Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

geia sas.mporeite na mou peite an mporw gurw sta 15000-17000 eurw na ferw ena golf tsi(propersino-persino) h ena golf gt h ena mini cooper s?me 50000-80000 xiliometra..k an oxi me posa xrimata?apo germania..euxaristw polu.

 

Φίλε μου και 100 φορές να γράψεις την ίδια ερώτηση, δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει αν δεν αναφέρεις πληροφορίες για το όχημα που λες.

 

Τιμή αγοράς στη Γερμανία

Έτος κυκλοφορίας

Χιλιόμετρα

 

Και πάλι θα πάρεις μια εκτίμηση και όχι ακριβές νούμερο...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Kalhspera!!

 

Syggnwmh gia ta greeklish, alla grafw apo pc xwris ellhnikous xarakthres!! Paidia SOS!!!!

 

Z4 2.500 kyvika, modelo 11/2004, timh agoras apo germania 19.000eyrw, me 25.000 km kai extra xenon kai dermatina thermenomena kathismata!! Poso peripou ypologizete to kostos ektelwnismou????

 

Xilia efxaristw k parakalw poly apanthste, to thema einai epeigon!!!!

Thanks!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται γιατί ειναι τόσο επείγον το θέμα?

 

Δηλαδή αν σκέπτεσαι , οτι αν και εφόσον και ίσως να συνέφερε να το φέρεις εσύ ο ίδιος το αυτοκίνητο ,να το συζητήσουμε το θέμα ,χαλαρά όπως πάντα και σε επίπεδο φόρουμ και κουβέντα να γίνεται.

 

Αλλιώς αν έχεις αποφασίσει να το εισάγεις ,οπότε μιλάμε για τελεσίδικη απόφαση και τίθεται απλά θέμα χρόνου (επείγον το θέμα),τότε πρέπει να μιλήσεις κατευθείαν με εκτελωνιστή για μια σοβαρή απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Exeis apolyto dikio file mou! As diorthwsw loipon ta logia mou!

 

Den exw apofasisei akoma, oute tha to eisagw sigoura! Opote an boreis esy i opoios allos filos gnwrizei, as mou dwsei ta fwta tou!

 

Poso peripou ypologizete to kostos ektelwnismou gia Z4 2.500 kyvika, 11/2004 modelo, 25.000km, kostos agoras 19.000 eyrw, me xenon k thermenomena dermatina kathismata???

 

Eyxaristw poly, kai fysika dekta ta sxolia tou filou apo panw! Syggnwmh k pali gia ta greeklish, dn exw ellhnikous xarakthres sto pc!:)

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνειο θα ειναι γύρω στα 6χιλιάρικα.Το υπολόγισα με το προγραμμα του ποντιου.

ΑΠο κει και περα θες μεταφορικά και ασφάλεια για να το φέρεις Ελλαδα.Και αμοιβη εκτελωνιστή παντα...Οπότε βάλε κανα 2-3 χιλιάρικα ακομη...

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν!!!!

Ας τα πάρουμε τα πράγματα χαλαρά και από την αρχή:

Στους πίνακες εμφανίζει φορολογητέα αξία από 20.000 μέχρι 24.000€.Εμεις για να είμαστε μέσα ας υπολογίσουμε 26-27.000€.(έξτρα εξοπλισμός)

 

Μείωση λόγω παλαιότητας

Ποσοστό μείωσης

ανά μήνα

Για τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας 1,30

Για το δεύτερο χρόνο κυκλοφορίας 0,70

Για τον τρίτο χρόνο κυκλοφορίας 0,50

Για τα πέντε επόμενα χρόνια (4ο –8ο ) 0,40

Για τα τρία επόμενα χρόνια (9ο –11ο ) 0,30

Για τα δύο επόμενα χρόνια (12ο –13ο ) 0,20

Για τα επόμενα χρόνια 0,10

 

3 χρόνια παλαιότητα και 7 μήνες ίσον 32,8% μείωση αξίας

επιπλέον 0,83% λόγω χιλιομέτρων ,σύνολο 33,63% μείωση!

