Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η οθονη ειναι αντιχαρακτικη? δηλαδη μηπως δεν χρειαζεται το screen-protector??

Δεν ξερω αλλα σε σχεση με το 5800 δεν μαζευει τοσες δαχτυλιες οσο στο 5800, γενικα εχω δει διαφορα στις 2 αυτες οθονες με καλυτερη του vivaz.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραίος! ευχαριστούμε!

 

τώρα που το βρήκα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν φόντο!! :lol::lol:

 

πώς γίνεται ρε σεις? δεν αποθηκεύεται κάπου που να μπορείς μετά να το χρησιμοποιήσεις. μόνο στις επιλογές αντιγραφή σε φάκελλο λέει :worry::cry:

 

Παισια SOS.... Μπορειτε αν μου πείτε πως μπορώ να βάλω τα ψαράκια ως φοντο αφου το βρω στο Organizer???? δεν μου εχει επιλογη??????? ΠΩΩΩΣ????

:(

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι ....

Για ακόμα μια φορά θα σας απασχολήσω με ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό και έχω κάνει ήδη κάμποσες ερωτήσεις αλλά δε βγάζω άκρη. Θα ήθελα κάποιος που έχει ήδη εγκαταστήσει λογισμικό πλοήγησης μέσω GPS να μου στείλει σε prv msg τα βήματα που πρέπει να κάνω, μήπως και βγάλω άκρη.

 

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αλλάξω προσόψεις στο κινητό και από μαύρο που είναι να του βάλω τις μπλε μπροστά και πίσω.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3010521#post3010521 έχει οδηγίες για όλα τα προγράμματα gps για symbian και αν δεν βγάλεις άκρη γίνε πιο συγκεκριμένος,τι πρόγραμμα έχεις περάσει στο κινητό σου?
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3010521#post3010521 έχει οδηγίες για όλα τα προγράμματα gps για symbian και αν δεν βγάλεις άκρη γίνε πιο συγκεκριμένος,τι πρόγραμμα έχεις περάσει στο κινητό σου?

 

Τα έχω διαβάσει αυτά πάνω από 10 φορές και τα έχω δοκιμάσει όλ,α αλλά κάθε φορά το ίδιο μνμ στο κινητό την ώρα που πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση "Η εφαρμογή δεν είναι συμβατή" έχω κατεβάσει NDRIVE 3.5.27 For Symbian S60v3 S60v5 και NDrive_3.4.23_Symbian αλλά τπτ πάντα το ίδιο μνμ έχω δοκιμάσει και εφαρμογές που θέλουν sign και άλλες που δεν θέλουν αλλά πάντα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παισια SOS.... Μπορειτε αν μου πείτε πως μπορώ να βάλω τα ψαράκια ως φοντο αφου το βρω στο Organizer???? δεν μου εχει επιλογη??????? ΠΩΩΩΣ????

:(

πηγαινεις μενου - ρυθμισεις - προσωπικα - θεματα - φοντο επιλεγεις ταπετσαρια και μετα διαλλεγεις το adobe flash

Mετα κανε εγκατασταση το πργραμμα με τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερβολικος ..Ουσιαστικα ειναι ποιες εφαρμογες εκγαθιστας..Και εγω στην αρχη ημουν απογοητευμενος , αλλα το συνηθισα:rolleyes:..

 

Οι εφαρμογες που εχω δοκιμασει ( για S60 5th) και δεν παιζουν ειναι αυτες που χρησιμοποιούν την καμερα ( ολες ειναι για 5800 ) με μονη εξαιρεση το ScanLife (το οποιο εμενα δουλευει..) , αυτες που χρησιμοποιούν το φλας της καμερας ως φακός (px Brightlight..) , αυτες που χρησιμοποιουν το proximity sensor ( πχ eyecall truth or dare ) μιας και το Vivaz δεν εχει, και οι περισσοτερες εφαρμογες της ΝΟΚΙΑ..(Ovi Store ) Επισης δεν λειτουργουν και μερικες απο SmartphoneWare οπως Answering Machine , Call cheater αλλα λειτουργει για παραδειγμα το Blacklist της ιδιας εταιρίας..

