Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να κανω μια ερωτηση,προσπαθω να μπω στο 0.facebook.com και απο οτι διαβασα για να μπεις πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο πακετο ιντερνετ η το day pass.Και ρωταω τωρα εγω,τι σοι δωρεαν πλοηγηση ειναι που λενε οταν πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο πακετο ιντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς δωρεάν , αρκεί να εξασφαλίσεις ότι το τηλέφωνο σου δεν θα μπει πουθενά αλλού.

Όμως μόλις μπεις στο Internet το κινητό σου προσπαθεί να κάνει διάφορα updates ή να κατεβάσει ταχυδρομείο.

Αυτά προφανώς δεν είναι δωρεάν .

Η χρέωση που θα σου έρθει θα είναι από αυτά, το ευρουλάκι θα το πληρώσεις γιατί χρησιμοποίησε το κινητό σου κάτι το οποίο δεν είναι δωρεάν.

Υπάρχουν διάφορα application που μπορούν να σου κρατήσουν τα πάντα κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς δωρεάν , αρκεί να εξασφαλίσεις ότι το τηλέφωνο σου δεν θα μπει πουθενά αλλού.

Όμως μόλις μπεις στο Internet το κινητό σου προσπαθεί να κάνει διάφορα updates ή να κατεβάσει ταχυδρομείο.

Αυτά προφανώς δεν είναι δωρεάν .

Η χρέωση που θα σου έρθει θα είναι από αυτά, το ευρουλάκι θα το πληρώσεις γιατί χρησιμοποίησε το κινητό σου κάτι το οποίο δεν είναι δωρεάν.

Υπάρχουν διάφορα application που μπορούν να σου κρατήσουν τα πάντα κλειστά.

 

Το λεω αυτο γιατι στην σελιδα του what's up στο facebook,λενε οι υπευθυνοι οτι πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο πακετο ιντερνετ η το day pass για να μπορεις να μπεις στο 0.Και το λενε σε ολους οαοι ρωτανε,τι παραπληροφορηση ειναι αυτη ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Μου εφαγαν 1 ευρω με το ετσι θελω και να φανταστειτε οτι το κινητο μου ειναι απλο (nokia 220),δεν εχει ουτε play store ουτε καμια εφαρμογη.Δεν ξερω απο που μου το εφαγαν.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σύντροφοι. Αν αγοράσω από Vodafone το WIFI R207 μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε σύνδεση Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς , είναι ξεκλείδωτο .

Μπορεις να βοηθησεις για το πως γινεται Βασιλη???Μολις το πηρα και δε μπορω να συνδεθω με καρτα cosmote.......με πεταει σε:

http://vodafonemobile.wifi/html/home.htm

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ειναι ξεκλειδωτα ειχα αγορασει και γω πριν 2 μηνες.Εχει webface της vodafone και προεγκατεστημενες ρυθμισεις για ιντερνετ με συμβολαιο και καρτοιντερνετ αλλα υπαρχει και custom επιλογη οπου βαζεις εσυ την δικη σου.

 

που ακριβως βαζεις "custom" επιλογη???? δε μπορω να συνδεθω με τιποτα με cosmote καρτα απο laptop.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βοηθησεις για το πως γινεται Βασιλη???Μολις το πηρα και δε μπορω να συνδεθω με καρτα cosmote.......με πεταει σε:

http://vodafonemobile.wifi/html/home.htm

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

που ακριβως βαζεις "custom" επιλογη???? δε μπορω να συνδεθω με τιποτα με cosmote καρτα απο laptop.....

Θα βάλεις στις ρυθμίσεις APN την λέξη internet

Link to comment
Share on other sites

απο laptop προσπαθω.που ακριβως ειναι οι ρυθμισεις ΑΡΝ????????????

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα βάλεις στις ρυθμίσεις APN την λέξη internet

 

απο laptop προσπαθω.που ακριβως ειναι οι ρυθμισεις ΑΡΝ????????????ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

http://vodafonemobile.wifi δεν σε πεταει εδω απλα αυτη ειναι η localhost διευθυνση του ρουτερ. σε αυτην συνδεεσαι μονο εντος δικτυου και οχι απο εξω.Οι ρυθμισεις του ιντερνετ ειναι καπου εκει στην σελιδα που σου ανοιγει θα δεις APN εχει 2 ηδη περασμενες της vodafone θα επιλεξετε το custom.Περαστε τις δικες σας και αυτο ηταν.Λιγο ψαξιμο θελει απλα το interface.
Link to comment
Share on other sites

http://vodafonemobile.wifi δεν σε πεταει εδω απλα αυτη ειναι η localhost διευθυνση του ρουτερ. σε αυτην συνδεεσαι μονο εντος δικτυου και οχι απο εξω.Οι ρυθμισεις του ιντερνετ ειναι καπου εκει στην σελιδα που σου ανοιγει θα δεις APN εχει 2 ηδη περασμενες της vodafone θα επιλεξετε το custom.Περαστε τις δικες σας και αυτο ηταν.Λιγο ψαξιμο θελει απλα το interface.

