Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι καινουργιος εδω και αν μπορουσατε για μια βοηθεια.μενω γερμανια και εχω αυτοκινητο που αγορασα καινουργιο το 2006 με συμφερει να το εκτελωνισω τωρα ή να το εκτελωνισω σε 2 ή 3 χρονια απο τωρα (οταν θα ειναι 5ετιας ή 6ετιας);

 

Aν πιστέψουμε την κυβέρνηση, συμφέρει να το εκτελωνίσεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβα εγω παντως ειναι πως αν μετα της 7 Αυγουστου η κυβερνηση επαναφερει τα τελη ταξινομησης στα παλια επιπεδα, δηλαδη στο διπλασιο απ' αυτο που ειναι τωρα ,τοτε ποτε δε προκειται να καταργηθουν στην Ελλαδα τα τελη ταξινομησης. Καλο θα ηταν το επομενο βημα μετα τη μειωση να ειναι η καταργηση τους αλλα δυσκολο το βλεπω....
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και εδώ στο φορουμ υπάρχουν άτομα (ειδικά ο ΝΙΚΟΛΑΣ) που γνωρίζουν πολύ καλά τι πληρώνει κάποιος για εισαγωγή από Γερμανία...

εχω βρει

 

Defender 110 (συλλεκτικό)

πρώτη άδεια 12/2008

12000χλμ

τιμή 37000ευρώ

 

επίσης το παραπάνω με 1η άδεια 6/2009 και 10χλμ (δηλ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ) με 38000ευρώ

 

τι πληρώνω για καθε ένα από τα παραπάνω(ως τις 7 Αυγούστου) για εκτελωνισμό?? (τρίτεκνου..)

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ μιας bmw z4 και ενός mini cooper s. για την bmw γνωρίζω πόσο αλλά για το mini πόσο είναι ο εκτελωνισμός για μοντέλο του '05;γιατί αν είναι πάνω απο 5.000 συμφέρει απο δω λογικά.
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα είναι πολύ παλιό και πολύ κατατοπιστικό.Οποιος θέλει να ενημερωθεί σοβαρά ,να πάρει κάποιες πρώτες οδηγίες ,να καταλάβει τη διαδικασία και τους νόμους ,είναι στο κατάλληλο σημείο.Πρώτη φορά πετυχαίνω σε φόρουμ τόσο κατατοπιστικές οδηγίες ,για μια τόσο περίπλοκη διαδικασία!

 

Κατα καιρούς κάποιος αναλαμβάνει τη βρωμοδουλειά ,να απαντάει σε ερωτήσεις δύσκολες ή ευκολες ,σχετικές ή ασχετες ,που έχουν ξανααπαντηθεί κτλ.Οι περισσότερες ερωτήσεις ειναι του στύλ: ''θέλω να φέρω ενα αμάξι τάδε......πόσο θα μου κοστίσει;''Εννοείται οτι οι περισσότεροι ρωτάνε μεταξύ αστείου και σοβαρού ,σε μια φάση του στύλ ''αμα το αγόραζα απο το εξωτερικό ,πόσα θα κέρδιζα;'' και στο τέλος δεν πάνε παρακάτω.

 

Αφου (πιο παλιά) ενημερώθηκα απο το φόρουμ και πήρα όσα μπορούσα να πάρω ,μετά πήγα στο επόμενο βήμα και εικοινώνησα με εναν εκτελωνιστή για τα περαιτέρω.Στο τέλος έφερα ενα αυτοκίνητο και για λίγο καιρό μετά έκανα κι εγω τη βρωμοδουλειά του να απαντάω σε ότι ρωτάγανε εδω μέσα.

