Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς Kalagas... μηπως μπορεις να ανεβασεις καπου το apk για την 3D Gallery (και αν χρειαζεται κατι αλλο) γιατι περασα την τελευταια GOT (εκανα κ root) και εχει την original gallery :-/

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις στο internet την έκδοση που να δουλεύει το κουμπί της cameras. Έχει και το Market την 3D Gallery και δουλεύει κανονικά όταν το πατάς. Κατέβασε την από εκεί.

 

@ Αll

 

Κάναμε ορισμένα πειράματα με τον kalagas για να δούμε τι γίνεται με το root και το πρόσφατο FOTA update με πειραματόζωο το milestone μου.

 

Για όποιον θέλει να κάνει το FOTA Update της Motorola που διορθώνει αρκετά bugs της 2.1 και ταυτόχρονα να έχει και root να κάνει τα εξής:

 

1. Κατεβάστε το Vulnerable Recovery SBF Flash και το Milestone Root.

2. Περνάτε με RSD Lite το Vulnerable Recovery έχοντας πατημένο το πλήκτρο UP του d-pad (όπως είπε ο Jerico πιο πάνω) από την στιγμή που θα πατήσετε Start και περιμένετε να κάνει PASS.

3. Reboot το κινητό, μετονομάζετε το milestone_root.zip σε update.zip και το βάζετε χύμα μέσα στην MicroSD.

4. Μπαίνετε σε Recovery Menu και απλά πατάτε τη δεύτερη επιλογή για να τρέξει το update.zip και να κάνει root. Έτσι αποκτάτε το application Superuser Whitelist.

 

Δοκιμάσαμε με το OpenRecovery v1.14 και το GOT Recovery 1.03 και δεν ήταν εφικτή η πρόσβαση από το Recovery Menu. Οπότε απλά έχετε το παλιό Superuser Whitelist.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκανα αυτο που ειπε ο jerico και καταφερα να κανω root και να φορτωσω την τελευταια rom του kalagas, αλλα... stuck to motorola screen. Τι μπορει να φταιει ρε παιδια? Αναγκαστικα γυρισα πισω, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω την πολυ ομορφη rom του φιλου...
Link to comment
Share on other sites

Προς Kalagas... μηπως μπορεις να ανεβασεις καπου το apk για την 3D Gallery (και αν χρειαζεται κατι αλλο) γιατι περασα την τελευταια GOT (εκανα κ root) και εχει την original gallery :-/

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Gallery3D_kalagas

Είναι σε Βlue Edition όμως και επίσης δουλεύει κανονικά το κουμπί της κάμερας....

άμα λέει οτι δεν μπορεί να γίνει install βάλε την στο system/app (με τον Root Explorer) δώσε permissions 644 (rw-r--r) και κάνε restart....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που ειπε ο jerico και καταφερα να κανω root και να φορτωσω την τελευταια rom του kalagas, αλλα... stuck to motorola screen. Τι μπορει να φταιει ρε παιδια? Αναγκαστικα γυρισα πισω, αλλα θα ηθελα να δοκιμασω την πολυ ομορφη rom του φιλου...

Αν θες να περάσεις τη ROM του kalagas απλά πέρνα την 2.1 (clean) sbf μέσω RSDLite και μετά βάλε τη ROM μέσω Nandroid Restore από το OpenRecovery και όχι με τη διαδικασία που λέει στο HOW-TO.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν ενεργοποιείται τη λειτουργία πτήσης, το bt και το wifi απενεργοποιούνται αυτόματα?

Εμένα όχι!!!

 

Απο την 2.0 ακόμα έκδοση, ΠΑΝΤΑ μου απενεργοποιούνταν το wifi και το bt οταν εμπαινα σε Flight Mode και ειναι και λογικό γιατί το νοημα του flight mode ειναι να εμποδιζει πιθανες παρεμβολες απο οποιαδήποτε απο τις 3 "κεραίες" της συσκευης. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κλεινει σε εσενα και σιγουρα δεν ειναι ο καθορισμενος τροπος λειτουργιας του να τα αφηνει ανοιχτα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να περάσεις τη ROM του kalagas απλά πέρνα την 2.1 (clean) sbf μέσω RSDLite και μετά βάλε τη ROM μέσω Nandroid Restore από το OpenRecovery και όχι με τη διαδικασία που λέει στο HOW-TO.

