Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως οι κρατικες υπηρεσιες εχουν αλλη αποψη. Και ναι,αυτο που σου λεω ειναι 100 τα 100 σιγουρο.

 

 

 

ok. Πάσο, δεν το γνώριζα..

 

Άλλη μια ιδιοφυής έμπνευση του Ελλάντα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

 

Πηγα σε ενα μαντρα σημερα φιλο μου και τον ρωτησα τι παιζεται με τα τελωνεια απο 1/1/2008 και μου ειπε πως τα παλια αυτοκινητα ανεβαινει το τελωνειο και πως οσο πιο καινουργιο ειναι το αυτοκινητο τοσο πιο λιγο πληρωνει.

 

Και οταν τον ρωτησα για το clk 200 που με ενδιαφερει μου απαντησε πως αν βρω 07 μοντελο θα πλησωσει οσα πληρωνουμε για ενα fiat punto κανα 1000 €.

 

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ οταν το ακουσα.

Του λεω ρε συ Στελιο εισαι σιγουρος για αυτο ?

Και μου απαντησε φερε μου ενα 07 μοντελο και θα στο εκτελωνισο εγω!!!

 

Ξερει κανενας τιποτα σχετικα με το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Μονο εαν το αυτοκινητο ερθει κομμενο στη μεση δεν πληρωνει δασμους. Διαφορετικα πληρωνει τελωνειο σε οποια κατασταση και εαν ειναι.

Μια λυση ειναι να το φερεις με zoll (με μονιμες δεν γινεται) και να το βαλεις μεσα αδηλωτο. Εαν σε τσιμπησουν ομως να το κυκλοφορεις θα πληρωσεις την αξια του αυτοκινητου επι 3.

 

τι ειναι οι zoll πινακιδες?:blink:οι κοκκινες?...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

To αυτοκινητο αν ειναι για ανταλλακτικα δε χρειαζεται να περασει τελωνειο ειτε ειναι ολοκληρο ειτε ειναι κομμενο.Ενα αυτοκινητο περναει τελωνειο για να εκδοθουν ελληνικες πινακιδες.Απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιηθει για ανταλλακτικα δεν θα βγουν πινακιδες αρα δεν θα εκτελωνιστει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To αυτοκινητο αν ειναι για ανταλλακτικα δε χρειαζεται να περασει τελωνειο ειτε ειναι ολοκληρο ειτε ειναι κομμενο.Ενα αυτοκινητο περναει τελωνειο για να εκδοθουν ελληνικες πινακιδες.Απο τη στιγμη που θα χρησιμοποιηθει για ανταλλακτικα δεν θα βγουν πινακιδες αρα δεν θα εκτελωνιστει.

 

Ενα αυτοκινητο περναει τελωνειο για να πληρωθουν οι αναλογουντες δασμοι και φοροι συμφωνα με την φορολογικη/τελωνειακη νομοθεσια. Ελληνικες πινακιδες παιρνει το αυτοκινητο απο το υπουργειο συγκοινωνιων. Μην συγχεεις το ενα με το αλλο. Ενα αυτοκινητο που παει για ανταλλακτικα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κομενο στη μεση διαφορετικα υποκεινται σε δασμους σε οποια κατασταση και εαν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 100% δεν έχει αλλάξει τίποτα στις οδηγίες. Θα πάρω ημερομηνία αρχές φεβρουαρίου για Μ5 11/2000 euro3 στο 50%. Σήμερα μίλησα με εκτελωνιστή και μου είπε και την επιβάρυνση που θα έχω.

