Jump to content

Τι επιθυμείτε από το κινητό σας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες, όπως συμβαίνει φαντάζομαι στους περισσότερους κάθε 1-2 χρόνια,

μου έχει γεννηθεί η ανάγκη να αγοράσω καινούργιο κινητό. Το θέμα όμως είναι ποιες πραγματικά είναι οι απαιτήσεις οι οποίες μας γεννούν αυτήν την ανάγκη για συχνή ανανέωση συσκευής. Οι δικές μου απαιτήσεις είναι

οι εξής:

 

1 Να έχει χαμηλό SAR< 0,7 για λόγους υγείας που το θεωρώ το πιο σημαντικό

2 Να έχει καλό σήμα

3 Όταν μιλάω να ακούω και να με ακούν καθαρά (ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον)

4 Το λειτουργικό του να είναι γρήγορο, εύχρηστο και σταθερό (να μην κολλάει)

5 Να έχει μεγάλη οθόνη ώστε να μπορώ να διαβάζω αλλά και να στέλνω άνετα τα μηνύματα.

6 Να βγάζει φωτογραφίες και να τραβήξει βίντεο

7 Να μην είναι μεγάλο σε όγκο και βαρύ ώστε εύκολα να μπορώ να το έχω πάντα μαζί μου.

8 Να μην είναι υπερβολικά ακριβό

9 Να έχει GPS που να μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τη συσκευή GPS που έχω (νομίζω

ότι αυτό ακόμη δε γίνεται από κανένα κινητό με GPS)

10 Να συνδέεται με WiFi στο internet

11 Να έχει μπαταρία που να κρατά τουλάχιστον 2-3 μέρες

12 Να είναι όμορφα σχεδιασμένο (αισθητική)

 

Απαιτήσεις που ΔΕΝ έχω:

1 Να μπορώ να βλέπω ταινίες (avi για παράδειγμα). Έχω την τηλεόραση γι αυτό :)

2 Να παίζει ραδιόφωνο. Όλα τα κινητά που είχα μέχρι τώρα είχαν ραδιόφωνο αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα

3 Να παίζει παιχνίδια

 

Οι δικές σας απαιτήσεις ποιες είναι;

 

Η ηλικία μου είναι 34 (νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

το ανοιχτο λειτουργικο,καθως με ενδιαφερουν πολυ τα παιχνιια και οι εφαρμογες.Μεγαλη οθονη,χαμηλο sar,καλο σημα.Πανω κατω οτι ανεφερες πιο πρην.
Link to comment
Share on other sites

Απο το κινητο θελω τα εξης:

1)Να εχει ωραια εμφανιση

2)Να εχει σχετικα μικρο μεγεθος και να μην ειναι πολυ βαρυ

3)Να εχει καλο χρονο αναμονης

4)Να εχει ικανοποιητικη καμερα(με τα σημερινα δεδομενα ανω των 5MP)

5)Να εχει οθονη αφης

6)Να εχει Windows Mobile

7)Nα εχει GPS

8)Nα εχει wi-fi

9)Να εχει ραδιοφωνο

 

Αυτο που δεν με ενδιαφερει ειναι:

1)Nα παιζει mp3(που ολα παιζουν δηλαδη αλλα ουτε που με νοιαζει),

2)Να παιρνει καρτα μνημης μεγαλυτερη του 1GB

3)Να ειναι 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου απαιτήσεις αυτή τη στιγμή και ανεξαρτήτου τιμής είναι:

1) Να έχει ανοιχτό λειτουργικό (κατά προτίμηση WM, άντε και Android)

2) WiFi

3) Οθόνη αφής μεγαλύτερη από 3,5 ίντσες

4) MP3 Player

5) GPS (και να έχω τη δυνατότητα να βάλω και δικό μου πρόγραμμα πχ. Garmin, nDrive κτλ.)

