Jump to content

Δεν παιρνει σημα η οθονη


mariosvoul
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Εχω ενα προβληματακι, οποιος γνωριζει ας με βοηθησει,

Αλλαξα τη μητρικη στο pc μου και δε παιρνει σημα η οθονη. Λετε να φταιει η καρτα γραφικων? Ειχα δυο απο αυτες και εβαλα την αλλη και μου εκανε παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη ειναι η: ASROCK G31M-GS R2.0 και καρτα γραφικων ειναι η: NVIDIA G-Force 7600GS.

Και που την εβγαλα και εβαλα το καλωδιο στη καρτα της μητρικης, παλι δεν επαιρνε η οθονη σημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Η μητρικη ειναι η: ASROCK G31M-GS R2.0 και καρτα γραφικων ειναι η: NVIDIA G-Force 7600GS.

Και που την εβγαλα και εβαλα το καλωδιο στη καρτα της μητρικης, παλι δεν επαιρνε η οθονη σημα.

 

Εμενα ασυμβατότητα του motherboard σου με τον επεξεργαστή μου ακούγεται αυτό.

Δεν είναι ότι δεν δίνει σήμα στην οθόνη, είναι το ότι δεν ξεκινάει καθόλου ο υπολογιστής. Απλά ανάβουν τα λαμπάκια.

 

Θα σου πρότεινα ένα bios update αλλα πως να το κανεις χωρίς επεξεργαστή. :P

 

Ακόμα μια εκδοχή είναι να φταίει το τροφοδοτικό σου ή να μην ενώθηκε σωστά με το motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο το αγορασα μαζι με τη μητρικη, οποτε δεν ειναι αυτο. Για ασυμβατοτητα, δε νομιζω, αφου ο επεξεργαστης ειναι socket 775 και τετοιον υποστηριζει η καρτα. Τα καλωδια τα εχω ελεγξει απειρες φορες. Εχω αγανακτησει, δε μου πηγαινει στο μυαλο το τι μπορει να φταιει.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε μου. Πήγαινε στο BIOS και απενεργοποιησε την vga που έχει On board η μητρική σου. μόνο έτσι θα λειτουργήσει

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Και όμως φίλε μου. Πήγαινε στο BIOS και απενεργοποιησε την vga που έχει On board η μητρική σου. μόνο έτσι θα λειτουργήσει

 

Δεν λειτουργά ούτε με την vga τις μητρικής του. :worry:

 

Φιλε marie ...

 

Ασυμβατότητα δεν εννοώ στο socket αλλα στο software του motherboard (ΒIΟΣ). Ίσος με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή να είχε κάποιο πρόβλημα όταν κατασκευάστηκε το motherboard και τώρα χρειάζεται βίος update για να τον δουλέψει κανονικά. Επίσης δοκίμασε να βάλεις άλλες μνήμεs (RAM) γιατί πολύ πιθανόν να φταίνε αυτές!! Δοκίμασε ξανάβαλε μια μια μήπως έχει πρόβλημα καμια γιατί την έχω πάθει και έκανε ακριβώς τα ίδια κούφα :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το χωρίς την 7600 επάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση σε καινούργια του κουτιού μητρική να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Μήπως το πρόβλημά σου είναι Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΣΟΥ ΔΙΣΚΟΣ, που παρεπιπτοντος για να λειτουργήσει θέλει ξανά εγκατάσταση τα windows ? Δηλαδή δεν παίζει με τίποτα windows setup παλιό εάν αλλάξεις μητρική.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Windows. Αφού δε φτάνει καν μέχρι εκεί.

 

Μια φορά που είχα αλλάξει κουτί είχα πάθει το ίδιο. Τελικά έπαιξε όταν ακούμπησα τη μητρική χύμα στο γραφείο και ανακάλυψα οτι βίδωνα σφιχτά τη μητρική και κάπου έκανε επαφή με το μέταλλο στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη του χρησιμοποιω το συγκεκριμενο θεμα αλλα εχω παρομοιο προβλημα.

Πριν κανα μηνα αλλαξα σκληρο και τροφοδοτικο στο PC (5ετιας με windowsXP) και μεχρι τωρα λειτουργουσαν ολα αψογα.

