Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα κι απο 'μενα...

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για ενα αμαξι που ενδιαφερομαι να φερω απο Γερμανια... προκειται για το Mitsubishi Pajero 3500 v6 μοντελο του 1999-2000... το αμαξι βγαινει κανονικα με 208 ιππους, αλλα λογω οδηγιας Ε.Κ στη Γερμανια μετα το 1997 το βγαζει με 194 ιππους... βρηκα ενα, μοντελο του 1999, το οποιο λεει στην αδεια Euro 4 και η αγορα του ειναι στα € 9,000...

Μηπως θα ηταν ευκολο να μου πειτε τι τελωνειο θα βγαλει αυτο το αμαξι?

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε μια απαντηση?.... κατι?

 

γιατι δεν ψαχνεις λιγο το θεμα,μερικες σελιδες ποιο πισω?θα βρεις κατι πινακες&αναλογα υπολογισε στο περιπου ποσο θα παει...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Loipon xtipisa to Volvo XC90 2.5L Turbo AWD 2003 montelo 7thesio me AUTO iliorofi 40xil milia skouro mple metaliko me dermatina kathismata $23000(21 katharo syn forous extended warranty nomizo isxyei kai Ellada!!!)$28000 zitouse o mpi nes:mad:

Se ena 6mino+1 mera :D katathetw ti dilosh metoikesias....kai kapaki fortotiki apo Florida Miami/Thessaloniki Elladistan giro sta $1000 fortotiki.

Asxeto alla oikosiskevi kai amaxi $3000....!!

Milisa me teloneiako kai mou eipe oti perase to nomosxedio katargishs ton telon taxinomisis kai mono plironw ektelonistika, pinakides, KTEO, kai ladomata:whistle: :pig:

 

<<Gia osous endiaferontai gia metoikesia.....Epsaksa to thema, to nomosxedio gia anamorfosi tou telwneiakou nomou opws anaferthike prin, psifistike stis 28-6-2007 kai ola ta autokinita twn metoikountwn aneksartitws kyvismou apalasontai apo to telos taksinomisis efoson einai stin katoxi tous 6 mines prin ypovaloun ta dikaiologitika tous sto prokseneio.>>

 

Opote o filos o KERK05 exei apolitos dikaio!!!:up:

 

Ta leme....

 

OOOO ARI S'AGAPW

VAMOS ARIANARA

VAMOS CAMPEON

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Για αυτοκίνητα που δεν περιλαμβάνονται στον πίνακα που παρατέθηκε σε προηγούμενα ποστ, ξέρει κάποιος που μπορούνε να κοιτάξουμε?
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ψαχνεις λιγο το θεμα,μερικες σελιδες ποιο πισω?θα βρεις κατι πινακες&αναλογα υπολογισε στο περιπου ποσο θα παει...;)

 

Eπειδη το εχω ψαξει ρωτωντας την Υπηρεσια Αξιων και εναν εκτελωνιστη, να πως εχει το πραγμα:

Η μεν Υπηρεσια μου ειπε οτι το τελος ταξινομησης παει στα €13.500 περιπου, ο δε εκτελωνιστης, μου λεει οτι παει στα €16.000... το θεμα ειναι οτι και οι δυο λενε οτι το συγκεκριμενο αμαξι εχει συντελεστη 142% επειδη ειναι παλιας αντιρυπαντικης τεχνολογιας (94/12/Ε.Κ.) ΟΜΩΣ η αδεια του γραφει οτι ανηκει στην 98/69/Ε.Κ, αρα θα επρεπε, να εχει συντελεστη 50%...

Δεν μπορω να βγαλω ακρη! ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Υπαρχει ενας Χριστιανος εκτελωνιστης να δωσει μια εγκυρη απαντηση?

 

Για να πληρωσουμε για ενα αυτοκινητο το κανονικο του τελωνειο θα πρεπει να ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ μετα πλεον τον 6 του 2001 και ο κωδικος που αναγραφεται στο brief του αυτοκινητου να ειναι πανω απο 44 πλεον.

 

O κωδικος αυτος που φαινεται στην αδεια του αυτοκινητου? Διπλα στην οδηγια ή διπλα στο ειδος του καταλυτη?

