Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και αύριο θα ανεβάσω screenshot με την αυτονομία της τελευταίας CM7, περιμένω να τελειώσει η μπαταρία. Προς το παρόν, μετά από 1 μέρα και 18 ώρες είμαι στο 45% ...! :D

Η διαθέσιμη RAM μετά την χρήση-ρύθμιση του Auto memory manager είναι πάντα 60-65ΜΒ ανά πάσα στιγμή..!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι όντως πολύ καλή, δεν το έχω αφήσει απο τα χέρια μου με wifi για αρκετές ώρες και έχει πέσει μόνο 10%

Να κάνω μερικές ακόμα ερωτήσεις:

1) Έχω βάλει vm heap και autokiller με τις ρυθμίσεις που αναφέρει o φίλος vagelisda παραπάνω, και ο ADW(από το market, όχι ο stock) όποτε βγαίνω απο εφαρμογή κάνει 1-2 δευτερόλεπτα να τα φορτώσει όλα απο την αρχή.Υποθέτω οτι είναι κάποιο από αυτά τα δύο που τον κλείνει για να ελευθερώσει ram, μπορώ να το παρακάμψω κάπως;

2) Στα πόσα MHz τρέχει κανονικά η CM7 γιατί έκανα τη βλακεία και του έκανα overclock και δε θυμαμαι ποιά ήταν η αρχική ρύθμιση...900 νομίζω με 60 vsel?

:happy:
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι μάλλον κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά δεν ξέρω πώς να το φτιάξεις.. Γιατί δεν βάζεις LauncherPro? Καλύτερος είναι..

2) 900MHz είναι το default, τώρα για vsel ίσως 54, αλλά δεν είμαι σίγουρος..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα τα πρώτα reboot...τα 2 ήταν σχεδόν απανωτά το 3ο 2 ώρες αργότερα όταν προσπαθούσα να βρω τι έφταιγε.

Έτρεχα το iGO και το κινητό ζεμάταγε πίσω, οπότε φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με υπερθέρμανση λόγω overclock. Θα κατεβάσω λίγο τα settings στο default του CM 7 γιατί στην Ice and Fire τα έχει ανεβασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμας τους...newbies, ενημερώνω οτι το official FroYo update είναι τελικά από σήμερα διαθέσιμο και στην Ελλάδα, δεν διαγράφει τίποτα και δουλεύει absolutely flawless χωρίς να χρειάζεται factory reset :)

 

Εμένα (με Cosmote) γιατί δεν μου βγάζει διαθέσιμο update? Υπόψην δεν έχω επίσημη 2.1, αλλά έχω περάσει vulnerable recovery κτλ για root, themes

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα τα πρώτα reboot...τα 2 ήταν σχεδόν απανωτά το 3ο 2 ώρες αργότερα όταν προσπαθούσα να βρω τι έφταιγε.

Έτρεχα το iGO και το κινητό ζεμάταγε πίσω, οπότε φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με υπερθέρμανση λόγω overclock. Θα κατεβάσω λίγο τα settings στο default του CM 7 γιατί στην Ice and Fire τα έχει ανεβασμένα.

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα random reboot κι έχω CM7 από την πρώτη μέρα που βγήκε. Αυτό για το iGO είναι λογικό μιας και λες ότι έκαιγε κι έγινε reset του cpu για δικό σου καλό :-P

 

Sent from HTC HD2 Android using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να κάνω root το milestone μου και προσπαθώ να ακολουθήσω της οδηγίες που βρήκα σε αυτό το θέμα. Έχω κολλήσει όμως... στην αρχή. Εκεί που πρέπει να διαλέξεις το κατάλληλο .sbf. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Από τα στοιχεία του milestone βλέπω πως έχω έκδοση firmware: 2.1-update1 και αριθμός έκδοσης: SHOLS_U2_02.38.1.

Και κάτι άλλο. Αν κάτι πάει στραβά μπορεί να επανέλθει στην κανονική κατάσταση ή θα αχρηστευθεί η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Για το update:

 

Κατεβάζεις Androidiani Open Recovery 3.3, και περνάς το OpenRecovery και το update.zip χύμα στην MicroSD.

http://code.google.com/p/androidiani-openrecovery/downloads/detail?name=OpenRecovery-3_3.zip&can=2&q=

 

Κατεβάζεις την latest Cyanogenmod 7 RC3 0.0.8 11.03.16 και τις Google Applications για Cyanogenmod 7 και κάνεις αντιγραφή και τα δύο .zip αρχεία στον φάκελο OpenRecovery/updates στην MicroSD.

https://github.com/nadlabak/android/...download_84898

 

http://wiki.cyanogenmod.com/index.ph...on#Google_Apps

Εγώ κατέβασα την ice and fire που είναι ελαφρώς τροποποιημένη η CM. Εσύ αποφασίζεις ποια θες.