 

27.000-33,63%(-9080)=18.000€

επί 50% τέλος ταξινόμησης =9.000€ τελωνείο+εκτελωνιστικά+μεταφορικά

 

Αρα 19.000αγορά+9.000τελωνείο+λοιπά έξοδα για ένα αυτοκίνητο που στην Ελλάδα κάνει γύρω στις 30.000€

 

Δεν συμφέρει!!!

 

Edit:Ενα ευχαριστώ στον pontios76 που έφτιαξε το εύχρηστο πρόγραμμα υπολογισμού της μείωσης αξίας και υπολογισμού του φόρου (εφόσον ξέρουμε τη φορολογητέα αξία)

Το αρχείο του να υπενθυμίσω οτι βρίσκεται εδώ για όποιον το χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να κανω κι ε γω μια ερωτηση σε όσους γνωρίζουν.

Πότε θεωρεισαι τρίτεκνος?

Οταν εχεις αλλα 2 αδερφια τα οποια ειναι κατω των 18?Μόνο τότε?

Εγω εχω 2 αδερφια,το ενα ειναι 34 και το αλλο 33.Οι γονεις μου λογίζονται ως τρίτεκνοι?Δε νομίζω...

 

 

 

Προς rallis:Βαζω στο προγραμμα την τιμη αυτοκινητου 19000 εκει που λεει >2000 κυβικα.Βαζω και τους μηνες:12 πρωτου χρονου.12 δευτερου,12 τριτου και 8 μηνες 4ου χρονου.Συνολο 44 μηνες.Και βαζω και τα χιλιομετρα 2500 που ειπε ο φιλος.Δε βγαινει ομως 9000 τελωνειο!!

 

Πρεπει να βαλω κατι εκει που λεει αξια προ φορολογηση?δε με αφηνει το προγραμμα να πειραξω τιποτα σε αυτο το πεδιο!

Συνολο μου βγαινει 25.266

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανω κατι λαθος.Πρεπει στην τιμη του αυτοκινητου να βαλω οχι την τιμη που το βρισκω εγω πχ σε ενα σαιτ στο ιντερνετ,αλλα να βαλω την τιμη που υπαρχει στους πίνακες που εχουν οι τελωνειακοι.Ετσι δεν ειναι?Δηλαδη αν εγω βρω ενα αμαξι 19000 τοτε η τιμη του δεν ειναι 19000 που θα το πληρωσω

Αλλα θα φορολογηθω 23000 πχ διοτι 23000 λεει στους πινακες μαζι με τα εξτρα κλπ.

 

Και ετσι βαζω στο προγραμμα την τιμη 23000.Και αυτο που βρισκει την αξια προς φορολόγηση την οποια προσθέτω στην τιμή 19000 που θα το παρω!

 

Σωστος?

 

ΠΟυ θα βρω αυτους τους πινακες ομως?

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανω κατι λαθος.Πρεπει στην τιμη του αυτοκινητου να βαλω οχι την τιμη που το βρισκω εγω πχ σε ενα σαιτ στο ιντερνετ,αλλα να βαλω την τιμη που υπαρχει στους πίνακες που εχουν οι τελωνειακοι.Ετσι δεν ειναι?Δηλαδη αν εγω βρω ενα αμαξι 19000 τοτε η τιμη του δεν ειναι 19000 που θα το πληρωσω

Αλλα θα φορολογηθω 23000 πχ διοτι 23000 λεει στους πινακες μαζι με τα εξτρα κλπ.

 

Και ετσι βαζω στο προγραμμα την τιμη 23000.Και αυτο που βρισκει την αξια προς φορολόγηση την οποια προσθέτω στην τιμή 19000 που θα το παρω!

 

Σωστος?

 

ΠΟυ θα βρω αυτους τους πινακες ομως?

 

Σωστά τα λές.

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/MIN_MAX_OXHMATA_2005_2006.zip

Link to comment
Share on other sites

Η τελικη τιμή δηλαδη που υπολογίζει το προγραμμα ειναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ!Κανω λαθος?

Μονο ο φόρος μας ενδιαφερει και αυτος ειναι σωστος.

 

 

 

Αυτοι οι πινακες με βαση ποιους κανονες εχουν δημιουργηθει?Με βαση αλλα αυτοκινητα που εχουν εισαχθει?

