Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστα φανταστηκες.Copilot πολυ δυνατο,navigon πολυ ελαφρυ,ndrive ευκολο στη χρηση,sygic πολυ καλη καλυψη,garmin(που ξεχασες) ελλειπες και lagy,Igo δεν το χω δοκιμασει.Αυτες ειναι προσωπικες μου αποψεις.Παρεμεινα στο copilot.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια, μια ερωτηση.

Λιστες αναπαραγωγης για τη μουσικη, με ποιον τροπο τις φτιαχνετε???

 

Μεσω το Astro που τις κανω, καμια φορα δεν εμφανιζονται και πρεπει να κανω restart.

Τα φωτα σας παρακαλω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω και σε κάποιο φίλο που είπε πιο πάνω ότι μπορεί να βοηθούσα με το Unix background. Δεν έχω λοιπόν καθόλου σχεδόν γνώσεις από Unix και ότι scripts κλπ έμαθα, αφορούν μόνο το Android και όλα αυτά μόνο από το cmd των windows....

Όποιος λοιπόν έχει παραπάνω γνώσεις Unix/Linux κλπ και μπορούν να εκμεταλλευτούν και άλλες δυνατότητες του Milestone ας μας τις εκθέσει να τις συζητήσουμε....

 

dalvik cache hack, apps2sd, overclock ολα αυτα ειναι unix shell scripts!! Οταν ελεγα για unix background αναφερομουνα στο πως δουλευει ενα unix συστημα πχ γιατι ενας task killer ανουσιος, τι ειναι τα permissions, κτλπ.

Δεν ηθελα να προσβαλω καποιον η να υπονοησω οτι αν δεν ξερεις unix δεν μπορεις να "πειραξεις" το κιν. σου. Το αντιθετο!!!

Ποσες φορες σε android forum δεν εχετε δει την ερωτηση περασα την ταδε εφαρμογη στο /system/app και δεν δουλευει; Δεν εβαλες τα σωστα permissions. Δεν μπορω να κανω paste το ταδε αρχειο εκει. Εκανες το folder R/W με την καταληλη εντολη; Και θα μπορουσα να συνεχισω για ωρες. Αναφερομαι σε απλες ενιες που καθε χρηστης με rooted τηλ. θα επρεπε για δικια του ευκολια να κατανοει ωστε να μην εχει χαζομπελαδες ;)

Απο την αλλη οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω απο την στιγμη που τρεχεις το adb περνας σε unix shell που απο οτι καταλαβαινω το δουλευεις ανετα :p

Μην σας τρομαζει η λεξη unix η command line των windows ειναι αφανταστα πιο δυσκολη, τουλαχιστων για εμενα :(

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα στο http://www.mydroid.gr/ βγαίνει και το motorola DroidX απιθανο τηλεφωνο

μηπως να ανοιγε ενα καινουργιο thread...

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση.

Λιστες αναπαραγωγης για τη μουσικη, με ποιον τροπο τις φτιαχνετε???

 

Μεσω το Astro που τις κανω, καμια φορα δεν εμφανιζονται και πρεπει να κανω restart.

Τα φωτα σας παρακαλω.

Εγώ αν έχεις διαβάσει και τις περιγραφές των ROM που έχω ανεβάσει δεν χρησιμοποιώ το default player αλλά το Meridian από το Market. Με το Meridian φτιάχνεις εύκολα play lists...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έχεις διαβάσει και τις περιγραφές των ROM που έχω ανεβάσει δεν χρησιμοποιώ το default player αλλά το Meridian από το Market. Με το Meridian φτιάχνεις εύκολα play lists...

 

Εύκολα μπορώ να φτιάξω Playlist και από το pc (το συνδέω για συγχρονισμό με media player) και με τον astro file manager.

Το θέμα μου είναι ότι κάποιες φορές αυτές εξαφανίζονται!!

Και για να εμφανιστούν πάλι χρειάζεται reboot η συσκευή.

Θα δοκιμάσω και το πρόγραμμα που μου λες, να δώ μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά διαβάζω για το Droid X κανά μισάωρο και έχω πάθει πλάκα... Άντε να δούμε πότε θα το δούμε κατά Ευρώπη μεριά και πόσο θα κάνει. Και ελπίζω η Μοtorola από δω και πέρα να δώσει την ευκαιρία στους Developers και να ελευθερώσει κανένα kernel για να εκμετελευτούν οι χρήστες το κινητό όπως θέλουν...

