Jump to content

Κακό σήμα μέσα στο σπίτι. Τι κάνω;


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Απλα ενημερωτικά αυτες εδω οι συσκευες ενισχύουν το σήμα (ειτε είναι 3G/900/1800Mhz) και το κάνουν πιο ισχυρό σε σημεία που δεν πιάνει το κινητό μας. http://www.e-techshop.com/index.php?target=categories&category_id=391
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω στο σπίτι, αλλά θα κάνω την φτηνή λύση: αλλαγή πάροχου

 

Ο σοφοτερος ολων :)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε Vodafone γιατί να αλλάξατε πάροχο εφόσον έχετε adsl; Vodafone φουλ σήμα και είστε καλύτερα και από το να υπήρχε κεραία απέναντι από το σπίτι σας :)

Το micro cell επίσης είναι καλή λύση αλλά απαιτεί εγκατάσταση από τεχνικούς.

Η κεραία κινητής τηλεφωνίας σαφέστατα η καλύτερη λύση αλλά ας μη γελιόμαστε,στην Ελλάδα είμαστε.

Το repeater είναι λύση ανάγκης. Μαζί με το σήμα που λαμβάνει ενισχύει και το θόρυβο και φυσικά προσθέτει θόρυβο. Έτσι το σήμα μπορεί να είναι δυνατό αλλά όχι τόσο καθαρό όσο από μια καθαρή πηγή Η/Μ κύματος. Ένα πολύ καλό repeater γίνεται δύσκολα αντιληπτό από το δίκτυο γιατί φαίνεται σαν ένα κινητό με κακή λήψη σήματος που απλά έχει κακό SNR...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το repeater είναι λύση ανάγκης. Μαζί με το σήμα που λαμβάνει ενισχύει και το θόρυβο και φυσικά προσθέτει θόρυβο. Έτσι το σήμα μπορεί να είναι δυνατό αλλά όχι τόσο καθαρό όσο από μια καθαρή πηγή Η/Μ κύματος. Ένα πολύ καλό repeater γίνεται δύσκολα αντιληπτό από το δίκτυο γιατί φαίνεται σαν ένα κινητό με κακή λήψη σήματος που απλά έχει κακό SNR...

 

Εχεις δοκιμασει στην πράξη 1 Αναμεταδότη 3G ή φωνής 900-1800Μhz? Ή θεωρητικά τα λες αυτά? Γιατι στην πράξη ΔΕΝ ισχύει κατι τετοιο και δεν υπάρχει κανένας θόρυβος. Πόσο μάλλον να δεις τι ενίσχυση κάνει στο σήμα 3G και πόσο ανεβαίνουν οι μπάρες. Τουλάχιστον στο χωριό μου που ειχα 2 γραμμές G, τώρα είμαι με 3 γραμμες HSPA!!

Και δεν αναφέρομαι σε κινέζικους αναμεταδότες αλλα σε Made in Taiwan προιοντα που θεωρούνται κλασης ανωτερα...

Edited by Pompodektakias
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να μετρήσεις την κεραία του κινητού σου ( ή τις κεραίες) , όσα κινητά έχετε στο σπίτι τόσες κεραίες Οι οποίες αναγκάζονται να εκπέμπουν στο maximoum για να βρουν σήμα. Άρα είναι εντελώς υγιεινό μια που η ακτινοβολία στο σπίτι σου θα μειωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?

 

Εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο σπιτι μιλησα με την σελιδα τους στο Twitter τους ειπα το προβλημα μου και μου ζητησαν τα στοιχεια μου αριθμο τηλεφωνου και ΑΦΜ και με ρωτησαν απλα απο πιο καταστημα με βολευει να μου δωσουν την συσκευη φουλ σημα.Την πηρα 8 μερες μετα την εβαλα σπιτι και σωθηκα.Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?

 

140 ευρώ έχει η καινούρια συσκευή της κοσμοτέ.. Την δίνει δωρεάν ανάλογα ίσως την περιοχή και το πρόγραμμα. Εγώ πρόλαβα και την πήρα δωρεάν για 7 μέρες που ήμουν συνολικά στην κοσμοτέ λόγω φορητότητας (περίμενα προσφορά από Vodafone) και μου την έδωσαν δωρεάν.. Μετά από 7 μέρες που άλλαξα δίκτυο μου έμεινε η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

90 ευρώ έχει νομίζω το full σήμα της κοσμοτε!

