Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!θα κάνω μια παρατήρηση είχα το milestone για περίπου 4 μήνες το πούλησα κ πήρα το desire, ένας θα σας πώ η motorola έιναι πολύ πίσω κ δεν υποστηρίζει καθόλου τα μοντέλα της... δεν πρόκειται να πάρω ποτέ ξανα motorola!

Χώρις παρεξηγήσεις.. Φιλικά σε όλους!

 

Γινε λιγο πιο σαφης.

Σε τι ειναι πισω η μοτορολα?

Δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, ετσι και αλλιως, ολοι μας θα αλλαξουμε τηλεφωνο καποια στιγμη.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!θα κάνω μια παρατήρηση είχα το milestone για περίπου 4 μήνες το πούλησα κ πήρα το desire, ένας θα σας πώ η motorola έιναι πολύ πίσω κ δεν υποστηρίζει καθόλου τα μοντέλα της... δεν πρόκειται να πάρω ποτέ ξανα motorola!

Χώρις παρεξηγήσεις.. Φιλικά σε όλους!

 

Τέτοια ποστ χωρίς επιχειρήματα και χωρίς ουσία δεν ταιριάζουν σε αυτό το θέμα,δεν προσφέρουν κάτι.

Θα διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ήθελα την άποψή σας σε κάτι: Έχει λειτουργήσει κανείς οποιονδήποτε torrent client στο Milestone του χωρίς να έχει προβλήματα? Συνήθως όταν πάω να κατεβάσω κάτι με μπαίνει σε κάτι σαν sleep Mode, η οθόνη δεν ανάβει, ενώ φωτίζυν τα πλήκτρα κανονικά..

Τώρα εγκατέστησα το tTorrent να δω θα δουλεύει εντάξει. Εν τω μεταξύ το σετάρω πάντα να κατεβάζει αρχεία στην SD που έχω πολύ χώρο.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ήθελα την άποψή σας σε κάτι: Έχει λειτουργήσει κανείς οποιονδήποτε torrent client στο Milestone του χωρίς να έχει προβλήματα? Συνήθως όταν πάω να κατεβάσω κάτι με μπαίνει σε κάτι σαν sleep Mode, η οθόνη δεν ανάβει, ενώ φωτίζυν τα πλήκτρα κανονικά..

Τώρα εγκατέστησα το tTorrent να δω θα δουλεύει εντάξει. Εν τω μεταξύ το σετάρω πάντα να κατεβάζει αρχεία στην SD που έχω πολύ χώρο.

Εγώ χρησιμοποιώ το Swarm κανονικά στο HD2.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγο πιο σαφης.

Σε τι ειναι πισω η μοτορολα?

Δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, ετσι και αλλιως, ολοι μας θα αλλαξουμε τηλεφωνο καποια στιγμη.

 

Πιο συγκεκριμένα μέχρι η μοτορόλα να δώσει στα μοντέλα της την 2,2 η htc θα έχει δώσει την 2,3. Επίσης η μοτορόλα κλειδώνει επίτηδες τον bootloader κ έτσι δεν μπορείς να κάνεις οποια μοντα θες. Εξάλου αυτα τα δυο κινητά δεν μπορουν να συγκριθουν έχουν τεράστια διαφορά στην ταχύτητα παρ'ολου που το milestone το έτρεχα στο 1g...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

έχουν τεράστια διαφορά στην ταχύτητα παρ'ολου που το milestone το έτρεχα στο 1g

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος...Μα πολύ μεγάλο.Και στο λέω που το τρέχω στα 800MHz σε 2.1 χωρίς καν root ή άλλο πείραγμα...μόνο universal androot σαν superuser και motorola overclock.

Kαι ναι εχω δουλεψει και Desire απο κοντά και μονο που το πιάνω μου φάινεται κοροιδία( ειλικρινά και χωρίς παρεξήγηση! :) )

Στο θέμα των αναβαθμίσεων δεν μπορω να πω τιποτα, εχεις χιλια δικια...ειναι απαραδεκτοι και ειμαστε στο περιμενε πολυ καιρο τωρα!

