Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι βάσεις ψύξης προσφέρουν κάτι μόνο εφόσον σκοπεύετε να βάλετε το μηχάνημα να τρέχει κάποιο cpu-intensive πρόγραμμα για ώρες (και τα laptops δεν είναι κατάλληλα για τέτοιες περιπτώσεις) ή αν το μηχάνημα είναι παλιό κι έχει προβλήματα υπερθέρμανσης. Καλύτερα να τις αποφεύγετε, ειδικά τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν επεξεργαστές που δεν παράγουν μεγάλα ποσά θερμότητας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το γύρισα και το δεύτερο πίσω σαν doa και πήρα πάλι το ίδιο μοντέλο dell 7537 i7. Μίλησα με dell για να μου πουν ποιους drivers χρειάζομαι μόνο για να περάσω και ξανά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα όπως το δεύτερο λαπτοπ που είχα. Ενώ έχει 4 x usb3, την μία την δίνει με power share. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν είναι κλειστό το λαπτοπ μπορείς να φορτίζεις π.χ. το κιν. Με τους καινούριους drivers που πέρασα έχουν γίνει power share όλες οι θύρες. Και δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα στην μητρική ή έχουν θέμα οι drivers και επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μ δημιουργήσει στο μέλλον πρόβλημα π.χ. να μου κάψει τη motherboard... να σημειώσω ότι έχω μπει και στο bios να τις δοκιμάσω με enabled και disabled αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Όλες power share!!! Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εχω ενα λαπτοπ hp καινουριο το οποιο πηρα το καλοκαιρι!! Δυστυχως,χθες μου επεσε νερο και δεν λειτουργουν καποια πληκτρα!!

 

Γινεται να παρω ενα εξωτερικο πληκτρολογιο η θα εχω προβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εχω ενα λαπτοπ hp καινουριο το οποιο πηρα το καλοκαιρι!! Δυστυχως,χθες μου επεσε νερο και δεν λειτουργουν καποια πληκτρα!!

 

Γινεται να παρω ενα εξωτερικο πληκτρολογιο η θα εχω προβλημα;;

Φίλε Καλημέρα. Θα σ δώσω ματζούνι που το έκανε φίλος και έπιασε. Ξέχασε το λαπτοπ δίπλα από το παράθυρο και όταν έπιασε βροχή το λαπτοπ έκανε μπανιο. Πήρε ένα ταψί. Έβαλε αλάτι στη βάση και από πάνω άπλωσε μια στρώση ρυζι. Ακούμπησε πάνω το λαπτοπ και από πάνω του το κάλυψε με ρυζι. Έτσι τι ρυζι τράβηξε όλη την υγρασία. Φυσικά με κλειστή την οθόνη και προσεκτικά μην περάσει το ρύζι μέσα στο λαπτοπ...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το εξαιρετο φόρουμ.

 

Στο θεμα μου, εχω απο το 2008 (ή 2009 δε θυμαμαι ακριβως) ενα λαπτοπ fujitsu esprimo mobile v6555 το οποιο το εχουμε στην καφετερια για να βαζουμε μουσικη, βιντεο στις τηλεορασεις και γενικα για τετοιες ευκολες χρησεις.

 

Το λαπτοπ δεν εχει κανενα προβλημα, δεν εχει πεσει ποτε, δεν παρουσιασε βλαβη μεχρι πριν 2 μερες.

Το εσβησα κανονικα οταν εκλεισα το μαγαζι το βραδυ, αλλά απο χτες το πρωι δεν μπορω να το αναψω.

Δεν αναβει ουτε ενα λαμπάκι, καποια ενδειξη τελος παντων οτι δουλευει.

Εβγαλα το καλωδιο ρευματος, εβγαλα μπαταρια, κρατησα το ον παρατεταμενα, το πατησα συνεχομενα αρκετες φορες

δοκιμασα μπας κ δουλέψει μονο με μπαταρια ή μονο με το καλωδιο, γενικα προσπαθησα ετσι με τα απλά μπας και αναψει,

 

αλλά δεν!

 

 

Για πειτε ρε παιδια, τί να κανω αλλο?

Εχει μπαταρια για το cmos οπως οι σταθεροι υπολογιστες,

να δοκιμασω να τη βγαλω και να την ξαναβαλω μπας και κανει κανα reset?

