Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι: Τα dvd drives στα laptops χαλάνε τόσο εύκολα ή μόνο στο δικό μου? (toshiba tecra).

Είναι το δεύτερο που βγαίνει οφ σε λιγότερο από 3 χρόνια, χωρίς συχνή χρήση.

Το σημείο όπου κουμπώνει ο δίσκος (cd ή dvd) ξεκολλάει!

Μήπως φταίνε τα dvd που χρησιμοποιώ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τι σκουπα τζιφος... με το φυσιμα επισης.... τρελες ζεστες δεν μας κανει... Οποτε παμε για αλλαγη ανεμιστηρα? ποσο θα μου παει το μαλι?

 

Για να καθαρισει το ανεμιστηρακι θελει λυσιμο το laptop και να βγει ολοκληρο, οταν το εχεις στα χερια σου το φυσας και αυτο και τον αεραγωγο, αλλιως δεν γινεται δουλεια.

 

Τωρα για το κοστος αλλαγης, η απαντηση ειναι σχετικη, αν την δουλεια την κανεις μονος σου θα σου στοιχισει πολυ λιγοτερα ουσιαστικα μονο το ανταλλακτικο. Αν το πας στη Sony... :X

 

Να ρωτήσω κάτι: Τα dvd drives στα laptops χαλάνε τόσο εύκολα ή μόνο στο δικό μου? (toshiba tecra).

Είναι το δεύτερο που βγαίνει οφ σε λιγότερο από 3 χρόνια, χωρίς συχνή χρήση.

Το σημείο όπου κουμπώνει ο δίσκος (cd ή dvd) ξεκολλάει!

Μήπως φταίνε τα dvd που χρησιμοποιώ?

 

Αναλογως και τη μαρκα του drive μου ετυχε παντως να χαλασει dvd drive Toshiba μεσα σε 3 μηνες. Τα dvd ειτε καλης ειτε κακης ποιοτητας δεν εχουν να κανουν με το "κουμπωμα", εκτος αν εσυ το μπαινοβγαζεις με πολυ δυναμη και του σκιζεις τα πρεκια! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειναι vaio και αρα δεν unibody το καλυτερο θα ηταν να το γυρισεις απο την αναποδη και να το λυσεις ολοκληρο. Δεν ειναι κατι το φοβερο. Εαν δεν εχεις ιδεα βγαλε τις βιδες, προσεξε μην χασεις καμια, και αρχισε να το καθαριζεις. Προσεχε που ειναι η θεση του καθε εξαρτηματος.

Μονο ετσι θα εχει αποτελεσμα. Σκουπα και φυσημα θα κανουν κατι αλλα ψιλοπραγματα.

 

Να ρωτήσω κάτι: Τα dvd drives στα laptops χαλάνε τόσο εύκολα ή μόνο στο δικό μου? (toshiba tecra).

Είναι το δεύτερο που βγαίνει οφ σε λιγότερο από 3 χρόνια, χωρίς συχνή χρήση.

Το σημείο όπου κουμπώνει ο δίσκος (cd ή dvd) ξεκολλάει!

Μήπως φταίνε τα dvd που χρησιμοποιώ?

Σιγουρα εχει να κανει και με την ποιοτητα του εκαστοτε κατασκευαστη φιλε μου.

Οσο εντυπωση κι αν μου κανει εχω αρκετους γνωστους πιυ δυσκολευοντε να βαλουν ενα cd ή dvd στο dd του laptop τους με αποτελεσμα να πιεζουν με πολλη δυναμη. Προσεχε οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω μη του αλλαζεις τα φωτα.

Edited by vampyre

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει να κανει και με την ποιοτητα του εκαστοτε κατασκευαστη φιλε μου.

Οσο εντυπωση κι αν μου κανει εχω αρκετους γνωστους πιυ δυσκολευοντε να βαλουν ενα cd ή dvd στο dd του laptop τους με αποτελεσμα να πιεζουν με πολλη δυναμη. Προσεχε οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω μη του αλλαζεις τα φωτα.

