Jump to content

Πως να σπάσετε το S-Class στα LG Arena / Viewty Smart


mythoc
 Κοινοποίηση

Ποια εικονίδια για το custom firmware μου?  

10 members have voted

  1. 1. Ποια εικονίδια για το custom firmware μου?

    • Windows Style
      6
    • BL40 style
      4


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα... Απο την πρώτη σελίδα δεν μπορώ να σβήσω.

 

Λοιπόν με το FlashTool (χωρίς μπαταρία,σιμ), κάντε upload τις τιμές που έχω στο πρώτο πόστ. (Να είστε στην v10f_00 έκδοση και ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΥΤΗ.-). Μόλις το κάνετε κατεβάστε το WinImage (google) θα ανεβάσω τα αρχεία που πρέπει να περάσετε μέσα σε αυτά τα image για να έχετε τα custom εικονίδια κλπ κλπ... απλή είναι η διαδικασία πιο γρήγορη και πιο ασφαλής απο φλασάρισμα.

 

AMD_OEM 0x32200000 0x10360000

CUST_PARTITION 0x10000000 0x058A0200

Μη φοβάστε στο upload δεν πειράζει σε τίποτα το κινητό.

 

Το παρακάτω αρχείο το επιλέγετε στο FlashTool, εκει που λέει EBL file.

http://rapidshare.com/files/313554713/EBL.rar

 

@vaggos ποιο EBL file χρησιμοποιείς στο flashtool?

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 513
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα... Απο την πρώτη σελίδα δεν μπορώ να σβήσω.

 

Λοιπόν με το FlashTool (χωρίς μπαταρία,σιμ), κάντε upload τις τιμές που έχω στο πρώτο πόστ. (Να είστε στην v10f_00 έκδοση και ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΥΤΗ.-). Μόλις το κάνετε κατεβάστε το WinImage (google) θα ανεβάσω τα αρχεία που πρέπει να περάσετε μέσα σε αυτά τα image για να έχετε τα custom εικονίδια κλπ κλπ... απλή είναι η διαδικασία πιο γρήγορη και πιο ασφαλής απο φλασάρισμα.

 

AMD_OEM 0x32200000 0x10360000

CUST_PARTITION 0x10000000 0x058A0200

Μη φοβάστε στο upload δεν πειράζει σε τίποτα το κινητό.

 

Το παρακάτω αρχείο το επιλέγετε στο FlashTool, εκει που λέει EBL file.

http://rapidshare.com/files/313521257/KM900AT-00-V10i-EUR-XXX-MAR-09-2009_6.part1.rar

http://rapidshare.com/files/313530642/KM900AT-00-V10i-EUR-XXX-MAR-09-2009_6.part2.rar

 

@vaggos ποιο EBL file χρησιμοποιείς στο flashtool?

 

EBL?για ποιο αρχειο μιλας δεν καταλαβαινω.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

EBL?για ποιο αρχειο μιλας δεν καταλαβαινω.

 

Στο flashtool, όταν έκανες upload απο το κινητό στο PC, έχει μια επιλογής που επιλέγεις EBL file. Τι έχεις βάλει εκεί?

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Στο flashtool, όταν έκανες upload απο το κινητό στο PC, έχει μια επιλογής που επιλέγεις EBL file. Τι έχεις βάλει εκεί?

 

Α!Τωρα καταλαβα...Βαζεις το εκτο αρχειο που προκειπτει μετα απο την αποσυμπιεση του .wdb.Πιστευω οτι εχω καταλαβει που ειναι το λαθος στις εκδοσεις σου...

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Α!Τωρα καταλαβα...Βαζεις το εκτο αρχειο που προκειπτει μετα απο την αποσυμπιεση του .wdb.Πιστευω οτι εχω καταλαβει που ειναι το λαθος στις εκδοσεις σου...

 

για πες...

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

για πες...

 

Στον οδηγο του serj λεει(και ειναι τονισμενο αυτο το κομματι) οτι το old (fls και dfat) με το καινουριο πρεπει να ειναι ιδια.Στις πρωτες μου 2 προσπαθειες δεν μου βγηκαν ιδια και δεν φλασαρα το κινητο μου επειδη φοβομουν,εκανα λιγες αλλαγες ακομα και μετα (παλιο και καινουριο) μου βγηκαν ιδια.Φλασαρα και το κινητο μου για δοκιμη και ολα κομπλε.

Εσενα σου εβγαιναν ιδια η διαφορετικα?

