Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.Το εχω παραπανω απο 1 μηνα,μου εχει κανει μονο ενα restart.

 

Γενικα,ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο το κινητο.

 

Κι εγω το ιδιο και του εχω φορτωσει πανω απο 40 εφαρμογες και παιχνιδια μαζι.Οσο για το gps εχω βαλει 2 (Garmin Mobile XT τελευταια εκδοση + NDrive 9) αργουν να κλειδωσουν οπως σε ολα τα symbian Os.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To πήρα σήμερα μετά από ένα μήνα αναμονής.

Έχει το στύλ του αλλά και αρκετά φάουλ...

 

Ωραίο το design αλλά το σχήμα του είναι πολύ πολύ γλυστερό! Ξεγλυστρά σαν χέλι από το χέρι σου και πέφτει κάτω.

Το κουμπί on-off είναι στο χειρότερο σημείο. Πας να κρατήσεις κάθετα το κινητό για φωτό και άθελα κλείνει. Λίγο παραπλεύρως θα ήταν υπέροχο.

Για να το ανοίξεις και να βάλεις κάρτες μπαταρίες κτλ πρέπει σχεδόν να σπάσεις το καπάκι. Τόσο λεπτεπίλεπτο φαίνεται.

Το κινητό αρκετά γρήγορο αν και είναι προς στιγμήν άδειο. Σε 4 μέρες που θα το έχω γεμίσει επαφές, προγράμματα κτλ θα δούμε

Η οθόνη υπέροχη. Η ευαισθησία της όσον αφορά το touch-screen είναι μια χαρά. Δουλεύεται πολύ άνετα με το δάχτυλο χωρίς να χρειαστεί πενάκι ή νύχι.

Μου κόλλησε βέβαια το μενού σε κάποια φάση. Είχα επιλέξει εμφάνιση πλέγματος και δεν έδειχνε τίποτε. blank screen... Με ένα restart όλα καλά!

Μάλλον δεν αδειάζει επαρκώς την μνήμη από δεδομένα εφαρμογών που κλείνουν και κάποια στιγμή κολλάει. Άνοιξα το wisepilot και όταν το έκλεισα κόλλησε στην οθόνη του προγράμματος για 5 λεπτά ενώ το υπόλοιπο κινητό δούλευε κανονικά.

Καλά τα παιχνιδάκια αλλά θέλουμε και άλλα ειδικά για το δυνατό σύστημα γραφικών που έχει. Έβαλα το fpbench και δεν έπεσε πουθενά κάτω από 19 frame/sec χωρίς κανένα κόλλημα!!!!!!!

Το ίδιο ισχύει και για το βίντεο σε 720p. Χωρίς σπασίματα και φαίνεται αρκετά καλά και στην οθόνη του υπολογιστή full screen σε 22' monitor! Η φωτεινότητα ρυθμίζεται αρκετά γρήγορα και το ίδιο καλά δουλεύει και η αυτόματη εστίαση.

Το led στη φωτογραφική μηχανή είναι πολύ μικρό αλλά όχι και εντελώς αδύναμο. Σαν το xenon flash τιποτα. Βέβαια είναι foto light και μπορεί να ρυθμιστεί να είναι συνέχεια ενεργό ώστε να μην ασχολείται κανείς κάθε φορά να το ανάβει. Λείπει πάντως το έξτρα φώς που έχουν τα καλά led flash την στιγμή της λήψης.

Το sharpness είναι στο όριο του κιτς, Αφήνει τον θόρυβο να φαίνεται πολύ. Δεν βρήκα ρύθμιση για ISO και για πιο soft ευκρίνεια. Νύχτα απλά δεν τραβάμε. :cry:

Βρήκα ότι στα 8mp έχει λιγότερο θόρυβο από τα 6mp 16/9 για κάποιο περίεργο λόγο...

Τί τρελό είναι αυτό με τα σημεία πρόσβασης στο internet...