 

 

απο οτι εψαξα στο γκουγκλ, τεχνικη υποστηριξη η εταιρια εχει μηδενικη και για τα πανηγυρια...

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε το τροφοδοτικό του αν είναι οκ.Οσο αφορά την μπαταρία bios σε λαπτοπ, αν υπάρχει, την βγάλεις δεν την βγάλεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Αν είχε θέμα με την μπαταριούλα δεν θα σου κρατούσε ημνία και ώρα κάθε φορά που έκλεινες το βράδυ. Αν τωρα το τροφοδοτικό σου μετά την μέτρηση είναι οκ τότε προφανώς έκαψες την μητρική του Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Εχω ενα λαπτοπ Toshiba και απο χθες ζεστενεται πολυ και ο ανεμιστηρας δουλευει γρηγορα, κατι που μεχρι χθες δεν το εκανε.

Η θερμοκρασια των πυρηνων απο 40-45 που επαιζε μεχρι χθες, τωρα δεν πεφτει κατω απο 78-80.

Το λαπτοπ ειναι καινουριο, το εχω περιπου 2 μηνες. Ξερετε τι μπορει να φταιει? Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε το τροφοδοτικό του αν είναι οκ.Οσο αφορά την μπαταρία bios σε λαπτοπ, αν υπάρχει, την βγάλεις δεν την βγάλεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Αν είχε θέμα με την μπαταριούλα δεν θα σου κρατούσε ημνία και ώρα κάθε φορά που έκλεινες το βράδυ. Αν τωρα το τροφοδοτικό σου μετά την μέτρηση είναι οκ τότε προφανώς έκαψες την μητρική του

 

 

τελικα το κουμπι On/Off του λαπτοπ φταιει. Λογω χρησης πλεον θελει παραπανω δυναμη για να δουλεψει, και οσο περναει ο καιρος στο τελος θα χαλασει.

Αντε τωρα να βρω σερβις για φουτζιτσου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ένας φίλος έχει ένα παλιό laptop HP σε άριστη κατάσταση και προσπαθήσαμε να το συνδέσουμε στο ιντερνετ αλλά καλωδιακά διότι δεν έχει wi fi .Όμως , όταν συνδέουμε το καλώδιο στο router προσπαθεί αλλά δεν συνδέεται και βγάζει το κλασσικό κίτρινο τριγωνάκι της "περιορισμένης συνδεσιμότητας" ...Δείχνει οτι στέλνει τα πακέτα αλλά δεν λαμβάνει . Καταργήσαμε και ενεργοποιήσαμε τον προσαρμογέα δικτύου αλλά δεν ...

Καμμιά ιδέα ;

Ευχαριστώ

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ένας φίλος έχει ένα παλιό laptop HP σε άριστη κατάσταση και προσπαθήσαμε να το συνδέσουμε στο ιντερνετ αλλά καλωδιακά διότι δεν έχει wi fi .Όμως , όταν συνδέουμε το καλώδιο στο router προσπαθεί αλλά δεν συνδέεται και βγάζει το κλασσικό κίτρινο τριγωνάκι της "περιορισμένης συνδεσιμότητας" ...Δείχνει οτι στέλνει τα πακέτα αλλά δεν λαμβάνει . Καταργήσαμε και ενεργοποιήσαμε τον προσαρμογέα δικτύου αλλά δεν ...

Καμμιά ιδέα ;

Ευχαριστώ

 

Τι λειτουργικο εχει το μηχανημα; Να περασεις ξανα τον driver ή να βαλεις καποιον νεοτερο δοκιμασες; Μπας και εχετε βαλει καμια καρφωτη ip;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό έχει xp . Drivers ξαναβάλαμε αλλά για νεώτερους δεν νομίζω να βρούμε πουθενά . Όσο για καρφωτή ip όχι .

