Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελληνικα βιβλια θα μπορουμε να διαβασουμε αμεσα;

 

Στην αρχή τουλάχιστον η εφαρμογή ibook δεν θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και επομένως δεν θα έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις ελληνικά βιβλία από εκεί. Τώρα ενδεχομένως να υπάρχει η δυνατότητα να περνάς σε ένα συγκεκριμένο φάκελο ebooκs από τον υπολογιστή είτε με την μορφή pfd είτε με κάποια άλλη συμβατή μορφή και να τα διαβάζεις στο ipad. ;)

 

Επίσης από ότι φαίνεται η Amazon είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει και εκείνη την εφαρμογή amazon kindle για το ipad με την οποία θα έχεις πρόσβαση σε όλη την συλλογή ebooks που διατηρεί η ίδια. Έχω την εντύπωση πως μέσα σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται και ελληνικά βιβλία χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρος.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Πολύ καλή επιλογή επιλογή για όσους θέλουν να μεταφέρουν αρχεία από κάρτες ή υπολογιστές στο iPad (και όχι μόνο). Σίγουρα θα δούμε κι άλλα τέτοια εξαρτήματα στο μέλλον!

 

Αν μπορούσε κάποιος να με διαβεβαιώσει ότι θα βγει και μια κάμερα για το iPad. Μόνο γι αυτό μετανιώνω που θα πάρω την 1η έκδοση... :rolleyes:

 

 

 

Νομίζω ότι θα εκπλαγούμε όλοι από την επιτυχία που θα έχει το iPad και η οποία θεωρώ ότι θα είναι εξίσου αν όχι μεγαλύτερη του iPhone. Κι αυτό για 2 κυρίους λόγους:

 

1. Επειδή βασίζεται στο ίδιο λειτουργικό με το iPhone. Το iPhone OS έχει ήδη ανοίξει το δρόμο, κάνοντας το touch interface οικείο σε πολύ κόσμο. Συνεπώς, το iPad δεν έχει πλέον να αντιμετωπίσει "σηκωμένα φρύδια", αλλά πατά και συνεχίζει σε ένα καθιερωμένο λειτουργικό χωρίς να απαιτεί εκ νέου εκμάθηση. Οσοι το επιλέξουν, γνωρίζουν ήδη τα βασικά και δεν φοβούνται μήπως βρεθούν προς εκπλήξεως μπροστά σε ένα άγνωστο περιβάλλον.

 

2. Επειδή στην τελική ένα smartphone δεν το χρειάζονται όλοι. Κι αυτό το βλέπω γύρω μου καθημερινά. Πολλοί έχουν iPhones, αλλά ούτε οι μισοί εξ αυτών δεν έχουν ενεργοποιήσει κάποιο data plan. Οχι τόσο επειδή δεν ενδιαφέρονται για email/surfing αλλά επειδή δεν θέλουν ένα έξτρα πάγιο. Αντίθετα, ακόμα και οι πιο αδαείς ξέρουν για το wifi και θα το χρησιμοποιήσουν αν είναι δωρεάν. Και οι πιο πολλοί παίζουν παιχνίδια. Συνεπώς, μια συσκευή τύπου iPad θα φανεί χρήσιμη σε πολύ περισσότερο κόσμο συγκριτικά με ένα smartphone. Αντικειμενικά, εάν δεν υπήρχαν επιδοτήσεις για το iPhone, θα το έπαιρνε αρκετά λιγότερος κόσμος (πράγμα που βέβαια ισχύει για όλα τα high end smartphones της αγοράς). Το iPad όμως ίσως μπορεί να δικαιολογήσει καλύτερα ολόκληρη την τιμή του...

 

Το κοντινό μέλλον θα δείξει...

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα εκπλαγούμε όλοι από την επιτυχία που θα έχει το iPad και η οποία θεωρώ ότι θα είναι εξίσου αν όχι μεγαλύτερη του iPhone. Κι αυτό για 2 κυρίους λόγους:

1. ....................

2. ....................

Το κοντινό μέλλον θα δείξει...

 

Γι το πρωτο θα συμφωνησω, για το δευτερο δεν συμφωνω κατα την προσωπικη μου αποψη. Οσο ευκολο ειναι να συνδεθεις με Wifi στο ipad αλλο τοσο ειναι και με iphone. Ποια η διαφορα ?

Εξαλλου, ενα κινητο το παιρνουν ολοι και συγκεκριμενα το μηλο το παιρνουν αυτοι που το χρειαζονται και θα χρησιμοποιησουν οσο το δυνατο περισσοτερες λειτουργιες του, αυτοι που δεν το χρειαζονται αλλα τους αρεσει να χρησιμοποιουν διαφορα gadgets με ποληθωρα λειτουργιων και αυτοι που ακολουθουν τη μοδα. Στην πρωτη κατηγορια ισως και να παρουν ipad παρα το μεγεθος (δεν συγκρινεται μια συσκευη 10" με μια 3,5"), στη δευτερη μπορει ναι μπορει και οχι, μια και παραλληλα θα πρεπει να εχουν και κινητο, στη δε τριτη νομιζω ελαχιστοι. Καλη η μοδα αλλα δεν τους ενδιαφερει σαν συσκευη, αυτοι ενα μοδατο κινητο επιθυμουσαν. Αρα .....

Οπως ειπες και συ "Το κοντινό μέλλον θα δείξει..." :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τουλάχιστον η εφαρμογή ibook δεν θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και επομένως δεν θα έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις ελληνικά βιβλία από εκεί. Τώρα ενδεχομένως να υπάρχει η δυνατότητα να περνάς σε ένα συγκεκριμένο φάκελο ebooκs από τον υπολογιστή είτε με την μορφή pfd είτε με κάποια άλλη συμβατή μορφή και να τα διαβάζεις στο ipad. ;)

 

Επίσης από ότι φαίνεται η Amazon είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει και εκείνη την εφαρμογή amazon kindle για το ipad με την οποία θα έχεις πρόσβαση σε όλη την συλλογή ebooks που διατηρεί η ίδια. Έχω την εντύπωση πως μέσα σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται και ελληνικά βιβλία χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρος.

