Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τονισω πως η εργοστασιακη αξια του αυτοκινητου εναι 41000e εδω στην ελλαδα.Ευχαριστω πολλυ

 

αυτη δεν ειναι η εργοστασιακη τιμη του ττ αλλα η τιμη πωλησησ του.

εργοσασιακη τιμη=ποσο κοστιζει στον κατασκευαστη το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να ισχυει αυτο?

αφορολογητη εννοεισ να μην πληρωσεις φπα,τελη ταξινομησης κτλ?

ή να παρεις μια απο κυπρο κ να την φερεις εδω κ να την κρατησεις με ξενα νουμερα?

 

Εννοώ το πρώτο. Είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή γιατί γνωστός μου αγόρασε αυτοκίνητο με αυτό τον τρόπο και γλίτωσε πολλά χρήματα, απλά δεν μπορώ να έρθω σε επικοινωνία μαζί του, γι'αυτό ρωτάω. Και δεν λέω πως ισχύει γιατί θεωρούμαστε αλλοδαποί γενικά (που σίγουρα δεν ισχύει σ'αυτή την περίπτωση) αλλά γιατί είμαστε φοιτητές από άλλη χώρα, και πως ισχύει για 4 ή 5 χρόνια (ανάλογα με τη σπουδή σου), και μετά πρέπει να πληρώσεις τον φόρο. Αυτό έχω ακούσει. Ξέρετε που μπορώ να ρωτήσω για να μάθω σίγουρα?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

αυτη δεν ειναι η εργοστασιακη τιμη του ττ αλλα η τιμη πωλησησ του.

εργοσασιακη τιμη=ποσο κοστιζει στον κατασκευαστη το αμαξι

 

Σωστα,εχεις δικαιο.

Εν πασι περιπτωση μπορεις να μου πεις ποσο ( καποιος αλλος?????) θα κοστισει ο εκ/σμος του συγκεκριμενου οχηματος????

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Limousine, Gebrauchtfahrzeug

Preis:

2.800 EUR

Verhandlungsbasis

Kilometerstand:

85.000 km

Leistung:

55 kW / 75 PS

Kraftstoffart:

Benzin

Umweltplakette:

4 (Grün)

Erstzulassung:

5/1997

Mehr Details

 

για αυτο τι λετε ρε πεδια αξιζει τον κοπο

να ερθει απο γερμανια???

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

geia sas.thelw na kanw mia erwtisi an vevaia mporei na apantithei edw...ginetai se ena rallye peugeot 207 na kanw tis portes lamborgini style...k an nai pou mporw na paw k poso kostizei i oli diadikasia...euxaristw polu.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι ισχυει σημερα στα τελωνεια απο δασμους φπα κλπ ?

θελωνα εισαγω αυτοκινητο απο Αμερικη με μετοικεσια,συμφερει η να το παρω απο Ευρωπη?Εχει πολυ τρεξιμο? Αν ναι τι συμφερει καινουριο η μεταχειρισμενο 5νταετιας?

Εχει κανει κανεις κατι τετοιο?

Ευχαριστω για τις οποιες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ,θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι ισχυει σημερα στα τελωνεια απο δασμους φπα κλπ ?

θελωνα εισαγω αυτοκινητο απο Αμερικη με μετοικεσια,συμφερει η να το παρω απο Ευρωπη?Εχει πολυ τρεξιμο? Αν ναι τι συμφερει καινουριο η μεταχειρισμενο 5νταετιας?

Εχει κανει κανεις κατι τετοιο?

Ευχαριστω για τις οποιες πληροφοριες

Ολα οσα ρωτάς έχουν απαντηθεί νωρίτερα στο παρόν θέμα.Κάνε ενα κόπο και διάβασε και πιο πρίν....

 

kalispera pedia ,

 

gia mia Z3 1800 tou 98, apo elvetia omos ti isxiei?

 

posa telika tha prepi na pliroso gia na to exo me ellinikes pinakides?

 

thnks

Αν είναι του 98 μην το συζητάς καθόλου-ξέχασέ το δεν συμφέρει.

 

Limousine, Gebrauchtfahrzeug

Preis:

2.800 EUR

Verhandlungsbasis

Kilometerstand:

85.000 km

Leistung:

55 kW / 75 PS

Kraftstoffart:

Benzin

Umweltplakette:

4 (Grün)

Erstzulassung:

5/1997

Mehr Details

 

για αυτο τι λετε ρε πεδια αξιζει τον κοπο

να ερθει απο γερμανια???

