Jump to content

Μετάφραση του Μaemo στα Ελληνικά


chris_saturn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου προτεινω να ξεκινησεις απο το πολυ καλο faq που θα βρεις εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978764

 

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή εκεί στο "Πως δημιουργούμε νέα repositories;", στο EXTRAS-DEVEL και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει.

 

-------------

 

 

 

Νομίζω έχουμε πολυ καλη ομάδα. Ευχαριστούμε. :happy:

 

Πως σου φαίνεται η αλλαγή με τα ΑΒΓ; Έχεις και και λατινικά και ελληνικά στις επαφές σου - παιζει οπως θα ήθελες;

 

@Προς ολους@ Αν θέλετε να βοηθήσετε μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για λάθη και παραλείψεις που μπορεί να δειτε.

ναι μια χαρα μπορω να πω δουλευει η επιλογη ειτε στα ελληνικα ειτε στα αγγλικα

 

κατι αλλο που ειχα παρατηρησει ηταν σε καποια μενου το ''θ'' ειχε αντικατταθει με το ''8'', πχ εγραφε ''εγκαταστα8ει'' αντι για ''εγκατασταθει''. Δεν εχω εγκαταστησει καποια εφαρμογη αυτες τις μερες για να δω εαν εχει διορθωθει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να λέει 736 kB και οχι MB!

 

Έχεις ενεργοποιήσει το EXTRAS-DEVEL και έχεις κάνει "ανανέωση" από το μενού;

 

Ενεργοποίησε τα extra-devel, πάτα ενημέρωση και θα το δεις.

 

Eνεργώ το έχω... αλλά δεν μου το εμφανίζει ή δεν το βλέπω!

 

Από το ''Λήψη'' στο ''Σύστημα'' ή ''Όλα'' να τσεκάρω;

Link to comment
Share on other sites

Eνεργώ το έχω... αλλά δεν μου το εμφανίζει ή δεν το βλέπω!

 

Από το ''Λήψη'' στο ''Σύστημα'' ή ''Όλα'' να τσεκάρω;

 

Δες στο "ενημέρωση" (οπως σωστά σου προτεινε ο anapospastos πιο πριν).

 

Στις κατηγορίες θα το βρεις (όπως και όλα τα προγράμματα) μόνο πριν την πρώτη φορά που το εγκαταστήσεις.

 

:worry: Με βάζεις σε σκέψεις μήπως πρέπει να βρούμε διαφορετικές μεταφράσεις γι'αυτες τις τρεις επιλογές.

 

 

--------------------

 

ναι μια χαρα μπορω να πω δουλευει η επιλογη ειτε στα ελληνικα ειτε στα αγγλικα

 

κατι αλλο που ειχα παρατηρησει ηταν σε καποια μενου το ''θ'' ειχε αντικατταθει με το ''8'', πχ εγραφε ''εγκαταστα8ει'' αντι για ''εγκατασταθει''. Δεν εχω εγκαταστησει καποια εφαρμογη αυτες τις μερες για να δω εαν εχει διορθωθει

 

Ευχαριστούμε, προσεξα οτι ένα τέτοιο λάθος διορθώθηκε χτες.

Θα ψαξω μηπως εχει κι'αλλα..

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σειρά μηνυμάτων που πρέπει να γίνουν μικρότερα για να χωράνε στα πλαίσια.

Είναι άσχημο να περισσεύει ή να κόβεται κείμενο. Γράψτε εδώ που έχετε δεί τέτοια μηνύματα για να δούμε πως θα τα "αδυνατίσουμε" λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρολόι και ειδοποιήσεις η ημερομηνία θέλει ένα κλικ πιο μέσα, να αφαιρεθούν τα κόματα για να εμφανιστεί το τελευταίο 0 από το 2010 και με την ευκαιρία να διορθωθεί έτσι: Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010. Οι Photos να γίνει Έκθεση, το Νotes να γίνει Σημειώσεις, το Διαχειριστής αρ να γίνει Διαχ.αρχείων, το Διαχείριση εφα να γίνει Διαχ.εφαρμογών, το Αντίγραφο ασφ να γίνει Αντιγ.ασφαλείας και το Τυχαία αναπαραγωγ να γίνει Τυχαία εκτέλεση. Ευχαριστώ. Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Δες στο "ενημέρωση" (οπως σωστά σου προτεινε ο anapospastos πιο πριν).