 

Με τον καιρό κατάλαβα διάφορα:

1)Αυτός που ρωτάει ''πόσο θα μου κοστίσει να φέρω ενα ford focus'' χωρίς να λέει τιμή ,χρονολογία ,χιλιόμετρα κτλ ρωτάει εντελώς σε επίπεδο καφενείου ,δεν εχει διαβάσει κάποιες σελίδες πιο πρίν στο παρον θέμα ,δεν ξέρει τη διαδικασία και απλά ρωτάει για να ρωτήσει,δεν ρωτάει σοβαρά.-ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

2)Αυτός που ρωτάει επι σειρά μηνών τα ίδια και τα ίδια και δεν εχει πάει στο παρακάτω βήμα να μιλήσει με εναν εκτελωνιστή και να προχωρήσει τη διαδικασία του εκτελωνισμού ,δεν ενδιαφερεται στα σοβαρά οπότε ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

3)Αυτός που ρωτάει για να εκτελωνίσει ενα μοντέλο που δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ή για ενα πανάκριβο μοντέλο πχ Ferrari F40 προφανώς δεν χρειάζεται απάντηση απο ενα φόρουμ ,οπότε -ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

 

Ειχε κλειδωθεί το θέμα αυτό ,γιατι (κατα δήλωση των διαχειριστών) δεν ειχε να προσφέρει κάτι άλλο.Με τα νέα μέτρα για τη μείωση του τέλους ταξινόμησης ,ξαναάνοιξε το θέμα ,αλλά όπως πάει μετα τις 7 Αυγούστου πάλι για λουκέτο το βλέπω....Να μην πω καλύτερα οτι όποιος ήταν να φέρει αμάξι απο το εξωτερικό ,θα το είχε ήδη φέρει γιατι τωρα και να το πάρει απόφαση ,μάλλον δεν προλαβαίνει τα ευνοικά μέτρα που λήγουν σε 20 μέρες.

Στο δια ταύτα ,άντε να δω μέχρι πότε θα απαντάει ο nickolas84 και ο κάθε νικολας χιλιοειπωμένα πράγματα και ερωτήσεις χωρίς σοβαρή βάση .

Link to comment
Share on other sites

για εισαγωγη αυτοκινητου που προτιθεται να μετατραπει σε αγωνιστικο ή που ειναι ηδη αγωνιστικο πληρωνουμε φορους για να το βαλουμε μεσα??γνωριζει κανεις??
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα είναι πολύ παλιό και πολύ κατατοπιστικό.Οποιος θέλει να ενημερωθεί σοβαρά ,να πάρει κάποιες πρώτες οδηγίες ,να καταλάβει τη διαδικασία και τους νόμους ,είναι στο κατάλληλο σημείο.Πρώτη φορά πετυχαίνω σε φόρουμ τόσο κατατοπιστικές οδηγίες ,για μια τόσο περίπλοκη διαδικασία!

 

Κατα καιρούς κάποιος αναλαμβάνει τη βρωμοδουλειά ,να απαντάει σε ερωτήσεις δύσκολες ή ευκολες ,σχετικές ή ασχετες ,που έχουν ξανααπαντηθεί κτλ.Οι περισσότερες ερωτήσεις ειναι του στύλ: ''θέλω να φέρω ενα αμάξι τάδε......πόσο θα μου κοστίσει;''Εννοείται οτι οι περισσότεροι ρωτάνε μεταξύ αστείου και σοβαρού ,σε μια φάση του στύλ ''αμα το αγόραζα απο το εξωτερικό ,πόσα θα κέρδιζα;'' και στο τέλος δεν πάνε παρακάτω.

 

Αφου (πιο παλιά) ενημερώθηκα απο το φόρουμ και πήρα όσα μπορούσα να πάρω ,μετά πήγα στο επόμενο βήμα και εικοινώνησα με εναν εκτελωνιστή για τα περαιτέρω.Στο τέλος έφερα ενα αυτοκίνητο και για λίγο καιρό μετά έκανα κι εγω τη βρωμοδουλειά του να απαντάω σε ότι ρωτάγανε εδω μέσα.

