Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, το πήρα και εγώ, πιο πολύ για να δοκιμάσω και τα Blackberry. Έχω το ακόλουθο πρόβλημα: Θέλω να σετάρω τους τρεις λογαριασμούς e-mail που έχω και ενώ πάω στα e-mail settings υπάρχει μονο μια επιλογή (BES), η οποία δε με ενδιαφέρει (δε θα το χρησιμοποιώ ως βασικό τηλέφωνο, θέλω μόνο να δω τις δυνατότητές του). Τί πρέπει να κάνω για να ρυθμίσω τους λογαριασμούς μου, όπως κάνω με όλες τις άλλες συσκευές μου;

 

Εχεις ενεργοποιησει τις υπηρεσιες Βlackberry Internet Service's απο τον πάροχο σου? Αν όχι δεν μπορεις να σεταρεισ κανενα mail

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις ενεργοποιησει τις υπηρεσιες Βlackberry Internet Service's απο τον πάροχο σου? Αν όχι δεν μπορεις να σεταρεισ κανενα mail

 

Αν το κάνω, θα πάρω κάποιο κωδικό που θα βάλω στις ρυθμίσεις, σωστά; Πέρα από αυτό, πόσο κοστίζει η εν λόγω υπηρεσία (έχω και Voda & Cosmote και τις 2 με Data Plans); Επίσης, αν βάλω την εν λόγω sim σε άλλη συσκευή (θα το κάνω σίγουρα μετά από λίγες μέρες δοκιμών), θα έχουν επηρρεαστεί οι προηγούμενες ρυθμίσεις μου για e-mails, ή θα τα λαμβάνω όπως και πριν;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα πάρεις κάποιο κωδικο απλά εσυ θα πρέπει να δηλώσεις το PIN της συσκευής σου στον πάροχο προκειμενου να ζητησεις να σου ενεργοποιησει τις υπηρεσιες BIS οι οποίες "πατανε" επανω σε data plan που ούτως η αλλως το εχεις . Απο κει κι επειτα θα σε καθοδηγησει η συσκευη πως θα σεταρεις μεχρι 10 λογαριασμους mail . Ειναι εξαιρετικα απλο και ευκολο αλλα πρεπει να ζητησεις απο τον πάροχο που εχεις να σου ενεργοποιησει το BIS
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχω κάποια χρέωση, έτσι; Goodyyy!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μονο που η υπηρεσια ΒΙS δεν ενεργοποιειται αυθημερόν... τουλαχιστον στη Wind που ειμαι εγω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από Voda μου είπαν κάτι περίεργα ότι θα πρέπει να σταματήσω το υπάρχον data plan (e-mail & surf) και να κάνω το BIS, το οποίο θα έχει επίσης χρέωση (προφανώς αναλόγως πακέτου ΜΒ/GB), οπότε θα έλεγα ότι όλα αυτά εξυπηρετούν κάποιον αποφασισμένο να δουλέψει μόνο με Blackberry. Εγώ δεν είμαι, οπότε πάει στο Buy & Sell...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη του forum.

Είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 9700, εδώ και 1 μήνα. Και μάλιστα είμαι και νεοφώτιστος γενικά στα blackberry.

 

Το τηλέφωνο μου αρέσει πάρα πολύ και είμαι συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως μια απορία:

Όταν μου κάνουν αναπάντητες κλήσεις (π.χ. χτυπάει το τηλέφωνο και είμαι στον δρόμο και δεν το ακούω), δεν έχω κάποια οπτική ειδοποίηση, όπως π.χ. όταν μου έρχεται SMS/E-mail (αναλάμπων κόκκινο φωτάκι). Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω μια τέτοια ειδοποίηση και για τις αναπάντητες κλήσεις;

...γιατί δυστυχώς μέχρι τώρα καταλήγω να τις βλέπω αρκετά αργότερα...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάρα πολύ!

 

ΥΓ: Το τηλέφωνο είναι πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο και σαν ποιότητα αλλά και σαν "στήσιμο". Δεν έχει περιττά "μπλιμπλίκια", είναι "μελετημένο" το λογισμικό του και πολύ εργονομικό. Άσε που η συνδεσιμότητά του με το PC μου είναι υποδειγματική (Win XP).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη του forum.

Είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 9700, εδώ και 1 μήνα. Και μάλιστα είμαι και νεοφώτιστος γενικά στα blackberry.

