Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχεις επιλεξει το σωστο port μηπως?

Πρωτα πρεπει επισης να επιλέξεις το Display NVItem και μετα να γραψεις το 2757

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχαρητηρια παιδια!

ξεκιναω και γω τωρα τη διαδικασια για να απαλλαγω εντελως απο το μενου της voda :happy:

 

p.s. φιλε sothoms το λινκ για τα drivers στο pdf σου δεν λειτουργει, το σωστο ειναι αυτο που δινει ο Studentmail :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις επιλεξει το σωστο port μηπως?

Πρωτα πρεπει επισης να επιλέξεις το Display NVItem και μετα να γραψεις το 2757

 

βασικά μου έβγαλε στην αρχή ένα σφάλμα όταν έκανα την εγκατάσταση του Qualcomm MSM driver

 

ενώ το βάζω να κάνει από εκεί εγκατάσταση και ενώ ασ πούμε την κάνει συνεχίζει να βγάζει σφάλμα και ερωτηματικό στη λίστα με τις ΘΥΡΕΣ

 

την επιλογή για το port μου την βγάζει και την επιλέγω. όλα όσα μου λέτε κάνω. αλλά μόλις πατάω το let's go κολλάει. έχω windows 7 64bit δεν ξέρω αν παίζει κανα ρόλο αυτό??

Edited by shyster
Link to comment
Share on other sites

βασικά μου έβγαλε στην αρχή ένα σφάλμα όταν έκανα την εγκατάσταση του Qualcomm MSM driver

 

ενώ το βάζω να κάνει από εκεί εγκατάσταση και ενώ ασ πούμε την κάνει συνεχίζει να βγάζει σφάλμα και ερωτηματικό στη λίστα με τις ΘΥΡΕΣ

 

64 bit ή 32 έχεις;

Οι drivers κανουν για 32 bit

Επίσης στο Psas τι πόρτα διάλεξες;

Εγω επαιξα με την Samsung κλπ κλπ.

Δες φωτο στο pdf που ανεβασα

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

p.s. φιλε sothoms το λινκ για τα drivers στο pdf σου δεν λειτουργει, το σωστο ειναι αυτο που δινει ο Studentmail :)

 

Σίγουρα;

Μολις τωρα ανοιξα το pdf, το δοκιμασα και παίζει κανονικα.

Εν πας περιπτώσει το ίδιο Link ειναι με τον φιλο Studentmail

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

64 bit έχω. που θα τους βρούμε αυτούς τους driver??

 

Δυστυχως στο ξενο forum που το διαβασα ελεγε οτι δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα;

Μολις τωρα ανοιξα το pdf, το δοκιμασα και παίζει κανονικα.

Εν πας περιπτώσει το ίδιο Link ειναι με τον φιλο Studentmail

και ομως ναι :O

το ξαναδοκιμασα και βγαζει "The file link that you requested is not valid."

η μονη διαφορα ειναι η λεξη .../file/... αντι για .../get/... στο λινκ του Studentmail

οπως και να χει σ'ευχαριστω για τον κατατοπιστικοτατο οδηγο! :)

 

μολις εκανα ολη τη διαδικασια και το stune επιβεβαιωνει οτι ολα πηγαν καλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::X

 

Κάποιοι πάντως ελεγαν οτι κατεβασαν το τελευταιο "Windows Mobile Device Center" απο το site της Microsoft που εχει τους ίδιους drivers Και επαιξε κανονικα

Αν εχεις XP πρεπει να κατεβασεις το τελευταιο Active Sync.

Δοκιμασε το

 

και ομως ναι :O

το ξαναδοκιμασα και βγαζει "The file link that you requested is not valid."

η μονη διαφορα ειναι η λεξη .../file/... αντι για .../get/... στο λινκ του Studentmail

οπως και να χει σ'ευχαριστω για τον κατατοπιστικοτατο οδηγο! :)

 

μολις εκανα ολη τη διαδικασια και το stune επιβεβαιωνει οτι ολα πηγαν καλα! ;)

 

Πάντως σε μενα το pdf (version 9.4.1) εμφανιζει file και όχι get και μπαινει κανονικα.

