Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, κ εύχομαι καλη χρονιά και ότι επιθυμείτε, ειδικα όσον αφορά το πάθος όλων μας, τα αυτοκίνητα!:rolleyes:

 

Έχω 3 ερωτήσεις να κάνω:

1η) Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στην Αγγλία, και σκέφτομαι το καλοκαίρι που ολοκληρώνω το μεταπτυχιακό μου, να αγοράσω αμάξι απο Γερμανία, να του βάλω αγγλικές πινακίδες, και απο Σεπτέμβρη αν γυρίσω Ελλάδα μόνιμα, να το κυκλοφορώ Ελλάδα με αγγλικές πινακίδες και απλά να το βγάζω εκτός Ελλάδας 2 φορές τον χρόνο για μερικές μέρες κάθε φορά! Γίνεται?

 

2η) Προς φοιτητές εξ Αγγλίας ή κάτοικους εξωτερικου! Τι χρειάζεται για να βάλω στο αμάξι που θα φέρω απο Γερμανία αγγλικές πινακίδες και να τοχς στο όνομα μου? (πχ αγγλικό τηλ στο ονομα μου? κλπ)

 

3η) Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως με το σύστημα εκτελωνισμού, αν τελικα αποφασισω να μην βάλω αγγλικες πινακιδες, αλλα να προβω σε εκτελωνισμο του αυτοκινητου στην Ελλαδα με ελληνικες πινακιδες, ποσο θα μου κοστισει περιπου ο εκτελωνισμος? Μιλάω για Porsche Boxster, μοντελο 3 χρονων, 2700κυβ, 25.000km με τιμή αγοράς στην Γερμανία 30.000-32.000ευρω.!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους, και πάλι τις ευχές μου για ενα εξαιρετικό 2008!!! :)

Λευτέρης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κ εύχομαι καλη χρονιά και ότι επιθυμείτε, ειδικα όσον αφορά το πάθος όλων μας, τα αυτοκίνητα!:rolleyes:

 

Έχω 3 ερωτήσεις να κάνω:

1η) Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στην Αγγλία, και σκέφτομαι το καλοκαίρι που ολοκληρώνω το μεταπτυχιακό μου, να αγοράσω αμάξι απο Γερμανία, να του βάλω αγγλικές πινακίδες, και απο Σεπτέμβρη αν γυρίσω Ελλάδα μόνιμα, να το κυκλοφορώ Ελλάδα με αγγλικές πινακίδες και απλά να το βγάζω εκτός Ελλάδας 2 φορές τον χρόνο για μερικές μέρες κάθε φορά! Γίνεται?

 

2η) Προς φοιτητές εξ Αγγλίας ή κάτοικους εξωτερικου! Τι χρειάζεται για να βάλω στο αμάξι που θα φέρω απο Γερμανία αγγλικές πινακίδες και να τοχς στο όνομα μου? (πχ αγγλικό τηλ στο ονομα μου? κλπ)

 

3η) Επειδή έχω μπερδευτεί τελείως με το σύστημα εκτελωνισμού, αν τελικα αποφασισω να μην βάλω αγγλικες πινακιδες, αλλα να προβω σε εκτελωνισμο του αυτοκινητου στην Ελλαδα με ελληνικες πινακιδες, ποσο θα μου κοστισει περιπου ο εκτελωνισμος? Μιλάω για Porsche Boxster, μοντελο 3 χρονων, 2700κυβ, 25.000km με τιμή αγοράς στην Γερμανία 30.000-32.000ευρω.!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους, και πάλι τις ευχές μου για ενα εξαιρετικό 2008!!! :)

Λευτέρης!

 

Ξεκινάω από το τέλος:

---> 30-32 χιλιάρικα για boxster είναι πάρα πολλά λεφτά. δεν θα πρέπει να δώσεις πάνω από 25. όλη η γερμανία είναι γεμάτη boxster... έχει περισσότερες από τα smart.

 

---> εάν βγάλεις άδεια κυκλοφορίας (πινακίδες) στην Αγγλία θα πρέπει να σκεφτείς ότι θα πρέπει να το έχεις ασφαλισμένο εκεί. Μια μικρή σύγκριση... στην ελλάδα μικτή για το boxster θα είναι περίπου 1300-1500 ευρώ. στην Αγγλία πολύ αμφιβάλλω να σου κάνουν κάποια ασφάλιση για λιγότερα από 3000 λίρες, δλδ 4500 ευρώ... και μόνο η διαφορά στην 5-ετία από τα ασφάλιστρα είναι περίπου το κόστος εκτελωνισμού...

