Jump to content

BBS - Μιά άλλη, αγνή εποχή


redstar
 Κοινοποίηση

Θα θέλατε να ξαναγυρίσει η εποχή των BBS ?  

31 members have voted

  1. 1. Θα θέλατε να ξαναγυρίσει η εποχή των BBS ?

    • Ναι και θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου !
      7
    • Το βλέπω θετικά, ίσως ξαναγινόμουν και χρήστης
      8
    • Μπά, είναι βαρετό. Αφού υπάρχει το Internet...
      6
    • BBS ? Τί είναι αυτό ?
      10


Recommended Posts

BBS ! Μια παλαιότερη, πιό ρομαντική εποχή για όσους την θυμούνται. Τότε που πραγματικά σχεδόν όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Μία εποχή που την καταπλάκωσε ο ερχομός του Internet, αλλά που δεν θα σβήσει ποτέ από μέσα μας. Όσοι γνωρίζουν, θα θυμούνται με τί προσμονή περιμέναμε το πακέτο των μηνυμάτων μας, να δούμε άν είχαμε νέα μηνύματα. Ξυπνούσαμε πολλές φορές ξημερώματα να δούμε τα μηνύματα από το Gr.Un.Net και από το FidoNet.

Τώρα όλοι διασκορπιστήκαμε και χαθήκαμε μέσα στους λαβυρίνθους του Internet, όπου ο καθένας είναι άγνωστος με τον άλλο και δεν υπάρχει σοβαρότητα, αλλά αναρχία. "Θέλω να γυρίσω στα παληά", λέει ένα τραγούδι και όσο περνάει ο καιρός, τόσο με αντιπροσωπεύει....

 

 

nickman :(

...and nothing else matters...
Link to comment
Share on other sites

Ωραιες ρομαντικες εποχες...

 

Πραγματι περναγαμε καλα τοτε και δεν υπηρχε η σημερινη αναρχια και ανωριμοτητα. Επισης δεν υπηρχε χρονοχρεωση :p

 

Κριμα που δεν ειχα ανακλαυψει τη BBS του ΜsK τοτε :lol:

 

P.S. Μαλλον η δημοσκοπηση πρεπει να ειναι μονης επιλογης αντι για πολλαπλης...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπωω.. τι μου θυμήσατε.. πέραν της χρονοχρέωσης, θυμάστε τα μοντεμάκια που χρησιμοποιούσαμε; Κάπου το'χω ακόμη χωμένο το 1200άρι Χιουντάι μου!!

 

Βλέπαμε τις σελίδες να σχηματίζονται σιγά σιγά.. bytes να κατεβαίνουν και να σχεδιάζουν με ANSI γραφικά όμορφες εικόνες..

 

Οι πορωμένοι της εποχής είχαν 2400/mnp5 και οι ελάχιστοι είχαν 9600 Zyxel!! Πωπω.. τι μου θυμήσατε.. :happy:

 

Από Θεσσαλονίκη κανείς που να έπαιζε με BBS; Τις θυμάστε; 3 Little Birds, Aliens BBS, Hyper BBS κλπ.. που κάθε Παρασκευή μαζευόταν ο κόσμος στην ταβέρνα;

(δεν ήμουν και πολύ φαν της ταβέρνας να πω την αλήθεια..)

 

Δυστυχώς κάποια στιγμή άρχισαν οι έριδες.. :(

 

FidoNet.. τι να λέμε.. με την σάλτσα (SalChat) στην κορυφή και όλα τα υπόλοιπα κανάλια!! :nostalgy:

 

Που υπήρχε τρέλα με τα MIDI και τα διάφορα keyboards.. που είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους εναλλακτικά λειτουργικά.. OS/2, Linux (άνευ XFree φυσικά, καθαρό text περιβάλλον*).. αξέχαστες εποχές..