 

Πριν προσπαθήσεις το nandroid κάνε την root χωρίς να κάνεις το FOTA update...

 

Απο την 2.0 ακόμα έκδοση, ΠΑΝΤΑ μου απενεργοποιούνταν το wifi και το bt οταν εμπαινα σε Flight Mode και ειναι και λογικό γιατί το νοημα του flight mode ειναι να εμποδιζει πιθανες παρεμβολες απο οποιαδήποτε απο τις 3 "κεραίες" της συσκευης. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κλεινει σε εσενα και σιγουρα δεν ειναι ο καθορισμενος τροπος λειτουργιας του να τα αφηνει ανοιχτα.

Τελικά ddr2 έχουν δίκιο τα παιδιά.... και μένα μου τα κλείνει όλα αμα μπω σε Flight Mode....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα κλεινει wifi και bluetooth οταν βάζω flight mode και οταν απενεργοποιω το flight mode ξαναλειτουργουν τα wifi & bluetooth
Link to comment
Share on other sites

το switch pro που χρησιμοποω,εχει επιλογη αν θες να ΜΗΝ κλεινει το wifi,μηπως εχεις κανα τετοιο θεματακι?εχεις καποιο 3rd party widget?
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε και το Rock Player v0.2.8 beta v6...Παιζει τα παντα..

 

Εντυπωσιακος και ταχυστος.Ευχομαι η stable εκδοση να υποστηριζει και υποτιτλους...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να περάσεις τη ROM του kalagas απλά πέρνα την 2.1 (clean) sbf μέσω RSDLite και μετά βάλε τη ROM μέσω Nandroid Restore από το OpenRecovery και όχι με τη διαδικασία που λέει στο HOW-TO.

 

Μα με το openrecovery και nandroid restore περνα κι η τελευταια rom του kalagas. Απλα λες να δοκιμασω πρωτα ενα clean install της 2.1 (χωρις το τελευταιο update) και μετα το restore (οπως ακριβως στην περιγραφη)?

Link to comment
Share on other sites

Μα με το openrecovery και nandroid restore περνα κι η τελευταια rom του kalagas. Απλα λες να δοκιμασω πρωτα ενα clean install της 2.1 (χωρις το τελευταιο update) και μετα το restore (οπως ακριβως στην περιγραφη)?

Ναι, πέρνα 2.1 clean και μετά κάνε root με το GOT Recovery.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

το switch pro που χρησιμοποω,εχει επιλογη αν θες να ΜΗΝ κλεινει το wifi,μηπως εχεις κανα τετοιο θεματακι?εχεις καποιο 3rd party widget?

 

Δεν χρησιμοποιω κανενα widget.

Εχω βαλει το quick setting και ξεμπερδεψα απο τα widgets.

Μπορει να φταιει αυτο. Θα το βγαλω για να δω.

 

EDIT

Μπα... Δεν ειναι αυτο.

Παντως, την προηγουμενη βδομαδα που ειχα κανει hard reset , μολις το ανοιξα, το δοκιμασα και τα απενεργοποιουσε ολα.

Αρα, καποιο προγραμμα φταιει που εβαλα αργοτερα.

Καλυτερα παντως, γιατι πριν δεν μπορουσα να ανοιξω το bt σε κατασταση πτησης. Τωρα ανοιγει.

Σε εσας ανοιγει;

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μπαίνω σε system recovery (υπάρχει κάτω-κάτω το μήνυμα E:Can't open /cache/recovery/command), πατάω apply:sdcard update και μου βγάζει το ακόλουθο μετά το veryfying:

 

E:EOCD marker occurs after start of EOCD

E:signature verification failed

Installation aborted.

 

Τ

 

σε εμενα για καποιο λογο δε δουλεψε με τον τροπο που λετε,μου κανει ακριβως τα ιδια με τον φιλο djdb...

μου εβγαλε finished/pass στο rsd,αν και η διαδικασια κρατησε υπερβολικα μικρο χρονικο διαστημα σε σχεση με οταν εκανε το reboot,και αφου αντεγραψα το zip που ανεβασατε,το μετονομασα,το πεταξα στην καρτα,με ατυχες ομως αποτελεσμα...

δοκιμασα 3-4 φορες...

μυστηρια πραγματα,πως δουλεψε στους υπολοιπους?

ειδωμεν...

 

maxairo,εσυ ειχες κανει το update πρωτα?

