Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είχα αναφέρει νωρίτερα, πέρασα στο κινητό την CM13 και προσπαθούσα να ορίσω την SD ως internal memory. Μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και εμφάνιζε μόνο μία μνήμη, την κάρτα SD ως εσωτερική.

 

Όλα ήταν ωραία και καλά μέχρι που προχθές μου βγάζει μήνυμα ότι "ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείτε" και βλέπω ότι μου ξαναεμφανίζει την εσωτερική μνήμη του κινητού ή οποία πλέον έχει σχεδόν γεμίσει και χώρια την SD. Όσο και αν έψαξα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω γιατί το έκανε και πως μπορώ να το επαναφέρω. Επίσης, δεν βρίσκω την επιλογή μέσα στις εφαρμογές, ώστε να μεταφέρω εφαρμογές στην μνήμη SD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως είχα αναφέρει νωρίτερα, πέρασα στο κινητό την CM13 και προσπαθούσα να ορίσω την SD ως internal memory. Μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και εμφάνιζε μόνο μία μνήμη, την κάρτα SD ως εσωτερική.

 

Όλα ήταν ωραία και καλά μέχρι που προχθές μου βγάζει μήνυμα ότι "ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείτε" και βλέπω ότι μου ξαναεμφανίζει την εσωτερική μνήμη του κινητού ή οποία πλέον έχει σχεδόν γεμίσει και χώρια την SD. Όσο και αν έψαξα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω γιατί το έκανε και πως μπορώ να το επαναφέρω. Επίσης, δεν βρίσκω την επιλογή μέσα στις εφαρμογές, ώστε να μεταφέρω εφαρμογές στην μνήμη SD.

 

 

 

κανονικα αυτο δεν πρεπει να σου συμβαινει εαν εχεις κανει data migration στην SD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά εδώ και κάνα 2 μέρες προσπαθώ να φλασαρω την στοκ ρομ στο κινητό με mfastboot...Δεν μου παίρνει τις 3 εντολές από όλες

system.img_sparsechunk1

mfastboot flash system system.img_sparsechunk2

mfastboot flash system system.img_sparsechunk3

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Το κινητό είναι κολλημένο στην άσπρη οθόνη που με προειδοποιεί ότι είναι ξεκλειδωτο και δεν λέει να ανοίξει...Καμία βοήθεια..

Edited by stiv78
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά εδώ και κάνα 2 μέρες προσπαθώ να φλασαρω την στοκ ρομ στο κινητό με mfastboot...Δεν μου παίρνει τις 3 εντολές από όλες

system.img_sparsechunk1

mfastboot flash system system.img_sparsechunk2

mfastboot flash system system.img_sparsechunk3

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Το κινητό είναι κολλημένο στην άσπρη οθόνη που με προειδοποιεί ότι είναι ξεκλειδωτο και δεν λέει να ανοίξει...Καμία βοήθεια..

Γιατί δεν φλασαρεις άλλη ρομ; Βάλε αοσπ πχ. Αν υπάρχει Ίδια εμπειρία ίσως και καλύτερη.

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα πολλες ρομ αλλα δεν .....κατι κανω λαθος....εκανα βλακεια και ενω ηθελα να κανω εργοστασιακη εππανεκινηση τα εσβσα ολα με την twr.....τεσπα θα προσπαθησω και αλλο
Link to comment
Share on other sites

παιδιά λέω και γω να δοκιμάσω να αλλάξω ρομ κτλ. δεν το εχω ξανακάνει όμως οπότε ποια μου προτείνετε?

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την LineageOS. Είναι η συνέχεια του ανενεργού πλέον CyanogenMod. Έκδοση Android 7.1.1.

 

Εδώ θα βρεις οδηγίες: https://forum.xda-developers.com/moto-g/orig-development/rom-official-lineageos-falcon-nightly-t3545573

Αν δεν έχεις ξανακάνει κάτι παρόμοιο, θέλει πολύ διάβασμα πριν για να μην κάνεις κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.. Τελικά δε τα κατάφερα ακόμη...Κάνω αυτά που γράφει εδώ http://http:androidcure.com/unbrick-restore-moto-g-stock-firmware/ και ενώ περνάει όλες τις εντολές μου βγάζει ερορ στις

mfastboot flash system system.img_sparsechunk1

mfastboot flash system system.img_sparsechunk2

mfastboot flash system system.img_sparsechunk3

Δεν ξέρω τι φταίει ίσως τα Windows 10 .