Link to comment
Share on other sites

Kυριοι, μια ερωτηση παρακαλω

 

Υπαρχει στην ελλαδα τεκμηριο διαβιωσης, Σχετικως με την ιδιοκτησια αυτοκινητου

 

Ευχαριστω

 

 

Δεν υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης για αυτοκίνητα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ αξίας μέχρι 50.000Ε.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Me endiaferei para poly to thema! Mporeis na doseis perisoteres plirofories??

Apo pou vrikes esy tis plirofories aftes? Yparxeis mipos kapoio keimeno poy na ta anaferei ola afta???

 

Thanxs

 

PIRA THN KOINOPIISI TOU NOMOU APO THN GENIKH GRAMATEIA FOROLOGIAKWN KAI TELWNEIAKWN THEMATWN APO TO YPOYRGEIO OIKONOMIKWN. TO THL TOUS EINAI 210 32 45 587 KAI 32 45 552. I ENTOLH ESTALH STA TELWNEIA KLP STIS 4 IOULIOU. O NOMOS EINAI O 3583/2007 KAI TYPWTHIKE STIN EFIMERIDA TIS KYVERNISEWS TEUXOS FEK 142A/28-6-07. ELPIZW NA SE VOITHISAN AUTA.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το εχω ψαξει ρωτωντας την Υπηρεσια Αξιων και εναν εκτελωνιστη, να πως εχει το πραγμα:

Η μεν Υπηρεσια μου ειπε οτι το τελος ταξινομησης παει στα €13.500 περιπου, ο δε εκτελωνιστης, μου λεει οτι παει στα €16.000... το θεμα ειναι οτι και οι δυο λενε οτι το συγκεκριμενο αμαξι εχει συντελεστη 142% επειδη ειναι παλιας αντιρυπαντικης τεχνολογιας (94/12/Ε.Κ.) ΟΜΩΣ η αδεια του γραφει οτι ανηκει στην 98/69/Ε.Κ, αρα θα επρεπε, να εχει συντελεστη 50%...

Δεν μπορω να βγαλω ακρη! ΒΟΗΘΕΙΑ!!! *Υπαρχει ενας Χριστιανος εκτελωνιστης να δωσει μια εγκυρη απαντηση?*

 

 

 

O κωδικος (<>44) που φαινεται στην αδεια του αυτοκινητου? Διπλα στην οδηγια ή διπλα στο ειδος του καταλυτη?

 

*Εστω Μουσουλμανος, Ιεχωβας, Βουδιστης, καποιος, τεσπα, να ξερει?*

Link to comment
Share on other sites

Oχι... απ' οσο το εχω ψαξει, υπαρχουν μερικα στη Γερμανια με Euro 4... η Μιτσουμπισι, στο συγκεκριμενο αμαξι, εχει αλλαξει τις προδιαγραφες απ' το 1999, ωστε να πληρουν την τελευταια Ευρωπαϊκη Οδηγια... το θεμα ειναι οτι μπορει αυτο να μην το προσεχουν οι εκτελωνιστες... μπορει παλι να κανω λαθος και να ανηκει οντως στην παλια οδηγια... υπαρχει ομως καποιο μελος που να ξερει, ωστε να μου δωσει μια απαντηση?
Link to comment
Share on other sites

PIRA THN KOINOPIISI TOU NOMOU APO THN GENIKH GRAMATEIA FOROLOGIAKWN KAI TELWNEIAKWN THEMATWN APO TO YPOYRGEIO OIKONOMIKWN. TO THL TOUS EINAI 210 32 45 587 KAI 32 45 552. I ENTOLH ESTALH STA TELWNEIA KLP STIS 4 IOULIOU. O NOMOS EINAI O 3583/2007 KAI TYPWTHIKE STIN EFIMERIDA TIS KYVERNISEWS TEUXOS FEK 142A/28-6-07. ELPIZW NA SE VOITHISAN AUTA.

 

Osa anafereis ta exo dei kai ego, episis pira tilefono kai stous arithmous pou anafereis. Afto pou ematha loipon einai oti isxuei gia eisagogi enos autokinitou kai oxi olon ton aytokiniton tou metoikounta!! Esy pou vrikes oxi isxuei gia perisotera apo ena???