και απο περιεργεια,ισιωσε καθολου το κινητο σου με ολα αυτα?:p

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις στο internet την έκδοση

@ Αll

 

Κάναμε ορισμένα πειράματα με τον kalagas για να δούμε τι γίνεται με το root και το πρόσφατο FOTA update με πειραματόζωο το milestone μου.

 

Για όποιον θέλει να κάνει το FOTA Update της Motorola που διορθώνει αρκετά bugs της 2.1 και ταυτόχρονα να έχει και root να κάνει τα εξής:

 

1. Κατεβάστε το Vulnerable Recovery SBF Flash και το Milestone Root.

2. Περνάτε με RSD Lite το Vulnerable Recovery έχοντας πατημένο το πλήκτρο UP του d-pad (όπως είπε ο Jerico πιο πάνω) από την στιγμή που θα πατήσετε Start και περιμένετε να κάνει PASS.

3. Reboot το κινητό, μετονομάζετε το milestone_root.zip σε update.zip και το βάζετε χύμα μέσα στην MicroSD.

4. Μπαίνετε σε Recovery Menu και απλά πατάτε τη δεύτερη επιλογή για να τρέξει το update.zip και να κάνει root. Έτσι αποκτάτε το application Superuser Whitelist.

 

Δοκιμάσαμε με το OpenRecovery v1.14 και το GOT Recovery 1.03 και δεν ήταν εφικτή η πρόσβαση από το Recovery Menu. Οπότε απλά έχετε το παλιό Superuser Whitelist.

 

Πέρασα το update της Motorola, έβαλα το vulnerable (κρατώντας το πλήκτρο) αλλά το update και πάλι δεν δουλεύει, το κάνει "aborted". Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το update της Motorola, έβαλα το vulnerable (κρατώντας το πλήκτρο) αλλά το update και πάλι δεν δουλεύει, το κάνει "aborted". Ιδέες;

Αν ακολουθήσεις κατά λέξη τις οδηγίες δε θα έχεις πρόβλημα. Σιγουρέψου ότι έχεις πατημένο το up την ώρα που βάζεις το Vulnerable flash και μετά σιγουρέψου ότι βάζεις μόνο το update.zip που δίνω στο link και όχι και κάποιο OpenRecovery μαζί.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

ενα φακελο σκετο recovery που βλεπω στην καρτα,ειναι και αυτος για σβησιμο?δε θυμαμαι απο ποια διαδικασια ειναι εκει...
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις κατά λέξη τις οδηγίες δε θα έχεις πρόβλημα. Σιγουρέψου ότι έχεις πατημένο το up την ώρα που βάζεις το Vulnerable flash και μετά σιγουρέψου ότι βάζεις μόνο το update.zip που δίνω στο link και όχι και κάποιο OpenRecovery μαζί.

 

Είχα έναν φάκελο openrecovery μέσα αλλά δεν έφταιγε αυτό τελικά.

 

Θα ξαναπεράσω τώρα από την αρχή 2.1, θα κάνω το update, μετά vulnerable και μετά το update.zip.

 

Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 2.1. Πριν συνεχίσω στα υπόλοιπα, μια ερώτηση: έναν φάκελο Nandroid που έχω (έχει μέσα του έναν adbrecovery) να τον σβήσω;

 

EDIT: Μάλλον όχι φαντάζομαι. Προχωράω. Περνάω το update της Moto τώρα.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αγαπητοί...

 

Είμαι με το update και.. είμαι rooted! :)

 

Τα κατάφερα. Ιδού πως: πέρασα μια καθαρή 2.1 (αν θέλετε, σας την ανεβάζω). Έκανα το update της Μoto. Μετά, πήγα να περάσω το vulnerable του maxairo, αλλά έκανα το λάθος και επέλεξα το αρχείο στο rsd πριν συνδέσω το κινητό. Σύνδεσα το κινητό και (δεν ξέρω πως) ξεκίνησε μόνο του (υπάρχει περίπτωση να είχα ξεχάσει ανοικτό το rsd από πριν). Δεν κράτησα πατημένο το up, αφού θεώρησα πώς τα χάλασα όλα και πάλι από την αρχή. Τελείωσε αυτό και σκέφτηκα μετά να δοκιμάσω μια με το update.zip. Ω του θαύματος, το κινητό rootαρίστηκε!

 

Επιβεβαίωσα τρέχοντας το market enabler που δουλεύει κανονικά :).

