Jump to content

Νέα γραμμή Forthnet - Δε τη συνδέει ο ΟΤΕ!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να περιγραψω μια κατασταση στην οποια πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.

 

Στο σπιτι που μενω υπηρχε παλαιοτερα τηλεφωνικη γραμμη την οποια διεκοψε η προηγουμενη ενοικος οταν εφυγε. Πριν ενα μηνα αποφασισα να βαλω νεα γραμμη και πηγα στην forthnet και εκανα αιτηση για νεα συνδεση με τηλεφωνια και ιντερνετ σε νεα γραμμη. Ενα μηνα και πλεον πηρα τηλεφωνο να μαθω την κατασταση της συνδεσης και εαν θα γινει συντομα. Μετα απο 7 τηλεφωνα και το μπαλακι να πηγαινει απο την forthnet στον OTE και αντιστροφως με ενημερωσαν οτι η αιτηση εχει ακυρωθει γιατι ο ΟΤΕ αντιμετωπισε καποιο προβλημα κατα την συνδεση της καλωδιωσης και επανεσταλη αιτηση. Το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν μπορει να μου πει ποιο ειναι το προβλημα και γιατι να υπαρχει συνδεση καλωδιωσης εφοσον παλαιοτερα υπηρχε γραμμη και το καλωδιο εχει παραμεινει ως εχει. Ο ΟΤΕ λεει οτι η συνδεση γινεται απο καποιο ειδικο τμημα με το οποιο δεν μπορω να εχω επικοινωνια γιατι η forthnet πρεπει να το κανονισει εφοσον ειμαι δικος τους πελατης. H forthnet με ενημερωνει οτι δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι ο ΟΤΕ κανει την συνδεση. Και ρωταω λοιπον. Τι μπορω να κανω εγω τωρα που κανεις δεν μπορει να μου πει ποιο ειναι το προβλημα και ποσο θα καθυστερησει??? Ποιος φταιει στην προκειμενη περιπτωση??? Να ακυρωσω την αιτηση και να παω σε αλλη εταιρια περιμενοντας ξανα απο την αρχη ή να περιμενω μεχρι να αξιωθει ο ΟΤΕ να φτιαξει την βλαβη για την οποια ή forthnet μπορει να μην ενημερωθει ποτε???:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ακυρωσε την αιτηση στην 4νετ και κανε αιτηση στον ΟΤΕ.Οταν σου βαλουν το τηλεφωνο (απο μερικες ωρες μεχρι μια εβδομαδα θα κανουν) θα πας στον ΟΤΕ και θα ζητησεις να σου βγαλουν μια προσωρινη αποδειξη ή καρτελα πελατη γιατι και καλα στην ζηταει η τραπεζα για καποιο δανειο που θες να παρεις(ειναι καλη δικαιολογια και μου εχει πιασει δυο φορες) και με το χαρτι που θα σου δωσουν θα πας σε 4νετ ή οπου αλλου θες να κανεις αιτηση για φορητοτητα γραμμης.Σε εμενα εκανα αιτηση το πρωι στις 9:00 και στις 11:00 το ειχαν συνδεσει το τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ.Μετα απο 2 μερες εκανα αυτο που σου λεω πιο πανω και μετα απο 21 μερες ειχα dsl και τηλεφωνο απο 4νετ
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω αιτηση στον ΟΤΕ δηλαδη μπορει να το διακοψω αμεσως? Δεν πρεπει να περασει καποιο διαστημα πριν μπορεσω να κανω την φορητοτητα? Δεν υπαρχει προστιμο?
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω αιτηση στον ΟΤΕ δηλαδη μπορει να το διακοψω αμεσως? Δεν πρεπει να περασει καποιο διαστημα πριν μπορεσω να κανω την φορητοτητα? Δεν υπαρχει προστιμο?

 

Αιτηση για τηλεφωνο θα κανεις και το dsl θα ερθει αργοτερα με την 4νετ.Τι προστιμο να βαλουν δηλαδη;Εγω σου λεω οτι μετα απο 2 μερες εκανα την αιτηση στην 4νετ.Απλα ο ΟΤΕ μου εστειλε μια επιστολη οτι εχει γινει αιτηση φορητοτητας και αν ειμαι ενημερος για αυτη.