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να μου προτείνει ένα δίσκο (500gb λογικά, όσο ο τωρινός) για το Toshiba Satellite C660-1P3 ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα MacBook pro του 2007. Με το που το ανοίγω ακούγεται ο ήχος φαίνεται το μηλαρακι και μετά κάνει boot loop. Προσπαθεί να ανοίξει συνέχεια. Έχω δοκιμάσει reset pram safe mode recovery mode και τίποτα. Με το που κάνω ένα από αυτά αντί να κάνει restart κάποια στιγμή κολλάει στο μηλαρακι και το κυκλακι από κάτω που γυρνάει σταματάει και κολλάει. Να πω μόνο ότι όταν το βάζω σε recovery πάλι κολλάει το κυκλακι αλλά εκεί λέει "to continue in English please press return" και όταν πατάω το κάτω βελάκι απλά το λέει σε όλες τις γλώσσες, αλλά συνεχίζει να είναι κολλημένο στο μηλαρακι... Να πω επίσης ότι το laptop έχει πέσει και έχει χαλάσει και η οθόνη, φαίνονται όλα δηλαδή πολύ σκούρα και μόνο υπό γωνία βλέπεις. Σε εξωτερική οθόνη όμως φαίνονται όλα κανονικά.

Τι μπορούμε να κάνουμε? Έχει χτυπήσει ο σκληρός? Να το πάω σε servise? Η μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα MacBook pro του 2007. Με το που το ανοίγω ακούγεται ο ήχος φαίνεται το μηλαρακι και μετά κάνει boot loop. Προσπαθεί να ανοίξει συνέχεια. Έχω δοκιμάσει reset pram safe mode recovery mode και τίποτα. Με το που κάνω ένα από αυτά αντί να κάνει restart κάποια στιγμή κολλάει στο μηλαρακι και το κυκλακι από κάτω που γυρνάει σταματάει και κολλάει. Να πω μόνο ότι όταν το βάζω σε recovery πάλι κολλάει το κυκλακι αλλά εκεί λέει "to continue in English please press return" και όταν πατάω το κάτω βελάκι απλά το λέει σε όλες τις γλώσσες, αλλά συνεχίζει να είναι κολλημένο στο μηλαρακι... Να πω επίσης ότι το laptop έχει πέσει και έχει χαλάσει και η οθόνη, φαίνονται όλα δηλαδή πολύ σκούρα και μόνο υπό γωνία βλέπεις. Σε εξωτερική οθόνη όμως φαίνονται όλα κανονικά.

Τι μπορούμε να κάνουμε? Έχει χτυπήσει ο σκληρός? Να το πάω σε servise? Η μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Όταν λες ακούγεται ήχος? Αν ακούς περίεργο ήχο Όταν πατάς το κουμπί ενεργοποιησης, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο σκληρός. Εγώ πιστεύω πως θες σερβις Έτσι κ αλλιώς γιατί έχει αρκετά θεματάκια ! Αλλά δεν ξέρω αν σε συμφέρει να τον φτιάξει η να πάρεις άλλο λαπτοπ!!!!!

Πήγαινε τον για επισκευη αλλά πες του αυτουνου να σου πει την τιμή πριν προχωρήσει στην επισκευη. Αν είναι να σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι πάρε έναν καινούριο! Είναι και υπολογιστής του 2007!!!!

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις Πριν 1 μήνα μου χάλασε ένα λαπτοΠ που ειχα και μου ζητησαν 600€ για επισκευή! Έκαψε μητρική μου είπαν! Του έδωσα του ανθρώπου λοιπόν τα 30€ που πληρώνεις μόνο και μόνο για τον έλεγχο (έχουμε κ αυτά που τον φτιάξει δεν τον φτιάξει θα σου πάρει το 30αρι) και του είπα να μην τον φτιάξει. Πήρα καινούριο με τα ίδια λευτα. Και δεν ήταν και μήλο !!! Φαντάσου....

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακούγεται ο κλασσικός ήχος που κάνει όταν ανοίγει. Από τα ηχεία κανονικά. Το ντιιννν!!!

 

Κοίτα μου έχει ξαναχαλασει και ενώ κάνεις δεν μου το έφτιαχνε, ένας πρέπει να μου το έκανε reflow από ότι καταλαβα σε πολύ καλή τιμή και άξιζε. Τώρα αυτο θέλω να δω αν θα γίνει με λίγα χρήματα θα είναι ενα λειτουργικό laptop έστω και συνδεδεμένο σε οθόνη, κάποιος θα το χρησιμοποιησει... Θα δούμε.

Edited by zxr
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εχω ενα λαπτοπ hp καινουριο το οποιο πηρα το καλοκαιρι!! Δυστυχως,χθες μου επεσε νερο και δεν λειτουργουν καποια πληκτρα!!

