Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ από Vodafone το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα και το μόνο logo που υπάρχει είναι στο κουτί και πουθενά αλλού... Για το boot screen σιγά τα αβγά, ένα δευτερόλεπτο το βλέπεις..!

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οnline κυκλοφορούν ήδη debranded συσκευές, χωρίς δηλαδή κανένα λογότυπο, απ ευθείας από τη RIM.
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο από την COSMOTE (http://www.e-cosmote.gr) στην τιμή των 499 ευρώ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο από την COSMOTE (http://www.e-cosmote.gr) στην τιμή των 499 ευρώ

 

Εδώ εννοείς: http://www.e-cosmote.gr/cosmote/eshop.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Handsets&portlet_66_1_actionOverride=%2Fportlets%2Feshop%2FeshopWizard%2FshowHandsetFullStory&_windowLabel=portlet_66_1&sku=E00-0181-7000-029&handsetsPath=handsets&subcategoryId=CP00-CP00-CP00-CP039&makeYourOwnPrepaid=false

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

500 ευρώ και από το e-mobile.gr

 

Απ ότι φαίνεται το 9700 θα κυριαρχήσει στην αγορά μιάς και είναι το μοναδικό ΒΒ που ανταποκρίνεται στις προσδοκίες του κοινού της RIM ενοοώντας φυσικά εταιρίες, στελέχη αλλά και εξαρτημένους από τα ΒΒ χρήστες.

 

Όπως και να το κάνουμε το 9520 είναι πολύ καλό αλλά απευθύνεται σε άλλο κοινό, ευρύτερο μέν αλλά νέο για τη RIM.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και στο στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά και με άτοκες δόσεις:)

 

Δεν παύει όμως να είναι πανάκριβο.... Βέβαια θα μου πεις κάπου τόσο έχει ακόμη το bold 9000:(

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Την τεταρτη θα ειμαι κι εγω χρηστης bb! ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος!

ε! να μου δωσετε και τα πιν σας καποιοι για help!! :D

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και έχει και "Οθόνη Αφής" όπως γράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά! :lol:

 

Χε, χε... μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα από το Storm???

PIN:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά :). Πήρα και εγώ το 9700 και είναι το πρώτο μου Blackberry κιόλας...Περίμενα αρκετό καιρό να βγει και είναι το μόνο κινητό με το οποίο θα άλλαζα το e71 μου.

 

Είναι μακράν το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ από άποψη connectivity. Ό,τι μα ο,τι χρειαστεί κάποιος υπάρχει natively σε αυτό το κινητό. Ωστόσο, μετά από 3 ημέρες ενδελεχούς σεταρίσματος και ψαξίματος σε forums έχω να παρατηρήσω τα εξής που χρειάζονται βελτίωση άμεσα, και είναι απογοητευτικό που δεν τα έχει ΗΔΗ φτιάξει η RIM:

 

1. ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ. IMAP. ΣΤΟ. GMAIL.. Πραγματικά, ΕΛΕΟΣ. Έχω ένα και μοναδικό mail στο gmail, στο οποίο γίνονται forward ΟΛΑ τα mail μου από διάφορες διευθύνσεις. Ο λόγος είναι ότι είναι ο πλέον αξιόπιστος mail provider, accessible από παντου, προσφέρει true IMAP και φυσικά LABELS (δηλαδή IMAP folders). Έχω σετάρει φίλτρα στο gmail μου λοιπόν για να κατηγοριοποιώ τα emails μου. Δεν περίμενα από ένα email-ο-κεντρικό κινητό σαν το blackberry να ΜΗΝ υποστηρίζει IMAP folders, και ειδικά στο gmail. Έχω φάει 2 μέρες ψάχνοτας σε forums και όλοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Είναι θέμα του BIS λένε, που δεν υποστηρίζει 2-way imap και τα gmail folders. Βγήκε λένε το GMail enhanced plugin αλλά και πάλι δεν έλυσε αυτό το πρόβλημα, παρα μόνο προσφέρει την δυνατότητα να ορίσεις εσύ ένα label στο mail που βλέπεις.