 

Το τηλέφωνο μου αρέσει πάρα πολύ και είμαι συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως μια απορία:

Όταν μου κάνουν αναπάντητες κλήσεις (π.χ. χτυπάει το τηλέφωνο και είμαι στον δρόμο και δεν το ακούω), δεν έχω κάποια οπτική ειδοποίηση, όπως π.χ. όταν μου έρχεται SMS/E-mail (αναλάμπων κόκκινο φωτάκι). Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω μια τέτοια ειδοποίηση και για τις αναπάντητες κλήσεις;

...γιατί δυστυχώς μέχρι τώρα καταλήγω να τις βλέπω αρκετά αργότερα...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάρα πολύ!

 

ΥΓ: Το τηλέφωνο είναι πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο και σαν ποιότητα αλλά και σαν "στήσιμο". Δεν έχει περιττά "μπλιμπλίκια", είναι "μελετημένο" το λογισμικό του και πολύ εργονομικό. Άσε που η συνδεσιμότητά του με το PC μου είναι υποδειγματική (Win XP).

Δοκίμασε το BerryBuzz, είναι το καλύτερο στο είδος του και κάνει αυτό που θέλεις και όχι μόνο για τις κλήσεις.

Δες εδώ

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια απορία στα γρήγορα... Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες στο θέμα και δεν είδα να αναφέρετε πουθενά ότι το Blackberry Bold 9700 έχει αρκετά υψηλό δείκτη SAR (μπορεί και να μην το πρόσεξα βέβαια). Απ'ότι είδα με λίγο ψάξιμο τα μοντέλα του Bold που κυκλοφορούν έχουν SAR από 1.18 εως 1.55 W/kg. Και απ'ότι ξέρω πάνω από 1 θεωρείται αρκετά ψηλό. Ή κάνω λάθος; Δεν ενοχλεί κανέναν αυτό; Προσωπικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση και είναι ανασταλτικός παράγοντας να πάρω αυτό το κινητό.

 

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με λίγο επιπλέον ψάξιμο διαπιστώνω ότι είχα δίκιο τελικά. Είναι το κινητό με το μεγαλύτεορ επιτρεπτό όριο ακτινοβολίας. Δείτε και εδώ για να πειστείτε.

 

Δυστυχώς αυτό και μόνο με αποτρέπει να το αγοράσω.

All you have to decide is what to do with the time that is given to you...
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με λίγο επιπλέον ψάξιμο διαπιστώνω ότι είχα δίκιο τελικά. Είναι το κινητό με το μεγαλύτεορ επιτρεπτό όριο ακτινοβολίας. Δείτε και εδώ για να πειστείτε.

 

Δυστυχώς αυτό και μόνο με αποτρέπει να το αγοράσω.

 

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με λίγο επιπλέον ψάξιμο διαπιστώνω ότι είχα δίκιο τελικά. Είναι το κινητό με το μεγαλύτεορ επιτρεπτό όριο ακτινοβολίας. Δείτε και εδώ για να πειστείτε.

 

Δυστυχώς αυτό και μόνο με αποτρέπει να το αγοράσω.

 

 

Αν αυτός είναι ο μοναδικός λόγος για να μην το αγοράσεις, θα σου πω ότι μπορείς να

χρησιμοποιήσεις καλώδιο handsfree (περιλαμβάνεται) ή ασύρματο bluetooth, ή συνδυασμό τους. Άλλωστε, αυτό πιστεύω ότι επιβάλλεται για όλα τα κινητά, είτε έχουν υψηλότερο είτε χαμηλότερο δείκτη SAR.

 

Κατά τη γνώμη μου η θεσμοθέτηση ορίου SAR, είναι για να αναγκαστούν οι κατασκευαστές κινητών να περιορίσουν την ακτινοβολία των κινητών τους. Πρόκειται για ένα μέγεθος εργαστηριακό, που δεν είναι σταθερή η ακτινοβολία του κινητού... εξαρτάται από το πόσο καλό σήμα υπάρχει στην περιοχή και από άλλους παράγοντες που δεν είναι εύκολο να προσδιοριστούν κατά τη χρήση.

 

Άλλωστε, καλό σήμα, σημαίνει και σχετικά υψηλή ακτινοβολία τελικά!

Γι' αυτό με μια λελογισμένη χρήση (μικροί χρόνοι ομιλίας) και χρήση συσκευών bluetooth & handsfree, μπορούμε να έχουμε τα πλεονεκτήματα και των κινητών με "καλό σήμα" και της χαμηλής ακτινοβολίας (στο μέτρο του δυνατού, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ακτινοβολία δεχόμαστε και από το περιβάλλον μας συνολικά, συμπεριλαμβανομένης και αυτής των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας στις ταράτσες των κτιρίων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τα handsfree ή bluetooth. Αλλά προσωπικά μου έχει τύχει αρκετές φορές να μην το έχω πρόχειρο και να αναγκάζομαι να φέρω το κινητό στο αυτί για να μιλήσω. Γιατί να το σκέφτομαι κάθε φορά που θα πρέπει να φέρω το κινητό κοντά μου;

 

Ακόμα και όταν το έχεις συνδεδεμένο με το handsfree, το κινητό θα είναι δίπλα σου. Το εν λόγω κινητό μάλιστα έχει αρκετά υψηλό SAR και για την ακτινοβολία στο σώμα όχι μόνο για το κεφάλι.