 

Φίλε αν μπορείς βοήθησέ με.Φέρνω αυτοκίνητο που αγόρασα από Γερμανία και είναι ήδη στην Ιταλία.Αudi 2.7 Μοντέλο 2002 Euro3 και με έχουν τρελάνει. Σε δύο μέρες θα είναι Ελλάδα. Πολλοί μου λένε ότι θα πληρώσω δασμούς 142% βάσει της καινούριας οδηγίας. Αν μπορείς στείλε μου το τηλέφωνο του εκτελωνιστή που σου είπε ότι ισχύει ακόμη η παλιά οδηγία. Οποιος ξέρει πληροφορίες για το τι ισχύει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο...δεν ισχύουν τα νέα κόλπα για άγνωστο χρόνο ακόμη. Θα επικοινωνήσω αύριο πάλι. Αλλά επειδή θα φέρω κι εγώ με διαβεβαίωσαν ότι ισχύουν οι παλιές οδηγίες.

Να προσθέσω ότι έστειλα και την γερμανική άδεια του αυτοκινήτου στον εκτελωνιστή και μου είπε και την επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο...δεν ισχύουν τα νέα κόλπα για άγνωστο χρόνο ακόμη. Θα επικοινωνήσω αύριο πάλι. Αλλά επειδή θα φέρω κι εγώ με διαβεβαίωσαν ότι ισχύουν οι παλιές οδηγίες.

Να προσθέσω ότι έστειλα και την γερμανική άδεια του αυτοκινήτου στον εκτελωνιστή και μου είπε και την επιβάρυνση.

Σε ευχαριστώ πολύ.Αύριο και εγώ θα ρωτήσω στο υπουργείο.Περιμένω νεότερα από ότι καινούριο μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

paidia epeidh kai ego den mporo na bgalo akrh me ton upologismo tou teloniou mporei kapoios na boh8isei ;

me endiaferei ena 350z roadster mod 2005..me 30xil xiliometra me euro4 ,orange pack .

poso telonio 8a plhroso sto peripou ;

an mou kopsh o germanos 20000 euro timologio 8a plhroso ligotero ;

euxaristo .

Link to comment
Share on other sites

paidia epeidh kai ego den mporo na bgalo akrh me ton upologismo tou teloniou mporei kapoios na boh8isei ;

me endiaferei ena 350z roadster mod 2005..me 30xil xiliometra me euro4 ,orange pack .

poso telonio 8a plhroso sto peripou ;

an mou kopsh o germanos 20000 euro timologio 8a plhroso ligotero ;

euxaristo .

 

 

kai pali, kana 10ari SIGOURA.....

isos kai parapanw

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

 

Πηγα σε ενα μαντρα σημερα φιλο μου και τον ρωτησα τι παιζεται με τα τελωνεια απο 1/1/2008 και μου ειπε πως τα παλια αυτοκινητα ανεβαινει το τελωνειο και πως οσο πιο καινουργιο ειναι το αυτοκινητο τοσο πιο λιγο πληρωνει.

 

Και οταν τον ρωτησα για το clk 200 που με ενδιαφερει μου απαντησε πως αν βρω 07 μοντελο θα πλησωσει οσα πληρωνουμε για ενα fiat punto κανα 1000 €.

 

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ οταν το ακουσα.

Του λεω ρε συ Στελιο εισαι σιγουρος για αυτο ?

Και μου απαντησε φερε μου ενα 07 μοντελο και θα στο εκτελωνισο εγω!!!

 

Ξερει κανενας τιποτα σχετικα με το θεμα?

δεν παιζει αυτο...

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

Link to comment
Share on other sites

otan upologisoume to pososto me bash ta xronia tou autokinhtou, me ti to pollaplasiazoume ;

me to poso pou kopike to timologio agoras apo exo ;

dld an ekane 22000 euro kai to pososto forou einai 30 % ,kanoume 22000*30% =6600 to poso tou teloniou pou 8a plhrosoume ;

oti foraei to autokinhto forologite peran tou basikou exoplismou ;

an to amaxi t feroume gia antallaktika alla einai xtuphmeno kai kukloforh giati exei xtuphsh ena ftero tou as poume ,ti telonio 8a plhrosoume ;h den 8 plhrosoume kai prepei na to dialusoume ;

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paides.

