Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Ειμαι καινουριος στο forum,αν και το παρακολουθω αρκετο καιρο τωρα,αλλα οχι τακτικα.Η ερωτηση μου πρως οποιονδιποτε μπωρει να με βοηθησει.Θελω πολυ να αγορασω ενα ΒΜW x3.Βρηκα και στην αγγλια και στην Γερμανια δυο παρομοια αμαξια.Ειναι 2006 μοντελο,ντιζελ.1995κυβισμο,150BHP,και εχουν 95000χιλιομετρα.Δυστιχος δεν γραφει τι euro ειναι,και δεν εχω ιδεα.Θα μπορουσε παρακαλω καποιος να μου πει ποσο θα μου στοιχισει ο εκτελονισμος για ενα τετοιο αυτοκινιτο?ΥΣ.Για το αυτοκινιτο απο αγγλια γνωριζω οτι ειναι δεξιοτιμονα και δεν εχο προβλημα μ αυτο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

κσεχασα να σας πω οτι η τιμη τοθς ειναι στα 12000 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα

Η καλυτερη περιπτωση ειναι η αγορα οχηματος απο την Αγγλια γιατι ειναι απο τις ελαχιστες χωρες που δεν εχουν το συστημα καταταξης EURO στους ρυπους.

 

Ρωτα εναν αντιπροσωπο BMW εαν μπορει να σου δοσει μια βεβαιωση για τους ρυπους του κινητηρα αλλα πιθανων θα ειναι ασυμφωρο το κοστος.

 

Απο 1/9/2009 οτι οχημα εισαγετε θα πρεπει να εντασετε στην κατηγορια EURO5 το μοντελο που θες να παρεις ειναι EURO4 .

 

Αν βρεις ατομο απο την αντιπροσωπεια και σου προμηθευση βεβαιωση ρυπων κινητηρα EURO 5 για το συγκεκριμενο οχημα τοτε θα πληρωσεις πολυ λιγοτερα.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα

Η καλυτερη περιπτωση ειναι η αγορα οχηματος απο την Αγγλια γιατι ειναι απο τις ελαχιστες χωρες που δεν εχουν το συστημα καταταξης EURO στους ρυπους.

 

Ρωτα εναν αντιπροσωπο BMW εαν μπορει να σου δοσει μια βεβαιωση για τους ρυπους του κινητηρα αλλα πιθανων θα ειναι ασυμφωρο το κοστος.

 

Απο 1/9/2009 οτι οχημα εισαγετε θα πρεπει να εντασετε στην κατηγορια EURO5 το μοντελο που θες να παρεις ειναι EURO4 .

 

Αν βρεις ατομο απο την αντιπροσωπεια και σου προμηθευση βεβαιωση ρυπων κινητηρα EURO 5 για το συγκεκριμενο οχημα τοτε θα πληρωσεις πολυ λιγοτερα.

 

Έχω την εντύπωση πως κάνεις κάποιο λάθος. Από 1/9/2009 τα αυτοκίνητα που παράγονται στην Ευρώπη θα πληρούν την κατηγορία ΕURO 5.

Όχι όμως ότι αυτά που θα εισάγονται στην Ελλάδα σαν μεταχειρισμένα θα πρέπει να είναι και ΕURO 5 αποκλειστικά. Με την λογική αυτή τότε μόνο καινούρια θα εισάγονται. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκινητα με ρυπους EURO 5 κατασκευαζονται απο το 2004 ειναι ασχετο το ενα με το αλλο.

 

Απλα η κλιμακες φορολογησης στο τελωνειο θα πανε μια σκαλα ποιο κατω,

σαν πρωτη κατηγορια με την χαμηλοτερη φορολογια τα οχηματα EURO 5 στην θεση του EURO 3 παει το EURO 4 και παει λεγοντας. Αυτα παντα με τους πινακες παλαιοτητας/ποσοστου τελους ταξινομησης.