 

Φυσικά συμφωνώ ότι είναι αρκετών ειδών οι ακτινοβολίες που δεχόμαστε καθημερινά και ίσως το κινητό ως συσκευή θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που θα μας νοιάζει, αλλά γιατί να μην προσπαθήσουμε να προστατευτούμε όσο μπορούμε; Άλλο να έχεις ένα κινητό με SAR 1,55 και άλλο ένα με 0,5 π.χ.

All you have to decide is what to do with the time that is given to you...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας θελω πολυ να αποκτησω το 9700 αλλα εχω κοσμοκαρτα υπαρχει καποιο ποργραμμα αμα γνωριζετε της κοσμοτε για να βλεπω τα εμαιλς μου η πρεπει να κανω συμβολαιο και να πληρωνω πολλα? σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες blackberry και για τις τρεις εταιρείες προσφέρονται μόνο σε προγράμματα συμβολαίου. Με καρτοκινητό δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις κάτι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με λίγο επιπλέον ψάξιμο διαπιστώνω ότι είχα δίκιο τελικά. Είναι το κινητό με το μεγαλύτεορ επιτρεπτό όριο ακτινοβολίας. Δείτε και εδώ για να πειστείτε.

 

Δυστυχώς αυτό και μόνο με αποτρέπει να το αγοράσω.

 

Έχω την εντύπωση πως η θήκες των blackberry προσφέρουν και προστασία από την ακτινοβολία του σήματος... Νομίζω δλδ...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη του forum.

Είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 9700, εδώ και 1 μήνα. Και μάλιστα είμαι και νεοφώτιστος γενικά στα blackberry.

 

Το τηλέφωνο μου αρέσει πάρα πολύ και είμαι συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως μια απορία:

Όταν μου κάνουν αναπάντητες κλήσεις (π.χ. χτυπάει το τηλέφωνο και είμαι στον δρόμο και δεν το ακούω), δεν έχω κάποια οπτική ειδοποίηση, όπως π.χ. όταν μου έρχεται SMS/E-mail (αναλάμπων κόκκινο φωτάκι). Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω μια τέτοια ειδοποίηση και για τις αναπάντητες κλήσεις;

...γιατί δυστυχώς μέχρι τώρα καταλήγω να τις βλέπω αρκετά αργότερα...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάρα πολύ!

 

ΥΓ: Το τηλέφωνο είναι πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο και σαν ποιότητα αλλά και σαν "στήσιμο". Δεν έχει περιττά "μπλιμπλίκια", είναι "μελετημένο" το λογισμικό του και πολύ εργονομικό. Άσε που η συνδεσιμότητά του με το PC μου είναι υποδειγματική (Win XP).

 

Στο 9700 γινετε αυτο μονο ? γιατι εμενα κανονικα αν εχω χαμενη κληση αναβοσβηνει το λαμπακι σαν να εχω email ...

Link to comment
Share on other sites

Στο 9700 γινετε αυτο μονο ? γιατι εμενα κανονικα αν εχω χαμενη κληση αναβοσβηνει το λαμπακι σαν να εχω email ...

Κάντε ένα καλύτερο έλεγχο στις ρυθμίσεις των κλησεων και των e-mail και θα δείτε ότι σας δείνει τη δυνατότητα να ελέγχετε πως θέλετε να ειδοποιείστε για τις κλήσεις και τα e-mail.

δώστε μου λίγο χρόνο και θα σας πω ακριβώς

Χαμογέλα κάνε τους άλλος να ανησυχούν.....

 

PIN: 21E2E9D2

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο εδώ και μία εβδομάδα πλέον και πρέπει να πω ότι είναι καταπληκτικό. Αν και πρώτη φορά χρήστης blackberry δε δυσκολεύτηκα καθόλου να προσαρμοστώ στις ιδιαιτερότητες της συσκευής.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα είναι ότι δε νιώθω ότι σπαταλάει το χρόνο μου για τίποτα. Τόσο από άποψη ταχύτητας αντιδράσεων, όσο και στο πόσο σαφείς είναι οι επιλογές σε όλες τις λειτουργίες του.