Με το σλόγκαν της εποχής: "Real users don't use graphics"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι Compulink. Επαιρνα τριμηνες συνδρομες για internet και δεν εμπαινα ποτε καθως με ειχε απορροφησει η BBS. 14000 με αναλογικη γραμμη. Τι ωραιες εποχες...

Host

Link to comment
Share on other sites

Redstar 7 BBS

 

Remote Access 2.12, Front Door, FMail

Η/Υ 286 με 4ΜΒ RAM και 9600 modem. Και βέβαια, σε καθαρό DOS !

 

Greek United Network fanatic !!!

 

 

nickman

...and nothing else matters...
Link to comment
Share on other sites

Με το ζόρι θυμάμαι την BBS της Compulink... Δεν τα πρόλαβα και πολύ. Ήταν τότε το μεταίχμιο του internet βλέπετε. Τότε έμπαινα με ένα 14400 bps.

 

Πώ-πω εποχέεεες...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

palies kales epoxes... pou pleon einai 10 xronia piso...

agnos kosmos...

megali parea...

trelo kefi...

apistefta ksenixtia...

o msk tote eixe nick guybrush an thimame kala...

kai den eixe bbs! xaxaxaxa

 

 

ti wraia pou itan... Douche, Venix, Carver, Tiger, k(Loner), Umf... remember ? :p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fender

 

ti wraia pou itan... Douche, Venix, Carver, Tiger, k(Loner), Umf... remember ? :p :p :p :p :p

 

 

 

Ηξερες τη Venix fender???????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Underground BBS στα Χανιά... Την πρόλαβα στα πολύ τελευταία της μια και το Internet είχε ήδη μπεί στη ζωή μας... Ήταν πολύ καλά πάντως... Αν θυμάμαι καλά το nickname μου εκεί πρέπει να ήταν Murfy (δεν παίρνω όρκο πάντως).
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ορισμένες BBS που δουλεύανε σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα – έκανα dialing και απαντούσαν καμία φορά άσχετοι από την οικογένεια του admin .. ( γιαγιάδες , παππούδες –Αχ! Εποχές :D )

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

στη κυρολεξια προκειται γαι ρομαντικες εποχες...

 

Ειναι σα να συγκρινεισ τη ζωη μου εχει καποιος ως 20αρης φοιτητης και μετα ως 40ρης οικογενιαρχης....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το 2400άρι μόντεμ μου με τα Jumperάκια πίσω από ένα πορτάκι στο μπροστινό του μέρος, το έχω ακόμα. Μουσειακό κομμάτι. Από αλουμίνιο...Επίσης έχω ακόμα και το BitCom στην original δισκέττα...Το κακό με μένα ήταν ότι μένω Λάρισα και η πλησιέστερη BBS ήταν στη Θεσσαλονίκη...

Πάντως βρε παιδια το Ascii art που εβλεπα τότε δεν μετράει μία μπροστά στην ψηφιακή τέχνη (τύπου eye.box.sk) που βλεπω σήμερα. Ειδικα αυτα που εφτιαχναν οσοι ήταν σε cracking groups. Πόσοι απο σας θυμάστε τη Nitallica των Phrozen Crew...τέχνη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ηξερες τη Venix fender???????

 

 

nai... itan i megaliteri apati sta xronika ton ellinon hacker/cracker.

 

kata t'alla... axem...

 

ee fender? :whistle: :whistle:

 

 

ti oreo to party sti loutsa... fotia... pota... ginekes... kai i venix me to dermatino miso sortsaki....

 

xaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Loooool!!!!!

 

Pragmati h gkomena htan megaaaaalh periptosh...Την ειχα γνωρισει σε καποια meetings για τη διμιουργια της Αθηναικης Λεσχης Episthmonikης Φαντασιας....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ, τι μου θυμίσατε...

