Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρωσοπικα θα επερνα το lenovo γτ ειναι και πολυ καλο στα χαρακτηριστικα αλλα και ειναι lenovo πραγμα το οποιο συμαινει εγγυηση αλλα και ανθεκτικοτιτα.Τωρα αναλογα τι θελεις.Εγω ειπα την γνωμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Παρόλο που ασχολούμαι πολύ με gadgets, στα των φορητών νιώθω λίγο έξω από τα νερά μου. Είδα το ίδιο laptop με τον Raptor1

Είναι αυτό. Νομίζω για τα λεφτά του είναι εξαιρετική πρόταση.

Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης. Βασικό multitasking με 5-6 ανοιχτές καρτέλες στον browser (Youtube σε FHD ανάλυση, Facebook, sites), Torrent να ανεβοκατεβάζει, Spotify ανοιχτά. Αυτά τα κάνω έστω και με λίγη... υπομονή και με ένα τετραπύρηνο χρεπάκι που έχω τώρα. Απλά πλέον δεν θέλω να κάνω υπομονή. :)

Από παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω κονσόλες, άντε κάνα παιχνιδάκι μέσω Steam.

 

Αύριο πρωί θα το παραγγείλω, οπότε καλοδεχούμενο οποιοδήποτε σχόλιο. Ευχαριστώ.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι κι εγω σε φάση αναζήτησης νέου λαπτοπ, απλής-γενικής χρήσης.

Θα χρησιμοποιηθει κυρίως για πλοήγηση ,multitasking, office, θεαση σειρών-ταινιών και ίσως κανένα παιχνίδι (δεν είμαι σε καμία περίπτωση gamer , εννοώ παιχνίδια τύπου age of empires ή sims καμία φορά και αν).

 

Το προηγούμενο που είχα ηταν Dell αλλά κοιτάζω και σε HP ή Toshiba μήπως βρω κάτι δελεαστικό.Αυτό πως σας φαίνεται;

 

Καμιά άλλη ιδέα; (500€ max)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιλογή αλλά πριν τα capital controls το digideli και το e-shop είχαν το ίδιο ακριβώς στα 389. Πλέον τα έχουν ακριβύνει όλα λόγω διαθεσιμότητας. Εγώ προτίμησα τελικά το http://www.public.gr/produ...prod7630323pp/ που έβαλα και παραπάνω και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά.

Καλύτερα επέλεξε μεταξύ αυτού και της προσφοράς του you.gr στο lenovo g50-80 με τον i5.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η προσφορά του you.gr

Πήρα σήμερα. Το ξήλωσαν και από το site.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή το HP 15-r209nv αλλά εγώ θα έψαχνα κάτι σε Toshiba ή Dell. Πιστεύω ότι στο χρόνο θα σου βγουν πιο ανθεκτικά. Δες για παράδειγμα το Toshiba Satellite L50-B-11K . Είναι αρκετά καλό και από τα πιο περιζήτητα τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παλικάρια. Ο χρονισμός του επεξεργαστή είναι πολύ σημαντικός; Γιατί βρήκα αυτόν. Πάλι i5 αλλά στα 1.7 αντί για 2.2 αυτού που είχε το you.gr.

Πώς σας φαίνεται;

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/acer-aspire-e5-571g-156-i5-4210u4gb500gb820m/prod7770341pp/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παλικάρια. Ο χρονισμός του επεξεργαστή είναι πολύ σημαντικός; Γιατί βρήκα αυτόν. Πάλι i5 αλλά στα 1.7 αντί για 2.2 αυτού που είχε το you.gr.

Πώς σας φαίνεται;

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/acer-aspire-e5-571g-156-i5-4210u4gb500gb820m/prod7770341pp/

 

Είναι προτελευταίας γενιάς ο επεξεργαστής σε σχέση με το άλλο μηχάνημα που ήταν τελευταίας. Να φανταστώ σε ενδιαφέρουν άτοκες δόσεις, οπότε οι επιλογές σου είναι πιο περιορισμένες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή το HP 15-r209nv αλλά εγώ θα έψαχνα κάτι σε Toshiba ή Dell. Πιστεύω ότι στο χρόνο θα σου βγουν πιο ανθεκτικά. Δες για παράδειγμα το Toshiba Satellite L50-B-11K . Είναι αρκετά καλό και από τα πιο περιζήτητα τελευταία.

 

Είδα ότι το προτείνετε αρκετά αυτό το Toshiba ,ωραίο δεν μπορω να πω..