 

μια ζωη η ελλαδα δεν συμπεριλαμβανεται πουθενα, ουτε σαν γλωσσα ουτε εφαρμογες τρεχουν στην χωρα μας ουτε τιποτα..

το Ουζμπερκισταν και μεις :lol:

θελουμε και ipad στο Ελλαδα τρομαρα μας :lol:

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Οσο ευκολο ειναι να συνδεθεις με Wifi στο ipad αλλο τοσο ειναι και με iphone. Ποια η διαφορα ?

Εξαλλου, ενα κινητο το παιρνουν ολοι και συγκεκριμενα το μηλο το παιρνουν αυτοι που το χρειαζονται και θα χρησιμοποιησουν οσο το δυνατο περισσοτερες λειτουργιες του, αυτοι που δεν το χρειαζονται αλλα τους αρεσει να χρησιμοποιουν διαφορα gadgets με ποληθωρα λειτουργιων και αυτοι που ακολουθουν τη μοδα.

 

Δεν λέω ότι είναι δυσκολότερο. Απλά ο πολύς κόσμος δεν νιώθει (ακόμα) την ανάγκη πρόσβασης στο ίντερνετ από το κινητό, ειδικά αν είναι επί πληρωμή κιόλας. Σκέφτομαι δηλαδή ότι οι περισσότεροι χρειάζονται ένα iPod Touch και ένα ΝΟΚΙΑ που θα βγάζει καλές φωτογραφίες και θα έχει ανοιχτό BT για να ανταλάσσουν τις επιτυχίες της Τζούλιας. Ε, λοιπόν, το iPad ανοίγει μια νέα προοπτική για πολλούς απ αυτούς. Μπορεί να βλέπει φωτό/βίντεο και να παίζει παιχνίδια σε μια συσκευή που είναι πιο απλή από ένα netbook και δεν κοστίζει υπερβολικά περισσότερο. Νομίζω ότι το δόλωμα θα πιάσει :)

 

Επιπλέον, το iPad μπορεί ν' αποτελέσει το όχημα πρόσβασης σε μια κατηγορία (για να μην πω ηλικία) ανθρώπων που δεν ασχολήθηκαν με υπολογιστές. Αν βάλω για παράδειγμα τον πατέρα μου μπροστά σε έναν υπολογιστή με οποιοδήποτε λειτουργικό, θα τα χάσει- εικονίδια εδώ, μενού εκεί, κουμπάκια παραπέρα. Αν δεν απογοητευτεί, πάντως σίγουρα θα κινείται πολύ περιορισμένα- θα επαναλαμβάνει μια ρουτίνα που θα του έχω μάθει- κι όλα αυτά με την ευχή να μην βγει κάνα περίεργο μήνυμα στην οθόνη... Η καλύτερη λύση για τον πατέρα μου αλλά και για πολύ κόσμο σε ανάλογη κατάσταση είναι ένα iPad, που έχει δυνατότητες *παρόμοιες* αλλά χωρίς την πολυπλοκότητα ενός κανονικού λειτουργικού. Και επιπλέον, διαθέτει έναν πιο φυσικό τρόπο πλοήγησης, γιατί, ναι, το ποντίκι και το διπλό κλικ είναι πιο δύσκολο από το άγγιγμα και το απλό ταπ... Γι αυτό σας λέω, το iPad θα κάνει θραύση! Επρεπε όμως να προσθέσουν την καμερούλα- ασυγχώρητοι! :mad:

Edited by ivassilis
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι είναι δυσκολότερο. Απλά ο πολύς κόσμος δεν νιώθει (ακόμα) την ανάγκη πρόσβασης στο ίντερνετ από το κινητό, ειδικά αν είναι επί πληρωμή κιόλας. Σκέφτομαι δηλαδή ότι οι περισσότεροι χρειάζονται ένα iPod Touch και ένα ΝΟΚΙΑ που θα βγάζει καλές φωτογραφίες και θα έχει ανοιχτό BT για να ανταλάσσουν τις επιτυχίες της Τζούλιας. Ε, λοιπόν, το iPad ανοίγει μια νέα προοπτική για πολλούς απ αυτούς. Μπορεί να βλέπει φωτό/βίντεο και να παίζει παιχνίδια σε μια συσκευή που είναι πιο απλή από ένα netbook και δεν κοστίζει υπερβολικά περισσότερο. Νομίζω ότι το δόλωμα θα πιάσει :)

 

Επιπλέον, το iPad μπορεί ν' αποτελέσει το όχημα πρόσβασης σε μια κατηγορία (για να μην πω ηλικία) ανθρώπων που δεν ασχολήθηκαν με υπολογιστές. Αν βάλω για παράδειγμα τον πατέρα μου μπροστά σε έναν υπολογιστή με οποιοδήποτε λειτουργικό, θα τα χάσει- εικονίδια εδώ, μενού εκεί, κουμπάκια παραπέρα. Αν δεν απογοητευτεί, πάντως σίγουρα θα κινείται πολύ περιορισμένα- θα επαναλαμβάνει μια ρουτίνα που θα του έχω μάθει- κι όλα αυτά με την ευχή να μην βγει κάνα περίεργο μήνυμα στην οθόνη... Η καλύτερη λύση για τον πατέρα μου αλλά και για πολύ κόσμο σε ανάλογη κατάσταση είναι ένα iPad, που έχει δυνατότητες *παρόμοιες* αλλά χωρίς την πολυπλοκότητα ενός κανονικού λειτουργικού. Και επιπλέον, διαθέτει έναν πιο φυσικό τρόπο πλοήγησης, γιατί, ναι, το ποντίκι και το διπλό κλικ είναι πιο δύσκολο από το άγγιγμα και το διπλό ταπ... Γι αυτό σας λέω, το iPad θα κάνει θραύση! Επρεπε όμως να προσθέσουν την καμερούλα- ασυγχώρητοι! :mad:

 

Ειπαμε "Το κοντινό μέλλον θα δείξει..." :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε κάποιος να με διαβεβαιώσει ότι θα βγει και μια κάμερα για το iPad. Μόνο γι αυτό μετανιώνω που θα πάρω την 1η έκδοση... :rolleyes:

 

Κι εγώ θα ήθελα να υπάρχει κάμερα, νομίζω θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για casual chatting.