 

Το αλλο που ανακοινωσανε ειναι οτι απο 1/9/2009 θα *απαγορευεται η ταξινομηση EURO 4 καινουριων οχηματων. ( Θα πρεπει να ειναι ολα EURO 5) αλλα ολα αυτα παντα ειναι τυπικα στην Ελλαδα. Γιατι για παραγειγμα ενας εμπορος εχει το Nissan Skyline R35 που ειναι EURO 4 απο τον κατασκευαστη και το χει στο stock .. τι θα κανει ?? η θα το πουλισει σαν μεταχειρισμενο με λιγοτερο κερδος η θα ανανεωση την βεβαιωση των ρυπων του (πραγμα που κανουν οι περισοτεροι)

 

*Το απαγορευεται ειναι σχετικο διοτι δινουν διορια ενα με εναμιση χρονο για να πουληθουν τα ειδη εισαχθεντα μοντελα που εχουν στο στοκ.

 

 

Έχω την εντύπωση πως κάνεις κάποιο λάθος. Από 1/9/2009 τα αυτοκίνητα που παράγονται στην Ευρώπη θα πληρούν την κατηγορία ΕURO 5.

Όχι όμως ότι αυτά που θα εισάγονται στην Ελλάδα σαν μεταχειρισμένα θα πρέπει να είναι και ΕURO 5 αποκλειστικά. Με την λογική αυτή τότε μόνο καινούρια θα εισάγονται. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Ειμαι καινουριος στο forum,αν και το παρακολουθω αρκετο καιρο τωρα,αλλα οχι τακτικα.Η ερωτηση μου πρως οποιονδιποτε μπωρει να με βοηθησει.Θελω πολυ να αγορασω ενα ΒΜW x3.Βρηκα και στην αγγλια και στην Γερμανια δυο παρομοια αμαξια.Ειναι 2006 μοντελο,ντιζελ.1995κυβισμο,150BHP,και εχουν 95000χιλιομετρα.Δυστιχος δεν γραφει τι euro ειναι,και δεν εχω ιδεα.Θα μπορουσε παρακαλω καποιος να μου πει ποσο θα μου στοιχισει ο εκτελονισμος για ενα τετοιο αυτοκινιτο?ΥΣ.Για το αυτοκινιτο απο αγγλια γνωριζω οτι ειναι δεξιοτιμονα και δεν εχο προβλημα μ αυτο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

κσεχασα να σας πω οτι η τιμη τοθς ειναι στα 12000 ευρο.

 

Δεν θα σου πω πόσο είναι το τελωνείο αλλά θα σου επιστήσω την προσοχή στο ότι η τιμή που γράφεις είναι πολύ χαμηλή για Χ3 2006. Αν το έχει κάποιος γνωστός σου και το δίνει για λόγους οικονομικούς και το ξέρεις το αυτοκίνητο τότε πάω πάσο, σε τέτοια περίπτωση ναι είναι ευκαιρία. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο στην γερμανική αγορά μια μεσαία και προς τα κάτω τιμή είναι τα 22.000 Ε

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοήθεια σας. Γνωρίζει κανείς αν η απόσυρση θα ισχύει και για τα αυτοκίνητα που αγοράστηκαν απο το εξωτερικο και έχουν εκτελωνιστεί; Επίσης επειδή εχω όλη την καλή διάθεση να διαβάσω αλλα 156 σελίδες είναι παρα πολλές θα ήθελα τα φώτα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά audi a5 1.8. Με συμφέρει να το φέρω μεταχειρησμενο; Βλέπω οτι η τιμές στη Γερμανία είναι περίπου 30.000. Ο εκτελονισμός πόσο θα στοιχήσει:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ruddoz6 και νυπολοιποι,ευχαριστο για το ενδιαφερων και τις απαντησεις σας.Ειναι οντωσ πολυ φτηνα στην αγγλια και οχι δυσκολα για να βρεθουν.Πειτε πως παιρνω το πιστοποιητικο τοθ ευρο 5,ποσο τελικα θα ειναι το κοστος τησ εκτελονισης του συνγκεκριμενου αυτοκινητου;Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα.Και συνχαριτηπια που εισται τοσο "διαβασμενοι".
Link to comment
Share on other sites

Epiasa kouventa me ton dieu8inti tou koinovouliou gia ton ektelwnismo meta3u eurwpaikwn xwrwn kai mou eipe pws sto telos tou 2009 ta telwneia metaksi eurwpaikwn xwrwn 8a katargi8oun kai stin ellada (opws se oles tis ipolipes eurwpaikes xwres). Den kserw kata poso isxuei auto...