Το μονο που δεν μ αρέσει είναι που δεν έχει φυσικά πλήκτρα μαζί με το touchpad.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτελευταίας γενιάς ο επεξεργαστής σε σχέση με το άλλο μηχάνημα που ήταν τελευταίας. Να φανταστώ σε ενδιαφέρουν άτοκες δόσεις, οπότε οι επιλογές σου είναι πιο περιορισμένες.

 

Ακριβώς. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν οι δόσεις ακόμα και έντοκες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάξ'το όσο μπορείς γιατί πολλοί προτείνουν acer λόγω τιμής και άλλοι τόσοι τα αποφεύγουν λόγω κακής εμπειρίας.

Μέχρι πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις? Για τη χρήση που περιγράφεις δε χρειάζεται να έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

 

Και μια δικιά μου ερώτηση μιας και έχω για πρώτη φορά laptop. Αν το δουλεύω για ώρες και έχω επάνω το τροφοδοτικό,τη μπαταρία να την αφαιρώ ή όχι?

Edited by Raptor1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάξ'το όσο μπορείς γιατί πολλοί προτείνουν acer λόγω τιμής και άλλοι τόσοι τα αποφεύγουν λόγω κακής εμπειρίας.

Μέχρι πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις? Για τη χρήση που περιγράφεις δε χρειάζεται να έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

 

Και μια δικιά μου ερώτηση μιας και έχω για πρώτη φορά laptop. Αν το δουλεύω για ώρες και έχω επάνω το τροφοδοτικό,τη μπαταρία να την αφαιρώ ή όχι?

Θέλω να δώσω μέχρι 500.

 

Εγώ πάντα χωρίς μπαταρία το δουλεύω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών : toshiba ή dell..?:worry:

 

Dell μόνο και μόνο με την εγγύηση. Πατάει όλες τις εταιρίες στο λαιμο κάνε μια αναζήτηση στο google είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά και δες.

Εχω τον προηγουμενο i7 4510 u είναι φοβερός δεν έχει καλή οπτική θέαση καθώς δεν έχει hd αναλυση και δεν εχει τα σουπερ ουαου γυαλιστερα πλαστικα αλλά είναι σκυλί και έχει 2gb αναξάρτητη κάρτα γραφικών εν αντιθέση με τον toshiba. Δυο φορές που είχα θέμα με οθονη ανοιξα καρτέλα με την dell και την επόμενη μέρα μου το έφτιαξαν δωρεαν ήρθαν σπίτι μου οι τεχνικοί σε χρόνο 20 λεπτών και στον χώρο μου επαναλαμβάνω. Ποια εταιρία το κάνει αυτό?

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Είχα Dell, έχουν όντως καλό after sales support αλλά για αυτή την οθόνη διαβάζω τα χειρότερα :(

Το Toshiba το χει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

Μπέρδεμα. ..

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιλογή αλλά πριν τα capital controls το digideli και το e-shop είχαν το ίδιο ακριβώς στα 389. Πλέον τα έχουν ακριβύνει όλα λόγω διαθεσιμότητας. Εγώ προτίμησα τελικά το http://www.public.gr/produ...prod7630323pp/ που έβαλα και παραπάνω και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά.

Καλύτερα επέλεξε μεταξύ αυτού και της προσφοράς του you.gr στο lenovo g50-80 με τον i5.

 

Raptor1 μιας και το δικό σου λινκ δεν ανοίγει αυτο πήρες;

Για πες αρνητικά /θετικά προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον κατέληξα και γω σε αυτούς τους δύο.

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-af001nv-156-a8-74108gb1tbr5-m330/prod7630323pp/

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-g50-80-156-i5-5200u4gb1tbhd-5500/prod7601477pp/

 

Κάποιος που ξέρει από SoC να μας διαφωτίσει περί διαφορών; :p

Είδα ότι είναι πολύ αξιόλογος του HP. Επίσης τα 8GB RAM είναι υπεραρκετά για μηχάνημα αυτής της εποχής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το af001nv πήρα.

Αρνητικά:Δεν έχει καλές γωνίες θέασης η οθόνη αλλά είναι το ίδιο με όλες της κατηγορίας αυτής.Έβαλα να δοκιμάσω το tomb raider και μετά από 1 ώρα παιχνιδιού το σταμάτησα γιατί ενώ δεν κόλλαγε καθόλου,το ανεμιστηράκι βάραγε κόφτες και το λυπήθηκα.Eίδα βέβαια ότι ήταν στους 70 βαθμούς και για λάπτοπ είναι φυσιολογικό αλλά έχει τρύπες για αέρα μόνο στο πλάι και τίποτα από κάτω.Κατά τα άλλα βέβαια σε όλα τα υπόλοιπα δεν κάνει θόρυβο και πάιζει στους 40-44 βαθμούς οπότε δεν υπάρχει θέμα όπως φοβόμουν λόγω amd+hp.