 

 

μπες εδω http://community.giffgaff.com/t5/Help-Support/setting-up-vodafone-r207-mifi-router-for-giffgaff/td-p/14734923 λεει να μπεις εδω http://192.168.1.1 μετα να You will see an administrative page for the mifi device, login as the user "admin" with the password being "admin" as well.

Go to Settings -> Advanced Settings -> Profile Management -> New profile.

Create a new dial up profile with the following details Profile Name: giffgaff , APN: giffgaff.com , User name: giffgaff , Password: password.

 

εσυ θα βαλεις στο apn internet και σαν name cosmote , νομιζω τα υπολοιπα τα αφηνεις κενα , ξερω οτι το username και το password στην vodafone ειναι user και μετα pass στην κοσμοτε δεν πρεπει να εχει . Ελπιζω να σε βοηθησα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

E Johnmegarythmos δεν ειμαι εγω αυτος που χρειαζεται βοηθεια για το R207 ακριβως.Εγω το εχω και δουλευει μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι για όποιον παιδεύεται σχετικά με το Vodafone R207 (και αφού παιδεύτηκα και εγώ κανένα 2ωρο) τα βήματα για να συνδεθείτε στο δίκτυο της Cosmote είναι τα εξής..

 

1. Βάζετε κάρτα sim και ενεργοποιείται την συσκευή.

2. Συνδέεστε μέσω wifi στην σελίδα http://192.168.0.1

3. Στα αριστερά τις σελίδας σας ζητά το pin της κάρτας. Μετά πάνω δεξιά βάζετε τον κωδικό admin και μπαίνετε στο μενού.

4. Επίσης επάνω δεξιά βάζετε τα Ελληνικά

5. Μετά πατάτε στο Κινητή Ευρυζωνική (επάνω αριστερά με κόκκινο φόντο).

6. Μετά πατάτε το Σύνδεση στα αριστερά της σελίδας.

7. Πατάτε μετά στο μέσο της σελίδας στον Τύπος λογαριασμού και επιλέγεται το Προσαρμογή.

8. Πατάτε το Τύπος ΙΡ και επιλέγετε IPv4+IPv6.

9. Μετά λίγο ποιο κάτω στο IPv4/IPv6 APN γράφεται την λέξη internet

10. Αμέσως ποιο κάτω στο Αριθμός IPv4/IPv6 γράφεται τον Αριθμό *99#

11. Στο τέλος της σελίδας με πράσινο φόντο υπάρχει το Αποθήκευση. Ε ναι.. το πατάτε και συνδέεστε!!!!

12. Αυτό ήταν.

Ελπίζω να μην ξανά βρεθεί κάποιος που να παιδευτεί με κάτι αντίστοιχο!

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι για όποιον παιδεύεται σχετικά με το Vodafone R207 (και αφού παιδεύτηκα και εγώ κανένα 2ωρο) τα βήματα για να συνδεθείτε στο δίκτυο της Cosmote είναι τα εξής..

 

1. Βάζετε κάρτα sim και ενεργοποιείται την συσκευή.

2. Συνδέεστε μέσω wifi στην σελίδα http://192.168.0.1

3. Στα αριστερά τις σελίδας σας ζητά το pin της κάρτας. Μετά πάνω δεξιά βάζετε τον κωδικό admin και μπαίνετε στο μενού.

4. Επίσης επάνω δεξιά βάζετε τα Ελληνικά

5. Μετά πατάτε στο Κινητή Ευζωνική (επάνω αριστερά με κόκκινο φόντο).

6. Μετά πατάτε το Σύνδεση στα αριστερά της σελίδας.

7. Πατάτε μετά στο μέσο της σελίδας στον Τύπος λογαριασμού και επιλέγεται το Προσαρμογή.

8. Πατάτε το Τύπος ΙΡ και επιλέγετε IPv4+IPv6.

9. Μετά λίγο ποιο κάτω στο IPv4/IPv6 APN γράφεται την λέξη internet

10. Αμέσως ποιο κάτω στο Αριθμός IPv4/IPv6 γράφεται την λέξη *99#

11. Στο τέλος της σελίδας με πράσινο φόντο υπάρχει το Αποθήκευση. Ε ναι.. το πατάτε και συνδέεστε!!!!

12. Αυτό ήταν.

Ελπίζω να μην ξανά βρεθεί κάποιος που να παιδευτεί με κάτι αντίστοιχο!