Πρέπει να διαγράψει κανείς τελείως το cosmote gprs από τους Προορισμούς για να δεί σε χρόνο dt και με καλό σήμα όλα τα wifi spots.:lol::p

Η πλοήγηση στο internet πολύ γρήγορη και σταθερή χωρίς διακοπές και επανασυνδέσεις. Ακόμα και μετά τη διαγραφή του cosmote gprs η προεπιλογή σύνδεσης στον browser παραμένει. Ευτυχώς έχω πείρα από το satio ενός φίλου και ξεμπέρδεψα γρήγορα. Ο μέσος χρήστης δεν θα καταφέρει ποτέ να συνδεθεί...:mad:

 

Ισως τελικά το debrand να είναι μονόδρομος.

 

Το gps του έκανε 5 μόλις λεπτά να πιάσει σήμα για πρώτη φορά και μάλιστα εν κινήση με το αυτοκίνητο!!! Εντυπώσεις από την λειτουργία με κάποιο γνωστό πρόγραμμα (garmin, ndrive) σε λίγες μέρες.

Φτηνό δεν είναι αλλά πέρα από τα μικροπροβληματάκια του μου φαίνεται αρκετά καλό. Σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα σαν τηλέφωνο χάρη στη μίξη symbian και στο GUI της sony. Μου άρεσε αρκετά η λειτουργικότητα της οθόνης αναμονής με τις συντομεύσεις! Μακάρι να ξυπνήσουν οι δημιουργοί εφαρμογών και να βγάλουν ή να διασκευάσουν τα προγράμματα και για satio/vivaz.

Μακάρι να σπάσει μέσω hellox για να φορτώνουμε ότι θέλουμε...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

ακομα μια εφαρμογη που δουλευει τελεια

 

step counter - μετραει βηματα, θερμιδες, αποσταση και χρονο

το βρηκα απο ενα torrent site αλλα νομιζω πως μπορει να το βρει καποιος ψαχνοντας στο google

για να δουλεψει χρειαζεται sign :)

 

γεια χαρα!εχω μερικες αποριες σαν καινουριος χρηστης symbian κινητων.τι εννοουμε οταν λεμε sign?πως μπορω να τρεξω μια εφαρμογη στο κινητο κ αν γινεται που θα βρω τη συγκεκριμενη (step counter).ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, απο που βλεπω ποση μνημη εχει μεινει στο τηλεφωνο?

Γιατι ημουν στο internet και μου λεει "μη επαρκης μνημη".

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

μπορεί κάποιος να μου δόσει (link) κάποια εφαρμογή GPS που να τρέχει στο VIVAZ με καινούργιο χάρτη Ελλάδας. Η εφαρμογή που έχει η συσκευή από μόνη της είναι AGPS και έχει χρεώσω GPRS.. αν είναι δυνατόν...!

Δωρεάν GPS δε μπορούμε να έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν GPS δε μπορούμε να έχουμε?

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.

Από ότι έχω καταλάβει το θέμα A-GPS είναι καθαρά software (ή κάνω λάθος?)

 

Μήπως υπάρχει τρόπος "hack-αρίσματος" της συσκευής και να παίζει με κανονικό (δωρεάν) GPS;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πρέπει να βάλετε κάποιο από τα NDrive, Garmin, Sygic. Όλα είναι navigation software. Ψάξτε στο Google για να τα βρείτε γιατί απαγορεύονται εδώ τα links (και για να σας βοηθήσω ξεκινάει από ip και τελειώνει σε mart το site). ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω dino. Το βρηκα κι εγω μετα. Εκεινη την ωρα βιαζομουν πολυ για να το ψαξω.

 

Το δικο μου τηλεφωνο που το πηρα τη Δευτερα στις πληροφοριες γραφει :

Εκδοση λογισμικου R2AA029

Ημ/μηνια εκδ. 07/02/10

Προσαρμοσμενη Εκδοση : R2AA026

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου τηλεφωνο που το πηρα τη Δευτερα στις πληροφοριες γραφει :

Εκδοση λογισμικου R2AA029

Ημ/μηνια εκδ. 07/02/10

Προσαρμοσμενη Εκδοση : R2AA026

Είναι η παλιά έκδοση, σύνδεσε το με το SE Update Service για να σου περάσει την τελευταία R2AK.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος το Nimbuzz για το vivaz μας?