Ελπίζω να μην μπερδευτουν και αλλοι φιλοι

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να φτιαξω συνδεση για κοινοχρηστο δικτυο στον υπολογιστη μ πρωτα για να τα δω?γτ δν μ ωρισκει καμμια συσκευη οταν ψαχνει το τηλ..

το camera tynning εμενα ειναι στο off αλλα δν πειραζει ετσι τηα το αφησω!!!:)

 

Τι έκδοση των windows έχεις;

Γιατί εγώ με τα 7 δεν χρειάαστηκε να κάνω τίποτα...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι πάντως ελεγαν οτι κατεβασαν το τελευταιο "Windows Mobile Device Center" απο το site της Microsoft που εχει τους ίδιους drivers Και επαιξε κανονικα

Αν εχεις XP πρεπει να κατεβασεις το τελευταιο Active Sync.

Δοκιμασε το

 

WINDOWS 7 64BIT έχω. τι μπορούμε να κάνουμε??

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι πάντως ελεγαν οτι κατεβασαν το τελευταιο "Windows Mobile Device Center" απο το site της Microsoft που εχει τους ίδιους drivers Και επαιξε κανονικα

Αν εχεις XP πρεπει να κατεβασεις το τελευταιο Active Sync.

Δοκιμασε το

 

WINDOWS 7 64BIT έχω. τι μπορούμε να κάνουμε??

 

Αυτο που σου ειπα, να κατεβασεις το windows mobile device center

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=4f68eb56-7825-43b2-ac89-2030ed98ed95

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

 

1. εχω το ρολοι του htc που ενα μελλος ανεβασε εδω,οποτε δε χρειαζεται το ρολοι διπλα στη μπαταρια,ξερει κανεις πως μπορω να το βγαλω?

 

2.προγραμμα πλοηγησης gps για την ελλαδα που να μπορω να το βαλω υπαρχη?

το ndrive ??αν οχι ξερει κανεις ποτε περιμενουμε κυκλωφορια τετοιου σοφτ??

 

3.ουτε με το δικο του αλλα ουτε και με το ναπι μου πεζει υποτιτλους.διαβασα τα προηγουμενα(ιδια ονομασια αρχειων,καταληξη .srt κτλ αλλα τιποτα)

το bada ειναι 1.0.2 jh3

 

4.να κανουμε καλιμπρετε μπορουμε?

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας όλες τις διαδικασίες πιστά για το debranding ούτε στο τηλ. έφυγε το logo της voda και οταν μπαίνω και στο kies πλέον μου εμφανίζει ότι "Η συσκευή δεν υποστηρίζεται από το kies 2.0 Βεβαιωθήτε ότι υποστηρίζεται και δοκιμάστε ξανά.

Πείτε μου τι λάθος έχω κάνει?

Edited by Aricos
Link to comment
Share on other sites

επισης μια ακομα ερωτηση.

 

πηρα απο το saturn rca καλλωδιοο να το συνδεσω στην τβ.

 

δε δουλεψε,ειχα σημα εδειχνε μια θολουρα κ γραμμεσ..

 

φταιει η συσκευη η το rca καλλωδιο ειναι διαφορετικου τυπου απο αυτο που αγορασα?

Link to comment
Share on other sites

επισης μια ακομα ερωτηση.

 

πηρα απο το saturn rca καλλωδιοο να το συνδεσω στην τβ.

 

δε δουλεψε,ειχα σημα εδειχνε μια θολουρα κ γραμμεσ..

 

φταιει η συσκευη η το rca καλλωδιο ειναι διαφορετικου τυπου απο αυτο που αγορασα?