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο του serj λεει(και ειναι τονισμενο αυτο το κομματι) οτι το old (fls και dfat) με το καινουριο πρεπει να ειναι ιδια.Στις πρωτες μου 2 προσπαθειες δεν μου βγηκαν ιδια και δεν φλασαρα το κινητο μου επειδη φοβομουν,εκανα λιγες αλλαγες ακομα και μετα (παλιο και καινουριο) μου βγηκαν ιδια.Φλασαρα και το κινητο μου για δοκιμη και ολα κομπλε.

Εσενα σου εβγαιναν ιδια η διαφορετικα?

 

μμ, το αmd κομμάτι έβγαινε λίγο μεγαλύτερο. Το άλλο με τα event sounds (cust) είναι ίδιο. ακούγεται κάπως παράξενο (όχι και απίθανο όμως) να φταίει αυτό μιας και με flashtools μου δουλεύουν όλα άψογα. Θα δοκιμάσω να ισορροπήσω τα μεγέθη την επόμενη φορά..

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

μμ, το αmd κομμάτι έβγαινε λίγο μεγαλύτερο. Το άλλο με τα event sounds (cust) είναι ίδιο. ακούγεται κάπως παράξενο (όχι και απίθανο όμως) να φταίει αυτό μιας και με flashtools μου δουλεύουν όλα άψογα. Θα δοκιμάσω να ισορροπήσω τα μεγέθη την επόμενη φορά..

 

Αν θελεις μπορω και γω φτιαξω την v10f με τα δικα μου αρχεια,μονο που δεν μπορω να την δοκιμασω αφου δεν εχω αρενα.Αν αρεσει σε καποιον η εκδοση μου μπορει να μου το πει.

Λεω αυριο να ανεβασω την 2η εκδοση μου που ειναι σχεδον ιδια με την πρωτη με μερικες αλλαγες οπως ηχους windows 7 σε ανοιγμα και κλεισιμο,αλλαγμενο φοντο στο κεντρικο μενου,αλλες φωτο σε ανοιγμα και κλεισιμο καμερας κλπ.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορω και γω φτιαξω την v10f με τα δικα μου αρχεια,μονο που δεν μπορω να την δοκιμασω αφου δεν εχω αρενα.Αν αρεσει σε καποιον η εκδοση μου μπορει να μου το πει.

Λεω αυριο να ανεβασω την 2η εκδοση μου που ειναι σχεδον ιδια με την πρωτη με μερικες αλλαγες οπως ηχους windows 7 σε ανοιγμα και κλεισιμο,αλλαγμενο φοντο στο κεντρικο μενου,αλλες φωτο σε ανοιγμα και κλεισιμο καμερας κλπ.

 

άμα έχεις χρόνο κάντο γιατι όχι! Σε ποιον φάκελο είναι οι εικόνες έναρξης/απενεργοποίησης?

 

Θα το παλέψω πάντως το θέμα με την έκδοση μου πολύ σύντομα!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις χρόνο κάντο γιατι όχι! Σε ποιον φάκελο είναι οι εικόνες έναρξης/απενεργοποίησης?

 

Θα το παλέψω πάντως το θέμα με την έκδοση μου πολύ σύντομα!

 

Για ηχους εναρξης και απενεργοποιησης ειχα πει πριν.Αυτο εννοεις?

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Για ηχους εναρξης και απενεργοποιησης ειχα πει πριν.Αυτο εννοεις?

 

όχι ήχους, εικόνες όταν ανοίγει και κλείνει το κινητό :)

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα όλα τα links από την πρώτη σελίδα.Αν κάποιο πρέπει να ξαναμπεί (εκτός από το kdz του mythoc, που λέτε ότι είναι ελαττωματικό), στείλτε μου pm και θα ξαναμπεί αμέσως.:)
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

όχι ήχους, εικόνες όταν ανοίγει και κλείνει το κινητό :)

 

Νομιζω στο booting_cis.vui.το συγκεκριμενο vui δεν υπαρχει στο viewty smart.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα όλα τα links από την πρώτη σελίδα.Αν κάποιο πρέπει να ξαναμπεί (εκτός από το kdz του mythoc, που λέτε ότι είναι ελαττωματικό), στείλτε μου pm και θα ξαναμπεί αμέσως.:)

 

Αν θα μπορουσες φιλε spidey να βαλεις και τα δικα μου λινκς (βιντεο και firmware)στο πρωτο μηνυμα θα σου ημουν υποχρεος...(με την συγκταθεση του mythoc φυσικα)

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στο booting_cis.vui.το συγκεκριμενο vui δεν υπαρχει στο viewty smart.