Sorry pou rotao. Aplos kanena link se sigekrimeno thread pou na leei ti pososta mpainun gia ton ektelonismo? Diladi, aposo katalaba , mpainei pososto epi tis aksias agoras tou autokinitou. To pososto auto eksartatai apo ta kivika tin ilikia tou car, ta extra etc. Poia einai ta pososta auta omos?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και το αρθρο στο τελευταιο Αυτο-Τριτη και αυτο στο Auto-Bild αλλα λενε διαφορετικα πραγματα, κανοντας τον υπολογισμο του κοστους εκτελωνισμου με διαφορετικο τροπο., αν και καταληγουν σε συναφη σχετικα αποτελεσματα...

 

Ειλικρινα, δεν μπορει καποιος που να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ να παραθεσει τον ακριβη τροπο υπολογισμου με καποια σοβαρα παραδειγματα? Και φυσικα να μας ενημερωσει για το ποσο που πρεπει να γραφει το τιμολογιο αγορας απο τη Γερμανια για καποια απο τα πλεον εμπορικα αυτοκινητα?

 

Προσωπικα και ενδεικτικα θα με ενδιεφεραν το Mercedes E200 Avantgard 1,8 Kompressor μοντελο 2004 και το BMW X5 sportpaket - lux 3.0 diesel μοντελο 2004. αν ξερει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

paidia..erwtisi..amaksi apo ameriki sumferei me vasi ektelwnismo?? pws xrewnesai sto telwneio?einai ta idia apo europe k US..s auta pou anaferete?? (mou pan oti sto telwneio exoun px timologio apo ellines empores pou ta poulane..oti modelo k na nai..k se xrewnoun me vasi auto. giati leei de mporei to kostos gia kapoion ellina emporo na to ferei edw na diaferei m auto pou mporei na to ferei idiwtis!..isxuei? to idio leei k gia skafi)

k pws to ferneis apo US?container?..timi? ...k apo poio state simferei??

prepei na pas autoproswpws na to paralaveis?? an steileis kapoion m eksousiodotisi?..prepei na meneis ameriki? .kati diavasa oti prepei na se 6 mines k na kukloforeis ekei gia na to fereis..isxuei?

Link to comment
Share on other sites

Aν φερω αυτοκινητο χρονολογιας πριν το 1970,αντικα αν δεν θελω να το κυκλοφορω πρεπει να περασει τελωνειο???Δεν μπορω να το αποφυγω??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν μπορείς βοήθησέ με.Φέρνω αυτοκίνητο που αγόρασα από Γερμανία και είναι ήδη στην Ιταλία.Αudi 2.7 Μοντέλο 2002 Euro3 και με έχουν τρελάνει. Σε δύο μέρες θα είναι Ελλάδα. Πολλοί μου λένε ότι θα πληρώσω δασμούς 142% βάσει της καινούριας οδηγίας. Αν μπορείς στείλε μου το τηλέφωνο του εκτελωνιστή που σου είπε ότι ισχύει ακόμη η παλιά οδηγία. Οποιος ξέρει πληροφορίες για το τι ισχύει ας βοηθήσει.

 

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο...δεν ισχύουν τα νέα κόλπα για άγνωστο χρόνο ακόμη. Θα επικοινωνήσω αύριο πάλι. Αλλά επειδή θα φέρω κι εγώ με διαβεβαίωσαν ότι ισχύουν οι παλιές οδηγίες.

Να προσθέσω ότι έστειλα και την γερμανική άδεια του αυτοκινήτου στον εκτελωνιστή και μου είπε και την επιβάρυνση.

 

Γειά σας και από εμένα.Μόλις εκτελώνισα ενα ALFA ROMEO SPIDER 2003 EURO3 2000cc από Ιταλία.Το έφερα μόνος μου και το τι τράβηξα να το βγάλω από την Ιταλία δεν λέγεται...Γι αυτό ολοι φέρνουν μόνο από την Γερμανία.!

