Jump to content

Roaming - καιρός για διαφάνεια!


kalmik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eδώ και μερικά χρόνια βρίσκομαι τρεις τέσσερις φορές το χρόνο στο εξωτερικό για επαγγελματικά και προσωπικά ταξείδια. Επανειλημμένα έχω αγανακτήσει, διαμαρτυρηθεί και δεν έχω βγάλει άκρη με τις χρεώσεις της περιαγωγής. Οι εταιρίες Κινητής στη Μπανανοελλαδίτσα, εκμεταλλεύονται την πλήρη αδράνεια του Υπ. Εμπορίου και στη θέση της χρέωσης roaming αναφέρουν κάτι κουφά περί χρέωσης ξένου δικτύου+10%. Όμως ιδού το παράδειγμα. Είμαι στην (πάφθηνη σε χρεώσεις) Γερμανία και το λεπτό μου το χρέωναν πέρυσι κοντά 1ευρώ. Επίσης για κλήση 5 δευτ. πλήρωνες 1 ολόκληρο λεπτό. Και καλά κύριοι. Θέλετε να μας πάρετε και τα σ... Ο.Κ. Να είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες κινητής να έχουν εμφανείς και δημοσιευμένους πίνακες με χρεώσεις των δικτύων με τα οποία συνεργάζονται όπου να φαίνεται η τελική πραγματική επιβάρυνση του καταναλωτή.

Αντε μην τα πάρω και διαθέσω το χρόνο που χρειάζεται καταγγέλλοντας στην Commission έλλειψη τιμοκαταλόγου. Για υπηρεσίες που προσφέρονται εντός ΕΕ είναι κάθετα υποχρεωμένοι να έχουν κατάλογο, και μου φαίνεται ότι το πρόστιμο θα πέσει σύννεφο.. Μήπως είναι καιρός κύριοι να εφησυχάζουμε λιγότερο και να διεκδικούμε τα αυτονόητα; Μήπως;

:)
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο στο οτι θα επρεπε να υπηρχε πληρης καταλογος με τις χρεωσεις για καθε χωρα και καθε δικτυο. Ομως στην υλοποιηση ειναι αρκετα δυσκολο γιατι φαντασου οτι θα πρεπει να εισαι ενημερωμενος για 100+ χωρες που η καθε μια εχεισ 3-4 δικτυα. Και καθε φορα που αλλαζει η χρεωση στην Γερμανια θα πρεπει το γερμανικο δικτυο να ενημερωσει την Vodafone οτι αλλαξαν οι χρεωσεις. Βεβαια απο την αλλη αν τηλεφωνησεις στην Vodafone πριν ξεκινησεις για το ταξιδι, θα σου πει αναλυτικα τις χρεωσεις για καθε δικτυο της χωρας που σε ενδιαφερει. Οποτε ενας τιμοκαταλογος ειναι εφικτος, αλλα μαλλον δεν τους συμφερει.. ;)
Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman (19 Φεβ. 2004 , 19:45)

 

Εχεις απολυτο δικιο στο οτι θα επρεπε να υπηρχε πληρης καταλογος με τις χρεωσεις για καθε χωρα και καθε δικτυο. Ομως στην υλοποιηση ειναι αρκετα δυσκολο γιατι φαντασου οτι θα πρεπει να εισαι ενημερωμενος για 100+ χωρες που η καθε μια εχεισ 3-4 δικτυα. Και καθε φορα που αλλαζει η χρεωση στην Γερμανια θα πρεπει το γερμανικο δικτυο να ενημερωσει την Vodafone οτι αλλαξαν οι χρεωσεις. Βεβαια απο την αλλη αν τηλεφωνησεις στην Vodafone πριν ξεκινησεις για το ταξιδι, θα σου πει αναλυτικα τις χρεωσεις για καθε δικτυο της χωρας που σε ενδιαφερει. Οποτε ενας τιμοκαταλογος ειναι εφικτος, αλλα μαλλον δεν τους συμφερει.. ;)

 

 

 

autoi edw http://www.o2.co.uk/personal/abroad/prices/callingwhileabroad/0,,133,00.html pirinikoi epistimones einai?Giati emena mou fenonte poli apla kai katanoita... :mad:

Link to comment
Share on other sites

στις ιστοσελιδες πολλων ευρωπαικων δικτυων κινητης τηλεφωνιας αναφερει αναλυτικα τις χρεωσεις της περιαγωγης,δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να κανουν κατι αναλογο και τα δικα μας.Μαλιστα στην vodafone και ΤΙΜ ειναι πιο ευκολο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kalmik (19 Φεβ. 2004 , 18:50)

 

Eδώ και μερικά χρόνια βρίσκομαι τρεις τέσσερις φορές το χρόνο στο εξωτερικό για επαγγελματικά και προσωπικά ταξείδια. Επανειλημμένα έχω αγανακτήσει, διαμαρτυρηθεί και δεν έχω βγάλει άκρη με τις χρεώσεις της περιαγωγής. Οι εταιρίες Κινητής στη Μπανανοελλαδίτσα, εκμεταλλεύονται την πλήρη αδράνεια του Υπ. Εμπορίου και στη θέση της χρέωσης roaming αναφέρουν κάτι κουφά περί χρέωσης ξένου δικτύου+10%. Όμως ιδού το παράδειγμα. Είμαι στην (πάφθηνη σε χρεώσεις) Γερμανία και το λεπτό μου το χρέωναν πέρυσι κοντά 1ευρώ. Επίσης για κλήση 5 δευτ. πλήρωνες 1 ολόκληρο λεπτό. Και καλά κύριοι. Θέλετε να μας πάρετε και τα σ... Ο.Κ. Να είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες κινητής να έχουν εμφανείς και δημοσιευμένους πίνακες με χρεώσεις των δικτύων με τα οποία συνεργάζονται όπου να φαίνεται η τελική πραγματική επιβάρυνση του καταναλωτή.

