Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια πάνω σε ποια αξία υπολογίζετε με τους συντελεστες?

Στην τιμη πώλησης? Οι εκτελωνιστές τι αμοιβές παίρνουν συνήθως?

vmanos
Link to comment
Share on other sites

Re paidia ti ginete me ton ektelonismo apo Italia? Giati lene oloi makria apo aytokinita poy erxontai apokei?

 

Αυτοί που το λένε πάσχουν από σύνδρομο προκατάλειψης και παρελθοντισμού.Παλιά τα ιταλικά αυτοκίνητα είχαν τη φήμη οτι ήταν ζημιάρικα.Εκτοτε η φήμη έμεινε,πλέον όμως χωρίς λόγο αφού έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε θέματα ποιότητας.

 

Το καινούριο πρόβλημα είναι η διαδικασία να αγοράσεις αυτοκινητο από την Ιταλία.Είναι τόσο απαγορευτική η γραφειοκρατεία στην Ιταλία όσο απλή διαδικασία είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο από τη Γερμανία.Λες και το κάνουν επίτηδες οι ιταλοί για να μην αγοράζεις αυτοκινητα για εξαγωγη!!!Σου μιλάω εκ πείρας μιας και έφερα μια alfa romeo spider 2000cc από Ιταλία.

Αν δεν έχεις άκρες μην το επιχειρήσεις μόνος σου.

Α και επίσης αποφεύγουμε να αγοράσουμε αυτοκίνητα από τον ιταλικό νότο.....Προτιμάμε Ρώμη και πιο βόρεια....

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια υπάρχει τέτοια περίπτωση ,αλλά είναι σπάνιο.Για παράδειγμα όσα alfa romeo φορούσαν τον κινητήρα jts ακόμα και μοντέλα του 2003 ,ήταν με προδιαγραφές euro4.Απλά θέλει ψάξιμο το θέμα.Συνήθως μοντέλα που έβγαιναν επι σειρά ετών με τον ίδιο κινητήρα δεν μπορεί να έγιναν ξαφνικά euro4.Ψάξε για μοντέλα που όταν άλλαξαν ,βγήκαν με ''καινούριο'' κινητήρα πχ. fsi της volkswagen

 

 

Βλεπω πως η mercedes c180 ειναι στην κατηγορια euro4, ακομα και μοντελα του 2002.

 

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι σε ποια κατηγορια ανηκει το οχημα που μας ενδιαφερει, χρειαζομαστε καποιο επισημο εγγραφο απο των πωλητη, ή μπορουμε να εμπιστευθουμε αυτα που γραφει στο (π.χ) mobile?

THE EDITORS
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πάνω σε ποια αξία υπολογίζετε με τους συντελεστες?

Στην τιμη πώλησης? Οι εκτελωνιστές τι αμοιβές παίρνουν συνήθως?

 

Ή στην εργοστασιακή τιμή του στην Ελλάδα ή σε αυτή που αναγράφεται στο τιμολόγιο αγοράς...όποιο από τα 2 είναι μεγαλύτερο!

 

Οι εκτελωνιστές είναι ελεύθεροι επαγγελματίες. Απλά μιλάς μαζί τους, βλέπεις πόσα ζητάνε και αν σε συμφέρει συνεχίζεις, αν όχι ψάχνεις για κάποιον φτηνότερο.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως η mercedes c180 ειναι στην κατηγορια euro4, ακομα και μοντελα του 2002.

 

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι σε ποια κατηγορια ανηκει το οχημα που μας ενδιαφερει, χρειαζομαστε καποιο επισημο εγγραφο απο των πωλητη, ή μπορουμε να εμπιστευθουμε αυτα που γραφει στο (π.χ) mobile?