 

Μακάρι να είμαι λάθος και να βγώ ψεύτης αλλα,

Α)Οι ευνοικοί όροι ταξινόμησης για αυτοκινητα EURO3 έληξαν στις 31/12/2007.Αν το αυτοκίνητο μπήκε στην Ελλάδα (αποδεικτικό η ΔΗΛΩΣΗ ΑΦΙΞΗΣ ΟΧΉΜΑΤΟΣ ή αλλιώς Δ.Α.Ο. του τελωνείου εισόδου στη χώρα -για εμένα από Ιταλία το τελωνείο Πάτρας,για Γερμανία τελωνείο πχ Κακαβιάς) μέχρι τότε είχε περιθώριο να εκτελωνιστεί μέχρι τις 15/1/2008 με τον παλιό νόμο.Από 1/1/2008 όσα οχήματα μπούν στη χώρα πάνε με τον καινούριο νόμο.

Β)Τα οχήματα EURO4 έχουν πλέον αντίστοιχα τα φθηνότερα τέλη ταξινόμησης και τα EURO3 ανεβηκαν μια βαθμίδα ακριβότερα -αρα είναι πλεόν ασύμφορο.

Γ)Ενα τηλέφωνο στο αρμόδιο τελωνείο λύνει τις όποιες απορίες και φόβους των ενδιαφερομένων-ασχέτα του τί λένε οι εκτελωνιστές.

THΛ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Κ.Λ.Π. ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

32.45.420

32.45.486

32.12.459

Δ)Οι φοιτητές εξωτερικού θεωρείται οτι έχουν μόνιμη κατοικία στη χώρα προέλευσης τους και οχι στη χώρα φοιτησης,εκτός αν δουλεύουν αποδεδειγμένα και έχουν πχ Γερμανικό ΑΦΜ.Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα μετοικεσίας για φοιτητές.

Ε)Σε όλα τα έξοδα μην ξεχνάτε να υπολογίζετε και καμια 300αριά Ευρώ αμοιβη εκτελωνιστή...

Στ)Και μια μικρή λεπτομέρεια που μόνο αμα την πατήσεις μαθαίνεις:

Έστω οτι κόβετε εικονικό τιμολόγιο αγοράς μικρότερο του πραγματικού πχ 5,000 ευρώ ενώ έχετε πληρώσει 10,000 για αγορά+5,000 για εκτελωνισμό και μετά αφού βγάλει πινακίδα το αυτοκινητο πάτε να το ασφαλίσετε για κλοπή.Η ασφαλιστική σου λέει οτι αν κλαπεί το αμάξι εσύ ας το έχεις ασφαλίσει για 50,000 ευρώ-η ασφαλιστική θα σε αποζημιώσει όσο πλήρωσες για αγορά με βάση το τιμολόγιο (5,000)συν τον εκτελωνισμό(5,000).!!!Ολα τα έγγραφα υπάρχουν στο τελωνείο και μπορεί να τα βρεί η ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλιστική σου λέει οτι αν κλαπεί το αμάξι εσύ ας το έχεις ασφαλίσει για 50,000 ευρώ-η ασφαλιστική θα σε αποζημιώσει όσο πλήρωσες για αγορά με βάση το τιμολόγιο (5,000)συν τον εκτελωνισμό(5,000).!!!Ολα τα έγγραφα υπάρχουν στο τελωνείο και μπορεί να τα βρεί η ασφαλιστική.

 

Ποιά ασφαλιστική είναι αυτή να της δώσουμε το μεγάλο παράσημο του κάφτη?

