Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kooky καλώς ήλθες στο φόρουμ. Όσον αφορά το WPA γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις του modem/router σου.

 

Αυτό που παρατήρησα πάντως η κάμερα του είναι ψιλο-απογοήτευση. :( Το'χω ρυθμίσει σε Wide 6MP capture mode κι είναι πολύ κατώτερες με πολύ θόρυβο σε σύγκριση με το Omnia HD που είχα πριν. :(

Κι έχω και την τελευταία έκδοση του λογισμικού.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και βλέπω πολλούς και αναφέρεστε στο GPS, να κάνω κι εγώ μια παρατήρηση (έχω κι εγώ το Ndrive και δουλεύει άψογα):

 

Βλέπω αρκετούς και λέτε ότι την πρώτη φορά κάνει κάνα 10λεπτο και μετά όλα ΟΚ. Λοιπόν εμένα έκανε λιγότερο από 1 λεπτό την πρώτη φορά που το άνοιξα. Το ίδιο και τις επόμενες 2-3 φορές. Από τότε (τελείως ξαφνικά και χωρίς να πειράξω τίποτα στις ρυθμίσεις) κάνει πάνω από 5 λεπτά κάθε φορά. Μια φορά μάλιστα έφτασα στον προορισμό μου και ακόμα δεν είχε κλειδώσει (διαδρομή από Λ.Αλεξάνδρας -> Πειραιώς).

 

Μήπως πρέπει να μένω παρκαρισμένος στο αμάξι μέχρι να κλειδώσει και μετά να ξεκινάω; Παίζει αυτό ρόλο ή λέω μπούρδες; Μήπως όσο κινούμαι το δυσκολεύω στο να "κλειδώσει";

 

Επίσης ένα άλλο bug του κινητού είναι ότι ενώ έχω ρυθμίσει σαν μνήμη για τα SMS την κάρτα 8GB, κάποιες φορές από μόνο του γυρνάει στη μνήμη τηλεφώνου. Μου έρχεται δλδ μήνυμα και όταν το ανοίγω παρατηρώ ότι δεν είναι στο φάκελο με τα Εισερχόμενα της μνήμης, αλλά στο φάκελο με τα εισερχόμενα του κινητού. Συμβαίνει και σε άλλον;

Edited by atom7
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το gps γενικα αργει λιγο,ανεξαρτητα ποιο προγραμμα φορας.και μενα με τη μια επιανε αλλα σημερα το ηθελε το 5+λεπτο.τωρα για τα μυνηματα δεν το εχω προσεξει...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μηνύματα δεν το'χω προσέξει ούτε εγώ.

 

Η λήψη του GPS θα βελτιωθεί μόνο αν βγάλουν καινούρια Radio ROM.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μηνύματα δεν το'χω προσέξει ούτε εγώ.

 

Η λήψη του GPS θα βελτιωθεί μόνο αν βγάλουν καινούρια Radio ROM.[/Q

 

 

παιζει τετοιο πραγμα?δεν ειναι νωρις για τετοιες αναβαθμισεις?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να μένω παρκαρισμένος στο αμάξι μέχρι να κλειδώσει και μετά να ξεκινάω;

Eγω παντως σταματαω λιγακι και μολις βρει τοτε ξαναξεκιναω, Το ιδιο εκανα και στο 5800 γιατι εν κινησει δεν επιανε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιζει τετοιο πραγμα?δεν ειναι νωρις για τετοιες αναβαθμισεις?

Καλό θα ήταν να παίξει (μέχρι στιγμής δεν παίζει) γιατί έχει πολλά ελαττώματα το Vivaz, βλέπε κάμερα, λήψη GPS, σήμα...

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

βασικα το σημα και το gps ειναι που θελουν το κατι παραπανω.τωρα για την καμερα,δεν ειναι και το πρωτο καλο-ακριβο κινητο που δεν βγαζει καλες φωτο τη νυχτα.. αν και πιστεβω πως κυριως φταιει η εληψη του xenon φλας.επισεις και για καποια αλλα παραπονακια που ακουμε εγω τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει κατι.τα βασικα που λες συ παραπανω.κατα γενικες γραμες δεν το λες και εσυ παραπανω. Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

βασικα το σημα και το gps ειναι που θελουν το κατι παραπανω.τωρα για την καμερα,δεν ειναι και το πρωτο καλο-ακριβο κινητο που δεν βγαζει καλες φωτο τη νυχτα.. αν και πιστεβω πως κυριως φταιει η εληψη του xenon φλας.επισεις και για καποια αλλα παραπονακια που ακουμε εγω τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει κατι.τα βασικα που λες συ παραπανω.κατα γενικες γραμες δεν το λες και εσυ παραπανω.