 

Ωστόσο να κυκλοφορώ με το iPad και να φωτογραφίζω στον δρόμο, μάλλον δεν θα το έκανα ποτέ ακόμη κι αν είχα τη δυνατότητα. Αν χρειαστεί να φωτογραφίσω κάτι, μπορώ να χρησιμοποιήσω και το κινητό μου.

 

2. Επειδή στην τελική ένα smartphone δεν το χρειάζονται όλοι. Κι αυτό το βλέπω γύρω μου καθημερινά. Πολλοί έχουν iPhones, αλλά ούτε οι μισοί εξ αυτών δεν έχουν ενεργοποιήσει κάποιο data plan. Οχι τόσο επειδή δεν ενδιαφέρονται για email/surfing αλλά επειδή δεν θέλουν ένα έξτρα πάγιο. Αντίθετα, ακόμα και οι πιο αδαείς ξέρουν για το wifi και θα το χρησιμοποιήσουν αν είναι δωρεάν. Και οι πιο πολλοί παίζουν παιχνίδια. Συνεπώς, μια συσκευή τύπου iPad θα φανεί χρήσιμη σε πολύ περισσότερο κόσμο συγκριτικά με ένα smartphone. Αντικειμενικά, εάν δεν υπήρχαν επιδοτήσεις για το iPhone, θα το έπαιρνε αρκετά λιγότερος κόσμος (πράγμα που βέβαια ισχύει για όλα τα high end smartphones της αγοράς). Το iPad όμως ίσως μπορεί να δικαιολογήσει καλύτερα ολόκληρη την τιμή του...

 

Νομίζω πως είμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο αυτή τη στιγμή, μετά το τέλος του οποίου smartphones θα αγοράζουν κι όσοι δεν το "χρειάζονται" γιατί θα έχουν πλέον τρόπους να το αξιοποιήσουν. Οι εφαρμογές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στο iPhone (και σύντομα θα προσφέρονται και από περισσότερες πλατφόρμες) είναι κίνητρο για κάποιον να αποκτήσει μία συσκευή ικανή να τις τρέξει. Ακόμη και οι πιο απλές από αυτές έχουν το κοινό τους ενώ όσο το ενδιαφέρον για τα κοινωνικά δίκτυα εξαπλώνεται τόσο περισσότεροι θα ενδιαφερθούν να έχουν πρόσβαση από τα κινητά τους. Όταν εξηγήσεις σε κάποιον ότι μπορεί να έχει πρόσβαση στο internet από το κινητό του και τον διαβεβαιώσεις ότι δεν πρόκειται να έχει υπερβολικές χρεώσεις, εφόσον επιλέξει το κατάλληλο πρόγραμμα δεδομένων, νομίζω είναι πρόθυμος να το δοκιμάσει. Από τη δική μου εμπειρία, δεν υπήρξε κάποιος που να ενεργοποίησε πρόγραμμα δεδομένων στο iPhone και μετά να το διέκοψε για να χρησιμοποιήσει μόνο το WiFi.

 

Δεν συμφωνώ ότι το iPad θα αντικαταστήσει το iPhone (ή το τηλέφωνο γενικότερα). Η οθόνη της συσκευής είναι αρκετά μεγάλη ώστε να αποτρέψει την καθημερινή μεταφορά της. Ούτε η απουσία δυνατότητας φωνητικών κλήσεων από τη συσκευή με απασχολεί, εδώ ντρεπόμουν να μιλήσω από το ngage, δεν νομίζω ότι θα το τολμούσα ποτέ από το iPad!

 

Πέρα από τις συμβατικές χρήσεις (browsing, gaming, networking, productivity) για 'μένα αυτό που θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε είναι εάν το iPad θα καταφέρει να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο έχουμε πρόσβαση σε περιεχόμενο ηλεκτρονικής ανάγνωσης. Διαβάζουμε σε ξένα blogs μετά την ανακοίνωση της συσκευής για συμφωνίες με μεγάλους εκδοτικούς οίκους, συνδρομητικά μοντέλα, δωρεάν περιεχόμενο με διαφημίσεις, διαφοροποιήσεις ιστοσελίδων ώστε να παρέχεται περιεχόμενο προσαρμοσμένο στη συσκευή κ.ά. Αυτού του είδους η κινητοποίηση δεν έχει προηγούμενο! Αν καταφέρει τελικά να κάνει θραύση νομίζω θα είναι εξ αιτίας της αξιοποίησης του ως e-reader και όχι γιατί θα προσφέρει εναλλακτική λύση σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν ένα netbook. Για να φτάσει σε σημείο να ανταγωνίζεται τα netbooks θα χρειαστεί να περάσει κι άλλος χρόνος και να αποκτήσει εφαρμογές ειδικά προσαρμοσμένες στην μεγαλύτερη οθόνη, οι εφαρμογές του iPhone στην παρούσα τους κατάσταση δεν πρόκειται να προσφέρουν την κατάλληλη εμπειρία σε αυτούς που θα θελήσουν να τις χρησιμοποιήσουν στο iPad.

