Jump to content

All about Alfa Romeo


GTV
 Κοινοποίηση

Σας αρέσει η Μi.To;  

175 members have voted

  1. 1. Σας αρέσει η Μi.To;

    • Ναι
      125
    • Οχι
      50


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν φίλοι μου...

Μετά από απουσία σχεδόν 10 ημερών, σας παραθέτω τα νέα μου...

1ον. Πάρτε το Drive για να δείτε στις σελίδες αλληλογραφίας τι χαστούκια ρίχνουν οι αναγνώστες στον Χαρίτο για αυτά που έλεγε τον προηγούμενο μήνα για την GT! Αξίζει παιδιά...

2ον. Η ανάρτηση της GTA, μαζί με τις αντιστρεπτικές της GTA και τα HR ελατήρια κοσμούν την κυρία μου. Μία γρήγορα βόλτα στα στροφιλίκια του Άι-Γιάννη του Ρώσσου, επιβεβαίωσαν όσα περίμενα. Τιμόνι άλλο πράμα, άμεση επαναφορά και απίστευτο ζύγισμα. Πολύ σωστή απεδείχθη τελικά η απόφαση για τα silent blocks της PowerFlex, όπως και για την θολόμπαρα της ΟΜΡ. Το αμάξι έχει δέσει εκπληκτικά, και παρά τα 17άρια δεν κοπανάει και δεν κουράζει.

3ον. Μετά από 3.000 χλμ με τα Brembo πρέπει να πω ότι έχω πάθει πλάκα. Πίνω νερό στο όνομά τους. Χαλάλι τα μπικικίνια που επένδυσα.

4ον. Ο πνίχτης της εισαγωγής έδωσε τη θέση του σε ένα σωλήνα air-intake από την 156 2.5 V6. Σε συνδυασμό με το Green στο φιλτρκούτι, η απόδοση και κυρίως η άίσθηση αρπάγματος έχουν βελτιωθεί αισθητά. Όπως και ο ήχος :)

5ον. Καμία πρόταση για τελικό καζανάκι ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά φίλε μου Popolaros...

Όσο για το Χαρίτο, έχεις δίκιο...some things never change :(

Φιλικά

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι απλο.Απο την στιγμη που η αλφα δεν τα σκαει στο drive για διαφημισεις και προτιμα ολα τα αλλα περιοδικα εκτος απο αυτο θα συνεχισουν να την θαβουν.

 

Photos απο εργοστασιο

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211354_100_0295.jpg

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211436_100_0297.jpg

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211421_100_0296.jpg

 

158

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211456_100_0300.jpg

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211514_100_0301.jpg

http://f****az.altervista.org/immagini/1581.jpg

http://f****az.altervista.org/immagini/1582.jpg

 

Το πιο ομορφο suv ετοιμαζεται πυρετωδως στο varano με τη νεα πλατφορμα compact που θα εχει και η 148

http://www.duettoclub.it/file/net%20flier/2004827211447_100_0299.jpg

 

Ο φονιας της m3 kai sti.Aσχημο αλλα γρηγορο

http://www2.uol.com.br/bestcars/carros/preparacao2/alfa-147-gta-autodelta-6g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω ότι τη θεωρώ πανέμορφη την 147 sti/evo/m3 killer θα είμαι υπερβολικός ???

Έχεις δει το βίντεο με τους χρόνους που γράφει ???... ρε γαμώτο ένα τέτοιο μοτέρ θέλω....φέρτε μου τα λεφτά...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakiss (30 Αύγ. 2004 , 14:11)

Ο φονιας της m3 kai sti.Aσχημο αλλα γρηγορο

http://www2.uol.com.br/bestcars/carros/preparacao2/alfa-147-gta-autodelta-6g.jpg

 

 

Ποιος είναι ασχημο; Η GTA 3.7 ????? WTF!

Δεν υπάρχει πιο γρήγορο και πιο όμορφο hatchback στον κόσμο... :!:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος costasp (30 Αύγ. 2004 , 13:14)

 

Λοιπόν φίλοι μου...

Μετά από απουσία σχεδόν 10 ημερών, σας παραθέτω τα νέα μου...