Η κάμερα του προσωπικά μ'έχει απογοητεύσει και την ημέρα (για νύχτα δεν μ'απασχολούν οι φώτος). Πολύ θόρυβος στα 6MP Wide που την χρησιμοποιώ!

Συγκρίνοντας την με το Omnia HD που είχα πριν, που και τα δύο πλασάρονται ως HD κινητά με 8MP κάμερα, δυστυχώς το Vivaz είναι πολύ πολύ πίσω! :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω...

Την παρασκευη το πηρα. Σημερα ειναι Κυριακη και δεν ανοιγει το κινητο.

Δουλευε κανονικα και το εκλεισα εγω απο μονη μου για να το κανω μια απλη επανεκκινηση και το ανοιγω και κολλαει στην αρχικη ασπρη οθονη που γραφει sony ericsson. Αυριο το πρωι θα το παω πισω. Μου ειπαν οτι το αντικαθιστουν μεσα σε 15 μερες. Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη.

Η απογοητευση μου παντως ειναι πολυ μεγαλη. Ειχα περασει καποιες εφαρμογες με τελευταια την Open Video Hub την οποια και απεγκατεστησε απ'ευθειας γιατι ψιλοκολλουσε. Γι'αυτο το λογο το εκλεισα κιολας (ενω δουλευε κανονικα).

Υπαρχει περιπτωση καποιες εφαρμογες να κανουν τετοια ζημια?

Να σημειωσω οτι οι περισσοτερες εφαρμογες που περασα ηταν απο το site της sony ericsson και οι υπολοιπες ηταν ολες signed καθως δεν εχω πιστοποιητικο (x-plore s60, accuweather widget, imdb widget, mastermind, power mp3 s60 1,15b(απο ενα ξενο φορουμ), και μια πασιεντζα. Θα ηθελα αν εχει καποιος να μου πει τα σχολια του για τις εφαρμογες που περασα ή για οτιδηποτε αλλο γιατι εχω σχεδον ανεβασει πυρετο. :mad: :mad: :mad: :mad:

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω...

Την παρασκευη το πηρα. Σημερα ειναι Κυριακη και δεν ανοιγει το κινητο.

Δουλευε κανονικα και το εκλεισα εγω απο μονη μου για να το κανω μια απλη επανεκκινηση και το ανοιγω και κολλαει στην αρχικη ασπρη οθονη που γραφει sony ericsson. Αυριο το πρωι θα το παω πισω. Μου ειπαν οτι το αντικαθιστουν μεσα σε 15 μερες. Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη.

Η απογοητευση μου παντως ειναι πολυ μεγαλη. Ειχα περασει καποιες εφαρμογες με τελευταια την Open Video Hub την οποια και απεγκατεστησε απ'ευθειας γιατι ψιλοκολλουσε. Γι'αυτο το λογο το εκλεισα κιολας (ενω δουλευε κανονικα).

Υπαρχει περιπτωση καποιες εφαρμογες να κανουν τετοια ζημια?

Να σημειωσω οτι οι περισσοτερες εφαρμογες που περασα ηταν απο το site της sony ericsson και οι υπολοιπες ηταν ολες signed καθως δεν εχω πιστοποιητικο (x-plore s60, accuweather widget, imdb widget, mastermind, power mp3 s60 1,15b(απο ενα ξενο φορουμ), και μια πασιεντζα. Θα ηθελα αν εχει καποιος να μου πει τα σχολια του για τις εφαρμογες που περασα ή για οτιδηποτε αλλο γιατι εχω σχεδον ανεβασει πυρετο. :mad: :mad: :mad: :mad:

 

Και εμενα ετσι μου ειχε γινει..Για περιμενε λιγες ωρες , ετσι ακριβως εγινε και στο δικο μου..το εβγαλα απ το usb και νεκρωσε..το εποομενο πρωι ομως ηταν ΟΚ..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καν διαθεση να το ανοιξω το πρωι. Κι αν ξανακολλησει δηλαδη μετα απο 15 μερες ξανα ετσι τι θα κανω? Θα το παω να το ''ελεγξουν''?

Μπορει να ειναι προβληματικο.

Εφ΄οσον ειναι στην εγγυηση θελω να μου το αντικαταστησουν.:mad::mad:

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Πως να κανω update? Αφου δεν ανοιγει καθολου.