 

Στις κατηγορίες θα το βρεις (όπως και όλα τα προγράμματα) μόνο πριν την πρώτη φορά που το εγκαταστήσεις.

 

:worry: Με βάζεις σε σκέψεις μήπως πρέπει να βρούμε διαφορετικές μεταφράσεις γι'αυτες τις τρεις επιλογές.

 

 

--------------------

 

 

 

Ευχαριστούμε, προσεξα οτι ένα τέτοιο λάθος διορθώθηκε χτες.

Θα ψαξω μηπως εχει κι'αλλα..

επισης παρατηρησα το ιδιο ''λαθος'' οταν κανουμε απεγκατασταση καποιας εφαρμογης, εμφανιζεται η λεξη ''απεγκαταστα8ηκε'' αντι του ''απεγκατασταθηκε''

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρολόι και ειδοποιήσεις η ημερομηνία θέλει ένα κλικ πιο μέσα, να αφαιρεθούν τα κόματα για να εμφανιστεί το τελευταίο 0 από το 2010 και με την ευκαιρία να διορθωθεί έτσι: Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010. Οι Photos να γίνει Έκθεση, το Νotes να γίνει Σημειώσεις, το Διαχειριστής αρ να γίνει Διαχ.αρχείων, το Διαχείριση εφα να γίνει Διαχ.εφαρμογών, το Αντίγραφο ασφ να γίνει Αντιγ.ασφαλείας και το Τυχαία αναπαραγωγ να γίνει Τυχαία εκτέλεση. Ευχαριστώ.

 

Ευχαριστούμε. Οι ημερομηνίες διορθώθηκαν.

 

επισης παρατηρησα το ιδιο ''λαθος'' οταν κανουμε απεγκατασταση καποιας εφαρμογης, εμφανιζεται η λεξη ''απεγκαταστα8ηκε'' αντι του ''απεγκατασταθηκε''

 

Ευχαριστούμε. Διορθώθηκε.

-----------

 

@Ομαδα Μεταφρασης@

 

- Παρακαλώ να ξεκλειδώσει το rtcom-messaging-ui.po. Έχει ήδη ενημερωθεί.

- Η μετάφραση είναι πλέον στο 87%

- Το osso-cities.po νομίζω ότι μπορούμε να το αφήσουμε αμετάφραστο.

Link to comment
Share on other sites

Στις Συνομιλίες στο Ρυθμίσεις το τσεκάρισμα πέφτει πάνω στο Λήψη αναφορών ας γίνει Λήψη αναφορών παράδοσης γρ.μηνυμάτων. Επίσης στο Ρυθμίσεις Εισαγωγή κωδικού για ξεκλείδωμα της (κάρτας SIM, που δεν φαίνεται), να γίνει Εισαγωγή κωδικού για ξεκλείδωμα SIM. Ευχαριστώ. Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Στις Συνομιλίες στο Ρυθμίσεις το τσεκάρισμα πέφτει πάνω στο Λήψη αναφορών ας γίνει Λήψη αναφορών παράδοσης γρ.μηνυμάτων.

 

Εχει γινει ηδη: "Λήψη αναφορών παράδοσης"

 

Επίσης στο Ρυθμίσεις Εισαγωγή κωδικού για ξεκλείδωμα της (κάρτας SIM, που δεν φαίνεται), να γίνει Εισαγωγή κωδικού για ξεκλείδωμα SIM. Ευχαριστώ.

 

Αυτό τώρα θα χωρίζει σε δυο γραμμές. Αν δεν σας αρέσει το ξαναβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ημερολόγιο στο Κανένα γεγονός η εργασία, στο (ή) θέλει τόνο! Ευχαριστώ.

 

Πολυ καλη παρατηρητικότητα !

Με την ευκαιρία διορθώθηκαν και διάφορα άλλα "παράξενα" στο ημερολόγιο.

 

-----------------------

 

Ενδιαφέρον για οσους θα θελουν να γραφουν πιο ευκολα ελληνικα, στην επομενη εκδοση του Μαεμο (1.2) θα εχει και μια μεγαλη διορθωση για το πληκτρολογιο.

https://bugs.maemo.org/show_bug.cgi?id=2501

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Μια νέα έκδοση (n900-locales-extras-elgr 20100221-r880) βρίσκεται ηδη στο Extras-Devel για όσους ενδιαφέρονται να τη δοκιμάσουν και να μας ενημερώσουν για όποια προβλήματα/λάθη.