Είχα την cyanogenmod 14.1 και με την recovery καταλάθος τα έσβησα όλα γιατί ήθελα να δώσω το κινητό...Κάποιος άλλος τρόπος υπάρχει , κάποιο άλλο πρόγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.. Τελικά δε τα κατάφερα ακόμη...Κάνω αυτά που γράφει εδώ http://http:androidcure.com/unbrick-restore-moto-g-stock-firmware/ και ενώ περνάει όλες τις εντολές μου βγάζει ερορ στις

mfastboot flash system system.img_sparsechunk1

mfastboot flash system system.img_sparsechunk2

mfastboot flash system system.img_sparsechunk3

Δεν ξέρω τι φταίει ίσως τα Windows 10 .

Είχα την cyanogenmod 14.1 και με την recovery καταλάθος τα έσβησα όλα γιατί ήθελα να δώσω το κινητό...Κάποιος άλλος τρόπος υπάρχει , κάποιο άλλο πρόγραμμα??

 

Σίγουρα δεν σου ξεφεύγει κάποιος χαρακτήρας; πχ μήπως έχει μία τελεία μεταξύ "sparsechunk" και του αριθμού;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν σου ξεφεύγει κάποιος χαρακτήρας; πχ μήπως έχει μία τελεία μεταξύ "sparsechunk" και του αριθμού;

 

Όχι φίλε μου το κάνω όπως ακριβώς γράφει το φόρουμ και δοκίμασα καμία 20 ρομ και στοκ και άλλες... Βαρέθηκα να κατεβάζω

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου το κάνω όπως ακριβώς γράφει το φόρουμ και δοκίμασα καμία 20 ρομ και στοκ και άλλες... Βαρέθηκα να κατεβάζω

 

Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό. Αν θυμάμαι καλά επειδή τα system είναι μεγάλα αρχεία περίπου 200mb περιμένεις αρκετή ώρα όταν δώσεις την εντολή να μετακινηθούν στο κινητό και μετά να εγκατασταθούν;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό. Αν θυμάμαι καλά επειδή τα system είναι μεγάλα αρχεία περίπου 200mb περιμένεις αρκετή ώρα όταν δώσεις την εντολή να μετακινηθούν στο κινητό και μετά να εγκατασταθούν;

 

Τελικά φίλε είχες δίκιο... Χρειάζεται και η τελεια και κάθε ρομ έχει διαφορετικούς αριθμούς μετά.. Άλλες ξεκινάνε με 0 και άλλες με 1 ...Δεν άνοιξε το κινητό με την ρομ που προσπάθησα αλλά τις πήρε μου έγραψε οκ.... Οπότε δοκιμάζω μία μία να δω ποια ταιριάζει.... Ευχαριστώ πολύ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό. Αν θυμάμαι καλά επειδή τα system είναι μεγάλα αρχεία περίπου 200mb περιμένεις αρκετή ώρα όταν δώσεις την εντολή να μετακινηθούν στο κινητό και μετά να εγκατασταθούν;

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου άνοιξε το κινητό σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε είχες δίκιο... Χρειάζεται και η τελεια και κάθε ρομ έχει διαφορετικούς αριθμούς μετά.. Άλλες ξεκινάνε με 0 και άλλες με 1 ...Δεν άνοιξε το κινητό με την ρομ που προσπάθησα αλλά τις πήρε μου έγραψε οκ.... Οπότε δοκιμάζω μία μία να δω ποια ταιριάζει.... Ευχαριστώ πολύ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου άνοιξε το κινητό σε ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Χαιρομαι που βοηθησα! Αν θυμαμαι καλά η 5.1 στοκ ( την eu ειχα βάλει) δουλευε αριστα χωρις bugs.