 

Ζητάω το πιο απλό. Να μπορώ να δω τα mails από το BB μου, στο folder που ανήκει το καθένα και όχι απλά στο Inbox όπου βρίσκονται χύμα όλα (μάλλον το BB συγχρονίζει με το "All Mail" folder του Gmail). Μέχρι και το e71 μου προσέφερε αυτή τη δυνατότητα....Υπάρχει βέβαια για το BB το gmail application αλλά έτσι χάνεις την δυνατότητα του push (τσεκάρει απλά κάθε 15-20 λεπτά για νέο mail) και φυσικά την συμπίεση του BIS και στην τελική, μου αρέσει το native email application και θέλω αυτό το στοιχειώδες functionality για τα IMAP folders. Είναι τόσο δύσκολο να προσφέρει η RIM true Gmail integration στην συσκευή; Το iphone νικάει εδώ.

 

2. Έχω βάλει στο home screen μου το theme να είναι στο "Today" mode. Θέλω να βλέπω πόσα mail έχω, τα calendar entries μου, αναπάντητες κλήσεις, όλα συμμαζεμένα στο home screen. ΓΙΑΤΙ όμως δεν μπορώ να έχω ένα ξεχωριστό κομμάτι για τα SMS/MMS;;; Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που τα βάζει μαζί με τα υπόλοιπα messages; Απότι διάβασα (και έχω δει) σε παλίοτερες versions του OS τα μετρούσε ξεχωριστά και είχαν το δικό τους inbox (και όχι στο Messages χύμα). Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι θέμα theme, φταίει ο τρόπος που κάνει thread τα SMS σαν conversations και τα ενσωματώνει χύμα στο γενικό Messages.

 

3. App World. Γιατί δεν είναι η χώρα μας supported;;; Iphone win και εδώ. Κατάφερα βέβαια να το κάνω install με τους τρόπους που διάβασα εδώ στο forum αλλά βλέπω και μπορώ να εγκαταστήσω μόνο τα free apps και όχι τα επι πληρωμή. Για 1-2 που ήθελα, όντως τα αγόρασα από το homepage τους με OTA link και όχι από το app world, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άλλα τα οποία θέλω και για τα οποία μάλιστα είμαι διατεθιμένος να πληρώσω, και δεν μπορώ να τα βάλω λόγω του περιορισμού αυτού από το app world.

 

Ερωτήσεις τώρα:

 

1. Όταν είμαι συνδεδεμένος σε wifi, ελπίζω να μην μου μετράει τα data μέσα από την Vodafone, σωστά;;; Έχω το Surf & Email 150, αλλά κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας είμαι πάνω σε wifi. Είναι ανεξάρτητη η χρήση wifi και 3g στο ΒΒ;

 

2. Υπάρχει κάποιο software που να σου μετράει πόσα kb/MB μπαίνουν/βγαίνουν από την συσκευή; Βρήκα το MiniMoni αλλά κάπου στο forum διάβασα ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστο. Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

 

Αυτά πάνω κάτω. Είναι καταπληκτικό κινητό, έχει προβλέψει (σχεδόν) όλα όσα χρειάζομαι και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να φύγω από εδώ και πέρα από τα Blackberry...μόνο να φτιάξουν το θέμα του gmail και θα είμαι πανευτυχής.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο που αναφέρεις, γιατί τα κάνεις όλα forward στο gmail και δεν δημιουργείς λογαριασμό για κάθε account σου στο ΒΒ? Έτσι και σε χωριστούς φακέλους θα τα έχεις όλα και δεν θα μπερδεύεσαι...

 

Για το 2ο υπάρχει επιλογή και δεν περιλαμβάνει τα SMS στα Messages... Αυτό είναι και το default!

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρόβλημα μου δεν είναι οι λογαριασμοί, είναι τα labels/filters. Το email που έρχεται από τον τάδε αποστολέα, έχω ορίσει να κατηγοριοποιείται στο τάδε folder. Είτε έχω 200 λογαριασμούς ξεχωριστούς, είτε έναν, έχω το ίδιο πρόβλημα. Θέλω να βλέπω όλα μου τα folders και μέσα στο καθένα να βλέπω τα αντίστοιχα mail, να βλέπω πόσα είναι unread στο κάθε folder κλπ...Δεν θέλω να τα βλέπω όλα χύμα μέσα στο mailbox.

