Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε νομιζω να εχεις προβλημα με τις διαστασεις! το μονο που σε νοιαζει ειναι να ειναι 2.5" ο δισκος.

βεβαια περιμενε μηπως γνωριζει καποιος αλλος να σου απαντηση με σιγουρια.

 

οκ σε ευχαριστώ και πάλι:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ παρήγγειλα από ebay ένα Dell Inspiron 1750 στα 580€ με 3 χρόνια εγγύηση, από εδώ. Λογικά μες την εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου.

 

Φιλε soublaki-3 καλο το μηχανημα? το πηρες?

 

Να επαναφερω λιγο το θεμα για να ρωτησω μηπως ξερει καποιος τι ακριβως σημαίνει το "Manufacturer refurbished" οπως αυτο που πηρε ο φιλος @soublaki-3.

 

Τα συγκεκριμένα μηχανήματα εχουν (απο οτι αναφέρουν) και εργοστασιακή εγγύηση.

 

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rt=nc&nma=true&item=170521084206&si=B5mls1LvBDXIU2nSAmE9nbLCdcU%253D&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWNX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφερω λιγο το θεμα για να ρωτησω μηπως ξερει καποιος τι ακριβως σημαίνει το "Manufacturer refurbished"

Επιστροφές από πελάτες, όχι απαραίτητα χαλασμένα. Υποτίθεται ότι τα ελέγχουν και τα επαναπροωθούν στην αγορά και φυσικά καλύπτονται από εγγύηση. Αν πρόκειται για ελλατωματικά, αποκαθίστανται τυχόν ζημιές.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει ενα dell 1747

http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Studio-1747-Notebook.24820.0.html

αλλά απο οτι διαβάζω εχει πρόβλημα με την θερμοκρασία, βέβαια δεν ξερω κατα ποσον αυτο το πρόβλημα επηρεάζει η οχι την λειτουργιά του και την αντοχή του στον χρόνο.

 

Γιατί αν είναι μόνο να ζεσταίνεται δεν το θεωρώ πρόβλημα, το μηχάνημα εχει επάνω τον i7 4πυρινο.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το toshiba m70-131 που το πήρα το 2006.Έχει σκληρό 60gb και θέλω να το αναβαθμίσω το ανώτερο που μπορώ...Είχε μνήμη 512 και έβαλα μια 1γβ και το έκανα 1.5 γβ...Τώρα θέλω να βάλω όσο μεγλύτερο σκληρό γίνεται!Σκέφτομαι για ένα 500άρι 7200ρπμ....Ο υπολογιστής έχει σύνδεση σατα αλλά δεν ξέρω αν θα σηκώσει τα 500γβ...Εσείς τι λέτε?Θα τα σηκώσει?Θα υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω αυτό τον σκληρό?Θα καεί το λάπτοπ?Ευχαριστω!
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πιθανότητες να μην τον σηκώσει τον δίσκο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πιθανότητες να μην τον σηκώσει τον δίσκο.

 

Παιδιά εξηγήστε?Γιατι?Δε θα το σηκώσει ολόκληρο?Ή θα αναγνωρίζει απο τα 500 τα 320 ας πουμε?Υπάρχει περίπτωση να καεί το λάπτοπ?Ευχαριστω!

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η σύνδεση μέσω Sata I υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατός ο 500άρης για αυτό σου το λέω. Πιο πιθανόν να σηκώνει 250Gb. Eγώ είχα τέτοιo πρόβλημα και τοποθέτησα 250Gb.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφές από πελάτες, όχι απαραίτητα χαλασμένα. Υποτίθεται ότι τα ελέγχουν και τα επαναπροωθούν στην αγορά και φυσικά καλύπτονται από εγγύηση. Αν πρόκειται για ελλατωματικά, αποκαθίστανται τυχόν ζημιές.

 

Λοιπόν βρήκα άκρη, το "Manufacturer refurbished" ειναι μηχανήματα που έχουν επιδιορθωθεί αλλά η εγγύηση τους ισχύει από την πρώτη ημερομηνία πώλησης και όχι απο τότε που ενδεχομένως να το αγοράσεις κάποιος άλλος για δεύτερη φορά. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει με την DELL

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξηγήστε?Γιατι?Δε θα το σηκώσει ολόκληρο?Ή θα αναγνωρίζει απο τα 500 τα 320 ας πουμε?Υπάρχει περίπτωση να καεί το λάπτοπ?Ευχαριστω!

 

Αν ο 500άρης που θα πάρω είναι σατα 1 δε θα τον αναγνωρίζει καθόλου ή θα αναγνωρίζει τα όσα γβ μπορει?