 

Με τον καιρό κατάλαβα διάφορα:

1)Αυτός που ρωτάει ''πόσο θα μου κοστίσει να φέρω ενα ford focus'' χωρίς να λέει τιμή ,χρονολογία ,χιλιόμετρα κτλ ρωτάει εντελώς σε επίπεδο καφενείου ,δεν εχει διαβάσει κάποιες σελίδες πιο πρίν στο παρον θέμα ,δεν ξέρει τη διαδικασία και απλά ρωτάει για να ρωτήσει,δεν ρωτάει σοβαρά.-ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

2)Αυτός που ρωτάει επι σειρά μηνών τα ίδια και τα ίδια και δεν εχει πάει στο παρακάτω βήμα να μιλήσει με εναν εκτελωνιστή και να προχωρήσει τη διαδικασία του εκτελωνισμού ,δεν ενδιαφερεται στα σοβαρά οπότε ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

3)Αυτός που ρωτάει για να εκτελωνίσει ενα μοντέλο που δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ή για ενα πανάκριβο μοντέλο πχ Ferrari F40 προφανώς δεν χρειάζεται απάντηση απο ενα φόρουμ ,οπότε -ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ.

 

Ειχε κλειδωθεί το θέμα αυτό ,γιατι (κατα δήλωση των διαχειριστών) δεν ειχε να προσφέρει κάτι άλλο.Με τα νέα μέτρα για τη μείωση του τέλους ταξινόμησης ,ξαναάνοιξε το θέμα ,αλλά όπως πάει μετα τις 7 Αυγούστου πάλι για λουκέτο το βλέπω....Να μην πω καλύτερα οτι όποιος ήταν να φέρει αμάξι απο το εξωτερικό ,θα το είχε ήδη φέρει γιατι τωρα και να το πάρει απόφαση ,μάλλον δεν προλαβαίνει τα ευνοικά μέτρα που λήγουν σε 20 μέρες.

Στο δια ταύτα ,άντε να δω μέχρι πότε θα απαντάει ο nickolas84 και ο κάθε νικολας χιλιοειπωμένα πράγματα και ερωτήσεις χωρίς σοβαρή βάση .

 

ΦΙΛΕ rallis ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΟΣ ΕΔΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ (ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΕ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΜΕΣΩΣ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

fotis_21 καλωσόρισες στο myPhone. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, καθώς μοιάζει σαν να φωνάζεις. Για οιεσδήποτε απορίες σχετικά με το forum, μπορείς να ρίξεις μία ματιά στο F.A.Q..

 

Για οιεσδήποτε απορίες, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου, ή με οιοδήποτε άλλο μέλος της Ομάδας Διαχείρισης.

 

Και πάλι καλωσόρισες. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

για εισαγωγη αυτοκινητου που προτιθεται να μετατραπει σε αγωνιστικο ή που ειναι ηδη αγωνιστικο πληρωνουμε φορους για να το βαλουμε μεσα??γνωριζει κανεις??

 

Για αγωνιστικη χρήση και εφόσον δεν προκειται να οδηγηθεί στο δρόμο ,δεν χρειάζεται να βγάλει πινακίδες κυκλοφορίας , ούτε να ταξινομηθεί ,άρα δεν πληρώνεις φόρους.

 

ΦΙΛΕ rallis ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΟΣ ΕΔΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ (ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΕ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΜΕΣΩΣ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?

 

Παρε τα χρήματα μαζί σου μετρητά.Δεν υπάρχει άλλη λύση.Ολες οι άλλες λύσεις έχουν κάποιο κόστος είτε σε χρήμα είτε σε χρόνο.

Στη θέση σου θα βεβαιωνόμουνα πρώτα οτι θα προλάβει να εκτελωνιστεί πρίν τις 7/8/2009.Λογικά τις τελευταίες μέρες θα γίνεται χαμός στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπ.συγκοινωνιών και των τελωνείων.....

Link to comment
Share on other sites

Για αγωνιστικη χρήση και εφόσον δεν προκειται να οδηγηθεί στο δρόμο ,δεν χρειάζεται να βγάλει πινακίδες κυκλοφορίας , ούτε να ταξινομηθεί ,άρα δεν πληρώνεις φόρους......

