Jump to content

Μαθητικό Netbook


Ergaleios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

 

απο τον καιρο που ανακοινωθηκε το μετρο για δωρεαν μαθητικο λαπτοπ (που τελικα εγινε netbook), αρχισα να βλεπω διαφημισεις απο ολα τα σχετικα μαγαζια που πουλανε τετοια προιοντα. απο τις πρωτες μερες λοιπον αρχισα να βλεπω τιμες που δεν μου αρεσαν. εχει μπει ενα πλαφον στα 450 ευρω για το μετρο.. και απο τοτε λοιπον βλεπω απο ολες τις αλυσιδες οτι οταν μιλουν για μαθητικο...εχει στανταρ τιμη στα 450, ενω πριν (η και ταυτοχρονα οπως θα δειτε απο συγκεκριμενο παραδειγμα απο μια αλυσιδα) ειχαν/εχουν πολυ φθηνοτερα. γιατι αυτο ρε παιδια; ειναι αλλο ενα δειγμα του πως αμεσως πανε οι επιτηδειοι να εκμεταλευτουν ενα σωστο μετρο, εις βαρος του δημοσιου (και αρα των χρηματων που ολοι μας πληρωνουμε!)! και το δημοσιο φυσικα για αλλη μια φορα θα γινει ερμαιο στην αφαιμαξη αυτη και θα μεινει με τα χερια σηκωμενα ψηλα!

 

λοιπον..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ (αφου ολοι την ιδια πρακτικη ακολουθουν! - απλα βρηκα αμεσα ενα παραδειγμα σε αυτην και το παραθετω)!

 

εχουμε και λεμε...συγκεκριμενο παραδειγμα για το ΙΔΙΟ προιον αλυσιδας (own brand κιολας)

 

για το ευρυ κοινο τιμη 349.00 Ευρω:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1332511&Manufacturer=Turbo-X&category=1000000422&catalog=21&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC482AA3B6DBB6A344249EE8F3FE784F99582C796311D61A8F60B77CC4C33D321CBDC6EC9AE79E6D02F02F1798447A1D902BD5A28F93EFDEB830EDF7392029B412E887F5AD1CF7DC1064FC8D0EFF3B87142ED7B4A548139F7790413C32DBA3239E1F476032E1521AAE11F7CA6E02156C46C

 

για 'μαθητικο'΄κοινο (η μονη διαφορα αλλωστε ειναι οτι το λενε κιολας...student!) τιμη 450.00 Ευρω:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1337858&catalog=21&category=1000000702

 

ειναι η δεν ειναι απατη εις βαρος του δημοσιου (και αρα ολων μας) απο ολες τις αλυσιδες και μαγαζια αυτο;!

 

χωρια που με νορμαλ τιμες, πολλες αλυσιδες εβγαζαν σε προσφορες αξιολογα λαπτοπ με 450 ευρω...αλλα ξεχασα..πρεπει να ξεζουμισουν το δημοσιο με την ευκαιρια!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε εχεις 100% δικιο σε αυτα που λες.Εψαξα λιγο την σελιδα του Πλαισιου και σε 2 καρτελες ανοιξα στη μια τα netbooks και στην αλλη τα μαθητικα.Τα ιδια μοντελα σε μαθητικα ΟΛΑ ΜΟΝΟ με 450 ευρω.Χωρις φυσικα να εχει στα κρητηρια αναζητησης με διακυμανση τιμων οπως στην κατηγορια για το ευρυ κοινο μιας και η τιμη ειναι fix.

 

Δε λες παλι καλα που ειναι 450 και δεν ειναι για laptop κανα 600αρι.

