Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα του κινητού μας, η περιορισμένη RAM...

Χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι φτανει καποια στιγμη που το κινητο γινεταιι αργο, λογω ελλειψης ραμ.

Τουλαχιστον εγω δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κακά τα ψέμματα,δεν υπάρχει κανένας λόγος ο κάτοχος του Milestone να στραφεί σε άλλη λύση,εκτός από την καταναλωτική μας μανία.

 

Ακόμα είναι τοπ πρόταση και καλύπτει τις πιο τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Περα

Κακά τα ψέμματα,δεν υπάρχει κανένας λόγος ο κάτοχος του Milestone να στραφεί σε άλλη λύση,εκτός από την καταναλωτική μας μανία.

 

Ακόμα είναι τοπ πρόταση και καλύπτει τις πιο τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις.

 

Εσυ να τα βλεπεις που το εβαλες αγγελια.

Μου κακοφανηκε πολυ.....:O

Περα απο την πλακα, πραγματικα το τηλεφωνο καλυπτει καθε απαιτηση, γι αυτο και θα το κρατησω ως κυριο τηλεφωνο μου,τουλαχιστον για αρκετους μηνες ακομα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το είπα κυρίως,η καταναλωτική μου μανία με έβαλε σε σκέψεις να το δώσω,επικράτησε η λογική όμως και το κράτησα και θα το κρατήσω αρκετά ακόμα.

 

Τέρμα το οφ τόπικ όμως.Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας. :O:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux (Ubuntu) εδώ και 3 χρόνια, θα διαφωνήσω λιγάκι, το λειτουργικό δεν θα έπρεπε να "γεμίζει" την μνήμη, αλλά να χρησιμοποιεί την ελάχιστη δυνατή..

Είμαι και γω χρήστης Linux απο την εποχή του RedHat 4.0 (1996 προς το τέλος του αν θυμάμαι καλά) και θα διαφωνήσω με αυτό (μην με παρεξηγησεις αλλα με την εισοδο του android στα κινητά κάποιες σχεδόν παγιωμένες αντιλήψεις χρηστών ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουν.... :happy: )

http://tldp.org/LDP/tlk/mm/memory.html απο Linux Documentation

και αυτο που το μικρο faq που ξέχασα http://www.linuxatemyram.com/ (δες τον πινάκα !)

και για το android συγκεκριμένα έπεσα πριν απο λίγο καιρό στο παρακάτω που νομίζω οτι ειναι απολύτως επεξηγηματικό και "κολλάει" στο θέμα μας...

http://www.droidxforums.com/forum/droid-x-apps/2426-androidology-android-os-memory-management-task-killers.html

πράγμα που δίνει απάντηση στο αν το κιν. εχει πολύ η λίγη μνήμη και στο αν ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε χρήση task managers με την λογική των Windows ....

Edited by xoulis_
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατο post xoulis, είδα αρκετά πραγματάκια..

Όπως ανέφερα και πριν Task Killer δεν χρησιμοποιώ πλέον, απλά μου κάνει εντύπωση που εμφανίζεται τόση μνήμη ελεύθερη, ενώ σε άλλα κινητά αισθητά περισσότερη.

 

Προφανώς και δεν με έχει "κρεμάσει" το Droid μέχρι τώρα. :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Η μνημη ειναι το μονο τρωτο σημειο του stone,πιο πολυ οταν δουλευουμε καποιον launcher με πολυ επιθετικες ρυθμισεις για επιδοσεις.

τελικα ανακαλυψαμε οτι και με τον κλειδωμενο bootloader μια χαρα βελτιωσεις γινονται,για΄καντε μια συγκριση οσοι εχετε froyo,ειδικα cm,με την στοκ μορφη του κινητου...

Καμια σχεση...τελειως αλλη συσκευη,η πλειοψηφια το δουλευει μονιμα στα 1000 mhz,με ενα σωρο tweaks στο kernel και επιπλεον,δε γινεται να το μπρικαρεις οτι βλακεια και να κανεις...

Εγω παιδια εχω καταληξει οτι ειναι πολυ μπροστα η συσκευη και θα αφησει ιστορια.

Ειναι για τα κινητα,οτι ηταν το skyline για τα αυτοκινητα,ενας σχετικα οικονομικος φονεας γιγαντων,με καταπληκτικη ποιοτητα κατασκευης,πραγματικα αθραυστο και σηκωνει σκυλοπειραγμα α ν ε τ α...

Ειχα αρχισει να το βαριεμαι,αλλα απο τοτε που ξεμυτησε η πρωτη bastardized froyo το εχω λατρεψει...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Η μνημη ειναι το μονο τρωτο σημειο του stone,πιο πολυ οταν δουλευουμε καποιον launcher με πολυ επιθετικες ρυθμισεις για επιδοσεις.

