Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω με το ndrive χώρις να εχω τικαρισμενο το gps που χρεωνει, δηλαδη τικαρισμενο μονο το εσωτερικο gps έκανε μόνον ενα λεπτάκι να βρει δορυφορους και μάλιστα ήμουν εν κινησει μεσα στο αμαξι.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει σε σας.Το παρακαλουθω και ενημερωνω.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την καλή σου διάθεση, αλλά ενώ προσπάθησα να ακολουθήσω τις εν λόγω οδηγίες, δεν μπορώ πουθενά ν βρω αυτό το db folder στο C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\. Τι να φταίει άραγε;

 

Καλημέρα. Εννοείς ότι μετά την εγκατάσταση του Sony Ericsson Update Service (SUSE) μπαίνεις στο φάκελο Update Service και δεν υπάρχει καθόλου φάκελος db έτσι; Μόνο κάποιοι άλλοι φάκελοι (jre, licenses, log, plugins, settings, setup κλπ) και μερικά αρχεία; Αυτό είναι λογικό μιας και για να δημιουργηθεί ο φάκελος db πρέπει να έχεισ ήδη κάνει update το κινητό μια φορά. Οι οδηγίες θεωρούν σαν δεδομένο ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) έχουν κάνει update.

 

Στην περίπτωση σου (και στη δική μου μιας και εγώ δεν είχα κάνει update άρα ούτε κι εγώ είχα το φάκελο db) απλά προχωράς στο επόμενο βήμα θεωρώντας ότι έχεις σβήσει το φάκελο db. Παρεμπιπτώντος το region μας είναι το Adriatic (θα σου χρειαστεί μετά).

 

Καλή επιτυχία ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με το ndrive χώρις να εχω τικαρισμενο το gps που χρεωνει, δηλαδη τικαρισμενο μονο το εσωτερικο gps έκανε μόνον ενα λεπτάκι να βρει δορυφορους και μάλιστα ήμουν εν κινησει μεσα στο αμαξι.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει σε σας.Το παρακαλουθω και ενημερωνω.

 

Αν μπορείς δοκίμασε το σε κλειστό χώρο για να δεις σε πόση ώρα θα κλειδώσει και ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα o Skyfire δουλευει κανονικα στο vivaz?

 

το skyfire οταν μου ανοιγει μου λεει οτι θα πρεπει να χρεωθω... αλλα μπενω με wifi,, ειναι δυνατον να χρεωνει?

 

το ndrive μου βρηκε gps αλλα αργησε αρκετα... τουλαχιστον 10 λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δοκίμασε το σε κλειστό χώρο για να δεις σε πόση ώρα θα κλειδώσει και ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ. :)

 

Για δοκιμάστε τα εξής : Μενού > Υπηρ. εντοπ. > Τοποθεσία > Εντοπ. στίγματος

τικάρουμε το Εσωτερικό GPS .Κατόπιν πάμε Διακομ. εντοπ. στίγματος.

Εδώ στη Χρήση διακ.εντοπ.στι..τικάρουμε το Ερώτηση κάθε φορά .

Στο Σημείο πρόσβασης πρέπει να μπει ο διακομιστής της εταιρείας κινητής για

πρόσβαση στο Internet όχι Wap (αυτό πρέπει να το ζητήσετε απο΄την

εταιρεία κινητής , π.χ. στην Cosmote είναι Cosmote wireless internet ) .

Σε μένα με αυτές τις ρυθμίσεις το Ndrive λοκάρει σε 40 sec περίπου την πρώτη

φορά, τις επόμενες σε 5-6 sec (ανάλογα βέβαια με τις καιρικές συνθήκες,

τοποθεσία , κλπ. )

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε τα εξής : Μενού > Υπηρ. εντοπ. > Τοποθεσία > Εντοπ. στίγματος

τικάρουμε το Εσωτερικό GPS .Κατόπιν πάμε Διακομ. εντοπ. στίγματος.

Εδώ στη Χρήση διακ.εντοπ.στι..τικάρουμε το Ερώτηση κάθε φορά .

Στο Σημείο πρόσβασης πρέπει να μπει ο διακομιστής της εταιρείας κινητής για

πρόσβαση στο Internet όχι Wap (αυτό πρέπει να το ζητήσετε απο΄την

εταιρεία κινητής , π.χ. στην Cosmote είναι Cosmote wireless internet ) .

