Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, η παρατήρηση αφορά έως μετά απο 8 ώρες που έχω αποσυνδέση το τηλέφωνο απο τον φορτιστή και το ελέγχο το πρωι και βλέπω ότι η μπαταρία έχει μείνει στο 80% και απο το spareparts βλέπω ότι το Running είναι 100%, με screensaver στα 30 δευτερόλεπτα, χωρίς ξυπνητήρι και γενικά υποθετικά όπως νομίζω σε sleep mode. Όμως αυτό συμβαίνει κατά 70% των περιπτώσεων και όχι πάντα.

 

Το πρόβλημα μου όταν για παράδειγμα δεν έχω φορτιστεί, λύνεται μόνο με reboot της συσκευής. Τότε φτάνει το Running στο 4%, μετά απο 20 λεπτά.

 

Α μάλιστα! Είδες στο Spare Parts από τη Χρήση Μερικής Αφύπνισης, ποιο πρόγραμμα κρατάει το Running στο 100%; Αν είναι το Android System και μετά από επανεκκίνηση στρώνει είσαι "τυχερός" μέσα στην ατυχία σου! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α μάλιστα! Είδες στο Spare Parts από τη Χρήση Μερικής Αφύπνισης, ποιο πρόγραμμα κρατάει το Running στο 100%; Αν είναι το Android System και μετά από επανεκκίνηση στρώνει είσαι "τυχερός" μέσα στην ατυχία σου! ;)

Το (Partial wake usage) Χρήση μερικής αφύπνισης ειναι το Android system και το dialer!!!!!!

Γιατί τυχερός????? Ευελπιστώ σε καμία αναβάθμιση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το (Partial wake usage) Χρήση μερικής αφύπνισης ειναι το Android system και το dialer!!!!!!

Γιατί τυχερός????? Ευελπιστώ σε καμία αναβάθμιση!!!!!!!

 

Δεν είπα τυχερός, είπα "τυχερός" :lol: γιατί αν με reboot στρώνει είσαι σε καλύτερη μοίρα από άλλους χρήστες που δε στρώνει ποτέ!

Έχω την εντύπωση ότι το dialer δουλεύει υπερωρίες όταν έχεις συνδέσει επαφές σου με facebook accounts.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παρολο που πηρα το κινητο με 1 χρονο πλοηγηση απο την Sygic, θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος αλλος navigator εκει έξω που να μην χρειαζεται να πληρωσουμε - if you know what i mean- δεν ζηταω λινκ , απλα θελω να εχω τα options mou open.
Link to comment
Share on other sites

παρολο που πηρα το κινητο με 1 χρονο πλοηγηση απο την Sygic, θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος αλλος navigator εκει έξω που να μην χρειαζεται να πληρωσουμε - if you know what i mean- δεν ζηταω λινκ , απλα θελω να εχω τα options mou open.

 

υπάρχει.;)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει.;)

 

Ξερουμε αν η google εχει δωσει voice navigation στο google maps?

Για την 2.2 version γνωριζω πως ναι ... για την ταλαιπωρη 1.6 μας ομως?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο : τι εγινε αποκτησαμε αδερφακι... μαλλον μικρο μου φαινεται.... κατι αναμεσα σε Χ1 και Χ10 .... goO Shakira !

http://www.theunwired.net/?item=revealed-sony-ericsson-xperia-x8-aka-shakira-show-its-face-but-specs-are-still-unknown&5526

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο : τι εγινε αποκτησαμε αδερφακι... μαλλον μικρο μου φαινεται.... κατι αναμεσα σε Χ1 και Χ10 .... goO Shakira !

http://www.theunwired.net/?item=revealed-sony-ericsson-xperia-x8-aka-shakira-show-its-face-but-specs-are-still-unknown&5526

 

Σαν το X10 mini σε άσπρο μου φαίνεται... :confused:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Εγκατέστησα το ADW Launcher και είναι πολύ καλό αλλά μου έχει εξαφανίσει τη μπάρα ειδοποιήσεων και πρέπει να πατήσω τις ειδοποιήσεις για να εμφανιστεί. Ξέρετε αν υπάρχει επιλογή να εμφανιστεί, όπως ήταν κανονικά? Σε κάποιες screenshot είδα ότι γίνεται. Thnx in advance.
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Εγκατέστησα το ADW Launcher και είναι πολύ καλό αλλά μου έχει εξαφανίσει τη μπάρα ειδοποιήσεων και πρέπει να πατήσω τις ειδοποιήσεις για να εμφανιστεί. Ξέρετε αν υπάρχει επιλογή να εμφανιστεί, όπως ήταν κανονικά? Σε κάποιες screenshot είδα ότι γίνεται. Thnx in advance.