 

καλά τόσο μεγάλη διαδικασία ; στο k 3775 που έχω το στικακι δεν ήθελε τόσο πολύπλοκες ρυθμίσεις. Τέλος πάντων κάθε μέρα μαθαίνουμε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλά τόσο μεγάλη διαδικασία ; στο k 3775 που έχω το στικακι δεν ήθελε τόσο πολύπλοκες ρυθμίσεις. Τέλος πάντων κάθε μέρα μαθαίνουμε.

 

Δεν θα το έλεγα μεγάλη, απλά για όποιον δεν είναι εξοικειωμένος με ένα νέο περιβάλλον μέχρι να εντοπίσει το σημείο που πρέπει να γράψει το APN και τον αριθμό, αγανακτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Internet on the go δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το Whats up , την κοσμοκάρτα ή το Frog

τα σχετικά μηνύματα μετακινούνται στον αντίστοιχο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος εμπειρία σχετική μ'αυτό: http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20296207&catName=Pocket_Wi-Fi_Prs&s=0 ;

 

Πάρε το Vodafone R207. Πιο φτηνό, με ίδια χαρακτηριστικά και αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Vodafone R207. Πιο φτηνό, με ίδια χαρακτηριστικά και αξιόπιστο.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η προσφορά της Cosmote σε full pack έρχεται στα 49 ευρώ με δωρεάν χρήση internet 20 ευρώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_onRequest_prs) συνεπώς με ποσό 10 ευρώ επιπλέον είναι δυνατή η απόκτηση για πάσο αξίας 30 ευρώ = 5 gb για 1 μήνα και συνεπώς συνολικά στο ποσό των 59 ευρώ (συσκευή και πάσο).

Διαφορετικά χρειάζονται 33 ευρώ για τη συσκευή + 15 ευρώ για νέα κάρτα (με 10 ευρώ δωρεάν χρόνο) + 20 ευρώ για να αποκτηθεί το πάσο των 30 ευρώ = 68 ευρώ. Και φυσικά υπό την προυπόθεση ότι η συσκευή που αναφέρεις συνδέεται στο δίκτυο της Cosmote (αν και έχω διαβάσει ότι συνδέεται) γιατί αναφέρομαι πάντα σε απόκτηση πρόσβασης μέσω δικτύου Cosmote.

Άρα η αγορά η http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20296207&catName=Pocket_Wi-Fi_Prs&s=0 με τη μορφή full pack είναι συμφερότερη κατά 9 ευρώ.

Ρωτώ όμως πάλι αν κάποιος έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη συσκευή σχετικά με τη σύνδεση, λειτουργία και απόδοσή της.

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

μόλις άλλαξαν οι τιμές στην σελίδα που παραπέμπεις

πλέον με 49 ευρώ έχει το modem pocket wifi + 30 ευρώ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

μόλις άλλαξαν οι τιμές στην σελίδα που παραπέμπεις

πλέον με 49 ευρώ έχει το modem pocket wifi + 30 ευρώ χρόνο.

Διαβάζω ότι με αγορά έως 30.6 δίνει και 10 ευρώ επιπλέον bonus.

Άρα με 49 είναι όλα κομπλέ αν το κατανοώ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι με αγορά έως 30.6 δίνει και 10 ευρώ επιπλέον bonus.

Άρα με 49 είναι όλα κομπλέ αν το κατανοώ σωστά.

τελικά με 49 ευρώ αγόρασα το full pack με το ΖΤΕ MF63 και 30 ευρώ (20+10) πιστωμένα στην κάρτα για προσεχή χρήση.

Πρώτες εντυπώσεις από το 3g modem άριστες.

 

Γνωρίζει κανείς αν το δίκτυο χρησιμοποιεί πρωτόκολλο IPv4 ή IPv6 ;

Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζει κανείς αν το δίκτυο χρησιμοποιεί πρωτόκολλο IPv4 ή IPv6 ;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά απ'αυτή την ένδειξη μάλλον χρησιμοποιείται IPv4.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σίγουρα αν με το Anyway 5GB έχεις δωρεάν spotify για όσο κρατάει η σύνδεση και δωρεάν streaming? Θέλω να το βάλω ώς extra προγραμμα στο κινητό και ο πωλητής μου είπε πως ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα μου δανείσει ένας φίλος το φοιτηκό cosmOTE internet on the go που δίνει 5 GB με 7 ευρώ το μήνα με συμβόλαιο.Πώς μπορώ εγώ να βλέπω πόσο κοτανάλωσα ώστε να μην περάσω το πάγιο των 5 GB?Υπάρχει κάποιο ενημερωτικό μύνημα όταν περάσω τον πληρωμένο όγκο?Ευχαριστώ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...