1ον. Πάρτε το Drive για να δείτε στις σελίδες αλληλογραφίας τι χαστούκια ρίχνουν οι αναγνώστες στον Χαρίτο για αυτά που έλεγε τον προηγούμενο μήνα για την GT! Αξίζει παιδιά...

2ον. Η ανάρτηση της GTA, μαζί με τις αντιστρεπτικές της GTA και τα HR ελατήρια κοσμούν την κυρία μου. Μία γρήγορα βόλτα στα στροφιλίκια του Άι-Γιάννη του Ρώσσου, επιβεβαίωσαν όσα περίμενα. Τιμόνι άλλο πράμα, άμεση επαναφορά και απίστευτο ζύγισμα. Πολύ σωστή απεδείχθη τελικά η απόφαση για τα silent blocks της PowerFlex, όπως και για την θολόμπαρα της ΟΜΡ. Το αμάξι έχει δέσει εκπληκτικά, και παρά τα 17άρια δεν κοπανάει και δεν κουράζει.

3ον. Μετά από 3.000 χλμ με τα Brembo πρέπει να πω ότι έχω πάθει πλάκα. Πίνω νερό στο όνομά τους. Χαλάλι τα μπικικίνια που επένδυσα.

4ον. Ο πνίχτης της εισαγωγής έδωσε τη θέση του σε ένα σωλήνα air-intake από την 156 2.5 V6. Σε συνδυασμό με το Green στο φιλτρκούτι, η απόδοση και κυρίως η άίσθηση αρπάγματος έχουν βελτιωθεί αισθητά. Όπως και ο ήχος :)

5ον. Καμία πρόταση για τελικό καζανάκι ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Καλορίζικες οι νέες προσθήκες στην κούκλα σου Κώστα! Αφού λες οτι δεν κοπανάει με 17αρες και GTA αναρτήσεις, τότε έκανες κορυφαία επιλογή! Φαντάζομαι τι τραίνο έχεις φτιάξει. Αλήθεια τι λάστιχα έχεις;

 

Να προσέχεις το Green, έχω ακούσει οτι είναι ο Νο1 λόγος για να καεί το AFM (Air Flow Meter). Εχω ακούσει τι ήχο βγάζει, οπότε μπορώ να φανταστώ! Χαμηλά ειδικά πρέπει να τσιμπάει καλύτερα απο οτι πριν ε; Κατανάλωση πόσο αυξήθηκε;

 

Εμένα με K&N, εχει ψαρωτικό ήχο ψηλά, μπάσο χαμηλά και πολύ άρπαγμα στις χαμηλές στροφές.

 

Όσο για τελικό, Supersprint και Sebring για την 147 ξέρω οτι είναι οι καλύτερες σε ότι αφορά το να μη χάσεις συμπίεση. Για την μαμά της δικιάς μου (την 156 σου δηλαδή :p ) δεν έχω εμπειρία. Πιθανότατα οι ίδιες...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

@ sakiss

Θα συμφωνήσω για τις ζάντες φίλε μου. Μπορεί να περιαυτολογώ, αλλά οι ζάντες της 147 GTA (που φοράω και εγώ) είναι πανέμορφες. Επίσης έχω δει κόκκινη 147 GTA (ενός τυχερού Ιταλού) με 18άρες OZ Superleggera ανθρακί και έκανα κακάκια μου... :)

@ mythozz

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φοράω Michelin Pilot Sport σε διάσταση 225/45/17 (τις έχω πάρει από GTA γι αυτό δεν είναι 215). Πάντως σημαντική συνδρομή στη μείωση του κοπανήματος να ξέρεις παίζουν τα silent blocks. Η συμπεριφορά πάντως πράγματι είναι τραίνο! Το αμάξι δείχνει πιο δεμένο και αρκετά πιο άκαμπτο. Η αύξηση της κατανάλωσης δεν ήταν σημαντική, δεν την υπολογίζω σε πάνω από 5%. Με έχεις βάλει σε σκέψεις με το Green. Φόραγα ΚΝ και το άλλαξα γιατί συνέπεσε με κάποια τρέμουλα στο ρελαντί. Δεν ξέρω εάν αυτός ήταν ο λόγος, αλλά με το Green ησύχασε. Θα το ψάξω. Έχεις ακούσει τίποτα για το ολοκληρωμένο kit εισαγωγής της ΚΝ ??? (KN 57i λέγεται). Εσύ φοράς χοάνη ή φίλτρο στο κουτί?

