Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μου ειπαν οτι απο τον Νοεμβριο το μονο που θα πληρωνεις για να φερεις αμαξει απο το εξωτερικο θα ειναι 70 ευρω για της πινακιδες!!!!!!!!!!!

 

Αλλα μαλλον ραδιο αρβιλα ειναι το ολο θεμα

 

 

εγω αυτο που ξερω επειδη εχω μιλησει με αρκετους εμπορους ειναι αυτο που προανφερε καποιος πριν για το προστιμο.

δεν ειναι ομως σιγουρο το αν θα εφαρμοστει και για την περιπτωση των diesel αυτοκινητων.

 

η οδηγια ηταν να εφαρμοστει απο 1/1/05

αλλα δεν..

το αλλο θεμα αφορα την μειωση των φορων αλλα παραλληλα και μια πιθανη αυξηση των τιμων απο τα εργοστασια για αυτοκινητα μεσαια στα οποια οι τιμες με τις οποιες πωλουνται στην ελλαδα ειναι μικροτερες απο αρκετες χωρες του εξωτερικου.

αναμενεται ομως και μια μικρη αυξηση στις τιμες των αυτοκινητων απο τα εργοστασια.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Loipon, Smart Roadster 800cc agora 6000 Europoula....isxiei to 5% epi tou timologiou?

vre file pou to dinoun to roadster 6000?

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

nai alla ohi vasi timologiou alla vasi ergostasiakis timis(cif)k afairontas pososto analogo tou hronou hrisis...alla an upothesoume oti ehei timi ergostasiaki 10000 euro k einai 1-2 hronon :afairoume 14% logo hrisis k pame sta 8600..tote auto to pollaplasiazoume me to 5% k voila..,.430 eura....koita mono min ehei kana skismeno moter...milame gia to roadster i to cabrio?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Nai sosta, alla pisteuw oti to 6000 ISOS na perasei kai isxisei to timologio tis agoras...Idomen...Milame gia roadster...oxi coupe...to aplo! Sinithos apo mantres pane sta 7500 me 8500 sti germania...alla apo idioti to vriskeis kai 6000 ama thes! Kai pali milame gia 200 euro diafora...klain main...den einai kai tipota brosta sta 15000 pou zitane edw gia metaxirismeno! Genika pisteuw oti ta smart kato ton 1000cc symfairei na ta pairneis apo Germania! Megali diafora!

 

A kainouria mixani smart timi: 1700 euro apo tin Smart stin germania....kai pali symfairei alla leme twra pou trexamata me syndergeia klp...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετυχε να βαφουν ο πατερας μου με τον θειο μου μια πολυκιτικια μας και καπος οπως μηλουσαν ο παταρες μου με εναν ενοικο του ειπε και αυτος οτι ακουσε οτι το τελωνιο τελιωνει τον Νοεμβριο αλλα και παλι μου βρωμαει ραδιο αρβιλα. Αλλα και απο την αλλη πανε αρκετα χρονια που πληρονουμε προστιμο στην Ε.Ε. νομιζω και μαλλον ερχετε η ωρα να τελιονουμε με το τελωνιο. Και να μην ειναι τον Νοεμβριο μαλλον θα ειναι απο 1-1-06 οπως αναφερθεικε.

 

Και επησης αμα βρειτε καπιο μεσω για να παρετε απο εργοστασιο τα αμαξια.... μουρλια. Ο πατερας μου βρηκε τον κουνιαδο ενος γνωστου του που ειναι υψολος σε ενα απο τα εργοστασια της Mercedes και του ειπε, οπια στιγμη θελει μπορει να του δοσει Mercedes 9 μηνων με 1 ετους για 15-20 χιλιαδες. Βεβεαι δεν ειναι ολα τα μοντελα σε αυτες τις τιμες αλλα μηλαμε για νορμαλ μοντελα

Link to comment
Share on other sites

ergostasiaki timi (cif) einai i timi kostous tou autokinitou horis dasmous k kerdous eisagogea...tora pali mas mperdepses...poio smart ennoeis?to fourtwo cabrio i to roadster?auto edo?

http://www.mobile.de/SIDTdQHeMza29-MXU9XuznI-A-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1123069239A1Iindex_cgiD1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1A1B20D1000%7F-t-vCaMkSeVb_X_Y_x_yrd~BSRA6B13E23000CPKWHinPublicA2A0A0A0D2003/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&top=6&id=11111111175679942&

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

ergostasiaki timi (cif) einai i timi kostous tou autokinitou horis dasmous k kerdous eisagogea...tora pali mas mperdepses...poio smart ennoeis?to fourtwo cabrio i to roadster?auto edo?

http://www.mobile.de/SIDTdQHeMza29-MXU9XuznI-A-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1123069239A1Iindex_cgiD1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1A1B20D1000%7F-t-vCaMkSeVb_X_Y_x_yrd~BSRA6B13E23000CPKWHinPublicA2A0A0A0D2003/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&top=6&id=11111111175679942&

 

Roadster! Nai auto! Afou to eipa apo tin arxi! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η γυναικα μου ειναι απο Πολωνια. Θελω να αγορασω αυτοκινητο απο εκει που ειναι ποιο φτηνα η να το παρω απο γερμανια μεταχειρισμενο και να του βαλω πολωνικες πινακιδες. Ξερει κανεις αν ισχυει αυτο που λεγανε οτι το αυτοκινητο πρεπει να βγαινει εξω καθε 6 μηνες?