 

Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση τους usb drivers από το παρακάτω:

http://www.motorola.com/consumers/v/...008406b00aRCRD

 

Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση το RSDLite αφού το κατεβάσεις από το πιο κάτω:

http://craigcrawford.pwp.blueyonder....RSDLite4.6.rar

 

Κατεβάζεις το vulnurable recovery από εδώ:

http://android.doshaska.net/rootable

Bάζεις το sbf χύμα στο c: και το μετονομάζεις σε κάτι με μικρό όνομα (υπάρχει θέμα με τα windows 7)

 

Συνδέεις το κινητό σου ώστε να φορτώσουν οι drivers που έχεις κατεβάσει. Αφού φορτώσουν κανονικά το σβήνεις.

 

Τρέχεις το RSDLite. Και επιλέγεις το sbf

Πατάς το πάνω στο keypad του hardware πληκτρολογίου και ανοίγεις το κινητό. Έχεις μπει σε booloader. Συνδέεις το κινητό με usb στον υπολογιστή. Περνάς το sbf μέσω του RSDLite.

 

Επιλέγεις reboot. Με το που επιλέγεις reboot κρατάς πατημένο το κουμπάκι Χ από το πληκτρολόγιο (όχι αυτό της κάμερας που λένε οι περισσότεροι οδηγοί και αφορά παλαιότερες εκδόσεις bootloader).

ΠΡΟΣΟΧΗ αν φορτώσει κανονικά λειτουργικό (δεν προλάβεις να κρατήσεις πατημένο το Χ) θα πρέπει να ξανακάνεις όλα τα παραπάνω βήματα με τις χαζομάρες του τελευταίου update της ΜΟΤΟ.

 

Μόλις σου βγάλει το τρίγωνο με το θαυμαστικό πατάς Volume+ και Camera, apply sdcard:update.zip (κινείσαι πάνω κάτω με τα volume buttons και επιλέγεις με το κεντρικό κουμπί στο d-pad),

Από εκεί μπορείς να επιλέξεις backup ή να συνεχίσεις με την εγκατάσταση της νέας ρομ.

 

Αφού τελειώσεις με το backup πας κάτω κάτω και κάνεις Wipe Dalvik Cache, Wipe Data / Factory Reset και Wipe Cache Partition. (Εννοείται πως θα χάσεις τα πάντα έτσι)

 

Πας Apply Update, flashάρεις πρώτα το zip της ROM, μετά καπάκι το zip των Google Apps και είσαι έτοιμος.

 

Τέλος καλό, όλα καλά...αν κάτι πάει στραβά προφανώς δεν φταίω εγώ, αλλά δεν νομίζω να μην πάει.

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

@Tsol13

 

Το έκανα χτες το βράδυ και 'worked as a charm'. Γενικά όταν κάνεις wipe της διάφορες cache χάνεις ότι αφορά τις εφαρμογές. Τα contacts σου γίνονται save στους servers της Google οπότε τα κατεβάζει αυτόματα το κινητό με το που ρυθμίζεις το account. Αν θες να σώσεις SMS δοκίμασε το SMS-Backup And Restore από το market (είναι free και δουλεύει μια χαρά). Κάνει backup σε ένα .xml αρχείο στην κάρτα, οπότε δεν έχεις κανένα θέμα.

Φωτογραφίες και μουσική, επειδή είναι στην SD card δεν τα κουνάει τίποτα και αναγνωρίζονται αμέσως από το κινητό.

