Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις ποσο περιπου ειναι το τελος ταξινομισης για εισαγωγη Grand Cherokee laredo 2001 4Liter απο Αμερικη?

 

50 % επί της αξίας πλήν την έκπτωση παλαιοτητας

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

laios eisai lathos...

 

mporeis na fereis xoris ektelonisi ena M3 bmw... na ta ksiloseis kai na ta metafereis OLA pano se mia 316 elliniki... diloneis allagi kinitira sto diko sou KAI DE PLIRONEIS KATHOLOU TELONIO!...

 

telonio plironoun MONO osa aftokinita vgaloun adeia kikloforias ellados...

 

afto oxi apla einai 100% sigouro, alla ginete sinexeia kai gia oles tis markes aftokiniton...

NOMIMOTATA giati opos eipe o amelidis eisageis ena oxima oxi gia kikloforia alla gia antalaktika pou DEN IPARXEI FOROS TAKSINOMISIS giati de tha to taksinomiseis pote!...

 

καλα οταν το κανεις εσυ ο ιδιος αυτο το πραγμα ελα να μου το πεις και εμενα.μιλατε ολοι χωρις να ξερετε και κυριως χωρις να εχετε μπει ποτε στην διαδικασια να φερετε ποτε αμαξι απο εξωτερικο οχι μονο για εκτελωνισμο αλλα εστω και σαν visitor.και εγω 3.16 εφερα απεξω και σου λεω οτι τετοιο πραγμα δεν γινετε...τωρα γιατι καθομαστε και το συζηταμε????ειναι πολυ απλο παρε ενα τηλ στην ΔΙΠΕΑΚ που σου εδωσα το τηλ και ρωτα τους.εαν σου πουν οκ εγω σου χαριζω την μπεμπα μου.αυτο που λες γινετε μονο εφοσον παρανομησεις.εκει αλλαζουν τα πραματα χαιρω πολυ..το ξαναλεω...εαν φερεις αμαξι απεξω εστω και σαν τουριστας(εγω το ειχα φερει 6 χρονια σαν φοιτητης ιατρικης και δεν ειχα πληρωσει τελος ταξινομησης και το κυκλοφορουσα με τις πρασινες πινακιδες επισκεπτου εως οτου το εκτελωνισα προσφατα) στο τελωνειο εισαγωγης μπαινει σφραγιδα στο διαβατηριο του ιδιοκτητη που χρεωνει το εν λογο αμαξι και η οποια πρεπει να διαγραφει ειτε οταν γινει επανεξαγωγη του αμαξιου ειτε οταν εκτελωνιστει.επισης ολα τα αξεσουαρ του αμαξιου(δερμα,κλιμα,ηλιοροφη,ζαντες,αριθμο πλαισιου.κινητηρος κτλ)καταγραφονται στο εντυπο αοριστου και το οποιο θα χρησιμοποιηθει υστερα ειτε στο να εξαγαγεις το αμαξι απο ελλαδα ειτε στο να το εκτελωνισεις. ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ γιατι τα τελευταια 10 χρονια εχω παρεδωσε με τελωνεια και ΔΙΠΕΑΚ και εκτελωνισμους κτλ.θελοντας και μη εμαθα ολα τα κολπα.

Ρε παιδια να σκεφτεστε και λογικα.ΠΧ εστω οτι καποιος καλη ωρα εχει ενα 316 στην ελλαδα με ελληνικες πινακιδες.συμφωνα με εσας μπορει να παει στη γερμανια να αγορασει ενα Μ3 να βγαλει προσωρινες πινακιδες γερμανιας για να μπορει να το βγαλει εξω απο την χωρα.κατοπιν να το φερει ελλαδα και με λιγα λογια να το ξηλωσει και να τα περασει ολα στο αυτοκινητο του.στα σποιλερ-φαναρια οκ δεν θα σου πει κανενας τπτ.αλλα στην μηχανη και σε ολα τα αξεσουαρ πως θα τα δικαιολογησεις???που θα βρεις τιμολογιο για να αποδειξεις οτι αγορασες μηχανη και την περασες στο αυτοκινητο σου???πως θα το δηλωσεις στο συγκοινωνειων για να βγει η νεα αδεια κυκλοφορειας σου???και το κυριοτερο...πως θα επιστρεψεις το αυτοκινητο γερμανια???με τι serial number???εδω εαν χτυπησεις τον αριθμο σασι στο κομπιουτερ σου βγαζει πλεον ολα τα χαρακτηριστικα του οχηματος που ειχε οταν κατασκευαστικε απο την μαμα εταιρεια.γιαυτο δεν μπορεις να φερεις πλεον αμαξι και να μην δηλωσεις οτι εχει κλιματισμο ενω εχει.αυτα γινοντουσαν πριν 17 χρονια οταν φεραμε το 124 θυμαμαι.αντε σου λεω οτι εγω ειμαι βλακας και ολα αυτα γινονται απο φιλαρακια σας με καποιο μαγικο τροπο.ποσα τους στοιχισε η ολη ιστορια????????μια μηχανη Μ3 δεν κανει παραπανω απο 1500ε γκαραντι.μη μου πεις οτι τους στοιχεισε λιγοτερα η φαρσοκομωδια που μου λες??τεσπα....