Σε μένα με αυτές τις ρυθμίσεις το Ndrive λοκάρει σε 40 sec περίπου την πρώτη

φορά, τις επόμενες σε 5-6 sec (ανάλογα βέβαια με τις καιρικές συνθήκες,

τοποθεσία , κλπ. )

 

Σε ευχαριστώ φίλε aitoum για την βοήθεια απλά με αυτό τον τρόπο χρεώνεσαι και σκεφτόμασταν μήπως υπήρχε κάποια ρύθμιση για να κλειδώνει πιο γρήγορα δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε τα εξής : Μενού > Υπηρ. εντοπ. > Τοποθεσία > Εντοπ. στίγματος

τικάρουμε το Εσωτερικό GPS .Κατόπιν πάμε Διακομ. εντοπ. στίγματος.

Εδώ στη Χρήση διακ.εντοπ.στι..τικάρουμε το Ερώτηση κάθε φορά .

Στο Σημείο πρόσβασης πρέπει να μπει ο διακομιστής της εταιρείας κινητής για

πρόσβαση στο Internet όχι Wap (αυτό πρέπει να το ζητήσετε απο΄την

εταιρεία κινητής , π.χ. στην Cosmote είναι Cosmote wireless internet ) .

Σε μένα με αυτές τις ρυθμίσεις το Ndrive λοκάρει σε 40 sec περίπου την πρώτη

φορά, τις επόμενες σε 5-6 sec (ανάλογα βέβαια με τις καιρικές συνθήκες,

τοποθεσία , κλπ. )

 

ναι αλλα τι σχεση εχει η vodafone πχ στο gps... θα μας χρεωνει κατι αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι σχεση εχει η vodafone πχ στο gps... θα μας χρεωνει κατι αυτο που λες?

 

Ουσιαστικά μέσω της εταιρείας σου (vodafone,cosmote κ.α.) με αυτό τον τρόπο εντοπίζει το πού ακριβώς είσαι αλλά χρεώνεσαι με μερικά kb μέχρι να βρεί το στίγμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ρύθμιση για γρήγορο κλείδωμα δεν νομίζω να υπάρχει ,γιατί

εξαρτάται από το hardware της συσκευής. Η χρέωση είναι 5-6 Kb.

Για να δείτε πόσα Kb κατεβάζετε πηγαίνετε Μενού > Αρχ. καταγ. > Πακέτα

δεδομένων ( αφού πρώτα μηδενίσετε τους μετρητές) .

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια οτι και να εχω κανει δεν μπορω να κανω update to vivaz μου με τον υπολογιστη μου

 

προσπαθω να κανω update και ενω ακολουθω ακριβψς τα βηματα που πρεπει

στο τελευταιο βημα εκει που συνδεουμε υπολογιστη με κινητο κολλαει ο υπολογιστης

κολλαει το ποντικι και δεν μπορω να κανω τιποτα :cry::cry::cry:

 

αντιμετωπιζει κανεις παρομοιο προβλημα? ή πρεπει να πηγαινε συνεχεια σε αλλο υπολογιστη?? :X

 

ακομα και debrand φοβαμαι να κανω με αυτον τον οδηγο http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/ γιατι μπορει κατι να στραβωσει και να γινει το κινητο μου τουβλο

 

plz οποιος μπορει ας ριξει φως στην κατασταση :blink:

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια οτι και να εχω κανει δεν μπορω να κανω update to vivaz μου με τον υπολογιστη μου

 

προσπαθω να κανω update και ενω ακολουθω ακριβψς τα βηματα που πρεπει

στο τελευταιο βημα εκει που συνδεουμε υπολογιστη με κινητο κολλαει ο υπολογιστης

κολλαει το ποντικι και δεν μπορω να κανω τιποτα :cry::cry::cry:

 

αντιμετωπιζει κανεις παρομοιο προβλημα? ή πρεπει να πηγαινε συνεχεια σε αλλο υπολογιστη?? :X

 

ακομα και debrand φοβαμαι να κανω με αυτον τον οδηγο http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/ γιατι μπορει κατι να στραβωσει και να γινει το κινητο μου τουβλο

 

plz οποιος μπορει ας ριξει φως στην κατασταση :blink:

 

Μήπως ο υπολογιστής σου είναι με windows xp sevice pack 3? Παίζει να είναι κανένα bug. Δοκίμασες σε άλλο pc?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Παρακολουθώ εδώ και μέρες το forum. Εξαιρετική δουλειά απο όλους! Μου λύθηκαν αρκετες απορίες!