 

βάλε όσο πιο μέσα μπορείς στο καρφί στο τηλέφωνο (δυσκολεύει λίγο), και παίξε με τα καλώδια της TV. Μπορεί να μην είναι κόκκινο σε κόκκινο ή κίτρινο σε κίτρινο.

 

Το nDrive δεν το περιμένουμε. Το Sygic περιμένουμε αλλά δεν ξέρω κι εγώ πότε θα το δώσουν επιτέλους.

 

 

το ρολόι δεν φεύγει.

 

για calibrate δεν υπάρχει universal επιλογή. Σε κάποιες εφαρμογές στο ζητάει όταν ξεκινάνε.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

κάνοντας όλες τις διαδικασίες πιστά για το debranding ούτε στο τηλ. έφυγε το logo της voda και οταν μπαίνω και στο kies πλέον μου εμφανίζει ότι "Η συσκευή δεν υποστηρίζεται από το kies 2.0 Βεβαιωθήτε ότι υποστηρίζεται και δοκιμάστε ξανά.

Πείτε μου τι λάθος έχω κάνει?

 

Μηπως εκανες κατι λαθος? Γιατι τα παιδια που το κανανε κανονικα κανανε αναβαθμιση μεσω kies

Link to comment
Share on other sites

βάλε όσο πιο μέσα μπορείς στο καρφί στο τηλέφωνο (δυσκολεύει λίγο), και παίξε με τα καλώδια της TV. Μπορεί να μην είναι κόκκινο σε κόκκινο ή κίτρινο σε κίτρινο.

 

Το nDrive δεν το περιμένουμε. Το Sygic περιμένουμε αλλά δεν ξέρω κι εγώ πότε θα το δώσουν επιτέλους.

 

 

το ρολόι δεν φεύγει.

 

για calibrate δεν υπάρχει universal επιλογή. Σε κάποιες εφαρμογές στο ζητάει όταν ξεκινάνε.

 

 

αν το καλλωδιο ειναι ενα τυπικο rca τοτε εχει προβλημα η συσκευη μου γτ κ βαθια το εχωσα κ επαιξα με τις συνδεσης...οποτε παει για σερβις....

 

ευχαριστω φιλε που μου απαντησες

Link to comment
Share on other sites

αν το καλλωδιο ειναι ενα τυπικο rca τοτε εχει προβλημα η συσκευη μου γτ κ βαθια το εχωσα κ επαιξα με τις συνδεσης...οποτε παει για σερβις....

 

ευχαριστω φιλε που μου απαντησες

 

ΟΚ απλά επειδή κι εγώ στην αρχή νόμιζα πως κάτι πάει λάθος... και τελικά έπρεπε να παίξω με τα καλώδια ! Τα έβαζα ένα ένα κτλ

 

δλαδή την ώρα που θα το συνδέσεις, σου βγάζει επιλογή "TV out" ή δεν σου βγάζει τίποτα;

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκανες κατι λαθος? Γιατι τα παιδια που το κανανε κανονικα κανανε αναβαθμιση μεσω kies

 

Το έκανα τρεις φορές, εβαλα τους σωστους κωδικους κατα γράμμα ακόμα εκανα και unistall τα kies και τα ξαναπέρασα αλλά μου εμφάνίζε το ίδιο μήνυμα. Τώρα άλλαξα θύρα USB και το διάβασε αλλά στις πληροφορίες του υλικολογισμικού μου γράφει ότι "Δεν είναιδυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής"και η¨"Τρέχουσα έκδοση του υλικολογισμικού είναι: S8500BUJF1/S8500VFGJF1.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα τρεις φορές, εβαλα τους σωστους κωδικους κατα γράμμα ακόμα εκανα και unistall τα kies και τα ξαναπέρασα αλλά μου εμφάνίζε το ίδιο μήνυμα. Τώρα άλλαξα θύρα USB και το διάβασε αλλά στις πληροφορίες του υλικολογισμικού μου γράφει ότι "Δεν είναιδυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής"και η¨"Τρέχουσα έκδοση του υλικολογισμικού είναι: S8500BUJF1/S8500VFGJF1.