 

Το μόνο έγκυρο έγγραφο για το ελληνικό δημόσιο είναι η άδεια κυκλοφορίας και οτι αναγράφεται σε αυτήν.Ενα φάξ της άδειας σας αρκεί για να δείτε ποιά οδηγία πληρεί το όχημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτηση για porsche 968 3000 κ.εκ. μοντελο 1995

με αξια 8000 ευρω,.. ποσο τελωνειο να υπολογιζω;; αλλες επιβαρυνσεις;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτηση για porsche 968 3000 κ.εκ. μοντελο 1995

με αξια 8000 ευρω,.. ποσο τελωνειο να υπολογιζω;; αλλες επιβαρυνσεις;;

Με τα λεφτα που θα πληρωσεις περνεις μεταχειρα απο ελλαδα μοντελο 2000 +

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γυρω στις 30000 ευρω;;

δεν ξερω αν υπαρχουν τοσα

968, 944, 928 στην ελλαδα;;

μαλλον ομως υπαρχει και τεκμηριο διαβιωσης..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

θελω να φερω ενα golf απο γερμανια! μοντελα 2006 2000cc (gti)200ps βενζινη. αυτα!

ποσο περιπου θα βγει το τελωνειο? κ επεισης πειτε μου κ για το gt 170ps 1400cc 2006-07!

οι τιμες ειναι απο 15000-20000ε

thanks

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτηση για porsche 968 3000 κ.εκ. μοντελο 1995

με αξια 8000 ευρω,.. ποσο τελωνειο να υπολογιζω;; αλλες επιβαρυνσεις;;

 

Επειδή μιλάμε για μοντέλο 95 ,πάνω από 2000cc και πληρεί μάλλον την οδηγία 91/441/Ε.Ο.Κ ,μιλάμε για φόρο 334%.

Υπολόγισε 25.000€ αν και για ακριβώς θα πρέπει να απευθυνθείς σε εκτελωνιστή γιατί δεν το βλέπω στους πίνακες με τις τιμές....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

θελω να φερω ενα golf απο γερμανια! μοντελα 2006 2000cc (gti)200ps βενζινη. αυτα!

ποσο περιπου θα βγει το τελωνειο? κ επεισης πειτε μου κ για το gt 170ps 1400cc 2006-07!

οι τιμες ειναι απο 15000-20000ε

thanks

 

Επειδή είναι πολύ καινούρια τα μοντέλα που λες δεν ξέρουμε τιμολογιακή αξία με βάση το τελωνείο.Αρα δεν μπορούμε να κάνουμε υπολογισμό.Ρώτα στην υπηρεσία αξιών για να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

θελω να φερω ενα golf απο γερμανια! μοντελα 2006 2000cc (gti)200ps βενζινη. αυτα!

ποσο περιπου θα βγει το τελωνειο? κ επεισης πειτε μου κ για το gt 170ps 1400cc 2006-07!

οι τιμες ειναι απο 15000-20000ε

thanks

 

το gt επειδη ειναι 1,4 θα εχει πιο χαμηλο τελωνειο αλλα δεν ξερω να σου πω

 

για το 2,0 gti με τιμη 20,000 και καποια εξτρα που λογικα θα εχει γιατι η ελληνικη αντιπροσωπεια ουτε ηλιοροφη δεν εχει στον βασικο θα σου βγει με τιμη στα 20,000 οπως ειπα περιπου 23000

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

rallis. Den eixan mono ti fimi itan asta na pane....Tora elpizo na exoyn beltiothei giati tha kano k go to megalo bima k tha mpo stin oikogenia tis Alfa romeo.

 

To kalo einai oti ti briskeis pio eykola stin italia apoti sti germania ala prepei na broume gnosto an einai etsi opos ta les...

 

kala toso blameni einai de thelon na poulisoun?

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτοκινητο ψάχνεις?Εγω όταν έψαξα και στη Γερμανια δεν βρήκα μεγάλες διαφορές στις τιμές.Απλά δεν είχε τόσο μεγάλη ποικιλία.