Μιλάμε για φοβερό hardware, και εννοείτε ότι ο επεξεργαστής ΟMAP συγχρωνισμένος στο 1GHz δεν έχει καμία σχέση με το Singapure 1GHz που χρησιμοποιεί η HTC. ο OMAP είναι πολύ καλύτερος από ότι διαβάζω...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά διαβάζω για το Droid X κανά μισάωρο και έχω πάθει πλάκα... Άντε να δούμε πότε θα το δούμε κατά Ευρώπη μεριά και πόσο θα κάνει. Και ελπίζω η Μοtorola από δω και πέρα να δώσει την ευκαιρία στους Developers και να ελευθερώσει κανένα kernel για να εκμετελευτούν οι χρήστες το κινητό όπως θέλουν...

Μιλάμε για φοβερό hardware, και εννοείτε ότι ο επεξεργαστής ΟMAP συγχρωνισμένος στο 1GHz δεν έχει καμία σχέση με το Singapure 1GHz που χρησιμοποιεί η HTC. ο OMAP είναι πολύ καλύτερος από ότι διαβάζω...

 

Απο τα specs που διαβαζω το Droid x φαινεται να ειναι το μοναδικο κινητο αυτη την στιγμη που μπορει να χτυπησει το iphone 4 κατι που σιγουρα δεν καταφερε το evo 4g και απ οτι φαινεται ουτε το galaxy s....αν και για το τελευταιο ας περιμενουμε πρωτα τα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα specs που διαβαζω το Droid x φαινεται να ειναι το μοναδικο κινητο αυτη την στιγμη που μπορει να χτυπησει το iphone 4 κατι που σιγουρα δεν καταφερε το evo 4g και απ οτι φαινεται ουτε το galaxy s....αν και για το τελευταιο ας περιμενουμε πρωτα τα reviews.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. ...

 

Αυτο που δεν εχει το Droid X ειναι hardware keyboard (σαν το Μιlestone) αλλα τελικά εχω αρχίσει να πιστεύω οτι δεν πολυ-χρειαζεται. Σπάνια το χρησιμοποιώ πλέον

Link to comment
Share on other sites

Την 2.2 δεν την βλέπω να μας "έρχεται" πριν τον Αύγουστο. Παντως η CyanogenMod εχει αρχίσει και ασχολείται με την 2.2 και το Droid.

Αυτά ειναι καλά νέα για μας....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις πως στο καλο ονομαζονται οι εφαρμογες: corporate calendar, corporate directory, email, μεσα απο το system για να τις αφαιρεσω? Τζαμπα το root δηλαδη...
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις πως στο καλο ονομαζονται οι εφαρμογες: corporate calendar, corporate directory, email, μεσα απο το system για να τις αφαιρεσω? Τζαμπα το root δηλαδη...

MotoGAL.apk, MotoCAL.apk, Email.apk

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. ...

 

Αυτο που δεν εχει το Droid X ειναι hardware keyboard (σαν το Μιlestone) αλλα τελικά εχω αρχίσει να πιστεύω οτι δεν πολυ-χρειαζεται. Σπάνια το χρησιμοποιώ πλέον

Θα συμφωνήσω... και επειδή τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ το HTC_IME τροποποιημένο ανάλογα με την ROM που έχω και αυτό δεν λειτουργεί τα Ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο, το έχω παρατήσει τελειώς... γιατί βαριέμαι να αλλάζω input method...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Thnks ρε Kalagas!

Καμια αλλη προταση για διαγραφες...?

 

ΥΓ: οσοι ειστε rooted και κανετε update τους χαρτες σας στην 4.3.0 εκδοση, θα σας δωσει και ενα επιπλεον προγραμμα μεσα στις εφαρμογεςς την "πλοηγηση" η οποια ομως οταν την ανοιγετε, βλεπει οτι ειστε Ελλαδα και σας λεει οτι δεν υποστηριζεται η περιοχη μας ακομη.

Edited by chrisgr38
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Thnks ρε Kalagas!

Καμια αλλη προταση για διαγραφες...?

 

ΥΓ: οσοι ειστε rooted και κανετε update τους χαρτες σας στην 4.3.0 εκδοση, θα σας δωσει και ενα επιπλεον προγραμμα μεσα στις εφαρμογεςς την "πλοηγηση" η οποια ομως οταν την ανοιγετε, βλεπει οτι ειστε Ελλαδα και σας λεει οτι δεν υποστηριζεται η περιοχη μας ακομη.