Link to comment
Share on other sites

O OTE δεν έχει συμβόλαιο για την παροχή της γραμμής. (έχει για το connx αλλά εσύ δε θα ενεργοποιήσεις internet στον ΟΤΕ.) Όμως θα χρειαστεί να πληρώσεις τέλος σύνδεσης νέας γραμμής. Δυστυχώς είναι η μόνη λύση όταν ο ΟΤΕ αργεί ή δε συνδέει τις νέες γραμμές των εναλλακτικών.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει μηπως να περιμενω λιγο ακομα? Γιατι αν το κανω ετσι φτου και απο την αρχη ουσιαστικα...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... Αν το κάνεις όπως σου λέμε, θα έχεις πολύ σύντομα τηλέφωνο, το οποίο μάλιστα δε θα διακοπεί (για πολύ).

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρομοιο προβλημα και για εμενα στην Σητεια Κρητης. Ειμαι νεος στην πολη και αποφασισα να κανω συνδεση νεας γραμμης στην φορθνετ λογω της προσφορας που ισχυε τοτε με 19.90 ευρω/μηνα για ενα χρονο στο 2play. Επειτα απο αναμονη 2 και πλεον μηνων και αφου ειχαν προηγηθει τουλαχιστον 9 απορριψεις της αιτησης απο τον ΟΤΕ αποφασισα να τους επισκεφτω.Ζητησα το τμημα τεχνικων (αυτο μου προτεινε η φορθνετ να κανω) και ανεβαινοντας τα σκαλια, να σου ο υπευθυνος-ανευθυνος μουστακιας υπαλληλος.Οταν ξεκινησα να του αναφερω το προβλημα που δημιουργησανε οι ιδιοι, και πριν προλαβω να τελειωσω, μου γυρισε την πλατη και φευγοντας μου απαντησε: ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΘΝΕΤ!!!!! Να σημειωσω οτι το προβλημα που επικαλουνται ειναι πως η διευθυνση μου δεν υπαρχει στον διευθυνσιολογιο του ΟΤΕ. Η πλακα ειναι ομως οτι ο σπιτονοικοκυρης μου, που μενει στον ιδιο οροφο με εμενα, εχει εδω και καιρο τηλεφωνο ΟΤΕ.Μετα απο ολα αυτα κατεληξα σε δυο συμπερασματα. 1ον: ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΤΕ και

2ον: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ μαγαζακι ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα εκανα την αιτηση για νεα τηλεφωνικη γραμμη στον ΟΤΕ και αμεσως μολις μπορεσω την εχω κανει για αλλη εταιρια...το αστειο ηταν οταν με ρωτουσαν γιατι θελω να παω σε αλλο παροχο...τι να τους πρωτοπεις...οπως ειπες, π-ΟΤΕ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε stzago τί έκανες τελικά? Έκανες αίτηση στον ΟΤΕ και σε πόσες μέρες σου ενεργοποίησαν τη γραμμή? Έκανες αίτηση για internet σε άλλο πάροχο? Τί πληρώνεις τώρα? Μόνο το internet ή και πάγιο στον ΟΤΕ για τη γραμμή? Επειδή ενδιαφέρομαι και 'γω για νέα γραμμή αλλά δε ξέρω αν με συμφέρει να κάνω απευθείας αίτηση σε άλλο πάροχο ή να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ και μετά για internet αλλού?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε μου ξυνεις πληγες...το θεμα ειναι στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ...ακουσον ακουσον στην περιοχη μου δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες και πρεπει να σκαψουν να βαλουν νεες. Ηρθε ο τεχνικος και μου ειπε οτι επειδη εχουν φτιαχτει πολλες πολυκατοικιες προσφατα κοντα μου εχουν παρει οτι υπαρχει. Επισης επειδη πριν εναμιση χρονο που ενοικιαζοταν το σπιτι που μενω πηρε η ενοικος την γραμμη μαζι της δεν υπαρχει προς το παρον τιποτα. Το θεμα ειναι οτι δεν προκειται να σκαψουν συντομα μονο για μια αιτηση δικη μου και θα πρεπει να μαζευτουν περισσοτερες...Με λιγα λογια κλαφτα...ή καμια μιζα περιμενουν να παρουν (που δεν παιζει) ή πραγματικα εν ετη 2010 ειμαστε τοσο προιστορικοι που ουτε ενα τηλ δεν μπορουμε να βαλουμε. Ευτηχως εχω το νετ απο τους γονεις που μενουν δυο οροφους παραπανω αλλιως δεν την παλευα... :X

 

περιοχη Αλιμος...