 

Είχα την Hypercomm BBS από 11/12/1996 μέχρι 11/12/2001... Ήταν ένας 486dx4/100, είχα συνδέσει 3 τηλεφωνικές γραμμές στο BBS με συνοπτικό αριθμό, είχα μία τέταρτη γραμμή πάνω στο linux που έβγαινε Internet και μπορούσαν όλοι να βγαίνουν στο Internet τα βραδάκια (είχα static IP από την Kapatel επειδή τους είχα βοηθήσει σημαντικά στο Matrix BBS -- ακόμη το hypercomm.kapatel.gr κάνει resolve στην IP που είχα!). Εννοείται οτι την εποχή εκείνη δεν υπήρχε χρονοχρέωση, οπότε έμπαιναν μέσα συνέχεια... Στα peak time της είχε φτάσει και τα 110 τηλεφωνήματα την ημέρα... Οι χρήστες είχαν e-mail από το Worldgroup του στυλ username@hypercomm.gr (το http://www.hypercomm.gr ακόμη υπάρχει με ορισμένες φωτο των χειριστών!) και είχα καταφέρει μέσω του Ρικούδη να παίρνω Fidonet στο Worldgroup! Μετά ήρθε η x-treme και έπεσε το BBSing.

 

Πλάκα-πλάκα έχω ακόμη το backup της bbs... Τι λεω, έχω ολόκληρο το μηχάνημα (με τον δίσκο, τα cd-rom κλπ) στοιβαγμένο σε μία γωνία! Την περασμένη εβδομάδα μίλησα με έναν σύσοπα μίας άλλης BBS (something real #2) και τον ρώτησα αν έχει backup... Εννοείται οτι είχε! Ολοι σίγουρα έχουμε backup, ακόμη και ας μην την ανοίξουμε ποτέ ξανά... Είναι κομμάτι της ζωής μας...

 

Ακόμη και τώρα θυμάμαι τη διαφήμιση στους "τοίχους" των άλλων βάσεων...

 

---

HYPERC0MM BB$ (24h - 3 lines) 400xxxx 15.000 FILES CALL NOW!!!

---

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ηξερες τη Venix fender???????

 

 

nai, eixa thn timh na thn gnwrizw!!! malista, tin eixa aggiksei kiolas! :p :p :p to frikio...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

nai... itan i megaliteri apati sta xronika ton ellinon hacker/cracker.

 

kata t'alla... axem...

 

ee fender? :whistle: :whistle:

 

 

ti oreo to party sti loutsa... fotia... pota... ginekes... kai i venix me to dermatino miso sortsaki....

 

xaxaxaxaxa

 

 

kai o hastaroth na xouftonei oti brei mprosta tou!!!!!! XAXAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fender

 

nai, eixa thn timh na thn gnwrizw!!! malista, tin eixa aggiksei kiolas! :p :p :p to frikio...

 

 

Re ti istories thymithika tora....

 

Prepei na 3ethapso ena flame apo thn SFGR opoy htan Venix v the World.... Poly gelio

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, καταρχάς σας ευχαριστώ που τιμάτε δεόντως το θέμα που έβαλα σχετικά με τις BBS μας. Βλέπω οι παληές μεγάλες αγάπες για κάποιους δεν ξεχνιούνται ποτέ. Εγώ θα άλλαζα τα πάντα για εκείνη την εποχή. Τον P4/2.53 για το 286. Την Teles ISDN και το Netmod (άν και αυτό ανήκει στον ΟΤΕ) για ένα 9600. Όλο το Internet, για την Redstar7 BBS και τις άλλες.

Κάποιοι ψηφίσαμε οτι θα κάναμε τα πάντα για να ξαναζήσουμε εκείνη την εποχή. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κατεβάζουμε τίποτα ιδέες ??? Εμένα κάτι έχει αρχίσει και μου βιδώνεται στο μυαλό.

 

Για να ακούω προτάσεις......

 

 

nickman

:wacko:

...and nothing else matters...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν BBS που δουλεύουν με Telnet. Το κόστος είναι πολύ πιο μικρό έτσι και απευθύνεσαι σε πολύ περισσότερο κόσμο...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...