλά εγώ δεν θα βαζα και το χέρι μου στη φωτιά :p

Αν το ανταλλάξεις, από το 6100 θα σου λείψει η μεγαλύτερη οθόνη (χρήσιμη αν χρησιμοποείς wap/web από το κινητό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο "broxopoios": Στη θέση σου θα έκανα την αλλαγή με ... κλειστά μάτια! Επειδή έχω και ένα 6610 (όχι 6100), συγκρίνοντας το (εγώ προσωπικά) με το 8910i, θεωρώ ότι το δεύτερο είναι σαφώς ποιοτικότερο και καλύτερο από πλευράς απόδοσης και ευχρηστίας (σαν τηλέφωνο πάντα, όχι σαν παιχνιδομηχανή). Εχει μεγαλύτερη μνήμη phonebook και έχει και bluetooth και η οθόνη του μπορεί να είναι μεν μικρή αλλά είναι σαφώς πιο ευκρινής από τη μεγάλη του 6610/6100. Η νέα έκδοση firmware 4.46 έχει και Τ9 ελληνικό και είναι διαθέσιμη, αν όχι από την Alphacopy, από άλλα μαγαζιά κινητών! Το μόνο ίσως πρόβλημα είναι ότι δεν έχει φωτιζόμενα πλήκτρα και θα πρέπει να ξέρεις "τυφλό" σύστημα χειρισμού των πλήκτρων (με λίγη εξάσκηση, ξεπερνιέται εύκολα). Ο τρόπος που ανοίγει και κλείνει είναι μοναδικός και έχει πολύ όμορφή αίσθηση. Μήπως ο φίλος σου με το 8910i δέχεται να το αλλάξει με το δικό μου 6610?
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, παραδέχομαι ότι το 8910i δεν έχει πολυφωνικούς ήχους και δεν έχει μεγάλη οθόνη για wap. Αλλά μήπως το σταθερό τηλέφωνο στο σπίτι σου έχει πολυφωνικούς ήχους? Και αν δεν έχει, σου έχουν πολύ λείψει από τη ζωή σου? Και αν θέλεις Internet brousing, το κινητό σου θα χρησιμοποιήσεις ή το PC σου? Μην τρελαθούμε κιόλας! Μόνοι μας κάνουμε πλούσιες τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τρίβουν τα χέρια τους κάθε φορά που σπρώχνουν μέσα μας τον "καταναλωτικό πειρασμό". Συσκευές τηλεφώνων συγκρίνουμε για να κάνουμε ευκολότερη, καλύτερη και αποδιτικότερη την καθημερινή μας ζωή και όχι παιχνιδομηχανές, φωτογραφικές μηχανές, ραδιοφωνάκια, κλπ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον knight

 

Για το φίλο "broxopoios": Στη θέση σου θα έκανα την αλλαγή με ... κλειστά μάτια! Επειδή έχω και ένα 6610 (όχι 6100), συγκρίνοντας το (εγώ προσωπικά) με το 8910i, θεωρώ ότι το δεύτερο είναι σαφώς ποιοτικότερο και καλύτερο από πλευράς απόδοσης και ευχρηστίας (σαν τηλέφωνο πάντα, όχι σαν παιχνιδομηχανή). Εχει μεγαλύτερη μνήμη phonebook και έχει και bluetooth και η οθόνη του μπορεί να είναι μεν μικρή αλλά είναι σαφώς πιο ευκρινής από τη μεγάλη του 6610/6100. Η νέα έκδοση firmware 4.46 έχει και Τ9 ελληνικό και είναι διαθέσιμη, αν όχι από την Alphacopy, από άλλα μαγαζιά κινητών! Το μόνο ίσως πρόβλημα είναι ότι δεν έχει φωτιζόμενα πλήκτρα και θα πρέπει να ξέρεις "τυφλό" σύστημα χειρισμού των πλήκτρων (με λίγη εξάσκηση, ξεπερνιέται εύκολα). Ο τρόπος που ανοίγει και κλείνει είναι μοναδικός και έχει πολύ όμορφή αίσθηση. Μήπως ο φίλος σου με το 8910i δέχεται να το αλλάξει με το δικό μου 6610?