 

---> 3ο σημαντικό στοιχείο. Για την ανανέωση της ασφάλειας πρέπει το αυτοκίνητο να περνά ΚΤΕΟ. Και απ'όσων γνωρίζω αυτό δεν μπορεί να γίνεται στην ελλάδα και να παρουσιάζεις το έγγραφο στην αγγλία. Πρέπει όμως να ρωτήσεις. Για τη Σουηδία και τη Γερμανία που ρώτησα ήταν αρνητικοί. Κάποιες χώρες δε (βλ. Σουηδία) το αυτοκίνητο πρέπει να περνά ΚΤΕΟ κάθε χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

@ bremen1

 

 

telika file to astra coupe turbo apo to 2001 hdh exei schluesselnummer 62!!

 

ayto ti shmainei gia mena? oti akoma kai 2001 montelo an brw,tha einai fthno sxetika sto telwneio?

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Από την στιγμή που έχει 62 είναι οκ.

Πρόσεξε όμως έιναι Schadstoffschlussel και όχι schluesselnummer

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ καλή χρονιά σε ολους.

θέλω να φέρω απο αμερική μια eclipse 2007 μοντέλο.

χώρια απο την τιμή αγοράς που ειναι 17000$ και 1000$ τα μεταφορικά από εκεί

και έπειτα...τι πόσα ευρώπουλα θέλω ακόμα?

το αμάξι ειναι 2.4 cc full extra.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 100% δεν έχει αλλάξει τίποτα στις οδηγίες. Θα πάρω ημερομηνία αρχές φεβρουαρίου για Μ5 11/2000 euro3 στο 50%. Σήμερα μίλησα με εκτελωνιστή και μου είπε και την επιβάρυνση που θα έχω.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ καλή χρονιά σε ολους.

θέλω να φέρω απο αμερική μια eclipse 2007 μοντέλο.

χώρια απο την τιμή αγοράς που ειναι 17000$ και 1000$ τα μεταφορικά από εκεί

και έπειτα...τι πόσα ευρώπουλα θέλω ακόμα?

το αμάξι ειναι 2.4 cc full extra.

 

Καμια 10άρα χιλίαδες ΧΑΛΑΡΑ....

 

Εντομεταξύ τα μεταφορικά που λές μου φαίνονται λίγα...

Link to comment
Share on other sites

endiaferome gia ena s2000 mondelo 2000 poso tha paei to telonio???

 

exw atomo stin oikogenia me anapiria an to grapso sto onoma tou kovei tipota to teloneio???

 

νομιζω πως για το γραψεις σαν αναπηρικο πρεπει να ειναι καινουργιο και να μην εχει πληρωσει τιποτα απο φορους αλλιως δεν σε συμφερει!

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Edw kai 3-4 mines parakolouthw kai psaxnw genika plirofories gia eisagwgi apo germania.

 

Skopevw na ferw ena Audi A3 FSI 1.6 2005-2007

Ematha (mesa apo to telwneio) oti i timi cif tou aytokinitou einai kapou sta 11.500 euro (an kai mou fenetai ligo mikri).

To aytokinito tha to agorasw apo gemania kapou 16.500 - 17.500 euro.

 

Yparxei periptwsi na katevasw to aytokinito "me mikrotero timologio" wste na meiwthei ligo to telwneio???

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω εκεί το αυτοκίνητο που θα φέρω στην ελλάδα mitsubishi eclipse 2.4 κοστίζει με όλα τα αξεσουάρ που θέλω καινουργιο 14200 euro.καινούργιο!!!

και εσυ μου λες πώς θέλω 10000euro?χαλαρα κιόλας???

μήπως τα παραλές λίγο?

πώς υπολογίζω μόνος????

εδώ ο γείτονάς μου που έχει 4 ferrari πιο λίγα έχει δώσει.

αν κάποιος μπορεί και ξέρει στα σίγουρα ας απαντήση.

αλλιώς πάω κ ρωτάω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

O φόρος για πάνω από 2000 κυβικά είναι 50%.

 

Επιπλέον υπάρχει ΦΠΑ 19%

 

Τέλος για εισαγωγές εκτός ΕΕ υπάρχει έξτρα φόρος 10% (για αυτό δεν είμαι πλέον απόλυτα βέβαιος).

