Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι άλλο που παρατήρησα με την 2.2.1 είναι οτι δεν μου δουλεύει καμία εφαρμογή με το φλας της κάμερας (e.g Mototorch LED - χρήση του φλας ως φακό). Δοκίμασα και την LED LIGHT και πάλι δεν δουλεύει. Την Mototorch LED την χρησιμοποιούσα αρκετά με την 2.1 και δούλευε άψογα. 'Εχετε δει κάτι παρόμοιο; Αυτο ισως εχει να κάνει με το HW managment της 2.2.1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτι άλλο που παρατήρησα με την 2.2.1 είναι οτι δεν μου δουλεύει καμία εφαρμογή με το φλας της κάμερας (e.g Mototorch LED - χρήση του φλας ως φακό). Δοκίμασα και την LED LIGHT και πάλι δεν δουλεύει. Την Mototorch LED την χρησιμοποιούσα αρκετά με την 2.1 και δούλευε άψογα. 'Εχετε δει κάτι παρόμοιο; Αυτο ισως εχει να κάνει με το HW managment της 2.2.1

 

Εμένα παντως μου δουλευει και το φλας της κάμερας και η εφαρμογή search light.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα με την 2.2.1 είναι οτι δεν μου δουλεύει καμία εφαρμογή με το φλας της κάμερας (e.g Mototorch LED - χρήση του φλας ως φακό). Δοκίμασα και την LED LIGHT και πάλι δεν δουλεύει. Την Mototorch LED την χρησιμοποιούσα αρκετά με την 2.1 και δούλευε άψογα. 'Εχετε δει κάτι παρόμοιο; Αυτο ισως εχει να κάνει με το HW managment της 2.2.1

 

+1 Ακριβώς τα ίδια κ για μένα με το mototorch led.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως μου δουλευει και το φλας της κάμερας και η εφαρμογή search light.

 

Το φλας της κάμαερας δουλεύει οταν τραβάω φωτογραφίες. Θα τσεκάρω την search light και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σέβομαι όλες τις απόψεις σχετικά με τη 2.2.1 , αλλά η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

Αρκετά σταθερή. Μου έχει κάνει μόνο 2 φορές restart σε 3 μέρες.

 

Η αυτονομία είναι παρόμοια με τη στοκ 2.1

 

Το κινητό δεν μου φαίνεται γρηγορότερο. Δεν ξέρω τι με λέτε εσείς, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι γίνεται όλο και πιο εμφανής η έλλειψη ραμ. Οι εφαρμογές δεν ανοίγουν γρηγορότερα. πχ το quick settings που έκανε 2-3 δευτερόλεπτα να μου εμφανίσει το παράθυρο διαλόγου, τόσο κάνει και τώρα. Πραγματικά δεν βλέπω διαφορές στην ταχύτητα. Να επισημάνω ότι το δουλεύω στα 1000 mhz.

 

Τέλος, έχω την εντύπωση ότι μειώθηκαν κάπως τα σκαλοπατάκια στις διάφορες λίστες (ρυθμίσεις κλπ).

 

Αυτά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου εκανε restart (απο μονο του). το εκανα εγω 4-5 φορες για να "παιξω" με τις ρυθμισεις του OR. Ξερει κανενας τι μπορει να φτεει και δε με αφηνει να κανω oc ? Να ξαναπεραρω το .sbf λετε?

Εκανα και update τον bootloader απο 90.73 σε 90.78. Ολα καλα ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατηρησα ενα προβλημα με την 2.2.1 (ή που τουλαχιστον δεν το ειχα παρατηρησει παλιοτερα) :

Αν πατησεις το power για να ανοιξεις την οθονη αμεσως μολις σβησει μετα απο "αναπαντητη" κληση δεν δουλευει το touch. Ουτε σε κουμπια, ουτε στην οθονη. Ή ξεκολαει μονο του ή το ξεκολαω με spam του hardware keyboard. Δεν ξερω τι απ' τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατηρησα ενα προβλημα με την 2.2.1 (ή που τουλαχιστον δεν το ειχα παρατηρησει παλιοτερα) :

Αν πατησεις το power για να ανοιξεις την οθονη αμεσως μολις σβησει μετα απο "αναπαντητη" κληση δεν δουλευει το touch. Ουτε σε κουμπια, ουτε στην οθονη. Ή ξεκολαει μονο του ή το ξεκολαω με spam του hardware keyboard. Δεν ξερω τι απ' τα δυο.