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μου είπαν 320 αλλά ρε παιδιά επειδή ο υπολογιστής ειναι παλιος και δεν τους πολυεμπιστευομαι κιολας θα ήθελα αν τα σηκώνει α 500 να τα κουμπώσω!!!Αλλιώς θα ήταν βλακεία να παίρνει 500 και εγς τελικά να βάλω 320!
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως θέλεις να κάνεις μια συμφέρουσα επιλογή και να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες του συστήματος, αλλά δηστυχώς πιστεύω πως η σύνδεση Sata I αναγνωρίζει δίσκους με χωρητικότητα κάτω από τα 500Gb.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες..!! Ψάχνω να αγοράσω laptop όχι πάνω από 16" και θέλω προτάσεις. Το laptop το χρειάζομαι κυρίως για τη σχολή μου, οπότε θα πρέπει να τρέχει άνετα το autocad και άλλα παρόμοια προγράμματα.Θέλω ακόμα να έχει πολύ καλή κάρτα γραφικών , να έχει θύρες usb 3.0 , πολύ καλή οθόνη (να μπορώ να δω και καμιά ταινία στην ανάγκη) , να παίζει blu-ray και να έχει αυτονομία γύρω στις 3 ώρες. Το ξέρω ότι ζητάω πολλά … Δεν έχω κολλήματα με εταιρίες αν και θα ήθελα να έχει καλούτσικο service στην Ελλάδα. Μπορώ να το αγοράσω από οπουδήποτε κατάστημα ή από το internet (amazon,ebay κτλ). Αν η τιμή ξεφεύγει και λιγάκι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ως τώρα έχω βάλει στο μάτι τα εξής :

http://www.notebookcheck.net/Review-MSI-GX660R-Gaming-Notebook.40238.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-IdeaPad-Y560-Notebook.33963.0.htmll

http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-G53JW-3D-Gaming-Notebook-GTX-460M.38699.0.htmll

Αναμένω τις απαντήσεις σας ;)

Edited by giannis461992
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nagata ειναι και τα 2 εκθεσιακα κομματια δεν ξερω αν θα εδινα 1000+ € για κομματι που το εχουν αναμμενο ολη μερα για μερες.

 

Τελος δεν θα επερνα HP για κανενα λογο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Απλά δείχνω τα μοντέλα, δεν λέω να τα αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα. Μιλάμε για μια από τις κορυφαίες εταιρίες την HP και όχι για acer και fujitsu siemens που είναι ποιοτικά κατώτερες σε όλα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.sony.gr/product/vn-f-series/vpcf13e1e-h

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10097131&cmicc=skroutz

 

 

και στο δικαιολογω κιολας,

εχει μεγαλη αναλυση οθονης μιας και για να δουλευεις autoCad θες οσο πιο πολυ αναλυση μπορεις και οχι 1366 x 768 που εχουν και τα νετμπουκ πια.

 

Εχει 2xUSB 3.

 

Ειναι και VAIO γιατι για μενα αν θες να δωσεις 1000 και βαλε ευρω και δεν παρεις VAIO εχεις κανει λαθος μεγαλο!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

δεν λέω καλά μηχανάκια αλλά στην ίδια τιμή μπορώ να έχω αυτό http://www.amazon.com/dp/B0044UF0L6/ref=asc_df_B0044UF0L61331734?smid=A3LJ5WMKNRFKQS&tag=shopzilla_mp_1351-20&linkCode=asn&creative=395105&creativeASIN=B0044UF0L6

Να προτιμήσω την αξιοπιστία και όχι τις επιδόσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Πανίσχυρο Laptop το συγκεκριμένο ASUS και σίγουρα αποτελεί καλή επιλογή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εαν υπαρχει αλλο thread για συζητηση Tablet 7 or 8 inches ? Android 2.1 να μου το υποδειξετε. Διαφορετικα πειτε μου την γνωμη σας για τετοιες Ταμπλετες που βρισκω στο Ebay Με 120-140 € . To θελω κυριως για web surfing (wi fi) οταν βαριεμαι να κουβαλαω το Laptop μου μαζι....
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα το λαπτοπ ειχε ενα "υφασμα" αναμεσα στο πληκτρολογιο και στη οθονη. δανεισα το λαπτοπ μια μερα και το πηρα πισω χωρις αυτο το πανακι. :p

 

πως λεγεται αυτο? ψαχνω να βρω απο κανα ebay αλλα κανενα αποτελεσμα.

οχι οτι μου ειναι χρησιμο, δειτε το σαν κολλημα :p

Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα το λαπτοπ ειχε ενα "υφασμα" αναμεσα στο πληκτρολογιο και στη οθονη. δανεισα το λαπτοπ μια μερα και το πηρα πισω χωρις αυτο το πανακι. :p

 

πως λεγεται αυτο? ψαχνω να βρω απο κανα ebay αλλα κανενα αποτελεσμα.

οχι οτι μου ειναι χρησιμο, δειτε το σαν κολλημα :p

 

Και ουτε προκειται να το βρεις, δεν ειναι υφασμα και δεν ειναι ανηκει στην κατηγορια των υπολογιστων. Μια λεπτη φετα φελιζολ περιτυλιγματος ειναι!! :p

 

Θα σου εδινα αυτο που ειχε το δικο μου αλλα το χρησιμοποιω και εγω.... καποιο κολλημα και απο εμενα λοιπον!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...