τωρα για τον φιλο που λεει για το μαζντα.το 16% που πληρωνεις εκει δεν ειναι ο φορος εκτελωνισμου αλλα το ΦΠΑ και σε συμφερει να τον πληρωσεις γερμανια καθως στην ελλαδα ειναι 19% αρκει να εχεις το αποδεικτικο εντυπο οτι τον πληρωσες(ειναι ενα κιτρινο χαρτι αν θυμαμαι καλα).εαν το εχεις αυτο δεν πληρωνεις εδω ΦΠΑ πολυ απλα.αν οχι το πληρωνεις εδω.τωρα εαν θες την αποψη μου γενικος αν δεν εχεις καποια ακρη να αγορασεις φθηνο-ευκαιρεια αυτοκινητο απο γερμανια δεν σε συμφερει να το φερεις απεξω αλλα να το αγορασεις απο ελλαδα γιατι πανω κατω θα σου βγουν τα ιδια λεφτα(ισως και ακριβοτερο απο γερμανια).το μονο θετικο ειναι οτι στη γερμανια θα βρεις μεγαλυτερη ποικιλια(κυριως σε mercedes bmw aydi vw) και με καλυτερες προδιαγραφες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Επειδη δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω όλες αυτες τις σελίδες και επειδη με ενα συντομο search για εκτελωνισμό smart fortwo που έκανα δεν βρήκα τιποτα... μήπως ξέρει κανεις τι πληρώνεις για να φέρεις ένα smart απ' έξω; Είναι γύρω στα 600 κυβικά το αυτοκινητο. Σε κάτι λίστες που είχα δει , για τόσα λίγα κυβικά πληρωνες γύρω στο 5-10%. Καπου εκει. Μπορείτε να μου πείτε αν ισχύουν αυτα που λεω; Ή τι ισχυει γενικά για τα smart forwto (σχετικά με το τελωνείο παντα);

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

GEIA SAS;

 

EDO KAI POLY KAIRO PARAKOLOYTHO AYTO TO THREAD GIA EISAGOGH AYTOKINHTOY APO GERMANIA:

MENO GERMANIA EDO KAI POLLA XRONIA KAI ERGAZOMAI SAN EKPEDEYTHS ODHGON. EIMAI KATHMERINOS STON XORO TOY AYTOKINHTOY KAI BLEPOYN TA MATIA MOY PARA POLLA PARALOGA PRAGMATA POY GINONTAI STO EMPORIO AYTOKINHTON KAI DISTIXOS ME PELATES APO EKSOTERIKO. EIDIKA STO INTERNET YPARXOYN PARA POLLOI APATEONES OI OPOIOI PROSPATHOYN NA BROYNE PELATES APO KSENES XORES, NA TOYS PAROYN KAPOIA XRHMATA KAI NA GINOUN AFANTOI. OPOS EXEI SYZHTITHEI KAI EDO STO FORUM.

 

EGO THA SAS SINHSTOYSA, EAN PSAXNETE AYTOKINHTO APO GERMANIA KAI MPAINETE STA GNOSTA SITES OPOS TO MOBILE.DE H AUTOSCOUT24.DE, NA EISTAI POLY PROSEXTIKOI EAN PROKEITAI GIA AYTOKINHTA APO ELEYTHEROYS EMPOROYS KAI EIDIKA EAN DEN EINAI GERMANOI. XORIS PAREKSIGHSH, OMOS YPARXOYN SE AYTON TON TOMEA POLLOI ARABES, TOYRKOI, DISTYXOS KAI ELLINES OI OPOIOI AGORAZOYNE TRAKARIZMENA TA FTIAXNOYN KAI TA POYLANE GIA ATRAKARISTA. H TO GNOSTO THEMA ME TA XILIOMETRA.

GIA PARADEIGMA: TON AYGOYSTO 2005 PHRA ENA AUDI A3 2.0TDI S-LINE 140 PS, KAINOYRGIO, TIMH 30000 EYRO. PANO STON XRONO TO BAZO AGGELIA STO MOBILE.DE ME 70.000 KM (LOGO THS DOYLEIAS MOY), TIMH 18000 EYRO. TO AYTOKINHTO POYLITHIKE MESA SE MIA MERA. TO PHRE ENAS ISPANOS EMPORAS GIA ISPANIA KAI MOY TO EIPE KSEKATHARA: "POIOS NOMIZEI SE AYTOKINHTO ENOS XRONOY NA EXEI TOSA XILIOMETRA. EXOYME TA DIKA MAS KOLPA NA TO PERASOYME ISPANIA ME 15-20000 KM":blink: :blink: :blink:

 

H PIO SIGOYRH LYSH EINAI PANTA APO ANTIPROSOPEIA. DIOTI EINAI PANTA ME EGGYHSH KAI ME ALITHINA XILIOMETRA. KAI POLLES FORES SE TELIKH FASH, PIO FTHNA.

