Jump to content

Sony Ericsson Z200


maria_21781
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς πρόβλημα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στη ατζέντα; Εμένα το δικό μου χωράει λιγότερους Ελληνικούς απ'ότι αγγλικούς. Για να σας προλάβω έχω απενεργοποιήσει τα National Characters. Στα sms ήδη γράφω 160 chars έτσι...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pedia emena oute bold einai oyte kai iperipsomena. Ta idia ta vlepw! twra gia ton katalogo den exw dokimasei na ton grafw me agglika na dw alla exei ligous xaraktires omws! Gia sms den exw prosexei giati den grafw megala sms genika. Sto tilefwniko katalogo etsi einai alla mallon to exei san efe kai kala oxi oti einai provlima omws! Nomizw kai se paliotera kinita itane etsi px T28s. Exei vrei kaneis programma gia epexergasia tilefwnikou katalogou, sms ktl mesw IR?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που θα το πω αλλά επειδή το κινητό το έχω θα είμαι σαφής:Είναι ΠΑΤΑΤΑ!Λυπάμαι πολύ που εν έτει 2004 υπάρχει μια τόσο ελεϊνή συσκευή όπως αυτή από τη Sony Ericsson.Κλαίω τα λεφτά που έδωσα!190 € στο ΠΛΑΙΣΙΟ.Μόνο σχεδίαση και γραμμή είναι καλά και η εξωτερική οθόνη (που απεικονίζει πολλές πληροφορίες), αλλά θεωρώ απαράδεκτο το ότι η SE δεν έχει βελτιώσει ακόμα τον τρόπο προβολής ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο και ότι ακόμα είναι απαράδεκτη στον τρόπο σύνταξης μηνυμάτων με το μέγιστο αριθμό χαρακτήρων.Όσον αφορά την έλλειψη MMS(έστω και μόνο εισερχόμενων) αυτό καλύτερα να μην το χαρακτηρίσω.Δηλαδή έτσι και δεν τα σκάσουμε για ένα Ρ800/900 παίρνουμε πατάτες!Αν περιμένει έτσι η SE να περάσει ποτέ στην πρώτη θέση πωλήσεων ας το ξεχάσει.Κρίμα!Όσοι θέλετε να το πάρετε αν μπορείτε βρείτε κάτι άλλο!Θα με θυμηθείτε.Λυπάμαι αν πλήγωσα με την αλήθεια όσους το έχουν, αλλά ας το παραδεχτούμε ότι όλοι το πήραμε για το ωραίο του design.Με λιγότερα χρήματα πάλι κάτι καλύτερο θα παίρναμε από κάποια άλλη εταιρεία.Αν είναι δυνατόν (ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ,αλλά για την εταιρεία) από την εποχή του Τ39 και βάλε να ανοίγονται thread του στυλ πως θα γράψουμε 160 χαρακτήρες στο μήνυμα,πως θα μπουν σε σειρά τα ονόματα γιατί είχα μια άλλη συσκεή άλλης εταιρείας παλιότερα και τα είχα περάσει έτσι και τώρα έχω πρόβλημα.Σε λίγο θα πρέπει να πέρνουμε τηλέφωνο στη SE να τους ρωτάμε πως περνάμε το ΡΙΝ.Δηλαδή πράγματα δεδομένα σε άλλες εταιρείες η SE για να πρωτοτυπήσει τα κάνει μπάχαλο!Και μη μου πείτε ότι με μια πιθανή μελλοντική αναβάθμιση μπορούν όλα αυτά να λυθούν γιατί εγώ όταν πλήρώνω τη συσκευή τη θέλω λειτουργική και εύχρηστη εκείνη τη στιγμή και όχι του Αγίου Π.....υ ανήμερα!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ΔΕΝ είναι πατάτα. Είναι Entry Level κινητό. Στην τιμή που το πήρες πάλι καλά να λές. Το ότι χρειάζεται μια επιλογή να ενεργοποιηθεί για να στείλεις sms με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά δεν είναι παράξενο. Ωφείλεται στο ότι έχεις τη δυνατότητα να στείλεις μηνύματα sms με Unicode. Βέβαια κάποια προβλήματα με τα Ελληνικά στην ατζέντα (τηλεφωνικός κατάλογος/επαφές) είναι ενοχλητικά. Στα θετικά είναι το γεγονός ότι επιτέλους ένα SonyEricsson κινητό χειρίζεται μεικτά τη μνήμη του κινητού και της sim, ενώ παλιότερα (στο Τ65 π.χ.) έπρεπε να επιλέγεις ποια από τις δύο θα χρησιμοποιήσεις. Για μένα αν είχε λίγη περισσότερη μνήμη για επαφές, επαφές πολλαπλών πεδίων και personalized ring tones για τις επαφές και συγχρονισμο με PC θα ήταν τέλειο. Δεν θέλω ούτε MMS, ούτε κάμερες, ούτε φρου φρου κι αρώματα... Ελπίζω σε προσεχείς αναβαθμήσεις firmware να διορθωθούν ένα δυό bugs που έχω διαπιστώσει (π.χ. στην επεξεργασία λέξης στο Τ9).
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Εγώ το έχω πάρει καινούριο από ξαδερφό μου 150 ευρώ, οπότε και δεν υπήρχε τπτ καλύτερο, αλλά όχι και πατάτα! Το κινητό εκτός πολύ καλή εμφάνιση για την τιμή του τώρα είναι πάρα πολύ καλό! Εμένα δεν με πείραξε η έλλειξη κάμερας γιατί έχω φηφιακή, αλλά και όσα κινητά έχουνε, η ποιότητα είναι απαράδεχτη για μένα. Όσο τα MMS αυτά ποιά είναι μόνο για να μας τρώνε λεφτά! Το κινητό έχει κάποιες ελλείψεις, αλλά εγώ δεν μετάνιωσα, γιατί σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει απλά τίποτα καλύτερο! Και δεν είναι ανάγκη να πας σε P800/P900!!!!! Υπάρχει πχ το πολύ καλό Τ630! μη τρελαθούμε κιόλας. Αυτά! Τα λέμε!
Link to comment
Share on other sites