 

2. Την έχω δει την επιλογή για να μην φαίνονται τα sms στα messages, αυτό όμως που ψάχνω είναι να μπορώ να δω ξεχωριστά στο home screen τα sms όταν έρχονται. Αν του ορίσεις το "Today" style στο theme τα emails στα βάζει κάτω απο τα messages, τις αναπάντητες στα βάζει κάτω από το phone, το entry του ημερολογίου στο βάζει κάτω από το calendar...Θέλω να μου έχει και μία γραμμούλα SMS/MMS όπως είχε στα παλιότερα BB που ήταν ανεξάρτητα τα SMS από τα υπόλοιπα messages.

Edited by mrenglishman
Link to comment
Share on other sites

1. Folders θα έχεις μόνο με BES.. Εκτός κι αν βγεις αναβάθμιση για το BIS αλλά το κόβω χλωμό.

2. Αυτό που ζητάς είναι κάτι σαν το Active Dekstop των Νόκια, σωστά? Βρες κάποιο θέμα που να το κάνει αυτό, στα γνωστά φόρουμς, αλλιώς ψάξε για εφαρμογές σαν το Pocket Informant & αντίστοιχες..

Link to comment
Share on other sites

Καμμια μοντα για να μπει trackpad σε 9000 μπορει να παιξει? Γιατι περα απο αυτο δεν βλεπω καποια βελτιωση στο νεο μοντελο, και το παλιο ειναι και πιο ωραιο εμφανισιακα.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Τετάρτη με πέμπτη θα εχω και εγω το 9700 στα χέρια μου, από την Wind... ( που έχει τις μεγαλύτερες χρεώσεις για το BIS, αλλά ας όψεται η ταιραστια επιδότηση που μου έδωσαν...)

Link to comment
Share on other sites

Καμμια μοντα για να μπει trackpad σε 9000 μπορει να παιξει? Γιατι περα απο αυτο δεν βλεπω καποια βελτιωση στο νεο μοντελο, και το παλιο ειναι και πιο ωραιο εμφανισιακα.

 

Γιαυτό εξάλλου δεν πέφτει η τιμή του γμτ.... Και το θέλωωωωωωωωω

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια μικρη βοηθεια. Διαβαζω οτι το 9700 δεν ανοιγει doc/xls/ppt/pdf αρχεια εκτος και αν αγορασεις προγραμμα απο το νετ. ΣΟβαρα το κινητο δεν μπορει να ανοιξει τα αρχεια αυτα απο μονο του?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό εξάλλου δεν πέφτει η τιμή του γμτ.... Και το θέλωωωωωωωωω

 

Ρε συ rokko, εμας που δεν μας αρεσει το 9700 τι πατεντα θα κανουμε? Δεν την παλευω αλλο ουτε εγω!

 

Εχω κατσει και εχω ψαξει και δεν γινεται τπτ. Ουτε να βαλεις καλυμμα 9000 σε 9700 συσκευη, ουτε να βαλεις trackpad στο 9000!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια μικρη βοηθεια. Διαβαζω οτι το 9700 δεν ανοιγει doc/xls/ppt/pdf αρχεια εκτος και αν αγορασεις προγραμμα απο το νετ. ΣΟβαρα το κινητο δεν μπορει να ανοιξει τα αρχεια αυτα απο μονο του?

 

Έχει preloaded τη standard edition του Documents to go.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

1. Folders θα έχεις μόνο με BES.. Εκτός κι αν βγεις αναβάθμιση για το BIS αλλά το κόβω χλωμό.

2. Αυτό που ζητάς είναι κάτι σαν το Active Dekstop των Νόκια, σωστά? Βρες κάποιο θέμα που να το κάνει αυτό, στα γνωστά φόρουμς, αλλιώς ψάξε για εφαρμογές σαν το Pocket Informant & αντίστοιχες..

 

Είναι δυνατόν να μην υποστηρίξουν ποτέ πλήρως το IMAP; Δηλαδή περιορίζονται μόνο στον συγχρονισμό read/unread messages και στα deleted; Πλήρη υποστήριξη IMAP προσφέρουν πολλές υποδεέστερες υπηρεσίες.

 

Όσο για το theme, όσα today βρήκα για το 9700 δεν προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόψιν για να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...