6) Κάμερα και βίντεο (αλλά δεν με ενοχλεί και τόσο αν δεν είναι καλή, απλά να υπάρχει για καμιά φωτογραφία - όπως έχω ξαναπεί υπάρχουν η φωτογραφικές για αυτό το λόγο)

7) Bluetooth

8) Να δέχεται κάρτα μνήμης ή τουλάχιστον να έχει μεγάλη εσωτερική (>8GB)

9) Ραδιόφωνο

10) Youtube Client (αν δεν υπάρχει μέσα από τη μάνα του, τουλάχιστον να μπορώ να βάλω)

11) Ενσωματωμένα ηχεία

12) 3,5mm audio jack

13) SMS, MMS

14) E-Mail, MSN Mesenger

15) Εφαρμογή Facebook (από τη μάνα του ή που να κάνεις free download)

16) Να μην σβήνει στην 1 ώρα αν έχω ανοιχτό το WiFi από μπαταρία...

 

Και κάποια πράγματα που θα έβλεπα, αλλά δεν θα ήταν βασικά κριτήρια για την αγορά μιας συσκευής:

1) Καλή μπαταρία

2) Pocket Office

3) Το ραδιόφωνο να έχει RDS

4) Επεξεργαστής χρονισμένος στο 1GHz !

5) Το WiFi να είναι καλό (δηλαδή να μην είμαι δίπλα στο router και να πιάνει με μία κουκίδα...)

6) Εσωτερική κάμερα (όχι από τα πολύ βασικά γιατί δεν κάνω video-κλήσεις)

7) Καλή εμφάνιση (τουλάχιστον να μην είναι παντόφλα σαν το Ν71)

8) Χαμηλό SAR, αν και στην χώρα μας υπάρχει καλή κάλυψη, άρα τα κινητά είναι δύσκολο να εκπέμψουν την ακτινοβολία που αναφέρεται σε αυτό το δείκτη

9) Να είναι HTC :D

 

Αυτά μου έρχονται τώρα και δεν είναι και λίγα νομίζω.

Για να καταλάβετε περίπου τι κινητό μου κάνει, γράφω ότι αν έπερνα αυτή τη στιγμή καινούριο κινητό, θα έπερνα τον αντικαταστάτη αυτού που έχω τώρα, δηλαδή το HTC HD2. Αλλά και με το HD είμαι υπέρκαλλημένος... :)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

stavros11 get a life.

εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν οι οθονες αφης και το μονο που θελω ειναι να εχει καμερα πανω απο 8mp.πολυ δυσκολος αυτος ο συνδιασμος βεβαια γιατι τωρα βγαζουν ολα τα κινητα με καλη καμερα να ειναι αφης..ελεος!!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

stavros11 get a life.

εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν οι οθονες αφης και το μονο που θελω ειναι να εχει καμερα πανω απο 8mp.πολυ δυσκολος αυτος ο συνδιασμος βεβαια γιατι τωρα βγαζουν ολα τα κινητα με καλη καμερα να ειναι αφης..ελεος!!

Κάτσε γιατί το πρώτο δεν το πιάνω... :D. Τι εννοείς??

Όσο για το δεύτερο, τώρα που το λες έχεις δίκιο.

Έκανα μια αναζήτηση στο GSMArena με κριτήρια camera 8mp or more, flash, video recorder και no touchscreen και τα αποτελέσματα ήταν... 5

SE W995, SE C905, LG KC780, Samsung INNOV8 και Nokia N86...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

για μενα δηλαδη που δεν θελω οθονη αφης και θελω καλη καμερα δεν εχει κινητο!!

εχω το Ν86 6 μηνες θελω να το αλλαξω αλλα δεν βρισκω! ειναι τρομερο.

οσο για το πρωτο σκελος εννοω πως εχεις πολλες απαιτησεις απο ενα κινητο για 14 χρονων.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι το gps είναι must για έναν 14χρονο.Για που το θές,για το ποδήλατο;

Το κινητό πρέπει πρώτα απ όλα να είναι καλο στις τηλεφωνικές υπηρεσίες(καθαρός ήχος και καλό σήμα)

μετά ότι μπορεί από multimedia δυνατότητες(ραδιόφωνο,mp3,ταινίες)

δυνατότητα για εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών και παιχνιδιών

και τέλος αν υπάρχει η δυνατότητα για πλοήγηση.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι το gps είναι must για έναν 14χρονο.Για που το θές,για το ποδήλατο;

 

Ξέρεις πόσο εύκολο είναι να χαθείς με το πατίνι?? :O

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα αλλάζουν από εποχή σε εποχή δυστηχώς.Πριν χρόνια μας ενδιέφεραν δυο-τρία συγκεκριμένα πράγματα: Να έχει μικρό μέγεθος,μπαταρία λιθίου και μικρή ακτινοβολία.