Οκ!Δηλαδή θα σας χάλαγε με τα ίδια χρήματα να είχατε ένα κινητό που να έστω να υποστηρίζει μόνο λήψη MMS και με μεγαλυτερη μνήμη?Δεν είπα ούτε κάμερες ούτε εξεζητημένα φρου φρου και αρώματα.Αλλά έλεος με αυτα τα διαχρονικά bugs της SE.Δηλαδή γιατί να μην μπορώ να σβήσω μόνο τις επαφές στη SIM και όχι στη συσκευή?Γιατί να μην επιλέγω ποια μνήμη θα χρησιμοποιεί?Τόσο δύσκολα είναι να υπάρχουν?Όσον αφορά το αν τα ΜΜS είναι για να σου τρώνε τα λεφτά να υπενθυμίσω ότι όλα στο κινητό επάνω (SMS,MMS,GPRS,WAP κλπ) είναι για να σου τρώνε λεφτά εκτός από τις υπέρυθρες και το Bluetooth που δε χρειάζονται επικοινωνία με το κέντρο και όμως τα πληρώνεις θες δε θες στην τιμή της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που το πήρα εγώ καινούριο 150 ευρώ δλδ δεν υπήρχε τπτ απολύτως έστω και λίγο καλύτερο! τα ΜΜΣ τα θεωρώ παντελώς άχρηστα και δεν έχουνε καμία σχέση με τα άλλα που είπες και δεν με πειράζει καν ότι δεν έχει! Αμα μου στείλουνε ΜΜΣ γιατί έγινε και αυτό τα είδα από την σελίδα της εταιρίας μου. Στα άλλα έχεις δίκιο αλλά δεν με πολυπειράζουνε δεδομένου πόσο φτηνά πήρα το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GiannisKr (13 Απρ. 2004 , 21:32)Οκ!Δηλαδή θα σας χάλαγε με τα ίδια χρήματα να είχατε ένα κινητό που να έστω να υποστηρίζει μόνο λήψη MMS και με μεγαλυτερη μνήμη?

Προφανώς δε θα μας χάλαγε, αλλά ως γνωστόν ό,τι πληρώνεις παίρνεις... Σου έγραψα πιο πρίν τη δική μου wish list... Και στάνταρ σε αυτή τη σχεδίαση χαλαρά έσκαγα άλλα 50 ευρώ για να το πάρω αν είχε αυτά τα παραπάνω που ζητάω...