Μην τρελαθούμε τώρα,οι περισσότερες ασφαλιστικές - όπως και η δική μου,Αγροτική Ασφαλιστική - δουλεύουν, όταν είναι να υπολογίσουν αξία για περιπτώσεις ασφάλισης για κλοπή ή μικτή (όπως έχω εγώ),με βάση πίνακες ,που έχουν την εκάστοτε εμπορική αξία κάθε μοντέλου.Πολλές φορές δουλεύουν μάλιστα και με Auto - Τρίτη...;)

Link to comment
Share on other sites

Ολες ετσι δουλεύουν οταν πρόκειται να ασφαλίσουν αυτοκίνητο αγορασμένο από την Ελλάδα.

Ο εκτιμητης μου είπε οτι εγώ δεν στο εκτιμώ για το όσο κάνει στην Ελλάδα γιατί όταν κλαπεί (αν κλαπεί) έχω 90 μέρες περιθώριο να ψάξω πριν σε αποζημιώσω.Αφού ξέρω οτι είναι εισαγωγής το αυτοκίνητο-φαινεται στην άδεια κυκλοφορίας- θα πάω στο τελωνείο θα βρώ τα χαρτιά και όσο λένε τόσο θα παρεις.Αν εσύ το ασφαλίσεις για περισσότερα ,στην πράξη θα πληρώνεις άδικα παραπάνω ασφάλιστρα γιατί δεν στέκει κάτι που σου κόστισε 10 να σε πληρώσω για 20.Αν ήταν έτσι όλοι θα τα ''εκλεβαν'' τα αυτοκίνητά τους για να βγάλουν κέρδος.

Ετσι μου είπε ο εκτιμητής της Ευρωπαικής Πίστης έτσι σας λέω.

Link to comment
Share on other sites

@gsloutas mporeis na scannareis tis selides?

@rallis sto Δ)για τους φοιτητες δεν μιλησε ποτες κανεις για μετοικεσιο απλα οταν φοιτεις σε μια χωρα ε.ε. ή μετα απο καποια χρονια μπορεις να θεωρηθεις μονιμος κατοικος εκει κ να κυκλοφορεις στην Ελλαδα αυτοκ.με τις πινακιδες της χωρας αυτης.

 

οσο για την εκτιμηση του αυτοκ.π φερες κ 100ε να χες τιμολογιο στο τελωνειο ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΑΞΙΑ CHIF τιμης του αυτοκ. επισης παρτο κ διαφορετικα αν εσυ πειρες ενα αυτοκ. 50χιλ με τιμολογιο 200χιλ θα σου πουν εμεις θα στο εκτιμησουμε για 200?οχι βεβαια ,ειναι λογικο να χρησιμοποιουν αυτα π ειπε πιο πανω ...πίνακες ,που έχουν την εκάστοτε εμπορική αξία κάθε μοντέλου.Πολλές φορές δουλεύουν μάλιστα και με Auto - Τρίτη.

μαλιστο ο εξυπνος εκτιμητης σου ειπε <<Αν εσύ το ασφαλίσεις για περισσότερα ,στην πράξη θα πληρώνεις άδικα παραπάνω ασφάλιστρα γιατί δεν στέκει κάτι που σου κόστισε 10 να σε πληρώσω για 20>>θα μπορουσε να σκεφτει λιγο τι ειπε κ να καταλαβαινε οτι τα αδικα ασφαλιστρα τα δινεις εσυ κ οχι αυτος:P

οι 90 μερες ειναι για ψαξιμο αν βρεθει κομματι του αυτοκινητου ωστε να σε πανε σε μερικη κλοπη...ή αν βρεθει εστω κ τρακαρισμενο-κομμενο κ δεν εχεις μεικτη ιδιων ζημιες να φας την πικρα..

ρωτα ρε αδερφε κ σε καμμια αλλη ασφαλιστικη

 

ποσο ηταν η chif τιμη του spyder sou,με ποια τιμη το περασες τελικα κ ποσα εδωσες για εκτελωνισμο.ποσα γλυτωσες ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.Μόλις εκτελώνισα ενα ALFA ROMEO SPIDER 2003 EURO3 2000cc από Ιταλία.Το έφερα μόνος μου και το τι τράβηξα να το βγάλω από την Ιταλία δεν λέγεται...Γι αυτό ολοι φέρνουν μόνο από την Γερμανία.!