Αντε μην τα πάρω και διαθέσω το χρόνο που χρειάζεται καταγγέλλοντας στην Commission έλλειψη τιμοκαταλόγου. Για υπηρεσίες που προσφέρονται εντός ΕΕ είναι κάθετα υποχρεωμένοι να έχουν κατάλογο, και μου φαίνεται ότι το πρόστιμο θα πέσει σύννεφο.. Μήπως είναι καιρός κύριοι να εφησυχάζουμε λιγότερο και να διεκδικούμε τα αυτονόητα; Μήπως;

 

 

Αντιγραφη απο τον επισημο τιμοκαταλαγο:

 

"Χρεωσεις ξενου δικτύου + 20%".

 

Η Γερμανια εχει φθηνες χρεωσεις ΑΛΛΑ τα τιμολογια των ξενων δικτυων για τους roamers ειναι διαφορετικα. Ενδεικτικα θα σου αναφερω οτι η Ελληνικη Vodafone χρεωνει τους roamers ΑΝΑ 30sec και νομιζω ειναι γυρω στα 0,175 ευρω τα 30 sec.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να φτιάξουν μία σελίδα :: Vodafone World, με τα roaming tariffs!

 

Ένας πίνακας με στήλες του τύπου:

Ζώνη Προτεινώμενο Δίκτυο (charge per minute) / 'Αλλο Δίκτυο (charge per minute) Minute Fee of call receiving Sent SMS

 

Ένας "χρωματισμένος χάρτης" με 4 ζώνες.

 

Να ακολουθεί ένας πίνακας με τα προτεινώμενα δίκτυα ανα ζώνη

και ένας δεύτερος πίνακας "άλλα δίκτυα" για τις 4 ζώνες!

 

Μία έκπτωση έως και 20% αν ο συνδομητής επιλέγει το προτεινώμενο δίκτυο (VF World).

 

Ρυθμός Χρέωσης: 60 sec. ??? ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ 30 sec.

 

AΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ! :(

 

kalmik...

 

1) Όταν υπέγραψες το συμβόλαιο σου με τη Vodafone ανέφερε τπτ για το roaming και τις "υποχρεώσεις" της εταιρίας όσον αφορά το roaming ή την τιμολογιακή πολιτική, γενικότερα? π.χ. έντυπη ενημέρωση κτλ. κτλ.???

 

2) Έχεις τηλ/σει στο 13830 ή έχεις ρωτήσει σε VF Shop και δεν έχεις λάβει απάντηση για τα roaming tariffs?

 

3) Όταν βεβαιωθείς ότι η Voda δε σε ενημέρωσε όπως θα 'πρεπε... και δεν είναι "τυπικά καλυμένη" (επίσημος τιμοκατάλογος) τότε... και μόνο τότε, να προσφύγεις στην Commission... ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ... τους "αξίζει" το πρόστιμο!

 

Vodafone customers ... Creative minds only! :lol: :p :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ την πολιτική όχι μόνο της ελληνικής Vodafone αλλά και των άλλων "ελλήνων παικτών" στην κινητή α. εμπαιγμό β. κατάφωρη παραβίαση των κοινοτικών οδηγιών που επιβάλλουν να υπάρχουν δημοσιευμένοι τιμοκατάλογοι για αναλυτικά όλες τις υπηρεσίες που παρέχουν. Τα περιπλοκότητας κλπ. τα ακούω βερεσέ...

Αν συνεργάζεσαι με 100 ξένα δίκτυα και θέλεις να έχεις ως Voda ανεξάρτητη χρέωση για το καθένα, ε ναι βεβαίως, οφείλεις βάσει του νόμου να αναφέρεις 100 διαφορετικές χρεώσεις. Σιγά το πολύπλοκο. Μια σελίδα web ή μερικές δακτυλογραφημένες σελίδες στο computer στη διάθεση των ενδιαφερόμενων.

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TakeOverNet (19 Φεβ. 2004 , 22:06)

 

Ενδεικτικα θα σου αναφερω οτι η Ελληνικη Vodafone χρεωνει τους roamers ΑΝΑ 30sec και νομιζω ειναι γυρω στα 0,175 ευρω τα 30 sec.

 

 

Για κλησεις εντος Ελλαδας μαλλον εννοεις... ; :worry:

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (19 Φεβ. 2004 , 21:14)

 

autoi edw http://www.o2.co.uk/personal/abroad/prices/callingwhileabroad/0,,133,00.html pirinikoi epistimones einai?Giati emena mou fenonte poli apla kai katanoita... :mad:

 

 

Ναι οκ εχεις δικιο τελικα :)

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ontws paidia 8a eprepe na uphrxan analutikoi pinakes.To 8ewrw aparadekto na einai o monos tropos gia na ma8eis tis akriveis xrewseis na prepei na pareis thl sto cc!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia i vodafon me enhmerwse oti to roaming me t mobile gia usa einai 1,5 euro gia ekserxomenh klhsh gia ellada.kserete poso bgainei sto logariasmo me oloklhra ta lepta?3,35 euro diafaneia e? h t mobile gia vodafone sthn ellada se xrewnei to ekswfreniko poso twn 1,25$

ta simperasmata dika sas.pantws filos mou eipe pws oi evrwpaikes etaireies xrewnoun poli liga gia roaming. emeis edw omws lefta exoume pws na to kanoume.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...