ευχαριστω!

 

Οτι είπα στον προηγούμενο ισχύει και για σένα.Δεν συμφέρει ξέχασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινό κλείδωμα μέχρι να αποφασιστεί από την ομάδα διαχείρισης για το εάν έχει να προσφέρει κάτι άλλο το thread από την στιγμή που έχουν γραφτεί αναλυτικές οδηγίες-συμβουλές για όσους ενδιαφέρονται για εκτελωνισμό από το εξωτερικό.

Ενημερώνω πως δεν υπάρχει λόγος δημιουργίας νέου thread καθώς εδώ υπάρχουν απαντήσεις που καλύπτουν κάθε ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Σκέφτομαι την αγορά μιας μεταχειρισμένης Mercedes E-200 του 2007 απο τη Γερμανία.Να πάω εκεί και να το φέρω.Παρακαλώ επειδή το εγχείρημα είναι ζόρικο τα φώτα σας.Και μια απορία .Γιατί κάποιος πουλάει ένα τέτοιο αμάξι στη διετία με 23000 χιλιόμετρα;Κάτι τρέχει ή έτσι συνηθίζουν αυτοί;Οι μαντράδες εδώ μου ζητάνε 32000.Λογικά άμα κάνω μόνος μου τη δουλειά θα γλυτώσω 3000-4000 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Oι Γερμανοι τα πουλαν σχετικα γρηγορα τα αυτοκινητα τους κυριως για να μην πεσει η μεταπωλητικη τους αξια.Παντως χιλιες φορες να πας και να το φερεις εσυ παρα να το παρεις απο μαντρα.

 

Υ.Γ Νομιζω υπαρχει σχετικο θεμα για εισαγωγη αυτοκινητου απο εξωτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το θέμα με πάρα πολλές πληροφορίες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=20317

 

Κατά τα άλλα σκέψου πρώτα ότι με αυτά τα χρήματα πλέον και λιγότερα αγοράζεις καινούργια C-Class στην Ελλάδα.

 

Για την Ε-class να υπολογίσεις 15% τέλη ταξινόμησης (αν ισχύσει το ότι θα τα μειώσουν 50%) συν έξοδα για πινακίδες κλπ. Αν αγοράσεις από ιδιώτη θα πρέπει να υπάρξει επικύρωση από προξενική αρχή, ενώ από Γερμανική μάντρα όχι. Επίσης θα έχεις τα έξοδα του να βγάλεις προσωρινές Γερμανικές πινακίδες με τις οποίες και θα το φέρεις Ελλάδα.

 

Για αναλυτικές πληροφορίες άρχισε να διαβάζεις το link που σου έδωσα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια ! :)

Για τα αυτοκινητα κατηγοριας V (εκπομπες καυσαεριων) ισχυει κατι διαφορετικο στο τελος ταξινομησης ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο ιδιωτη,μαντρα?εχει διαφορετικη διαδικασια για το καθενα...μπες στο λινκ που αναφερει πιο πανω.

ειναι σιγουρο πως ειναι κ για νεες εισαγωγες η μειωση τελων ταξινομησης?

αν κ απ οτι εχω διαβασει μαλλον ισχυει...

 

παντως να κοιταξεις κ στην bmw που εχει 20%εκπτωση στα στοκ μοντελα+μειωση απο τελη ταξινομησης νομιζω θα βρεις κατι καλο στα λεφτα που διαθετεις...ειχε κ μερσεντες 15%- αλλα μολις το κρατος εβγαλε μειωση τελη ταξινομησης το σταματησαν.

 

 

@yansta euro 5 Εννοεις?στην ουσια μονο αυτα αξιζουν για εκτελωνισμο δηλ απο 2003 τα περισσοτερα ηταν με euro 5 προδιαγραφες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει συλλεκτικό ΝΤΙΣΚΟΒΕΡΥ 3 - G4 από Αγγλία. Τιμή πώλησης του μόνο 22000ευρώ. Εϊναι 4400κε, V8, ετους 2005, (είναι Εuro4). Γνωρίζει κανείς κάποιον εκτελωνιστή που θα μπορούσε να μου πει Ακριβώς τι θα πληρώσω????

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν τα δεξιοτίνομα εκτελωνίζονται/ταξινομούνται στην Ελλάδα...