 

Συνεπώς το 10.000 σαν τάξη μεγέθους είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Schadstoffcodes/Emissionsklassen

00 Geschlossen

01 Geschlossen schadstoffarm

02 Bed. schadstoffarm C/XXIII

03 Fahrzeuge zwischen 1,4 l und 2 l Hubraum müssen im Kfz-Schein den Eintrag "G-Kat" haben.

04 Im Kfz-Schein muss in der Rubrik "Antriebsart" der Zusatz "G-Kat 51" eingetragen sein.

05 Bedingt Schadstoffarm A

06 Anl. XXIV

07 Bedingt Schadstoffarm B

08 Anl. XXIV B

09 Bedingt Schadstoffarm C

10 Anl. XXIV C

11 Schadstoffarm E1

12 Bes. schadstoffarm 0,08

13 Bes. schadstoffarm E1 0,08

14 Schadstoffarm E2

15 91/441/EWG; Anh. I 8.1

16 Schadstoffarm E2, 8.1

17 91/441/EWG; Anh. I 8.3

18 Schadstoffarm 93/59/EWG I

19 Schadstoffarm 93/59/EWG II

20 Schadstoffarm 93/59/EWG III

21 Schadstoffarm E2, G:92/97 EWG

22 Schadstoffarm 93/59/I, G:92/97 EWG

23 Schadstoffarm 93/59/II, G:92/97 EWG

24 Schadstoffarm 93/59/III, G:92/97 EWG

25 Schadstoffarm EURO 2

26 Schadstoffarm EURO 2, G:92/97/EWG

27 96/69/EG I

28 96/69/EG II

29 96/69/EG III

30 Schadstoffarm D3

31 Schadstoffarm D3 I

32 Schadstoffarm D4

33 Schadstoffarm D4 I

34 Schadstoffarm E2, 5 Liter

35 Schadstofffarm EURO 2, 5 Liter

36 Schadstoffarm D3, 5 Liter

37 Schadstoffarm D3 I, 5 Liter 41 Schadstoffarm EURO 2, 3 Liter

42 Schadstoffarm D3, 3 Liter

43 Schadstoffarm D4, 3 Liter

44 EURO 3

45 EURO 3, 5 Liter

46 EURO 3, 3 Liter

47 96/69/EG I, A

48 98/69/EG I, A, 5 Liter

49 98/69/EG II, A

50 98/69/EG II, A, 5 Liter

51 98/69/EG III, A

52 98/69/EG III, A, 5 Liter

53 EURO 3 und D4

54 EURO 3, 5 Liter und D4

55 EURO 3, 3 Liter und D4

56 98/69/EG I, A und D4I

57 98/69/EG I, A, 5 Liter und D4I

58 98/69/EG II, A und D4I

59 98/69/EG II, A 5 Liter und D4I

60 98/69/EG III, A und D4I

61 98/69/EG III, A, 5 Liter und D4I

62 EURO 4

63 EURO 4, 5 Liter

64 EURO 4, 3 Liter

65 98/69/EG I, B

66 98/69/EG I, B, 5 Liter

67 98/69/EG II, B

68 98/69/EG II, B, 5 Liter

69 98/69/EG III, B

70 98/69/EG III, B, 5 Liter

71 91/542/EWG, B (EURO 2)

72 1999/96/EG, A (EURO 4)

73 1999/96/EG, B1 (EURO 4)

74 1999/96/EG, B2 (EURO 4)

75 1999/96/EG, C, EEV (EURO 4)

77 Schadstoffarm E2/Nachgerüstet

88 Emissionsklasse unbekannt

98 Historische Fahrzeug

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα 10 σελίδες στο θέμα για να βρώ κάτι αντίστοιχω αλλα τίποτα... Το Google δεν με βοήθησε και πολυ... Οπότε σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα αυτό μήπως βγάλω άκρη....:X:confused:

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αγοράσω αμάξι απο Γερμανία... Και λόγω τιμής, και λόγω προδιαγραφων. Λοιπον τοσα χρόνια ακουγα για τη φορολογία, πως η Ελλάδα παραγκωνίζει τις εντολές της Ευροπαϊκής Ένωσης για να ανοίξει τα σύνορα, αφου συνέφερε να πληρώνει πρόστιμο στην ΕΕ αλλά να μαζεύει τα φράγκα από τους φόρους εκτελωνισμου. Ακόμα είχα ακούσει πως το χρονικό όριο προκειμένου να συμμορφωθεί η Ελλάδα στους κανόνες της ΕΕ έληγε με το τέλος του 2007.