 

Εγω που το δοκιμασα (μετα απο αναπαντητη κληση περιμενα εσβησε η οθόνη, και αμεσως μετα πατησα το power) το touch της οθόνης δουλεψε κανονικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μιας κ το κουβεντιάζουμε λοιπόν, μέχρι τώρα τι έχω δει:

 

- Μπαταρία στα ίδια επίπεδα με πριν όταν είχα την GOT 2.36 χωρίς άλλες ROM περασμένες.

 

- Σταθερότητα ελαφρώς βελτιωμένη (1 restart σε 3 μέρες και αυτό από κόλλημα της 3d media gallery που όσο όμορφη είναι τόσο κακογραμμένη κ προβληματική παραμένει)

 

- Επιδόσεις θα έλεγα ελαφρώς βελτιωμένες, έχω τσεκάρει τους χρόνους απόκρισης συγκεκριμένων εφαρμογών και πλέον είναι λίγο πιο γρήγορες αλλά σίγουρα όχι μέρα με νύχτα. Εξάλλου, το overclock που έχω κ είχα κ πριν είναι 1000/60 (btw. ακολουθώ τις τιμές που προτείνουν εδώ http://code.google.com/p/milestone-overclock/wiki/KernelModule

 

Στα συν οι νέες δυνατότητες (apps2sd, hotspot, tether) και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, όμως για μένα ένα σημείο ήταν απογοήτευση.

 

Το περιβόητο λοιπόν flash support που όλοι είχανε φάει τα λυσσακά τους πότε θα έρθει στο τηλέφωνο κ ότι δεν αγοράζουν τηλέφωνο εάν δεν έχει flash, κτλ κτλ κτλ για εμένα έχει δουλέψει περισσότερο αρνητικά παρά θετικά στην εμπειρία πλοήγησης, κ να εξηγηθώ λίγο:

 

Το τηλέφωνο είχε ανέκαθεν έναν πολύ καλό, ομαλό και γρήγορο browser που ακόμα και αν η σελίδα είχε κομμάτια flash την φόρτωνε σωστά, χωρίς αυτά. Έτσι, είχες μία ταχύτατη εμπειρία πλοήγησης, που σου έδινε την δυνατότητα να πλοηγηθείς στο 95% των σελίδων και ακόμα κ αν αυτές είχαν flash, το τηλ σε εμπόδιζε μόνο να χρησιμοποιήσεις το flash κομμάτι, όχι την υπόλοιπη σελίδα. Στους 8 μήνες που έχω το τηλ. δηλαδή δεν θυμάμαι να έχω ουσιαστικό πρόβλημα browsing εξαιτίας έλλειψης flash.

Πλέον το flash υποστηρίζεται λοιπόν, όμως η κατάχρηση που γίνεται σε αρκετές σελίδες στη χρήση flash επιβαρύνει αισθητά την ταχύτητα φόρτωσης αλλά και πλοήγησης στη σελίδα, κ τις περισσότερες φορές μάλιστα (κ αυτό είναι το χειρότερο) για να προβάλλει μόνο ηλίθια διαφημιστικά banners ή αλλές άχρηστες πληροφορίες. Είναι δύσκολο να βρείς σελίδες χωρίς καθόλου flash για να δεις την πραγματική ταχύτητα του browser. Πλέον εκεί που φόρτωνε τα πάντα γρήγορα, περιμένεις 2πλάσιο κ βάλε χρόνο για να δέις τα ίδια πράγματα ΣΥΝ άχρηστες πληροφορίες. Φυσικά είναι λογικό όταν pc με P4 2.2 GHz και 512 ram αργεί να φορτώσει βαρία flash sites, τι θα γινόταν σε 1 android τηλ, όσο OC και αν έχει.