 

FILIKA CAR-BIKE

Link to comment
Share on other sites

Car bike σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

 

Τελικά και εγώ εκεί καταλήγω, τουλάχιστον για κάποιον που δεν μπορεί να ελέγξει 100% το αυτοκίνητο που αγοράζει, συμφέρει η εξασφάλιση της αντιπροσωπίας.

 

Πιστεύεις όμως να αξίζει το ρίσκο αν δούμε πως η ανεξάρτητη εμπορία αυτοκινήτων είναι αμιγώς Γερμανική?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα ΤΤ 2001-2003 με τα 150 άλογα. Αν το φέρω από Γερμανία ποσο θα πάει περίπου; Που μπορώ να βρω τη γερμανική αντιπροσωπεια [με τα μεταχειρισμένα] online ξέρει κάποιος;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά λύστε μου τις απορίες γιατί όσο πιο πολύ διαβάζω το thread τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Θέλω να κατεβάσω από Γερμανία ένα αυτοκίνητο Mercedes C200K 1800 κυβικά με σχεδόν όλα τα έξτρα. Η αξία αγοράς του από ένα υποκατάστημα της Mercedes στη Στουτγάρδη είναι 24000€ με το ΦΠΑ. Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο Νοέμβριος 2004 με 25000χλμ.

 

Η ερώτηση μου:

1) Πρέπει να πληρώσω το ΦΠΑ στη Γερμανία (τί είναι το paragraph 25 που λένε όλοι;)

2) Τί πρέπει να κάνω για να οδηγήσω μόνος μου το αυτοκίνητο μέσω Ιταλίας και είσοδο από Ιγουμενίτσα; (Ασφάλεια, άδεια κυκλογορίας, ταμπέλες κλπ;)

3) Ποιό θα είναι περίπου το κόστος του εκτελωνισμού στην Ελλάδα σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία;

 

ευχαριστώ

είναι αλήθεια οτι ζούμε για να πεθάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

@nicholas: DEN NOMIZO OTI AKSIZEI NA TO RISKAREIS. DEN MPOREIS NA FANTASTEIS POS MOY TI SPAEI AN DIABAZO SE AGGELIES THN OROLOGIA:"APEYTHYNETAI MONO GIA EXPORT SE KSENES XORES". GIATI RE MONO GIA EXPORT. GIATI KSEREIS OTI EXEI KAPOIO PROBLHMA, KAI KALYTERA NA TO PAROYSIASEI 2500 XILIOMETRA MAKRYA PARA NA TO EXEIS PALY PISO KAI NA APOZHMIONEIS TON PELATH? :mad: :mad: :mad:

THELEI DHLADH POLY PROSOXH SE AGORES APO GERMANIA KAI OPOS EIPA STO PROHGOYMENO POSTING MOY, EPILOGH APO EPISIMH ANTIPROSOPEIA H APO POLY EMPISTO KAI GNOSTO EMPORA.

 

 

@ andrebreton: AN MPEIS STO GERMANIKO SITE THS AUDI MPOREIS NA KANEIS ANAZHTHSH GIA METAXEIRISMENO APO ANTIPROSOPEIES THS AUDI SE OLH THN GERMANIA. TO IDIO GINETAI KAI STA BMW H MERCEDES.

P.X. AUDI TT ROADSTER 150PS, MAYRO METALLIKO, 6/2003, 38000 km, 17000€. ENA APO PERIPOY 200 TT STO SITE THS AUDI

http://www.audi.de

http://www.bmw.dehttp://www.mercedes-benz.de

 

@jdjgr: TO PARAGRAPH 25 SHMAINEI OTI O FPA EXEI PLHROTHEI KAI OTI YPARXEI H DYNATOTHTA GIA EPISTROFH FPA OTAN TO AYTOKINHTO EKSAGTHEI SE ALLH XORA. OMOS OPOS EXO DIABASEI DEN SYMFEREI NA PAREIS 16% PISO KAI NA PLHROSEIS 19% STHN ELLADA.