 

Εγω ο κακοπροαιρετος να υποθεσω πως καποιων οι τσεπες γεμισαν μιζα με την εφαρμογη αυτων των διαδικασιων αυτου του μετρου;;;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ειναι μονο το πλαισιο φιλε μου... ΟΛΟΙ την ιδια πρακτικη ακολουθησαν απο την πρωτη μερα που ανακοινωθηκε το μετρο. με τιμες προ μετρου θα μπορουσαν τα παιδια να παρουν λαπτοπ στα 450 ευρω! τωρα στα 450 εχουν netbook (μινιμουμ 100 ευρω ανεβασμενα) και απλα καποιοι (οχι ολοι) λενε για δωροεπιταγες, κανα δωρακι κτλ. μα αφου τα υπερτιμολογουν κατα 100+ ευρω...για τι δωρα και δωροεπιταγες παραμυθιαζουν; αφου τα εχουν ηδη βγαλει και με το παραπανω! μας κλεβουν μπροστα στα ματια μας!!

 

και για να μην λεμε μονο για το πλαισιο:

 

ενα απο τα παραδειγματα του eshop

για το ευρυ κοινο 344.00 ευρω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906713

 

για το μαθητικο κοινο 450.00:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906724

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις τιποτα...Προεκλογικη περιδο εχουμε ολα αυτα θα πανε στο σιφωνι.Αλλα ελεος ,μπορει μια φορα σε αυτη τη χωρα κατι να γινει χωρις σκοπιμοτητα. Να γινει ενα καλο για τον πολυ κοσμο χωρις κερδοσκοπια στη μεση;

 

Βγαζουν που βγαζουν τοσο ,ποσο παραπανω πια.Οι εργαζομενοι εκει απο τον πιο μικρο εως τον πιο μεγαλο στην ιεραρχια δεν καταλαβανουν οτι ζημια κανουν στον ιδιο τον εαυτο τους;

 

Θα μου πεις βεβαια οτι αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις εχουν τοσο πολλα που δεν τους νοιαζει και κανενας πωλητης μπροστα στο μπονους πωλησεων που θα παρει δε θα "τσινισει" , οχι πως η τρυπα στο σχεδιο αυτο ειναι δικη τους ευθυνη αλλα τα καταστηματα ειναι συνενοχοι στο σκανδαλο γιατι περι αυτου προκειται....

Link to comment
Share on other sites

αυτά ειναι ντροπή τους..και κανονικά,θα έπρεπε να γίνει όπως έγινε πχ και με τα κλιαμτιστηκά...να εγκρίνεται το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανημα πριν ν δωθου΄ν τα 450 ευρώ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια δεν ειναι ακριβως τα ιδια... Ας πουμε το μαθητικο εχει 3 χρονια εγγυηση εναντι των 2 που εχει η νορμαλ εκδοση, διαθετει επισης ενα USB Stick 4GB, ενω επισης φερει και συγκεκριμενο λογισμικο (αντιβαιρους για 3 χρονια, σουιτα γραφειου κλπ κλπ). Προφανως αυτες οι προσθηκες εχουν καποιο κοστος το οποιο ομως δεν το γνωριζω και δεν θα υποθεσω χωρις να γνωριζω για το αν ειναι οντως απατη η οχι...

 

Νομιζω οτι το κρατος εχει τον τροπο και τα μεσα να ελενξει αν τα χρηματα του πηγαινουν στους μαθητες η στις επιχειρησεις... Ας μην βλεπουμε δαιμονες και απατες παντου, δεν ειναι καλο!

Link to comment
Share on other sites

μα ειδικά η πρώτη περίπτωση ειναι σαφέστατη ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτες οι προσθηκες εχουν καποιο κοστος το οποιο ομως δεν το γνωριζω και δεν θα υποθεσω χωρις να γνωριζω για το αν ειναι οντως απατη η οχι...

 

Νομιζω οτι το κρατος εχει τον τροπο και τα μεσα να ελενξει αν τα χρηματα του πηγαινουν στους μαθητες η στις επιχειρησεις... Ας μην βλεπουμε δαιμονες και απατες παντου, δεν ειναι καλο!

άρα αυτές τις επιπρόσθετες εφαρμογές κάποιος τις έβαλε.

και δεν νομίζω να τις έβαλε τυχαία, και εκτός αυτού δεν νομίζω

ναι στοιχίζουν 160€ τη στιγμή που με 160€ παίρνεις netbook.

δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις που το κράτος συνεισφέρει πάντα

βρίσκουν τρόπους οι μεγάλοι και κερδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Kατανοητο και απολυτως λογικο το λογισμικο να εχει καποιο κοστος, αλλα αυτο το κοστος του λογισμικου αυξομειωνεται αναλογα το μοντελο;

 

Δηλαδη αν το netbook εχει 350 και το λογισμικο αλλα 100, στο netbook που εχει 300 η λιγοτερα ευρω το λογισμο εχει 150+.ΔΕΝ δικαιολογειται ΟΛΕΣ οι συσκευες με τοσες διαφορες απο μεγεθος οθονης μεχρι σκληρο δισκο και τα μεν και τα δε να εχουν πιασει το ταβανι των 450...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε αυτά που είναι πιο φθηνά, να δίνουν πιο ακριβά δώρα. Ακόμα πάντως δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα που να λέει συγκεκριμένα τί δώρα δίνει. Στο eshop που έστειλα mail μου είπαν ότι θα τα βγάλουν στην σελίδα τους στο τέλος της βδομάδας.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι απο εσας παιδια ειδατε το παραδειγμα του φιλου στο πρωτο ποστ, για δειτε και παλι ταυτοχρονα τα 2 ειδη...Γιατι ξαφνικα εχω της εντυπωση οτι προσθετες υπηρεσιες απο κατω με τη μορφη εικονων εξαφανιστηκαν....;;
Link to comment
Share on other sites

os τζαμπέ

σουίτα γραφείου τζαμπέ

antivirus τζαμπέ

 

σύνολο 100 euros

 

μαιστα...

 

 

Ίσως σε αυτά που είναι πιο φθηνά, να δίνουν πιο ακριβά δώρα. Ακόμα πάντως δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα που να λέει συγκεκριμένα τί δώρα δίνει. Στο eshop που έστειλα mail μου είπαν ότι θα τα βγάλουν στην σελίδα τους στο τέλος της βδομάδας.

 

αρα δεν είναι δώρα :D

011110010110111101110101011101000111010101100010011001010010111001100011011011110110110100101111011101110110000101110100011000110110100000111111011101100011110101101111010010000110011100110101010100110100101001011001010100100100100001000001

00110000

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγχωρέστε με για το αφελές της ερώτησης, αλλά δεν έχω ψάξει σε βάθος το θέμα:

Αν πάω εγώ, σα μαθητής, στο Πλαίσιο πχ και απαιτήσω να αγοράσω το Netbook των 350€, τι θα μου πούνε; Ότι κάνει 450€; Αφού εγώ αυτό των 350€ θέλω, χωρίς καθόλου "δωρεάν" άχρηστα πράγματα. :confused:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις των 350. Πού το πρόβλημα?

Αυτά που είναι για τους μαθητές τα παίρνουν μόνο με κουπόνι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το υπουργειο εχει θεσει καποιες προδιαφραφες (συγκεκριμενη εγγυηση, συγκεκριμενο λογισμικο, συγκεκριμενο hardware κλπ κλπ) που πρεπει να φερει καθε notebook...! Αν καποια απο αυτα δεν τις πληρουσαν αυτες τις προδιαγραφες τοτε εβγαλαν μια προσθετη εκδοση που να τις περιλαμβανει!

Το αντιβαιρους και η σουιτα γραφειου (προφανως το Office!) απο που προκθυπτουν οτι ειναι τζαμπε φιλε Unpaid_Poster??

 

Επαναλαμβανω το κρατος εχει τον τροπο να ελενξει που πηγαινουν τα χρηματα του και να πραξει αναλογως! Δεν χρειαζεται εμας σε ρολο Σερλοκ Χολμς! Προφανως υπαρχει καποιο παρασκηνιο και καποια δεδομενα τα οποια δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε ολοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το υπουργειο εχει θεσει καποιες προδιαφραφες (συγκεκριμενη εγγυηση, συγκεκριμενο λογισμικο, συγκεκριμενο hardware κλπ κλπ) που πρεπει να φερει καθε notebook...! Αν καποια απο αυτα δεν τις πληρουσαν αυτες τις προδιαγραφες τοτε εβγαλαν μια προσθετη εκδοση που να τις περιλαμβανει!