Όσον αφορά στον ήχο, ψηλά μόνο είναι πορωτικός, ενώ χαμηλά και μεσαία είναι σαν μαμά. Μόνο ένα έμπειρο σε Alfas αυτί θα πάρει χαμπάρι την αλλαγή στην ελεύθερη πια εισαγωγή.

Τη διαφορά απόδοσης την είδα πάντως στις μεσαίες-προς ψηλές πιο έντονα. Χαμηλά απλά είμαι κάπως πιο "ζωντανός".

Για τις εξατμίσεις μάλλον δίκιο έχεις...Και κάποιοι άλλοι φίλοι, αυτές πρότειναν

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

λέτε τα φανάρια της ανανεωμενης 147 να ταιριαζουν και στην δικιά μας??

 

Κώστα πόσο σου εχει στοιχισει το αμαξι μέχρι τώρα?

Με 225 λάστιχο και με ολες αυτες τις μετατροπες και εχεις αύξηση καυσίμου 5%??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... :)

όσον αφορά στην κατανάλωση: όταν το πηγαίνεις συνεχώς τέζα δεν μπορείς να έχεις πάρεις χαμπάρι τις μεγάλες διαφορές. Δεν θα πω πάντως ότι έχω παρατηρήσει σημαντικές αυξήσεις φίλοι μου, γι αυτό και έδωσα ένα "ίσως μικρό" ποσοστό αύξησης. Δηλ. με "μπακάλικη λογική": δεν βλέπω να έχουν μειωθεί τα χιλιόμετρα που κάνω με γέμισμα, ούτε έχουν αυξηθεί οι επισκέψεις μου στον βενζινά της γειτονιάς.

Τα 225άρια είναι μεγάλα παιδιά, έχετε δίκιο, αλλά αγόρασα τις ζάντες από ιδιοκτήτη 156 GTA και τις πήρα μαζί με τα λάστιχα, τα οποία είχαν μόνο 3.000 χλμ επάνω τους. Μόλις είναι αυτά έτοιμα για αλλαγή θα βάλω βέβαια τα 215άρια. ;)

@ gmak

Ευτυχώς φίλε μου κρατάω αρχείο με ότι χώνω στο αμάξι και γι αυτό σου παραθέτω τα ακριβή νούμερα:

Αναρτήσεις GTA+αντιστρεπτικές GTA+silent blocks+εργασία: 1.300

Ζάντες GTA 17''+Michelin Pilot Sport 225/45: 1.000

Brembo 4πίστονα εμπρός+δίσκοι 315 εμπρός+285 πίσω+τακάκια AP Racing κέβλαρ+σωληνάκια υψηλής+υγρά Dot5: 2.600

Εισαγωγή από 2.5 V6+ελεύθερο φίλτρο στο κουτί: 100

Εμπρός φανάρια μαύρα από GTA: 450

Λευκά φλας+μοχλός momo+χειρόφρενο momo+ασφάλεις novitec: 120

Μαύρες ζελατίνες στα τζάμια: 200

Για το στερεοφωνικό θα τα πούμε άλλη στιγμή γιατί νομίζω σας κούρασα...

Στη διάθεσή σας οι λεπτομέρειες φίλοι μου

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

@ popolaros...

Δεν έχεις καθόλου, μα καθόλου άδικο καλέ μου φίλε.

Δυστυχώς όμως η καψούρα σε κάνει να πληρώνεις ακόμα και υπερβολικά ποσά. Άλλωστε, εσύ όταν έφαγες καψούρα με γυναίκα, δεν την χρυσοπλήρωσες ??? :) Αν το καλοσκεφτείς όμως τα χοντρά λεφτά έχουν χωθεί σε πράγματα που αφορούν κράτημα και ασφάλεια, οπότε λες...χαλάλι! Με τα λεφτά αυτά έβαζα ένα 2.5 V6 και άφηνα ανάρτηση, φρένα και ζαντικά μαμά με ένα μοτέρ όμως που έτσι δεν θα σταμάταγε...