GIA THN METAFORA STHN ELLADA ODIKOS BGAZEIS THS LEGOMENES "ZOLL"-PINAKIDES (PERIPOY 150 ME 200 €) KAI EXEIS DIKAIOMA NA TO KYKLOFORESEIS GIA PERIPOY DYO MHNES SE OLH THN EYROPH. GIA THN DIADROMH NA PROSEKSEIS EAN PAS APO AYSTRIA: AYTOKOLLHTO DIODION KAPOY 10€ TO OPOIO PROMHTHEYESAI APO KAPIO BENZINADIKO STHN GERMANIA PRIN MPEIS AYSTRIA. MESA STHN AYSTRIA PLHRONEIS AKOMH 9€ EAN PAS APO BRENNERO. TA DIODIA ITALIAS EINAI KAPOY 30€ MEXRI THN ANCONA. TA EKSODA TOY PLOIOY PERIPOY ALLA 200€. APO MONAXO EOS ANCONA NA YPOLOGIZEIS PERIPOY 750 KM.

 

FILIKA

CAR_BIKE

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε car bike.

το πρόβλημα είναι ότι είναι όλα στα γερμανικά εκεί μέσα...και δεν ξέρω λέξη!

Αν υποθέσουμε αυτό που λες με τα 17.000 ...με πόσα ακόμα θα το έχω στα χέρια μου; [στο περίπου για να δω αν συμφέρει αν κάνω μεταφράσεις]

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

@andrebreton: TO POSO POY THA SOY BGEI APO TELONEIO DEN THA MPORESEI PISTEYO KANEIS NA SOY PEI EGGYHMENA EAN DEN ROTHSEIS EKTELONISTH. EGO PANTOS TO YPOLOGIZO GIRO STA 6 ME 8 XILIARIKA PERIPOY; MAKARI NA EINAI LIGOTERA. TI TIMES PAIZOYN GIA ANTISTOIXO TT STHN PATRIDA, KSEREIS;

 

FILIKA

CAR_BIKE

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν το κανεις εσυ ο ιδιος αυτο το πραγμα ελα να μου το πεις και εμενα.μιλατε ολοι χωρις να ξερετε και κυριως χωρις να εχετε μπει ποτε στην διαδικασια να φερετε ποτε αμαξι απο εξωτερικο οχι μονο για εκτελωνισμο αλλα εστω και σαν visitor.και εγω 3.16 εφερα απεξω και σου λεω οτι τετοιο πραγμα δεν γινετε...τωρα γιατι καθομαστε και το συζηταμε????ειναι πολυ απλο παρε ενα τηλ στην ΔΙΠΕΑΚ που σου εδωσα το τηλ και ρωτα τους.εαν σου πουν οκ εγω σου χαριζω την μπεμπα μου.αυτο που λες γινετε μονο εφοσον παρανομησεις.εκει αλλαζουν τα πραματα χαιρω πολυ..το ξαναλεω...εαν φερεις αμαξι απεξω εστω και σαν τουριστας(εγω το ειχα φερει 6 χρονια σαν φοιτητης ιατρικης και δεν ειχα πληρωσει τελος ταξινομησης και το κυκλοφορουσα με τις πρασινες πινακιδες επισκεπτου εως οτου το εκτελωνισα προσφατα) στο τελωνειο εισαγωγης μπαινει σφραγιδα στο διαβατηριο του ιδιοκτητη που χρεωνει το εν λογο αμαξι και η οποια πρεπει να διαγραφει ειτε οταν γινει επανεξαγωγη του αμαξιου ειτε οταν εκτελωνιστει.επισης ολα τα αξεσουαρ του αμαξιου(δερμα,κλιμα,ηλιοροφη,ζαντες,αριθμο πλαισιου.κινητηρος κτλ)καταγραφονται στο εντυπο αοριστου και το οποιο θα χρησιμοποιηθει υστερα ειτε στο να εξαγαγεις το αμαξι απο ελλαδα ειτε στο να το εκτελωνισεις. ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ γιατι τα τελευταια 10 χρονια εχω παρεδωσε με τελωνεια και ΔΙΠΕΑΚ και εκτελωνισμους κτλ.θελοντας και μη εμαθα ολα τα κολπα.

Ρε παιδια να σκεφτεστε και λογικα.ΠΧ εστω οτι καποιος καλη ωρα εχει ενα 316 στην ελλαδα με ελληνικες πινακιδες.συμφωνα με εσας μπορει να παει στη γερμανια να αγορασει ενα Μ3 να βγαλει προσωρινες πινακιδες γερμανιας για να μπορει να το βγαλει εξω ...................

 

 

Γεια σας παιδια!

Απλα προσθετω και εγω την αποψη μου για να ξεδιαλυνουμε λιγο αυτο το θεμα με την αγορά ανταλλακτικών απο το εξωτερικό και ειδικά απο τις χωρες τις Ε.Ε.