βρηκα ενα αλλα ειναι για NOKIA μου βγαζει.

http://www.dotsis.com/mobile_phone/internet-web-browsing-tools/263112-nimbuzz-v2-0-3-s60v5-symbianos9-4-signed.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι η παλιά έκδοση, σύνδεσε το με το SE Update Service για να σου περάσει την τελευταία R2AK.

Εχω το update service και εκανα τη διαδικασια και στο τρίτο βημα πριν την αναβαθμιση μου λεει οτι το τηλεφωνο μου διαθετει το τελευταιο λογισμικο. Μετα γραφει απο κατω οτι μπορω να κανω επανεγκατασταση αν θελω και οτι τα δεδομενα απο το τηλεφωνο θα χαθουν. Αν πατησω "επομενο" λογικα θα κανει επανεγκατασταση, σωστα?

Δε γραφει ποια εκδοση ειναι αυτη που εχω.

Βεβαια εχω κανει back up αλλα δε θελω να το ρισκαρω και να τα ξαναπερναω μετα ολα.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. Έχω το vivaz κάνα μήνα τώρα και βρήκα μερικά προβληματάκια τα οποία σε μένα τουλάχιστον το έκαναν να πέσει πολύ.

1) Ενώ έχεις βάλει τα ακουστικά, οι ήχοι κλήσεων και μηνυμάτων δεν απομονώνονται. δηλ είτε θα χτυπάει κ κινητό κ ακουστικά ή τίποτα!!

2) δεν έχει επιλογή δόνησης στην ειδοποίηση μηνυμάτων. ήχο ή τίποτα!!

3) δε μπορείς να κάνεις εγγραφή συνομιλίας κατά τη διάρκεια κλησης :(

4) κατά την εισερχόμενη κλήση πρώτα αρχίζει η δόνηση και μετά ο ήχος (δηλ. καθυστέρηση ηχητικής ειδοποίοησης 1 μπιπ)

5) επειδή χρησιμοποιώ κάρτα παρατήρησα ότι ενώ έχω προπληρωμένο πακέτο για ΜΒ, μετά από κάποιο χρονικό όριο με χρεώνει κανονικότατα!!! όλες οι ρυθμίσεις είναι οκ. απο πλευράς παροχέα δεν υπάρχει πρόβλημα.

6) δε μπορώ να βρω πρόγραμμα πλοήγησης που να λειτουργεί 100%

7) έχει πολύ χαμηλή ένταση ηχείων... δεν ακούς και τόσο καλά τον συνομιλητή.. Προϋπόθεση βέβαια να έχεις ακούσει το κινητό να χτυπάει για να συνομιλήσεις..

8) δίνει πλασματικό σήμα.... ενώ εκεί που ξέρω ότι έχω σήμα ξαφνικά λαμβάνω μηνύματα ότι με καλούσαν...κ στην οθόνη φαίνεται να έχω... άρα δεν έχω??

Αν ξέρει κανείς κάποια λύση για τα παραπάνω θα το εκτιμούσα!!! Δε θέλω να το δώσω πιστεύω ότι έχει πολλές δυνατότητες αλλά...

Link to comment
Share on other sites

2) πρεπει να επιλεξεις την αποθηκευση στην μνημη τηλεφωνου και οχι στην καρτα μνημης για να δουλεψει η δονηση

8)μου συμβαινει και μενα συχνα αυτο,ιδιαιτερως αν μετακινουμε ή αν εχω το κινητο στην τσεπη που πιθανως χανει το σημα του.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος το Nimbuzz για το vivaz μας?