Σημερα μου κανει την 1η γκελα:ανοιγω τον υπολογιστη και δεν ανταποκρινοταν στο ποντικι και στο πληκτρολογιο και αναγκαζομαι να κανω reset απο τα κουμπια του και κολαει και εκει και τον σβηνω απο το κουμπι του.2η γκελα μετα απο λιγη ωρα εκει που τον χρησιμοποιουσα κανονικα μαυριζει η οθονη επανερχεται και παλι δεν ανταποκρινοταν. Λεω λες να εχω κολλησει τιποτα γιατι το avira μου ειχε πεταξει κατι trojan πριν 2 μερες και κατεβαζω trial kaspersky αλλα δεν βγαζει τιποτα. Τον κλεινω τελος παντων χαρουμενος και μετα απο λιγη ωρα ανοιγω και κανει ενα μακροσυρτο μπιπ στην εναρξη και μετα τιποτα κανενα σημα στην οθονη με μονη ενδειξη το κλασικο πορτοκαλι φωτακι. Τον ανοιγω και συμμαζευω λιγα τα καλωδια του τροφοδοτικου και πλεον αναβει κανονικα.

Λετε ολο το προβλημα να ηταν αυτα τα καλωδια και να την γλιτωσα φθηνα η ειναι τιποτα αλλο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη του χρησιμοποιω το συγκεκριμενο θεμα αλλα εχω παρομοιο προβλημα.

Πριν κανα μηνα αλλαξα σκληρο και τροφοδοτικο στο PC (5ετιας με windowsXP) και μεχρι τωρα λειτουργουσαν ολα αψογα.

Σημερα μου κανει την 1η γκελα:ανοιγω τον υπολογιστη και δεν ανταποκρινοταν στο ποντικι και στο πληκτρολογιο και αναγκαζομαι να κανω reset απο τα κουμπια του και κολαει και εκει και τον σβηνω απο το κουμπι του.2η γκελα μετα απο λιγη ωρα εκει που τον χρησιμοποιουσα κανονικα μαυριζει η οθονη επανερχεται και παλι δεν ανταποκρινοταν. Λεω λες να εχω κολλησει τιποτα γιατι το avira μου ειχε πεταξει κατι trojan πριν 2 μερες και κατεβαζω trial kaspersky αλλα δεν βγαζει τιποτα. Τον κλεινω τελος παντων χαρουμενος και μετα απο λιγη ωρα ανοιγω και κανει ενα μακροσυρτο μπιπ στην εναρξη και μετα τιποτα κανενα σημα στην οθονη με μονη ενδειξη το κλασικο πορτοκαλι φωτακι. Τον ανοιγω και συμμαζευω λιγα τα καλωδια του τροφοδοτικου και πλεον αναβει κανονικα.

Λετε ολο το προβλημα να ηταν αυτα τα καλωδια και να την γλιτωσα φθηνα η ειναι τιποτα αλλο;

 

Τι εννοείς "μαζεύω τα καλώδια του τροφοδοτικού";

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "μαζεύω τα καλώδια του τροφοδοτικού";

Οπως βγαινουν απο το τροφοδοτικο και ειναι ατακτη "πλεξουδα" τα συγκεντρωσα λιγο με αυτα συρματακια με πλαστικο επικαλυμμα για να ερθουν πιο κοντα μεταξυ τους και λιγο πιο κεντρικα γιατι μερικα μου φαινονταν υπερβολικα κοντα στο ανεμιστηρακι του επεξεργαστη και φοβομουν μηπως το μπλοκαραν κατα καποιον τροπο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπως βγαινουν απο το τροφοδοτικο και ειναι ατακτη "πλεξουδα" τα συγκεντρωσα λιγο με αυτα συρματακια με πλαστικο επικαλυμμα για να ερθουν πιο κοντα μεταξυ τους και λιγο πιο κεντρικα γιατι μερικα μου φαινονταν υπερβολικα κοντα στο ανεμιστηρακι του επεξεργαστη και φοβομουν μηπως το μπλοκαραν κατα καποιον τροπο

 

Άρα κάτι θα κούνησες κατά την "τακτοποίησή τους"

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι θα κούνησες κατά την "τακτοποίησή τους"

Προφανώς κούνησα τα καλώδια και λογικά τα βύσματα τους που τα ξανα τοποθέτησα, αλλά τίποτε άλλο. Όμως το θέμα είναι ότι έτσι διορθώθηκε το πρόβλημα και από τότε λειτουργεί μια χαρά ο υπολογιστής. Οι αμφιβολίες μου είναι οτι παραήταν απλοικό για λύση προβλήματος και ότι πιθανόν κάτι άλλο θα παίζει και τυχαία ξαναδούλεψε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...