 

ευχαριστω:)...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια και καλο καλοκαιρι σε ολους.αν εχετε την καλοσυνη και μπορει καποιος να μου μου, πει σχετικα με την εισαγωγη αυτοκινητου απο την γερμανια.η γυναικα μου εχει γερμανικη υπηκοοτητα και τιποτε αλλο.(περουσιακο στοιχειο)μπορουμε να το φερουμε χωρις εκτελωνισμο.ευχαριστω παρα πολυ,και να ειστε ολοι καλα και γεροι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Ο πατερας μου υπηρετει για 2 χρονια κατω στην Κυπρο καιεπειδη του χρονου που θα ερθει στην Ελλαδα σκεφτεται να παρει το Opel Insignia το 1.6 Turbo 180 Hp θελει να το φερει στην Ελλαδα αλλα δεν γνωριζει το κοστος εκτελωνισμου.Η τιμη του καινουργιου αγγιζει τα 25000-26000ευρω.Μηπως μπορειτε να μου πειτε ποσο θα κοστησει ολο αυτο το ''μπουγιουρντι'' για να ερθει στην Ελλαδα?(το καραβι για να φερει το αμαξι απο Κυπρο-Ελλαδα κοστιζει 500ευρω)Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!
Link to comment
Share on other sites

Για αγωνιστικη χρήση και εφόσον δεν προκειται να οδηγηθεί στο δρόμο ,δεν χρειάζεται να βγάλει πινακίδες κυκλοφορίας , ούτε να ταξινομηθεί ,άρα δεν πληρώνεις φόρους.

 

Το τελος ταξινομησης το πληρωνεις και παραλαμβανεις χαρτι το οποιο σου λεει οτι δεν ταξινομητε.

 

*αυτο ισχει για συμβατικα οχηματα παλαιας τεχνολογιας και οτιδηποτε προερχετε απο τριτη χωρα και δεν πληρει το τελευτεο EURΟ.

 

Για ενδοκοινωτικα μονο παρανομη εισαγωγη (χωρις να συμπληρωθει ΔΑΟ) η σαν ανταλακτικα**

 

εξερουνται ιδιοκατασκευες , αγωνιστικα η αντικες με εγκριση ΦΙΛΠΑ, Ι.Ο (αλλη καταταξη δασμολογησης)

 

 

**δεν δηλωνονται.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τον επόμενο μηνα θα φύγω για δουλεια στην Αμερική και θα μείνω περίπου 2-3 χρόνια. Σκεφτόμουν ότι εάν σύμφερε να φερω αυτοκίνητο απο αμερικη θα αγόραζα καινουργιο ενω σε αντίθετη περιπτωση θα παρω ενα φτηνο μεταχειρισμενο, οποτε αναγκαστικα ψάχνω το θεμα απο τωρα. Για να γινω συγκεκριμενος σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο Ford Mustang GT 4600 cc. Το αυτοκινητο εχει στην Αμερικη περιπου 20000 euro ενω στη ελλάδα εχει περιπου 55000 euro.

Γνωριζοντας οτι οταν το φερω θα ειναι παλαιοτητας 2-3 χρονων και θα εχει κανει υποθετικα παντα 50000 km (δεν ξερω αν παιζει ρολο) γνωριζεται πόσο θα στοιχισει ο εκτελονισμός του?

Θα εχω καποια ειδικη μεταχειριση ως κατοικος εξωτερικου για πανω απο 2 χρονια?

Επισης ξερετε ποσο θα ειναι τα λοιπα εξοδα (πινακιδες κλπ) και τα εξοδα μεταφορας?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

15-18 χιλιαρικα με ολα πληρωμενα και πινακιδες στο χερι αλλα απο σεπτεμβρη και μετα πας στα 22 περιπου (εσυ πληρωνεις 10% , 19% ,και μεγαλο συντελεστη EURO4 γιατι ειναι πολλα cc .)

 

 

Αλλα πρεπει να σκεφτεις και την ετησια φορολογια που θα εχεις

Τέλη κυκλοφοριας....