Link to comment
Share on other sites

................ Για να φτάσει σε σημείο να ανταγωνίζεται τα netbooks θα χρειαστεί να περάσει κι άλλος χρόνος και να αποκτήσει εφαρμογές ειδικά προσαρμοσμένες στην μεγαλύτερη οθόνη, οι εφαρμογές του iPhone στην παρούσα τους κατάσταση δεν πρόκειται να προσφέρουν την κατάλληλη εμπειρία σε αυτούς που θα θελήσουν να τις χρησιμοποιήσουν στο iPad.

 

Περικλη συμφωνω μαζι σου. Συν το γεγονος οτι οι τιμες ρτου ipad απεχουν αρκετα (προς τα πανω) αυτωνβτων netbook, οποτε ειναι κιαυτο ενας ανασταλτικος παραγοντας στην εξαπλωση τους εις βαρος των netbooks :wacko:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο να κυκλοφορώ με το iPad και να φωτογραφίζω στον δρόμο, μάλλον δεν θα το έκανα ποτέ ακόμη κι αν είχα τη δυνατότητα. Αν χρειαστεί να φωτογραφίσω κάτι, μπορώ να χρησιμοποιήσω και το κινητό μου.

 

Εννοώ φυσικά μπροστινή κάμερα για skype/ichat video κλήσεις και τίποτα παραπάνω. Ολοι οι ανταγωνιστές του θα την έχουν...

 

 

Όταν εξηγήσεις σε κάποιον ότι μπορεί να έχει πρόσβαση στο internet από το κινητό του και τον διαβεβαιώσεις ότι δεν πρόκειται να έχει υπερβολικές χρεώσεις, εφόσον επιλέξει το κατάλληλο πρόγραμμα δεδομένων, νομίζω είναι πρόθυμος να το δοκιμάσει. Από τη δική μου εμπειρία, δεν υπήρξε κάποιος που να ενεργοποίησε πρόγραμμα δεδομένων στο iPhone και μετά να το διέκοψε για να χρησιμοποιήσει μόνο το WiFi.

 

Συμφωνώ, αλλά η αντίστοιχη ¨κουλτούρα" χρήσης online υπηρεσιών από το κινητό προϋποθέτει και κάποια ευελιξία από πλευράς των εταιρειών-παρόχων, που δεν την έχουν δείξει, όταν χρεώνουν πανάκριβα τα data plans. Μέχρι τότε, οι περισσότεροι θα αποφεύγουν τα data plans και θα μαζεύονται γύρω από τζάμπα wifi hot-spots...

 

Δεν συμφωνώ ότι το iPad θα αντικαταστήσει το iPhone (ή το τηλέφωνο γενικότερα). Η οθόνη της συσκευής είναι αρκετά μεγάλη ώστε να αποτρέψει την καθημερινή μεταφορά της. Ούτε η απουσία δυνατότητας φωνητικών κλήσεων από τη συσκευή με απασχολεί, εδώ ντρεπόμουν να μιλήσω από το ngage, δεν νομίζω ότι θα το τολμούσα ποτέ από το iPad!

 

Δεν αναφέρθηκα ποτέ σε αντικατάσταση του iPhone από το iPad. Απλώς, ότι μερικοί θα βολεύονταν καλύτερα με ένα τυπικό κινητό τηλέφωνο και ένα iPad για τα υπόλοιπα (φωτό, βίντεο, σερφάρισμα, facebook, ebooks). Τις φωνητικές κλήσεις μέσω Skype/iChat από τον καναπέ του σπιτιού μου τις θεωρώ αυτονότητες...

 

Διαβάζουμε σε ξένα blogs μετά την ανακοίνωση της συσκευής για συμφωνίες με μεγάλους εκδοτικούς οίκους, συνδρομητικά μοντέλα, δωρεάν περιεχόμενο με διαφημίσεις, διαφοροποιήσεις ιστοσελίδων ώστε να παρέχεται περιεχόμενο προσαρμοσμένο στη συσκευή κ.ά. Αυτού του είδους η κινητοποίηση δεν έχει προηγούμενο!

 

Ως συνδρομητής διαφόρων ξένων περιοδικών μέσω του Zinio και αναγνώστης βιβλίων μέσω του Kindle for iPhone/Mac, βλέπω στο iPad ένα πολύ καταλληλότερο μέσο για την ανάγνωση βιβλίων και περιοδικών σε "lean back" mode (δλδ, χαλαρά στον καναπέ) και όχι μπροστά στην οθόνη του φορητού ή του σταθερού. Απ΄αυτήν την άποψη, το iPad είναι και μια εργονομική αναβάθμιση. Η δε πρωτοφανής κινητοποίηση του εκδοτικού κόσμου σημαίνει ότι αποφάσισαν να εμπιστευτούν το iPad για το ηλεκτρονικό μέλλον των εκδόσεών τους. Διψάνε για στάνταρ και το iPad είναι αυτό ακριβώς...

 

Για να φτάσει σε σημείο να ανταγωνίζεται τα netbooks θα χρειαστεί να περάσει κι άλλος χρόνος και να αποκτήσει εφαρμογές ειδικά προσαρμοσμένες στην μεγαλύτερη οθόνη, οι εφαρμογές του iPhone στην παρούσα τους κατάσταση δεν πρόκειται να προσφέρουν την κατάλληλη εμπειρία σε αυτούς που θα θελήσουν να τις χρησιμοποιήσουν στο iPad.

 

Η ανάπτυξη εφαρμογών και αξεσουάρ για το iPad εξελίσσεται σε νέο Ελ Ντοράντο. Με τον χαμό που διαβάζω ότι γίνεται, το iPad στο ξεκίνημά του θα έχει ένα αρτιότατο δικό του App Store!