 

Μακάρι να είμαι λάθος και να βγώ ψεύτης αλλα,

Α)Οι ευνοικοί όροι ταξινόμησης για αυτοκινητα EURO3 έληξαν στις 31/12/2007.Αν το αυτοκίνητο μπήκε στην Ελλάδα (αποδεικτικό η ΔΗΛΩΣΗ ΑΦΙΞΗΣ ΟΧΉΜΑΤΟΣ ή αλλιώς Δ.Α.Ο. του τελωνείου εισόδου στη χώρα -για εμένα από Ιταλία το τελωνείο Πάτρας,για Γερμανία τελωνείο πχ Κακαβιάς) μέχρι τότε είχε περιθώριο να εκτελωνιστεί μέχρι τις 15/1/2008 με τον παλιό νόμο.Από 1/1/2008 όσα οχήματα μπούν στη χώρα πάνε με τον καινούριο νόμο.

Β)Τα οχήματα EURO4 έχουν πλέον αντίστοιχα τα φθηνότερα τέλη ταξινόμησης και τα EURO3 ανεβηκαν μια βαθμίδα ακριβότερα -αρα είναι πλεόν ασύμφορο.

Γ)Ενα τηλέφωνο στο αρμόδιο τελωνείο λύνει τις όποιες απορίες και φόβους των ενδιαφερομένων-ασχέτα του τί λένε οι εκτελωνιστές.

THΛ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Κ.Λ.Π. ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

32.45.420

32.45.486

32.12.459

Δ)Οι φοιτητές εξωτερικού θεωρείται οτι έχουν μόνιμη κατοικία στη χώρα προέλευσης τους και οχι στη χώρα φοιτησης,εκτός αν δουλεύουν αποδεδειγμένα και έχουν πχ Γερμανικό ΑΦΜ.Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα μετοικεσίας για φοιτητές.

Ε)Σε όλα τα έξοδα μην ξεχνάτε να υπολογίζετε και καμια 300αριά Ευρώ αμοιβη εκτελωνιστή...

Στ)Και μια μικρή λεπτομέρεια που μόνο αμα την πατήσεις μαθαίνεις:

Έστω οτι κόβετε εικονικό τιμολόγιο αγοράς μικρότερο του πραγματικού πχ 5,000 ευρώ ενώ έχετε πληρώσει 10,000 για αγορά+5,000 για εκτελωνισμό και μετά αφού βγάλει πινακίδα το αυτοκινητο πάτε να το ασφαλίσετε για κλοπή.Η ασφαλιστική σου λέει οτι αν κλαπεί το αμάξι εσύ ας το έχεις ασφαλίσει για 50,000 ευρώ-η ασφαλιστική θα σε αποζημιώσει όσο πλήρωσες για αγορά με βάση το τιμολόγιο (5,000)συν τον εκτελωνισμό(5,000).!!!Ολα τα έγγραφα υπάρχουν στο τελωνείο και μπορεί να τα βρεί η ασφαλιστική.

 

Δεν είναι δυνατόν να ισχύει κάτι σαν νόμος του κράτους χωρίς να έχει δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Μέχρι στιγμής δεν έχει δημοσιευτεί τίποτα για αλλαγή της οδηγίας.