 

Γινεται να παρω ενα εξωτερικο πληκτρολογιο η θα εχω προβλημα;;

Μπορείς να αγοράσεις ένα πληκτρολόγιο με usb και να το συνδέσεις Στην θυρα Την usb του υπολογιστη. Θα δουλέψει κανονικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα macbook pro 2009,

 

Θελω να κανω ενα clean install των leopard παλι, γτ με yosemite ειναι καρβουνιερης.

 

Το προβλημα που εχω ειναι με το superdrive... Τρεχει τρεχει τρεχει, αλλα δε διαβαζει δισκους... Και αν bootarw με το εξωτερικο, μετα δε βλεπει το σκληρο στην επιλογη εγκαταστασης.

 

Διαβασα για καθαρισμα κεφαλης με μια καρτα και ενα πανακι τυλιγμενο γυρω της... Το εκανα χθες και δουλεψε μια φορα.. Διαβασε ενα cd που εβαλα... Στα καπακια εβαλα και dvd και τπτ..

 

Τωρα, περα απο το cd καθαρισμου υπαρχει τπτ αλλο να δoκιμασω??

 

Σκεφτομαι να το ανοιξω να το καθαρισω, γιατι... #nomoney για τεχνικούς και πολλά πολλά...

Καμια προταση πριν το χειρουργείο?

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας!!! Ειχα το λαπτοπ σε λειτουργία και το έριξα κάτω κατα λαθος και απο τοτε δεν ανοιγει δεν κανει τιποτα! Ποιος ειναι ο πιθανότερος λόγος που συμβαίνει αυτο;;
Link to comment
Share on other sites

To οτιδήποτε φίλε μου. Μπορεί να έφυγε ένα καλώδιο, μπορεί να χτύπησε ο σκληρός, μπορεί να έπαθε ζημιά η μητρική, μπορεί ένα σωρό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μου έχει ένα παλιό mac ,το έχει πάει στον τεχνικό μετά απο πρόβλημα που του παρουσιάστηκε , αλλά ο τεχνικός του λέει ότι δεν βρίσκει τους drivers για να του κάνει το format .

η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχουν οι παλιοί και σε πιο site μπορούμε να τους βρούμε?

 

αυτό που δεν ξέρω είναι το μοντέλο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι drivers.

Αυτό που χρειάζεσαι, είναι να μάθεις τη χρονολογία του υπολογιστή.

Αν είναι σχετικά καινούριος, από το '10 και μετά, υποστηρίζει το OS X Internet Recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ acer aspire 5930g.

 

Αν τρεξω οποιοδηποτε παιχνιδι, ακομα και πασιετζα, σβηνει η οθονη και το λαπτοπ συνεχιζει να δειχνει αναμενο χωρις να ανταποκρινεται.

Το ιδιο συμβαινει και οταν βαζω να δω ταινια.

 

Τί να φταιει? εννοειται oι drivers ειναι ολοι σωστα εγκατεστημενοι, και το λειτουργικο γνησια 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

Λαπτοπ acer aspire 5930g.

 

Αν τρεξω οποιοδηποτε παιχνιδι, ακομα και πασιετζα, σβηνει η οθονη και το λαπτοπ συνεχιζει να δειχνει αναμενο χωρις να ανταποκρινεται.

Το ιδιο συμβαινει και οταν βαζω να δω ταινια.

 

Τί να φταιει? εννοειται oι drivers ειναι ολοι σωστα εγκατεστημενοι, και το λειτουργικο γνησια 7αρια.

 

Θα ξεκινούσα ανάποδα, θεωρώντας ότι οι drivers δεν είναι σωστοί, σβήνωντάς τους και βάζωντας την προηγούμενη έκδοση από την τελευταία που υπάρχει. Εαν συνεχίσει το πρόβλημα σου, δοκίμασε με εξωτερική οθόνη, μήπως η οθόνη έχει κάποιο θέμα. Επίσης θα τσεκάριζα το log των windows μπας και αναφέρει τίποτα. Θα έμπαινα σε ασφαλή λειτουργία να τσεκάρω για τυχόν σφάλματα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Θα δοκίμαζα να τρέξω την εντολή scandisk στο δίσκο μου για τυχόν σφάλματα.

Τελευταία επιλογή, μιας και το πρόβλημα έχει σχέση με γραφικά, αν τίποτα από τα προηγούμενα δεν το διορθώσει, είναι ο έλεγχος της κάρτας γραφικών σαν hardware. :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...