τελικα ανακαλυψαμε οτι και με τον κλειδωμενο bootloader μια χαρα βελτιωσεις γινονται,για΄καντε μια συγκριση οσοι εχετε froyo,ειδικα cm,με την στοκ μορφη του κινητου...

Καμια σχεση...τελειως αλλη συσκευη,η πλειοψηφια το δουλευει μονιμα στα 1000 mhz,με ενα σωρο tweaks στο kernel και επιπλεον,δε γινεται να το μπρικαρεις οτι βλακεια και να κανεις...

Εγω παιδια εχω καταληξει οτι ειναι πολυ μπροστα η συσκευη και θα αφησει ιστορια.

Ειναι για τα κινητα,οτι ηταν το skyline για τα αυτοκινητα,ενας σχετικα οικονομικος φονεας γιγαντων,με καταπληκτικη ποιοτητα κατασκευης,πραγματικα αθραυστο και σηκωνει σκυλοπειραγμα α ν ε τ α...

Ειχα αρχισει να το βαριεμαι,αλλα απο τοτε που ξεμυτησε η πρωτη bastardized froyo το εχω λατρεψει...

 

Sent from my Milestone

 

 

Βαγγέλη πάνω κάτω την ίδια άποψη έχουμε:

Το κινητό (Droid/Milestone) θα μείνει στην ιστορία και είναι ένα "τέρας". Μία από τις καλύτερες δουλειές της Motorola.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχαμε δει αν δεν είχε και τον κλειδωμένο bootloader..! :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πάνω κάτω την ίδια άποψη έχουμε:

Το κινητό (Droid/Milestone) θα μείνει στην ιστορία και είναι ένα "τέρας". Μία από τις καλύτερες δουλειές της Motorola.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχαμε δει αν δεν είχε και τον κλειδωμένο bootloader..! :rolleyes:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!! Οσο για τον κλειδωμένο bootloader πιστεύω οτι ξεκλείδωσε την εφευρετικότητα - δημιουργικότητα των developers :lol:

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πολύ το greek-keyboard και εχω περάσει πολλές λέξεις στο λεξικό του. Μήπως ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω ώστε να περάσω το λεξικό του στο android keyboard (CM 4) ;

 

Νομίζω ότι το βρήκα ..... http://blog.cone.be/2010/08/19/android-keyboard-dictionaries/

Edited by xoulis_
νομιζώ οτι το βρήκα
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει κάποιος τι δυσκολίες προκαλεί ο κλειδωμένος bootloader στην δημιουργία custom roms, σε σχέση με τα "unlocked" κινητά άλλων εταιρειών?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικά:

Δεν μπορείς να φλασάρεις οποιαδήποτε ROM (.sbf), μόνο τις εργοστασιακές.

Οπότε custom ROM μόνο μέσω Update.zip, κόλπα κλπ..

Αντίστοιχα, το Droid που έχει ξεκλείδωτο Bootloader του φλασάρεις ότι ROM θέλεις.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Τα droid παιδια ειναι κυριολεκτικα τερατα,ειναι αλλη φαση απο το stone,εκει τα κανουν ολα custom,δε βασιζονται σε μαμισιες ρομ,ειναι πολυ κλασικο για droid να δουλευει στα1200 και να σκοτωνει ολους τους επεξεργαστες που υπαρχουν,στην αμερικη βγηκε σαν google phone,κατι σαν το νεξους,και το σχημα του πιστευω αντιγραφει το g1(το θρυλικοτερο κινητο ισως,ακομα μια χαρα στεκει) το πρωτο google phone...

To milestone εχει πιο πολλες εφαρμογες της μοτορολα αντι για google,οι οποιες συνηθως ειναι ψιλοσκατέ :p

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Τα droid παιδια ειναι κυριολεκτικα τερατα,ειναι αλλη φαση απο το stone,εκει τα κανουν ολα custom,δε βασιζονται σε μαμισιες ρομ,ειναι πολυ κλασικο για droid να δουλευει στα1200 και να σκοτωνει ολους τους επεξεργαστες που υπαρχουν,στην αμερικη βγηκε σαν google phone,κατι σαν το νεξους,και το σχημα του πιστευω αντιγραφει το g1(το θρυλικοτερο κινητο ισως,ακομα μια χαρα στεκει) το πρωτο google phone...