Ως εισαγωγέας ανταλλακτικών (μεταχειρισμένων και καινουργιων) μηχανημάτων και αντιπροσωπος μηχανηματων εργων, σας ενημερώνω (απευθυνομαι κυρίως στον laios23) οτι η αγορα ανταλλακτικων απο την ΕΕ επιβαρυνεται μονο ΦΠΑ , αλλα και αυτο απαλλασεται στην περιπτωση που ο αγοραστης αφορά εταιρεια η οποια ειναι νομιμα καταχωρημενη στην ΕΣΥΕ (ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ για οσους δεν γνωριζουν) και εχει δηλωσει επισης στην αρμοδια ΔΟΥ (ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ για οσους δεν γνωριζουν) ότι διενεργει αγορές απο την ΕΕ.

Τώρα, ανταλλακτικο μπορει να θεωρηθει μια βίδα αλλα και ένας κινητήρας ΜΕΚ. Η αγορά λοιπόν ενός κινητήρα ΜΕΚ απο την ΕΕ επιβαρυνεται οπως τα προαναφερθέντα, δηλαδή απλώς το ΦΠΑ εφόσον αφορά τον απλό καταναλωτη.

Όσον αφορά την περίπτωση του αγορασμένου αυτοκινήτου απο χώρα της Ε.Ε. το οποίο προορίζεται για ανταλλακτικά θα πρέπει απλά να δηλωθεί στην Τελωνειακή Αρχή, και αν θελετε και αλλιώς δεν το δηλώνετε και καθόλου και το κάνετε ανταλλακτικά.

Στην περίπτωση που θέλετε να δηλώσετε στο Υπουργείο την αλλαγή του κινητήρα, πηγαίνετε πολύ απλά σε ένα παλιατζή (πολλούς θα βρείτε στην Λεωφώρο ΝΑΤΟ στον Ασπρόπυργο) και του ζητάτε ένα τιμολόγιο για έναν μεταχειρισμένο κινητήρα (με το S/N εννοείται) για ένα συμβολικό ποσο (πχ 300€). Του πληρώνετε το ΦΠΑ και τον κόπο του και αμέσως αποκτήσατε τιμολόγιο αγοράς για το Υπουργείο.

Οι εξυπνάδες που ακούγονται ότι θα σε σταματήσουν στο λιμάνι της Πατρας για να σου σφραγίσουν το Διαβατήριο είναι ανοησίες.

Κάνω 3 ταξίδια τον μήνα για Ιταλία μέσω Πάτρας και δεν με εχουν σταματήσει ποτέ! Αναρωτιέστε γιατι;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
καλα οταν το κανεις εσυ ο ιδιος αυτο το πραγμα ελα να μου το πεις και εμενα.μιλατε ολοι χωρις να ξερετε και κυριως χωρις να εχετε μπει ποτε στην διαδικασια να φερετε ποτε αμαξι απο εξωτερικο οχι μονο για εκτελωνισμο αλλα εστω και σαν visitor.και εγω 3.16 εφερα απεξω και σου λεω οτι τετοιο πραγμα δεν γινετε...τωρα γιατι καθομαστε και το συζηταμε????ειναι πολυ απλο παρε ενα τηλ στην ΔΙΠΕΑΚ που σου εδωσα το τηλ και ρωτα τους.εαν σου πουν οκ εγω σου χαριζω την μπεμπα μου.αυτο που λες γινετε μονο εφοσον παρανομησεις.εκει αλλαζουν τα πραματα χαιρω πολυ..το ξαναλεω...εαν φερεις αμαξι απεξω εστω και σαν τουριστας(εγω το ειχα φερει 6 χρονια σαν φοιτητης ιατρικης και δεν ειχα πληρωσει τελος ταξινομησης και το κυκλοφορουσα με τις πρασινες πινακιδες επισκεπτου εως οτου το εκτελωνισα προσφατα) στο τελωνειο εισαγωγης μπαινει σφραγιδα στο διαβατηριο του ιδιοκτητη που χρεωνει το εν λογο αμαξι και η οποια πρεπει να διαγραφει ειτε οταν γινει επανεξαγωγη του αμαξιου ειτε οταν εκτελωνιστει.επισης ολα τα αξεσουαρ του αμαξιου(δερμα,κλιμα,ηλιοροφη,ζαντες,αριθμο πλαισιου.κινητηρος κτλ)καταγραφονται στο εντυπο αοριστου και το οποιο θα χρησιμοποιηθει υστερα ειτε στο να εξαγαγεις το αμαξι απο ελλαδα ειτε στο να το εκτελωνισεις. ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ γιατι τα τελευταια 10 χρονια εχω παρεδωσε με τελωνεια και ΔΙΠΕΑΚ και εκτελωνισμους κτλ.θελοντας και μη εμαθα ολα τα κολπα.