Για να το κλείσω, πιστεύω ότι η συσκευή δεν είναι ακόμα έτοιμη για παροχή ποιοτικής κ αποδεκτής flash εμπειρίας αλλά και πάλι, δεν ξέρω πόσο επιθυμητό είναι τελικά να υπάρχει καν flash support σε κινητά και PDAs όταν μιλάμε για browsing μέσω τηλ. (οι οθόνες θα παραμένουν πάντα μικρές). Για μένα αυτό που υπήρχε μέχρι τώρα, η αφαίρεση του flash δηλαδή αλλά η φόρτωση κ λειτουργικότητα της υπόλοιπης σελίδας, ήταν φοβερή επιτυχημένη προσέγγιση και προσέφερε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το Dolphin Browser HD. Αυτός έχει επιλογή να μην φορτώνονται τα φλασάκια μιας σελίδας αμέσως. Στην φορτώνει δηλαδή χωρίς τα flash και εκεί που υπάρχουν τα flash έχει ένα βελάκι που αν θες να το δεις το πατάς και το κατεβάζει....

Οπότε λοιπόν αυτή είναι για μένα η λύση...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

To Flash είναι κακογραμμένο, γονατίζει τα μηχανήματα. Εγώ το δοκίμασα και το έβγαλα..

Και όπως και ο kalagas χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον Dolphin Browser HD. Ο καλύτερος.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το Dolphin Browser HD. Αυτός έχει επιλογή να μην φορτώνονται τα φλασάκια μιας σελίδας αμέσως. Στην φορτώνει δηλαδή χωρίς τα flash και εκεί που υπάρχουν τα flash έχει ένα βελάκι που αν θες να το δεις το πατάς και το κατεβάζει....

Οπότε λοιπόν αυτή είναι για μένα η λύση...

 

To Flash είναι κακογραμμένο, γονατίζει τα μηχανήματα. Εγώ το δοκίμασα και το έβγαλα..

Και όπως και ο kalagas χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον Dolphin Browser HD. Ο καλύτερος.

 

Α μπράβο, συμφωνούμε λοιπόν.... Απλά το λέω γιατί είχα βαρεθεί να διαβάζω παράπονα τύπου "Πω πω δεν έχει flash???" και "ξενέρωσα που δεν έχει flash!" κτλ. κτλ. κτλ. Ενώ στην ουσία, το κάνει αρκετά χειρότερο. Κ όχι μόνο το milestone. Κ σε άλλες συσκευές που είχα δοκιμάσει flash ήταν σκέτη απογοήτευση. Ας το πάρουμε χαμπάρι λοιπόν ότι για την ώρα δεν είναι δυνατό να έχουμε την ίδια εμπειρία με flash, κ ξαναλέω, πάλι καλά που γλυτώνουμε από ένα σωρό μ######ς , ειδικά για το browsing που κάνουμε μέσω τηλ. δε μιλάω για pc.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι η μπαταρία ήταν 4.1 V (φοβήθηκα λίγο γιατί η μπαταρία πάνω γράφει 3.7V)! Είμαι στο 1 Ghz και 66vsel! Μπορεί με κάποιο τρόπο να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα; Τώρα είμαι 3.87 V και 27oC!

Ειναι φυσιολογικο. Σε πληρη φορτιση και το δικο μου καπου στο 4.1 - 4.2 ειναι.

Κάτι άλλο που παρατήρησα με την 2.2.1 είναι οτι δεν μου δουλεύει καμία εφαρμογή με το φλας της κάμερας (e.g Mototorch LED - χρήση του φλας ως φακό). Δοκίμασα και την LED LIGHT και πάλι δεν δουλεύει. Την Mototorch LED την χρησιμοποιούσα αρκετά με την 2.1 και δούλευε άψογα. 'Εχετε δει κάτι παρόμοιο; Αυτο ισως εχει να κάνει με το HW managment της 2.2.1

Ολες οι εφαρμογες φακου και ειδικα αυτες με το προθεμα moto ειαι συμβατες μονο με την 2.1

Παιδιά, σέβομαι όλες τις απόψεις σχετικά με τη 2.2.1 , αλλά η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

Αρκετά σταθερή. Μου έχει κάνει μόνο 2 φορές restart σε 3 μέρες.