Από κει και πέρα είναι πολύ καλή κατασκευή και η μπαταρία του για εργασίες γραφείου σε word & excel μου κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.Το touchpad είναι αρκετά καλό και τα πλήκτρα για το ''ποντίκι'' δεν κάνουν πολύ θόρυβο και κλικάρουν εύκολα.Κάτι που θα έβαζα στα ''ουδέτερα'' ότι δεν πιάνει πουθενά δαχτυλιές λόγω ματ πλαστικών.

Σχετικά με τον i5 του lenovo να πω ότι είναι σίγουρα αρκετά πιο γρήγορος και ίσως εκείνο το λάπτοπ να μπορεί πιο εύκολα να κρατήσει χαμηλότερες θερμοκρασίες σε πιο απαιτητική χρήση.

Αν θέλετε οτιδήποτε πιο συγκεκριμένο ρωτήστε με :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το af001nv πήρα.

Αρνητικά:Δεν έχει καλές γωνίες θέασης η οθόνη αλλά είναι το ίδιο με όλες της κατηγορίας αυτής.Έβαλα να δοκιμάσω το tomb raider και μετά από 1 ώρα παιχνιδιού το σταμάτησα γιατί ενώ δεν κόλλαγε καθόλου,το ανεμιστηράκι βάραγε κόφτες και το λυπήθηκα.Eίδα βέβαια ότι ήταν στους 70 βαθμούς και για λάπτοπ είναι φυσιολογικό αλλά έχει τρύπες για αέρα μόνο στο πλάι και τίποτα από κάτω.Κατά τα άλλα βέβαια σε όλα τα υπόλοιπα δεν κάνει θόρυβο και πάιζει στους 40-44 βαθμούς οπότε δεν υπάρχει θέμα όπως φοβόμουν λόγω amd+hp.

Από κει και πέρα είναι πολύ καλή κατασκευή και η μπαταρία του για εργασίες γραφείου σε word & excel μου κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.Το touchpad είναι αρκετά καλό και τα πλήκτρα για το ''ποντίκι'' δεν κάνουν πολύ θόρυβο και κλικάρουν εύκολα.Κάτι που θα έβαζα στα ''ουδέτερα'' ότι δεν πιάνει πουθενά δαχτυλιές λόγω ματ πλαστικών.

Σχετικά με τον i5 του lenovo να πω ότι είναι σίγουρα αρκετά πιο γρήγορος και ίσως εκείνο το λάπτοπ να μπορεί πιο εύκολα να κρατήσει χαμηλότερες θερμοκρασίες σε πιο απαιτητική χρήση.

Αν θέλετε οτιδήποτε πιο συγκεκριμένο ρωτήστε με :)

 

Πολύ ωραίο mini review.:p

 

Όταν λες πιο γρήγορος, εννοείς ο i5 του Lenovo είναι πιο γρήγορος από του HP;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι ο i5 είναι πιο γρήγορος.Το είχα ψάξει πριν προβώ σε αγορά και νόμίζω στο notebookcheck έδινε σκορ 3500για τον i5 έναντι 2800 για τον Α8 7410.
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω που αλλου ννα το ποσταρω εχει καποιος καμια ιδεα γιατι ξαφνικα σημερα αρχισε να με πεταει μπλε οθονη και να με γραφει power driver state failure ? στα 8αρια βαζεις το cd και κανεις repair τα windows απο οτι διαβασα λιγο αλλα στα 10αρια τι κανω;
Link to comment
Share on other sites

Nαι ο i5 είναι πιο γρήγορος.Το είχα ψάξει πριν προβώ σε αγορά και νόμίζω στο notebookcheck έδινε σκορ 3500για τον i5 έναντι 2800 για τον Α8 7410.

Χμμμ. Εγώ βρήκα αυτό ψάχνοντας. Μια χαρά τα λέει για τον Α8.

 

AMD A8-7410 advantages

The AMD A8-7410 packs more CPU cores than the i5-5200U microprocessor. Large number of cores helps this CPU to tackle multiple threads or applications at once.

 

Intel Core i5-5200U advantages

The microprocessor supports AVX2 and FMA3 instructions. These extensions are not broadly used in programs yet, but their support should improve in future apps

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω που αλλου ννα το ποσταρω εχει καποιος καμια ιδεα γιατι ξαφνικα σημερα αρχισε να με πεταει μπλε οθονη και να με γραφει power driver state failure ? στα 8αρια βαζεις το cd και κανεις repair τα windows απο οτι διαβασα λιγο αλλα στα 10αρια τι κανω;

 

http://wind8apps.com/driver-power-state-failure-windows-8-1-windows-10/ ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...