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει κάποιο λάθος στον τελικό υπολογισμό του φόρου ,γιατί τα ποσοστά φορολόγησης είναι αυτά για αυτοκίνητα συμβατικής τεχνολογίας και όχι με προδιαγραφές euro4!Εχω στείλει μυνημα στον pontios76 να το ελέγξει και να μας πεί.

 

Οι πίνακες έχουν δημιουργηθεί από την τιμή χονδρικής των εργοστασίων προς τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες-ξανααναφερεται...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει κάποιο λάθος στον τελικό υπολογισμό του φόρου ,γιατί τα ποσοστά φορολόγησης είναι αυτά για αυτοκίνητα συμβατικής τεχνολογίας και όχι με προδιαγραφές euro4!Εχω στείλει μυνημα στον pontios76 να το ελέγξει και να μας πεί.

 

Οι πίνακες έχουν δημιουργηθεί από την τιμή χονδρικής των εργοστασίων προς τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες-ξανααναφερεται...

 

 

 

Εσυ ομως για τη Ζ4 του φίλου που ειδες οτι η τιμη της ειναι απο 20-24 χιλιαρικα και βαζεις και 26 να εισαι μεσα όπως λες?

Εχω βλεπω μονο μια Ζ4 που εχει αξια φορολογητεα 19656(νο 2041).

Μηπως ειναι η Ζ85 που λεει?

 

 

 

edit: οντως ειναι η Ζ85

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...ας το πιάσουμε απ'την αρχή!

 

1. Στο excel πρέπει να προσέχετε σε ποιά καρτέλα κάνετε τους υπολογισμούς σας. Κάτω αριστερά έχει 4 διαφορετικές καρτέλες ανάλογα με την κατηγορία καυσαερίων που είναι το όχημα και φυσικά υπολογίζει τον φόρο με τα ανάλογα ποσοστά.

 

2. Το excel υπολογίζει τον φόρο με βάση την εργοστασιακή αξία (CIF) του οχήματος, με τις ανάλογες απομειώσεις λόγω μηνών ηλικίας και χιλιομέτρων. Αυτό διότι κατά 99% όλοι πάιρνουν τιμολόγια αγοράς πολύ χαμηλότερα από αυτή την τιμή. Στην περίπτωση όμως που το τιμολόγιο αγοράς ξεπερνά την τιμή CIF-απομειώσεις, τότε πάνε όλα περίπατο και απλά βάζουμε το ανάλογο ποσοστό φόρου σε αυτή την τιμή και τέλος.

 

3. Σύντομα ευελπιστώ το excel να γίνει απολύτως ακριβές. Αυτή την στιγμή το μόνο που δεν υπολογίζει είναι τα έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης που χρεώνει το τελωνείο. Γνωρίζω ήδη ότι το ποσό είναι στάνταρ ανάλογα με τα κυβικά του οχήματος και είναι 510 ευρώ για τα 1,800κ.εκ και 600 ευρώ για τα 2.000κ.εκ.

 

4. Για το παράδειγμα του φίλου για το Ζ4 και με δεδομένο ότι είναι EURO4 (είναι?) αφού τελικά η αξία μετά τις απομειώσεις όπως την υπολόγισε ο φίλος rallis είναι μικρότερη από τις 19.000 ευρώ του τιμολογίου, απλά βάλτε το 50% στις 20.000 ευρώ (τιμολόγιο αγοράς + έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης) οπότε το τελωνείο θα κοστίσει περίπου 10.000 ευρώ.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

de kserw an lete ellada yia paradeigma alla ameriki menw..foto den exw ap'ekso einai ena sinithismeno viper, kitrino me tis duo mavres riges. 20ares mavres zantes kai brembo kokkina frena kai lambo portes. logika ta lefta exoun pesei katw apo to kapo to opoio den anoiksa.. dikio exete mallon vlakeia paw na kanw me to daneio alla na eixa ta lefta gamto....:cool:
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και 100 φορές να γράψεις την ίδια ερώτηση, δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει αν δεν αναφέρεις πληροφορίες για το όχημα που λες.