 

Η αυτονομία είναι παρόμοια με τη στοκ 2.1

 

Το κινητό δεν μου φαίνεται γρηγορότερο. Δεν ξέρω τι με λέτε εσείς, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι γίνεται όλο και πιο εμφανής η έλλειψη ραμ. Οι εφαρμογές δεν ανοίγουν γρηγορότερα. πχ το quick settings που έκανε 2-3 δευτερόλεπτα να μου εμφανίσει το παράθυρο διαλόγου, τόσο κάνει και τώρα. Πραγματικά δεν βλέπω διαφορές στην ταχύτητα. Να επισημάνω ότι το δουλεύω στα 1000 mhz.

 

Τέλος, έχω την εντύπωση ότι μειώθηκαν κάπως τα σκαλοπατάκια στις διάφορες λίστες (ρυθμίσεις κλπ).

 

Αυτά.

Τις διαφορες (και ναι ειναι νυχτα μερα) αρκετοι περιμενουν να τις δουν στα menu του τηλεφωνου...Διαφορες τρελλες θα δεις στο φορτωμα των σελιδων κατα την πλοηγηση, οπου οι σελιδες φορτωνουν στο 1/3 του stock 2.1. Στα περισσοτερα παιχνιδια αν καποια αραια και που καναν μικρα κολληματα (χαμηλα fps) πανε σφαιρα τωρα, και φυσικα τα διαφορα benchmarks που αναλογα το test υπαρχουν διαφορες απο 10 εως και 400%

Εγω παρατηρησα ενα προβλημα με την 2.2.1 (ή που τουλαχιστον δεν το ειχα παρατηρησει παλιοτερα) :

Αν πατησεις το power για να ανοιξεις την οθονη αμεσως μολις σβησει μετα απο "αναπαντητη" κληση δεν δουλευει το touch. Ουτε σε κουμπια, ουτε στην οθονη. Ή ξεκολαει μονο του ή το ξεκολαω με spam του hardware keyboard. Δεν ξερω τι απ' τα δυο.

 

Προσπαθησα να να αναπαραγω το προβλημα, χωρις επιτυχια ομως.:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το Dolphin Browser HD. Αυτός έχει επιλογή να μην φορτώνονται τα φλασάκια μιας σελίδας αμέσως. Στην φορτώνει δηλαδή χωρίς τα flash και εκεί που υπάρχουν τα flash έχει ένα βελάκι που αν θες να το δεις το πατάς και το κατεβάζει....

Οπότε λοιπόν αυτή είναι για μένα η λύση...

 

+1 -> Dolphin Browser HD

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, που μου έκανε πραγματικά εντύπωση στην 2.2.1 είναι το Youtube.

Είναι απίστευτα γρήγορο και η ποιότητα της εικόνας είναι εντυπωσιακή (σε αντίστοιχα καλά βιντεο). Νομίζω οτι βελτιώθηκε αισθητά από την 2.1

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, πέρασα σήμερα την καινούρια έκδοση της εφαρμογής YouTube και μου βγάζει συνέχεια:

"Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με το δίκτυο [400]".

 

Καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει μήπως?

 

Edit: Ένα Restart έκανα κι έστρωσε. Πολύ ανανεωμένη η εφαρμογή, πολύ πιο καλαίσθητη και γρήγορη.