 

Γενικά πάντως είναι πάρα πολύ δύσκολο να μπετώσεις (brick) το κινητό. Έγώ είχα κάνει διάφορες λαλακίες (προσπαθώντας να περάσω ένα από τα Theme του Kalagas σε λάθος έκδοση), αλλά πάντα λογικά μπορείς να flash-άρεις την official Sbf και να ξεκινήσεις από την αρχή

 

Μία μικρή ερώτηση. Επειδή το ποσοστό της μπαταρίας Δεν φαίνεται σαν νούμερο στην CM7, δοκίμασα να κατεβάσω ένα widget από το market (βέβαια το νούμερο φαίνεται και στην lock screen). Δοκίμασα 2 διαφορετικά, αλλά και τα δύο δεν μου τα έβγαζε στο menu add widget στην home screen. Το ένα μάλιστα που είχε και εικονίδιο στα programms, με το που το άνοιγες σου έλεγε ότι διάφοροι memory manager (όπως αυτός που προτείνουνε τα παιδιά πιο πάνω, και έβαλα) μπορεί να αποτρέψουν την σωστή λειτουργία του process. Το 2ο widget έχει επιλογή και για ένα μικρό εικονίδιο στην status bar, το οποίο όντως δεν έκανε σωστά update.

 

Αυτό το θέμα με τα widget το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

 

Το κινητό πάντως πετάει με την 2.3.3. Μένει να δούμε τι λέει από μπαταρία.

Edited by kmour
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα random reboot κι έχω CM7 από την πρώτη μέρα που βγήκε. Αυτό για το iGO είναι λογικό μιας και λες ότι έκαιγε κι έγινε reset του cpu για δικό σου καλό :-P

 

Sent from HTC HD2 Android using Tapatalk

 

Μάλλον έφταιγε και το ότι το χτύπαγε και ο ήλιος στο παρπρίζ του αυτοκινήτου, γιατί το βράδυ έπαιξα αρκετή ώρα angry birds χωρίς να κατεβάσω το overclock και η μπαταρία ήταν παγωμένη. Βέβαια μπορεί ο προγραμματισμός του iGO να είναι χάλια και να κρατά τη CPU συνεχώς στην μέγιστη συχνότητα. Δυστυχώς το Navigon για gingerbread μόλις βγήκε και πριν δώσω τα κάτι λιγότερα από 100 ευρώ που ζητά θα ήθελα να δοκιμάσω μια δοκιμαστική έκδοση.

To gps είναι ακόμη πονεμένη ιστορία...το sygic είναι φθηνό, αλλά φρου φρου και αρώματα, χωρίς καλές δρομολογήσεις, το copilot έχει χάλια χάρτη, το navigon φαίνεται μια χαρά, αλλά είναι δύσκολο να περάσεις κάμερες (για αυτό ήθελα μια δοκιμαστική έκδοση να πειραματιστώ πάνω σε αυτό) και το iGO φαίνεται να έχει μειωμένη υποστήριξη στο android (δεν υποστηρίζει ΤTS στις φωνές), αλλά οι χάρτες της teleatlas σε συνδυασμό με τη δρομολόγηση που κάνει είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή ερώτηση. Επειδή το ποσοστό της μπαταρίας Δεν φαίνεται σαν νούμερο στην CM7, δοκίμασα να κατεβάσω ένα widget από το market (βέβαια το νούμερο φαίνεται και στην lock screen). Δοκίμασα 2 διαφορετικά, αλλά και τα δύο δεν μου τα έβγαζε στο menu add widget στην home screen. Το ένα μάλιστα που είχε και εικονίδιο στα programms, με το που το άνοιγες σου έλεγε ότι διάφοροι memory manager (όπως αυτός που προτείνουνε τα παιδιά πιο πάνω, και έβαλα) μπορεί να αποτρέψουν την σωστή λειτουργία του process. Το 2ο widget έχει επιλογή και για ένα μικρό εικονίδιο στην status bar, το οποίο όντως δεν έκανε σωστά update.

 

Αυτό το θέμα με τα widget το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

 

Το κινητό πάντως πετάει με την 2.3.3. Μένει να δούμε τι λέει από μπαταρία.