 

 

 

den dexetai ;)

8a to koitaxw diexodika to 8ema. IR den exei telika? me MMS ti paizei?

telos kati teleytaio. O tropos pou anoigei kai kleinei einai kalos/sobaros/geros?

 

Giati ena palio 8850 (etsi nomizw legotan) pou emoiaze me ayto itan xalia kai to portaki kolage meta apo kati mines...

Link to comment
Share on other sites

IR είπαμε έχει.

Το πορτάκι μια χαρά ανοίγει, όμως μια χαρά μου άνοιγε και του 8850 για πλέον των 2 χρόνων χωρίς αλλαγή... Μήπως είναι θέμα χρήστη; ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

den dexetai ;)

8a to koitaxw diexodika to 8ema. IR den exei telika? me MMS ti paizei?

telos kati teleytaio. O tropos pou anoigei kai kleinei einai kalos/sobaros/geros?

 

Giati ena palio 8850 (etsi nomizw legotan) pou emoiaze me ayto itan xalia kai to portaki kolage meta apo kati mines...

 

Επειδή καταλαβαίνω ότι στέλνεις και δέχεσαι MMS, θα σου έλεγα να μην κάνεις την ανταλλαγή. Η οθόνη του 8910i είναι πολύ μικρή δυστυχώς και όσες φορές μου έχουν στείλει MMS η εικόνα είναι τόσο μικρή που με δυσκολία καταλαβαίνω ποιός είναι. Προσωπικα δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν μου στέλνουν MMS. Αν το θέλεις για τηλεφωνήματα είναι μια χαρά όμως.

Όσο για το πορτάκι, λειτουργεί πολύ καλά, όπως λειτουργούσε και αυτό του 8850 για 2 χρόνια που το είχα. Αυτά τα κινητά πάντως χρειάζονται λίγη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορια με το τι τελικα συμβαινει με την 4.46 εκδοση του κινητου.Μπηκα πριν απο λιγο στο επισημο σαιτ της νοκια που ειναι για τους συνεργατες της (Club Nokia)και εχουν ανεβασμενη για download την εκδοση απο8-09-2003!!! Που σημαινει κανονικα οτι οποιοδηποτε κλαμπ απο τις 9 αντε 10 του μηνα Σεπτεμβρη μπορουσε να την περασει!!!Τι συμβαινει???Ειναι δυνατον συμφωνα με τα ποστ να δηλωνουν αγνοια ενα μηνα μετα???Χαπακωνονται??Πηγε καποιος ο ιδιος ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στην Συγγρου η στην Λεωφ Βουλιαγμενης στα professional center να του την περασουν και του ειπαν οτι δεν την ειχαν??

Ευχαριστω παντως τον φιλαρακο μου platijet που μου εδωσε τους απορρητους κωδικους και ξυπνησα και μπηκα μεσα και ειδα τι συμβαινει!! :confused:

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kinitoneidimonas

 

Eχω μια απορια με το τι τελικα συμβαινει με την 4.46 εκδοση του κινητου.Μπηκα πριν απο λιγο στο επισημο σαιτ της νοκια που ειναι για τους συνεργατες της (Club Nokia)και εχουν ανεβασμενη για download την εκδοση απο8-09-2003!!! Που σημαινει κανονικα οτι οποιοδηποτε κλαμπ απο τις 9 αντε 10 του μηνα Σεπτεμβρη μπορουσε να την περασει!!!Τι συμβαινει???Ειναι δυνατον συμφωνα με τα ποστ να δηλωνουν αγνοια ενα μηνα μετα???Χαπακωνονται??Πηγε καποιος ο ιδιος ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στην Συγγρου η στην Λεωφ Βουλιαγμενης στα professional center να του την περασουν και του ειπαν οτι δεν την ειχαν??