Το μόνο μείον είναι ο αργός browser (τουλάχιστον στο wifi, δε μου έχουν ενεργοποιήσει τις BIS ακόμα)

 

Εμφανισιακά είναι πανέμορφο, αν και μικρό έχει καλό feeling και για όσους αναρωτιούνται, το πήρα από τη Vodafone, έχει και ελληνικούς χαρακτήρες τυπωμένους (με κίτρινο) στο πληκτρολόγιο -προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου- και δεν έχει logo πουθενά.

 

Το μόνο που δε μου κάνει νόημα είναι γιατί πρέπει το data services να είναι Οn για να δουλεύει το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα και εγώ το 9700 από Vodafone στο πρόγραμμα Surf & Talk 250 lite που προσφέρει 500ΜΒ δεδομένων.. Η απορία μου είναι αν έχω το facebook και το msn ανοιχτά ας πούμε 15 ώρες τη μέρα και σερφάρω που και που θα μου φτάσουν τα 500ΜΒ? Επίσης ξέρετε αν υπάρχουν αποθέματα 9700;; Το παρήγγειλα την Παρασκευή που μας πέρασε και μου είπαν ότι θα μου το φέρουν Τρίτη ή Πέμπτη.. Και κάτι τελευταίο: υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα μέτρησης δεδομένων εκτός από το MiniMoni?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Εναλλακτιο προγραμμα του MiniMoni ειναι το Mobile Data Alerter.

 

Πηγαινε απο τον browser του blackberry σου εδω http://mda.e-office.com και κατεβασε το. Ειναι πολυ καλο

 

Οσο για την ερωτηση της sirene σχετικα με το Wifi και το data services, η RIM θεωρει πως οτιδηποτε κατεβαινει στο κινητο σου ειναι data, ειτε προερχεται απο το data plan που εχεις στον provider, ειτε προερχεται απο data που κατεβαζεις με WIFI

 

Μην μπερδευεις τις εκφρασεις data plan και data services.

 

Η δευτερη εννοια ειναι πιο γενικη και περιλαμβανει provider data plan + wifi data

 

Επισης καποια θεματα που τεθηκαν πιο πανω

 

Τα blackberry δυστυχως δεν αναβοσβηνουνε στις χαμενες κλησεις. Υπαρχει ενα προγραμμα που λεγεται BerryBuzz που κανει παπαδες με τα φωτακια αλλα κοστιζει 3,5 ευρω περιπου

 

Υπαρχει ομως και το Bebuzz, που ειναι free και εχει επιλογη να αναβοσβηνει το λαμπακι στις χαμενες κλησεις. Ψαχτε το στο Google

 

Οσον αφορα το browser ειναι πραγματι σχετικα αργος με το WIFI και αυτο εχει να κανει και με την εκδοση του λειτουργικου που εισαγει to 9700 η Vodafone.

 

Οι πιο νεες εκδοσεις κανουνε αρκετα γρηγορο τον browser αλλα δεν σας προτεινω να κανετε καπoια αναβαθμιση προτου περασετε 2-3 μηνες με το κινητο σας για να το μαθετε καλα.

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα και εγώ το 9700 από Vodafone στο πρόγραμμα Surf & Talk 250 lite που προσφέρει 500ΜΒ δεδομένων.. Η απορία μου είναι αν έχω το facebook και το msn ανοιχτά ας πούμε 15 ώρες τη μέρα και σερφάρω που και που θα μου φτάσουν τα 500ΜΒ? Επίσης ξέρετε αν υπάρχουν αποθέματα 9700;; Το παρήγγειλα την Παρασκευή που μας πέρασε και μου είπαν ότι θα μου το φέρουν Τρίτη ή Πέμπτη.. Και κάτι τελευταίο: υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα μέτρησης δεδομένων εκτός από το MiniMoni?

 

Σχετικά με τα 500ΜΒ θα μπορόυσατε να μου πείτε από την εμπειρία σας αν θα μου φτάβουν κάθε μήνα με τις παραπάνω δραστηριότητες;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο θα σου φτανουνε αλλα θα σου περισσευουνε να δινεις σε συγγενεις και γνωστους :)

 

Σοβαρα παντως, ναι θα σου φτανουνε. Ουτε το 1/10 αυτων δεν θα εχεις ξοδεψει στο τελος καθε μηνα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 500ΜΒ θα μπορόυσατε να μου πείτε από την εμπειρία σας αν θα μου φτάβουν κάθε μήνα με τις παραπάνω δραστηριότητες;;

 

Το msn δεν τρώει πολλά mb. Και αυτό μόνο όταν ανταλλάσεις μηνύματα, (λίγα kb ) όχι όταν είσαι απλά συνδεδεμένος.

500 mb είναι πολλά, μην ανησυχείς....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...