 

Χρησιμοποιώ το battery watcher και δουλεύει μια χαρά και σαν widget στην αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα, αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται στο menu add widget. Εκεί μου βγάζει μόνο αυτά που είχε η CM7 by default, τα οποία δουλεύουν κανονικά. Έκανα και reboot αλλά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα. Είχα ρυθμίσει by default ότι κάνω εγκατάσταση να πηγαίνει στο SD. Τα widget που βάζεις εκεί δεν φαίνονται όμως. Με το που το έκανα move to phone μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

@crAss

Δηλαδή δεν χρειάζεται να κατεβάσω κάποιο από εκείνα τα sbf. Κατεβάζω αυτό που δίνεις έσυ οποιαδήποτε έκδοση και αν έχω. Σωστά; Και φορτώνω αυτό στο RSDLite

@kmour

Και εγώ πιστεύω ότι αν ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες δεν θα γίνει κάτι. Απλά θέλω να είμαι καλυμένος. Ένα μήνα το έχω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

To μόνο sbf που χρειάζεσαι είναι αυτό με το vulnurable recovery. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλη τη rom αφού ουσιαστικά αυτό είναι που χρειάζεσαι. Με το τελευταίο 2.1 OTA update της ΜΟΤΟ αν φορτώσεις λειτουργικό το vulnurable recovery σβήνεται και επαναφέρεται το επίσημο. Οι οδηγοί που υπάρχουν είχαν γραφτεί πριν κυκλοφορήσει το sbf που περιείχε μόνο το vulnurable recovery. Για αυτό το λόγο και αναφέρουν εγκατάσταση ολόκληρης ρομ.

Εγώ με αυτή τη διαδικασία κράτησα nandroid backup του μαμά firmware με όλες μου τις ρυθμίσεις, οπότε μπορώ πολύ εύκολα να το ξανακάνω μαμά.

Μετά κάνεις update μέσω openrecovery στην CM7 (ή όποια άλλη θες, πχ cronos, ice and fire κλπ).

 

Καλό είναι στο τέλος να κάνεις και τα tweaks που έχουμε γράψει πιο πάνω.

 

Και εγώ το τηλέφωνο αρχές Φλεβάρη το πήρα. Δεν είχα πειράξει τίποτα γιατί περίμενα το επίσημο update σε froyo. Αφού είδα για τα προβλήματα με τον πυρήνα, και ότι είχε διαρρεύσει καλύτερος πυρήνας που μάλιστα συνδυαζόταν με gingerbread και οι κριτικές ήταν ότι δεν υπήρχαν προβλήματα αποφάσισα να πάω σε 2.3.3 απευθείας.

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ξύπνησα και νόμιζα ότι είναι Πρωταπριλιά.. :D

Τι καταπληκτικά νέα ήταν αυτά πρωί πρωί??? :D

 

Μακάρι να έχουν την δυνατότητα πλέον οι devs να bootάρουν ότι kernel θέλουν, θα έχουμε πολύ καλύτερες ROM άμεσα και τέρμα πια στις customιές τύπου 2.3.3 ROM με 2.2 kernel.

Free Moto...!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω ομως το θεοτρελο τζερτζελο που περιμενα,και διατηρω τις επιφυλαξεις μου,μηπως ειναι λιγο απατη η ιστορια...

Μακαρι...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει ήδη επιβεβαιωθεί ως hoax από nadlabak και sklyrax. (oren recovery maker)

 

Επίσης λένε ότι ο άνθρωπος που έκανε leak (και καλά) τα keys, το έχει ξανακάνει πριν 8 μήνες αλλά το θέμα δεν είχε πάρει την ιδία διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει ήδη επιβεβαιωθεί ως hoax από nadlabak και sklyrax. (oren recovery maker)

 

Επίσης λένε ότι ο άνθρωπος που έκανε leak (και καλά) τα keys, το έχει ξανακάνει πριν 8 μήνες αλλά το θέμα δεν είχε πάρει την ιδία διάσταση.

 

Ξενέρααααααα........ :(

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις τελείωσα το επίσημο update της 2.2 από το site της Motorola. Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά έχω πρόβλημα με τα ελληνικά στα tags των φωτογραφιών και στο widget καιρός. Επίσης, δε μπορώ να κάνω εναλλαγή μεταξύ ελληνικών και αγγλικών στο πληκτρολόγιο της συσκευής. Edited by vasiliskaladzis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να αλλάξεις γλώσσα, γιατι λείπει η εφαρμογή ΙΜΕ keyboard...πλεον το κινητό παει με την εγγενη υποστηριξη ελληνικων της Froyo οπότε και το αφαιρέσανε.

Απλά γυρνας την γλωσσα από το εικονικό πριν ανοίξεις το hardware keyboard και είσαι έτοιμος για πληκτρολόγηση, αρκει να μην γράφεις συχνά ελληνο-αγγλικα mixed μηνύματα :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...