 

Ενταξει ρε παιδια, θα το προσεχω, τι να πω.... :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ηθελα να ρωτησω:η μπαταρια του λαπτοπ μου κραταει περιπου 1 ώρα ,μηπως υπαρχει κανενα προγραμμα ετσι ωστε να κανει τη μπαταρια να κραταει περισσοτερο{ακουσα για ενα προγραμμα που ''καλιμπραρει τη μπαταρια].Επισης θα ηθελα να μου πειτε επειδη τωρα το λαπτοπ δε θα το βγαζω απο τη μπριζα στο ποσο τις εκατο ειναι καλυτερο να αφηνω τη μπαταρια οταν θα την αποσυνδεω και μηπως πρεπει να τη βαζω που και που.Και κατι αλλο:μηπως ξερεται κανενα προγραμμα για εντοπισμο σφαλματων-προβληματων για τον επεξεργαστη?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το δουλεύεις με ρεύμα καλό είναι να βγάζεις την μπαταρία. Πλήρη φόρτιση εκφόρτιση μια φορά το μήνα και να αφήνεις την μπαταρία γεμάτη όταν την βγάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι λενε να βγαζει την μπαταρια οταν δουλευεις με το ρευμα...

Κανεις δεν εξηγει ομως γιατι...????

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι λενε να βγαζει την μπαταρια οταν δουλευεις με το ρευμα...

Κανεις δεν εξηγει ομως γιατι...????

Θεωρω οτι ειναι ανοησια να βγαζεις την μπαταρια οταν δουλευεις με το ρευμα. Αλλωστε πολλοι καινουργιοι υπολογιστες δεν το επιτρεπουν αυτο αφου οι μπαταριες ειναι ενσωματωμενες. Απλα κοιταξε μια φορα την εβδομαδα να το χρησιμοποιεις με την μπαταρια και τουλαχιστον μια φορα το τριμηνο να αφηνεις την μπαταρια να αποφορτιστει (οχι τερμα). Πρεπει τα ιοντα της μπαταριας να κινουνται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. :)

Χάλασε η μπαταρία του φορητού μου υπολογιστή (Sony Vaio) και ψάχνω για καινούργια. Σ'ένα κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι οι τιμές κυμαίνονται από 100 έως 120€, αλλά θα πρέπει να δώσω το serial number προκειμένου να δει ο τεχνικός πόσο κοστίζει σίγουρα.

Αλήθεια τόσο πολύ κοστίζουν ή μου έλεγε ψέματα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι ανοησια να βγαζεις την μπαταρια οταν δουλευεις με το ρευμα. Αλλωστε πολλοι καινουργιοι υπολογιστες δεν το επιτρεπουν αυτο αφου οι μπαταριες ειναι ενσωματωμενες. Απλα κοιταξε μια φορα την εβδομαδα να το χρησιμοποιεις με την μπαταρια και τουλαχιστον μια φορα το τριμηνο να αφηνεις την μπαταρια να αποφορτιστει (οχι τερμα). Πρεπει τα ιοντα της μπαταριας να κινουνται.

 

εμείς που την πάθαμε και πλέον το λάπτοπ δεν αντέχει ούτε 10λεπτο με την μπαταρία δεν το θεωρούμε ανοησία πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ολοι λενε να βγαζει την μπαταρια οταν δουλευεις με το ρευμα...

Κανεις δεν εξηγει ομως γιατι...????

Το είχα γράψει παλιότερα, δεν είναι απαραίτητα σωστό αυτό και εξαρτάται από το laptop και τον τρόπο που διαχειρίζεται την μπαταρία. Διάφορα laptops -και ειδικά παλιότερα- τροφοδοτούσαν τη συσκευή από την μπαταρία ανεξάρτητα αν είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο ρεύματος. Αυτό προφανώς καταπονεί περισσότερο την μπαταρία και μειώνει τη διάρκεια ζωής της.