 

Και για οσους ρωτανε τις τιμες εκτελωνισμου δειτε τα επισημα στοιχεια του τελωνειου και ολες τις πληροφοριες για πολυτεκνους, επαναπατριζομενους κτλ. Θα βρειτε και τα ποσοσστα στα τελη ταξινομησης αναλογα με παλιοτητα και κυβισμο

http://www.gsis.gr/teloneia/egx_telon_2005.zip

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοιτα να δεις τι γινετε

 

Συμφωνα με τον νομο πρεπει να το βγαζεις, αλλα οπως προειπαμε δεν βαζουν πλεων σφραγιδες στα συνορα οποτε οποτε και να σε σταματισουν αμα σε ρωτησουν τους λες πριν 1 μηνα το εφερα και εισαι οκ, ακομ ακαι αν το εχεις 10 χρονια μεσα. Ομως μπορεις και να το φερεις εδω με τικεσια που δεν θα πληρωσεις και πολλα, γυρω στα 100 ευρω μου ειχανε πει νομιζω. Αν ομως σε συμφερει να εχεις Πωλονικες πινακηδες και μπορεις να πληρωνεις εκει τοτε εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με ενδιαφερει η BMW E90 320i την οποια βρίσκω από Γερμανία 23.000Ε μοντέλο 2005 με λιγότερα από 6000χλμ. Αυτό σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, 7% παλαιότητα και 40% φόρος για 2000 κυβ.

 

Η εργαστασιακή τιμή στο site της ΒΜW στη Γερμανία δείχνει 27100Ε. Έχει καμμιά σχέση αυτή η τιμή με την τιμή cif ή όχι. Και αν όχι η τιμή cif θα πρέπει να είναι θεωρητικά χαμηλώτερη?

 

Επίσης σχετικά με το θέμα των extra. Πληρώνεις για τα εξτρα που έχει το αυτοκίνητο που φέρνεισ και τα οποία δεν υπάρχουν στα αυτοκίνητα που εισάγονται στην Ελλάδα? Για παράδειγμα η BMW που έχω βρει έχει park distance control που στην ελλάδα είναι εξτρα, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι τα ίδια με αυτά που περιλαμβάνονται στον βασικό εξοπλισμό των αυτοκινητων BMW 320i που εισάγονται στην Ελλάδα. Τι ακριβώς παίζει με αυτό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη cif ειναι τα 27100Ε - 7% και εσυ θα πληρωσεις για τελωνιο το 40% της τιμης cif η αν το τιμολογιο σου εινια πιο ψιλο απο την τιμη cif η λιγο πιο χαμηλο (2-3 χιλιαδες) θα πληρωσεις συμφωνα με το τιμολογιο. Αλλα προσεξε, θα πρεπεει για να περασει τελωνιο να ειναι πιο παλιο απο 6 μηνων και να εχει απο 6000 χιλιομετρα και πανω. Αν δεν τα πληρει μπορεις να το φερεις εδω και μεσα στε 2 μηνες θα πρεπει να το περασεις, αν λοιπον ειναι στα 4000χιλιομετρα πρεπει να τα κανεις 6000 και αν ειναι 5 μηνων μην το πας αν δεν περασει την ηλικια των 6 μηνων. Αν παλι ειναι 3 μηνων η λιγοτερο δεν μπορεις να το εκτελωνεισεις.

 

Για τα εξτρα δεν εχω καταλανβει ακομα τι συμβενει

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σχετικά με το θέμα των extra. Πληρώνεις για τα εξτρα που έχει το αυτοκίνητο που φέρνεισ και τα οποία δεν υπάρχουν στα αυτοκίνητα που εισάγονται στην Ελλάδα? Για παράδειγμα η BMW που έχω βρει έχει park distance control που στην ελλάδα είναι εξτρα

 

Όπως ακριβώς το λες. Για το park distance control θα πληρώσεις έξτρα φόρο.

Το πως βγαίνει αυτός ο φόρος βέβαια είναι λίγο μυστήριο... Μάλον έχουν κοστολόγιο από τις εταιρίες για κάθε extra. Αποτελεί πάντως από ότι έχω καταλάβει από τα επικίνδυνα σημεία της εισαγωγής από εξωτερικό μιας και το extra navi για παράδειγμα το χρεώνουν τρελλά.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις αλλα θα το εκτελωνισουν σαν καινουργιο

 

οποτε αστο να εκτελωνιστει σα μεταχειρισμενο δεν ειναι το ιδιο

 

Μπορείς να πεις ποιο είναι το κόστος για τον εκτελωνισμό καινούργιου?

Link to comment
Share on other sites

Ομως μπορεις και να το φερεις εδω με τικεσια που δεν θα πληρωσεις και πολλα, γυρω στα 100 ευρω μου ειχανε πει νομιζω.