 

ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

O φόρος που θα πληρώσεις κατ'ελάχιστον θα είναι 5500 ευρώ. Μέγιστο θα έλεγα κάτι κοντά στις 8000.

 

Αγαπητέ Νικό,

 

ευχαριστώ!με φοβίζει το "συλλεκτικό" του στύλ και τα εξτρα που έχει πάνω του για αυτό και το "φοβάμαι" λιγάκι.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν γνωρίζω αν τα δεξιοτίνομα εκτελωνίζονται/ταξινομούνται στην Ελλάδα...

 

ΦΙΛΙΚΑ

 

ταξινομουνται κανονικα:)...

 

Αγαπητέ Νικό,

 

ευχαριστώ!με φοβίζει το "συλλεκτικό" του στύλ και τα εξτρα που έχει πάνω του για αυτό και το "φοβάμαι" λιγάκι.....

 

απο την στιγμη που υπαρχει το -50% στα τελη ταξινομησης ή το παιρνεις τωρα ή ποτε;)...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που υπαρχει το -50% στα τελη ταξινομησης ή το παιρνεις τωρα ή ποτε;)...

 

Α!

 

είχα την εντύπωση ότι μόνο στα καινούργια ισχύει το -50% στα τέλη ταξινόμισης....

το σκέφτομαι σοβαρά πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος.Άμα κάνω τώρα εισαγωγή αυτοκινήτου από Γερμανία η τιμή χονδρικής του αυτοκινήτου θα είναι η παλιά ή η καινούργια; (εννοώ με την μείωση ταξινόμησης στην Ελλάδα).

Αυτό που θέλω να πω αν δεν καταλάβατε είναι ότι πχ ένα Opel GT πρίν λίγο καιρό έκανε περίπου 38.000€ σήμερα η τιμή του βάση της ταξινόμησης έχει πέσει.Εγώ θα το πάρω με την παλιά τιμή ή με την καινούργια;

Έχω βρεί ένα Opel GT 4ος του 2007 με 15.000χλμ

Άν υπολόγισα σωστά με την μείωση 50% ο εκτελωνισμός θα βγει περίπου 6.600€.

Σωστά τα έχω υπολογίσει;

 

Ευχαριστώ

 

Edit: Κάτι που δεν έχω καταλάβει μέχρι τώρα.Που παίζει ρόλο το ποσό αγοράς του αυτοκινήτου;Μήπως τελικά με αυτό φορολογείτε το αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Α!

 

είχα την εντύπωση ότι μόνο στα καινούργια ισχύει το -50% στα τέλη ταξινόμισης....

το σκέφτομαι σοβαρά πλέον!

 

οχι ισχυει&για τα μεταχειρησμενα..καλες βολτες:X:cool::p

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος.Άμα κάνω τώρα εισαγωγή αυτοκινήτου από Γερμανία η τιμή χονδρικής του αυτοκινήτου θα είναι η παλιά ή η καινούργια; (εννοώ με την μείωση ταξινόμησης στην Ελλάδα).

Αυτό που θέλω να πω αν δεν καταλάβατε είναι ότι πχ ένα Opel GT πρίν λίγο καιρό έκανε περίπου 38.000� σήμερα η τιμή του βάση της ταξινόμησης έχει πέσει.Εγώ θα το πάρω με την παλιά τιμή ή με την καινούργια;

Έχω βρεί ένα Opel GT 4ος του 2007 με 15.000χλμ

Άν υπολόγισα σωστά με την μείωση 50% ο εκτελωνισμός θα βγει περίπου 6.600�.

Σωστά τα έχω υπολογίσει;

 

Ευχαριστώ

 

Edit: Κάτι που δεν έχω καταλάβει μέχρι τώρα.Που παίζει ρόλο το ποσό αγοράς του αυτοκινήτου;Μήπως τελικά με αυτό φορολογείτε το αυτοκίνητο;

 

Eφόσον το αυτοκίνητο δεν έχει εκτελωνιστεί θα φορολογηθεί με το μειωμένο τέλος ταξινόμησης, που είναι 20% για την περίπτωση του δίλιτρου Opel GT.

To 20% εφαρμόζεται στο ποσό αγοράς του αυτοκινήτου εκτός και αν αυτό είναι χαμηλότερο από κάποιους πίνακες αξιών που έχουν (οπότε το υπολογίζουν με βάση την τιμή του πίνακα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...