Ευχαριστω παντως τον φιλαρακο μου platijet που μου εδωσε τους απορρητους κωδικους και ξυπνησα και μπηκα μεσα και ειδα τι συμβαινει!! :confused:

 

Τα club nokia μπορούν να την κατεβάσουν μόνοι τους; Ή πρέπει να την πάρουν από alpha copy;

Αλήθεια έχει πάει κανείς στην Alpha copy;

Αν ήμουν εγώ αθήνα θα πήγαινα για λίγο βρίσιμο μιας και σίγουρα θα μου έλεγαν ότι δεν έχει έρθει ακόμα

 

κινητοειδήμονα μήπως την κατέβασες την έκδοση; ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το κεντρικό που είναι τώρα; Σε εκείνο το κτίριο με την μεγάλη επιγραφή κοντά στην Πάντειο;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορουν να την κατεβασουν τα κλαμπ την εκδοση.Αυτο το λογο υπαρξης εχει αυτο το σαιτ.Εννοειται οτι κατεβασα ΟΛΕΣ τις τελευταιες για ολα τα μοντελα και φυσικα και αυτην :)

Μιχαλη τα κεντρικα ειναι Συγγρου 220,Καλλιθεα.Αλλα γιατι να λενε δεν ηρθε αφου ΑΥΤΟΙ την εχουν ανεβασμενη στο σαιτ απο 8-9 για να την κατεβασουν τα κλαμπ??

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kinitoneidimonas

 

Μιχαλη τα κεντρικα ειναι Συγγρου 220,Καλλιθεα.

 

Εκεί πάω πάντα... θα δοκιμάσω να πάω από βδομάδα πάλι να δω τι θα ακούσω... :rolleyes:

Αρχικό Μήνυμα από τον kinitoneidimonas

 

Αλλα γιατι να λενε δεν ηρθε αφου ΑΥΤΟΙ την εχουν ανεβασμενη στο σαιτ απο 8-9 για να την κατεβασουν τα κλαμπ??

 

Γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται; :down:
Link to comment
Share on other sites

loipon merikes teleytees erotiseis krisimes (kai meta apofasizw)

 

Diabasa oti den ginete na kaneis aporipsi mia klisis giati gia na ginei ayto prepei na anoixeis prwta to portaki (to opoio sinepagetai kai apantisi tis klisis) kai meta na tin aporipseis.

Isxyei?

 

Episis einai sxetika eyxristo to pliktrologio gia siggrafi sms?

 

ayta ta oliga

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

Diabasa oti den ginete na kaneis aporipsi mia klisis giati gia na ginei ayto prepei na anoixeis prwta to portaki (to opoio sinepagetai kai apantisi tis klisis) kai meta na tin aporipseis.

Isxyei?

 

Όταν ανοίγει το πορτάκι, δεν απαντάει αμέσως την κλήση. Υπάρχουν μερικά δευτερόλεπτα για να απορρίψεις την κλήση ή να σταματήσεις τον ήχο που κάνει το κινητό.

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

Episis einai sxetika eyxristo to pliktrologio gia siggrafi sms?

 

Όχι ιδιαίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω με τον MCDE για το πληκτρολόγιο. Το θεωρώ ως το πιο "αξιόπιστο" και με την καλύτερη αίσθηση από όσα ΝΟΚΙΑ έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει. Τα πλήκτρα είναι τουλάχιστον ανάγλυφα και μπορεις να τα ψηλαφήσεις και στο σκοτάδι! Εχεις πατήσει σε γρήγορο ρυθμό πλήκτρα σε 6610???
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. Το πληκτρολόγιο του είναι το πιο σαφές που έχω χρησιμοποιήσει. Απλά το μέγεθος των πλήκτρων είναι πολύ μικρό και σε συνδυασμό με τον ελλειπή φωτισμό, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

mcde μηπως ετυχε να περασεις απο τα κεντρικα να ρωτησεις τι γινεται με την αναβαθμιση?? υπαρχει κανα νεο?? μηπως εχει επικοινωνησει κανεις με τη Nokia Careline??
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω διάφορων υποχρεώσεων δεν κατάφερα να πάω ακόμα. Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.