 

Όπως είσαι στην αρχική οθόνη, πάτα το πλήκτρο Μενού, ADWΡυθμίσεις, Προτιμήσεις Οθόνης και ξε-τίκαρε το κρύψιμο status bar. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι στην αρχική οθόνη, πάτα το πλήκτρο Μενού, ADWΡυθμίσεις, Προτιμήσεις Οθόνης και ξε-τίκαρε το κρύψιμο status bar. ;)

 

Α καλά.... Γκαβομάρα....Tnx Lillifee!

Κάτι ακόμα... κάτι έχω κάνει και δε μου βγάζει το ελληνικό πληκτρολόγιο... Ούτε στα μηνύματα, ούτε στα mail, πουθενά. Τί φταίει?

Επίσης ακόμα και παλαιότερα στο ελληνικό πληκτρολόγιο δεν είχε τελικό -ς-, οπότε αναγκάζομαι να γράφω πάντα κεφαλαία. Ωστόσο είναι βαρετό κάθε φορά να πατάω 2 φορές το shift για το caps lock. Έχετε καμία λύση?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Α καλά.... Γκαβομάρα....Tnx Lillifee!

Κάτι ακόμα... κάτι έχω κάνει και δε μου βγάζει το ελληνικό πληκτρολόγιο... Ούτε στα μηνύματα, ούτε στα mail, πουθενά. Τί φταίει?

Επίσης ακόμα και παλαιότερα στο ελληνικό πληκτρολόγιο δεν είχε τελικό -ς-, οπότε αναγκάζομαι να γράφω πάντα κεφαλαία. Ωστόσο είναι βαρετό κάθε φορά να πατάω 2 φορές το shift για το caps lock. Έχετε καμία λύση?

 

Μήπως έχεις αλλάξει πληκτρολόγιο; Κανονικά, το τηλέφωνο έρχεται με 2 πληκτρολόγιο εγκατεστημένα, το πληκτρολόγιο Android και ένα της SE.

Όταν πας να γράψεις μήνυμα, πάτα παρατεταμένα στο πεδίο που εμφανίζονται τα γράμματα που πληκτρολογείς. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο με κάποιες επιλογές, μία από αυτές θα είναι η Μέθοδος Εισόδου (Input Method). Νομίζω ότι το πληκτρολόγιο της SE έχει ελληνικά.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το SmartKeyboard Pro. Έχει ελληνικά και με τελικό ς, υποστηρίζει skins και είναι πολύ γρήγορο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου τα default πληκτρολόγια. Κάντε μια δοκιμή, θα σας πείσει! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι και στις ρυθμίσεις φαίνονται τα εξής: πληκτρολόγιο Android, τυπικό πληκτρολόγιο και το Smart Keyboard που έχω εγκαταστήσει. Ενώ όμως μέχρι πριν λίγο μπορούσα να επιλέξω πληκτρολόγιο όποτε ήθελα να γράψω κάτι τώρα μου βγάζει μόνο το Android.....

 

Για πες μου, στις Ρυθμίσεις>Τοπικές ρυθμίσεις, εμφανίζονται όλα τα διαθέσιμα πληκτρολόγια;

Επίσης είναι τσεκαρισμένο το Smart Keyboard Pro;

 

EDIT: Όταν σου απάντησα είδα ότι άλλαξες το post σου! Οπότε, να υποθέσω ότι όλα εντάξει τώρα;

 

Thnx και πάλι Lillifee, είσαι θησαυρός!

 

Να 'σαι καλά! :)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Smart Keyboard, αλλά δε βρίσκω πουθενά στο Android Market τα Ελληνικά. Τόσο τυφλός είμαι πια...; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Smart Keyboard, αλλά δε βρίσκω πουθενά στο Android Market τα Ελληνικά. Τόσο τυφλός είμαι πια...; :worry:

 

Δε χρειάζεται να κατεβάσεις από το android market κάποιο plugin για να έχεις ελληνικά. Απλά πήγαινε Ρυθμίσεις>Τοπικές Ρυθμίσεις>Smart Keyboard Pro και από εκεί επέλεξε τις γλώσσες που θες να χρησιμοποιείς στο πληκτρολόγιο σου! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το default πληκτρολογιο της SE εχει παντως τελικο ς..

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια λυση με τους 160 / 70 χαρακτηρες σε μηνυμα με ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Και το default πληκτρολογιο της SE εχει παντως τελικο ς..

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια λυση με τους 160 / 70 χαρακτηρες σε μηνυμα με ελληνικα?

 

Δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή.

Τα greeklish είναι μονόδρομος.

Η HTC έχει τροποποιήσει την default εφαρμογή μηνυμάτων και έτσι όλοι οι χαρακτήρες μετατρέπονται σε συμβατούς κατά την πληκτρολόγηση με αποτέλεσμα το κάθε μήνυμα να περιέχει 160 χαρακτήρες.