Ρε παιδια να σκεφτεστε και λογικα.ΠΧ εστω οτι καποιος καλη ωρα εχει ενα 316 στην ελλαδα με ελληνικες πινακιδες.συμφωνα με εσας μπορει να παει στη γερμανια να αγορασει ενα Μ3 να βγαλει προσωρινες πινακιδες γερμανιας για να μπορει να το βγαλει εξω απο την χωρα.κατοπιν να το φερει ελλαδα και με λιγα λογια να το ξηλωσει και να τα περασει ολα στο αυτοκινητο του.στα σποιλερ-φαναρια οκ δεν θα σου πει κανενας τπτ.αλλα στην μηχανη και σε ολα τα αξεσουαρ πως θα τα δικαιολογησεις???που θα βρεις τιμολογιο για να αποδειξεις οτι αγορασες μηχανη και την περασες στο αυτοκινητο σου???πως θα το δηλωσεις στο συγκοινωνειων για να βγει η νεα αδεια κυκλοφορειας σου???και το κυριοτερο...πως θα επιστρεψεις το αυτοκινητο γερμανια???με τι serial number???εδω εαν χτυπησεις τον αριθμο σασι στο κομπιουτερ σου βγαζει πλεον ολα τα χαρακτηριστικα του οχηματος που ειχε οταν κατασκευαστικε απο την μαμα εταιρεια.γιαυτο δεν μπορεις να φερεις πλεον αμαξι και να μην δηλωσεις οτι εχει κλιματισμο ενω εχει.αυτα γινοντουσαν πριν 17 χρονια οταν φεραμε το 124 θυμαμαι.αντε σου λεω οτι εγω ειμαι βλακας και ολα αυτα γινονται απο φιλαρακια σας με καποιο μαγικο τροπο.ποσα τους στοιχισε η ολη ιστορια????????μια μηχανη Μ3 δεν κανει παραπανω απο 1500ε γκαραντι.μη μου πεις οτι τους στοιχεισε λιγοτερα η φαρσοκομωδια που μου λες??τεσπα....

τωρα για τον φιλο που λεει για το μαζντα.το 16% που πληρωνεις εκει δεν ειναι ο φορος εκτελωνισμου αλλα το ΦΠΑ και σε συμφερει να τον πληρωσεις γερμανια καθως στην ελλαδα ειναι 19% αρκει να εχεις το αποδεικτικο εντυπο οτι τον πληρωσες(ειναι ενα κιτρινο χαρτι αν θυμαμαι καλα).εαν το εχεις αυτο δεν πληρωνεις εδω ΦΠΑ πολυ απλα.αν οχι το πληρωνεις εδω.τωρα εαν θες την αποψη μου γενικος αν δεν εχεις καποια ακρη να αγορασεις φθηνο-ευκαιρεια αυτοκινητο απο γερμανια δεν σε συμφερει να το φερεις απεξω αλλα να το αγορασεις απο ελλαδα γιατι πανω κατω θα σου βγουν τα ιδια λεφτα(ισως και ακριβοτερο απο γερμανια).το μονο θετικο ειναι οτι στη γερμανια θα βρεις μεγαλυτερη ποικιλια(κυριως σε mercedes bmw aydi vw) και με καλυτερες προδιαγραφες.

 

file, eisai TELEIOS lathos... bariemai na sou apantiso se oti les... i dilosi allagis moter sto ipourgeio se amaksi pou exei eisaxthei kanonika (bmw 316-m3) einai apli diadikasia me perasma se kteo... to na vreis timologio gia to moter einai episis apli diadikasia...

 

to na les ena karo arades kai na einai oles lathos de se xrizoun epistimona...

 

6xronia zousa eksoteriko, efera amaksi, ektelonisa mixani, kai filaraki mou exei kanei me afton ton tropo metatropi se bmw...

 

NOMIMOTATA giati i M3 iparxei kanonika ellada i seira 3 iparxei kanonika ellada, opote to ipourgeio dexete tin allagi tou kinitira...

 

episis forologia kai telonio se metaxeirismena agatha DEN IFISTATE apo xores EE kirie ASXETE!

 

stamata na grafeis sinexos gia pragmata pou ligo to exeis psaksei kai liga ksereis... o nomos apagorevei se 316 na valeis moter M5... 'i moter 760 giati den provlepete afto to moter gia afta ta montela...

 

OTI PROVLEPETE OMOS GINETE KAI ME KAMIA EPIVARINSI KAI FPA... mono kteo kai alagi adeias...

 

PS. parepiptontos exo ferei moter kai to exo valei se elliniko amaksi, oute fpa plirosa, oute tipota... kai perase kteo kanonika! opote fantasioplikte emporodikigore stamata na ipostirizeis tis katafantasian apopseis sou... kai diavaze na matheneis epitelous ti ginete!