 

Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτά; Τα σύνορα είναι ανοιχτά ή πληρώνουμε ακόμα δασμούς;:wacko:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!:happy:

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρωνουμε ακοα δασμους,αλλα νομιζω οτι υπαρχει σχετικο θεμα,ριξε μια ματια εδω www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=20317

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσα προστιμα και να φαμε οι δασμοι δε λενε να φυγουν..λογικο για τους καρεκλοκενταυρους που μας κυβερνουν βεβαια αφου οι οικονομικες κυρωσεις που εχουν ειναι ψιχουλα μπροστα σε αυτα που βγαζουν απο τους δασμους..ετσι ειναι πολυ συγκεκριμενες οι περιπτωσεις αυτοκινητων που σε συμφερει να φερεις απο γερμανια..
Link to comment
Share on other sites

H Ελλάδα ως χώρα έχει το δικαίωμα να έχει δασμούς.

Από το δικαστήριο καταδικαστήκαμε και με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν συμμορφωθήκαμε (υποτίθεται τουλάχιστον).

Ποτέ δε ζητήθηκε από την Ελλάδα να καταργήσει τους δασμούς ή να τους μειώσει. Το δικαστήριο έγινε για τον τρόπο που η Ελλάδα αξιολογούσε την (φορολογητέα) αξία κάποιου αυτοκινήτου που συχνά ήταν πάνω από την πραγματική.

 

Υψηλούς δασμούς στα αυτοκίνητα δεν έχουμε μόνο εμείς αλλά και άλλες χώρες χωρίς αυτοκινητοβιομηχανία όπως η Πορτογαλία κσι νομίζω η Δανία.

Link to comment
Share on other sites

ο ορος "Δασμοι" εχει καταργηθει.....γι'αυτο ακριβως τρωγαμε αρχικα προστιμο....τον αλλαξαμε σε "τελος ταξινομησης"...οπως λεει και ο nickolas ποτε δε ζητηθηκε να καταργησουμε τα τελη ταξινομησης στα μεταχειρισμενα...και τα καινουρια αυτοκινητα εχουν τελη ταξινομησης...

η αναπροσαρμογη που ψηφιστηκε ειναι σε σωστο δρομο...το θεμα ειναι οτι δεν εφαρμοζεται ακομα στην πραξη...ειναι ισως νωρις ακομα , 12 Ιανουαριου..

επισης,μετα απο οσα εχουν γραφτει στο thread ειναι αστειο , κατ'εμε, να μη μπορει καποιος να υπολογισει πχ τα τελη ταξινομησης για μια Ζ4 2.0 του 2006....με λιγο διαβασμα και κοινη λογικη βγαινει...αντιθετα γεμιζουμε το thread ποσο το ενα και ποσο το αλλο...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου να είστε όλοι καλά , πολύ καλά.

 

Οι πίνακες που έδωσες είναι ,πιθανότατα ακριβείς . Ομως γιατί δεν μας γράφεις και τα αντίστοιχα έτη παραγωγής;

 

--------------

Απο την πλευρά μου θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα :

 

1. Πηγαίνεις Γερμανία και παίρνεις ( απο μάνδρα ή ιδιώτη ) ένα αυτοκίνητο (π.χ. BMW 325) . Το πληρώνεις και είναι δικό σου!

2. Πως το φέρνεις στην Ελλάδα ; Μπορείς οδικώς ; Τι πινακίδες θα έχεις ; Του προηγούμενου(Α) ιδιοκτήτη ή zoll(Β) ?

3.α . Φθάνεις στα σύνορα με πινακίδες του πρώην (Α) . Μπαίνεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα([μη σου πούν πως το έκλεψες αφου θα έχουμε Έλληνα οδηγό και γερμανικό αυτοκίνητο;] ,φθάνεις στην Αθήνα (π.χ) και εκεί το διαλύεις αναβαθμίζοντας το δικό σου σαράβαλο. Του ταχυδρομείς τις πινακίδες . Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ; ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ ; ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ; Μήπως μετά απο μερικές ημέρες σε ψάχνουν απο το τελωνείο να ταξινομίσεις το αυτοκίνητο που έφερες ;

3.β. Τα ίδια ερωτήματα αν έλθεις με πινακίδες zoll .Πιστεύω , δεν ξέρω , η λογική μου το υποστηρίζει , πως τώρα οπωσδήποτε θα σε καταγράψουν ( είσοδος αυτοκινήτου με zoll πινακίδες ) και θα έλθει η κλίση....