To milestone εχει πιο πολλες εφαρμογες της μοτορολα αντι για google,οι οποιες συνηθως ειναι ψιλοσκατέ :p

 

Sent from my Milestone

Αν δεν κάνω λάθος, το droid είναι το πιο καλοπουλημένο android όλων των εποχών (σιγά τις εποχές δηλαδή, αλλά λέμε τώρα :p )

 

 

Πέραν αυτού. ένα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει τελευταία είναι ότι στα καλά καθούμενα, χωρίς να κάνει restart όλη η συσκευή μου βγάζει το "welcome to vodafone"!:blink:

Σαν να κάνει επανεκκίνηση το τηλεφωνικό μέρος του κινητού, εντελώς σιωπηλά και αθόρυβα. Μου έχει τύχει μια φορά να το κάνει μπροστά μου, ενώ το κρατούσα και κάτικοιτούσα στο μενού. Δεν ξέρω αν το έχει ξανακάνει βέβαια...

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ROM που είναι για την έκδοση 2.36 του G.O.T :P

 

/puts bag over head

/goes to corner because of shame

Edited by kmour
User is μεγάλο γίδι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την άποψή σας με μία αγορά που θέλω να κάνω. Έχετε να προτείνεται κάποιο Car Dock για το Milestone? Αν είναι δυνατόν όχι με βεντούζα, έχω ήδη το Navigon στο παρ-μπριζ, να μην γίνεται συνωστισμός..

Έλεγα για κάποια βάση που να στηρίζεται στο ταμπλώ..

Με μία πρόχειρη ματιά βρήκα ένα ωραίο σετ της Brodit, που πάει ~60-70 ευρώ.

Έχετε καμία άλλη ιδέα?? :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ωρε παιδια?Γιατι τοση νεκρα?... ;-)

Εδω και πολλους μηνες,το τηλεφωνο κανει 1 τουλαχιστον ρεσταρτ την ημερα.Την 2,1 ειχα και τωρα την ιδια εχω rootαρισμενη με androot.Συνηθως το κανει κατα την διαρκεια καποιας κλησης ή στον τερματισμο της.Μου'χει τυχει και κατα το σερφινγκ,περιηγηση στο μενου και γενικα τοσο ακαθοριστα που δεν μπορω να βγαλω ενα ασφαλες συμπερασμα.Νομιζω εχει συζητηθει παλιοτερα αλλα και παλι το τοπιο ηταν λιγο ομιχλωδες.

Στα γνωστα,reboot,εργοστασιακες ρυθμισεις,πειραματισμους με sd card εχω προβει αλλα τζιφος.

Εχετε καμια αποψη περι τουτου?

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ωρε παιδια?Γιατι τοση νεκρα?... ;-)

Εδω και πολλους μηνες,το τηλεφωνο κανει 1 τουλαχιστον ρεσταρτ την ημερα.Την 2,1 ειχα και τωρα την ιδια εχω rootαρισμενη με androot.Συνηθως το κανει κατα την διαρκεια καποιας κλησης ή στον τερματισμο της.Μου'χει τυχει και κατα το σερφινγκ,περιηγηση στο μενου και γενικα τοσο ακαθοριστα που δεν μπορω να βγαλω ενα ασφαλες συμπερασμα.Νομιζω εχει συζητηθει παλιοτερα αλλα και παλι το τοπιο ηταν λιγο ομιχλωδες.

Στα γνωστα,reboot,εργοστασιακες ρυθμισεις,πειραματισμους με sd card εχω προβει αλλα τζιφος.

Εχετε καμια αποψη περι τουτου?

Εγώ έχω GOT 2.2.1 εδώ και κανα μήνα και εναλλάζω συνέχεια Cronos 1.6.1, MIUI και Cyanogenmod 6.1 RC5 και δεν έχω κανένα πρόβλημα με restart κλπ. Οπότε καλό θα ταν να αναβαθμιστείς κι εσύ.

 

Και μάλλον η νέκρα οφείλεται στο ότι πλέον δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα ως κάτοχοι Milestone, απλά περιμένουμε να κυκλοφορήσει η επίσημη 2.2 από τη Motorola.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ωρε παιδια?Γιατι τοση νεκρα?... ;-)

Εδω και πολλους μηνες,το τηλεφωνο κανει 1 τουλαχιστον ρεσταρτ την ημερα.Την 2,1 ειχα και τωρα την ιδια εχω rootαρισμενη με androot.Συνηθως το κανει κατα την διαρκεια καποιας κλησης ή στον τερματισμο της.Μου'χει τυχει και κατα το σερφινγκ,περιηγηση στο μενου και γενικα τοσο ακαθοριστα που δεν μπορω να βγαλω ενα ασφαλες συμπερασμα.Νομιζω εχει συζητηθει παλιοτερα αλλα και παλι το τοπιο ηταν λιγο ομιχλωδες.