Σήμερα όμως και εγώ με την σειρά μου δίνω έμφαση σε άλλα χαρακτηριστικά:

 

- Να έχει καλή αυτονομία μπαταρίας.

- wi-fi και gps

- Kαλό λειτουργικό

- Καλή κάμερα

- Oθόνη αφής

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι το gps είναι must για έναν 14χρονο.Για που το θές,για το ποδήλατο;

Το κινητό πρέπει πρώτα απ όλα να είναι καλο στις τηλεφωνικές υπηρεσίες(καθαρός ήχος και καλό σήμα)

μετά ότι μπορεί από multimedia δυνατότητες(ραδιόφωνο,mp3,ταινίες)

δυνατότητα για εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών και παιχνιδιών

και τέλος αν υπάρχει η δυνατότητα για πλοήγηση.

 

Διαφωνώ με το πρώτο που λες φίλε μου. Γιατί το GPS είναι μόνο για 14χρονα; Το 2008 είχα πάει Άυστρία - Γερμανία ( για το Euro2008) και σε πληροφορώ από Βιέννη πήγα στο Μπεργκεσγκαντεν (κάπως έτσι προφέρεται) και ακριβώς στο σπίτι που είχαμε νοικιάσει μόνο με τη χρήση GPS. Δε χρειάστηκε να ρωτήσουμε κανέναν για τη διαδρομή μας. Τεράστια η ευκολία. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ μετά :) .

Να ρωτήσω στο σημείο αυτό σχετικά με το GPS. Μπορεί ένα GPS ενσωματωμενο σε κινητό να αντικαταστήσει πλήρως ενα κανονικό GPS; Έχει δοκιμάσει κανείς και τα 2 να μας πει; Αν ακόμη δεν μπορεί τότε τι να το κανω στο κινητό; Απλά για να λέω ότι το έχω; Μήπως τελικά και αυτό ... αν δε δουλευει όπως θα έπρεπε ειναι απλά λίγο για να παίζουμε και δεν βοηθα πραγματικά σε ρεαλιστικές συνθήκες; Μήπως είναι απλά θεμα μαρκετινγκ ... κοιτα εγώ η ΤΑΔΕ εταιρία σου προσφέρω ΚΑΙ GPS στο κινητό που θα έχεις ... και μεις τα θυματα τρέχουμε να αγοράσουμε πράγματα τα οποία δυσλειτουργούν; Δεν ξέρω ... απλα ρωτάω. Δε νομίζω πάντως ότι βγαίνω εκτός θέματος. Ίσως σε αυτό το threat να μπορούμε να σχολιάσουμε - κριτικάρουμε τις δυνατότητες που προσφέρουν τα κινητά μας. Για παράδειγμα το htc s740 που έχω έχει δυνατότητα σύνδεσης με internet. όΜως με τόσο μικρή οθόνη είναι πραγματικά δυσχρηστο και τελικά ... άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ μετά :) .

Να ρωτήσω στο σημείο αυτό σχετικά με το GPS. Μπορεί ένα GPS ενσωματωμενο σε κινητό να αντικαταστήσει πλήρως ενα κανονικό GPS; Έχει δοκιμάσει κανείς και τα 2 να μας πει; Αν ακόμη δεν μπορεί τότε τι να το κανω στο κινητό; Απλά για να λέω ότι το έχω; Μήπως τελικά και αυτό ... αν δε δουλευει όπως θα έπρεπε ειναι απλά λίγο για να παίζουμε και δεν βοηθα πραγματικά σε ρεαλιστικές συνθήκες; Μήπως είναι απλά θεμα μαρκετινγκ ... κοιτα εγώ η ΤΑΔΕ εταιρία σου προσφέρω ΚΑΙ GPS στο κινητό που θα έχεις ... και μεις τα θυματα τρέχουμε να αγοράσουμε πράγματα τα οποία δυσλειτουργούν; Δεν ξέρω ... απλα ρωτάω. Δε νομίζω πάντως ότι βγαίνω εκτός θέματος. Ίσως σε αυτό το threat να μπορούμε να σχολιάσουμε - κριτικάρουμε τις δυνατότητες που προσφέρουν τα κινητά μας. Για παράδειγμα το htc s740 που έχω έχει δυνατότητα σύνδεσης με internet. όΜως με τόσο μικρή οθόνη είναι πραγματικά δυσχρηστο και τελικά ... άχρηστο.