Link to comment
Share on other sites

helllo!

loipon thelw na agorasw amaksi apo germania ena audi a4, 11/2004,1984 cm³ 18,500 € poso tha mou vgei gia na to ferw edw synoliki timi mazi me ektelwniasmo??kai peite mou pos ta metrate gia na kserw...w8ing for reply

 

eyxaristw..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

kalispera paidia, 8a h8ela na kanw kai egw mia erwthsh mhpws gnwrizei kapoios gia na apanthsei.8elw na ferw ena amaksi apo ekswteriko alla xwris thn mhxanh.Mhpws gnwrizei kanenas th 8a plhrwsw, an xreiazetai na einai trakarismeno gia na to ferw san antalaktika?Sugekrimena skeftomai na ferw ena palio amaksi san antalaktika kai na tou valw mhxanh apo ellada meta ton ektelonismo kai na to deilwsw.

opoiadhpote plhroforia shmantikh euxaristw!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ

ΙΔΕΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ

 

http://eng.autoscout24.com/home/index/detail.asp?ts=4513153&id=rljjw3ald4o&sc=&make=47&model=1860&pricefrom=10000&euroto=30000&zip=

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συμφωνα με http://www.e-gov.gr/local/e-oikonomia/FAQ_customs.doc σελιδα 53 , ο δασμος για ανω των 2001 κ.εκ ειναι 88% !!!!

Γιατι στα παραδειγματα αναφερετε 50% ???

 

Μηπως δεν καταλαβα κατι καλα???

 

Επισης εχω διαβασει και ακουσει οτι αυτο που κανει η Ελλαδα , να βαζει δασμους σε εισαγωμενα απο Ε.Ε μεταχειρισμενα ειναι παρανομο και τρωμε συνεχως προστιμα απο Ε.Ε , που λογω κερδους αλλα και μετονομασιας των δασμων σε αλλους νομικιστικους ορους η Ελλαδα κερδιζει χρονο και συνεχιζει την επιβολη των δασμων.Παρολα αυτα εγραφαν οτι καποια στιγμη η Ελλαδα θα εξαντλησει ολα τα νομικα παραθυρακια και θα πρεπει να καταργησει τους δασμους , εχει καποιος νεωτερα πανω σ'αυτο το θεμα?

 

Πιστευω δεν ειναι τυχαιο που εχουν ανοιξει τοσοι μαντραδες με ακρες στη γερμανια , κατι θα ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous!

Psaxnontas meres sto internet kateliksa se afto to forum pou apo oti vlepo mporei na voithitho. Prin ligo kero endiaferthika na agoraso ena smartaki (entaksi min gelate, ego den thelo megalo aftokinito giati kinoume kirios me ti mixani mou). Telos pantos psaxnontas se aggelies diapistosa oti genika xreonoun oti theloun ke apofasisa na akolouthiso ti simvouli enos filou pou mou ipe na kitakso sto internet gia aftokinito apo germania. I alithia ine oti vrika megali pikilia apo idiotes ke mantres. Ke theoritika mou ine efkolo na pao mexri eki aeroporikos ke na giriso me to smartaki mou. Den exo omos kamia gnosi gia tis diadikasies. Diladi fevgo apo germania me germanikes pinakides? Pernao ellada anenoxlita? Xriaxete prin figo apo germania na proetimaso kapia xartia? Stin ellada tha pliroso kati? ke an ne ti?

To smartaki pou exo kataliksi ine 700cc, 61aloga, montelo 2004, me 40.000xiliometra, ke me ton eksoplismo tou smart, diladi ABS, ESP, Central locking, Alloy rims, Electric windows.

 

An mpori kapios na mpi ston kopo na me katatopisi tha ime ipoxreos.

I na mou pei POU???? na paro eggires plirofories.

 

Efxaristo prokatavolika!

Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous!

Psaxnontas meres sto internet kateliksa se afto to forum pou apo oti vlepo mporei na voithitho. Prin ligo kero endiaferthika na agoraso ena smartaki (entaksi min gelate, ego den thelo megalo aftokinito giati kinoume kirios me ti mixani mou). Telos pantos psaxnontas se aggelies diapistosa oti genika xreonoun oti theloun ke apofasisa na akolouthiso ti simvouli enos filou pou mou ipe na kitakso sto internet gia aftokinito apo germania. I alithia ine oti vrika megali pikilia apo idiotes ke mantres. Ke theoritika mou ine efkolo na pao mexri eki aeroporikos ke na giriso me to smartaki mou. Den exo omos kamia gnosi gia tis diadikasies. Diladi fevgo apo germania me germanikes pinakides? Pernao ellada anenoxlita? Xriaxete prin figo apo germania na proetimaso kapia xartia? Stin ellada tha pliroso kati? ke an ne ti?

To smartaki pou exo kataliksi ine 700cc, 61aloga, montelo 2004, me 40.000xiliometra, ke me ton eksoplismo tou smart, diladi ABS, ESP, Central locking, Alloy rims, Electric windows.