 

Ο οδηγός και η διαδικασία που περιγράφεται μέσα του ΔΕΝ αφορά το debranding. Στη δική μου περίπτωση το debranding είχε προηγηθεί και είχε γίνει μέσω αλλαγής της registry στο Kies 1.5.1 όπου αυτό το τρικ είναι εφικτό. Ολοκληρώνοντας τα βήματα του οδηγού δεν αφαιρείς τις εφαρμογές της Vodafone, ούτε τα λογότυπα. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αλλάξει το product code της συσκευής σου.

 

Όταν κάνεις debrand εγκαθιστάς firmware το οποίο κανονικά δε θα μπορούσες να εγκαταστήσεις στη συσκευή σου (δεδομένου ότι έχει product code από τη Vodafone) οπότε στη συνέχεια το Kies θεωρεί μη συμβατή την έκδοση firmware που έχεις με το product code και δε σου επιτρέπει να αναβαθμίσεις περαιτέρω. Η αλλαγή του product code διορθώνει αυτή την ασυμβατότητα και ανοίγει το δρόμο για τις αναβαθμίσεις. Εσύ, αλλάζοντας το product code χωρίς να έχεις αλλάξει μαζί και το firmware δημιουργείς πρόβλημα ασυμβατότητας.

 

Συνεπώς, αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να επαναφέρω το product code (αν είχες vodafone αυτό είναι το 47 54 2d 53 38 35 30 30 42 41 41 56 47 52 σε hex μορφή), να κάνω κανονικό debranding, όπως έχει περιγραφεί πολλάκις στο forum, και τέλος να αλλάξω μια και καλή το product code σύμφωνα με το 4ο βήμα του οδηγού.

Εναλλακτικά, αν δε θέλεις να μπλέξεις και είσαι ικανοποιημένος από την τρέχουσα κατάσταση του κινητού σου, απλά επανάφερε το product code χωρίς να κάνεις κάτι περαιτέρω.

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

[quote

Εναλλακτικά, αν δε θέλεις να μπλέξεις και είσαι ικανοποιημένος από την τρέχουσα κατάσταση του κινητού σου, απλά επανάφερε το product code χωρίς να κάνεις κάτι περαιτέρω.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις την καλωσύνη να μου πείς πώς θα το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, αν δε θέλεις να μπλέξεις και είσαι ικανοποιημένος από την τρέχουσα κατάσταση του κινητού σου, απλά επανάφερε το product code χωρίς να κάνεις κάτι περαιτέρω.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις την καλωσύνη να μου πείς πώς θα το επαναφέρω?

 

Φιλε δεν χρειαζεται να επαναφερεις το product code .....

Αλλαξε απλως την εκδοση firmware απο το regedit ετσι ωστε να συμβαδιζει με το product code που εβαλες τωρα

Ακολουθησε τον οδηγο 1 .....

Ανανεωμένα links:

  1. Αναλυτικός οδηγός αναβάθμισης του Samsung Wave μέσω του Kies για να έχετε ελληνικά χωρίς να πειράξετε το λογισμικό του τηλεφώνου

  2. Αναλυτικός Οδηγός για αναβάθμιση του Samsung Wave με MultiLoader
  3. Και τα δύο μαζί!

Ότι λάθος βρείτε στους οδηγούς το περιμένω με PM για να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις...

 

Εφοσων εχεις product code EUR δεν χρειαζετε να αλλαξεις το πεδιο "product code" στο μητρωο

 

Παντως αν θες την γνωμη μου περιμενε την 1.2 , γιατι εγω που εκανα debranding το μετανιωσα καθως το 1.0 που ειχα δεν ειχε κανενα προβλημα ενω το 1.0.2 ε ει μπολικα .....

Συμβουλη μου ....... μολις βγει η 1.2 ακολουθησε τον οδηγο και κανε την αναβαθμηση.

Edited by garrythesnail
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...