 

Mastodon.

:happy:
Link to comment
Share on other sites

...800MHz σε 2.1 χωρίς καν root ή άλλο πείραγμα...μόνο universal androot σαν superuser και motorola overclock...

 

Δεν υπαρχει λιγο ή πολυ root.Και γω με Universal Androot ημουνα πριν ξεκινησω το σκαλισμα και ειχα superuser δικαιωμα σε οσες εφαρμογες το ζητουσαν.

Το κινητο μας με την 2.1 σκοτωνει.Δοκιμασε και κατι light eclair rom που κυκλοφορουν μεχρι να παρουμε την 2.2 επισημα....θα εκπλαγεις!

Και γω περιμενω την επισημη 2.2 μιας και ολες οσες 2.2 custom rom εχω δοκιμασει ειναι απελπιστηκα βαριες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ποτέ custom roms...ψιλοφοβάμαι τη διαδικασία!:p

Για να είμαι ειλικρινής,ήμουν στα πρόθυρα να το πουλήσω το κινητό, μιας και είχα απογοητευτεί από την ''απόδοση'' σε σύγκριση με κάποια άλλα android (desire, galaxy)...απλά μόλις έκανα το overclock στα 800- ούτε κάν στα 1000 ή 1200- το κινητό πραγματικά έγινε αγνώριστο.

Δεν πίστευα στα μάτια μου...Δεν κολώνει πουθενά, χάνω τη μπάλα με το πόσα πράγματα τρέχουν ταυτόχρονα.

Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας βελτιώθηκε -εκτός αν είναι η ιδέα μου- ,ούτε καν ζεσταίνεται απο πίσω, και δεν έχει crash-άρει ποτέ, ούτε ένα restart το τονίζω.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος πραγματικά!

Εν αναμονή της 2.2 :)

 

Mastodon

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε και τη δικη μου γνωμη, το milestone ειναι αρκετα γερασμενο σαν hardware.οταν βγηκε, 1 χρονο και βαλε πριν, ηταν το καλυτερο android, σημερα βεβαια εχει καπως ξεπεραστει.

Να σημειωσω για οσους τυχον δεν γνωριζουν, ο επεξεργαστης του milestone ειναο 1000αρης, αλλα απο το εργοστασιο ειναι υποχρονισμενος, για διαφορους λογους, marketing κλπ, στα 550.

Οποτε, το overclocking στα 1000 δεν ειναι ουσιαστικα overclock.

Επισης το milestone εχει πολυ καλη καρτα γραφικων, πιο δυνατη απο του desire, οποτε, λογικα εχει καλυτερη αποδοση σε απαιτητικα παιχνιδια.

Ομως σε καθημερινη χρηση το desire πρεπει να ειναι πιο γρηγορο, λογω της περισσοτερης ram.

Απο εκει και περα, τα πλεονεκτηματα του μοτορολα ειναι η καλη κατασκευη και το qwerty.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ηθελα την γνωμη σας. Έχω παει το milestone στην motorola για σερβις. (δεν δουλεύει η οθήνη στο κέντρο της). Μού ειπαν οτι ειναι προβλημα όθονης και οτι θέλει αλλαγή το tοuchpad.όλα καλα μεχρι εδω. ... μετα μου λεει 75 ευρω γιατι λέει ειναι χτυπημένο και εχει βγει εκτος εγγύησης. !!!!!!!!!!! μα του λεω το προβλημα το παρουσίασε κατα την φόρτιση... λεει ειναι χτυπημένο (κακομεταχείριση.. αρα εδεν ισχύει η εγγύηση.!!!) του λέω μπορει να παρουσιαστει αυτο το πρόβλημα χωρις να εχει κκομεταχειριστεί το κινητο , μου λεει ναι, αρα του λέω? μου λεει ειναι χτυπημένο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

παρακαλώ την αποψή σας.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ενώ έχω κατεβασει το greek keboard και καθε φορά που πάω στις ρυθμίσεις και το επιλέγω αντί του android keyboard, όλα είναι ΟΚ, κάθε φορά που κλείνει το κινητό, αλλάζει και επιλέγεται πάλι το android keybord.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βάλω default το ελληνικό?
Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση δεν ακυρωνεται αν χαλασει το χρωμα του κινητου, πρεπει η βλαβη να εχει προκληθει απο κακη χρηση. Αυτο δεν αποδεικνυεται απο ενα χτυπημα στο χρωμα.