 

Υπαρχουν πολλές άλλες ομως ( απο παιχνιδια , το Vivaz ειναι καλυτερο απο το ΝΟΚΙΑ λογω Graphics Accelarator..) Δοκιμασε να εγκαταστισεις Ferrari GT HD VERSION ,Lets Golf HD , Rally master , SSX (τα δυο τελευταια βρισκονται ηδη στην συσκευη σου , απλα δεν ειναι εκγατεστιμενα .. ) Ολα ειναι παιχνιδια υψηλης αναλυσεως και υψηλης ποιοτητας , και ξεφευγουν κατα πολυ απο τα απλα παιχνιδια Java που τρεχουν τα απλα κινητα και ολα τα τηλεφωνα της ΝΟΚΙΑ , προς το παρών..Χωρις να με σιγουρος , και απο τα κινητα με WM

 

Επειτα το πιο βασικό..Υπογραφεις της εφαρμογες σου πριν της περασεις στο κινητο σου; Aμα σου βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου , και δεν ειναι εφαρμογες τυπου σαν και τις παραπανω , χρειαζεται υπογραφη..

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια. Εχω δοκιμάσει πολλα προγράμματα ομως όπως shazam, call recorder, garmin, piano klp αλλα τζίφος.

 

Αυτό με την υπογραφή να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα. Δεν θυμάμαι όμως αν αυτές οι εφαρμογές που έχω ήδη δοκιμάσει ήθελαν υπογραφή. Θα τις ξαναπεράσω να δω.

 

Y.Γ. τελικα υπάρχει απάντηση για αυτά?

 

α) Παιδια υπάρχει τρόπος οταν πάω multimedia -> Video ή φωτογραφίες κλπ να μην εμφανίζεται κάποιος φάκελος? Δηλάδη έστω οτι θέλω να έχω και προσωπικές φωτογραφίες στο κινητο, οταν θέλω να δείξω σε κάποιον γενικές φωτογραφίες ή βίντεο να μην εμφανίζονται και οι προσωπικές μου μαζί αλφαβητικα.

 

β) Απο ιντερνετ στο κινητο χρησιμοποιώ opera mini, youtube, facebook, trackid.

Το πρόβλημα είναι οτι αλλό συνδέεται με wifi, αλλό με gprs και δουλέυει, άλλο με gprs και δεν δουλεύει κ.λ.π.

Υπάρχει τρόπος οταν ανοίγω το κάθε πρόγραμμα να με ρωτάει κάθε φορά με τι θέλω να συνδεθεί? (Δηλαδή με wifi ή gprs). ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια. Εχω δοκιμάσει πολλα προγράμματα ομως όπως shazam, call recorder, garmin, piano klp αλλα τζίφος.

 

Αυτό με την υπογραφή να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα. Δεν θυμάμαι όμως αν αυτές οι εφαρμογές που έχω ήδη δοκιμάσει ήθελαν υπογραφή. Θα τις ξαναπεράσω να δω.

 

Y.Γ. τελικα υπάρχει απάντηση για αυτά?

 

α) Παιδια υπάρχει τρόπος οταν πάω multimedia -> Video ή φωτογραφίες κλπ να μην εμφανίζεται κάποιος φάκελος? Δηλάδη έστω οτι θέλω να έχω και προσωπικές φωτογραφίες στο κινητο, οταν θέλω να δείξω σε κάποιον γενικές φωτογραφίες ή βίντεο να μην εμφανίζονται και οι προσωπικές μου μαζί αλφαβητικα.

 

β) Απο ιντερνετ στο κινητο χρησιμοποιώ opera mini, youtube, facebook, trackid.

Το πρόβλημα είναι οτι αλλό συνδέεται με wifi, αλλό με gprs και δουλέυει, άλλο με gprs και δεν δουλεύει κ.λ.π.

Υπάρχει τρόπος οταν ανοίγω το κάθε πρόγραμμα να με ρωτάει κάθε φορά με τι θέλω να συνδεθεί? (Δηλαδή με wifi ή gprs). ?

Τα υπογραμμισμενα προγραμματα δεν δουλεύουν..Αντι του Shazam βεβαια (το οποιο λεει οτι εχει προβλημα ο server :mad:) δοκιμασε το Midomi , κανει την ιδια δουλεια..Τα αλλα πρεπει να δουλευουν καλά..

 

Οσον αφορα τις αλλες ερωτησεις..Για την 1η , κατι ειχα δει καπου για τα ΝΟΚΙΑ , και ειχε πει καποιος οτι μπορεις να τις αποκρυψεις χρησιμοποιώντας καποιον file manager στυλ x-plore και πηγαινοντας στα file attributes (ή ιδιοτητες αρχειων) να τικάρεις μια επιλογή (κρυφό νομιζω ήταν ) και δεν φαινοντουσαν πια...