Κάτι τέτοιο δεν υποστηρίζεται από τις υπόλοιπες android συσκεύες προς το παρόν. :(

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το default πληκτρολογιο της SE εχει παντως τελικο ς..

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια λυση με τους 160 / 70 χαρακτηρες σε μηνυμα με ελληνικα?

 

Α τώρα είδα ότι αν πατήσεις το -σ- στο default πληκτρολόγιο σου βγάζει επιλογή για -ς-. Τώρα μήπως ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα να βάζουμε τόνους στο smart keyboart pro ή στο default και αν γίνεται να γράφεις απευθείας πάντα στα κεφαλαία στα πληκτρολόγια αυτά?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Α τώρα είδα ότι αν πατήσεις το -σ- στο default πληκτρολόγιο σου βγάζει επιλογή για -ς-. Τώρα μήπως ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα να βάζουμε τόνους στο smart keyboart pro ή στο default και αν γίνεται να γράφεις απευθείας πάντα στα κεφαλαία στα πληκτρολόγια αυτά?

Στο Smart Keyboard βάζεις τόνους πατώντας παρατεταμένα πάνω στο γράμμα που θες να τονίσεις και σου βγάζει μια σειρά από επιλογές και σέρνεις το δάχτυλό σου προς αυτή που θέλεις!

Για να μείνουν όλα κεφαλαία, πατάς δύο φορές το βελάκι που δείχνει προς τα πάνω (κάτω αριστερά από το Α) ;)

 

Η αναβάθμιση σε 2.1 φαίνεται να πλησίασε λίγο περισσότερο, σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση. Εκεί που έλεγαν Q4 (δηλαδή Σεπτέμβρης-Δεκέμβρης, τουτέστιν Δεκέμβρης-Γενάρης :P) τώρα λένε τέλη Q3 (άρα υπάρχει πιθανότητα να την δούμε μέσα στο '10!) :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Lillifee εννοώ αν γίνεται να κλειδώσει αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις δύο φορές το shift. Thnx για τους τόνους! (τελείως άβολο σύστημα παρεπιπτόντως...)
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Lillifee εννοώ αν γίνεται να κλειδώσει αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις δύο φορές το shift. Thnx για τους τόνους! (τελείως άβολο σύστημα παρεπιπτόντως...)

 

Α, εννοούσες αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο με το Caps Lock! Όχι, δεν υπάρχει, αλλά τι ένα τι δύο πατήματα! ;)

Όντως άβολο το σύστημα και πολλές φορές μπορείς εύκολα να αστοχήσεις, αλλά με γλώσσες όπως τα ελληνικά, είναι ο καλύτερος τρόπος για να εξασφαλιστεί πρόσβαση σε τόνους, διαλυτικά, διαλυτικά με τόνους κτλ κτλ.

Όλα συνήθεια είναι πάντως! Αν γράφεις συχνά sms ή mail, σταδιακά θα το κάνεις όλο και πιο γρήγορα.

Επίσης, για τους χρήστες του Smart Keyboard, να έχουν το νου τους για updates της εφαρμογής.

Εγώ το χρησιμοποιώ από πολύ αρχικές version και έχω δει τεράστιες βελτιώσεις με κάθε αναβάθμιση, σε απόκριση και ευχρηστία!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Lillifee, είχες κάποια επικοινωνία με τους developers του Smart Keyboard; Ρε συ, στο default πληκτρολόγιο υπάρχουν και δυο βελάκια αριστερά και δεξιά του space, έτσι ώστε να πηγαίνεις εκεί που θέλεις. Στο Smart Keyboard δεν υπάρχουν. Και κάτι άλλο. Τ9 ελληνικό υπάρχει ή δεν έχω ψάξει καλά στις ρυθμίσεις;
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Lillifee, είχες κάποια επικοινωνία με τους developers του Smart Keyboard; Ρε συ, στο default πληκτρολόγιο υπάρχουν και δυο βελάκια αριστερά και δεξιά του space, έτσι ώστε να πηγαίνεις εκεί που θέλεις. Στο Smart Keyboard δεν υπάρχουν. Και κάτι άλλο. Τ9 ελληνικό υπάρχει ή δεν έχω ψάξει καλά στις ρυθμίσεις;

 

Υπάρχουν και στο Smart Keyboard!

Πήγαινε Ρυθμίσεις>Τοπικές Ρυθμίσεις>Smart Keyboard Pro>General Settings>κάνε τικ το Enable arrow keypad.

Μετά, όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, πάτα 2 φορές το πλήκτρο 123 και θα εμφανιστούν τα βελάκια. ;) Ελληνικό T9 δεν υπάρχει και δεν έχω βρει κάποιο third-party πληκτρολόγιο που να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Αν ξέρει κάποιος κάτι, ας μας πει!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...