Στα γνωστα,reboot,εργοστασιακες ρυθμισεις,πειραματισμους με sd card εχω προβει αλλα τζιφος.

Εχετε καμια αποψη περι τουτου?

Kαταρχας παιζει να εισαι ο μονος που εχει ακομα 2.1,για μενα δεν υπαρχει ουτε μισος λογος,μπαταρια,επιδοσεις,δυνατοτητες,ολα ειναι απειρως καλυτερα...με ενα φλασαρισματακι ολα θα σου λυθουν...

 

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας παιζει να εισαι ο μονος που εχει ακομα 2.1,για μενα δεν υπαρχει ουτε μισος λογος,μπαταρια,επιδοσεις,δυνατοτητες,ολα ειναι απειρως καλυτερα...με ενα φλασαρισματακι ολα θα σου λυθουν

 

Μου φαινεται βουνο η ολη διαδικασια και "φοβαμαι" την πατατα μιας και πλησιαζει η επισημη 2.2.

Μετα τα λιγα που διαβασα για ρομς κτλπ,δεν καταλαβαινω ποια θεωρειται η καλυτερη και ουτε μπορω να ξεκαθαρισω την διαδικασια φλασαρισματος.

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια ειναι πλεον εξαιρετικα απλη.

Περνας την τελευταια open recovery απο androidiani και μετα κανεις ενα απλο update σε ρομ του cyanogen mod.

Αυτο.

Αν μετα θες να κανεις overclock η κατι αλλο,γινονται πλεον πολυ ευκολα,απο το απλο μενου της androidiani recovery.

Για το πως θα τα κανεις αυτα,δες στο how to που εχω γραψει κι εγω κατι,για την recovery τα λεω,για update σε ρομ cyanogen,ακολουθεις την ιδια διαδικασια που εχω γραψει για την cronos rom.απλα θα χρειαστεις κι ενα δευτερο update μετα,τα google apps (market,gmail κλπ) τα οποια τα εχει χωριστα ο cyanogen,για να ειναι παντα τα πιο συγχρονα.τα google apps (gapps) τα εχει στη σελιδα με τις cyanogen roms,ολα τα links ειναι στο how to.

Νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ευκολα φλασαρισματα που γινονται σε συσκευη.μπορεις να το κανεις κυριολεκτικα εν κινησει,χωρις καν υπολογιστη,αν εξακολουθουν να σου φαινονται βουνο,αυτο σημαινει οτι δεν ασχολεισαι και πολυ και δεν εισαι τυπος που θα σκαλιζε τη συσκευη του απλα για να κανει κατι πιο γρηγορα π.χ,και ισως αυτες οι ιστοριες ειναι περιττες για σενα,οποτε ενα εργοστασιακο hard reset ισως κατι να ελυνε.

 

Ξεχασα να πω,πως ενα wipe σε dalcik cache και cache(επιλογη μεσα στην recovery του androidiani) πριν και μετα απο καθε τετοια διαδικασια μας εξασφαλιζει οτι θα εχουμε οσο λιγοτερα bugs...

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον η νέκρα οφείλεται στο ότι πλέον δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα ως κάτοχοι Milestone, απλά περιμένουμε να κυκλοφορήσει η επίσημη 2.2 από τη Motorola.

 

:lol: Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν αυτές τις μέρες, όλοι περιμένουν την επίσημη 2.2 ενώ παίζουν με τις διάφορες ROM έχοντας λύσει όλα τα προβλήματά τους..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Και τι να σου κανει η εργοστασιακη ρομ?θα ειναι κατα 95% ιδια με αυτη που εχουμε,απλα καποια bugs που εβγαλε τα ματια του ο nadlabak να τα βρει τοσο καιρο αυτοι θα τα εχουν φτιαξει (περιπου,ξερουμε ποσο πανχαζοι ειναι οι softwarαδες της μοτορολα,καμια σχεση με αυτους που σχεδιαζουν το hardware κομματι),εγω δεν ασχολουμαι καν με το αν και ποτε θα βγαλοθν ρομ,δε βρισκω το λογο,δε σου δουλευουν τα παντα ολα υπεκομπλε και καλυτερα απο πριν,με διπλασια μπαταρια?

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια και το φερε πάλι η κουβέντα, τελευταία επίσημα νέα από την motorola για το αναμενόμενο update, εδώ http://www.facebook.com/topic.php?uid=121867580498&topic=18952 μόλις πριν από πέντε ώρες....

Τώρα τι ακριβώς σημαίνει χρονικά το "operator testing phase"....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...