Πήρα από Ιταλία απλά γιατί από εκεί είχα άκρες να το ψάξω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

re paidia ayto to site mobile.de einai aksiopisto i exei moufes;

episeis an thes na fereis ena amaksi apo germania px iparxei kaneis pou na gnorizei an asxoleite dil me ayto to antikimeno na mas eksipiretisei;

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτοκινητο ψάχνεις?Εγω όταν έψαξα και στη Γερμανια δεν βρήκα μεγάλες διαφορές στις τιμές.Απλά δεν είχε τόσο μεγάλη ποικιλία.

Πήρα από Ιταλία απλά γιατί από εκεί είχα άκρες να το ψάξω καλύτερα.

 

Την Alfa GT 1.9 jtd θέλω να φέρω εκεί κατέληξα τελικά...

Tώρα τη θα μου βγει :worry: Ας ελπίσουμε ότι θα είναι καλή μαζί μου...:O

 

Σίγουρα θα έχει περισσότερες επιλογές σαν χωρα κατασκευής..

 

Είχες κάποιον γνωστό μαντρα?

 

Υ.Γ Ένας έλληνας μαντρας στη γερμανία που πήρα τηλ μου είπε ότι 2004 GT με 60-70.000χιλ τελωνείο έχει 2500-3000 χιλ ευρώ στέκει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

 

Ειχα το κουραγιο να διαβασω και τις 83 προηγουμενες σελιδες και εβγαλα το συμπερασμα οτι ολοι θελουν να φερουν s2000 και 318ci...και υστερα σου λενε η γενια των 800 ευρω... επισης οτι κανεις δεν εχει την υπομονη να διαβασει το φορουμ. Χαρα στην υπομονη σας παιδια που γραφετε 50 φορες εξοδα για το ιδιο αμαξι.

 

κατι αλλο βρε παιδια. Γιατι γραφετε οτι δε συμφερει αυτοκινητο πριν το euro 4? δεν ειναι απαραιτητα ετσι, κατα τη γνωμη μου.Τυχαιο παραδειγμα:

 

αυτοκινητο 10677 στη λιστα min-max 2005-2006 (triumph spitfire 1500 mont.80 με αξία 1129 euro)

 

εστω οτι:

αγορα 5000 ευρω.

(τιμολογιο 1000 ευρω)

καθ'οτι ομως ειναι προκλητικα χαμηλη η αξια των 1000 ευρω, λαμβανεται υπόψη η τιμη 1129 του υπουργειου.

οποτε 1129χ20% παλαιοτητα = 225.8

225.8χ128% συμβατικης τεχνολογιας 1400-1600cc =289 ευρω

οποτε με 5289 ευρω + μεταφορικα-τελη-πινακιδες ειμαι ετοιμος.

 

Κανω καπου λάθος; ας με διορθωσει καποιος παρακαλω αν ειναι ετσι.

 

Επίσης, εκτός απο τις πρόσφατες αλλαγές euro3-euro4, υπάρχει κάποια αλλαγή στους συντελεστές των παλαιότερων;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έγραψες, κανένας δεν διαβάζει και οι ερωτήσεις ανακυκλώνονται. Επίσης πολύ σωστά όλοι θέλουν s2000 και 318ci. Από τα καθημερινά λοιπόν αυτοκίνητα,που κάποιος το θέλει να κάνει κυρίως τη δουλειά του αλλά και λίγο τη μόστρα του, κανένα παλιότερο από EURO4 δεν συμφέρει...

 

Όταν όμως μιλάμε για το μοντέλο που αναφέρεις ( http://en.wikipedia.org/wiki/Image:1971_Triumph_Spitfire_MKIV.jpg ) το πράμα αλλάζει. Όπως αλλάζει και όταν μιλάμε για μοντέλα που έχουν χαρακτηριστεί συλλεκτικά και για τα οποία ισχύει ειδικό καθεστώς φορολόγησης, πολύ ευνοϊκό αν δεν απατώμαι (χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες).