βρηκα ενα αλλα ειναι για NOKIA μου βγαζει.

http://www.dotsis.com/mobile_phone/internet-web-browsing-tools/263112-nimbuzz-v2-0-3-s60v5-symbianos9-4-signed.html

Εγω το ειχα κατεβασει απο το επισημο sony ericsson play now κατ'ευθειαν στο τηλεφωνο μου (το οποιο χαλασε και μου το αντικατεστησαν). Τωρα στο καινουριο για καποιο λογο δε μπορω να το κατεβασω απο εκει. Ετσι εψαξα και βρηκα αυτο το link που σου δινω για να κατεβασεις μια εκδοση. http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/12/symbian-gurus-2009-top-5-social-applications.html

Κατεβασα και το καινουριο απο το επισημο nimbuzz αλλα ουτε να συνδεθει δε μπορουσε. Με αυτο μπηκα κατ'ευθειαν. Ελπιζω να σε βολεψει.

Οταν συνδεθηκα με το nimbuzz μου εβγαλε να κανω update την καινουρια εκδοση. Το εκανα και μου δημιουργησε προβλημα. Εγω ειμαι ευχαριστημενη και μ'αυτην.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

2) πρεπει να επιλεξεις την αποθηκευση στην μνημη τηλεφωνου και οχι στην καρτα μνημης για να δουλεψει η δονηση

8)μου συμβαινει και μενα συχνα αυτο,ιδιαιτερως αν μετακινουμε ή αν εχω το κινητο στην τσεπη που πιθανως χανει το σημα του.

 

έχεις δίκιο σε ευχαριστώ για τη πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

5)λογικο δεν ειναι να σε χρωνει μολις τελειωσοθν τα ΜΒ σου?

6)τα περισοτερα προγραμματα δουλευουν μια χαρα.εγω εχω το ndrive.και γρηγορα πιανει σημα(3-4 λεπτα)και δουλευει αψογα στο vivaz.

7) στο δικο μου κιν ο ηχος ειναι μια χαρα δεν εχω δει κατι σαν και αυτο που λες.

8)σημα μπορει να μην εχει και το καλυτερο αλλα δεν ειναι και τοσο δραματικο οπως το λες.:cool:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ήχος στο vivaz δεν είναι καλός,είναι στην ακρόαση χαμηλός και στην αναπαραγωγή (μουσικής κυρίως) ψιλοχάλια.Δυστυχώς για μας πρέπει το ηχείο του να είναι της πλάκας κι αυτό δεν διορθώνεται!
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

στην αναπαραγωγη μουσικης δυστυχως υστερει πολυ,αλλα δεν ειναι και walkman συσκευη. ;) και θεωρητικα το αγορασαμε λογω του βιντεο που τραβαει του λογισμικου του και για το gps.σιγουρα περιμεναμε και αλλα απο αυτο το κινητο αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα.παντα σε καθε συσκευη ολο και κατι βρισκουμε που μας "χαλαει".

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε ειναι χαλια ο ηχος...ποσο χαλια δλδ?

τοσο ωστε να μην θες ποτε να ακουσεις μουσικη απο το κινητο σου ή ειναι υποφερτο?

μια συγκριση με καποιο αλλο κινητο θα ταν χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,κατεβασα χτες το sportstracker αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω,μου βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου.το ιδιο συνεβη κ στο nokia step counter μπορει καποιος να με βοηθησει???:worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι κάποιοι έχτε ξεχάσει μία λεπτομέρεια.... Κινητό έχετε αγοράσει! Θέλετε να βγάζει άριστες φωτό σε σκοτάδι/ημέρα, να κλειδώνει άμεσα δορυφόρους το gps (και με ακρίβεια), να παίζει πεντακάθαρα και δυνατά mp3, να έχει τέλεια ποιότητα βίντεο (μέρα/νύχτα), να φτιάχνει καπουτσίνο (τα καλοκαίρια και Freddo), και...και... και...

Χαλαρώστε λίγο. 400 ευρώ δώσατε... Αν θέλετε όλα τα παραπάνω στο μέγιστο, δώστε 700 ευρώ για μια ψηφιακή, 500 για gps, 100-150 για mp3, 700-800 για camera, και θα έχετε ότι ζητάτε... Μην απαξιώνεται όμως ένα προιόν λόγω των υπερβολικών σας απαιτήσεων...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...