 

Υπάρχουν και άλλα μηχανήματα όμως που διαχειρίζονται καλύτερα την μπαταρία και όταν υπάρχει εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος απλά την ελέγχουν και την φορτίζουν αν και όποτε χρειάζεται. Σε αυτά τα μηχανήματα η μπαταρία αντέχει πολύ περισσότερο.

 

Γενικά όμως μια μπαταρία φθείρεται συνεχώς, ακόμα και σε ένα συρτάρι να τη βάλεις πάλι υπάρχει φθορά. Θεωρώ λάθος το να βγαίνει η μπαταρία από το μηχάνημα επειδή υπάρχει παροχή ρεύματος, αλλά αυτή η αντίληψη δυστυχώς έχει εδραιωθεί. Τέλος να έχετε υπόψη σας ότι η μπαταρία είναι αναλώσιμο και με περιορισμένη διάρκεια ζωής. Αν π.χ. μετά από έναν χρόνο έχει πρόβλημα να μην σας φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει/φαντάζεται/του έχει τύχει κάποιος να καεί η λάμπα που φωτίζει την οθόνη; Έτυχε σε ένα HP ενός φίλου. Η ζημιά είναι αυτή, γιατί α) στο σκοτάδι φαίνεται πολύ σκοτεινά το desktop όταν λειτουργεί ο υπολογιστής, και όλα είναι κανονικά β) με εξωτερική οθόνη δουλεύει μια χαρά άρα κάρτες γραφικών κτλ. ΟΚ και κυρίως γ) το είχε ξαναπάθει παλιότερα, εντός εγγύησης τότε. Απευθύνθηκα σε εξουσιοδοτημένο service αλλά δεν δέχονται να μου δώσουν προσφορά για την συγκεκριμένη επισκευή που ζήτησα αν δεν κάνουν οι ίδιοι διάγνωση (και πληρωθούν φυσικά!!!).

 

Υπάρχει εδώ κανείς με κάποια εμπειρία σχετικά με το κόστος σε χρήμα και χρόνο μιας τέτοιας ιστορίας ώστε να μπορέσει να αποφασίσει αν θα φτιάξει το παλιό HP ή θα αγοράσει καινούργιο Toshiba?

 

Μήπως βρήκες την τιμή γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.plzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζητηση εχει παει στις μπαταριες, εχω παρατηρησει οτι αν φορτισω πληρως την μπαταρια και μετα την αφησω πανω στο λαπτοπ (το λαπτοπ σβηστο) για μερικες μερες (2-3μερες) και μετα ανοιξω το λαπτοπ, η μπαταρια εχει πεσει στο 70% δηλαδη χανει περιπου 10% την ημερα, χωρις χρηση, απλα οντας επανω στο σβηστο λαπτοπ. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Να σημειωσω οτι αν την μπαταρια δεν την αφησω πανω στο λαπτοπ κσι την αφαιρεσω, δεν χανει την ενεργεια της το ιδιο γρηγορα. (δηλαδη, ακομα και μετα απο 1 μηνα μπορει να ειναι στο 96% ).

Το προβλημα ειναι οταν ειναι πανω στο λαπτοπ.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω σε 1 netbook toshiba.

Άρα, μπορεί να είναι και φυσιολογικό λες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζητηση εχει παει στις μπαταριες, εχω παρατηρησει οτι αν φορτισω πληρως την μπαταρια και μετα την αφησω πανω στο λαπτοπ (το λαπτοπ σβηστο) για μερικες μερες (2-3μερες) και μετα ανοιξω το λαπτοπ, η μπαταρια εχει πεσει στο 70% δηλαδη χανει περιπου 10% την ημερα, χωρις χρηση, απλα οντας επανω στο σβηστο λαπτοπ. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Να σημειωσω οτι αν την μπαταρια δεν την αφησω πανω στο λαπτοπ κσι την αφαιρεσω, δεν χανει την ενεργεια της το ιδιο γρηγορα. (δηλαδη, ακομα και μετα απο 1 μηνα μπορει να ειναι στο 96% ).