4. Είναι δυνατόν να έλθει το αυτοκίνητο φορτωμένο σε νταλίκα , χωρίς πινακίδες ή με πινακίδες(Α) ή με πινακίδες (Β) και να παραδοθεί στο συνεργείο σου ; Με τι στοιχεία θα γίνει η μεταφορά ; Με τα πραγματικά ή τυχαία ;

 

5. Μήπως ο μόνος τρόπος να φέρεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά και χωρίς τελωνείο είναι να έχεις κόψει το σασσί πρίν ;

 

Θα παρακαλούσα τον argyriskr ή όποιον γνωρίζει καλά να απαντήσει τεκμηριωμένα .

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

 

--------------

Απο την πλευρά μου θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα :

 

1. Πηγαίνεις Γερμανία και παίρνεις ( απο μάνδρα ή ιδιώτη ) ένα αυτοκίνητο (π.χ. BMW 325) . Το πληρώνεις και είναι δικό σου!

2. Πως το φέρνεις στην Ελλάδα ; Μπορείς οδικώς ; Τι πινακίδες θα έχεις ; Του προηγούμενου(Α) ιδιοκτήτη ή zoll(Β) ?

3.α . Φθάνεις στα σύνορα με πινακίδες του πρώην (Α) . Μπαίνεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα([μη σου πούν πως το έκλεψες αφου θα έχουμε Έλληνα οδηγό και γερμανικό αυτοκίνητο;] ,φθάνεις στην Αθήνα (π.χ) και εκεί το διαλύεις αναβαθμίζοντας το δικό σου σαράβαλο. Του ταχυδρομείς τις πινακίδες . Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ; ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ ; ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ; Μήπως μετά απο μερικές ημέρες σε ψάχνουν απο το τελωνείο να ταξινομίσεις το αυτοκίνητο που έφερες ;

3.β. Τα ίδια ερωτήματα αν έλθεις με πινακίδες zoll .Πιστεύω , δεν ξέρω , η λογική μου το υποστηρίζει , πως τώρα οπωσδήποτε θα σε καταγράψουν ( είσοδος αυτοκινήτου με zoll πινακίδες ) και θα έλθει η κλίση....

4. Είναι δυνατόν να έλθει το αυτοκίνητο φορτωμένο σε νταλίκα , χωρίς πινακίδες ή με πινακίδες(Α) ή με πινακίδες (Β) και να παραδοθεί στο συνεργείο σου ; Με τι στοιχεία θα γίνει η μεταφορά ; Με τα πραγματικά ή τυχαία ;

 

5. Μήπως ο μόνος τρόπος να φέρεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά και χωρίς τελωνείο είναι να έχεις κόψει το σασσί πρίν ;

 

Θα παρακαλούσα τον argyriskr ή όποιον γνωρίζει καλά να απαντήσει τεκμηριωμένα .

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Εάν είναι να φέρεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά, τότε δεν υπάρχει τελωνείο (αν μιλάμε πάντα για εισαγωγή απο χώρα της Ε.Ε.).

 

Το αγοράζεις στο ονομά σου και το φέρνεις ελλάδα και το διαλύεις.

 

Χαλαρά το αγοράζεις χωρίς πινακίδες και το βάζεις στην νταλίκα και στο φέρνει εκεί που θέλεις. (Προϋπόθεση για να μην περάσεις το τελωνείο είναι να μην το θέσεις σε κίνηση). Γενικά αυτό δεν διαφέρει σε τίποτα απο το να φέρεις απλά ανταλλακτικά.

 

Αλλίως (χωρίς να ξέρω σίγουρα), το φέρνεις απο εκεί με τις παλίες του πινακίδες (που θα είναι στο ονομά σου μάλλον) και όταν έρθεις Ελλάδα καταθέτεις της πινακίδες.

 

 

Γενικά το τελωνείο είναι όταν θέλεις το αυτοκίνητο για να το μετακινείς, εάν το θέλεις για ανταλλακτικά ή για να το βάλεις στο σαλόνι σου ή σε μια συλλογή, και δεν το μετακινείς ποτέ, δεν χρειάζεται να το εκτελωνίσεις...