 

 

γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο που αναφερει το παιδι παραπανω?

τελευτεα το ακουω κ εγω συχνα αλλα δεν ξερω εαν ισχιει..

οποιος γνωριζει κατι ας μας διαφοτισει νομιζω οτι μας συμφερει κατι τετοιο αρκετα!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει και εγω.

καιρος ειναι πια να γινει και αυτο.

εναρμονιζομαστε στους φορους της ευρωπης,αλλα οχι και στις παροχες.

βασικα αναγκαζονται να το κανουν,λογω πιεσεων της ευρωπαικης ενωσεις,εδω και χρονια.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να γινει αυτο.. πως μπορουμε να μαθουμε σιγουρα? αμα ειναι να περιμενω λιγο ακομα να φερω το s2000 που θελω απο εξωτερικο και μισοτιμης... να μην δωσω τα 2πλα € εδω... :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τι διαβασα απο πανω?

Ειναι αληθεια πως θα καταργηθουν τα τελωνεια?

Να πω την αποψη μου ηΕλληνικη κυβερνηση κερδιζει παρα μα παρα πολλα λεφτα απο τα τελωνεια και γιαυτο τον λογο δεν τα καταργει και της συμφερει να τρωει προστιματα απο την Ευρωπη.

 

Για πεστε μου κατι.

Ποσο τελωνειο εχει ενα πετρελειοκινητο τωρα?

π.χ για ενα 1800 ειναι 30% της αξιας αγορας.

Για 1600 20%

για 2000 40%

Για τα πετρελαιοκινητα ΠΟΣΟ ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!!

μια ερωτηση θα ηθελα να κανω κ σας παρακαλω αμα ξερετε απαντηστε μου....ειχα αναπηρικο αυτοκινητο το πουλησα κ θελω να αγορασω αλλο...πρεπει να ξανα περασω απο επιτροπη για να μου ξανα βγαλουν το ποσοστο αναπηριας??

Link to comment
Share on other sites

tolisgreece καλώς ήλθες...σου υπενθυμίζω ότι η γραφή sms απαγορεύεται πλέον στο φόρουμ και τα ποστ που είναι γραμμένα με αυτόν τον τρόπο διαγράφονται...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Δεν ειχα καν ιδεα οτι υπαρχει τετοιο θεμα στο myphone και μαλιστα το βρηκα απο το google. Ξερει κανεις τι ακριβως παιζει με εκτελωνισμο (η που μπορω να βρω κατι στο φορουμ!) για κατοικους εξωτερικου? Μου εχουνε πει οτι αν εισαι πανω απο 2-3 χρονια μονιμος κατοικος εξωτερικου εχεις δικαιωμα να φερεις αυτοκινητο χωρις δασμους. Ξερει κανεις αν οντως ισχυει και μαλιστα ποσο πρεπει να το κρατησεις μεχρι να αποκτησεις δικαιωμα πωλησης σε Ελληνα ιδιωτη. Ζω και εργαζομαι στην Αγγλια εδω και 6 χρονια και σκεφτομαι να κατεβω μονιμα Ελλαδα συντομα. Επισης ακουσα οτι πρεπει να το εχεις στη χωρα μονιμης κατοικιας σου για τουλαχιστον 6 μηνες πριν το φερεις..

Οποια βοηθεια απιστευτα ευπροσδεκτη. Εψαχνα και στο σαιτ του Υπ Οικονομικων αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Χιλια ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μετοικεσια σελ.12

Τα λέει όλα!