Έστειλα στο Twitter με πήραν τηλέφωνο και με είπαν ότι έχω μια χαρά σήμα και ότι το βελτιώνουμε συνεχώς! Άσχετα αν εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 γραμμές σε 2g σε Cosmote (για 3G δεν το συζητάω) ενώ το βονταφον κινητό που έχω έχει 4 γραμμές σε 2g και 2 γραμμές σε 3G!

Link to comment
Share on other sites

90 ευρώ έχει νομίζω το full σήμα της κοσμοτε!

Έστειλα στο Twitter με πήραν τηλέφωνο και με είπαν ότι έχω μια χαρά σήμα και ότι το βελτιώνουμε συνεχώς! Άσχετα αν εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 γραμμές σε 2g σε Cosmote (για 3G δεν το συζητάω) ενώ το βονταφον κινητό που έχω έχει 4 γραμμές σε 2g και 2 γραμμές σε 3G!

 

140 έχει. Το πήρα τον Αύγουστο με 100% έκπτωση βέβαια.. αλλά στο κουτί πάνω και στο τιμολόγιο που μου έκοψαν το κοστολογεί 140 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

140 έχει. Το πήρα τον Αύγουστο με 100% έκπτωση βέβαια.. αλλά στο κουτί πάνω και στο τιμολόγιο που μου έκοψαν το κοστολογεί 140 ευρώ.

 

 

Εγώ που ρώτησα μου είπαν 90 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Θα ηθελα βοηθεια. Ζω Θεσσαλονικη και προσφατα αγορα το elephon g7. Δεν εχει καλο σημα γενικα ακομα και σημια που με αλλα τηλεφωνα ηταν το σημα καμπανα. Μπορει καποιος να βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα βοηθεια. Ζω Θεσσαλονικη και προσφατα αγορα το elephon g7. Δεν εχει καλο σημα γενικα ακομα και σημια που με αλλα τηλεφωνα ηταν το σημα καμπανα. Μπορει καποιος να βοηθησει;

 

 

Αν ειχες με αλλες συσκευες φυσικα με βονταφον φουλ σημα 3G και τωρα με αλλη δεν εχεις καθολου ισως ειναι θεμα κινητου.

Αν αποκλειστει το ενδεχομενο να φταει η συσκευη εχεις 2 επιλογες.

Μια ειναι να βαλεις συσκευη φουλ σημα

Η αλλη να κανεις φορητοτητα εφοσον σε εξυπηρετει καποια αλλη εταιρεια καλυτερα.

 

Υποθετω οτι την εχεις ψαξει και εχεις αποκλεισει το ενδεχομενο να φταiει η συσκευη σου...

(Δεν εχεις καθολου σημα ουτε 2G 3G 4G ) ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες με αλλες συσκευες φυσικα με βονταφον φουλ σημα 3G και τωρα με αλλη δεν εχεις καθολου ισως ειναι θεμα κινητου.

Αν αποκλειστει το ενδεχομενο να φταει η συσκευη εχεις 2 επιλογες.

Μια ειναι να βαλεις συσκευη φουλ σημα

Η αλλη να κανεις φορητοτητα εφοσον σε εξυπηρετει καποια αλλη εταιρεια καλυτερα.

 

Υποθετω οτι την εχεις ψαξει και εχεις αποκλεισει το ενδεχομενο να φταiει η συσκευη σου...

(Δεν εχεις καθολου σημα ουτε 2G 3G 4G ) ?

 

Καλημερα

Η συσκευή δεν υποστηρίζει 3g. Είμαι σε πρόγραμμα της co smote.

Τώρα είναι πρόβλημα της συσκευής δεν ξέρω 100% , ψάχνω , μήπως έχει και κάποιο θέμα το λογισμικό .

Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω μήπως και βρω μια άκρη .

Αν έχει κάποιος πληροφορίες για τα elephone g7 και μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εισαι σε λαθος θεμα εδω αφορα οτι εχει να κανει σε σχεση με το δικτυο vodafone.

Εφοσον εχεις Cosmote θα επρεπε να το εχεις ανοιξει το θεμα στο αντιστοιχο.Αλλα και εκει θες φουλ σημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...