Edited by ivassilis
Link to comment
Share on other sites

ipad kai iphone για μενα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.τηλεφωνο δεν ειναι και σιγουρα δεν ειναι νετβοοκ.η ελλειψη εμπροσθιασ καμερας δεν ειβαι για μενα τοσο μειον οσο η προβλεπομενη τιμη κυκλοφοριας του (περιπου 450-500 ευρω)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ipad kai iphone για μενα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.τηλεφωνο δεν ειναι και σιγουρα δεν ειναι νετβοοκ.η ελλειψη εμπροσθιασ καμερας δεν ειβαι για μενα τοσο μειον οσο η προβλεπομενη τιμη κυκλοφοριας του (περιπου 450-500 ευρω)

 

Ε, καλά, νετβοοκ δεν είναι σίγουρα... :p Αλλά τι είναι ένα netbook? Και ποιος λέει ότι τα διάφορα που έβγαλαν Acer, Asus και λοιποί είναι netbooks και δεν είναι απλά αυτό που φαίνονται- φτηνά φορητά που υπολείπονται σε εργονομία και ποιότητα κατασκευής;

 

Ιστορικά, ο όρος net PC προορίζονταν για συσκευές ολίγον "χαζές", που κατά μερικούς δεν είχαν ούτε τοπικό μέσο αποθήκευσης αλλά για όλα βασίζονταν στο δίκτυο. Εμένα λοιπόν μου φαίνεται αρκετά πιο κοντά το iPad σε αυτόν τον ορισμό, παρά το 10αράκι φορητό της Acer, που προσπαθεί να συμβιβάσει τα ασυμβίβαστα...

 

Οσο για την τιμή, υπάρχει ανταγωνιστικό tablet σε χαμηλότερη τιμή; Ποιο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ φυσικά μπροστινή κάμερα για skype/ichat video κλήσεις και τίποτα παραπάνω. Ολοι οι ανταγωνιστές του θα την έχουν...

 

Βασίλη δεν νομίζω ότι ο ανταγωνισμός σε αυτή τη φάση μπορεί να πλησιάσει το iPad σε ό,τι αφορά το λογισμικό. Ήδη έχουμε αρχίσει να διαβάζουμε για συσκευές με μεγαλύτερες οθόνες, ισχυρότερους επεξεργαστές, πολλαπλάσιες θύρες, ενσωματωμένα επιπλέον χαρακτηριστικά κ.ο.κ.

 

Ωστόσο, η μοναδική εντύπωση που έχουμε από τις συσκευές αυτές προέρχεται από εικόνες σε blogs και videos σε απομονωμένα περιβάλλοντα. Το iPad το έχουμε δει να λειτουργεί ασταμάτητα για περισσότερο από μία ώρα σε ζωντανή παρουσίαση ενώ καμία άλλη από τις συσκευές που ανακοινώθηκαν μετά από αυτό δεν πλησιάζει την αυτονομία του, έστω και ονομαστικά γιατί δεν μπορούμε ακόμη να γνωρίζουμε ποιες θα είναι οι πραγματικές αποδόσεις αυτών των συσκευών.

 

Συμφωνώ, αλλά η αντίστοιχη ¨κουλτούρα" χρήσης online υπηρεσιών από το κινητό προϋποθέτει και κάποια ευελιξία από πλευράς των εταιρειών-παρόχων, που δεν την έχουν δείξει, όταν χρεώνουν πανάκριβα τα data plans. Μέχρι τότε, οι περισσότεροι θα αποφεύγουν τα data plans και θα μαζεύονται γύρω από τζάμπα wifi hot-spots...

 

Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια, οι τιμές είναι αρκετά ψηλές. Θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε το iPhone στην Ελλάδα η Cosmote και η Vodafone είχαν επιδοθεί σε αγώνα προσφοράς διπλασιασμού/τετραπλασιασμού δεδομένων έχοντας μάλλον την ψευδαίσθηση ότι κανείς δεν θα τα αξιοποιούσε! Πλέον οι προσφορές αυτές έχουν καταργηθεί ενώ η Vodafone πρόσφατα προχώρησε και σε διαχωρισμό των προγραμμάτων tethering και ξεχωριστές χρεώσεις.

 

Παρόλ' αυτά, νομίζω ότι υπάρχουν οικονομικά προγράμματα για όσους επιθυμούν να έχουν βασική πρόσβαση στο internet από το κινητό, οι τιμές "ξεφεύγουν" στα προγράμματα με μεγάλους όγκους δεδομένων.

 

Η ανάπτυξη εφαρμογών και αξεσουάρ για το iPad εξελίσσεται σε νέο Ελ Ντοράντο. Με τον χαμό που διαβάζω ότι γίνεται, το iPad στο ξεκίνημά του θα έχει ένα αρτιότατο δικό του App Store!

 

Για 'μένα τα προϊόντα της Apple είναι επένδυση, γι' αυτό και η τιμή δεν είναι βασικό κριτήριο όταν επιλέγω μία συσκευή ή έναν υπολογιστή. Το iPad είναι μία συσκευή με διάρκεια ζωής πέραν της τριετίας και ακόμη κι αυτοί που θα το αγοράσουν μόλις κυκλοφορήσει θα έχουν μπροστά τους πολύ καιρό για να το αξιοποιήσουν με περισσότερες δυνατότητες. Είμαι σίγουρος ότι η 4.0 θα προσθέσει σημαντικά χαρακτηριστικά τα οποία η Apple θέλει να κρατήσει κρυφά για μερικούς μήνες ακόμη για να προστατέψει τις μελλοντικές πωλήσεις του iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, η μοναδική εντύπωση που έχουμε από τις συσκευές αυτές προέρχεται από εικόνες σε blogs και videos σε απομονωμένα περιβάλλοντα. Το iPad το έχουμε δει να λειτουργεί ασταμάτητα για περισσότερο από μία ώρα σε ζωντανή παρουσίαση ενώ καμία άλλη από τις συσκευές που ανακοινώθηκαν μετά από αυτό δεν πλησιάζει την αυτονομία του, έστω και ονομαστικά γιατί δεν μπορούμε ακόμη να γνωρίζουμε ποιες θα είναι οι πραγματικές αποδόσεις αυτών των συσκευών.