 

για εξηγησετο πιο καλα, τι ειναι τα τικεσια? Επισης ειναι σιγουρο αυτο που λες οτι δεν βαζουν σφραγιδες στα συνορα? Μηπως υπαρχει περιπτωση να σου ζητησουν καποιο αλλο εγγραφο που να δειχνει οτι το ευτοκινητο μπαινοβγαινει?

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοουμε σαν καινουργιο ειναι σαν να παρεις ενα αυτοκινητο καινουργιο ελλαδα ισως χωρις τη προμηθεια του επισημου αντιπροσωπου αυτο θα γλυτωσεις

 

μετοικεσια=ομογενεις απο το εξωτερικο που ερχονται για μονιμη εγκατασταση στηνελλαδα παιρνουν απο τη τοπικη πρεσβεια της χωρας που μενουν μονιμα τα τελευταια χρονια ενα χαρτι για να φερουν την οικοσκευη τους + αυτοκινητο τροχοσπιτο και να εχουν απαλλαγη απο δασμους

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοουμε σαν καινουργιο ειναι σαν να παρεις ενα αυτοκινητο καινουργιο ελλαδα ισως χωρις τη προμηθεια του επισημου αντιπροσωπου αυτο θα γλυτωσεις

 

μετοικεσια=ομογενεις απο το εξωτερικο που ερχονται για μονιμη εγκατασταση στηνελλαδα παιρνουν απο τη τοπικη πρεσβεια της χωρας που μενουν μονιμα τα τελευταια χρονια ενα χαρτι για να φερουν την οικοσκευη τους + αυτοκινητο τροχοσπιτο και να εχουν απαλλαγη απο δασμους

 

An exeis ferei ena autokinito etsi aspoume to 86 kai meta to 95 ksanafeugeis gia germania giati sou tin edwse! Kaneis magazi, plironeis forous klp kai to 2005 goustareis na ksanaertheis gia panta! PLironeis forous?

Link to comment
Share on other sites

Το φορολογικο πλεονεκτημα της μετοικεσιας το περνεις μια φορα στην ζωη σου, γιατι σου σφραγγιζουν ολα τα διαβατηρια και το βλεπουν...οποτε οχι...γενικα ειναι μικρο πλεονεκτημα, μπορεις να φερεις ενα μονο αυτοκινητο σε ολη την ζωη σου και δεν μπορεις να το πουλησεις για 5 χρονια.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει σημερα αλλα ο πατερας με την μητερα μου φερανε το 90 ενα απο Γερμανια, στο ονομα της μητερας μου, με τοικεσια μια και η μητερα μου εινια Σουηδεζα. Τοτε ο το φερανε και πληρωσανε μονο 100 χιλιαδες δραχμες για κοκκινες πινακιδες (τοικεσιας) και μετα απο εναν χρονο πηγε ο πατερας μου στο συγκινονιων και πληρωνοντας καπια χρηματα (100-200 χιλιαδες) εβαλε κανονικες πινακηδες. Δλδ με λιγα λογια δεν πληρωσε δασμους αλλα μονο για πινακιδες.

 

Στα συνορα δεν σου βαζουν τπτ απολυτος. Ετσι μου εχουν πει, ισως καπιως ξερει με περισοτερη συγουρια ομως

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη cif ειναι τα 27100Ε - 7% και εσυ θα πληρωσεις για τελωνιο το 40% της τιμης cif η αν το τιμολογιο σου εινια πιο ψιλο απο την τιμη cif η λιγο πιο χαμηλο (2-3 χιλιαδες) θα πληρωσεις συμφωνα με το τιμολογιο. Αλλα προσεξε, θα πρεπεει για να περασει τελωνιο να ειναι πιο παλιο απο 6 μηνων και να εχει απο 6000 χιλιομετρα και πανω. Αν δεν τα πληρει μπορεις να το φερεις εδω και μεσα στε 2 μηνες θα πρεπει να το περασεις, αν λοιπον ειναι στα 4000χιλιομετρα πρεπει να τα κανεις 6000 και αν ειναι 5 μηνων μην το πας αν δεν περασει την ηλικια των 6 μηνων. Αν παλι ειναι 3 μηνων η λιγοτερο δεν μπορεις να το εκτελωνεισεις.

 

Για τα εξτρα δεν εχω καταλανβει ακομα τι συμβενει[/quote

 

H timi cif fusika k den einai ta 27100..einai ligotera...auto mporeis na to matheis apo to 2104536532...einai i ergostasiaki timi ...i timi hondrikis polisis apo ton kataskeuastiko oiko... fusika ta 27100 den einai i ergostasiaki timi kathos perilamvanei k to kerdos tou germanou antiprosopou...paradeigma:i timi cif enos wrangler 2.4 lt einai 15000 $..ton dasmo ton plironeis pano se auti tin timi...ta extra ta plironeis prostheta tou dasmou.....paradeigma an eheis dermatina k den perilamvanontai ston vasiko eksoplismo tote to hreonoun 300 euro...

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...