Εξάλλου πως είναι δυνατόν να πήρα ημερομηνία εκτελωνισμού ευρώ3 αρχεσ φεβρουαριου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rallis,όπως λέει και ο άλλος φίλος kage,ρώτα και καμιά άλλη ασφαλιστική,δεν χάνεις τίποτα....να δεις τι θα σου πουν....Πίστεψε με,κάποια θα βρεις να τα λέει τα πράγματα όπως τα λέμε εμείς εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

 

Πηγα σε ενα μαντρα σημερα φιλο μου και τον ρωτησα τι παιζεται με τα τελωνεια απο 1/1/2008 και μου ειπε πως τα παλια αυτοκινητα ανεβαινει το τελωνειο και πως οσο πιο καινουργιο ειναι το αυτοκινητο τοσο πιο λιγο πληρωνει.

 

Και οταν τον ρωτησα για το clk 200 που με ενδιαφερει μου απαντησε πως αν βρω 07 μοντελο θα πλησωσει οσα πληρωνουμε για ενα fiat punto κανα 1000 €.

 

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ οταν το ακουσα.

Του λεω ρε συ Στελιο εισαι σιγουρος για αυτο ?

Και μου απαντησε φερε μου ενα 07 μοντελο και θα στο εκτελωνισο εγω!!!

 

Ξερει κανενας τιποτα σχετικα με το θεμα?

 

 

 

Ap'oti egrapse enas filos se proigoumeni selida ) to arthro den einai poli palio k tha to vreis an psakseis se proigoumenes) ta palia amaksia (mexri k to 2004 egrafe nomizo) tha exoun megaliteri epivarinsi. Gia to ti tha pliroseis teloneio ksero mono oti isxiei me ta kivika, dld an einai pano apo 2000cc plironeis 50% (klp) tis aksias pou to agorazeis esi asxeta an einai metaxeirismeno i kenourio otan to fereis apo ekso. Episis iparxei k fpa 19% alla den ksero an k gia ti amaksia isxieei afto.Tora den gnorizo giati sou eipe o filos sou tetoia xamili timi gia tin CLK alla an matheis tpt perissotero kane ena post giati k ego endiaferome gia amaksi apo Germania k perimeno poli kairo gia na eimai sigouros me to ti pezei. Episis oti k na allakse apo 1/1/2008 pistevo oti tha perasoun arketoi mines gia na staloun eggrafa klp se teloneia gia na arxisei na isxiei

[sIGPIC][/sIGPIC]

FORD MUSTANG GT

Ta panta einai matea,ta panta mataiotis k ena xortari prasino einai i anthropotis...agapate allilous

Link to comment
Share on other sites

πολύ φοβαμαι ότι ο φίλος rallis έχει απόλυτο δίκιο σε ότι λέει.

 

Σχετικά με τα νέα μέτρα, αυτά είναι σε εγκύκλιο του Υπ. Οικονομικών. Δεν πρόκειται για νόμο, οπότε μην περιμένετε να τα δείτε στο Α' φύλλο της Εγ. της κυβερνήσεως.

 

Σχετικά με τον εκτελωνισμό μιας CLK στην τιμή ενός Punto, έχω απτό παράδειγμα ενός γείτονα που κλήθηκε μετά 4 χρόνια να πληρώσει τη διαφορά στον εκτελωνισμό ενός BMW coupe γιατί ο εκτελωνιστής και ο μαντράς το "μαγείρεψαν" και πλήρωσε λιγότερα. + 5 χιλιάρικα δεν ήταν λίγα, πολύ περισσότερο μετά από 4 χρόνια... ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στους άσχετους και στους "bagabonde" ειδάλλως αναλαμβάνεις και την ενδεχόμενη ευθύνη στη στραβή.

 

Σχετικά με την ασφάλιση, η αξία του αυτοκινήτου είναι κάτι το οποίο θα επικαλεστεί η ασφαλιστική, οπότε θέλει προσοχή, γιατί άδικο θα έχει μεν αλλά για μα βρεις το δίκιο σου θα πρέπει να τρέχεις στα δικαστήρια. Γνώμη μου είναι ότι θα ήταν καλό μια ερώτηση στην ΕΘΝΙΚΗ ασφαλιστική που είναι και η σοβαρότερη όλων στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...