 

Το JooJoo ξεκιναει παραδοσεις στις 29 Μαρτιου,νωριτερα απο το ipad,ενω και γι αυτο και για το HP Slate υπαρχουν δεκαδες hands on,απο εκθεσεις αλλα και τον ειδικο τυπο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Το JooJoo ξεκιναει παραδοσεις στις 29 Μαρτιου,νωριτερα απο το ipad,ενω και γι αυτο και για το HP Slate υπαρχουν δεκαδες hands on,απο εκθεσεις αλλα και τον ειδικο τυπο.

 

To JooJoo έχει περάσει από 40 κύματα μέχρι να κυκλοφορήσει και το HP Slate δεν έχει καταληκτική ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ιδιαίτερα ένθερμες κριτικές για κάποια από τις δύο συσκευές. Κυρίως για το Slate, η γενική εντύπωση από τα Windows tablet είναι μάλλον κακή σε αυτή τη φάση ενώ το JooJoo στην ουσία δεν είναι κάτι περισσότερο από έναν web browser.

 

Περιμένω και τα πρώτα επίσημα reviews του iPad την επόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι συμφωνουμε οτι το iPad ειναι μια καταπληκτικη συσκευη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστηση ενα smartphone λογο φορητότητας.

 

Απευθυνεται σε ανθρωπους που κυκλοφορουν συνεχως με τσαντα και μαλιστα μπορει να γινει εξαιρετικα χρησιμο σε καποιους επαγγελματιες.

Απο εκει και περα στην Αμερικη αμεσα, στην Ευρωπη στο μελλον, στην Ελλαδα σε καμποσα χρονια θα αποδειχθει εργαλειο για εξειδικευμενη ενημερωση και ψυχαγωγια αφου και να εχει καποιος μονιμα ανοικτο ενα pc η mac, δεν θα μπορει να εχει προσβαση σ᾽αυτα που προοριζονται για το iPad.

Με λιγα λογια θα ειναι μια ξεκουραστη μηχανη ενημερωσης που μπορεις να την κρατας στα χερια σου ενω ξεκουραζεσαι στην πολυθρονα σου.

 

Εκει στηριζεται η μελλοντικη επιτυχια του. Στα πραγματα που θα κανει μονο αυτο.

Τα netbook μπορει σαν hardware να εχουν μεγαλυτερες δυνατοτητες αλλα δεν θα εχουν προσβαση σε ολα αυτα που κανει το iPad.

 

Τελικα δεν ερχεται να αντικαταστησει ουτε το notebook ποσο μαλλον το iphone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ιδιαίτερα ένθερμες κριτικές για κάποια από τις δύο συσκευές.

 

Ουτε για το Ipad εχουμε διαβασει καποια ενθερμη κριτικη,καθως τα εμπορικα δειγματα μολις αρχισαν να στελνονται στoυς reviewers του ειδικου τυπου.Το μονο χειροπιαστο που εχουμε οπως λες κι εσυ ειναι η επισημη παρουσιαση,για την οποια αυτονοητα περιττευει ο χαρ/σμος biased.Τελικα συμπερασματα θα βγουν απο τα reviews των αντιστοιχων τελικων προιοντων.

 

Κυρίως για το Slate, η γενική εντύπωση από τα Windows tablet είναι μάλλον κακή σε αυτή τη φάση

 

Δεν μπηκα στη λογικη συγκρισης μεταξυ των δυο συσκευων.Εχω γραψει την αποψη μου για το Slate σε σχεση με το Ipad σε προηγουμενο post.

 

ενώ το JooJoo στην ουσία δεν είναι κάτι περισσότερο από έναν web browser.

 

Κι εδω δε θα σχολιασω,απλως σκεψου οτι τετοιου ειδους κριτικη κινειται στο ιδιο μηκος κυματος με την αποψη οτι το "Ipad eιναι απλα ενα τεραστιο Ipod touch".Αποψη που ειναι λανθασμενη.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και μερικά posts πιο πριν, θεωρώ ότι ο ανταγωνισμός δεν μπορεί να πλησιάσει, προς το παρόν, σε επίπεδο λογισμικού.

 

Το internet είναι γεμάτο από ένθερμες κριτικές για το iPhone OS ενώ η αντίληψη ότι οι web apps υπολείπονται αυτή τη στιγμή των native εφαρμογών διατυπώνεται καθημερινά και δεν είναι ένα αυθαίρετο δικό μου συμπέρασμα.

 

Ένα τεράστιο iPod είναι, το επισημαίνω ξανά: αυτή τη στιγμή, καλύτερο επιχείρημα για την αγορά μιας συσκευής από έναν web browser, τουλάχιστον για 'μενα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και μερικά posts πιο πριν, θεωρώ ότι ο ανταγωνισμός δεν μπορεί να πλησιάσει, προς το παρόν, σε επίπεδο λογισμικού.

 

Αυτο απομενει ν'αποδειχθει και σε μεγαλυτερη κλιμακα κριτων/χρηστων

 

Το internet είναι γεμάτο από ένθερμες κριτικές για το iPhone OS ενώ η αντίληψη ότι οι web apps υπολείπονται αυτή τη στιγμή των native εφαρμογών διατυπώνεται καθημερινά και δεν είναι ένα αυθαίρετο δικό μου συμπέρασμα.

 

Οι κριτικες αφορουν το Iphone OS,που τρεχει σε Iphones και Ipod Touch's,και δε θα μπορουσα να διαφωνησω.Διαφορετικη ιστορια ειναι η εκδοση για το Ipad,για την οποια δεν εχουμε ακομη ολοκληρωμενη κριτικη αλλα και επαρκες feedback απο χρηστες.Επισης ειναι αληθεια οτι οι εφαρμογες με τις σειρα τους υπολειπονται των προγραμματων που μπορει να τρεξει ενα full-blown OS.