 

Τιμή αγοράς στη Γερμανία

Έτος κυκλοφορίας

Χιλιόμετρα

 

Και πάλι θα πάρεις μια εκτίμηση και όχι ακριβές νούμερο...

 

wraia..loipon endiaferomai gia to golf gt pou vgike prin dio xronia nomizw..1400 kivika 170 ps..,timi germanias dn gnwrizw..auto thelw na mathw..poso tha mou vgei peripou mazi me telwneio apo germania.dn thelw akrivws thn timi..sto peripou..k xiliometra mexri 80000 xiliometra..mia timi sto peripou.euxaristw polu.

Link to comment
Share on other sites

wraia..loipon endiaferomai gia to golf gt pou vgike prin dio xronia nomizw..1400 kivika 170 ps..,timi germanias dn gnwrizw..auto thelw na mathw..poso tha mou vgei peripou mazi me telwneio apo germania.dn thelw akrivws thn timi..sto peripou..k xiliometra mexri 80000 xiliometra..mia timi sto peripou.euxaristw polu.

 

Μάλλον πλάκα κάνεις ε?

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

ενταξει πες οτι το πειρες ποιος θα στο φτιαχνει δεν ειπες...κ για ποια χρηση το θες.

εσυ μπορεις να οδηγησεις αυτοκινητο σε πιστα κ μαλιστα φτιαγμενο?

ακομη κ απλο αυτοκινητο να χεις α σταδιο το συνεργειο σου το θες...

το αυτοκινητο ειναι με roll cage μεσα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αστο καλυτερα,μεινε σε αυτα που εχεις γιατι μια παροιμια λεει οτι οποιος ψαχνει τα πολλα χανει και τα λιγα.

αστο μην τυχων και σου κατσει και δεν πουληθει μετα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σ'ένα μηνα περίπου θα φέρω καινούργιο (τις κούτας) αυτοκίνητο από την Γερμανία. Ο έμπορος μου είπε ότι θα έχει ένα registration το αυτοκίνητο, στο όνομα τις εταιρίας, διότι για να ισχύει το service, κλπ σε άλλες χώρες έτσι πρέπει να είναι.

 

Ξέρει κανεις, αν το τελωνείο θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? Τα δικαιολογητικά που έχω---- το φέρνω με χαρτί μετοικεσίας. Ξέρω ότι θα πληρώσω ΦΠΑ + 20% τέλη ταξινόμησης. Απλώς φοβάμαι ότι θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι αυτό...φρέσκο...πληροφοριακό δελτίο από το τελωνείο...

 

http://rapidshare.com/files/125353938/plir_entypo_epiv_el_ext.pdf.html

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να κανω κι εγω μια ερωτηση σε όσους γνωρίζουν.

Πότε θεωρεισαι τρίτεκνος?

Οταν εχεις αλλα 2 αδερφια τα οποια ειναι κατω των 18?Μόνο τότε?

Εγω εχω 2 αδερφια,το ενα ειναι 34 και το αλλο 33.Οι γονεις μου λογίζονται ως τρίτεκνοι?Δε νομίζω...

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, και ευχαριστω σε οσους απαντησαν στην ερωτηση μου για τον εκτελωνισμο μιας Z4 11/04, αγορα 19.000ε, 25.000κμ, 2.500 kυβικα!

 

Ηθελα να παρατηρησω οτι τα 10.000ε για εκτελωνισμο μου φαινονται παρα πολλα! Φιλος μου εφερε SLK200 1 χρονου κ 2 μηνων, 12.500κμ, με ολα τα εξτρα (τα παντα ομως! μεχρι air scarf και navigation), και ο εκτελωνισμος του πηγε μαζι με αμοιβη εκτελωνιστη 8.000ε!!!!

 

Ειναι λοιπον δυνατον Z4, ηδη 4 χρονων, με 25.000κμ και εξτρα μονο ξενον και δερματινα θερμαινομενα καθισματα, να ειναι ο εκτελωνισμος 10.000ε?????

 

Αν δεν ειναι η 2.5 και ειναι η 2λιτρη, τοτε ποσο περιπου υπολογιζετε τον εκτελωνισμο??????

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...