 

Γεια χαρα σε ολους!!

μια ερωτηση θα ηθελα να κανω κ σας παρακαλω αμα ξερετε απαντηστε μου....ειχα αναπηρικο αυτοκινητο το πουλησα κ θελω να αγορασω αλλο...πρεπει να ξανα περασω απο επιτροπη για να μου ξανα βγαλουν το ποσοστο αναπηριας??

 

Φίλε δυστυχώς εδώ είναι τόπικ για εκτελωνισμούς και εισαγωγές οχημάτων.Για το θέμα σου θα έπρεπε να απευθυνθείς σε site για ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος αν μπορεις να κανεις εκτελωνισμο σαν ιχ σε lotus elise,exige ή caterham?

ξερω οτι δεν κανουν crash test οποτε δεν πληρουν safety min request ε.ε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεις κανεις αμα τα επαγγελματικα αυτοκινητα πληρωνουν εκτελονισμο και ΦΠΑ (αν το φερεις απο γερμανια);;; Γιατι απο τι ξερω αμα παρεις ενα Τογιοτα Hilux π.χ, σαν αγροτικο δε πληρωνεις..Αλλα σαν επαγγελματικο;;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φερω απ'την γερμανια ενα S2000 μοντελο 2005... Το αμαξι ειναι 2000 κυβικα και καμπριο... Μπορει καποιος να με βοηθησει στον υπολογισμο του τελους ταξινομησης??? Ευχαριστω προκαταβολικα...

Υ.Γ. Οι ελληνες που ζουν στην γερμανια εχουν την δυνατοτητα ελευθερης εκτελονισης??? Για ποσα κομματια(ισχυουν τα 2)??

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ...ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟ ΑΝ ΦΕΡΟ ΑΥΤΟ/ΤΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΙΤΣΟΥΜΠΙΣΙ ΑΟΥΤΛΑΝΤΕΡ 2007 ΜΟΝΤ?ΤΟ ΒΡΗΚΑ 8500ε ΜΕ ΜΟΝΟ 35000ΧΛΜ ΑΠΟ ΙΔΙΟΤΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

gazzanova καλωσόρισες στο forum του myPhone. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα καθώς μοιάζει σαν να φωνάζεις. Ευχαριστώ και καλωσόρισες και πάλι. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Σας γράφω μια εμπειρία ώστε να ξέρουν όλοι πως ότι και να διαβάζουμε πρέπει και να τα τσεκάρουμε καλά πριν κάνουμε οποιαδήποτε κίνηση για να φέρουμε αυτοκίνητο από το εξωτερικό.

Φίλος ζήτησε να τον εξυπηρετήσω να φέρουμε ένα καινούριο αυτοκίνητο από Γερμανία το αυτοκίνητο είναι το ΑUDI A4 ALLROAD QUATTRO στην Ελλάδα έρχεται μόνο σε βενζίνη και ο φίλος ήθελε diesel.

Στο site http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm που οι περισσότεροι έχουν διαβάσει για να πάρουν τις πληροφορίες τους αναφέρει συγκεκριμένα για την εισαγωγή καινούριου αυτοκινήτου το εξής παράδειγμα

 

1. Έστω, καινούργιο επιβατικό αυτοκίνητο, με τιμή χονδρικής πώλησης 12.608 ευρώ, κυλινδρισμό κινητήρα 1796 κ.ε., το οποίο πληροί τις προδιαγραφές της Οδηγίας 98/69 Ε.Κ. φάση Β΄ , προερχόμενο από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

ΤΕΛΟΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ

 

Τιμή χονδρικής πώλησης

12.608,00 ευρώ

Ναύλα και ασφάλιστρα (τιμολόγιο)

510,00 ευρώ

Φορολογητέα αξία για την επιβολή του τέλους ταξινόμησης

13.118,00 ευρώ

 

 

Τέλος ταξινόμησης: 30% Χ 13.118,00 =

3.935,40 ευρώ

 

Αυτό όμως στην θεωρεία στην πράξη ισχύει το εξής.