Ψάχνω και εγώ για θήκη για το vivaz..και εχω βρεί κάποιες στο ebay! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αλοιώνεται η οθόνη του κινητού με θήκες που κλείνουν με μαγνήτη και αν αυτή η αλοίωση παραμένει μόνιμη! Αν ενδείκνεται τελοσπάντων!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο υπολογιστής σου είναι με windows xp sevice pack 3? Παίζει να είναι κανένα bug. Δοκίμασες σε άλλο pc?

 

ναι :cry: οντως windows xp sevice pack 3 εχει :cry:

 

αυτο φταιει?? σε αλλο pc κανω κανονικα update :O

 

μπορω να κανω κατι γι αυτο?? :confused:

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια οτι και να εχω κανει δεν μπορω να κανω update to vivaz μου με τον υπολογιστη μου

 

προσπαθω να κανω update και ενω ακολουθω ακριβψς τα βηματα που πρεπει

στο τελευταιο βημα εκει που συνδεουμε υπολογιστη με κινητο κολλαει ο υπολογιστης

κολλαει το ποντικι και δεν μπορω να κανω τιποτα :cry::cry::cry:

 

αντιμετωπιζει κανεις παρομοιο προβλημα? ή πρεπει να πηγαινε συνεχεια σε αλλο υπολογιστη?? :X

 

ακομα και debrand φοβαμαι να κανω με αυτον τον οδηγο http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/ γιατι μπορει κατι να στραβωσει και να γινει το κινητο μου τουβλο

 

plz οποιος μπορει ας ριξει φως στην κατασταση :blink:

 

δοκίμασε να απενεργοποίησης ότι firewall εχεις και ότι internet security η antivirus... ίσος σε μπλοκάρει κάτι...εγώ έκανα update κανονικά και τo debranding τo ίδιο...

 

ωστόσο θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... επειδή απότι βλέπω χαράσσεται εύκολα η οθόνη... λογικά αυτό που έχει επάνω είναι μια μεμβράνη που βγαίνει σωστά?

οποτε μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με κάτι τέτοιο

http://cgi.ebay.com/2-x-Mirror-Screen-Protector-For-Sony-Ericsson-Vivaz-U5_W0QQitemZ220572678159QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item335b27f80f

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να απενεργοποίησης ότι firewall εχεις και ότι internet security η antivirus... ίσος σε μπλοκάρει κάτι...εγώ έκανα update κανονικά και τo debranding τo ίδιο...

 

ωστόσο θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... επειδή απότι βλέπω χαράσσεται εύκολα η οθόνη... λογικά αυτό που έχει επάνω είναι μια μεμβράνη που βγαίνει σωστά?

οποτε μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με κάτι τέτοιο

http://cgi.ebay.com/2-x-Mirror-Screen-Protector-For-Sony-Ericsson-Vivaz-U5_W0QQitemZ220572678159QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item335b27f80f

 

εχω απενεργοποιησει τα παντα σιγουρα δεν φταιει αυτο :cry:

 

οσον αφορα το screen protector μπορεις να το αντικαταστεις με αυτο που λες :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρόβλημα είναι με το service pack 3.

 

ωστόσο θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο... επειδή απότι βλέπω χαράσσεται εύκολα η οθόνη... λογικά αυτό που έχει επάνω είναι μια μεμβράνη που βγαίνει σωστά?

οποτε μπορούμε να την αντικαταστήσουμε με κάτι τέτοιο

http://cgi.ebay.com/2-x-Mirror-Screen-Protector-For-Sony-Ericsson-Vivaz-U5_W0QQitemZ220572678159QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item335b27f80f

 

 

Αγόρασα την μεμβράνη αυτής της εταιρείας αλλά επειδή δεν υπήρχε για το vivaz πήρα μια μεγαλύτερη και την έκοψα στα μέτρα του vivaz αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό είναι πολύ χοντροκομμένη για να το πω απλά. Νομίζω καλύτερα να πάρεις μια θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρόβλημα είναι με το service pack 3.