 

Πιστεύω πως τελικά δεν αξίζει πολύ η δημιουργεία kdz αρχείων... Διάβαζα ένα ξένο φόρουμ και (είχες δίκιο για το μέγεθος) δεν επιτρέπει μερικές δυνατότητες όπως πρόσθεση handwriting σε άλλες εκδόσεις το να είναι τόσο μικρό το amd... Ελπίζω να βρεθεί λύση σαυτό, για να μη χάνουμε ποιότητα/δυνατότητες σε compress... Τι compress έκανες εσύ στα εικονίδια και γενικά σε ότι έβαλες στο amd_oem? Σου βγήκαν ολόιδια? Για ρίξε καμια λεπτομέρεια φίλε:)

 

 

 

Αν θα μπορουσες φιλε spidey να βαλεις και τα δικα μου λινκς (βιντεο και firmware)στο πρωτο μηνυμα θα σου ημουν υποχρεος...(με την συγκταθεση του mythoc φυσικα)

 

Εννοείτε μη ρωτάς καν!!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευτούμε, στείλτε μου οι 2 σας pm με τα λινκς που έχετε ανεβάσει ο καθένας ξεχωριστά.Tα λινκς να έχουν οκ εκδόσεις λειτουργικές, ώστε να μην έχουμε προβλήματα με restart και τέτοια.Με το που μου στέλνετε τα λινκς, ανεβαίνουν πάραυτα στο πρώτο ποστ.Συνεχίστε την καλή δουλειά παίδες :)
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μπορω και γω φτιαξω την v10f με τα δικα μου αρχεια,μονο που δεν μπορω να την δοκιμασω αφου δεν εχω αρενα.Αν αρεσει σε καποιον η εκδοση μου μπορει να μου το πει.

Λεω αυριο να ανεβασω την 2η εκδοση μου που ειναι σχεδον ιδια με την πρωτη με μερικες αλλαγες οπως ηχους windows 7 σε ανοιγμα και κλεισιμο,αλλαγμενο φοντο στο κεντρικο μενου,αλλες φωτο σε ανοιγμα και κλεισιμο καμερας κλπ.

 

αμα θέλεις δοκίμασε να φτιάξεις την έκδοση σου για lg arena να την δοκιμάσω και αυτήν στο arena μου να δω αν περνάει...(v10F)

mythoc αν δεν γίνει η kdz σου πόσταρε τα αρχεία να τα περάσω με flashtools στις τιμές που γράφεις πριν(παρατήρησα πριν γράφεις CUST_PARTITION 0x10000000 0x058A0200 ενώ στο πρώτο ποστ έχει 0x10360000 και Length: 0x058A0200 όταν τα ανεβάσεις στο ίντερνετ πες μου αν θέλεις και ποιες τιμές να χρησιμοποιήσω γιατί ψιλομπερδεύτηκα!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπορουσες φιλε spidey να βαλεις και τα δικα μου λινκς (βιντεο και firmware)στο πρωτο μηνυμα θα σου ημουν υποχρεος...(με την συγκταθεση του mythoc φυσικα)

Έτοιμος :)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

αμα θέλεις δοκίμασε να φτιάξεις την έκδοση σου για lg arena να την δοκιμάσω και αυτήν στο arena μου να δω αν περνάει...(v10F)

 

Εγινε φιλε hackfree,τωρα κατεβαζω την μαμα v10f.Μεχρι αυριο το απογευμα πιστευω να την εχω ετοιμη.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

αμα θέλεις δοκίμασε να φτιάξεις την έκδοση σου για lg arena να την δοκιμάσω και αυτήν στο arena μου να δω αν περνάει...(v10F)

mythoc αν δεν γίνει η kdz σου πόσταρε τα αρχεία να τα περάσω με flashtools στις τιμές που γράφεις πριν(παρατήρησα πριν γράφεις CUST_PARTITION 0x10000000 0x058A0200 ενώ στο πρώτο ποστ έχει 0x10360000 και Length: 0x058A0200 όταν τα ανεβάσεις στο ίντερνετ πες μου αν θέλεις και ποιες τιμές να χρησιμοποιήσω γιατί ψιλομπερδεύτηκα!

 

Ισχύει ότι λέει το πρώτο πόστ.