 

** Αλλα αν σαρεσουν τα μουσκουλατα γιατι δεν φερνεις κανα viper να γουσταρεις ?

 

Αντε στη χειροτερη κανα παπου του 68-75 με V8 και Ι.Ο πινακιδες να σου ρθει και οικονομικα??

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Euxaristw poli file an kai mou ekopses ligo ti fora. 22000 den einai kai liga an kai pali fenetai na symferei.

Gnwrizeis an dikaioume kapoiou eidous apallagi i meiwsi gia ti tha menw idi panw apo 2 xronia sto ekswteriko?

To viper einai latreia alla thes 60-65 xiliarika gia na to pareis (stin Ameriki panta). Kai meta tha exeis na taizeis kai 8200 cc!!!

Episis den kserw an pwleite edw stin Ellada kai den kserw se auti tin periptwsi pws ipologizete i antikimeniki tou aksia. Mipws gnwrizeis kati se auto? Giati iparxoun arketa ftinotera kai kala amerikanika pou pali den kykloforoun Ellada.

 

Euxaristw poli

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

mono oi metoikountes exoun dikaioma atelous eisagogis.

 

Tora To viper tou 95-97 GTS parapano apo 15000 xilarika evro den exei opote se simferei na pareis kati tetoio

 

outos i allos ta idia plironeis me to ford

 

50000 - 89% ( megisti apomoiosi)

 

*366% = 20 me 22 xiliarka :P

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ελπιζω να ποσταρω στο σωστο μερος.εδω και μερικες μερες ψαχνω για αυτ/το απο γερμανια και εχω καταληξει μαλλον σε astra gtc 1.6 2005.στο mobile.de βρηκα καποιο στα 5600euro.καποιος που φερνει απο γερμανια(φιλος) μου ειπε πως το κοστος συνολικα για να το φερει ειναι γυρω στα 4500euro.επικοινωνησα με τον τυπο που το πουλαει μεσω mail και μου ειπε οτι τη διαδικασια αναλαμβανει μια εταιρια με κοστος 450euro!και μαλιστα τα πληρωνει αυτος.εγω θα πρεπει να πληρωσω το 50% της αξιας (2800euro)προκαταβολικα και σε 6 μερες το αυτοκινητο θα το εχω και εφ οσον ειμαι ικανοποιημενος δινω το υπολοιπο ποσο.αν οχι παιρνουν πισω το αυτ/το και μου επιστρεφουν τα χρηματα.μου φαινεται πολυ καλο για να ναι αληθινο.οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη,ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

Στειλτους τα λευτα... και αμα δεις αυτοκινητο.....

 

 

Στειλε μου σε ΠΜ το λινκ της εταιριας αυτης να σου πω αλλα κατα 999% ειμαι σιγουρος οτι προκειτε για απατη κατι που στο ebay,mobile και γενικα στα γερμανικα sites ειναι σε ποσοστο 2 στα 3.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και για να ξεκαθαριστεί το θέμα με το εάν μπορείς να φέρεις παλιό αυτοκίνητο από Ε.Ε η εκτός Ε.Ε

 

Ο καθένας μπορεί να εισάγει ότι θέλει δεν τον περιορίζει κανείς.

 

Καινούργιο αυτοκίνητο :

Εάν πληροί την τελευταία οδηγία EURO

(Από Σεπτέμβρη EURO 5) μπορεί να εισαχτεί από όπια χώρα θέλετε)

Μεταχειρισμένο εντώς Ε.Ε

Οποιοδήποτε όχημα εγγράφεται κανονικά στην Ελλάδα χωρίς περιορισμό

απλά όσο παλαιότερο τόσο μεγαλύτερο το μπουγιουρντί

(το μεγαλύτερο είναι θεωρητικό γιατί αν φέρεις ένα του 80 με μέγιστη απομοιωση 89%

Φορολογήστε του υπολοίπου επί 366% σαν μέγιστη τιμή… απλά σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνεις το όχημα 500 ευρώ για παράδειγμα και του πληρώνεις 2000 φόρο

γιαυτο λένε ότι είναι ασύμφορο. (βέβαια και ποιος δεν θέλει ένα mustang GT του 68 :P)

 

Μεταχειρισμένο εκτος Ε.Ε

Αν πληροί την τελευταία οδηγία εγγράφεται κανονικότατα χωρίς πολλά πολλά και ας λένε ότι θέλουν .