Αγόρασα την μεμβράνη αυτής της εταιρείας αλλά επειδή δεν υπήρχε για το vivaz πήρα μια μεγαλύτερη και την έκοψα στα μέτρα του vivaz αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό είναι πολύ χοντροκομμένη για να το πω απλά. Νομίζω καλύτερα να πάρεις μια θήκη.

ναι αλλα η θήκη καλύπτει τα πάντα... εγώ ποτε δεν είχα θήκες γιατί δεν μου αρέσανε...

αλλα πλέον υπάρχει η μεβράνη για τo vivaz...

όπως αυτή εδώ...

http://cgi.ebay.com/3-CLEAR-Screen-Protector-Cover-for-Sony-Ericsson-Vivaz_W0QQitemZ150427135449QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item230627edd9

λες ότι θα είναι πολύ χοντρή...

αυτή που έχει ήδη επάνω βγαίνει?

 

thanks luke

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι σιγουρα βγαινει γιατι σε ενα σημειο μου εκανε φουσκαλιτσα απο αερα οποτε απλα την τραβας και βγαινει.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρόβλημα είναι με το service pack 3.

 

 

 

 

Αγόρασα την μεμβράνη αυτής της εταιρείας αλλά επειδή δεν υπήρχε για το vivaz πήρα μια μεγαλύτερη και την έκοψα στα μέτρα του vivaz αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου καλό είναι πολύ χοντροκομμένη για να το πω απλά. Νομίζω καλύτερα να πάρεις μια θήκη.

 

αυτη τη μεμβρανη να τη βγαλω ή κανει δουλεια?

αυτη την απορια παντα την ειχα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα η θήκη καλύπτει τα πάντα... εγώ ποτε δεν είχα θήκες γιατί δεν μου αρέσανε...

αλλα πλέον υπάρχει η μεβράνη για τo vivaz...

όπως αυτή εδώ...

http://cgi.ebay.com/3-CLEAR-Screen-Protector-Cover-for-Sony-Ericsson-Vivaz_W0QQitemZ150427135449QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item230627edd9

λες ότι θα είναι πολύ χοντρή...

αυτή που έχει ήδη επάνω βγαίνει?

 

thanks luke

 

Ναι βγαίνει εγώ την έχω βγάλει. Αλλά και αυτή που αγόρασα έκανε πάρα πολλές φουσκάλες και ήταν άσχημο το αποτέλεσμα. Ίσως αυτή του δεύτερου link να είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, πολύ καλή ιδέα! Μια ερώτηση: Εφαρμογές με κατάληξη με .wgz ...τις βλέπει το κινητό???
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, πολύ καλή ιδέα! Μια ερώτηση: Εφαρμογές με κατάληξη με .wgz ...τις βλέπει το κινητό???

 

ναι μια που εχω δοκιμασει την ειδε και δουλευει :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιες θήκες στο ebay που δεν εμποδίζουν την λειτουργία του κινητού...ουτε και της κάμερας! Απλά κλείνουν με μαγνήτη και έχω κάποιους ενδοιασμούς όσο αφορά τη φθορά/αλοίωση της οθόνης! Ξέρετε κάτι εσείς?
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιες θήκες στο ebay που δεν εμποδίζουν την λειτουργία του κινητού...ουτε και της κάμερας! Απλά κλείνουν με μαγνήτη και έχω κάποιους ενδοιασμούς όσο αφορά τη φθορά/αλοίωση της οθόνης! Ξέρετε κάτι εσείς?

 

ε δωσε stile μας ντε κάνα link!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! Αλήθεια υπάρχει κάτι που να μην το ξέρεις? ? ? χαχα... Είσαι φοβερή!

 

ε δωσε stile μας ντε κάνα link!!!! :D

http://cgi.ebay.com/PDair-Genuine-Leather-Flip-Case-fit-Sony-Ericsson-Vivaz_W0QQitemZ370341080928QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item563a0c6f60

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την Τροποποίηση Μηνύματος!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...