Αλλά έλεος με αυτα τα διαχρονικά bugs της SE.

Τα bugs δεν είναι διαχρονικά. Στο T65 περιμέναμε 3 firmware upgrades για να κάνουμε disable τα National Characters, ενώ εδώ το έχεις άμεσα.

Δηλαδή γιατί να μην μπορώ να σβήσω μόνο τις επαφές στη SIM και όχι στη συσκευή?Γιατί να μην επιλέγω ποια μνήμη θα χρησιμοποιεί?Τόσο δύσκολα είναι να υπάρχουν?

Πράγματι είναι εκνευριστικό ότι η SonyEricsson φτιάχνε ωραία κινητά που με μια ή δυό αλλαγές θα ήταν γαμμάτα. Λες και αποφεύγουνε σκόπιμα την κορυφή ρε γαμώτο... Όμως άλλο να λές "αν είχε αυτό κι εκείνο και το άλλο θα προσέγγιζε την τελειότητα" κι άλλο να το λες πατάτα για ένα δυό περιορισμούς της σχεδίασης που υπαγορεύονται από το εύρος τιμής στο οποίο πωλείται... Για τα λεφτά του καλό είναι, θα μπορούσε φυσικά να είναι καλύτερο με μικρές ανέξοδες αλλαγές, ή με μια μικρή επιβάρυνση ακόμα πιο καλό. Στην τιμή που το πήραμε όμως δεν μπορείς να το λές πατάτα...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (14 Απρ. 2004 , 12:52)

Για τα λεφτά του καλό είναι, θα μπορούσε φυσικά να είναι καλύτερο με μικρές ανέξοδες αλλαγές, ή με μια μικρή επιβάρυνση ακόμα πιο καλό. Στην τιμή που το πήραμε όμως δεν μπορείς να το λές πατάτα...

 

 

Έχεις δίκιο!Έτσι που πάνε οι τιμές στις λαϊκές αγορές σε λίγο θα είναι πιο ακριβές οι πατάτες από τα κινητά! :D :D :D :p :D

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα αναβάθμιση του s/w, από R1G σε R4E, στο Service Point που βρίσκεται στον Πύργο Αθηνών. Δεν το έχω ψάξει να δω τι αλλαγές έχει, αλλά το καλό είναι ότι δεν σβήνεται τίποτα από SMS, τηλέφωνα κλπ. που είναι αποθηκευμένα στη μνήμη του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Σου πήρανε χρήματα ή τσάμπα το έκανες; Και τι εννοείς δηλαδή ότι δεν σβήνεται τίποτα? Δεν μπορούμ εμείς να τα σβήσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το πρώτο μου SE πριν καμια-δυο βδομάδες και η αλήθεια είναι ότι δεν με πολυενθουσίασε... Ήταν με επιδότηση και μιας και ήταν "μπανικο" είπα να χτυπήσω τελικά αυτό. Ήμουν μεταξύ αυτού και του ΜC60.

 

Κάτι που δε μου αρέσει είναι το ότι όταν πάω να αποθηκεύσω καινούριο όνομα στον κατάλογο μπορώ να γράψω μόνο 8 χαρακτήρες max! Κάνω κάτι λάθος; Υπάρχει τρόπος να αυξήσω τους χαρακτήρες γιατί σε λίγο θα χάσω τη μπάλλα!!!

 

Αλήθεια, τι μνήμη έχει;

 

Μπορώ να το συνδέσω με pc να τραβήξω με κάποιο τρόπο να sms ή τα contacts μου;

 

Ευχαριστώ,

Στάθης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνετε εκτός άμα γράφεις με αγγλικούς χαρακτήρες! Τι να πω ρε γμτ έχει μερικά πράγματα πάρα πολύ σπαστικά! Εγώ είχα Panasonic GD75 και έχω δει διαφορά σε άλλα, αλλά εκείνο ήτανε ποιό βολικό σε αυτά. Πρόγραμμα έχω βρεί μόνο για επεξεργασία Wallpapers και μπορείς να στείλεις και να λάβεις από υπολογιστή και αρχεία Midi, αλλά δεν έχω βρεί πρόγραμμα για άλλα πράγματα και όσα ξέρω δεν δουλεύει κανένα! Ούτε και αυτό που έρχετε μαζί με τις υπέρυθρες!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikifoross (17 Απρ. 2004 , 16:46)

 

Σου πήρανε χρήματα ή τσάμπα το έκανες; Και τι εννοείς δηλαδή ότι δεν σβήνεται τίποτα? Δεν μπορούμ εμείς να τα σβήσουμε?