Το αντιβαιρους και η σουιτα γραφειου (προφανως το Office!) απο που προκθυπτουν οτι ειναι τζαμπε φιλε Unpaid_Poster??

 

Επαναλαμβανω το κρατος εχει τον τροπο να ελενξει που πηγαινουν τα χρηματα του και να πραξει αναλογως! Δεν χρειαζεται εμας σε ρολο Σερλοκ Χολμς! Προφανως υπαρχει καποιο παρασκηνιο και καποια δεδομενα τα οποια δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε ολοι μας...

 

 

ClamWin Antivirus -> Free Antivirus for Windows - Open source GPL virus scanner

OpenOffice 3 -> Δωρεαν

Linux Ubuntu 9.04 -> Δωρεαν

Adobe PDF Reader -> Υποθετοντας οτι δεν θα δωσουν την pro εκδοση (προφανεστατα) δωρεαν

Stickακι 4GB -> Υποθετοντας οτι θα δωσουν το Turbo-X Flash USB (USB 2.0, 4GB) -> 8€

 

Συνολικο κοστος:...8€

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι λογισμικο θα φερουν αυτα τα notebooks... Δεν θα εχουν Windows δηλαδη?? Μου φαινεται πολυ περιεργο!

 

 

EDIT:Απο οσο βλεπω θα εχουν δυνατοτητα Dual Boot με Windows XP και Linux!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις των 350. Πού το πρόβλημα?

Αυτά που είναι για τους μαθητές τα παίρνουν μόνο με κουπόνι.

 

Άρα, είναι στο χέρι μου να μην επιτρέψω την "απάτη" εις βάρος του δημοσίου.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι λογισμικο θα φερουν αυτα τα notebooks... Δεν θα εχουν Windows δηλαδη?? Μου φαινεται πολυ περιεργο!

 

μα στο ακριβως αποπανω ποστ σου ειπε ο φιλος τι περιλαμβανουν απο λογισμικο (και θα το ειχες δει και απο μονος σου αν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις τα ποστ με τα λινκ και τα παραδειγματα, αφου αποφασισες να σχολιασεις το συγκεκριμενο τοπικ). τα προγραμματα τα εξτρα που βαζουν ειναι ολα free! και ναι..εχουν και windows, αλλα τα ιδια ακριβως windows εχουν και στην κανονικη τιμη των 350 ευρω.......αρα;!;!

 

Άρα, είναι στο χέρι μου να μην επιτρέψω την "απάτη" εις βάρος του δημοσίου.

 

οχι φιλε μου, γιατι αν εισαι μαθητης της α γυμνασιου και εχεις κουπονι και το παρουσιασεις θα σου πουν....α θα παρεις το μαθητικο εσυ με το κουπονι...450 :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

ClamWin Antivirus -> Free Antivirus for Windows - Open source GPL virus scanner

OpenOffice 3 -> Δωρεαν

Linux Ubuntu 9.04 -> Δωρεαν

Adobe PDF Reader -> Υποθετοντας οτι δεν θα δωσουν την pro εκδοση (προφανεστατα) δωρεαν

Stickακι 4GB -> Υποθετοντας οτι θα δωσουν το Turbo-X Flash USB (USB 2.0, 4GB) -> 8€

 

Συνολικο κοστος:...8€

 

Ναι αλλά τον κόπο που θα κάνουν να περάσουν αυτά τα 4 προγράμματα? :lol: 4χ30=120ευρουλάκια

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου, γιατι αν εισαι μαθητης της α γυμνασιου και εχεις κουπονι και το παρουσιασεις θα σου πουν....α θα παρεις το μαθητικο εσυ με το κουπονι...450 :)

 

Και εσύ θα τους απαντήσεις: "Αυτό των 350€ θέλω (εφόσον καλύπτεται από τις προδιαγραφές του ΥΠΕΠΘ), αυτό θα πάρω.-" Δεν έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί πώληση.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...