 

Εγώ χρησιμοποιούσα ένα κανονικό GPS.. Τώρα δοκίμασα πολλές φορές με το GPS του iphone 3gs με Navigon και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.. (δουλεύει και offline)... Σε κάποιες εξόδους κι όλας μου τα έδειχνε και σε 3D... Εμένα τουλάχιστον με έχει βολέψει... Βέβαια η μπαταρία πέφτει γρήγορα , οπότε θέλεις και έναν φορτιστή αυτοκινήτου και φυσικά μία βάση... :)

Link to comment
Share on other sites

οσο για το πρωτο σκελος εννοω πως εχεις πολλες απαιτησεις απο ενα κινητο για 14 χρονων.

Κοίτα μπορεί να το θεωρείς περίεργο, αλλά υπάρχει λόγος που τα βλέπεις όλα αυτά... Σκέψου ότι τώρα έχω το HTC HD, το οποίο τα έχει όλα αυτά που αναφέρω εκτός από τον επεξεργαστή στο 1GHz, κάτι που διορθώνει ο αντικαταστάτης του HD2. Με απλά λόγια, εννοείται ότι αν ήθελα αυτή τη στιγμή να αγοράσω νέα συσκευή, για να την πάρω θα έπρεπε να είναι καλύτερη από αυτή που έχω τώρα... Άρα αναγκαστικά πρέπει να έχω αυτές τις απαιτήσεις. Αν δεν τις έχει κρατάω και την τωρινή μου συσκευή που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ ως τώρα.

Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι από τα 14χρονα που παίρνουν ένα SE και το παίζουν ότι έχουν υπερκινητό, επειδή και καλά παίζει ένα MP3, ένα βίντεο και βρήκαν και εφαρμογή για να μπαίνουν MSN, ενώ καλά καλά ανοιχτό λειτουργικό δεν έχει. Θέλω το κάτι παραπάνω και γι'αυτό φτέει το myphone 100%. Αν δεν έμπενα εδώ δεν θα το ήξερα... Θα ήμουν κι εγώ ένας από τους πολλούς με τα SE. Και αυτό άλλωστε μπορείτε να το δείτε και από ΕΔΩ. Το πρώτο θέμα που είχα ανοίξει στο myphone μόλις γράφτηκα... Ήθελα να πάρω το W715 μόνο και μόνο για το λόγο που προανέφερα. Ντρέπομαι για αυτό το thread τώρα, αλλά ευχαριστώ το myphone που μου έμαθε τι σημαίνει τηλέφωνο και τι είναι smartphone :)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ μετά :) .

Να ρωτήσω στο σημείο αυτό σχετικά με το GPS. Μπορεί ένα GPS ενσωματωμενο σε κινητό να αντικαταστήσει πλήρως ενα κανονικό GPS; Έχει δοκιμάσει κανείς και τα 2 να μας πει;

 

Πιστευω πως ναι.Ειχα διπλα-διπλα ενα κανονικο Gps και ενα Gps κινητο με το Destinator 7 και στα δυο και δεν ειδα καποια διαφορα(αν εξαιρεσεις την μικροτερη οθονη του κινητου).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Cavaradossi και trackera, δε βλάπτει λίγη ευγένεια.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν το είπα για να το ειρωνευτώ το παιδί αλλά προς θεού δεν είναι δυνατόν να είναι απαραίτητο το gps σε έναν 14χρονο.