 

Σβήσε το Maps.apk και αντικατέστησε το με αυτό, δώστου τα permissions rw-r--r-- που έχουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές στο system/app και κάνε restart για να έχεις και navigation...

και γενικώς παρακολουθείτε ΕΔΩ γιατί ο brut βγάζει συνέχεια updates για να λειτουργεί το navigation του Maps σε όλο το κόσμο....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. ...

 

Αυτο που δεν εχει το Droid X ειναι hardware keyboard (σαν το Μιlestone) αλλα τελικά εχω αρχίσει να πιστεύω οτι δεν πολυ-χρειαζεται. Σπάνια το χρησιμοποιώ πλέον

 

Εγω παιδια θα διαφωνισω...!

Το hardware πληκτρολογιο ειναι που με εκανε να διαλεξω το milestone.Το χρησιμοποιω συνεχως(email,sms,forums...).Δε ξερω τι θα εκανα χωρις αυτο και δε ξερω αν θα ξαναεπαιρνα smartphone χωρις πληκτρολιγιο.Φυσικα γουστα εινα αυτα...!

Link to comment
Share on other sites

...

Το hardware πληκτρολογιο ειναι που με εκανε να διαλεξω το milestone....!

 

Μια απο τα ιδια.

Eχω μια ερωτηση.Υπαρχει τροπος να βλεπω τα mms μου στο pc ετσι ωστε να μην χρεωνομαι το download(ειμαι στο εξωτερικο αυτη την περιοδο).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους linuxαδες (και όποιον άλλο γνωρίζει): Κάνοντας τη διαδικασία για την εγκατάσταση του Apps2SD θα πρέπει στο τέλος να δούμε κάποιο νεο application στο τηλέφωνο ή θα γίνεται αυτόματα η εγκατάσταση στο νεο partition του 1gb που δημιουργήσαμε? Εκανα τα βηματα που εχει στο GOT recovery menu (δημιουργια partition και εγκατάσταση του apps2SD) αλλα το μονο που ειδα ηταν οτι μεταφέρθηκαν οι ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτα. Οταν περασα μια νεα, αυτη πηγε στο τηλέφωνο. Πως δουλέυει τελικά το σύστημα?

 

Α, και 2) Εαν θέλω να γυρίσω στο παλιό συστημα (1 partition η καρτα και εγκατασταση στο τηλεφωνο) πως θα πρεπει να το κανω?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το Maps.apk και αντικατέστησε το με αυτό, δώστου τα permissions rw-r--r-- που έχουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές στο system/app και κάνε restart για να έχεις και navigation...

και γενικώς παρακολουθείτε ΕΔΩ γιατί ο brut βγάζει συνέχεια updates για να λειτουργεί το navigation του Maps σε όλο το κόσμο....

 

Ναι ναι, το χω το apk του Brut. Απλα, οσο δεν το υποστηριζει επισημα η Google, δεν εχει φωνητικη πλοηγηση στα Ελληνικα. Και η Αγγλικη πλοηγηση με τα ονομα των ελληνικων δρομων ειναι καπως. Κατα τα αλλα, λειτουργει αψογα το Google Navigation και μαλιστα προσφατα εκανα 900 (+900χμ επιστροφη) και ολα λειτουργουσαν μια χαρα!

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, το χω το apk του Brut. Απλα, οσο δεν το υποστηριζει επισημα η Google, δεν εχει φωνητικη πλοηγηση στα Ελληνικα. Και η Αγγλικη πλοηγηση με τα ονομα των ελληνικων δρομων ειναι καπως. Κατα τα αλλα, λειτουργει αψογα το Google Navigation και μαλιστα προσφατα εκανα 900 (+900χμ επιστροφη) και ολα λειτουργουσαν μια χαρα!

 

Προφανώς έχεις και απεριόριστο πρόγραμμα internet από τον παροχο που έχεις εεε???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους linuxαδες (και όποιον άλλο γνωρίζει): Κάνοντας τη διαδικασία για την εγκατάσταση του Apps2SD θα πρέπει στο τέλος να δούμε κάποιο νεο application στο τηλέφωνο ή θα γίνεται αυτόματα η εγκατάσταση στο νεο partition του 1gb που δημιουργήσαμε? Εκανα τα βηματα που εχει στο GOT recovery menu (δημιουργια partition και εγκατάσταση του apps2SD) αλλα το μονο που ειδα ηταν οτι μεταφέρθηκαν οι ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτα. Οταν περασα μια νεα, αυτη πηγε στο τηλέφωνο. Πως δουλέυει τελικά το σύστημα?