Είχα γνώση πως βάση νόμου το αυτοκίνητο επειδή είναι καινούριο η Ελληνική νομοθεσία λέει πως πρέπει να πληρωθεί το ΦΠΑ στην Ελλάδα, μάλιστα αυτό που ισχύει και το είχα πει στον φίλο είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση η Γερμανοί να του το δώσουν στην τιμή χονδρικής όπως λέει το παράδειγμα αλλά θα πληρώσει και εκεί το ΦΠΑ.

Δηλαδή δυο φορές ΦΠΑ μια Γερμανία και μια Ελλάδα. Ως εδώ μου ήταν γνωστή η διαδικασία και ο φίλος δεν είχε αντίρρηση διότι με κάποια χαρτιά και ενέργειες εφ' όσον πληρωθεί το ΦΠΑ διπλό σου το επιστρέφει πίσω η Γερμανία. Αυτή είναι η πρώτη τρικλοποδιά που σου βάζουν θέλοντας να σε αποτρέψουν να κάνεις εισαγωγή καινούριου και να χάσουν οι εδώ αντιπροσωπείες για την ιστορία και μόνο το ΦΠΑ του φίλου ήταν 8300 Ευρώ .

Το άλλο που ακολουθεί όμως είναι να τα χάνεις. Βάση του παραπάνω παραδείγματος στο καινούριο

αυτοκίνητο στην τιμή χονδρικής προσθέτουμε τα ναύλα και ο φόρος (τέλος ταξινόμησης) αναλογεί πάνω στο ποσό αυτό, ανάλογα με τα κυβικά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος το αυτοκίνητο του φίλου κόστιζε 52.000 με ΦΠΑ δηλαδή τιμή χονδρικής 43697 + 510 τα ναύλα =44.207 το ποσό της φορολογητέας αξίας Χ 40% διότι είναι στα 2000 κυβικά = 44.207 Χ40 %=17.682 το ποσό που έπρεπε να πληρώσει. Σωστά ; Νομίζετε !!

Τα τσακάλια μας στο τελωνείο φορολογούν ολόκληρο το ποσό δηλαδή τις 52.000 ευρώ και σου βγάζουν ένα κοστούμι 52.510 Χ 40%= 21.004 ευρώ μια διαφορά δηλ. 21.004 – 17.682=3.322 Ευρώ

Σου φορολογούν και το ΦΠΑ που πλήρωσες στην Γερμανία σαν αξία και όταν ρώτησα τον εκτελωνιστή τι γίνετε με αυτά τα χρήματα μου είπε ότι αν θέλεις αυτή την διαφορά τα 3.322 τα καταθέτεις στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων και όταν πάρεις το ΦΠΑ πίσω από την Γερμανία διότι το έχεις πληρώσει διπλό κάνεις ενέργειες με εκείνα τα χαρτιά για να πάρεις πίσω και αυτά. Σε ερώτηση μου αν τα παίρνεις πίσω μου είπε δεν γνωρίζει διότι κανείς δεν μπαίνει σε τέτοια διαδικασία. Στην περίπτωση μας δηλαδή θα είχαμε πληρώσει 8.300 ΦΠΑ + 3.322=11.622 Ευρώ και μετά τα διεκδικείς πίσω.

Η διαφορά είναι πως οι αντιπροσωπείες το αυτοκίνητο το παίρνουν στην τιμή χονδρικής και έτσι δεν έχουν όλη αυτή την διαδικασία. Έτσι είναι φίλοι μου αλλιώς πως θα πάρει το κράτος τα δωράκια του εν μορφή πχ αυτοκινήτων για την Ελληνική Αστυνομία κτλ.

Το δώρο έχει αντίδωρο έλεγε η γιαγιά μου..Σιγά μη σε άφηναν να φέρεις έτσι απλά καινούριο απέξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...