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε μου ξυνεις πληγες...το θεμα ειναι στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ...ακουσον ακουσον στην περιοχη μου δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες και πρεπει να σκαψουν να βαλουν νεες. Ηρθε ο τεχνικος και μου ειπε οτι επειδη εχουν φτιαχτει πολλες πολυκατοικιες προσφατα κοντα μου εχουν παρει οτι υπαρχει. Επισης επειδη πριν εναμιση χρονο που ενοικιαζοταν το σπιτι που μενω πηρε η ενοικος την γραμμη μαζι της δεν υπαρχει προς το παρον τιποτα. Το θεμα ειναι οτι δεν προκειται να σκαψουν συντομα μονο για μια αιτηση δικη μου και θα πρεπει να μαζευτουν περισσοτερες...Με λιγα λογια κλαφτα...ή καμια μιζα περιμενουν να παρουν (που δεν παιζει) ή πραγματικα εν ετη 2010 ειμαστε τοσο προιστορικοι που ουτε ενα τηλ δεν μπορουμε να βαλουμε. Ευτηχως εχω το νετ απο τους γονεις που μενουν δυο οροφους παραπανω αλλιως δεν την παλευα... :X

 

περιοχη Αλιμος...

 

Κορυφαια δικαιολογια!!

Δεν την εχω ξανακουσει!:lol:

Παντως με το σκεπτικο του ΟΤΕτζη παρε κι εσυ μια γραμμη απο αλλου!!!

 

Βαλε Cosmote at home, Vodafone Home κλπ και τα αντιστοιχα ιντερνετ και γραψτους ολους εκει που δεν πιανει μελανι!!!:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι γραμμές δε μεταφέρονται έτσι, εκτός αν ο προηγούμενος ένοικος πήγε κάπου κοντά και εννοεί ότι απασχολεί την ήδια θέση στο κέντρο. Έχεις δοκιμάσει να πάρεις γραμμή μέσω ΟΤΕ ή ακόμα μέσω forthnet προσπαθείς;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που δεν εχω σταθερο σπιτι μου και θελω να κανω συνδεση στη 4νετ τι ακριβως πρεπει να κανω????να παω στον οτε κ να ζητισω να μου βαλουν τηλεφωνο...κ μετα με αυτη τη γραμμη να παω στη 4νετ κ να τους πω νατη η γραμμη θελω internet......και με τον οτε τι γινετε?δεν πληρωνεις τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε comorizzo τί έκανες τελικά ? Και γω στην ίδια φάση είμαι. Να κάνω απευθείας αίτηση σε Forthnet ή HOL για νέα γραμμή ή πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ και μετά internet από εναλλακτικό πάροχο?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που δεν εχω σταθερο σπιτι μου και θελω να κανω συνδεση στη 4νετ τι ακριβως πρεπει να κανω????να παω στον οτε κ να ζητισω να μου βαλουν τηλεφωνο...κ μετα με αυτη τη γραμμη να παω στη 4νετ κ να τους πω νατη η γραμμη θελω internet......και με τον οτε τι γινετε?δεν πληρωνεις τιποτα?

 

Φίλε comorizzo τί έκανες τελικά ? Και γω στην ίδια φάση είμαι. Να κάνω απευθείας αίτηση σε Forthnet ή HOL για νέα γραμμή ή πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ και μετά internet από εναλλακτικό πάροχο?

 

Στις περιοχες που ειστε ρωτηστε τους εναλλακτικους που θελετε αν μπορουν αμεσα να σας δωσουν διαθεσημες γραμμες...οχι ομως στα λογια να σας το ταξουν! Αν μπορουν καντε κατευθειαν αιτηση, αν οχι τοτε θα πρεπει να πειτε στον ΟΤΕ να σας δωσει γραμμη και μετα πραττετε αναλογως!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στη HOL που ρώτησα μου είπαν για να έχεις μόνο ίντερνετ θέλεις οπωσδήποτε τηλεφωνική γραμμή. Άρα αναγκαστικά πρέπει να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ και μετά στην HOL. Έτσι θα πληρώνω όμως το πάγιο στον ΟΤΕ (14ευρώ/μήνα) + το ιντερνετ στη HOL.

Στη Forthnet μου είπαν ότι μπορείς να αποκτήσεις μόνο ιντερνετ και σε νέα γραμμή και πληρώνεις μόνο το πάγιο στη Forthnet!

Ακούγεται πιο δελεαστικό. Αλλά το δίλημμα υπάρχει αν πρέπει να κάνω αίτηση πρώτα στον ΟΤΕ για γραμμή και μετά να ζητήσω μεταφορά στη Forthnet..