Για το 2ο , δοκιμασε μενου--> συνδεσιμοτητα-->προορισμοι-->επιλογες (κατω κατω) --> προεπηλεγμενη συνδεση --> ερωτηση παντα ..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.και γω το θεμα με το ψαρακι δεν μπορω να το βαλω σαν φοντο.το βρηκα οπως λετε αλλα δεν εχει επιλογη σαν ορισμο φοντου.τι αλλο μπορει να παιζει?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξ αναθέτω το ερώτημα μου, μιας και δεν πήρα καμία απάντηση προηγουμένως...

 

Πριν από καμία δεκαριά σελίδες είχε αναφερθεί ένα πρόβλημά με το ξυπνητήρι. Αρχικά έμενα δεν είχε πρόβλημα άλλα σήμερα, είχα βάλει 2 φορές ξυπνητήρι και ενώ ήταν κλειστό το κινητό δεν χτύπησε σε καμία από τις δυο, μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση? Μήπως παίζει ρόλο εάν ρυθμίσω το ξυπνητήρι από -> Νέα ειδοποίηση ή από -> Ειδοποίηση?? Το κινητό το πήρα Branded από Cosmote, μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι τελικά η τελευταία έκδοση και ποια η διάφορα της προσαρμοσμένης έκδοσης(R2AA026) που διαβάζω στις πληροφορίες με αυτό που λέει έκδοση λογισμικού(R2AA029)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα.

Ειμαι εντελως καινουρια αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο.

Για να απαντησω στο ερωτημα σου οσον αφορα στο ξυπνητηρι σου παραθετω το παρακατω link http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/tosetthealarminmyphone/vivaz?cc=gr&lc=el

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα θα ηθελα εαν μπορει καποιος να με βοηθησει σε μια ερωτηση που εχω.εχω το κινητο sony vivaz και θα ηθελα να κατεβασω το flash player γιατι δεν μπορω να δω πολλα βιντεο κα8ως δεν μου ανοιγουν και μερικες σελιδες.

Απο οτι παρατηρησα εχει λογισμικο symbian ομως τα downloads που βρισκω ειναι για nokia.δεν μπορω να βρω κατι για αυτο το κινητο.εαν μπορει καποιος και γνωριζει επι του θεματος ας με βοηθησει.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα.

Ειμαι εντελως καινουρια αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο.

Για να απαντησω στο ερωτημα σου οσον αφορα στο ξυπνητηρι σου παραθετω το παρακατω link http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/tosetthealarminmyphone/vivaz?cc=gr&lc=el

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει "Σημείωση: Για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι, το τηλέφωνο πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.".

Έχω το τηλέφωνο 1,5 μήνα και χτυπάει κάθε πρωί κανονικά ενώ είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

το best callrecorder σας δουλευει??? εμενα ενω μου λειτουργουσε κανονικα ,τα records που κραταγε ηταν με 0sec και ελεγαν κατεστραμενο αρχειο.Μετα αλλαξα απο amr σε wav και παλι τα ιδια .Δεν καταφερνε να κρατησει recordς.Εχει τυχει σε κανα αλλο συνάδελφο??

εναλλακτικα προτεινουμε καποιο παραομοιο προγραμμα καταγραφης?:):)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

το best callrecorder σας δουλευει??? εμενα ενω μου λειτουργουσε κανονικα ,τα records που κραταγε ηταν με 0sec και ελεγαν κατεστραμενο αρχειο.Μετα αλλαξα απο amr σε wav και παλι τα ιδια .Δεν καταφερνε να κρατησει recordς.Εχει τυχει σε κανα αλλο συνάδελφο??

εναλλακτικα προτεινουμε καποιο παραομοιο προγραμμα καταγραφης?:):)

 

Δεν δουλευει το συγκεκριμενο , και δυσκολα θα βρεις τετοιο προγραμμα, μιας και η Sony Ericsoon , αλλαξε κατι μεσα στο κινητο κατα την διαρκεια της κλησης , και εγινε διαφορετικό απο το 5800..

 

Οποτε μενει να δουμε εφαρμογη κομμενη και ραμμένη για Vivaz , ή Satio..

Δεν το εχω παρακολουθησει παντως πολυ το θεμα , αμα εχει βρει κανενας κατι , ας ποσταρει..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας κι από μένα. Έχω ένα προβληματάκι (μαλλον το μοναδικό) με το Vivaz και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Το πρόβλημα είναι με τη Bluetooth συνδεση του Vivaz με το carkit. Συνδέεται και αποσυνδέεται απο μόνο του συνεχώς (2-3 φορές το λεπτό). Δεν φταίει το carkit γιατί με το προηγουμενο sony ericsson κινητό συνεργάζεται άψογα. Με το bluetooth στο laptop, το Vivaz συνεργαζεται αψογα, χωρίς διακοπές. το πρόβλημα υπαρχει μόνο στο carkit
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει "Σημείωση: Για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι, το τηλέφωνο πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.".