Ειναι τελειως γυφτουλες στα σερβις!!!

Παιδιά θα ηθελα την γνωμη σας. Έχω παει το milestone στην motorola για σερβις. (δεν δουλεύει η οθήνη στο κέντρο της). Μού ειπαν οτι ειναι προβλημα όθονης και οτι θέλει αλλαγή το tοuchpad.όλα καλα μεχρι εδω. ... μετα μου λεει 75 ευρω γιατι λέει ειναι χτυπημένο και εχει βγει εκτος εγγύησης. !!!!!!!!!!! μα του λεω το προβλημα το παρουσίασε κατα την φόρτιση... λεει ειναι χτυπημένο (κακομεταχείριση.. αρα εδεν ισχύει η εγγύηση.!!!) του λέω μπορει να παρουσιαστει αυτο το πρόβλημα χωρις να εχει κκομεταχειριστεί το κινητο , μου λεει ναι, αρα του λέω? μου λεει ειναι χτυπημένο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

παρακαλώ την αποψή σας.

ευχαριστώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ηθελα την γνωμη σας. Έχω παει το milestone στην motorola για σερβις. (δεν δουλεύει η οθήνη στο κέντρο της). Μού ειπαν οτι ειναι προβλημα όθονης και οτι θέλει αλλαγή το tοuchpad.όλα καλα μεχρι εδω. ... μετα μου λεει 75 ευρω γιατι λέει ειναι χτυπημένο και εχει βγει εκτος εγγύησης. !!!!!!!!!!! μα του λεω το προβλημα το παρουσίασε κατα την φόρτιση... λεει ειναι χτυπημένο (κακομεταχείριση.. αρα εδεν ισχύει η εγγύηση.!!!) του λέω μπορει να παρουσιαστει αυτο το πρόβλημα χωρις να εχει κκομεταχειριστεί το κινητο , μου λεει ναι, αρα του λέω? μου λεει ειναι χτυπημένο δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

παρακαλώ την αποψή σας.

ευχαριστώ.

Έπρεπε να περάσεις με RSD Lite το sbf ή της stock 2.1 ή της GOT 2.2.1 (εκτός αν το έκανες). Αυτοί πάντα στο service περνάν την stock 2.1 εξαρχής και αν δουν ότι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα τότε μόνο αλλάζουν το ελαττωματικό hardware κομμάτι. Αν υποθέσουμε ότι έγινε αυτό, τότε έχεις δύο λύσεις, δίνεις 75 ευρώ και σου αλλάζουν την οθόνη ή το παίρνεις πίσω χαλασμένο (αν όντως είναι θέμα hardware). Εφόσον είναι χτυπημένο αυτοί καταλαβαίνουν ότι το έριξες κάτω και χάλασε η οθόνη, κάτι που δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Οπότε προκειμένου να πάρουν τα 75 ευρώ, ό,τι και να τους πεις θα σου λεν ότι εσύ φταις που δεν το πρόσεχες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να περάσεις με RSD Lite το sbf ή της stock 2.1 ή της GOT 2.2.1 (εκτός αν το έκανες). Αυτοί πάντα στο service περνάν την stock 2.1 εξαρχής και αν δουν ότι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα τότε μόνο αλλάζουν το ελαττωματικό hardware κομμάτι. Αν υποθέσουμε ότι έγινε αυτό, τότε έχεις δύο λύσεις, δίνεις 75 ευρώ και σου αλλάζουν την οθόνη ή το παίρνεις πίσω χαλασμένο (αν όντως είναι θέμα hardware). Εφόσον είναι χτυπημένο αυτοί καταλαβαίνουν ότι το έριξες κάτω και χάλασε η οθόνη, κάτι που δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Οπότε προκειμένου να πάρουν τα 75 ευρώ, ό,τι και να τους πεις θα σου λεν ότι εσύ φταις που δεν το πρόσεχες.

