Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγαινω για δουλεια στο αμβουργο μια φορα το διμηνο αρα μια και παω....

13000 ευρο!!!! Το AutoScout24 και το suchen.mobile.de αλλα μου δειχνουν. τοσο εξω πεφτω??

 

αφου πας Γερμανια τοτε μπορεις να δεις εκει μιας και οι εμποροι ειναι πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που βλεπεις στο ιντερνετ και μπορεις να βρεις το αυτοκινητο που θες σε ποιο χαμηλη τιμη.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ωραια.

τωρα εχω μπερδευτει με τις κλιμακες. ποιες ειναι οι χρονολογίες / ρύποι που είναι τα όρια? εχω δει υπολογισμους άλλων αλλα δεν εχω βγάλει άκρη. επισης τα ποσοστά είναι πανω στην αξία αγορας και αν όχι στην αξία που πουλιέται εδώ σαν καινούριο?

 

θα πρεπει να προσεξω κατι σχετικα με το γεγονος οτι το αυτοκινητο θα ειναι απο αμερικη? (και αρα θα έχει ίσως αλλες εκπομπες ή ρυθμίσεις)?

 

τι εννοεις στα καινουρια πληρωνεις ΦΠΑ? στα μεταχειρισμένα δεν πληρωνεις (με την εννοια ότι ο 1ος αγοραστης το εχει ήδη πληρώσει)?

 

 

επισης διαβασα καποια προηγούμενα ποστ στα οποία λέει οτι δεν συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο απο αμερική και ότι υπάρχει προβλημα γιατι εχουν αλλα σπεκς.

 

Δηλαδη αν φερω ενα αυτοκίνητο που υπάρχει ιδιο στην ελλαδα (π.χ. porsche boxster) θα έχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.

 

 

Καταρχάς να πω ότι επιλέγω 325 και όχι 320 (στις ίδιες τιμές τα βρίσκεις σαν μεταχειρισμένα στην Γερμανία) διότι θεωρώ πως τα ατμοσφαιρικά 170 άλογα είναι πάρα πολύ λίγα για το αυτοκίνητο αν και, διαθέτει ένα πολύ καλό χειροκίνητο κιβώτιο. Και με το στήσιμο που φημίζεται πως έχει, θεωρώ πως η επιπλέον ιπποδύναμη θα κάνει την οδήγησή του ακόμα πιο fun και θα ταιριάζει και περισσότερο στον χαρακτήρα του.

 

Περιμένω γνώμες και για το αυτοκίνητο αλλά και για την διαδικασία και το κόστος.

Λίγο πολύ τα ξέρω...απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω αυτά που νομίζω πως ξέρω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για την πολυλογία.

 

Στην οικογένεια εδω και 15+χρόνια το κύριο αυτοκίνητο είναι ΒΜW λόγω κολλήματος του father.κάθε 4-5 χρόνια αλλάζει και το 90% ηταν 3αρες. Τα 2 τελευταία ήρθαν απο Γερμανία με σχετικά καλό κόστος εκτελωνισμού. Τα βάζω κατω λοιπόν και εγώ τώρα για μια e92 320i ή d (υπήρχε κ η σκέψη για Α5 1,8) αλλα νομίζω οτι δεν πολυ-συμφέρει..Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά extra...Tι νομίζετε? Συμφέρει?

 

φίλε Ich_bin...

Αυτή τη στιγμή έχουμε μια e90 320d και τα άλογα είναι αρκετά πιστεύω.Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα αλλα προσωπικά τα βρίσκω μια χαρά. Για 325 δεν τίθεται θέμα πιστεύω...

to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το 320d εχει τα ιδια αλογα αλλα παραπανω ροπη απο την 320 ι οποτε λογικο να μην εχεις προβλημα οχι οτι το 320 βενζινα ειναι αργο ..

 

με τα τεκμηρια τωρα ...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι οτι δεν έχω μπεί σε 320 απλή οπότε δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά απο την diesel..
to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

σε απολυτε επιδοσεις δεν εχει διαφορα.

σε καθημερινη χρηση και οικονομια στην τσεπη ναι

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασα καποια προηγούμενα ποστ στα οποία λέει οτι δεν συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο απο αμερική και ότι υπάρχει προβλημα γιατι εχουν αλλα σπεκς.

 

Δηλαδη αν φερω ενα αυτοκίνητο που υπάρχει ιδιο στην ελλαδα (π.χ. porsche boxster) θα έχω προβλημα?

 

Εάν φέρεις αμάξι που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Τυπικά θα έπρεπε να αλλαχθούν κάποιες λεπτομέρειες όπως οι ρυθμίσεις στα φώτα, προφυλακτήρες κλπ. αλλά στην πράξη στην Ελλάδα μάλλον μπορείς να τα αποφύγεις αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σκεφτομαι να φερω μια a-class γυρω στα 5-6χιλ απο το 03-04 και μετα.....

θελω να ρωτησω αν συμφερει και αν το Mobile.de ειναι αξιοπιστο γιατι εχω βρει καποιες ενδιαφερουσες περιπτωσεις....

Επισης τι θα μου κοστισει συνολο και αν μπορει καποιος να με εξυπηρετηση στην διαδικασια....

thanks:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ νικολας84.

 

θα μου φαινοταν λιγο περιεργο να πρεπει να αλλαξεις προφυλακτηρες και τα σχετικα. στη μετοικεσια γινεται αυτό?