Link to comment
Share on other sites

Στη HOL που ρώτησα μου είπαν για να έχεις μόνο ίντερνετ θέλεις οπωσδήποτε τηλεφωνική γραμμή. Άρα αναγκαστικά πρέπει να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ και μετά στην HOL. Έτσι θα πληρώνω όμως το πάγιο στον ΟΤΕ (14ευρώ/μήνα) + το ιντερνετ στη HOL.

Στη Forthnet μου είπαν ότι μπορείς να αποκτήσεις μόνο ιντερνετ και σε νέα γραμμή και πληρώνεις μόνο το πάγιο στη Forthnet!

Ακούγεται πιο δελεαστικό. Αλλά το δίλημμα υπάρχει αν πρέπει να κάνω αίτηση πρώτα στον ΟΤΕ για γραμμή και μετά να ζητήσω μεταφορά στη Forthnet..

 

Στην 4νετ αν κανεις συνδεση adsl economy πληρωνεις παγιο μονο για ιντερνετ και για τα τηλεφωνα που μπορεις να κανεις.Αν δεν τηλεφωνεις δεν πληρωνεις τιποτα επιπλεον.Αυτη τη στιγμη εχει και προσφορα στα 14,75€ τον μηνα.Εγω εχω γραψει πιο πισω τι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ίδιο πράγμα μου συνέβη κι εμένα φίλε μου και κάναμε αίτηση σχεδόν μαζί (Νοέμβριο 2009). Ο ΟΤΕ έστειλε δύο φορές αρνητική απάντηση στη Φορθνετ γιατί δεν βρίσκουν την πολυκατοικία μου και είναι ανύπαρκτη η διεύθυνσή μου.... Άκου τι θα κάνω εγώ. Θα πάρω την αλληλογραφία μεταξύ Φορθνετ και ΟΤΕ, θα πάρω και τα στοιχεία των υπαλλήλων που χρεώθηκαν τη συνδεση του τηλεφώνου μου (των υπαλλήλων του οτε εννοώ), έχω κάνει ήδη αίτηση για σύνδεση στον ΟΤΕ και ψηλιάζομαι οτι αύριο μεθαύριο θα έχω τηλέφωνο και όταν συνδεθεί το τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ θα τα πάρω όλα μαζί, μαζί με μια βεβαίωση απο τον ΟΤΕ οτι η γραμμή μου συνδέθηκε την τάδε ημερομηνία και η αίτησή μου (η απευθείας στον οτε, οχι εκείνη που έκανα στη φορθνετ) εγινε την τάδε ημερομηνία και με όλα αυτά θα γράψω μια καλή καταγγελία που θα υποβάλλω προς όλους τους αρμόδιους φορείς, και θα την κοινοποιήσω και στην Εισαγγελική Αρχή της περιοχής μου. Ε, και μετα στ'@@ μου οτι κι αν γίνει. Εγώ ιντερνετ κ τηλέφωνο θα έχω ούτως ή άλλως...:)

Στο παιχνίδι ΟΤΕ - FORTHNET το σκορ έγραψε 1-0 δυστυχώς.... εγώ ειλικρινά θα τα στείλω παντού. Σε κανάλια, φορείς, ραδιόφωνο, όπου μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες εβδομαδες με πηρε ενα τηλεφωνο η HOL και μου ειπε οτι εχει ιδιοκτητο δικτυο οπτικων στην οδο μου, οποτε μην εχοντας τπτ να χασω αφου οι αλλες δυο απετυχαν ειπα να δοκιμασω ΚΑΙ αυτη. Περιμενω την συνδεση να γινει μεχρι 10/3 συμφωνα με ενημερωση τους. Ιδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη Forthnet αν με συμφέρει να κάνω αίτηση για νέα γραμμή στον ΟΤΕ και αμέσως να πάω στη Forthnet για adsl. Μου είπε ο υπάλληλος ότι είναι ρίσκο γιατί ο ΟΤΕ σε συνδέει σε προσωρινές γραμμές οπότε αν δει ότι αμέσως πας σε άλλη εταιρεία, σου την κόβει και θέλει πιο πολύ χρόνο.. Κάτι τέτοια δλδ. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

Άρα πάω κατευθείαν για νέα αίτηση σε Forthnet adsl Economy για να έχω μόνο internet και να δούμε πόσο θα περιμένω.. Αυτοί λένε για 30 ημέρες, για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σε όλους. Το 2007 ήμουν 8μηνος συνδρομητής στη Forthnet και έκανα αναμονή 6 μηνών για το double-play και περίμενα ακόμα, ώσπου ακύρωσα τη "σύνδεση" :mad: (μόνο σύνδεση δεν ήταν!) και έκανα φορητότητα στην hellas online ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...