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο, συμφωνούμε λοιπόν.... Απλά το λέω γιατί είχα βαρεθεί να διαβάζω παράπονα τύπου "Πω πω δεν έχει flash???" και "ξενέρωσα που δεν έχει flash!" κτλ. κτλ. κτλ. Ενώ στην ουσία, το κάνει αρκετά χειρότερο. Κ όχι μόνο το milestone. Κ σε άλλες συσκευές που είχα δοκιμάσει flash ήταν σκέτη απογοήτευση. Ας το πάρουμε χαμπάρι λοιπόν ότι για την ώρα δεν είναι δυνατό να έχουμε την ίδια εμπειρία με flash, κ ξαναλέω, πάλι καλά που γλυτώνουμε από ένα σωρό μ######ς , ειδικά για το browsing που κάνουμε μέσω τηλ. δε μιλάω για pc.

Eγω δε συμφωνω,αφου δε σου φορτωνει με το ζορι τα φλας,αν δε θες δεν παιζουν.

εγω ειχα εξ αρχης τον dolphin,μηνες τωρα, και μολις πριν μια εβδομαδα αλλαξα στον στοκ browser,και παιδια,ο στοκ ειναι σαφως πιο γρηγορος διαπιστομενο 100%.δεν εχει τα add ons,αλλα τελικα ειναι πιο γρηγορος και παιζει φλας απροσκοπτα,πιο ανετα απο dolphin.εγω βλεπω youtube και ζουγκλα χωρις καθολου lagαρισματα.

Εμενα με εχει βολεψει φοβερα το φλας,μην το εχετε μονιμα αναμενο,τοτε εννοειται ρε παιδια οτι θα αργει,αν πρεπει να παιζουν 300 μπανερακια ταυτοχρονα...

Το εχετε καταλαβει οτι ο browser της 2.2 εχει αλλο flash lite?

Παιζει πιο πολλα πραγματα,χωρις τη συνδρομη φλας 10.

 

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα κανει εντυπωση. Χρησιμοποιω τον stock 2.2.1 launcher και τα flash, ειτε ειναι video(youtube) ειτε παιχνιδια ειτε οτιδηποτε αλλο τρεχουν απιστευτα γρηγορα σε σημειο να λεω δε γινεται, και οτι περιμενα να ειναι πολυ πολυ πιο αργα. Γενικα η μεχρι τωρα flash εμπειρια μου ειναι απροσκοπτη, χωρις lag / κολληματα κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Ελλήνων έτοιμη η νέα ROM σε Grayscale εμφάνιση....

 

Κατεβάζετε και βλέπετε από ΕΔΩ...

 

 

Kαλή διασκέδαση...:lol::lol:;)

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Ελλήνων έτοιμη η νέα ROM σε Grayscale εμφάνιση....

 

Κατεβάζετε και βλέπετε από ΕΔΩ...

 

 

Kαλή διασκέδαση...:lol::lol:;)

 

κατι σε πολυχρομο ποτε το βλέπεις?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Ελλήνων έτοιμη η νέα ROM σε Grayscale εμφάνιση....

 

Κατεβάζετε και βλέπετε από ΕΔΩ...

 

 

Kαλή διασκέδαση...:lol::lol:;)

 

:food:

Ωραίος!!!!!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για την ROM 10 , γιατι έχω χάσει αρκετές εξελίξεις τον τελευταίο καιρό:

Η ROM αλλαζει μόνο το theme. Όσοι έιμαστε στην 2.2.1 και περάσουμε την ROM 10, ΔΕΝ θα χρειαστει να περάσουμε εφαρμογές ξανά, σωστά;

Edited by mikal
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για την ROM 10 , γιατι έχω χάσει αρκετές εξελίξεις τον τελευταίο καιρό:

Η ROM αλλαζει μόνο το theme. Όσοι έιμαστε στην 2.2.1 και περάσουμε την ROM 10, ΔΕΝ θα χρειαστει να περάσουμε εφαρμογές ξανά, σωστά;

 

Δε ξανά περνάς τίποτα, δεν χάνεις τίποτα.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξανά περνάς τίποτα, δεν χάνεις τίποτα.

 

"αρχηγέ μου" θα εχουμε και τιποτα ποιο χρωματιστο?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...