Αν δεν πληροί τότε υπάρχει απαγόρευση ταξινόμησης

Που Α)Το πληρώνεις απλά το χεις χωρίς πινακίδες για άλλη χρήση

Β) το Γράφεις πρώτα σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα (Προτιμώ την Αγγλία έχει το χαμηλότερο κόστος εγγραφής και καθόλου τέλος ταξινόμησης) και επανεισαγωγη για να βγάλει ελληνικά νούμερα σαν ενδοκοινοτικό όχημα.

 

 

10% , 19% είναι συντελεστές Δασμού και ΦΠΑ για αυτοκίνητα προερχόμενα από τρίτες χώρες η με εκκρεμότητα ΦΠΑ (Καινούρια , και μόνο το 19%)

 

Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και για να ξεκαθαριστεί το θέμα με το εάν μπορείς να φέρεις παλιό αυτοκίνητο από Ε.Ε η εκτός Ε.Ε

 

Ο καθένας μπορεί να εισάγει ότι θέλει δεν τον περιορίζει κανείς.

 

Καινούργιο αυτοκίνητο :

Εάν πληροί την τελευταία οδηγία EURO

(Από Σεπτέμβρη EURO 5) μπορεί να εισαχτεί από όπια χώρα θέλετε)

Μεταχειρισμένο εντώς Ε.Ε

Οποιοδήποτε όχημα εγγράφεται κανονικά στην Ελλάδα χωρίς περιορισμό

απλά όσο παλαιότερο τόσο μεγαλύτερο το μπουγιουρντί

(το μεγαλύτερο είναι θεωρητικό γιατί αν φέρεις ένα του 80 με μέγιστη απομοιωση 89%

Φορολογήστε του υπολοίπου επί 366% σαν μέγιστη τιμή… απλά σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνεις το όχημα 500 ευρώ για παράδειγμα και του πληρώνεις 2000 φόρο

γιαυτο λένε ότι είναι ασύμφορο. (βέβαια και ποιος δεν θέλει ένα mustang GT του 68 :P)

 

Μεταχειρισμένο εκτος Ε.Ε

Αν πληροί την τελευταία οδηγία εγγράφεται κανονικότατα χωρίς πολλά πολλά και ας λένε ότι θέλουν .

Αν δεν πληροί τότε υπάρχει απαγόρευση ταξινόμησης

Που Α)Το πληρώνεις απλά το χεις χωρίς πινακίδες για άλλη χρήση

Β) το Γράφεις πρώτα σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα (Προτιμώ την Αγγλία έχει το χαμηλότερο κόστος εγγραφής και καθόλου τέλος ταξινόμησης) και επανεισαγωγη για να βγάλει ελληνικά νούμερα σαν ενδοκοινοτικό όχημα.

 

 

10% , 19% είναι συντελεστές Δασμού και ΦΠΑ για αυτοκίνητα προερχόμενα από τρίτες χώρες η με εκκρεμότητα ΦΠΑ (Καινούρια , και μόνο το 19%)

 

Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.

 

sorry το αυτοκινητο ειναι αγγλια,ο τυπος ηταν γερμανια μεχρι τωρα και το πουλαει επειδη ειναι αριστερα το τιμονι.ευχαριστω για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

File meine makria einai megali lamogia..

 

Sou lene kai kala oti einai agglia .. oti tha sto stilei me tin escrow kai alles teties koutamares

 

 

Min mplekseis katholou

 

Kantous block kai steiltous ... an thes akouse me kai tha soseis ta lefta sou .

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...