 

λέει οτι το έχουν περάσει... με πηραν τηλ πριν λίγο και ειναι καθετοι. εχει χτυπηθεί σε σημείο που ειναι υπευθηνο για το προβλημα... ή το πληρώνεις ή το στελνουμε πίσω.

δεν ξέρω αν ειμαι θύμα , αλλα, τους ειπα να το φτιάξουν. :(

Link to comment
Share on other sites

λέει οτι το έχουν περάσει... με πηραν τηλ πριν λίγο και ειναι καθετοι. εχει χτυπηθεί σε σημείο που ειναι υπευθηνο για το προβλημα... ή το πληρώνεις ή το στελνουμε πίσω.

δεν ξέρω αν ειμαι θύμα , αλλα, τους ειπα να το φτιάξουν. :(

 

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Δεν είσαι θύμα αλλά θύτης και το κινητό σου είναι το θύμα σε αυτην την περίπτωση. Καλή ανάρρωση στο Milestone σου λοιπόν!

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

https://supportforums.motorola.com/community/manager/softwareupgrades

 

Κάπου χάθηκε το "early" δίπλα από το Q1 2011! Αναμενόμενο :P

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γμτ....πάντως δεν μπορώ να πω...η ενημέρωση δεν μας λείπει-αλλά συνεχώς για χειρότερα νεα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έξω ήδη βγήκε η πρώτη ανεπίσημη GINGERBREAD ROM για το milestone:lol:

Όποιος θέλει να πειραματιστεί ας το δοκιμάσει και ας μας πεί.Εγώ πάντως δεν έχω κουράγιο για δοκιμές με το κινητό πάλι,μόλις το ξανασεταρα για χιλιοστή φορά:wacko::wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα εδώ και 1,5 μέρα ότι η μπαταρία του κινητού μου κρατάει απίστευτα λίγο... Συγκεκριμένα χθες το φόρτησα πληρης στις 21:00, μίλησα καμία ώρα στο τηλέφωνο και έστειλα και 3-4 μηνύματα και πήγε στις δώδεκα το βράδυ στο 70%. Το πρωί που σηκώθηκα στις 10 είχε φτάσει στο 50% χωρίς να το πειράξω καθόλου. Το φόρτισα πανικόβλητος 5 λεπτα γιατί έπρεπε να φύγω, μίλησα ακόμα λίγο, έστειλα και 5-6 μηνύματα και έφτασε στο 20% στις μια το μεσημέρι!!!! Παίρνω άλλο ένα τηλέφωνο και πάει στο 5%!!!! Και γύρισα σπίτι στις 5 το απόγευμα και το ξαναφόρτησα. Μετά παρατήρησα ότι ξαναέπεφτε και σιγά σιγά πήγε στο 50% χωρίς να καταλάβω, χωρίς παιχνίδια, ίντερνετ και 3g!!! Kαι επίσης παρατήρησα ότι με το που το βάζω στην πρίζα ανεβαίνει γρήγορα και σε μια ώρα έχει πλήρης φόρτηση... Πήγα στις ρυθμίσεις και είδα ότι στην κατάσταση μπαταρίας γράφει "αποφόρτηση". Πάω για νεα μπαταρία? Η μπορώ να κάνω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα εδώ και 1,5 μέρα ότι η μπαταρία του κινητού μου κρατάει απίστευτα λίγο... Συγκεκριμένα χθες το φόρτησα πληρης στις 21:00, μίλησα καμία ώρα στο τηλέφωνο και έστειλα και 3-4 μηνύματα και πήγε στις δώδεκα το βράδυ στο 70%. Το πρωί που σηκώθηκα στις 10 είχε φτάσει στο 50% χωρίς να το πειράξω καθόλου. Το φόρτισα πανικόβλητος 5 λεπτα γιατί έπρεπε να φύγω, μίλησα ακόμα λίγο, έστειλα και 5-6 μηνύματα και έφτασε στο 20% στις μια το μεσημέρι!!!! Παίρνω άλλο ένα τηλέφωνο και πάει στο 5%!!!! Και γύρισα σπίτι στις 5 το απόγευμα και το ξαναφόρτησα. Μετά παρατήρησα ότι ξαναέπεφτε και σιγά σιγά πήγε στο 50% χωρίς να καταλάβω, χωρίς παιχνίδια, ίντερνετ και 3g!!! Kαι επίσης παρατήρησα ότι με το που το βάζω στην πρίζα ανεβαίνει γρήγορα και σε μια ώρα έχει πλήρης φόρτηση... Πήγα στις ρυθμίσεις και είδα ότι στην κατάσταση μπαταρίας γράφει "αποφόρτηση". Πάω για νεα μπαταρία? Η μπορώ να κάνω κάτι?