 

επισης καπου διαβασα οτι περα απο το 10% θα πρέπει να πληρώσω και 19% φόρο! ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Αν το αυτοκινητο πληρεί τις προδιαγραφές ασφαλούς κυκλοφορίας που ορίζει το ΚΤΕΟ δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.Εφόσον είναι το ιδιο όχημα που κυκλοφορεί και στην Ευρώπη γιατί να εχεις πρόβλημα?

 

Οσο για τα οχήματα προερχόμενα από τρίτες προς την Ευρωπαϊκή Ένωση χώρες, πληρώνεται κατα την ταξινίμηση:

 

• Ο εισαγωγικός δασμός (10% από ΗΠΑ)

• Ο Φ.Π.Α. (19%)

• Το τέλος ταξινόμησης

 

Πηγή:http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

thanks. τωρα να ρωτησω κατι πιο βασικο.

 

διαβασα σε προηγουμενες σελίδες οτι το τελος ταξινόμησης είναι πανω στην εργοστασιακή τιμή, η οποία είναι κάπου ανάμεσα στην τιμή αγοράς και στην τιμή λιανικής, αλλά πιο κοντά στην πρώτη. Επίσης προκύπτει μόνο απο πινακες τελωνειακών. Σωστά?

 

Δηλαδή για παράδειγμα μια slk απο γερμανία που έχει τιμή 30.000 και λιανική 50.000 (περίπου), η εργοστασιακή θα είναι 35.000 (περίπου)?

 

Σε αυτή την τιμή προστίθεται επίσης

 

1) εξοδα μεταφοράς και ασφάλισης (πόσο?)

2) η τιμη κάποιων έξτρα (π.χ. οροφή)? αν ναι ποια εξτρα μετράνε και σε τι αξία

3) προστίθεται κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι το παραδειγμα με τα ποσα που αναφερεις ειναι καπως ετσι.

 

1)υπολογισε 600€

2)Οι πίνακες αναφερονται σε εργοστασιακες τιμες των μοντελων οπως εισαγονται στην Ελλάδα.Οτι δεν αναφέρεται στο στανταρ εξοπλισμό κατα την επίσημη εισαγωγή ,υπολογίζεται σαν εξτρα κατα τον εκτελωνισμό.Υπολογίζονται στην αξία αγοράς τους-πχ δερματινο σαλόνι +1500€

3)οχι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αλλα δεν μου απαντησες το πιο βασικο. η τιμη θα ειναι περιπου 35.000 (στο παραπανω παραδειγμα)? που μπορω να βρω αυτες τις τιμες? μονο οι τελωνιακοι τις εχουν?

 

καπου ειδα ενα αρχειο με μιν / μαξ τιμές. εχει σχεση? αν ναι πειτε μου σε ποια σελιδα να το βρω γιατι δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αρχείο που είδες έχει τις τιμές που ψάχνεις.

Αυτές τις τιμές θα τις βρείς εδώ.

Αν δεν βρίσκεις το μοντέλο που θέλεις ,απευθύνσου στην υπηρεσία αξιών του τελωνείου Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειμαι νέος στο forum. το βρήκα σε αναζήτηση σχετικα με τι παιζει με τους εκτελωνισμούς κτλ... διαβασα το τοπικ που υπάρχει ήδη και ειναι τεράστιο και η αλήθεια είναι πως μπερδεύτικα πιο πολυ.

 

παίρνω την πρωτοβουλία να κάνω αυτο το νέο τοπικ οπου καλό θα ηταν να δημοπσιεούν ΜΟΝΟ οσοι είναι σιγουροι για αυτά που λένε και έχουν γνώση του θέματος, σχετικά links καλοδεχούμενα. αυτο για να γίνει ενα συνοπτικό και περιεκτικό-χρήσιμο τοπικ οπου δεν θα μπαίνει ο καθένας να ρωτάει για συκγεκριμένο όχημα κτλ κτλ γιατι είναι ανέφικτο να πάρουν όλοι απάντηση.

 

δεν σνομπάρω το άλλο τοπικ αλλα δυσκολα θα καθήσει κάποιος να το διαβάσει όλο. αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την πρωτοβουλία μου αυτη, παρακαλω να διορθώθει η να διαγραφεί.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

rallis : Ena MX-5 aftomato einai. Nomizw den to eisagei i Mazda stin Ellada.... Ti gnwmi exeis?

 

to mazda mx5 eisagete kanonika stin ellada;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

kalημερα, για μια BMW 523 με σχεδον όλα τα εξτρα : navi,abs,esp κτλ κτλ... μονο δερμάτινα καθίσματα δεν εχει. μοντελο 3/2007 απο γερμανία αξιας 22.000ευρώ πόσο θα πληρώσω τελωνεία,εκτελωνιστη κ οτι αλλο φόρο υπάρχει...φπα κτλ κτλ... το αμάξι θα το φέρω ο ίδιος απο γερμανία οπότε μεταφορικά δεν πληρώνω.

είναι ανάγκη,ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά

ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια

 

(75.000κμ έχει το αμάξι και εκπομπες ρύπων 205g/km)

Link to comment
Share on other sites

το αμάξι θα το φέρω ο ίδιος απο γερμανία οπότε μεταφορικά δεν πληρώνω.

 

Μεταφορικά θα πληρώσεις ούτως ή άλλως...όπως κι αν το φέρεις...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορικά θα πληρώσεις ούτως ή άλλως...όπως κι αν το φέρεις...

 

e ναι σιγουρα, εννοω μεταφορική εταιρεία κτλ που βαρανε καλα οι τιμές τους. αλλα και για βόλτα πιο πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...