Αν πιστεύεις ότι κάτι δεν έχω γράψει σωστά σβήσε τα αντίστοιχα post μου

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω:

 

Να έχει καλή απόκριση η οθόνη αφής

Το λογισμικό του να είναι ανοιχτό και να μη κολλάει

Να υπάρχουν πολλές εφαρμογές.

Να είναι καλό σε surfing.

Φυσικά Wi-Fi και 3G

Να είναι iPhone :p Με το οποίο είμαι υπερκαλυμμένος και δύσκολα θα αλλάξω εταιρεία τώρα πια.

όλα τα υπόλοιπα, ειδικά το gps και η κάμερα, μου είναι αδιάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρχικά σκέφτηκα να κλειδώσω το θέμα, μιας και υπάρχει ήδη ανάλογο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=33164

 

Όμως, δεν μπορώ να παραβλέψω πως το εν λόγω θέμα είναι παλαιό πλέον, οπότε το παρόν αποκτάει χαρακτήρα συνέχειας.

 

Εάν επιθυμείτε, μπορούμε να βάλουμε και δημοσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πάνω για μια «απαίτηση» που έχω για το επόμενο κινητό μου (που τελικά μπορεί και να μην αγοράσω) το WiFi. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι απαραίτητο. Είμαι αρκετά μπερδεμένος είναι η αλήθεια. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το χρησιμοποιούν πού το χρησιμοποιούν. Για να το χρησιμοποιήσει κάποιος πρέπει να είναι κοντά σε WiFi spot και μάλιστα αυτό να είναι δωρεάν. Στα Τρίκαλα έχει δωρεάν WiFi και στη Ρόδο που πήγα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πάνω για μια «απαίτηση» που έχω για το επόμενο κινητό μου (που τελικά μπορεί και να μην αγοράσω) το WiFi. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι απαραίτητο. Είμαι αρκετά μπερδεμένος είναι η αλήθεια. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το χρησιμοποιούν πού το χρησιμοποιούν. Για να το χρησιμοποιήσει κάποιος πρέπει να είναι κοντά σε WiFi spot και μάλιστα αυτό να είναι δωρεάν. Στα Τρίκαλα έχει δωρεάν WiFi και στη Ρόδο που πήγα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε περιοχή υπάρχει WiFi ενεργό. Εγώ πολλές φορές το χρησιμοποιώ ακόμα και στο σπίτι μου που έχω WiFi, όταν βαριέμαι να ανάψω το PC. Μπορείς όμως να το χρησιμοποιήσεις και σε άλλους χώρους όπως πχ. καφετέριες με WiFi, όταν θες να κάνεις κάτι στο internet, αλλά να μην θες να κουβαλάς ολόκληρο laptop μαζί σου ή να το έχεις ξεχάσει. Αντίθετα το κινητό είναι κάτι που 99% δεν θα το ξεχάσεις. Ξέρεις κανένα που να βγαίνει έξω από το σπίτι χωρίς το κινητό του ??

Μία άλλη χρήση, αλλά λίγο πιο "εξειδικευμένη" που κάνω εγώ, είναι στο γήπεδο. Συγκεκριμένα, ως Ροδίτης, είμαι και φανατικός Κολοσσός και έχω διαρκείας, που σημαίνει ότι σε όλους τους εντός έδρας αγώνες είμαι στο γήπεδο. Επειδή όμως όλοι ξέρετε ότι πολλές φορές δεν σε ενδιαφέρει να ξέρεις μόνο το σκορ της ομάδας σου αλλά και τον άλλων, το γήπεδο έχει WiFi (λόγω της στατιστικής που κάνουν upload τα στατιστικά) και μέσω του κινητού μαθαίνω κι εγώ τα άλλα σκορ...

 

Γενικά πιστεύω ότι δεν αξίζει να πάρεις κινητό τώρα χωρίς WiFi, ειδικά αν είναι και touch, γιατί οι τιμές των συσκευών με WiFi είναι έτσι κι αλλιώς πάρα πολύ χαμηλές. Ακόμα και Smartphone να μην είναι, ένα WiFi μπορεί πολλές φορές να είναι χρήσιμο ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...