Link to comment
Share on other sites

Osa anafereis ta exo dei kai ego, episis pira tilefono kai stous arithmous pou anafereis. Afto pou ematha loipon einai oti isxuei gia eisagogi enos autokinitou kai oxi olon ton aytokiniton tou metoikounta!! Esy pou vrikes oxi isxuei gia perisotera apo ena???[/quote

 

DEN KATALAVES KALA, DEN EIPA PERISOTERA APO ENA....ENOOUSA TA AUTOKINITA TWN METOIKOUNTWN GENIKA. MONO ENA MPOREIS NA FEREIS ETSI....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω και εγώ τα φώτα σας... Σκέφτομαι να φέρω μεταχειρισμένο αμάξι από εξωτερικό, είμαι ανάμεσα σε 2. Το ένα είναι μοντέλο 2003 στα 3200 κυβικά με 218 άλογα, και το άλλο είναι μοντέλο 2004 στα 5700 κυβικά με 400 άλογα. Από ότι έχω πληροφορηθεί επειδή είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας ισχυεί μια "'έκπτωση" από το τελωνείο κατά 75% και από την 1/1/2008 100%! Θα ήθελα λοιπόν καταρχήν να ξέρω εάν αυτό ισχυεί, και πόσο θα πληρώσω περίπου στο τελωνείο για να αποκτήσω το αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρέπει να είσαι πολύτεκνος και τα παιδιά σου μικρότερα κάπιας ηλικίας.

Ε ναι εγώ έτσι και αλλιώς υπολόγιζα να το πάρω στο όνομα του πατέρα μου.. Λοιπόν για δώστε μου κάποια βοήθεια σε αυτά που ρώτησα παρακαλώ γιατί θέλω να κινηθώ άμεσα στο επόμενο βήμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω πληροφορηθεί επειδή είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας ισχυεί μια "'έκπτωση" από το τελωνείο κατά 75% και από την 1/1/2008 100%! Θα ήθελα λοιπόν καταρχήν να ξέρω εάν αυτό ισχυεί, και πόσο θα πληρώσω περίπου στο τελωνείο για να αποκτήσω το αυτοκίνητο.

ή ξέρεις πως ισχύει 100% ή ρωτάς να μάθεις αν ισχύει :P Για ξεμπέρδεψέ τα λιγάκι.. :ninja::cool:

Link to comment
Share on other sites

ή ξέρεις πως ισχύει 100% ή ρωτάς να μάθεις αν ισχύει :P Για ξεμπέρδεψέ τα λιγάκι.. :ninja::cool:

Ρωτάω να μάθω εάν ισχυεί.. Και επίσης εάν αυτό το 75% ισχυεί τώρα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, ενδιαφερομαι να κατεβασω αμαξι απο γερμανια και εχω μερικες ερωτησεις για καποιον που το εχει κανει και ξερει.... ειπωθηκε κατι σε προηγουμενα post για το ''τεκμαρτο ναυλο'' που πληρωνεις στο τελωνειο λεει γυρω στα 600 ευρω αν το αμαξι το φερεις μονος σου οδικως ή περιπου τα μισα αν στο φερει φορτηγο. ισχυει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως θα μπορούσα να κυκλοφορώ αυτοκίνητο με ξένα νούμερα (γερμανικά) τη στιγμή που υπάρχει καναδέζικο διαβατήριο (της γυναίκας μου, είναι Καναδέζα αλλά μένει Ελλάδα πάνω από δέκα χρόνια) και αν μπορώ τι μπορώ να κάνω και που να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν βρίσκω άκρη με τίποτα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως θα μπορούσα να κυκλοφορώ αυτοκίνητο με ξένα νούμερα (γερμανικά) τη στιγμή που υπάρχει καναδέζικο διαβατήριο (της γυναίκας μου, είναι Καναδέζα αλλά μένει Ελλάδα πάνω από δέκα χρόνια) και αν μπορώ τι μπορώ να κάνω και που να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν βρίσκω άκρη με τίποτα. Ευχαριστώ

 

File isws an eixes kanadezikes pinakides na ginotan kati dioti i gunaika sou einai apo Kanada!!!:cry::(;)Alla twra skoura ta pramata!!!

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...