 

Α, και 2) Εαν θέλω να γυρίσω στο παλιό συστημα (1 partition η καρτα και εγκατασταση στο τηλεφωνο) πως θα πρεπει να το κανω?

 

Αλήθεια έχεις περάσει τόσα πολλά στο κινητό που χρειάζεσαι την εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης ή το έκανες για να το δοκιμάσεις???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο κ απο τα δύο.

Αφενός με κάτι Google Earth, πλοηγούς, ογκώδη 3d παιχνίδια κτλ. έφτασα προχτές στα 7mb free! και αφετέρου είχα καιρό να δοκιμάσω κάποιο modification και το apps2SD ακουγόταν πολύ καλό. Το θέμα μου τώρα ειναι ότι θέλω να δω αν μπορεί να δουλέψει στην πραξη αλλιώς να το επαναφέρω.

Πάντως η εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης είναι κάτι απαραίτητο νομιζω και απόδειξη πως στην 2.2 αποτελεί native επιλογή του λειτουργικού. Δεν μπορούμε να λέμε για αποδέσμευση απο περιορισμούς σε άλλα τεχνικά/λειτουργικά θέματα και να αγνοούμε το πιο απλό: την ελευθερία χρήσης του χώρου της κάρτας μνήμης. Και αν στην αρχή οι αξιόλογες εφαρμογές του android ήταν λίγες και μικρές, η ανάπτυξη συνεχίζεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και οι τελευταίες εφαρμογες απαιτούν (μόνο στο τηλέφωνο, οχι εξτρα στην SD) 10 με 20 mb χαλαρά που σημαίνει δυνατότητα ταυτόχρονης ύπαρξης 5-10 το πολύ τέτοιων εφαρμογών! :shock::shock::shock: . Εντελώς αντίθετο νομίζω ως προς τη φύση και το target group του τηλεφώνου.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους linuxαδες (και όποιον άλλο γνωρίζει): Κάνοντας τη διαδικασία για την εγκατάσταση του Apps2SD θα πρέπει στο τέλος να δούμε κάποιο νεο application στο τηλέφωνο ή θα γίνεται αυτόματα η εγκατάσταση στο νεο partition του 1gb που δημιουργήσαμε? Εκανα τα βηματα που εχει στο GOT recovery menu (δημιουργια partition και εγκατάσταση του apps2SD) αλλα το μονο που ειδα ηταν οτι μεταφέρθηκαν οι ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτα. Οταν περασα μια νεα, αυτη πηγε στο τηλέφωνο. Πως δουλέυει τελικά το σύστημα?

 

Α, και 2) Εαν θέλω να γυρίσω στο παλιό σύστημα (1 partition η καρτα και εγκατάσταση στο τηλέφωνο) πως θα πρεπει να το κανω?

 

Δεν το εχω δοκιμάσει απο το G.O.T αλλα απο το original script του FuFu που απο οτι ειδα χρησιμοποιεί και η GOT. Οποτε για οδηγίες δες εδω

 

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&ie=UTF-8&sl=de&tl=en&u=http://www.android-hilfe.de/anleitungen-fuer-motorola-milestone/17470-how-apps2sd-auf-dem-milestone.html&prev=_t&rurl=translate.google.com&twu=1&usg=ALkJrhhkIUmAyClw7lmOq_cDAsMF67QRww

 

για να μην χαθεις δες το 6) 7) και το part 2 για το πως το απεγκαθιστάς, αν και νομιζω οτι οτι απο το GOT το κανει αυτοματα... anyway ενα backup συφωνα με τις οδηγίες στο link δεν ειναι κακο ;)

 

και αν κάποιος βιάζεται να δοκιμασει το apps2sd script ας ριξει και ματια εδω.... http://groupoften.wordpress.com/g-o-t-s-openrecovery/comment-page-1/#comment-83

Εγω θα ελεγα σε οποιον θελει ποιο πολυ χωρο να να περιμενει 2.2 .....

Edited by xoulis_
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάσχετο. Στο καινούριο milestone που βγαίνει και πιθανόν και στο υπάρχω λένε ότι to bootloader είναι κλειστό, είναι signed, κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Τι σημαίνει αυτό?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...