 

 

1. Εφόσον ισχύει η εγγύησή του κινητού, η αναβάθμιση γίνεται εντελώς δωρεάν.

2. Εννοώ ότι με την αναβάθμιση δεν χάνεται καμία πληροφορία από αυτές που υπάρχουν αποθηκευμένες στη μνήμη του τηλεφώνου. Το λέω γιατί σε αντίστοιχη αναβάθμιση που είχα κάνει σε Nokia, είχαν χαθεί όλες οι πληροφορίες και ρυθμίσεις που δεν ήταν αποθηκευμένες στη SIM.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikifoross (18 Απρ. 2004 , 11:38)

 

Δυστυχώς δεν γίνετε εκτός άμα γράφεις με αγγλικούς χαρακτήρες! Τι να πω ρε γμτ έχει μερικά πράγματα πάρα πολύ σπαστικά! Εγώ είχα Panasonic GD75 και έχω δει διαφορά σε άλλα, αλλά εκείνο ήτανε ποιό βολικό σε αυτά. Πρόγραμμα έχω βρεί μόνο για επεξεργασία Wallpapers και μπορείς να στείλεις και να λάβεις από υπολογιστή και αρχεία Midi, αλλά δεν έχω βρεί πρόγραμμα για άλλα πράγματα και όσα ξέρω δεν δουλεύει κανένα! Ούτε και αυτό που έρχετε μαζί με τις υπέρυθρες!

 

 

Ποιο προγραμμα εχεις βρει για να μεταφερεις αρχεια midi??? (εχω υπερυθρες της ma). Μολις μου το κανανε δωρο και θελω να το ψαξω (τωρα φορτιζει ακομα).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (14 Μάι. 2004 , 00:04)Ποιο προγραμμα εχεις βρει για να μεταφερεις αρχεια midi??? (εχω υπερυθρες της ma). Μολις μου το κανανε δωρο και θελω να το ψαξω (τωρα φορτιζει ακομα).

 

Δεν χρειάζεσαι ειδικό πρόγραμμα για να στείλεις φώτο ή midi στο Z200. Μόλις ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες και δούν τα Windows το κινητό σου ανοίγουν αυτόματα το πρόγραμμα για να στέλνεις τα αρχεία...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι απλά το αναγνωρίζουνε και εσύ στέλνεις με δεξί κλίκ και send to και a near by computer κάπως έτσι το βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

αχ τι χαρα και τουτη!!!! μετα το τρακο με το samsung 600 μου χρειαζοτανε κατι καλο!!! Απο μνημη ειναι μαλλον χαλια ομως....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

To pliktrologio mou den grafei Ellinika!!!! ti egine pali???? Me tin mnimi etsi einai distixws egw to pira omws kainourio 150 eyro kai ntaxei den mporoume na ta exoume kai ola dika mas!
Link to comment
Share on other sites

mono edw ginete ayto!!! den einai ayto pou les! kai den exw provlima pouthena allou ektos apo dw! polla grammata bgainoune alampournezika anti Ellinika!!! pws ginete auto pali?
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει επιλογη γλωσσας για τα μενου και τα μυνηματα ξεχωριστα. Μηπως πειραξες τη γλωσσα στο εισαγωγη κειμενου εννοω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikifoross (16 Μάι. 2004 , 21:41)

 

AXXAXAXAXAXAxa gia to site edw lew kai oxi gia to kinito mou!!!

 

 

LOL αυτο θα πει καθενας με τον πονο του!!!!! :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

To lew ayto giati oloi edw grafete me Ellinikous xaraktires kai egw me agglikous alla mono edw ginete ayto kai agnwstos o logos giati alla paliotera den eixa provlima! deite ti ginete me ellinikous! tha pw Geia! (“µΉ±!) Ayto egine!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...