 

Προσπάθησε να κάνεις κανονικά αναβάθμιση ακολουθώντας κανονικά τα βήματα και εμένα μια φορά μου έκανε αυτό το πρόβλημα αλλά έφτιαξε μέσα σε λίγη ώρα βάλε βγάλε την μπαταρία φόρτισε το και θα φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιο python έχετε βάλει εσείς? Εγώ σε όλες τις εκδόσεις έχω πρόβλημα , singed - unsinged που το κάνω sing στο site, πάω να κάνω την εγκατάσταση κ βγάζει σφάλμα πιστοποιητικού. Τι παίζει?

 

Μ'αυτο το θέμα ρε παιδιά τι γίνεται , θα βγάλουμε καμιά άκρη?

Εσάς σας δούλεψαν οι εκδόσεις του porfyra? Εμένα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις κανονικά αναβάθμιση ακολουθώντας κανονικά τα βήματα και εμένα μια φορά μου έκανε αυτό το πρόβλημα αλλά έφτιαξε μέσα σε λίγη ώρα βάλε βγάλε την μπαταρία φόρτισε το και θα φτιάξει

καλημερα,και το δικο μου κολλαει ορισμενες φορες,δεν εχω βαλει εξτρα εφαρμογες,εχω εγκαταστησει μονο τα προυπαρχοντα παιχνιδια του.ξερει κανεις πως μπορω να κανω το back up?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτο το θέμα ρε παιδιά τι γίνεται , θα βγάλουμε καμιά άκρη?

Εσάς σας δούλεψαν οι εκδόσεις του porfyra? Εμένα τίποτα.

 

Μάλλον δεν διαβάζεις και πολύ το forum :) :p

 

Αμέσως κάτω από το δικό σου παλαιότερο ποστ για το ίδιο θέμα, σου απάντησε ο φίλος takisss

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3174769#post3174769

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διαβάζεις και πολύ το forum :) :p

 

Αμέσως κάτω από το δικό σου παλαιότερο ποστ για το ίδιο θέμα, σου απάντησε ο φίλος takisss

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3174769#post3174769

 

Μια χαρά διαβάζω το forum φίλε highway , δεν είμαι στραβός , αν με κάλυπτε η απάντηση του takisss δεν θα ξαναρωτούσα.

Όπως είπα δεν μου δούλεψε η εκδοσή του porfyra , λίγη παρατηρητικότητα δεν βλάπτει.

Edited by realife_1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά διαβάζω το forum φίλε highway , δεν είμαι στραβός , αν με κάλυπτε η απάντηση του takisss δεν θα ξαναρωτούσα.

Όπως είπα δεν μου δούλεψε η εκδοσή porfyra , λίγη παρατηρητικότητα δεν βλάπτει.

 

Μην τρελένεσαι κατευθείαν. Πολύ εύθικτοι έχουμε γίνει. Αν είδες έβαλα και τα χαμόγελα. Χιούμορ έκανα.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηγα και μου το αντικατεστησαν. Αν συμβει κατι και σ' αυτο που πηρα ξανα θα δω τι θα κανω.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.

Απ'οτι αντιλαμβανομαι τα κολληματα τα κανει σε ολες τις συσκευες.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να μην αντιμετωπισε προβλημα.

 

Εσεις το κανετε επανεκκινησεις? Πρεπει να γινονται ή δεν ειναι απαραιτητο?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή που το'χω, κόλλησε 1 φορά σήμερα όταν έκανα εναλλαγή μεταξύ NDrive και Garmin.

 

Λόγω του Symbian OS είναι καλό να γίνεται μία στο τόσο επανεκκίνηση για να ελευθερώνεται η όποια δεσμευμένη RAM.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο αυτο με την επανεκινηση.εμενα αυτυχως δεν εχει σκαλωσει ακομα αλλα το κλεινω κιολας που και που.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηγα και μου το αντικατεστησαν. Αν συμβει κατι και σ' αυτο που πηρα ξανα θα δω τι θα κανω.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.

Απ'οτι αντιλαμβανομαι τα κολληματα τα κανει σε ολες τις συσκευες.

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που να μην αντιμετωπισε προβλημα.

 

Εσεις το κανετε επανεκκινησεις? Πρεπει να γινονται ή δεν ειναι απαραιτητο?

Εγω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.Το εχω παραπανω απο 1 μηνα,μου εχει κανει μονο ενα restart.

 

Γενικα,ΠΟΛΥ ευχαριστημενος απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...