 

[Edit]

Τηλεφώνησα πριν από λίγο στο Nokia Professional Center στη Συγγρού. Δεν έχουν ακόμα το νέο software. Άντε να δούμε τι θα γίνει επιτέλους... :down:

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, κανένα από τα bugs της 3.01 δεν έχουν διορθώσει οι αθεόφοβοι. Και τα bugs είναι πολλά και εκνευριστικά! Μόνο Τ9 ελληνικό βάλανε! Ντροπή δεν είναι? Εστειλα κάποιες επιστολές στη Νοκια Φιλανδίας για το θέμα αυτό, αλλά .. φωνή βοώντος εν τη ερήμω!

 

Βρε παιδιά μην επιμένετε, οι άνθρωποι επιθυμούν διακαώς από 1η εταιρία να γίνουν 2η! Τι να κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με το ποιός πουλάει περισσότερο. Με ενδιαφέρει να υποστηρίζουν σωστά αυτό που αγόρασα. Και δεν βλέπω να συμβαίνει κάτι τέτοιο με την Alpga Copy η οποία κατά τα άλλα παίρνει και βραβεία κιόλας... Ήθελα να ήξερα με ποιά κριτήρια...
Link to comment
Share on other sites

paidia to dexi koubaki gia anoigma einai ok, to aristero omws moiazei nekro! diladi patietai dne patietai dne katalabaineis tipota.

 

Dokimasa omws to exis

Patao to dexi mono, kanei click alla den anoigei. Profanws kseblokarei apo ta dexia. Stin sinexeia ean patisw to aristero xeblokarei kanonika.

Ean to kanw anapoda tote den kanei click to aristero kai meta patontas mono to dexi den anoigei.

 

Etsi exw katalixei sto symperasma oti kai ta 2 koubia koubonoun kanonika alla to elatirio (exei?) pou briskete mesa mallon dinei pio poly dinami stin dexia meria tou kinitou.

 

Lete na arxisw na anisixw?

 

 

Episis aytomato kleidwma pliktrwn den yparxei e?

 

 

poia alla bugs iparxoun ektos apo to large fonts?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τα κουμπάκια έχει να κάνει με το ότι προς τα που είναι μετατοπισμένο το "σωμα" του τηλεφώνου σε σχέση με το πορτάκι. Δυστυχώς στα μέταλα αυτό δεν είναι τόσο εύκολο, έτσι θα δεις ότι μπορείς να το κουνήσεις λίγο αριστερά δεξιά όταν είναι κλειστό. Πιθανώς αυτό θα σου αντιστρέψει και με ποιο κουμπάκι ξεμπλοκάρει.

Όσο για το κλείδωμα, είμουν σίγουρος ότι έχει, αλλά τώρα που το κοίταξα δεν το βρίσκω.. Αλλά τι το θες το κλείδωμα σε ένα κινητό με πορτάκι;

Το bug με τα large fonts μου το θυμίζετε λίγο;

Εγώ πάντως πέρα από το Τ9 δεν έχω συναντήσει κάποιο άλλο λειτουργικό bug και κυρίως δεν έχω συναντήσει restarts!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Όσο για το κλείδωμα, είμουν σίγουρος ότι έχει, αλλά τώρα που το κοίταξα δεν το βρίσκω.. Αλλά τι το θες το κλείδωμα σε ένα κινητό με πορτάκι;

Το bug με τα large fonts μου το θυμίζετε λίγο;

Εγώ πάντως πέρα από το Τ9 δεν έχω συναντήσει κάποιο άλλο λειτουργικό bug και κυρίως δεν έχω συναντήσει restarts!

 

 

ayto me to kleidwma einai sobaro giati ean to exeis p.x. tsepi isos patiseis/pati8ei to koubaki pou einai gia na kleinei to kinito katala8os.

Kalitero 8a itan na itan panta kleidwmeno to pliktrologio kai na xekleidwnei aytomata me to anoigma tou, i na eixe to on off koubi mesa

 

 

Ayto me ta large fonts einai oti sta minimata den boreis na deis ta minimata pou sou stelnoun (oute kai ayta pou grafeis) me ta mikra fonts pou emena prosopika me dieykolinoun kalitera. (opws to 6510)

 

Ayta.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...