 

An mpori kapios na mpi ston kopo na me katatopisi tha ime ipoxreos.

I na mou pei POU???? na paro eggires plirofories.

 

Efxaristo prokatavolika!

 

tha pas germania, tha vreis to smart pou se endiaferei, tha sou dosoun apodiksi agoras oso xamiloteris timis ginete, tha zitiseis ena xarti pou tha leei oti exeis plirosei to FPA (afto apo idioti distixos de ginete), tha rotiseis pos na vgaleis prosorines pinakides gia na to fereis ellada, sto telonio me to pou mpeis ellada prepei na to diloseis oti mpike sti xora, kai meta vres enan kalo ektelonisti-(idiotes diekpereotes), (ektos an exeis diko sou teloniako-ipalilos sto telonio na min plironeis kai ti diadikasia) na kanei ta ipoloipa... (A! prepei na perasei kai ena kteo prin sou vgaloun adeia)

 

to mono pou isos se diskolepsei einai oi prosorines pinakides pou an kai vgenoun epitopou prepei na ksereis pos kai pou... kai i diadikasia tis ektelonisis an de pas se ektelonisti kai to kaneis monos sou...

Link to comment
Share on other sites

tha pas germania, tha vreis to smart pou se endiaferei, tha sou dosoun apodiksi agoras oso xamiloteris timis ginete, tha zitiseis ena xarti pou tha leei oti exeis plirosei to FPA (afto apo idioti distixos de ginete), tha rotiseis pos na vgaleis prosorines pinakides gia na to fereis ellada, sto telonio me to pou mpeis ellada prepei na to diloseis oti mpike sti xora, kai meta vres enan kalo ektelonisti-(idiotes diekpereotes), (ektos an exeis diko sou teloniako-ipalilos sto telonio na min plironeis kai ti diadikasia) na kanei ta ipoloipa... (A! prepei na perasei kai ena kteo prin sou vgaloun adeia)

 

to mono pou isos se diskolepsei einai oi prosorines pinakides pou an kai vgenoun epitopou prepei na ksereis pos kai pou... kai i diadikasia tis ektelonisis an de pas se ektelonisti kai to kaneis monos sou...

 

 

Katarxin se efxaristo poli gia tin apantisi.

1.Fantazome oti den tha exoun provlima na mou kopsoun xamiloteri apodiksi e?

2. Apo idioti den perno xarti gia fpa pou simeni oti to plirono ego stin ellada?

3. Episis fantazome oti i mantra pou tha mou poulisi to smart tha kseri pos ke ti gia tis prosorines pinakides e?

4.Ektelonisti den exo diko mou ke pou tha vro enan gia na analavi ti diadikasia ke poso tha kostisi peripou?

5.Telika mexri na to exo nomima sta xeria mou, ektos apo to kostos agoras ti alles xreosis exo (foroi klp)

 

Sorry gia tis poles erotisis alla den to exo ksanakani ke... i proti fora ine diskoli!:)

Link to comment
Share on other sites

Katarxin se efxaristo poli gia tin apantisi.

1.Fantazome oti den tha exoun provlima na mou kopsoun xamiloteri apodiksi e?

2. Apo idioti den perno xarti gia fpa pou simeni oti to plirono ego stin ellada?

3. Episis fantazome oti i mantra pou tha mou poulisi to smart tha kseri pos ke ti gia tis prosorines pinakides e?

4.Ektelonisti den exo diko mou ke pou tha vro enan gia na analavi ti diadikasia ke poso tha kostisi peripou?

5.Telika mexri na to exo nomima sta xeria mou, ektos apo to kostos agoras ti alles xreosis exo (foroi klp)

 

Sorry gia tis poles erotisis alla den to exo ksanakani ke... i proti fora ine diskoli!:)

 

1. merikoi exoun merikoi oxi... kai mi fantasteis oti tha sou grapsoun kai misi timi... apla oti kopsoun kalo einai...

2. apo idioti de pairneis xarti kai tha pliroseis FPA stin ellada. (nomizo 19% stin timi pou tha sou zitisoun gia ektelonisi)

3. Sinithos nai, isos to kanoun kai aftoi me kapoia epivarinsi mikri kai sti dosoun sto xeri.

4. Ektelonistes iparxoun sta telonia stis eisodous, exoun ena grafiaki, mia tsantoula kai psarevoun pelates... pazarepse tin timi pou tha sou zitisoun gia tin diekpereosi. Gia fthina amaksia de zitane polla... ligo klapsa kai teleioses! :p

5. exeis: taksidi, agora, prosorines pinakides, taksidi, ektelonisi, kteo, eksoda ektelonisti (an de to kaneis monos sou), eksoda adeias kai pinakides (pou xreiazontai ola ta oximata).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...