 

AMD_OEM 0x32200000 - 0x10360000

CUST_PARTITION 0x10000000 - 0x058A0200

 

Αυτά δεν λέει ή είμαι τύφλα? :lol:

 

Ορίστε ο φάκελος VUI μου για την V10F! http://rapidshare.com/files/313552631/VUI.rar

Τα αθόρυβα Event Sounds: http://rapidshare.com/files/313578259/Event_sounds.rar.html

 

Vui πάει στο AMD_OEM και τα sounds στο Cust_Part.

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι λέει το πρώτο πόστ.

 

AMD_OEM 0x32200000 - 0x10360000

CUST_PARTITION 0x10000000 - 0x058A0200

 

Αυτά δεν λέει ή είμαι τύφλα? :lol:

 

Ορίστε ο φάκελος VUI μου για την V10F! http://rapidshare.com/files/313552631/VUI.rar

Τα αθόρυβα Event Sounds: http://rapidshare.com/files/313578259/Event_sounds.rar.html

 

Vui πάει στο AMD_OEM και τα sounds στο Cust_Part.

όχι στο πρώτο ποστ γράφεις

10) Οι τιμές που θα βάλετε θα είναι Adress: 0x10360000 και Length: 0x058A0200

lol μήπως γιαυτό δεν μου περνούσε αυτό το μέρος?? χεχε έκανες λάθος και αντί να γράψεις 0x10000000 στο πρώτο ποστ έγραψες στο 10 βήμα το 0x10360000 οπότε γιαυτό και δεν μου το περνούσε!

για το upload στο destination binary file τη βάζουμε?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε hackfree.χθες βραδυ αποσυμπιεσα την v10f του αρενα και ειδα οτι ειναι λιγο διαφορετικη απο τις εκδοσεις του viewty smart.

Θα την παλαιψω ομως...

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

όχι στο πρώτο ποστ γράφεις

10) Οι τιμές που θα βάλετε θα είναι Adress: 0x10360000 και Length: 0x058A0200

lol μήπως γιαυτό δεν μου περνούσε αυτό το μέρος?? χεχε έκανες λάθος και αντί να γράψεις 0x10000000 στο πρώτο ποστ έγραψες στο 10 βήμα το 0x10360000 οπότε γιαυτό και δεν μου το περνούσε!

για το upload στο destination binary file τη βάζουμε?

 

Σωστά, πιο κάτω που έχω τις τιμές σε ένα κουτάκι κώδικα όμως είναι σωστές! Οτι θες βάζεις εκεί, σημαίνει που θα αποθηκεύσει αυτά που θα πάρει απο το κινητό! Συνιστώ στο C.

 

Καλημέρα :->

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

mythoc οκ τα έκανα όλα και περάστηκαν!! όλα είναι εντάξει....τελικά είναι πολύ εύκολο (η chelsy μόνο με χάλασε χαχαχα)

επιτέλους δεν έχω ήχο στην κάμερα!!:thanks:

 

edit: με λίγο ψάξιμο είδα που είναι οι εικόνες και τις αναλύσεις τους και νομίζω μπορώ να τις αλλάξω στο μέλλον και να ξαναφλασάρω δικιά μου έκδοση ε? η μήπως δεν γίνεται και πρέπει το μέγεθος των εικονών να είναι ακριβώς το ίδιο? ας πούμε βρήκα τις εικόνες στο VUI\Res\Idle\Common (της chelsey δεν βρήκα όμως)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

mythoc οκ τα έκανα όλα και περάστηκαν!! όλα είναι εντάξει....τελικά είναι πολύ εύκολο (η chelsy μόνο με χάλασε χαχαχα)

 

χαχαχα :) ωραία, αφου τα κατάφερες απο εδώ και πέρα έτσι θα περνάς κάθε αλλαγή εικονιδίων κλπ... πολύ πιο γρήγορο/εύκολο απο φλασάρισμα και δεν αλλάζει τίποτα άλλο!

 

Βρες πιο background θες και βάλτο μέσα στα αρχεία IdleContact, IdleWidget, IdleShortcut, IdleMultimedia (στον φάκελο VUI είναι όλα αυτά). Το όνομα πρέπει να είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχει την Τσελσι (:cool:) IdleCube λέγεται κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν είμαι σπίτι για να σου πώ! Άμα έχεις πρόβλημα πες :)

 

Πρέπει να είναι και ίδιο μέγεθος (κατέβασετα κατευθείαν απο το site που είχες πεί και ο ίδιος πριν κάτι μέρες, δεν χρειάζονται καν επεξεργασία απο εκεί!)

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...