Link to comment
Share on other sites

mia aporia exw kai egw gia mia C 200 apo 2004 kai ystera poso pane ta telwneia synolo? as poume gia mia tetoia http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=bahhurwmogxi kai genika me agora ekei gyrw sta 15xil poso epipleon tha moy kostisei?
[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου να είστε όλοι καλά , πολύ καλά.

 

Οι πίνακες που έδωσες είναι ,πιθανότατα ακριβείς . Ομως γιατί δεν μας γράφεις και τα αντίστοιχα έτη παραγωγής;

 

--------------

Απο την πλευρά μου θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα :

 

1. Πηγαίνεις Γερμανία και παίρνεις ( απο μάνδρα ή ιδιώτη ) ένα αυτοκίνητο (π.χ. BMW 325) . Το πληρώνεις και είναι δικό σου!

2. Πως το φέρνεις στην Ελλάδα ; Μπορείς οδικώς ; Τι πινακίδες θα έχεις ; Του προηγούμενου(Α) ιδιοκτήτη ή zoll(Β) ?

3.α . Φθάνεις στα σύνορα με πινακίδες του πρώην (Α) . Μπαίνεις κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα([μη σου πούν πως το έκλεψες αφου θα έχουμε Έλληνα οδηγό και γερμανικό αυτοκίνητο;] ,φθάνεις στην Αθήνα (π.χ) και εκεί το διαλύεις αναβαθμίζοντας το δικό σου σαράβαλο. Του ταχυδρομείς τις πινακίδες . Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ; ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ ; ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ; Μήπως μετά απο μερικές ημέρες σε ψάχνουν απο το τελωνείο να ταξινομίσεις το αυτοκίνητο που έφερες ;

3.β. Τα ίδια ερωτήματα αν έλθεις με πινακίδες zoll .Πιστεύω , δεν ξέρω , η λογική μου το υποστηρίζει , πως τώρα οπωσδήποτε θα σε καταγράψουν ( είσοδος αυτοκινήτου με zoll πινακίδες ) και θα έλθει η κλίση....

4. Είναι δυνατόν να έλθει το αυτοκίνητο φορτωμένο σε νταλίκα , χωρίς πινακίδες ή με πινακίδες(Α) ή με πινακίδες (Β) και να παραδοθεί στο συνεργείο σου ; Με τι στοιχεία θα γίνει η μεταφορά ; Με τα πραγματικά ή τυχαία ;

 

5. Μήπως ο μόνος τρόπος να φέρεις αυτοκίνητο για ανταλλακτικά και χωρίς τελωνείο είναι να έχεις κόψει το σασσί πρίν ;

 

Θα παρακαλούσα τον argyriskr ή όποιον γνωρίζει καλά να απαντήσει τεκμηριωμένα .

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Μονο εαν το αυτοκινητο ερθει κομμενο στη μεση δεν πληρωνει δασμους. Διαφορετικα πληρωνει τελωνειο σε οποια κατασταση και εαν ειναι.

Μια λυση ειναι να το φερεις με zoll (με μονιμες δεν γινεται) και να το βαλεις μεσα αδηλωτο. Εαν σε τσιμπησουν ομως να το κυκλοφορεις θα πληρωσεις την αξια του αυτοκινητου επι 3.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εαν το αυτοκινητο ερθει κομμενο στη μεση δεν πληρωνει δασμους. Διαφορετικα πληρωνει τελωνειο σε οποια κατασταση και εαν ειναι.

Μια λυση ειναι να το φερεις με zoll (με μονιμες δεν γινεται) και να το βαλεις μεσα αδηλωτο. Εαν σε τσιμπησουν ομως να το κυκλοφορεις θα πληρωσεις την αξια του αυτοκινητου επι 3.

 

ΑΥτο είναι σίγουρο;;;

Μου φαίνεται λίγο κουλό, καθώς εάν το φέρνεις μόνο π.χ. για να το βλέπεις, δεν υπάρχει λόγος για να πληρώσεις τέλος ταξινόμισης, διότι πολυ απλά το αυτοκίνητο δεν θα ταξινομιθεί!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτο είναι σίγουρο;;;

Μου φαίνεται λίγο κουλό, καθώς εάν το φέρνεις μόνο π.χ. για να το βλέπεις, δεν υπάρχει λόγος για να πληρώσεις τέλος ταξινόμισης, διότι πολυ απλά το αυτοκίνητο δεν θα ταξινομιθεί!

Δυστυχως οι κρατικες υπηρεσιες εχουν αλλη αποψη. Και ναι,αυτο που σου λεω ειναι 100 τα 100 σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...