Το προβλημα ειναι οταν ειναι πανω στο λαπτοπ.

 

φυσιολογικο ειναι...το εχω παθει και εγω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι...το εχω παθει και εγω

Thx Γιώργο. Εμένα αυτό γίνεται πάντα. Έτσι είναι, δεν συμβαίνει μια στο τόσο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να φορτισεις την μπαταρια πληρως και μετα να την βγαλεις απο το laptop.....
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας αν αυτη η οθονη δουλευει σε αυτο το λαπτοπ?

Εχει πεσει ενα αντικειμενο στην οθονη και εσπασε και το χρησιμοποιουσα με εξωτερικη οθονη.

Πρεπει να προσεξω κατι? Βρισκω διαφορα μοντελα στο amazon αλλα δεν εχω ιδεα ποιο να επιλεξω.

Επισης διαβασα οτι πρεπει να προσεξω και την αναλυση της προηγουμενης οθονης? Ισχυει για τοσο μικρη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μπορεί να είναι και φυσιολογικό λες?

Οχι δεν ηταν καθολου φυσιολογικό και το έλυσα με μια απλη ρύθμιση στο BIOS και τωρα ολα καλα εδω και 2 μέρες!:D:D

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα φωτα σας...εχω ενα λαπ τοπ και τελευταια κολλαει παρα πολυ οταν ειμαι στο ιντερνετ...εννοω να ανοιξει τις σελιδες η οταν κανω την ροδελα απο το ποντικι προς τα κατω το θυμαται μετα απο 2-3 δευτερα...ειμαι σιγουρος οτι ειναι ο εσωτερικοσ σκληρος δισκος...ειναι στα τελευταια του.....εχει να μου προτείνει καποιος κανεναν 500αρι σε καλη τιμη?
Link to comment
Share on other sites

παιδες τα φωτα σας...εχω ενα λαπ τοπ και τελευταια κολλαει παρα πολυ οταν ειμαι στο ιντερνετ...εννοω να ανοιξει τις σελιδες η οταν κανω την ροδελα απο το ποντικι προς τα κατω το θυμαται μετα απο 2-3 δευτερα...ειμαι σιγουρος οτι ειναι ο εσωτερικοσ σκληρος δισκος...ειναι στα τελευταια του.....εχει να μου προτείνει καποιος κανεναν 500αρι σε καλη τιμη?

 

τον εχεις πολλα χρονια χωρις φορματ?ολοι υπολογιστες κολλανε 2 3 δευτερα με πολυ scroll down..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις πολλα χρονια χωρις φορματ?ολοι υπολογιστες κολλανε 2 3 δευτερα με πολυ scroll down..

 

 

οχι ειχα κανει πριν 6 μηνες περιπου...αυτο το κόλλημα ξαφνικά το επαθε τις τελευταίες 3-4 μερες...να φανταστεις το λαπ τοπ το δουλευα παντα στην εξοικονομηση ενεργειας και τον επεξεργαστη τον ειχα στο πιο χαμηλο και δεν κολλουσε πουθενα...τωρα τον εβαλα στο φουλ και το κολλημα που κανει δεν φανταζεσαι...εκανα ανασυγκροτηση,κατεβασα πιο παλιες εκδοσεις του chrome,δοκιμασα και τον explorer εκανα σκαναρισμα μπας και εχει κανενα ιο αλλα τιποτα...θα κανω και φορματ καποια στιγμη αλλα με βλεπω να παιρνω σκληρο..αυτο θα φταιει

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηταν καθολου φυσιολογικό και το έλυσα με μια απλη ρύθμιση στο BIOS και τωρα ολα καλα εδω και 2 μέρες!:D:D

Για πες, τι ρύθμισες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...