 

Ένα τεράστιο iPod είναι, το επισημαίνω ξανά: αυτή τη στιγμή, καλύτερο επιχείρημα για την αγορά μιας συσκευής από έναν web browser, τουλάχιστον για 'μενα.

 

Σεβαστη η αποψη σου,αλλα μην αποκλειεις να υπαρξουν και χρηστες που θα θελουν ειτε ενα tablet με full-blown OS,ειτε εναν "ταπεινο" web browser.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

διαρροες ipad app store:http://www.engadget.com/2010/03/26/ipad-app-store-screenshots-leaked/

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

διαρροες ipad app store:http://www.engadget.com/2010/03/26/ipad-app-store-screenshots-leaked/

 

Ενα πρώτο συμπέρασμα που βγαίνει από τα screenshots είναι ότι μάλλον θα είναι ακριβότερες οι εφαρμογές του iPad. Μεγαλύτερη συσκευή = ακριβότερη τιμή, όπως φαίνεται...

 

Ενδεικτικό πάντως της υποδοχής που επιφυλάσσεται στο iPad είναι ότι σύμφωνα με άρθρο του Ars Technica τα μεγάλα μέσα (όπως Newsweek, Reuters, Time, Wall Street Journal, and New York Times) έχουν κλείσει συμβόλαια εκατομμυρίων για αποκλειστική διαφήμιση κάποιων εταιρειών (Toyota, Coca Cola, κλπ) στις σελίδες που προορίζονται για την κάλυψη του iPad.

 

Τώρα, αν νομίζετε ότι οι σελίδες αυτές δεν θα περιέχουν οτιδήποτε λιγότερο από διθυράμβους- ε, μάλλον έτσι θα' ναι... Αναρωτιέται κανείς βέβαια πως είναι δυνατόν μέσα σε ένα τέτοιο κύκλο φαύλων συμφερόντων να διατηρούν ακόμα και οι μεγάλοι ειδησεογραφικοί οργανισμοί ανεξάρτητη στάση (και δεν εννοώ την "αβλαβή" περίπτωση του iPad, αλλά κάποια πολύ πιο σημαντικά θέματα).

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα..
Link to comment
Share on other sites

Καθώς αρχίζουν να εμφανίζονται οι πρώτες εφαρμογές που πραγματικά εκμεταλλεύονται τη μεγαλύτερη επιφάνεια του iPad, αρχίζει να μην φαίνεται πια σαν τόσο κακή ιδέα ... :)

http://gizmodo.com/5503499/mixr-shows-the-delicious-promise-of-multitouch-music-ipad-apps?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+gizmodo%2Ffull+%28Gizmodo%29&utm_content=Google+Reader

http://www.engadget.com/2010/03/27/new-screenshots-of-ipad-apps-start-to-make-this-thing-seem-less/

 

Ενώ για το θέμα του flash, μάλλον το "κάστρο" αρχίζει να πέφτει με όφελος όχι μόνο για το iPad αλλά βέβαια και για το iPhone και για κάθε άλλη συσκευή που "βγαίνει έξω από το μαντρί" ;)

http://www.macworld.com/article/150084/2010/03/cbs_ipad.html?lsrc=rss_weblogs_iphonecentral

 

Καλημέρα σε όλους :)

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καθώς αρχίζουν να εμφανίζονται οι πρώτες εφαρμογές που πραγματικά εκμεταλλεύονται τη μεγαλύτερη επιφάνεια του iPad, αρχίζει να μην φαίνεται πια σαν τόσο κακή ιδέα ... :)

http://gizmodo.com/5503499/mixr-shows-the-delicious-promise-of-multitouch-music-ipad-apps?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+gizmodo%2Ffull+%28Gizmodo%29&utm_content=Google+Reader

http://www.engadget.com/2010/03/27/new-screenshots-of-ipad-apps-start-to-make-this-thing-seem-less/

 

Ενώ για το θέμα του flash, μάλλον το "κάστρο" αρχίζει να πέφτει με όφελος όχι μόνο για το iPad αλλά βέβαια και για το iPhone και για κάθε άλλη συσκευή που "βγαίνει έξω από το μαντρί" ;)

http://www.macworld.com/article/150084/2010/03/cbs_ipad.html?lsrc=rss_weblogs_iphonecentral

 

Καλημέρα σε όλους :)

 

Καλημέρα Κώστα. :)

 

Θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το εάν και πότε θα πέσει το "κάστρο" του flash. Μπορεί πλέον όλο και περισσότερες εταιρίες παροχής ψηφιακού περιεχομένου να προσπαθούν μεταπηδήσουν σε ένα φορμά διαφορετικό του Flash όπως το HTML 5 αλλά προσωπικά δεν πιστεύω πως αυτό γίνεται επειδή ξαφνικά όλοι αναγνώρισαν τα μειονεκτήματα του flash που σχετίζονται με την ασφάλεια αλλά και την κατανάλωση πόρων. Δεν νομίζω δηλαδή ότι ξαφνικά ο κύριος Jobs τους άνοιξε τα μάτια και εκείνοι εντυπωσιάστηκαν τόσο πολλοί που από την μία μέρα στην άλλη αποφάσισαν να εγκαταλείψουν την πλατφόρμα της Adobe για χάρη του HTML 5.

