Jump to content

ti modem exo??


PeiRaioThs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gia xara agorasa ena modem apo oteshop tou pirea.. esoteriko me 11euro. mesa se ena antistatiko sakoulaki einai.

 

eimai ligo mperdemenos.. giati?? loipon pao sto modem mou apo to sistima kai mou lei:

 

modem : HSP56 MicroModem

mpeno mesa kai lei: kataskeyastis PCtel..

 

 

ti modem exo??

 

auto ine kalo? i tis crypto?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα φτηνό 56άρι WinModem. Κατασκευαστής είναι η PCtel και χρησιμοποιεί το HSP chip της Connexant. Το μοντέλο σου είναι το HSP56 MicroModem. Αν το έχεις εγκαταστήσει και παίζει, είσαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μόντεμ έχω κι εγώ. Έψαξα να βρω την προέλευσή του επειδή στο κατάστημα που το αγόρασα μου είπαν ότι τους το στέλνει η Crypto. Από εκεί λοιπόν μου είπαν τα εξής:

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ MODEM ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΩΝ BRANDNAME ΤΗΣ CRYPTO ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CRYPTO

ΑΠΛΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ

ΕΙΝΑΙ CRYPTO, ΟΠΩΣ π.χ το BEST II 56K PCI V92 η΄το EXTRA 56K

PCI V92,

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

xxxxxx xxxxxxx

SALES DEPARTMENT

CRYPTO S.A-B.HPEIROY 45,ATHENS

 

Το συγκεκριμένο modem έχει speakerphone, γι'αυτό απ'τα ηχεία του υπολογιστή σου το ακούς σαν μια τηλεφωνική συσκευή και μπορείς να κάνεις κλήσεις χρησιμοποιώντας το σαν κανονικό τηλέφωνο. Αυτό βέβαια με τη βοήθεια του software που το συνοδεύει και συνδέοντας ένα απλό μικρόφωνο στην κάρτα ήχου...

 

Υ.Γ. να σημειώσω ότι από δικό μου λάθος, αγοράζοντας το modem δεν ρώτησα αν περιέχει και drivers για Win98, τα οποία δουλεύω που και που εκτός απ'τα XP. Επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο Internet, απευθύνθηκα στην Crypto και μου έστειλαν άμεσα drivers με τους οποίους δουλεύει και στα '98. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα και σε μεγάλη εκτίμηση αλλά τους 2 μήνες που το έχω, μια χαρά είναι. Έτσι κι αλλιώς η τιμή του είναι πολύ χαμηλή και αυτή τη στιγμή με 11€, εκτός απ'το μόντεμ, έχεις μια επιπλέον τηλεφωνική συσκευή.

 

Το ΜΟΗ δεν το έχω δοκιμάσει γιατί (όπως είχαμε πει παλιότερα σε σχετικό thread) η OTEnet μάλλον δεν παρέχει την υπηρεσία. Έτσι έχω βρει τη λύση της εκτροπής κλήσης στο κινητό μου για να βλέπω ποιος με καλεί. Νομίζω ότι μπαίνεις με Vodafone οπότε πρέπει να σου δουλεύει το ΜΟΗ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το έχω κι εγώ.Μόνο που αναβάθμιση στους drivers είναι δύσκολη (δεν τους εντοπίζεις ευκολα στο internet)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

http://www.tekcomm.dk/default.asp?id=50&table=ukat&link= για drivers...

TekComm Internal 56k Software modem. Είναι official site και καλά...

Και όπως καταλάβατε έχω και εγώ το ίδιο modem. :)

Link to comment
Share on other sites

Bayern με μπέρδεψες λίγο... Αυτό το site που λες έχει drivers για τα PCTEL? Γιατί εγώ ξέρω αυτό το site... http://conexant.com/support/pctel_driverdownload.jsp

 

Α, και ξέχασα να πω ότι HSP σημαίνει Host Signal Processing και το modem αυτό χρησιμοποιεί τη CPU για να δουλέψει... Κάποτε που οι επεξεργαστές ήταν μικροί είχε σημασία... τώρα δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (24 Φεβ. 2004 , 02:58)

 

Bayern με μπέρδεψες λίγο... Αυτό το site που λες έχει drivers για τα PCTEL? Γιατί εγώ ξέρω αυτό το site... http://conexant.com/support/pctel_driverdownload.jsp

 

Α, και ξέχασα να πω ότι HSP σημαίνει Host Signal Processing και το modem αυτό χρησιμοποιεί τη CPU για να δουλέψει... Κάποτε που οι επεξεργαστές ήταν μικροί είχε σημασία... τώρα δε νομίζω...

 

 

nai to eixe sto manual tou modem! PCTel HSP56MicroModem :o

Apo ekei exw toys drivers gia na sas milw twra :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...