 

 

 

Προς τους διαχειριστές του φόρουμ: Δημιουργώ νεο ποστ μιας και ειναι ανακοίνωση. Ελπίζω να ειναι αποδεκτό.

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Στις Επαφές στην Διαγραφ(ή) επαφών θέλει τόνο.

Οι φωτογραφίες μέσα δεν μεταφράστηκαν ακόμη, γιατί είναι στα Αγγλικά το ίδιο και στο E-mail.

Το Notes δεν έγινε Σημειώσεις.

Στην Αναπαραγωγή το Τυχαία αναπαραγωγ δεν διορθώθηκε που κόβεται ή να μπει Τυχαία εκτέλεση. Στην Διαχείριση εφα δεν έγινε Διαχ.εφαρμογών και στο Αντίγραφο ασφ δεν έγινε Αντιγ.ασφαλείας.

Η Διαχείριση αρχε δεν έγινε Διαχ.αρχείων.

(Σημείωση γράφω από το Ν900) ;-)

Ευχαριστώ και ένα μεγάλο μπράβο!

Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Μια νέα έκδοση (n900-locales-extras-elgr 20100221-r880) βρίσκεται ηδη στο Extras-Devel για όσους ενδιαφέρονται να τη δοκιμάσουν και να μας ενημερώσουν για όποια προβλήματα/λάθη.

 

Δεν φαίνεται να έχουν μπεί σε αυτή την έκδοση αρκετές αλλαγές που έγιναν τις τελευταίες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Στις Επαφές στην Διαγραφ(ή) επαφών θέλει τόνο.

Οι φωτογραφίες μέσα δεν μεταφράστηκαν ακόμη, γιατί είναι στα Αγγλικά το ίδιο και στο E-mail.

Το Notes δεν έγινε Σημειώσεις.

Στην Αναπαραγωγή το Τυχαία αναπαραγωγ δεν διορθώθηκε που κόβεται ή να μπει Τυχαία εκτέλεση. Στην Διαχείριση εφα δεν έγινε Διαχ.εφαρμογών και στο Αντίγραφο ασφ δεν έγινε Αντιγ.ασφαλείας.

Η Διαχείριση αρχε δεν έγινε Διαχ.αρχείων.

(Σημείωση γράφω από το Ν900) ;-)

Ευχαριστώ και ένα μεγάλο μπράβο!

 

Σημειώθηκαν και θα αλλαχτουν στην πρωτη ευκαιρια. Μερικά τα ειχες ηδη αναφέρει αλλα δεν προλάβαμε. Ευχαριστούμε.

 

--------------

Δεν φαίνεται να έχουν μπεί σε αυτή την έκδοση αρκετές αλλαγές που έγιναν τις τελευταίες μέρες.

 

Οτι αλλαγες ειχαν γινει μεχρι σημερα το μεσημερι περιεχονται σ'αυτη την εκδοση.

Αν εχεις για παραδειγμα ενα αρχειο που υποψιαζεσαι μπορω να κοιταξω ολο το ιστορικο του.

Link to comment
Share on other sites

Στις Επαφές στην Διαγραφ(ή) επαφών θέλει τόνο.

Οι φωτογραφίες μέσα δεν μεταφράστηκαν ακόμη, γιατί είναι στα Αγγλικά το ίδιο και στο E-mail.

Το Notes δεν έγινε Σημειώσεις.

Στην Αναπαραγωγή το Τυχαία αναπαραγωγ δεν διορθώθηκε που κόβεται ή να μπει Τυχαία εκτέλεση. Στην Διαχείριση εφα δεν έγινε Διαχ.εφαρμογών και στο Αντίγραφο ασφ δεν έγινε Αντιγ.ασφαλείας.

Η Διαχείριση αρχε δεν έγινε Διαχ.αρχείων.

(Σημείωση γράφω από το Ν900) ;-)

Ευχαριστώ και ένα μεγάλο μπράβο!

 

1.Διορθώθηκε

2.Μεταφράζεται

3.Διορθώθηκε

4.Μπήκε ως Τυχαία εκτέλεση

5.Μπήκε ως Διαχ. εφαρμογών / Αντίγρ. ασφαλείας / Διαχ. αρχείων

..Διορθώθηκε και η ημερομηνία που είχες αναφέρει σε προηγούμενο post σου.. νομίζω τώρα θα χωράει και το τελευταίο ψηφίο του 2010.