Link to comment
Share on other sites

Και η ερώτηση για το 1.000.000:

Μετά τη CyanogenMod, τι;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βοηθησα! Αν θυμαμαι καλά η 5.1 στοκ ( την eu ειχα βάλει) δουλευε αριστα χωρις bugs.

 

Αυτήν πέρασα και εγώ για αρχή και στα καπάκια την lineage ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και η ερώτηση για το 1.000.000:

Μετά τη CyanogenMod, τι;

 

Η συνέχεια είναι lineage os.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά κάτι μου εχει πάθει η σύνδεση με το pc μέσω usb, αν επιλέξω σύνδεση ως Καμερα(PTP) το βλέπουν κανονικά τα windows, αν βάλω Συσκευή πολυμέσων(MTP) δεν το βλέπουν και σταματάει να φορτίζει κιόλας.....
Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι μου εχει πάθει η σύνδεση με το pc μέσω usb, αν επιλέξω σύνδεση ως Καμερα(PTP) το βλέπουν κανονικά τα windows, αν βάλω Συσκευή πολυμέσων(MTP) δεν το βλέπουν και σταματάει να φορτίζει κιόλας.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Και η ερώτηση για το 1.000.000:

Μετά τη CyanogenMod, τι;

 

Διόρθωση μετα την cyanogenmod δεν είναι η lineage αλλά η resurrection remix....παιδιά δοκιμαστε την είναι άψογη.....το κινητό δέκα φορες γρηγορότερο και πολύ παραμετροποίησημη..πραγματικα αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση μετα την cyanogenmod δεν είναι η lineage αλλά η resurrection remix....παιδιά δοκιμαστε την είναι άψογη.....το κινητό δέκα φορες γρηγορότερο και πολύ παραμετροποίησημη..πραγματικα αξίζει...

 

Είναι η καλύτερη custom ROM αυτή τη στιγμή; Γιατί μέσα στο Πάσχα θέλω να αλλάξω τη CyanogenMod...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη custom ROM αυτή τη στιγμή; Γιατί μέσα στο Πάσχα θέλω να αλλάξω τη CyanogenMod...

Αν κατάλαβα καλά είναι η συνέχεια της cyanogen....είχα την lineage αλλά το κινητό κολλούσε... Οποτε έβαλα αυτήν και την θεωρώ καλύτερη και απο την cyanogen...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είναι η συνέχεια της cyanogen....είχα την lineage αλλά το κινητό κολλούσε... Οποτε έβαλα αυτήν και την θεωρώ καλύτερη και απο την cyanogen...

 

Ευχαριστώ! Θα τη δοκιμάσω!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

Έχω ένα motorola moto G1st gen (XT1032) εδώ και 3 χρόνια.. πρόσφατα του έκανα μια επανεκκίνηση επειδή ετρωγε μερικά κολλήματα.Κατα την διαρκεια της επανεκκινησης καθως πηγαινε να ανοιξει κολλησε στο λογοτυπο ( bootloop).Τοτε καταφερα να μπω στην στοκ ρικοβερυ και να κανω διαγραφη δεδομενων/επαναφορα εργοστασιακων και εφτιαξε.Υστερα απο αυτο μπουταρε αλλα μου εμφανιζε καποια κρασαρισματα,και πριν 2-3 μερες κολλαγε συνεχως,του εκανα επανεκκινηση και παλι επαθε μπουτλουπ αλλα αυτη την φορα μεσω της στοκ ρικοβερυ δεν εκανε εκκαθαριση δεδομενων ωστε να διορθωθει το προβλημα.

Παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να το φτιαξω περνωντας την στοκ ρομ ή καποια αλλη καστομ μπας και φτιαξει

*Το κινητο δεν ειναι ρουτ και δεν εχει ξεκλειδωμενο μπουτλοαντερ

Edited by kwstasefta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόμοια συμπεριφορά έχει και το δικό μου, ξεκλείδωσα και έβαλα lineage os αλλά κάνει τα ίδια. Αν κάποιος βρει κάτι σχετικό ας ενημερώσει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kwstasefta αδιάσε τα μνμ σου είσαι φουλ και δεν μπορώ να σου στείλω....σόρρυ για το of topic αλλά δεν είχα κάτι άλλο για να το δει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...