Έχω το τηλέφωνο 1,5 μήνα και χτυπάει κάθε πρωί κανονικά ενώ είναι κλειστό.

 

Τα βήματα τα ακολουθώ κανονικά όπως έχουν! όμως μερικές φορές, το ξυπνητήρι απλά δεν χτυπάει!! χωρίς λόγο και αιτία... Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ ωστόσο και τους δυο για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα θα ηθελα εαν μπορει καποιος να με βοηθησει σε μια ερωτηση που εχω.εχω το κινητο sony vivaz και θα ηθελα να κατεβασω το flash player γιατι δεν μπορω να δω πολλα βιντεο κα8ως δεν μου ανοιγουν και μερικες σελιδες.

Απο οτι παρατηρησα εχει λογισμικο symbian ομως τα downloads που βρισκω ειναι για nokia.δεν μπορω να βρω κατι για αυτο το κινητο.εαν μπορει καποιος και γνωριζει επι του θεματος ας με βοηθησει.

ευχαριστω πολυ.

Ψαξε στο google και βρες το skyfire, γραψε skyfire download symbian και κατι θα βρεις, ειναι browser και ανοιγει ολα τα βιντεο. Τα περισσοτερα που εχω βαλει απο το νοκια που ειχα κανουν στο vivaz γιαυτο δοκιμασε και εφαρμογες που λεει οτι ειναι για νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, είμαι κι εγώ από σήμερα ένας ευτυχής κάτοχος του Vivaz (τ'οποίο αντικατέστησε το Omnia HD).

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν custom roms για το κινητό; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, είμαι κι εγώ από σήμερα ένας ευτυχής κάτοχος του Vivaz (τ'οποίο αντικατέστησε το Omnia HD).

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν custom roms για το κινητό; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.

 

Οχι , δεν υπαρχουν ακομα..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

εδω κ 5 μερες ειμαι κ γω κατοχος του vivaz.εχω προσεξει οτι μο κολλαει οταν κανει αναζητηση δικτυου wlan και οταν προσπαθω να κανω επαννεκινηση μου βγαζει την ασπρη σελιδα εκκινησης μεχρι τελικα να του βγαλω την μπαταρια.υπαρχει καμια γιατρεια η εγω κανω κατι λαθος?επισης υπαρχει οντως ανταλλακτικο για την οθονη?μου εκανε δυο μικρα σημαδακια η γραφιδα.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

και ναι καταφερα να περασω το περιβοητο ndrive εκδοση 9.3.15.

ξερει κανενας ποση ωρα κανει να πιασει δορυφορο?και αν υπαρχει καποια ρυθμιση σε αυτον τον τομεα?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

και ναι καταφερα να περασω το περιβοητο ndrive εκδοση 9.3.15.

ξερει κανενας ποση ωρα κανει να πιασει δορυφορο?και αν υπαρχει καποια ρυθμιση σε αυτον τον τομεα?

Tην πρώτη φορά θα σου κάνει κανά 10λεπτο, ίσως και περισσότερο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβα,ειναι πολυ καλο τελικα και τα σπαει.δουλευει και με λιγουσ δορυφορους οποτε ειναι ενα θετικο αυτο.τωρα απο γρηγοραδα δε παει και με χιλια αλλα ειναι ικονοποιητηκοτατο.:D

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παρελαβα κι εγω χθες το Vivaz. Ειμαι σχετικα ευχαριστημενη. Διαβασα τα faqs οσον αφορα το wi-fi γιατι ενω συνδεεται κανονικα μετα απο λιγο με πεταει εξω. Μπαινω με το opera mobile 10. Θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται αυτη η αλλαγη στην κωδικοποιηση του password σε wpa. Απο που πρεπει να γινει αυτη η αλλαγη?

Επισης ενα αλλο θεμα ειναι οτι κατεβασα το Nimbuzz απο το επισημο sony ericsson και ηταν μια χαρα. Μολις συνδεθηκα μου λεει να κατεβασω την καινουρια εκδοση. Την κατεβασα και κολλησε ασχημα το τηλεφωνο. Δε μου εμφανισε καθολου τις ρυθμισεις. Αναγκαστηκα να το επανεκινησω και μετα το απεγκατεστησα. Θα ξαναβαλω την προηγουμενη εκδοση.

Αν μπορει καποιος ας μου πει για τη ρυθμιση του wpa.

Ευχαριστω.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...