 

Για μένα καθοριστικός παράγοντας για την εξάπλωση - επικράτηση ? της HTML 5 είναι το τεράστιο μερίδιο αγοράς που κατέχει η Apple και το οποίο όπως είναι φυσικό πρόκειται να αυξηθεί με την έλευση του iPad. Εκεί πιστεύω πως κρύβεται όλη η αλήθεια γύρω από την μεταστροφή των εταιριών στο καινούριο πρότυπο. Βέβαια πάντα υπάρχει και η άλλη άποψη όπως αυτή παρουσιάζεται χαρακτηριστικά στο Appleinsider σχετικά με την υποστήριξη των μεγάλων εκδοτών στην πλατφόρμα htlm 5.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως από τα πρώτα δείγματα εφαρμογών είναι προφανές πως το iPad δεν θα αποτελέσει τελικώς ένα μεγαλύτερο iPod με την στενή έννοια του όρου αλλά πιστεύω πως θα εξελιχθεί σε μία συσκευή που θα αποτελεί μία κατηγορία από μόνη της. Ο καιρός γαρ εγγύς.... :)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα. :)

 

Θα μου επιτρέψεις να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το εάν και πότε θα πέσει το "κάστρο" του flash. Μπορεί πλέον όλο και περισσότερες εταιρίες παροχής ψηφιακού περιεχομένου να προσπαθούν μεταπηδήσουν σε ένα φορμά διαφορετικό του Flash όπως το HTML 5 αλλά προσωπικά δεν πιστεύω πως αυτό γίνεται επειδή ξαφνικά όλοι αναγνώρισαν τα μειονεκτήματα του flash που σχετίζονται με την ασφάλεια αλλά και την κατανάλωση πόρων. Δεν νομίζω δηλαδή ότι ξαφνικά ο κύριος Jobs τους άνοιξε τα μάτια και εκείνοι εντυπωσιάστηκαν τόσο πολλοί που από την μία μέρα στην άλλη αποφάσισαν να εγκαταλείψουν την πλατφόρμα της Adobe για χάρη του HTML 5.

 

Για μένα καθοριστικός παράγοντας για την εξάπλωση - επικράτηση ? της HTML 5 είναι το τεράστιο μερίδιο αγοράς που κατέχει η Apple και το οποίο όπως είναι φυσικό πρόκειται να αυξηθεί με την έλευση του iPad. Εκεί πιστεύω πως κρύβεται όλη η αλήθεια γύρω από την μεταστροφή των εταιριών στο καινούριο πρότυπο. Βέβαια πάντα υπάρχει και η άλλη άποψη όπως αυτή παρουσιάζεται χαρακτηριστικά στο Appleinsider σχετικά με την υποστήριξη των μεγάλων εκδοτών στην πλατφόρμα htlm 5.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως από τα πρώτα δείγματα εφαρμογών είναι προφανές πως το iPad δεν θα αποτελέσει τελικώς ένα μεγαλύτερο iPod με την στενή έννοια του όρου αλλά πιστεύω πως θα εξελιχθεί σε μία συσκευή που θα αποτελεί μία κατηγορία από μόνη της. Ο καιρός γαρ εγγύς.... :)

 

Συμφωνώ Αρτέμη, δεν πιστεύω και εγώ ότι η Apple άνοιξε τα μάτια σε κανέναν, αλλά όσο πιο ισχυρός παράγοντας στην αγορά γίνονται οι συσκευές που δεν παίζουν flash (και αυτό δεν αφορά μόνο την Apple) τόσο υπάρχει και κίνητρο να μετακινηθεί κανείς μακρυά από αυτό. Απλώς θεωρώ σημαντικό ότι δεν υπάρχει μόνο επιχειρηματολογία από την πλευρά των εταιριών λειτουργικών συστημάτων αλλά και κινητικότητα από την πλευρά των παρόχων περιεχομένου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Αρτέμη, δεν πιστεύω και εγώ ότι η Apple άνοιξε τα μάτια σε κανέναν, αλλά όσο πιο ισχυρός παράγοντας στην αγορά γίνονται οι συσκευές που δεν παίζουν flash (και αυτό δεν αφορά μόνο την Apple) τόσο υπάρχει και κίνητρο να μετακινηθεί κανείς μακρυά από αυτό. Απλώς θεωρώ σημαντικό ότι δεν υπάρχει μόνο επιχειρηματολογία από την πλευρά των εταιριών λειτουργικών συστημάτων αλλά και κινητικότητα από την πλευρά των παρόχων περιεχομένου.

 

Κώστα έχω την εντύπωση πως τόσο ανοικτά κατά της πλατφόρμας Flash δεν έχει τοποθετηθεί καμία άλλη εταιρία παρά μόνο η Apple. Για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν μπορώ να ευθυγραμμιστώ με την άποψη ότι ξαφνικά η Flash δεν είναι κατάλληλη για να υποστηρίξει embedded λειτουργικά συστήματα. Το ότι η Apple είναι τόσο ενάντια στην ενσωμάτωση της Flash θα πρέπει να μας "ψηλιάζει" και λίγο. Μην τα καταπίνουμε και όλα αμάσητα. Thats all. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν νομίζετε ότι οι σελίδες αυτές δεν θα περιέχουν οτιδήποτε λιγότερο από διθυράμβους- ε, μάλλον έτσι θα' ναι... Αναρωτιέται κανείς βέβαια πως είναι δυνατόν μέσα σε ένα τέτοιο κύκλο φαύλων συμφερόντων να διατηρούν ακόμα και οι μεγάλοι ειδησεογραφικοί οργανισμοί ανεξάρτητη στάση (και δεν εννοώ την "αβλαβή" περίπτωση του iPad, αλλά κάποια πολύ πιο σημαντικά θέματα).

 

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα και αφορα στο συνολο της τη στρατευμενη ενημερωση(αραγε υπαρχει πλεον κι αλλο ειδος? :confused:).Πλεον ο καταναλωτης θα δυσκολευεται πολυ ν'ανακαλυψει την αντικειμενικη κι αμεροληπτη αξιολογηση προιοντων και τασεων γενικοτερα.Κι ανησυχω πως απ'ενα σημειο και μετα θα εμπλεκεται αθελα του κι αυτος στο δικτυο της κατευθυνομενης ενημερωσης(fanboyism),αναπαραγοντας ετοιμες,κατασκευασμενες αποψεις,προερχομενες απο "εγκυρους" διαυλους ενημερωσης.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...