 

Επίσης αυτή η περίφημη λίστα με τις ΜΙΝ-ΜΑΧ τιμές δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη καθώς στα Volkswagen αναφέρει ένα TOUAREG με αξία 100 ευρώ, ένα VOLVO 740 με 1 ευρώ , ένα AUDI 80 με 1 ευρώ και κάμποσα ακόμα "περίεργα".

 

Οπότε παραμένει το ίδιο που λέω πάντα, πρίν κάνουμε την αγορά μια φωτοτυπία της άδειας στον εκτελωνιστή για να μας πεί στα σίγουρα...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμμια λιστα μ τα συλεκτικα;; καμμια porsche;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουμε λίστα με τα κανονικά, θα έχουμε με τα συλλεκτικά ...???

 

Για τι Porsche ενδιαφέρεσαι που μπορεί να είναι συλλεκτική...κάποιο μοντέλο του '60 ?

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

 

Ειχα το κουραγιο να διαβασω και τις 83 προηγουμενες σελιδες και εβγαλα το συμπερασμα οτι ολοι θελουν να φερουν s2000 και 318ci...και υστερα σου λενε η γενια των 800 ευρω... επισης οτι κανεις δεν εχει την υπομονη να διαβασει το φορουμ. Χαρα στην υπομονη σας παιδια που γραφετε 50 φορες εξοδα για το ιδιο αμαξι.

 

κατι αλλο βρε παιδια. Γιατι γραφετε οτι δε συμφερει αυτοκινητο πριν το euro 4? δεν ειναι απαραιτητα ετσι, κατα τη γνωμη μου.Τυχαιο παραδειγμα:

 

αυτοκινητο 10677 στη λιστα min-max 2005-2006 (triumph spitfire 1500 mont.80 με αξία 1129 euro)

 

εστω οτι:

αγορα 5000 ευρω.

(τιμολογιο 1000 ευρω)

καθ'οτι ομως ειναι προκλητικα χαμηλη η αξια των 1000 ευρω, λαμβανεται υπόψη η τιμη 1129 του υπουργειου.

οποτε 1129χ20% παλαιοτητα = 225.8

225.8χ128% συμβατικης τεχνολογιας 1400-1600cc =289 ευρω

οποτε με 5289 ευρω + μεταφορικα-τελη-πινακιδες ειμαι ετοιμος.

 

Κανω καπου λάθος; ας με διορθωσει καποιος παρακαλω αν ειναι ετσι.

 

Επίσης, εκτός απο τις πρόσφατες αλλαγές euro3-euro4, υπάρχει κάποια αλλαγή στους συντελεστές των παλαιότερων;

 

ευχαριστω

 

Noμίζω κάνεις το λάθος ότι η τιμή του υπουργείου 1129 είναι τελική τιμή με ενσωμετωμένη την παλαιότητα, οπότε ο φόρος 128% είναι κάπου στα 1500, που και πάλι δεν είναι πολλά.

Πρόκειται όμως για την εξαίρεση μιας και στα παλαιά αυτοκίνητα αυτό που θα κοιτάξουν οι περισσότεροι (Porsche και Μ3 του 80) είναι αυτοκίνητα πάνω από 2000 κυβικά οπότε και πολλαπλάσιος φόρος.

 

Επίσης φαντάσου να μην έκλεβες και να πλήρωνες 128% φόρο επί της πραγματικής αξίας...μη θεωρείς δεδομένο ότι θα σου γράψουν χαμηλό τιμολόγιο έξω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το αμαξι ποσο θα κοστισει για να το φερω ελλαδα?

 

http://e-services.mercedes-benz.com/dsc_de/globalsessionid/DSC_de366662326A606231FF54040905535200/dsc_locale/de_DE/appId/DSC_de/siteLocale/de_DE/VSCDetailView.jam2;jsessionid=0000W-6A8ZXcHrUsB8fxed2OdXY:11kb45lsm?VehicleId=0301G1112

 

ειναι μια slk 200 μοντ. 01/2005 με τιμη 24750

Link to comment
Share on other sites

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...