Και κάτι άλλο: συγχαρητήρια για τα λεγόμενα στην υπογραφή σου...Bravo ;)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Νά' σαι καλά φίλε μου gmak

Ναι, είναι πολλά, αλλά έχοντας αλλάξει πριν από την 156 άλλες 4 Alfa, όταν την πήρα, από την καψούρα που κουβαλούσα, είχα πει ότι θα την κάνω όσο πιο όμορφη και καλή μπορώ. Νομίζω ότι είναι σε καλό δρόμο. Όσο για τα λεφτά, μη με περάσεις για ματσό...μισθωτός είμαι. Απλά έκανα μία καλή διαχείρηση και μείωσα άλλα έξοδα (κράτησα το μηχανάκι που είχα-δεν πήρα μεγαλύτερο, δεν άλλαξα TV και κάποιες άλλες "θυσίες"...μη γελάς είναι λεφτά αυτά που σου λέω...) :) :) :)

Φιλικά

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

χαχα...όχι ρε popolaros...

Αυτή τη στιγμή τα διαθέσιμα μπικικίνια τελείωσαν. Τώρα υπομονή..δεν είναι δα και πεθαμένος ο 1.6 TS. Σιγά-σιγα θα ξανακάνω κομπόδεμα και θα τον τιάξω. Τέλος οι πατέντες... :) :)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Άσε που η κόρη έφτασε τους 8 μήνες ηλικία...και αρχίζουν τα έξοδα...όσοι έχετε παιδιά ξέρετε. Και που να πάει και σχολείο... :)

Σε λίγο θα μου ζητάει λεφτά για να βγει βόλτα με τον γκόμενο. Και ένα θα σας πω: ο γκόμενος θα έχει μάλλον Huyndai και μάλιστα κωλοφτιαγμένο γιατί το Περιστέρι (όπου ζω) είναι γεμάτο από δαύτα!. Και θα μου λέει "ωραίο μπάρμπα το εργαλείο, αλλά τα ιταλικά τρίζουνε και δεν πάνε !" Ε, έναν τέτοιο να μου φέρει στο σπίτι να το πάθω το εγκεφαλικό.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Nα την αποκληρωσεις αμα σου φερει huyndakia :p Παση θυσια πρεπει να συνεχιστει η παραδοση :D

 

Costasp εχω βαλει και εγω φιμε αλλα δεν παρατηρησα διαφορα περα τις θολουρας.Μια χαρα περνανε οι ηλιαχτιδες.Παντος θα μπορουσες να αγορασεις και τον 1.8 twin spark

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου sakiss

Έχω βάλει απόχρωση aluminum dark και μπορώ να πω ότι κόβει αρκετά. Οι ηλιαχτίδες και βέβαια περνάνε, απλά δεν σε καίνε, όπως χωρίς τις ζελατίνες.

Όσο για τον 1.8: όταν αγόρασα τον Μάρτιο την 156, έψαχνα οπωσδήποτε έκδοση με sportkit. Η φθηνότερη sportkit 1.8 που βρήκα ήταν γύρω στα 17.000 αν θυμάμαι καλά με σχεδόν 80.000 χλμ. και κάποιους ψιλοτσαμπουκάδες στη λαμαρίνα (βαθουλωμένη πόρτα συνοδηγού). Μία αξιοπρεπής 1.8 TS SportKit θα έφθανε το 19άρι χιλιάρικα. Σημ. ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε τιμές Μαρτίου '04. Αυτή τη στιγμή, το κατάστημα που πήρα τη δικιά μου έχει 2.0 TS Selespeed Sportwagon (δέρμα, ηλιοροφή, 16άρες κλπ) με 19.000. Αυτή την πήρα 14.500 με 62.000 χλμ. Από τον Μάρτιο μέχρι σήμερα έχω κάνει 16.000 χλμ ο αθεόφοβος!

Επόμενο αυτοκίνητο (θεού και χρήματος θέλοντος): GTA Sportwagon ή Crosswagon Q4 1.9 JTD. Θα δείξει...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...