 

Ίσως η λύση είναι να περαστεί μια καθαρή 2.1 πρώτα. Σε εμένα δεν είχε σημασία το να κρατήσω το up στο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάθε τρόπο, που αναφέρετε εδώ...

Αλλά μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα EOCD marker occurs after start of EOCD, κάθε φορά που προσπαθώ να τρέξω το update.zip.

Και εννοείται το vunerable recovery το έκανα ΚΑΙ με κρατημένο το UP και χωρίς...

Μάλλον με βλέπω για nandrestore...

Και δυστυχώς δεν βρίσκω και τίποτα σε άλλα forums σχετικά με το θέμα...

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αγαπητοί...

 

Είμαι με το update και.. είμαι rooted! :)

 

Τα κατάφερα. Ιδού πως: πέρασα μια καθαρή 2.1 (αν θέλετε, σας την ανεβάζω). Έκανα το update της Μoto. Μετά, πήγα να περάσω το vulnerable του maxairo, αλλά έκανα το λάθος και επέλεξα το αρχείο στο rsd πριν συνδέσω το κινητό. Σύνδεσα το κινητό και (δεν ξέρω πως) ξεκίνησε μόνο του (υπάρχει περίπτωση να είχα ξεχάσει ανοικτό το rsd από πριν). Δεν κράτησα πατημένο το up, αφού θεώρησα πώς τα χάλασα όλα και πάλι από την αρχή. Τελείωσε αυτό και σκέφτηκα μετά να δοκιμάσω μια με το update.zip. Ω του θαύματος, το κινητό rootαρίστηκε!

 

Επιβεβαίωσα τρέχοντας το market enabler που δουλεύει κανονικά :).

 

Ίσως η λύση είναι να περαστεί μια καθαρή 2.1 πρώτα. Σε εμένα δεν είχε σημασία το να κρατήσω το up στο πληκτρολόγιο.

Έχω την εντύπωση ότι παίζει κάτι πολύ περίεργο...

Και εξηγούμε: το έκανες root ωραία, σβήσει τώρα το update.zip του root και πέρασε το ΟpenRecovery (τον φάκελο δηλαδή OpenRecovery και το update.zip) στην κάρτα, μπες σε recovery mode και κάνε apply το update.zip να δεις που μάλλον δεν θα δουλεύει...

Δηλαδή όποιος έχει κάνει το FOTA και μετά πέρασε το vulnerable, δουλεύει μόνο το παλιό update.zip αυτό εννοώ...

Kαι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δηλαδή ενώ είσαι rooted να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το OpenRecovery 1.14 ή το G.O.T OpenRecovery, κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει....

Για αυτό όποιος κατάφερε να κάνει root αφού έκανε το FOTA update, να μας ενημερώσει αν του δουλεύει το OpenRecovery 1.14 ή το G.O.T OpenRecovery.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αγαπητοί...

 

Είμαι με το update και.. είμαι rooted! :)

 

Τα κατάφερα. Ιδού πως: πέρασα μια καθαρή 2.1 (αν θέλετε, σας την ανεβάζω). Έκανα το update της Μoto. Μετά, πήγα να περάσω το vulnerable του maxairo, αλλά έκανα το λάθος και επέλεξα το αρχείο στο rsd πριν συνδέσω το κινητό. Σύνδεσα το κινητό και (δεν ξέρω πως) ξεκίνησε μόνο του (υπάρχει περίπτωση να είχα ξεχάσει ανοικτό το rsd από πριν). Δεν κράτησα πατημένο το up, αφού θεώρησα πώς τα χάλασα όλα και πάλι από την αρχή. Τελείωσε αυτό και σκέφτηκα μετά να δοκιμάσω μια με το update.zip. Ω του θαύματος, το κινητό rootαρίστηκε!

 

Επιβεβαίωσα τρέχοντας το market enabler που δουλεύει κανονικά :).

 

Ίσως η λύση είναι να περαστεί μια καθαρή 2.1 πρώτα. Σε εμένα δεν είχε σημασία το να κρατήσω το up στο πληκτρολόγιο.

Μπορεις να ανεβασεις το καθαρο 2.1 .sbf που εχεις στο rapidshare? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε v@gelis άσε να μας πεις το παιδί αν του δουλεύει το OpenRecovery γιατί αν δεν του δουλεύει δεν θα μπορείς να περάσεις την Rom μου...

 

Eπίσης DJDB μπορείς να μου στείλεις το build.pro από το /sytem???

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...