Ένα μεγάλο μπράβο και σε σένα για τις παρατηρήσεις σου...οποιοδήποτε άλλο λάθος δεις παρακαλώ να το αναφέρεις, το ίδιο ισχύει και στους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν το πακέτο ελληνικών...θα είναι πολύτιμη βοήθεια για μας!!:)

Edited by Duke_Dux
Link to comment
Share on other sites

Σημειώθηκαν και θα αλλαχτουν στην πρωτη ευκαιρια. Μερικά τα ειχες ηδη αναφέρει αλλα δεν προλάβαμε. Ευχαριστούμε.

Οk... Ναι αναμένουμε την νέα έκδοση Ελληνικού πακέτου, ως τότε θα συνεχίσω να κάνω σχολαστικά τον Beta tester!

Mπράβο ξανά... ούτε η Nokia δεν θα έκανε τέτοια άριστη μετάφραση για την εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας!!!

 

1.Διορθώθηκε!!

Δεν διορθώθηκε, στις Επαφές η Διαγραφ(ή) επαφών θέλει τόνο

2.Μεταφράζεται

Οk

3.Διορθώθηκε

Δεν διορθώθηκε, το Notes δεν έγινε Σημειώσεις

4.Μπήκε ως Τυχαία εκτέλεση

Δεν διορθώθηκε, το βλέπω ως Τυχαία αναπαραγωγ

5.Μπήκε ως Διαχ. εφαρμογών / Αντίγρ. ασφαλείας / Διαχ. αρχείων

Δεν διορθώθηκαν, τα βλέπω Διαχείριση εφα και Αντίγραφο ασφ

..Διορθώθηκε και η ημερομηνία που είχες αναφέρει σε προηγούμενο post σου.. νομίζω τώρα θα χωράει και το τελευταίο ψηφίο του 2010.

Οk

Ένα μεγάλο μπράβο και σε σένα για τις παρατηρήσεις σου...οποιοδήποτε άλλο λάθος δεις παρακαλώ να το αναφέρεις, το ίδιο ισχύει και στους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν το πακέτο ελληνικών...θα είναι πολύτιμη βοήθεια για μας!!:)

Ευκαιρία να μπω στα credits ως Βeta tester του Ελληνικού πακέτου γλώσσας ;-)

To Ευχαριστώ μου είναι πραγματικά μεγάλο και σας αξίζει ένα πολύ μεγάλο μπράβο!

Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

...δηλαδή δεν έγινε καμία αλλαγή :p

Υπομονή φίλε μου οι διορθώσεις θα φανούν μόλις βγει η επόμενη έκδοση του πακέτου όπως έχουμε πει.

..απλά αναφέρθηκαν οι διορθώσεις ώστε να γνωρίζουν τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας οτι έγιναν οι αλλαγές για να μην κάθονται και ψάχνουν τσάμπα.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζουμε και τον dimdim στην ομάδα.

Εχει πιάσει το skype για να ταλαιπωρηθεί αρχικά.. :grin:

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάμε το κουμπί on/off που βγάζει ώρα και ημερομηνία θέλει διόρθωσει ο μήνας.Σήμερα λέει "Τρίτη 23 Φεβρουάριος 2010" ενώ θα έπρεπε να λέει "Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2010".Αυτό όμως δεν ξέρω μήπως αλλάξει και την εμφάνιση μέσα στο ημερολόγιο και αντί για "Φεβρουάριος 2010" γίνει "Φεβρουαρίου 2010".

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Για να ακούσω προτάσεις να πετσοκόψουμε το "απασχολημένος" (busy)

 

Παράδειγμα:

Διαθεσιμότητα

Ενεργός Απασχολημένος Ανενεργός

το απασχολημένος δεν χωράει στο κουμπί...

 

Επισης στην κατάσταση (status) άν έχω ενεργά skype και gtalk μου γράφει για το ενα "ενεργός" και για το άλλο "διαθέσιμος". Πρέπει να δούμε και την ομοιογένεια των μεταφράσεων για αυτό και άλλα παρόμοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Στις Συνομιλίες στο Στάλθηκε απ(ό) εμένα θέλει τόνο. Ευχαριστώ.

 

Πολύ καλός!!

Μόλις διορθώθηκαν 11 απο σε από σε 4 αρχεία. :wacko:

Edited by chris_saturn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...