 

Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα! Δοκίμασε να κάνεις wipe στα στατιστικά της μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα! Δοκίμασε να κάνεις wipe στα στατιστικά της μπαταρίας!

Πως γινεται αυτο ρε παιδες?

Γιατι και εμενα νομιζω εχει ξε-καλιμπραριστει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο ρε παιδες?

Γιατι και εμενα νομιζω εχει ξε-καλιμπραριστει.

1. Κατεβάζετε το Terminal Emulator από Market (εκτός αν έχετε Cyanogenmod ROM και το έχετε ήδη)

2. Πρέπει να έχετε root.

3. Ανοίγετε το Terminal Emulator και γράφετε "su", πατάτε enter, δίνετε τα δικαιώματα root.

4. Από κάτω γράφετε "rm data/system/batterystats.bin", πατάτε enter

5. Αφήνετε να αποφορτιστεί τελείως η μπαταρία και να κλείσει το κινητό, το φορτίζετε μέχρι 100%.

(5.5. Στις καινούριες ROM Cyanogenmod 6.1.2 και 7 του nadlabak δεν χρειάζεται να το κάνετε γιατί ΝΟΜΙΖΩ ότι το έχει διορθώσει. Δοκιμάστε πάντως και βλέπετε:

Μόλις πάει 100%, χωρίς να βγάλετε τον φορτιστή, βγάζετε την μπαταρία, κάνει restart και σας δείχνει μια οθόνη με την μπαταρία κι ένα ερωτηματικό. Μόλις το δείτε αυτό ξαναβάζετε την μπαταρία και πάει 60%. Αν πάει κατευθείαν 100% (εντός 10 δευτερολέπτων) σημαίνει ότι είστε εντάξει. Αλλιώς το αφήνετε να φορτίσει μέχρι 100%)

6. Και πάντα όποτε το φορτίζετε το κινητό, μόλις βγάζετε τον φορτιστή, κάνετε ένα restart (αν έχετε >2.2.1) γιατί υπάρχει πρόβλημα με τον kernel κι ο επεξεργαστής δεν "κοιμάται" όποτε είναι κλειστή η οθόνη.

 

Εμένα με CM 6.1.0 (έχω μείνει λίγο πίσω γιατί ασχολούμαι περισσότερο με το HD2), το Milestone κρατάει 3.5-5 μέρες (ανάλογα την χρήση κι επειδή το χρησιμοποιώ σα δεύτερο κινητό). Μια φορά που δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου είχε κρατήσει η μπαταρία 6.5 μέρες.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο ρε παιδες?

Γιατι και εμενα νομιζω εχει ξε-καλιμπραριστει.

 

Εγώ το κάνω μέσω του clockworkmod 2.5.1 (το ανοίγω με apply update μέσω της open recovery) από το Rom Manager! Έχει επιλογή wipe battery stats! Το έχω κάνει 2-3 φορές και πάλι το χρειάζομαι! Από το 15% πάει 60%! Το back του είναι το κουμπάκι του κλειδώματος πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...